filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Απορίες...

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 01 Οκτ 2008, 20:59

stenikol έγραψε:Αν και είναι υποκειμενικά πάντα τα πράγματα, αν το ξεκινήσεις από την αρχή να το διαβάσεις όλο όλο θα νευριάσεις! Η ουσία βρίσκεται στα σημεία που ανέφερα παραπάνω και μάλιστα στα τελευταία μαθήματα ίσως αναφέρει και κάτι σος όπως στοιχεία διαπολιτισμικού σχολείου που συνήθως ρωτάει..

Μιας και φαίνεσαι να το... κατέχεις το θέμα, η παρακολούθηση βοηθάει καθόλου; Η είναι τζάμπα χρόνος; :tease:
2 things give me the feeling of chaos: the universe,and human stupidity,and Ι am not sure about the first one...

http://www.youtube.com/watch?v=qQL0RAkDOSk
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stenikol » 01 Οκτ 2008, 21:05

Εφόσον ο Μάρκου κάνει τα ίδια πράγματα και δεν αλλάξει, αυτό να το επιβεβαιώσεις, η παρακολούθηση βοηθάει μόνο στα δυο τελευταία μαθήματα! Το καλοκαίρι που μας έκανε, μας έκανε χαλαρή κουβέντα και αοριστολογίες. Ωστόσο πήγαινε μια φορά να βγάλεις και δικό σου συμπέρασμα! Η απορία μου είναι άλλη, για όσους το επέλεξαν το μάθημα το καλοκαίρι και το χρωστάνε, τώρα πρέπει να διαλέξουν από το χειμερινό;
Τίποτα δεν χτίζεται πάνω στην πέτρα, όλα πάνω στην άμμο χτίζονται, μα εγώ θα χτίζω πάνω στην άμμο σαν να τανε η άμμος πέτρα.
Άβαταρ μέλους
stenikol

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lia » 01 Οκτ 2008, 21:17

Παιδια, να ρωτησω κατι ? Εκανα σημερα βυζαντινα με το Δημητρακοπουλο, και ενταξει, βαρεθηκα τη ζωη μου. Ξερει κανεις να μου πει πληροφοριες ? Γενικα παρακλουθω στη σχολη, αλλα δεν τον αντεχα σημερα, πρεπει να πηγαινω λετε ? Βαζει δυσκολα στο τελος ?
Αξίζει, φίλε, να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει...
Άβαταρ μέλους
Lia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 01 Οκτ 2008, 21:18

stenikol έγραψε:Εφόσον ο Μάρκου κάνει τα ίδια πράγματα και δεν αλλάξει, αυτό να το επιβεβαιώσεις, η παρακολούθηση βοηθάει μόνο στα δυο τελευταία μαθήματα! Το καλοκαίρι που μας έκανε, μας έκανε χαλαρή κουβέντα και αοριστολογίες. Ωστόσο πήγαινε μια φορά να βγάλεις και δικό σου συμπέρασμα! Η απορία μου είναι άλλη, για όσους το επέλεξαν το μάθημα το καλοκαίρι και το χρωστάνε, τώρα πρέπει να διαλέξουν από το χειμερινό;

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Θα πηγαίνω μάλλον... Στην απορία σου δεν ξέρω να απαντήσω, καλύτερα να πας από τη Γραμματεία μια βόλτα. Για να πω την αλήθεια, με αυτή την αλλαγή που κάνανε έχω καταμπερδευτεί! :mad2:
2 things give me the feeling of chaos: the universe,and human stupidity,and Ι am not sure about the first one...

http://www.youtube.com/watch?v=qQL0RAkDOSk
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stenikol » 01 Οκτ 2008, 21:22

δεν κάνει τίποτα! να είσαι καλά. Θα πάω να ρωτήσω μάλλον. :cool:
Τίποτα δεν χτίζεται πάνω στην πέτρα, όλα πάνω στην άμμο χτίζονται, μα εγώ θα χτίζω πάνω στην άμμο σαν να τανε η άμμος πέτρα.
Άβαταρ μέλους
stenikol

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό chrisss » 01 Οκτ 2008, 22:04

Lia φρόντισε ο Δημητρακόπουλος να σε βλέπει όσο πιο συχνα γίνεται. Γενικότερα να θυμάται οτι υπάρχεις και οτι κινείσαι στο αμφιθέατρο. Αν αναθέσει εργασία να πάρεις οπωσδήποτε. Δεν θεωρείται ιδιαίτερα ανοιχτοχέρης στη βαθμολογία (τουλάχιστον στο ΜΝΕΦ) κ εκτιμά πολύ τους φοιτητές που ασχολούνται με το μάθημά του. Εμάς μας έλεγε οτι οι φοιτητές πρέπει να περνούν κ από το γραφείο του καθηγητή πού κ πού, να ενδιαφέρονται εάν υπάρχει κάποια δουλειά να κάνουν,κάποια εργασία και τέτοια.
Άβαταρ μέλους
chrisss

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ελδη » 01 Οκτ 2008, 22:58

Ωχ Ωχ Ωχ!!αλήθεια;και εγώ πήγα σήμερα να τον παρακολουθήσω και φάνηκε τύπος που ρωτάει και περιμένει να του απαντάς και να συμμετέχεις..αλλά επειδή αυτό δεν παίζει δεν είμαι άτομο που θα πεταχτεί και θα απαντήσει σε ερώτηση δεν μου βγαίνει δηλαδή δεν ξέρω τί πιθανότητες έχω να με μάθει και να με θυμάται.. :lola:
Άβαταρ μέλους
ελδη
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό chrisss » 02 Οκτ 2008, 00:08

Περιμενε να περασει λιγο ο καιρός κ μπορεί να νιώσεις άνετα στο τμήμα κ να συμμετέχεις κ εσυ.Μπορείς επίσης να τον ρωτήσεις για εργασία πάνω στο μαθημα (αν κ συνήθως προτείνει μερικές απο μόνος του),οπότε θα έχεις κάποιες ευκαιρίες να σε δει. Το καλό του είναι οτι είναι πολύ συζητήσιμος και προσιτός,είτε στο διάλειμμα,είτε στο γραφείο. Δε σε αρπάει απο τα μούτρα δλδ αν έχεις μια απορία ή οτιδήποτε.
Άβαταρ μέλους
chrisss

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ελδη » 02 Οκτ 2008, 00:11

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση.! Ίδωμεν!!
Άβαταρ μέλους
ελδη
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό despina » 02 Οκτ 2008, 20:38

Ξερει κανεις αν εγινε σημερα μαθημα στο γ εξαμηνο; Αυριο θα γινει; Λιγοι καθηγητες εχουν βγαλει ανακοινωση για το ποτε ξεκινανε κ ανεβαινουμε τζαμπα στη σχολη...ουφ!
Άβαταρ μέλους
despina

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stenikol » 04 Οκτ 2008, 22:14

Είμαι σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης!
Χαίρετε. Το ΠΔ09 το μετέφεραν στο Ζ εξάμηνο στη θέση του υποχρεωτικού ΠΔ70. Στο Η εξάμηνο που πέρασε, πήρα ΦΣ91 και ΠΔ09. Το πρώτο το πέρασα. Το δεύτερο ακόμα το περιμένω. Σε περίπτωση που κοπώ, τώρα που το μάθημα μεταφέρθηκε στο χειμερινό εξάμηνο τι πρέπει να κάνω;
Στην γραμματεία δεν διαφωτίζουν.....Μήπως ξέρετε εσείς; Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
stenikol

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό iris2008 » 04 Οκτ 2008, 23:06

stenikol έγραψε:Είμαι σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης!
Χαίρετε. Το ΠΔ09 το μετέφεραν στο Ζ εξάμηνο στη θέση του υποχρεωτικού ΠΔ70. Στο Η εξάμηνο που πέρασε, πήρα ΦΣ91 και ΠΔ09. Το πρώτο το πέρασα. Το δεύτερο ακόμα το περιμένω. Σε περίπτωση που κοπώ, τώρα που το μάθημα μεταφέρθηκε στο χειμερινό εξάμηνο τι πρέπει να κάνω;
Στην γραμματεία δεν διαφωτίζουν.....Μήπως ξέρετε εσείς; Ευχαριστώ

περασες φιλοσοφια και δεν θα περασεις παιδαγωγικά; περιεργο!
στην περιπτωση παντως που κοπεις ειναι απλο
ή το δηλώνεις ξανα και το δίνεις - με τη νεα ύλη και καθηγητες - [οπότε θα πρεπει να το ξαναδιαβασεις]
η δηλώνεις αλλο επιλεγομενο μαθημα ευκολοτερο.

αν εχεις περασει πδ70 και πδ01 εισαι οκ και δεν χρειαζεται να παρεις άλλα παιδαγωγικα. γιατι επιμενεις στα παιδαγωγικά αν ειναι δυσκολα; αν εχεις περιθωριο απο ψυχολογιες -δηλαδη έχεις επιλεξει λιγοτερο απο 3 -τοτε διαλεξε μεταξυ ψχ01-ψχ02-ψχ31. [η ψχ02 είναι εαρινου αλλα μπορεις να την επιλεξεις. κανε καλο-κακου και μια επιβεβαιωση στη γραμματεια ].
Άβαταρ μέλους
iris2008

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stenikol » 05 Οκτ 2008, 10:53

-.
Τελευταία επεξεργασία από stenikol και 04 Ιαν 2009, 21:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
stenikol

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό despina » 05 Οκτ 2008, 13:42

odette έγραψε:Τα δύο αρχαία εκτός του διαφορετικού κωδικού λεχουν και διαφορετικό αντικείμενο. Τα ΦΑ22 είναι Λυρική Ποίηση (Μακρυγιάννη) και Δημοσθένης (Δρακωνάκη), ενώ τα άλλα πρέπει να είναι Σοφοκλής - Ηρόδοτος.

Ποιο απο τα 2 ειναι πιο ευκολο σαν αντικειμενο;
Άβαταρ μέλους
despina

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό iris2008 » 05 Οκτ 2008, 14:49

stenikol
τα επιλεγομενα των άλλων τμημάτων δεν ανήκουν σε εξαμηνα. απλως μπαινουν συπληρωματικα στα υποχρεωτικα. π.χ στο η εξαμηνο που ησουν είχες τα 3 υποχρεωτικα και χχχ επιλεγομενα [ οπου χχχ μπορεις να βαλεις οποιοδηποτε επιλεγομενο ].
το πδ09 ειναι προαιρετικο επιλογης.
το πδ70 ομως ειναι υποχρεωτικο ( μαζί με το πδ01 ).μονο αυτα τα δυο ειναι συνδεδεμενα με εξαμηνα και μόνο η γραμματεία μπορει να τα μεταφέρει οπως εκανε με το πδ70 απο το 7 στο 8εξ. [ btw κοιτα στο mystudies στο 8 εξ. στο πδ70 kai επιλεξε κατασταση για να δεις βαθμο.κατα πασα πιθανοτητα -λογω μεταφορας- δεν θα εχεις βαθμο αλλά μην τρομαξεις :-) ]
με τα υπολοιπα προαιρετικα επιλεγομενα κανεις ο,τι βολευει εσενα.
==========
despina
μακρια απο φα22!.
Άβαταρ μέλους
iris2008

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stenikol » 05 Οκτ 2008, 19:34

--.
Τελευταία επεξεργασία από stenikol και 04 Ιαν 2009, 21:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
stenikol

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό βαγγελης » 07 Οκτ 2008, 16:05

μηπως ξερει καποιος τι εχει πάθει η γραμματεία και δεν βγαζει αποτελέσματα??
μας εχουν σπασει τα νευρα απο την αναμονη πια...
οποιον εχω ρωτησει , περιμενει...
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ! :mad2: :mad2:
Άβαταρ μέλους
βαγγελης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stenikol » 07 Οκτ 2008, 16:22

δυστυχώς το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι υπομονή (αν έχει μείνει δηλαδή και κανένα απόθεμα :confused: ) και γερό στομάχι! Ή η γραμματεία έχει πολλές δουλειές και δεν τα προλαβαίνει ή οι καθηγητές δεν νοιάζονται ! κάτι απο τα δυο συμβαίνει!
Άβαταρ μέλους
stenikol

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό argy28 » 07 Οκτ 2008, 19:27

na kanw mia erotisi.aurio exoume sxoli?
Άβαταρ μέλους
argy28

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jumbotron » 07 Οκτ 2008, 20:19

Φυσικά,γιατί να μην έχουμε;
Αν εννοείς αυτό που φαντάζομαι (λόγω της απεργίας των ΜΜΜ δηλαδή),μην ξεχνάς πως υπάρχουν αρκετά παιδιά που μενουν Ζωγράφου και δεν χρησιμοποιούν συγκοινωνία για να πάνε στην σχολή.
Πάντως οι καθηγητές μάλον θα περιοριστούν σε γενικότητες και δεν θα προχωρήσουν πολύ.
Άβαταρ μέλους
jumbotron

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες