filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Απορίες...

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό natnat » 18 Οκτ 2012, 19:02

Να σας ρωτήσω κάτι ξέρει κανείς ποια είναι τα δικαιολογητικά για την έκδοση κάρτας σίτισης;; Αν μπορείτε να μου στείλετε λινκ ή να μου τα γράψετε γιατί αύριο λήγει η προθεσμία και δεν έχω πολύ χρόνο
Άβαταρ μέλους
natnat
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 6

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 18 Οκτ 2012, 19:13

http://lesxi.uoa.gr/foithtiki-merimna/tmima-sitishs-foithton/apaitoymena-dikaiologhtika-gia-th-symmetoxi-sth-dwrean-sitish.html

Να προσέξεις πολύ, γιατί εμένα με διώξανε την πρώτη φορά, γιατί και καλά είχα κάτι λάθος, και τη δεύτερη, αφού περίμενα 3 ώρες (!!!) στην ουρά, μου είπαν ότι τα είχα σωστά τελικά και ο προηγούμενος υπάλληλος έκανε λάθος... μάλιστα το είχε κάνει σε πολλά παιδιά αυτό :wtf: :wtf: :wtf: :wtf: :wtf: :wtf: :wtf:
Τελευταία επεξεργασία από mzep και 18 Οκτ 2012, 19:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 76

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό natnat » 18 Οκτ 2012, 19:20

για να μην πηγαίνω τσάμπα μήπως ξέρεις αν μετράει το οικογενειακό εισόδημα ή το ατομικό εφόσον έχω δική μου δήλωση;;
Άβαταρ μέλους
natnat
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 6

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό psofia » 18 Οκτ 2012, 19:41

Παιδιά, ποια είναι η άποψή σας για το μάθημα Ιστορική Γραμματική του Παντελίδη; Ποιο είναι το περιεχόμενό του;
Μου λέει μία φίλη μου από το Γλωσσολογικό ότι της φάνηκε πολύ δύσκολο και απάλευτο, αλλά για εμένα που είμαι κλασσικό μπορεί να μου φανεί πιο ενδιαφέρον. [Ιδέα δεν έχω!]
Πραγματικά, με φόβισε με αυτά που μου είπε... Αν είναι έτσι όντως, πρέπει να βρω εναλλακτικές και γρήγορα μάλιστα!
Hand-holding [noun, nt]: To help someone do something he/she can do on his/her own.
Άβαταρ μέλους
psofia
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Προδότρα της Φιλοσοφικής
Φύλο: Φουλ του άσου με ρηγάδες
Ευχαριστώ: 43

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maria_theo » 18 Οκτ 2012, 21:17

olga94 έγραψε:
maria_theo έγραψε:παιδια ειμαι απο το αρχαιολογικο και εχω μια απορια. η κυρια Δρακωνακη πως ειναι ως καθηγητρια ευκολη δυσκολη απαιτητικη; πρωτη φορα την εχουμε φετος και θα θελαμε μια συμβουλη. ευχαριστω

tips για να τα πας καλα στη Δρακωνακη ειναι να παρακολουθεις(απο μεταδοτικοτητα βεβαια δε λεει και πολλα...)και να διαβαζεις το μαθημα κατα τη διαρκεια του εξαμηνου, να μην το αφησεις δηλαδη -Τελευταια- στιγμη..,αλλιως κατα τη γνωμη μου δε το σωζεις..αν τα κανεις αυτα θα το περασεις κ με βαθμο..!Συγκριτικα με αλλους καθηγητες αρχαιων ειναι πιο αυστηρη,αλλα στην ουσια ειναι παρεξηγημενη...μην την φοβασαι...

ευχαριστω για την βοηθεια.. το καταλαβαμε ολοι στο αμφιθεατρο αυτο με την μεταδοτικοτητα.. ελαμψε δια της απουσιας της.. εκτος του οτι την ακουγαν μονο οι 2 πρωτες σειρες καναμε θουκυδικη κ ερμηνευτικα δεν εκανε εισαγωγη δεν εκανε εκανε μονο μεταφραση κ συνταξη.. τι ακριβως θα εξετασει δεν εχουμε καταλαβει.
Άβαταρ μέλους
maria_theo

Ευχαριστώ: 4

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 18 Οκτ 2012, 21:29

natnat έγραψε:για να μην πηγαίνω τσάμπα μήπως ξέρεις αν μετράει το οικογενειακό εισόδημα ή το ατομικό εφόσον έχω δική μου δήλωση;;

Άκου να δεις. Ακριβώς γι'αυτό με έδιωξαν. Έχω κι εγώ δική μου δήλωση και είχα προσθέσει το δικό μου εισόδημα και των γονιών μου. Μου είπαν ότι ήθελαν μόνο το δικό μου και δεν τους ενδιέφερε καθόλου των γονιών μου, και τη δεύτερη φορά που πήγα μου είπαν ότι μια χαρά έκανα και τα πρόσθεσα (λογικό).

Spoiler:
Εκτός αν είσαι πάνω από 25 (νομίζω), οπότε θέλουν μόνο το δικό σου και όχι των γονιών σου.
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 18 Οκτ 2012, 21:31

Και θα πας και τα δύο εκκαθαριστικά εννοείται.
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 7onia » 19 Οκτ 2012, 10:35

Γεια σας! Ειμαι πρωτοετης και γενικα αντιμετωπιζω προβλημα με τις καταληψεις...Για παραδειγμα χθες 18/10/12 ειχε βγει ανακοινωση οτι η σχολη θα ηταν κλειστη,σημερα ομως βλεπω οτι ηταν ανοιχτη και δεν ξερω αν εχασα παραδωσεις μαθηματων.....Ξερει κανεις αν εγινε η ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ με τον Μαρκοπουλο ή η ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ με τον Μιχαλοπουλο??????? Εγω τι πρεπει να κανω σε αναλογες περιπτωσεις, να πηγαινω μεχρι την ζωγραφου χωρις να ξερω τι θα γινει??? :thxx:
Άβαταρ μέλους
7onia

Ευχαριστώ: 0

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Miss Eve » 19 Οκτ 2012, 10:56

Καλώς όρισες στο φόρουμ, καλή αρχή στις σπουδές σου και καλή ακαδημαϊκή χρονιά!
Όντως, κάποια μαθήματα γενικά έγιναν. Στο ερώτημα σου για τα συγκεκριμένα δύο, γνωρίζω να σου απαντήσω μόνο για τον κο Μιαχαλόπουλο, ο οποίος, μέσω eclass, ανακοίνωσε ότι δε θα έκανε χθες μάθημα.
Τώρα, σε ανάλογες περιπτώσεις, μπορείς να ενημερώνεσαι από το eclass ή την ιστοσελίδα του τμήματος. Συνήθως, υπάρχουν ανακοινώσεις σχετικά και ορισμένοι καθηγητές ενημερώνουν πάντα (βλ. Μιχαλόπουλος) τι θα κάνουν.
Επίσης, αν υπάρχει κάποια τέτοια περίπτωση, μπορείς να ρωτάς τους ίδιους τους καθηγητές τι θα κάνουν ή να πηγαίνεις να δεις αν υπάρχει κάποια ανακοίνωση έξω από τον εκάστοτε τομέα ή τα γραφεία τους. Για να δεις που βρίσκονται κοίταξε στην ιστοσελίδα του τμήματος είτε στην καρτέλα "Τομείς" είτε στην "Μέλη τμήματος".
Δυστυχώς, δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που κάποιος δε θα ανακοινώσει κάτι, αλλά αν το ψάχνεις ή επικοινωνείς και μαζί του, μέσω mail ή τηλεφώνου (κι αυτά θα τα βρεις στην τελευταία καρτέλα που ανέφερα), ίσως βγάζεις μία άκρη. Από κει και πέρα, αν δεν υπάρχει κάποιος που να ξέρει τι θα συμβεί και δε θέλεις να χάσεις μάθημα, η τελευταία λύση είναι, αν μπορείς, να πηγαίνεις και να βλέπεις τι θα συμβεί.
Είναι λίγο περίεργες οι συνθήκες, αλλά προσπάθησε να μη σε πτοήσει -όσο γίνεται.
"Everything that happens has a reason behind"
Άβαταρ μέλους
Miss Eve

Ευχαριστώ: 8

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό didi11 » 19 Οκτ 2012, 12:18

Ω εγω νόμιζα ότι η Ιστορική γραμματική είναι πιο εύκολη απο σύνταξη. Με σωσατε! Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
didi11

Ευχαριστώ: 3

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό αnna229 » 19 Οκτ 2012, 12:25

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ο Ξούριας χθες έκανε μαθημα;
Άβαταρ μέλους
αnna229

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anima » 19 Οκτ 2012, 13:48

Psofia,θα συμφωνήσω απόλυτα με την φίλη σου:υπήρξε η πιό δύσκολη γλωσσολογία στο παλαιό πρόγραμμα σπουδών (με Μπαμπινώτη κ.ά τότε-οι παλαιότεροι θυμούνται :old: ), θεωρώ ότι είναι εξίσου απαιτητική και τώρα. Προσωπικά την αποφεύγω,θα είναι η τελευταία μου επιλογή,αν χρειαστεί....
Τελευταία επεξεργασία από anima και 19 Οκτ 2012, 13:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
anima

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό-Κλασικό
Ευχαριστώ: 2

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smurfette*91 » 19 Οκτ 2012, 17:17

εμένα πάντως μου είπε μια κοπέλα από το γλωσσολογικό πως αν μου άρεσε η γλωσσολογία του Παντελίδη στο β' εξάμηνο τότε θα λατρέψω και αυτήν. δηλαδή αν κατάλαβα καλά θα κάνει κάτι με προφορά όπως τότε.τώρα δεν κόβω και το κεφάλι μου αλλά καλό θα ήταν μια πρώτη παρακολούθηση για να πάρουμε μια ιδέα.το κακό είναι ότι ο παντελίδης δεν φημίζεται για το ενδιαφέρον που προκαλεί στο μάθημα του.. :thumbdown:
Baby, love that comes around
will never stop coming around
but you need me
now you need me....

What defines us is how well we rise after falling
Άβαταρ μέλους
smurfette*91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό (Κλασσικό)
Ευχαριστώ: 49

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό psofia » 19 Οκτ 2012, 20:27

Σε ευχαριστώ πολύ, anima. Ήδη κατέληξα ότι δεν θα το πάρω. Μέχρι και οι πιο καλοί φοιτητές γλωσσολογικού μου είπαν: "το πιο δύσκολο μάθημα". Καταλαβαίνω ότι ως φοιτήτρια κλασσικού θα μου ήταν χρήσιμο να μάθω Ιστορική Γραμματική, αλλά τώρα στο 4ο έτος δεν έχω όρεξη να ρισκάρω τίποτα...
Ήδη πήγα στην εναλλακτική μου λύση, Επιστολογραφία-Ρητορική με Λουκάκη. Πολύ καλή και βατή καθηγήτρια. :cool:
Hand-holding [noun, nt]: To help someone do something he/she can do on his/her own.
Άβαταρ μέλους
psofia
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Προδότρα της Φιλοσοφικής
Φύλο: Φουλ του άσου με ρηγάδες
Ευχαριστώ: 43

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alexander91 » 21 Οκτ 2012, 20:33

η γλωσσολογια Δ εξαμ με μοζερ εχει βγει?ειδα στο forum στα αποτελεσματα οτι τη εχουν βαλει αλλα εμενα δεν μου εχει βγει... :help:
Ε κακομοίρη άνθρωπε, μπορείς να μετακινήσεις βουνά, να κάμεις θάματα, κι εσύ να βουλιάζεις στη κοπριά, στη τεμπελιά και στην απιστία! Θεό έχεις μέσα σου, Θεό κουβαλάς και δεν το ξέρεις - το μαθαίνεις μονάχα την ώρα που πεθαίνεις, μα 'ναι πολύ αργά.
    Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
alexander91

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό ΜΝΕΦ
Ευχαριστώ: 53

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό noulito » 22 Οκτ 2012, 10:45

καλημερα μπορειτε να μου αναρτησετε το λινκ που ειναι το μαθημα υμνολογια - παναγιώτου?
Άβαταρ μέλους
noulito

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό olga94 » 22 Οκτ 2012, 12:01

noulito έγραψε:καλημερα μπορειτε να μου αναρτησετε το λινκ που ειναι το μαθημα υμνολογια - παναγιώτου?

νομιζω αυτο ειναι viewtopic.php?f=184&t=7919&start=160
It doesn't matter how slowly you go as long as you don't stop...
Wherever you go, go with all your heart...Confucious

La vie ne vaut d'être vécue sans amour..
Άβαταρ μέλους
olga94

Ευχαριστώ: 31

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό EvaT » 22 Οκτ 2012, 14:20

Παιδιά, καλησπέρα!

Ξέρει κανείς πότε θα βγουν τα αποτελέσματα της Παιδαγωγικής Ψυχολογίας με την κα Φουντοπούλου?
Άβαταρ μέλους
EvaT

Ευχαριστώ: 1

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marili93 » 23 Οκτ 2012, 01:15

παιδιά καλησπέρα, μπορεί να μου πει κάποιος που μπορώ να βρω ένα βιβλίο που να περιέχει όλες τις μεταφράσεις της Αινειάδας του Βιργιλίου για το μάθημα της Καραμαλέγκου τ κλασικού στο γ'εξάμηνο? :study: :littlehelp: :bookread: :doentown: :mors:
Άβαταρ μέλους
marili93

Σχολή/Τμήμα: filologia

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό RITAKI86 » 23 Οκτ 2012, 06:56

marili93,υπάρχει το βοήθημα του Γεωργοβασίλη,που προτείνεται απ΄την ίδια την καθηγήτρια στη βιβλιογραφία,αλλά αυτό αποτελείται απο 3 τόμους.Δεν νομίζω να υπάρχει βοήθημα,που να περιλαμβάνει σέναν τόμο,όλες τις μεταφράσεις,όλων των βιβλίων της Αινειάδας.Ελπίζω να σε βοήθησα.
Άβαταρ μέλους
RITAKI86

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες