filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Απορίες...

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 29 Οκτ 2010, 20:04

Βρε παιδιά ηρεμήστε όλοι εδώ μέσα :cool: Κι εγώ τα πήρα τα βιβλία, αλλά είμαι 'Β έτος, δε χρωστάω τίποτα, και ξέρω ακριβώς τι δικαιούμαι. Τώρα αν κάποιος έχει ψιλο (ή χοντρο-) μπερδευτεί, ναι καλύτερα είναι να κάνει πρώτα τη δήλωση στο my studies. Eπίσης να θυμίσω ότι υπάρχουν και τα σπουδαστήρια και τα αναγνωστήρια για όποιον θέλει να διαβάσει; :lighten: . Εντάξει, δε λέω για τους επί πτυχίω που θέλουν να τελειώνουν ή για όσους δουλεύουν, αλλά τι στο καλό, μόνο αυτές οι 2 κατηγορίες φοιτητών υπάρχουν εδώ πέρα; Οι άλλοι πού πήγανε;

Κι εγώ πολύ φιλικά και χωρίς καμιά διάθεση για καβγάδες (οι διαδικτυακοί καβγάδες άλλωστε παραείναι ξενέρωτοι, βρε παιδιά! :lola: )
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 76

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lena87 » 30 Οκτ 2010, 10:19

καλημέρα!έχει βγει σε κάποιον ο βαθμός για την πτυχιακή του Μποτίνη???σε μένα ακόμα τίποτα...! :thxx:
Άβαταρ μέλους
lena87

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Mandy1987 » 30 Οκτ 2010, 11:50

καλημερα! μηπως ξερει καποιος αν θα δινει η γραμματεια και την επομενη εβδομαδα πασο.δευτερα και τεταρτη?
Άβαταρ μέλους
Mandy1987

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efi87 » 30 Οκτ 2010, 12:22

καλημερα, παιδια τι ειναι ο ευδοξος που λετε ολοι για τα συγγραματα, ειμαι στο εξωτερικο για ερασμους και δεν εχω ακουσει τιποτα, πρεπει να εγγραφουμε καπου για να παρουμε συγγραματα, δεν ισχυει το παλιο συστημα, ας μας ενημερωσει καποιος και εμας!!!να σται καλα!!
Άβαταρ μέλους
efi87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 30 Οκτ 2010, 13:31

Υπάρχει αντίστοιχη ενότητα στην ενότητα "για πρωτοετείς και όχι μόνο". :cool: :cool:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 30

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σίβυλλα » 31 Οκτ 2010, 11:05

Mandy1987 έγραψε:καλημερα! μηπως ξερει καποιος αν θα δινει η γραμματεια και την επομενη εβδομαδα πασο.δευτερα και τεταρτη?

Στη γραμματεία μου είπαν πως θα φέρουν ξανά από Τετάρτη :up:
Άβαταρ μέλους
Σίβυλλα

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dark fairy » 01 Νοέμ 2010, 17:00

παιδιά νομίζω πως έκανα βλακεία.... είμαι γ' εξάμηνο και έχουμε να διαλέξπυμε ανάμεσα σε δύο αρχαία.... 1) Λυρική Ποίηση και 2) Επική Ποίηση με την κ. Γιόση και την κ.Κάρλα αντίστοιχα.. εγώ διάλεξα αρχικά λυρική αλλα τελικά συνηδειτοποίσα πως δν μ αρέσει καθόλου και πως η επική είναι πλ πιο ωραία και πιο εύκολη... το θέμα μου είναι όμως πως έχω ήδη πάρει τ βιβλία της Λυρικής από τ βιβλιοπωλείο γτ είχα κάνει τν δήλωση στν Ευδοξο.... :confused: :confused: γίνεται να δηλώσω στο my studies επική αντί για λυρική χωρίς να το δηλώσω στον Εύδοξο για να μπορέσω να δώσω στο τέλος του εξαμήνου την επική αντίγια την λυρική??? χωρίς βεβαίως να πάρω βιβλία..! θα τ βγάλω μια φωτοτυπία αυτο της επικής...!! ελπίζω να μην τα 'εχω γράψει πολύ μπερδεμένα...! γτ πήγα σήμερα στην γραμματεία αλλά ήταν γεμάτη και δεν μπόρεσα να ρωτήσω.... :confused: :confused:
“Της ήταν έτσι γραφτό, θα 'λεγες, όλους τους πόθους της τους βαθιούς και σπάνιους, να τους γεύεται πραγματοποιημένους κάποιαν ώραν πού, θες από την ατέρμονη απαντοχή, θες από κακοτυχιά, κάθε ζωντανός παλμός τους είχε σταματήσει και κάθε θέλγητρο τους νεκρωθεί.”

― Άγγελος Τερζάκης
Άβαταρ μέλους
Dark fairy
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 47

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό goldenrose » 01 Νοέμ 2010, 18:31

νομιζω πως γινεται, αφου στον ευδοξο κανουμε δηλωσεις μονο για συγγραμματα.κ για τα μαθηματα που θα δωσουμε, στο my studies.αλλα τσεκαρε το γτ δεν ειμαι σιγουρη :confused:
Spoiler:
μη βιαζεστε παντως να δηλωσετε προτου σιγουρευτειτε :peace2:
Άβαταρ μέλους
goldenrose
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dark fairy » 01 Νοέμ 2010, 21:13

ευχαριστώ πολύ goldenrose..! μου έδωσες κάποιες ελπίδες έστω...!
“Της ήταν έτσι γραφτό, θα 'λεγες, όλους τους πόθους της τους βαθιούς και σπάνιους, να τους γεύεται πραγματοποιημένους κάποιαν ώραν πού, θες από την ατέρμονη απαντοχή, θες από κακοτυχιά, κάθε ζωντανός παλμός τους είχε σταματήσει και κάθε θέλγητρο τους νεκρωθεί.”

― Άγγελος Τερζάκης
Άβαταρ μέλους
Dark fairy
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 47

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό linh** » 03 Νοέμ 2010, 02:11

γειά σας!!λοιπόν έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις...πρώτα να σας πω ότι είμαι γ εξάμηνο χρωστάω όλο το α εξάμηνο.τα συγγράμματα του α εξαμήνου δεν είχα πάει να τα παραλάβω και τα είχα χάσει.
1)μήπως τώρα δικαιούμαι εκ νέου τα συγγράμματα του πρώτου μιας που μπήκε το νέο πρόγραμμα και άλλαξαν τα βιβλία?
2)γίνεται να δηλώσω φέτος μαθήματα του ε εξαμήνου?πειράζει που είμαι μικρότερο εξάμηνο?
3)ξέρετε μήπως μέχρι πόσα μαθήματα μπορούμε να δηλώσουμε το κάθε εξάμηνο..??
ευχαριστώ ποολύ!!!!
Nobody can hurt me without my permission.

Gandhi
Άβαταρ μέλους
linh**

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 03 Νοέμ 2010, 10:20

Αν τα βιβλία του Α τα είχες δηλώσει και δεν τα πήρες τότε τα έχασες... στο σύστημα σου έχουν χρεωθεί και βάσει των μέχρι στιγμής δεδομένων δες θα μπορείς να τα πάρεις... (και αν σε "αφήσει" το εύδοξος να τα πάρεις το my-studies δεν θα σου δίνει την επιλογή να τα δηλώσεις και θα έχεις ασυμφωνία... :confused: ) Βέβαια... μέχρι να βγάλει η γραμματεία μια απόφαση κανείς δεν ξέρει τπτ... γι'αυτό και προτείνουμε στα παιδιά ν περιμένουν λιγάκι...

Όσο για τα μαθήματα του ε... Όσοι έχουν απαντήσει στο ερώτημα αυτό παλαιότερα μας λένε ότι δεν μπορούν μικρότερα εξάμηνα να πάρουν μαθήματα μεγαλύτερων... και πάλι αυτό θα το δεις στην πράξη με την γραμματεία, διότι έχουν αλλάξει τόσα πράγματα... μπορεί να άλλαξε και αυτό!

Ξέρω, δε σε βοήθησε πολύ η απάντησή μου :confused: :confused: Αλλά αυτά είναι τα μόνα που γνωρίζω να σου πω...
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό goldenrose » 03 Νοέμ 2010, 13:59

linh κ γω απ ο,τι ξερω δε μπορεις να ξαναδηλωσεις τα ιδια συγγραμματα γτ μιας κ τα δηλωσες τα χρεωθηκες δυστυχως..οπως σωστα λεει κ η κροκο δε νομιζω να γινεται να δωσεις μαθηματα μεγαλυτερου εξαμηνου,αυτο το λεω κιολας γτ σ εμας για το ζ΄εξ. π.χ δε μπορουν οι φοιτητες απο μικροτερα εξαμηνα να δωσουν μαθ. που ανηκουν σ αυτο..αντιθετως,αυτοι που ειναι σε μαγαλυτερα εξαμηνα μπορουν να δωσουν μαθ. μικροτερων εξαμηνων.. :confused:
Άβαταρ μέλους
goldenrose
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό yiannis1990 » 03 Νοέμ 2010, 20:48

Γεια σας!Κοιτάω τα διαθέσιμα συγγράμματα στο Eudoxus, ώστε όταν με το καλό αποφασίσει η γραμματεία να ανοίξει τις δηλώσεις να ξέρω τι να δηλώσω και να μην πελαγώσω.Σκοπεύω να δώσω το μάθημα Συγκριτική Φιλολογία του κ.Σιαφλέκη με κωδικό ΚΦΝ08 και ψάχνοτας τις διαθέσιμες επιλογές συνειδητοποίησα ότι το μάθημα αυτό δεν υπάρχει πουθενά.Υπάρχουν όλα (και το Θεωρία της Λογοτεχνίας της κ.Τζούμα), αλλά αυτό δεν το βρίσκω πουθενά.Ξέρετε τί συμβαίνει?
Άβαταρ μέλους
yiannis1990

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Α λ ε ξ α ν δ ρ α » 03 Νοέμ 2010, 23:46

Γεια σας!Γιάννη κι εγώ παρακολουθώ το μάθημα της Συγκριτικής Φιλολογίας του κ.Σιαφλέκη.Ψάχνοντας το ίδιο,εντόπισα το εν λόγω μάθημα και τις διαθέσιμες επιλογές του στα αναγραφόμενα 'χωρίς εξάμηνο'(πανω απο το α' εξάμηνο).
''Είναι τα βλέφαρά μου διάφανες αυλαίες.
Όταν τ'ανοίγω,βλέπω εμπρός μου ό,τι κι αν τύχει.
Όταν τα κλείνω,βλέπω εμπρός μου ό,τι ποθώ.''Α.Εμπειρίκος
Άβαταρ μέλους
Α λ ε ξ α ν δ ρ α

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό
Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό diafanh21 » 04 Νοέμ 2010, 20:08

Καλησπέρα παιδιά ! ξέρει κάποιος μέχρι ποιο έτος μπορούμε να παίρνουμε πάσο ; είναι ν+1 ή ν+2 ? ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
diafanh21

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pan » 04 Νοέμ 2010, 22:41

ν+2!!!!
Άβαταρ μέλους
pan
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό diafanh21 » 04 Νοέμ 2010, 23:08

Α τέλεια, ευχαριστώ ! :happy:
Άβαταρ μέλους
diafanh21

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό yiannis1990 » 04 Νοέμ 2010, 23:26

Σε ευχαριστώ πολύ Αλεξάνδρα!
Άβαταρ μέλους
yiannis1990

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό linh** » 05 Νοέμ 2010, 13:29

crocodilino έγραψε:Αν τα βιβλία του Α τα είχες δηλώσει και δεν τα πήρες τότε τα έχασες... στο σύστημα σου έχουν χρεωθεί και βάσει των μέχρι στιγμής δεδομένων δες θα μπορείς να τα πάρεις... (και αν σε "αφήσει" το εύδοξος να τα πάρεις το my-studies δεν θα σου δίνει την επιλογή να τα δηλώσεις και θα έχεις ασυμφωνία... :confused: ) Βέβαια... μέχρι να βγάλει η γραμματεία μια απόφαση κανείς δεν ξέρει τπτ... γι'αυτό και προτείνουμε στα παιδιά ν περιμένουν λιγάκι...

Όσο για τα μαθήματα του ε... Όσοι έχουν απαντήσει στο ερώτημα αυτό παλαιότερα μας λένε ότι δεν μπορούν μικρότερα εξάμηνα να πάρουν μαθήματα μεγαλύτερων... και πάλι αυτό θα το δεις στην πράξη με την γραμματεία, διότι έχουν αλλάξει τόσα πράγματα... μπορεί να άλλαξε και αυτό!

Ξέρω, δε σε βοήθησε πολύ η απάντησή μου :confused: :confused: Αλλά αυτά είναι τα μόνα που γνωρίζω να σου πω...

goldenrose έγραψε:linh κ γω απ ο,τι ξερω δε μπορεις να ξαναδηλωσεις τα ιδια συγγραμματα γτ μιας κ τα δηλωσες τα χρεωθηκες δυστυχως..οπως σωστα λεει κ η κροκο δε νομιζω να γινεται να δωσεις μαθηματα μεγαλυτερου εξαμηνου,αυτο το λεω κιολας γτ σ εμας για το ζ΄εξ. π.χ δε μπορουν οι φοιτητες απο μικροτερα εξαμηνα να δωσουν μαθ. που ανηκουν σ αυτο..αντιθετως,αυτοι που ειναι σε μαγαλυτερα εξαμηνα μπορουν να δωσουν μαθ. μικροτερων εξαμηνων.. :confused:

Ναι όμως τα συγγράμματα δεν θα έχουν αλλάξει?δηλαδή η ύλη των μαθημάτων έχει αλλάξει τα μαθήματα έχουν αλλάξει και ακόμη θα έχουμε τα παλιά συγγράματα?Σε περίπτωση που έχουν αλλάξει ο καθένας που χρωστάει το μάθημα μπορεί να τα ξαναπάρει???ουφ....θα σκάσωπρέπει να δώσω μία περιουσία..Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και για την βοηθεια μέχρι στιγμής!!!
Nobody can hurt me without my permission.

Gandhi
Άβαταρ μέλους
linh**

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 05 Νοέμ 2010, 14:53

Δυστυχώς έτσι είναι.... Ακόμη κι αν τα βιβλία έχουν αλλάξει δεν μπορείς να πάρεις άλλα... Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να φωτοτυπήσεις την ύλη από το σπουδαστήριο... Αλλά προτού πελαγώσεις καλύτερα μπες στη λίστα των συγγραμμάτων δες τους τίτλους τι έχεις και τι όχι και πράξε ανάλογα! :confused:
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες