filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Απορίες...

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό taloula » 10 Απρ 2009, 17:41

ξερει κανεις να μου πει πως μπορουμε να δηλωσουμε ενα μαθημα επιλογης από αλλο τμημα της σχολης π.χ. ιστορια ας πουμε το οποιο δεν υπαρχει στο my studies?? ειμαι στο Δ εξάμηνο και θελω να δηλώσω ενα μαθημα απο το προγραμμα ψυχολογιας. Και τα συγγράμματα πως τα δηλώνουμε????
taloula
Άβαταρ μέλους
taloula
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό chrisss » 12 Απρ 2009, 18:07

ξερει καποιος αν αύριο η γραμματεια θα είναι ανοιχτή?
Άβαταρ μέλους
chrisss

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σίβυλλα » 20 Απρ 2009, 19:00

Καλησπέρα ! Γνωρίζει κάποιος αν θα λειτουργουν τα σπουδαστηρια αυτη την εβδομάδα ?
Άβαταρ μέλους
Σίβυλλα

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ζυcchero » 20 Απρ 2009, 22:02

Λογικά από Τετάρτη του Πάσχα λειτουργούν και σπουδαστήρια και γραμματείες.
Μη σας πάρω στον λαιμό μου, έτσι άκουσα!
AD ASTRA PER ASPERA
Άβαταρ μέλους
Ζυcchero

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό agnus-dei » 24 Απρ 2009, 07:14

Γνωρίζει κανείς τι θα γίνει με τις δηλώσεις μαθημάτων για τους επί πτυχίω;;
Άβαταρ μέλους
agnus-dei

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ζυcchero » 24 Απρ 2009, 10:12

agnus-dei έγραψε:Γνωρίζει κανείς τι θα γίνει με τις δηλώσεις μαθημάτων για τους επί πτυχίω;;

Aκόμη τίποτα! Λογικά θα βγει η ανακοίνωση και στο site του φιλολογικού http://www.phil.uoa.gr. Αφού δεν έχει βγει μέχρι τώρα...

Προφανώς θα πρέπει να βγούν όλα τα αποτελέσματα πρώτα και εφ'όσον πολλά δεν έχουν βγει ακόμη δεν μπορούν να κάνουν δηλώσεις οι επί πτυχίω. Είναι λογικό!
AD ASTRA PER ASPERA
Άβαταρ μέλους
Ζυcchero

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό necyak » 24 Απρ 2009, 18:31

Επειδή είχα την ίδια απορία έστειλα Mail στη γραμματεία και μου απαντήσανε ότι θα βγάλουν ανακοίνωση από Δευτέρα για τους επι πτυχίω και αν θέλουμε κάποια διευκρίνηση να επικοινωνήσουμε με την κα.Κυπριάδου! Αυτά!! :peace2:

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
Άβαταρ μέλους
necyak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό agnus-dei » 24 Απρ 2009, 23:36

Thanx παιδιά!
Χρόνια πολλά σε όλους!
Άβαταρ μέλους
agnus-dei

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Maria » 25 Απρ 2009, 10:24

Έκανα χθές δήλωση μαθημάτων και επειδή έχουμε όριο τα δέκα μαθήματα αναγκάστηκα να αφήσω το ένα απ' έξω. Το ζήτημα είναι οτι είναι το τελευταίο μου εξάμηνο. Αν εγώ ήθελα να τελειώσω τη σχολή μέχρι το Σεπτέμβρη με εμποδίζει αυτό το ένα και θα πρέπει να το δώσω από Φεβρουάριο εφόσον δεν έχει δηλωθεί;;;
Άβαταρ μέλους
Maria

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xelimat » 25 Απρ 2009, 19:53

Maria έγραψε:Έκανα χθές δήλωση μαθημάτων και επειδή έχουμε όριο τα δέκα μαθήματα αναγκάστηκα να αφήσω το ένα απ' έξω. Το ζήτημα είναι οτι είναι το τελευταίο μου εξάμηνο. Αν εγώ ήθελα να τελειώσω τη σχολή μέχρι το Σεπτέμβρη με εμποδίζει αυτό το ένα και θα πρέπει να το δώσω από Φεβρουάριο εφόσον δεν έχει δηλωθεί;;;

Είσαι σίγουρη ότι το όριο είναι 10 μαθήματα??Εγω πέρσι τέτοια εποχή που ήμουν Η' εξάμηνο είχα δηλώσει σχεδόν 18..Πάντως είναι τυπικές οι δηλώσεις,ακόμα και να μην έχεις δηλώσει ένα μάθημα αν το δώσεις και υπάρχει το γραπτό σου,σου περνάνε το βαθμό οπως και να έχει. :peace2:
Άβαταρ μέλους
xelimat

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 26 Απρ 2009, 01:08

Δεν ξέρω αν η δήλωση είναι τυπική ή όχι τυπική,πάντως αναφέρω για να μην παρεξηγούμαστε ότι αν κάποιο μάθημα το περάσετε και δε σας το περάσουν επειδή δεν είχε δηλωθεί η ατάκα"μα,έτσι διάβασα στο φόρουμ" ή "κάποια άλλη στιγμή είχε γίνει" δε νομίζω να έχει καμία βαρύτητα...Δε διαψεύδω κάτι,απλά με αφορμή και κάτι για φήμες που είχα διαβάσει πιο πριν λέω ΜΗΝ επαναπαύεστε μόνο σε ό,τι ακούτε,γενικότερα
Παρακαλώ ενημερώνετέ με για τυχόν ορθογραφικά λάθη στις δημοσιεύσεις μου.Ευχαριστώ!

ΚΥΜΑΤΟΔΗΓΟΙ = η ποδοσφαιρική πραγμάτωση της επικούρειας φιλοσοφίας

Όσο γρήγορα κι αν τρέχεις, δεν μπορείς να ξεφύγεις από τον εαυτό σου.
Άβαταρ μέλους
xoulk13

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xelimat » 26 Απρ 2009, 11:25

xoulk13 έγραψε:Δεν ξέρω αν η δήλωση είναι τυπική ή όχι τυπική,πάντως αναφέρω για να μην παρεξηγούμαστε ότι αν κάποιο μάθημα το περάσετε και δε σας το περάσουν επειδή δεν είχε δηλωθεί η ατάκα"μα,έτσι διάβασα στο φόρουμ" ή "κάποια άλλη στιγμή είχε γίνει" δε νομίζω να έχει καμία βαρύτητα...Δε διαψεύδω κάτι,απλά με αφορμή και κάτι για φήμες που είχα διαβάσει πιο πριν λέω ΜΗΝ επαναπαύεστε μόνο σε ό,τι ακούτε,γενικότερα

Το ότι είμαι βέβαιη γι'αυτό που λέω καθώς μου το έχει πει η ίδια η ασπρομάλλα κυρία που εργάζεται στην γραμματεία δεν χρειάζεται να το αποδείξω.Λέω κάτι για να μην αγχώνεται η κοπέλα που νομίζει ότι θα χάσει 1 ολόκληρο εξάμηνο απο την ζωή της και δεν θα μπορεί να τελιώσει τη σχολή.Πάντως έχεις ένα δίκιο καλύτερα να μην εκλαμβάνεται ως δεδομένο κάτι που λέγεται εδω μέσα.Εγώ πάντως μιλάω σαν να τα λέω σε μια τυχαία κοπέλα που πιάσαμε κουβέντα π.χ σ'ενα αμφιθέατρο.Πάρα πολλές φορές με έχουν βοηθήσει ξένοι με τις πληροφορίες τους αλλά δεν τις έπαιρνα και ως 100% σίγουρες.
Άβαταρ μέλους
xelimat

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 26 Απρ 2009, 15:10

Και καλά κάνεις,αυτό ακριβώς γίνεται εδώ μέσα.Δε διαφωνώ,μάλιστα κι εγώ το ίδιο πιστεύω,απλά θέλω να είναι σαφές και σε όσους το διαβάζουν αυτό ακριβώς που είπες εδώ: "Εγώ πάντως μιλάω σαν να τα λέω σε μια τυχαία κοπέλα που πιάσαμε κουβέντα π.χ σ'ενα αμφιθέατρο.Πάρα πολλές φορές με έχουν βοηθήσει ξένοι με τις πληροφορίες τους αλλά δεν τις έπαιρνα και ως 100% σίγουρες"

Με 5000 κόσμο δεν ξέρεις αν το καταλαβαίνουν όλοι έτσι γι'αυτό θέλησα να το διασαφηνίσω,όχι να σε αμφισβητήσω.Καλή συνέχεια! :up:

Υ.Γ.:Εννοείται πως δεν έχει κανείς (ούτε και μπορεί στην πραγματικότητα) να αποδείξει τίποτα.Δε ζήτησα αυτό,απλά να θέσω σαφές ό,τι ειπώθηκε παραπάνω.
Παρακαλώ ενημερώνετέ με για τυχόν ορθογραφικά λάθη στις δημοσιεύσεις μου.Ευχαριστώ!

ΚΥΜΑΤΟΔΗΓΟΙ = η ποδοσφαιρική πραγμάτωση της επικούρειας φιλοσοφίας

Όσο γρήγορα κι αν τρέχεις, δεν μπορείς να ξεφύγεις από τον εαυτό σου.
Άβαταρ μέλους
xoulk13

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό κουκλακη » 26 Απρ 2009, 16:13

καλησπερα παιδια και χρονια πολλα , ειμαι απο το φπψ στο πτυχιω και χρειαζομαι ενα τελευταιο μαθημα απο το τμημα σας .ποιο θα μου προτεινατε να επιλεξω απο ΦΑ 29, ΦΑ23,ΦΑ31, ΦΑ82, ΦΑ83, ΦΒ23, ΦΒ21, ΦΒ26, ΦΒ27, ΦΛ02, ΦΛ 81, ΦL21, ΦL80, 82,ΦΝ 22, ΦΝ28. μενω κρητη και δε μπορω να παρακολουθησω, ποιο απο αυτα δε χρειαζεται παρακολουθηση και εργασιες και ας εχει οσο διαβασμα θελει...περιμενω τη βοηθεια σας και ευχαριστω εκ των προτερων...
Άβαταρ μέλους
κουκλακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dwdwnis » 26 Απρ 2009, 19:26

γεια σου κ παλι...
σε οσες ενοτητες μπορεσα κ ειδα λιγο τι παιζει εγραψα ενα μηνυματακι κ ρωταω τα παιδια του φιλολογικου ποιο μαθημα δεν εχει εργασια ουτε παρακολουθησηκαι περιμενω απαντηση
οτι μαθω θα σου στειλω εμαιλ
My brain has two sides...left & right. Left has nothing right, and right has nothing left....
Άβαταρ μέλους
dwdwnis
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό κουκλακη » 26 Απρ 2009, 22:04

σε ευχαριστω και παλι για ολα ...ευχομαι να μπορεσω και εγω καποια στιγμη να σου ανταποδωσω τη βοηθεια.. :flower2:
Άβαταρ μέλους
κουκλακη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Maria » 27 Απρ 2009, 16:00

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και εννοείται πως ρωτάω απλά για μία άποψη...ο καθένας είναι υπέυθυνος για τον εαυτό του, πώς είναι δυνατόν να στηριχτείς σε μία ανώνυμη πληροφορία;; Απλώς μέχρι να απευθυνθώ στη γραμματεία ήθελα να ακούσω κάποια εμπειρία!!:merci:
Άβαταρ μέλους
Maria

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό geo » 27 Απρ 2009, 17:07

Καλησπέρα, είμαι επι πτυχιώ και κατα λάθος δήλωσα τα μαθήματα τώρα, πηγα στην γραμματεια και μου είπε να ξεκλικάρω τα μαθήματα που δήλωσα, τα ξεκλικάρω αλλά όταν ξαναμπαίνω στο my studies μου τα εμφανίζει στην δήλωση. Τι πρέπει να κανω?
Άβαταρ μέλους
geo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dwdwnis » 27 Απρ 2009, 17:56

λοιπον να τι μου απαντησανε σε τρεις ενοτητες...
ακολουθα τα λινκ

http://www.filosofiki.eu/viewtopic.php?p=210284#210284

http://www.filosofiki.eu/viewtopic.php?p=210286#210286

http://www.filosofiki.eu/viewtopic.php?p=210313#210313

http://www.filosofiki.eu/viewtopic.php?p=210288#210288

απαντησε μου να δω οτι τα ειδες
απο μεριασου θα μας βοηθησεις αν οτιμαθεις κ εσυ το μοιραστεις μαζιμας!
αντε καλο πτυχιο,δινεις κουραγιο κ σε μας που χρωσταμε απειρα!!
My brain has two sides...left & right. Left has nothing right, and right has nothing left....
Άβαταρ μέλους
dwdwnis
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό agnus-dei » 28 Απρ 2009, 04:45

κουκλακη έγραψε:καλησπερα παιδια και χρονια πολλα , ειμαι απο το φπψ στο πτυχιω και χρειαζομαι ενα τελευταιο μαθημα απο το τμημα σας .ποιο θα μου προτεινατε να επιλεξω απο ΦΑ 29, ΦΑ23,ΦΑ31, ΦΑ82, ΦΑ83, ΦΒ23, ΦΒ21, ΦΒ26, ΦΒ27, ΦΛ02, ΦΛ 81, ΦL21, ΦL80, 82,ΦΝ 22, ΦΝ28. μενω κρητη και δε μπορω να παρακολουθησω, ποιο απο αυτα δε χρειαζεται παρακολουθηση και εργασιες και ας εχει οσο διαβασμα θελει...περιμενω τη βοηθεια σας και ευχαριστω εκ των προτερων...

Σίγουρα μείνε μακριά από:
- ΦΑ23 (θέλει οπωσδήποτε παρακολούθηση ή έστω πάρα πολύ καλές σημειώσεις και αρκετή εξοικείωση με τα Αρχαία)
- ΦΑ83 (επίσης θέλει παρακολούθηση και οι δύο καθηγητές που το κάνουν δε φημίζονται για την επιείκειά τους + το ότι η Δρακωνάκη βάζει εργασίες και τις απαιτεί στο τέλος του εξαμήνου)
- ΦL21 (κι αυτό θέλει παρακολούθηση + το ότι είναι τρία μαθήματα που συμψηφίζεται ο βαθμός τους)
- ΦL82 (κι αυτό θέλει παρακολούθηση / καλές σημειώσεις)

Το ΦΝ22 όταν το έδωσα είχα πάει σε πολύ λίγες παραδόσεις (Μαντουβάλου / Σταυροπούλου) αλλά είχα βρει καλές σημειώσεις.. Δεν είχε κάποια ιδιαίτερη δυσκολία. Τώρα όμως νομίζω έχουν αλλάξει οι καθηγητές.
Τα υπόλοιπα μαθήματα δεν τα θυμάμαι, μπορεί να είναι από άλλες κατευθύνσεις (είμαι Κλασικό).

Πάντως, σχεδόν πάντοτε τα Αρχαία και τα Λατινικά θέλουν είτε παρακολούθηση είτε πολύ καλές σημειώσεις - η ύλη δε βγαίνει από βιβλία. Γενικά, θα σου πρότεινα να μην υπολογίζεις πολύ σε Αρχαία / Λατινικά.
Εγώ θα διάλεγα κάτι από Λαογραφία ή Βυζαντινά.
Άβαταρ μέλους
agnus-dei

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες