filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Γνώμες για τους Καθηγητές και τον τρόπο Διδασκαλίας για τους Φοιτητές

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό danaikord » 28 Ιαν 2013, 11:55

Καλημέρα!Είναι πιο εύκολο να δώσω Αρχαία Δ'(ΚΦΑ08)"Πλάτωνα" με Καραδήμα ή Νέα Ε' με Τζούμα(ΚΦΝ09)? :thxx: :thxx: :thxx:
Άβαταρ μέλους
danaikord

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 28 Ιαν 2013, 12:07

Αααααα Καραδήμα! Καραδήμα!
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 76

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 06 Φεβ 2013, 12:22

Λοιπόν, θέλω να πω ένα μπράβο κι ένα ευχαριστώ στην κ. Χανή που σκάναρε ή έδωσε να σκανάρουν την ύλη που ορίζει για το μάθημά της και τα διαθέτει σε ηλεκτρονική μορφή στο σπουδαστήριο, γλιτώνοντας εμάς που δεν δικαιούμαστε συγγράμματα από φωτοτυπίες, αναμονή κλπ. Πραγματικά μπράβο. Αυτό ισχύει και για όσους καθηγητές κάνουν το ίδιο βέβαια (είδα κι άλλους φακέλους εκεί!). Ακόμη κι αν δεν μπορούν ή για δικούς τους λόγους δε θέλουν να έχουν φάκελο στην η-τάξη, ή ακόμη κι αν έχουν το να κάνουν κάτι τέτοιο εμένα τουλάχιστον με βοηθάει πολύ και οικονομικά, αλλά και από άποψη χρόνου και με γλιτώνει από σπάσιμο νεύρων! (βρες το βιβλία κι αν είναι διαθέσιμο για φωτοτύπηση, κι αν έχει βιβλίο ελεύθερο και περίμενε 8 ώρες να στο φωτοτυπήσουν και πλήρωσε του κόσμου τα λεφτά και διαπίστωσε μετά ότι λείπουν οι μισές σελίδες, και να σου'χουν βγάλει άλλες κλπ κλπ ) Αυτά. Τα'πα κι ησύχασα! :lola:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 30

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smurfette*91 » 11 Φεβ 2013, 20:14

Θα ήθελα να μου πει κάποιος γνώμη για Αγάθο και Ποσάντζη...Είναι βατοί, θέλουν παρακολούθηση και κυρίως είναι νορμάλ στις απαιτήσεις τους??? :thxx:
Baby, love that comes around
will never stop coming around
but you need me
now you need me....

What defines us is how well we rise after falling
Άβαταρ μέλους
smurfette*91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό (Κλασσικό)
Ευχαριστώ: 49

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό katrin! » 13 Φεβ 2013, 23:34

Γεια σας παιδιά.. Ηθελα να ρωτήσω για τον παπαθωμα..ειναι ελαστικος με τους επι πτυχιω;; Εδωσα παπυρολογια κ πιστεύω οτι μπορεί να εχω κοπεί με 4..πιστεύετε αν του στείλω ένα μαιλ θα το πάρει στραβά;;;
Άβαταρ μέλους
katrin!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 14 Φεβ 2013, 00:03

Γενικά ο Παπαθωμάς έχει -όχι άδικα :lola: - τη φήμη του παράξενου,αλλά θα σε συμβούλευα να μην φοβηθείς. ΌΛΟΙ είναι ελαστικοί με τους επί πτυχίω. Ακόμα και ο Μπενέτος, στο θεό σου :lola: Σοβαρά τώρα, μια φίλη μου ήταν σε παρόμοια κατάσταση με σένα, απ'τα τελευταία της μαθήματα, του το έγραψε και την πέρασε. Δεν νομίζω ότι θα το πάρει στραβά.
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μηδεια » 14 Φεβ 2013, 00:19

smurfette*91 έγραψε:Θα ήθελα να μου πει κάποιος γνώμη για Αγάθο και Ποσάντζη...Είναι βατοί, θέλουν παρακολούθηση και κυρίως είναι νορμάλ στις απαιτήσεις τους??? :thxx:

Περισυ ειχα τον Αγαθο και το καταυχαριστιομουν το μαθημα του.Εχει σταθερο ρυθμο,ουτε αργα ουτε γρηγορα κ αν κ εκανε σχολιασμο κειμενων,δεν γινοταν βαρετος.Στο τελος ζητησε ο,τι ειχε πει κ δικαιος ως κ επιεικης στην βαθμολογια.Την Ποσαντζη την ειχα πριν πολλα χρονια,φυσιολογικο μαθημα αν κ μετα απο το πρωτο μισο του μαθηματος η φωνη της μ ενοχλουσε. :lola: Επισης εκανε ποιηση την οποια εχω βαρεθει γιατι σχεδον σ ολα τα μαθηματα Λογοτεχνιας ασχολουμαστε μ αυτην.Ο Αγαθος εκανε πεζογραφια της γενιας του '30.Και οι 2 θελουν παρακολουθηση.
Τελευταία επεξεργασία από Μηδεια και 14 Φεβ 2013, 00:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Μηδεια

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smurfette*91 » 14 Φεβ 2013, 10:53

Σε ευχαριστώ πολύ !!! :friends:
but you need me
now you need me....

Άβαταρ μέλους
smurfette*91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό katrin! » 14 Φεβ 2013, 19:38

mzep έγραψε:Γενικά ο Παπαθωμάς έχει -όχι άδικα :lola: - τη φήμη του παράξενου,αλλά θα σε συμβούλευα να μην φοβηθείς. ΌΛΟΙ είναι ελαστικοί με τους επί πτυχίω. Ακόμα και ο Μπενέτος, στο θεό σου :lola: Σοβαρά τώρα, μια φίλη μου ήταν σε παρόμοια κατάσταση με σένα, απ'τα τελευταία της μαθήματα, του το έγραψε και την πέρασε. Δεν νομίζω ότι θα το πάρει στραβά.

Εχεις δίκιο θα του στείλω κοντό γίνει.. Ξέρουμε αν βλέπει τα μαιλ του;;;
Άβαταρ μέλους
katrin!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panos91 » 15 Φεβ 2013, 13:43

Μηδεια έγραψε:
smurfette*91 έγραψε:Θα ήθελα να μου πει κάποιος γνώμη για Αγάθο και Ποσάντζη...Είναι βατοί, θέλουν παρακολούθηση και κυρίως είναι νορμάλ στις απαιτήσεις τους??? :thxx:

Περισυ ειχα τον Αγαθο και το καταυχαριστιομουν το μαθημα του.Εχει σταθερο ρυθμο,ουτε αργα ουτε γρηγορα κ αν κ εκανε σχολιασμο κειμενων,δεν γινοταν βαρετος.Στο τελος ζητησε ο,τι ειχε πει κ δικαιος ως κ επιεικης στην βαθμολογια.Την Ποσαντζη την ειχα πριν πολλα χρονια,φυσιολογικο μαθημα αν κ μετα απο το πρωτο μισο του μαθηματος η φωνη της μ ενοχλουσε. :lola: Επισης εκανε ποιηση την οποια εχω βαρεθει γιατι σχεδον σ ολα τα μαθηματα Λογοτεχνιας ασχολουμαστε μ αυτην.Ο Αγαθος εκανε πεζογραφια της γενιας του '30.Και οι 2 θελουν παρακολουθηση.

Πληροφορήθηκα ότι το μάθημα της Ποσάντζη θα το πάρει ο Γαραντούδης...Άρα ο Αγάθος φαίνεται να είναι μονόδρομος! :lola:
Χρόνια που πέσαν πάνω μας σαν προβολείς.
Μας ντουφεκίζουν έναν έναν,
σαστισμένους λαγούς.

Μ. Γκ.

Ζούμε σε έναν κόσμο ιστοριών που αρχίζουν και δεν τελειώνουν ποτέ.

I.C.
Άβαταρ μέλους
panos91
Συντονιστής Φιλολογικού Τμήματος

Ευχαριστώ: 88

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό psofia » 15 Φεβ 2013, 14:54

panos91 έγραψε:Πληροφορήθηκα ότι το μάθημα της Ποσάντζη θα το πάρει ο Γαραντούδης...:lola:

Δεν θα πάρω πτυχίο ποτέ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :cry: Από την μία γκαντεμιά στην άλλη σήμερα! :mad2:

Είναι σίγουρο αυτό, βρε Πάνο; Έγω είχα ακούσει και για την Ντουνιά!

Πωπω, άμα το πάρει ο Γαραντούδης τι θα κάνω;;;; Ανάμεσα σε Λεντάρη και Γαραντούδη ποια είναι η λιγότερο χειρότερη λύση; :sadbye:

Πάω στην γωνίτσα μου να κλάψω... :confused:
Τελευταία επεξεργασία από psofia και 15 Φεβ 2013, 14:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Hand-holding [noun, nt]: To help someone do something he/she can do on his/her own.
Άβαταρ μέλους
psofia
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Προδότρα της Φιλοσοφικής
Φύλο: Φουλ του άσου με ρηγάδες
Ευχαριστώ: 43

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panos91 » 15 Φεβ 2013, 15:06

psofia έγραψε:
panos91 έγραψε:Πληροφορήθηκα ότι το μάθημα της Ποσάντζη θα το πάρει ο Γαραντούδης...:lola:

Δεν θα πάρω πτυχίο ποτέ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :cry: Από την μία γκαντεμιά στην άλλη σήμερα! :mad2:

Είναι σίγουρο αυτό, βρε Πάνο; Έγω είχα ακούσει και για την Ντουνιά!

Πωπω, άμα το πάρει ο Γαραντούδης τι θα κάνω;;;; Ανάμεσα σε Λεντάρη και Γαραντούδη ποια είναι η λιγότερο χειρότερη λύση; :sadbye:

Πάω στην γωνίτσα μου να κλάψω... :confused:

Έτσι είχε ειπωθεί αρχικά. Αλλά αν το έπαιρνε η Ντουνιά, θα έπρεπε να αφήσει το σεμινάριο του 8ου για το Μνεφ. Τελικά θα πάρει η Ντουνιά κανονικά το σεμινάριο της όπως ήταν αρχικα προγραμματισμένο και ο Γαραντούδης το μάθημα της Ποσάντζη.

Μην ανησυχείς σου έχω τη λύση για να αποφύγεις ''Σκύλλα και Χάρυβδη'': Λογοτεχνία 19ου ΙΙ του Στ' που θα το κάνει η Καρπούζου. Και καλή είναι και πεζογραφία θα διδάξει :peace2:
Χρόνια που πέσαν πάνω μας σαν προβολείς.
Μας ντουφεκίζουν έναν έναν,
σαστισμένους λαγούς.

Μ. Γκ.

Ζούμε σε έναν κόσμο ιστοριών που αρχίζουν και δεν τελειώνουν ποτέ.

I.C.
Άβαταρ μέλους
panos91

Ευχαριστώ: 88

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό psofia » 15 Φεβ 2013, 15:19

Πάνο με σώνεις, το ηθικό μου αναπτερώνεις!!!! (έχω γίνει ποιήτρια πλέον :funny: )

Kαι για να μην είμαι εντελώς off-topic, να τονίσω για άλλη μία φορά πόσο καλή είναι η κυρία Αργυροπούλου! Με πήρε ο ύπνος και άργησα μισή ώρα, αλλά μου επέτρεψε να γράψω! Δεν νομίζω ότι κανένας άλλος καθηγητής θα το έκανε αυτό! Την αγαπώ! :huglove:

ΥΓ: Τι συνταρακτική ημέρα η σημερινή και ακόμα ούτε στα μισά δεν είμαστε.
Hand-holding [noun, nt]: To help someone do something he/she can do on his/her own.
Άβαταρ μέλους
psofia
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Προδότρα της Φιλοσοφικής
Φύλο: Φουλ του άσου με ρηγάδες
Ευχαριστώ: 43

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smurfette*91 » 15 Φεβ 2013, 17:10

Θα αυμφωνήσω για Αργυροπούλου ! (Σε είδα όταν μπήκες πόσο πολύ σε βοήθησε !! :friends: ) Και έβαλε και ίδια θέματα με παλιά !! Ελπίζω να μην κοψει πολύ όμως γτ έκανα ένα λάθος στην 3α :tease: !

Όσο για Γαραντούδη τι να πω, εγώ τον είχα πάρει στο ΣΤ' εξάμηνο στην Λογοτεχνία 19ου ΙΙΙ και ενώ δεν είχα παρακολουθήσει ποτέ, το άφησα για Σεπτέμβρη, και διάβασα κάτι σημειώσεις που πήρα από μια κοπέλα του ΜΝΕΦ επειδή είχαν τον ίδιο κωδικό και πήρα πολύ καλο βαθμό!! Ενώ έλεγα πριν αν έπαιρνα και 5 θα έλεγα και ζήτω για τα δεδομένα του ! Μετά από αυτό μπορεί να τον τολμήσω πάλι ελπίζοντας να μου βγει το ίδιο γουρλής ! Πάντως να ξέρετε πως από ότι έχω μάθει ο Γαραντούδης θέλει το βιβλίο του, δηλαδή άμα του γράψεις πράγματα από το βιβλίο του σε περνάει και σου βάζει και βαθμό..Τώρα δεν ξέρω αν αυτό ισχύει πάντα...
but you need me
now you need me....

Άβαταρ μέλους
smurfette*91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΛΙΛΗ » 15 Φεβ 2013, 18:01

Καλησπέρα παιδιά!! Σ' αυτό το εξάμηνο πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σε Θανόπουλο με μάθημα"Δημοτικό τραγούδι" και σε Μάρκου με μάθημα "Εισαγωγή στην παιδαγωγική" καθώς επίσης πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σε Λεντάρη και Γαραντούδη.Ποιόν θα μου προτείνατε? :?: :thxx: :thxx:
Άβαταρ μέλους
ΛΙΛΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smurfette*91 » 15 Φεβ 2013, 21:31

Ο Θανόπουλος είναι σχετικά εύκολος καθηγητής και βάζει και βαθμούς απλά νομίζω θέλει παρακολούθηση γτ βάζει από σημειώσεις..Για τον Μαρκου δεν ξέρω γτ και γω φέτος θα τον δώσω, έχω ακούσει πάντως ότι στην εξεταστική δίνουμε το μάθημα με ανοιχτά βιβλία... :clapping: Τώρα για τους άλλους 2 :thumbdown: ...
Και οι 2 είναι άστα να πάνε...Διάβασε από πάνω τι έγραψα για Γαραντούδη να πάρεις μια ιδέα, για Λεντάρη παντως τα χειρότερα έχεις να ακούσεις.... :confused: :confused: :confused:
but you need me
now you need me....

Άβαταρ μέλους
smurfette*91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marggie » 15 Φεβ 2013, 21:36

λίλη,καλησπέρα!ο γαραντούδης όντως είναι απαιτητικός και θέλει διάβασμα για να περάσεις με βαθμό,η λεντάρη από την άλλη-δεν ξέρω ρε παιδιά-αλλά εμένα μου φαίνεται αρκετά βατή καθηγήτρια..βέβαια είμαι κλασικό,δεν ξέρω πως θα ναι στο μνεφ!
Άβαταρ μέλους
marggie

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Homer » 15 Φεβ 2013, 23:46

1) Λοιπόν για αυτό που ειπώθηκε για τον Παπαθωμά: Σήμερα στον Ηρόδοτο (Α' εξ.) ο ίδιος είπε ότι βαθμολογεί ΓΕΝΙΚΑ επιεικώς, αλλά καλύτερα να μην του γράφουν "είναι τελευταίο μάθημα κτλ" γιατί τότε βαθμολογεί πιο αυστηρά..
Άβαταρ μέλους
Homer

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 16 Φεβ 2013, 00:27

^!!!Ό,τι να 'ναι όμως. Ελπίζω να μη σε πήρα στο λαιμό μου, katrin. Πάντως γενικά είναι πιο επιεικής απ'όσο περιμένουν οι περισσότεροι. Ξέρω τουλάχιστον δύο άτομα που ήταν σίγουρα ότι είχαν κοπεί και πέρασαν με βαθμό :up:

smurfette*91 έγραψε:Ο Θανόπουλος είναι σχετικά εύκολος καθηγητής και βάζει και βαθμούς απλά νομίζω θέλει παρακολούθηση γτ βάζει από σημειώσεις..Για τον Μαρκου δεν ξέρω γτ και γω φέτος θα τον δώσω, έχω ακούσει πάντως ότι στην εξεταστική δίνουμε το μάθημα με ανοιχτά βιβλία... :clapping: Τώρα για τους άλλους 2 :thumbdown: ...
Και οι 2 είναι άστα να πάνε...Διάβασε από πάνω τι έγραψα για Γαραντούδη να πάρεις μια ιδέα, για Λεντάρη παντως τα χειρότερα έχεις να ακούσεις.... :confused: :confused: :confused:

Εγώ πάντως τον Θανόπουλο τον είχα δώσει χωρίς να παρακολουθώ και είχα πάρει 7 :up: Δεν είναι τόσο δύσκολος.
Τελευταία επεξεργασία από mzep και 16 Φεβ 2013, 00:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smurfette*91 » 16 Φεβ 2013, 01:28

Και γω χωρίς παρακολούθηση τον είχα περάσει ! Αλλά πέρσι από ότι έμαθα έβαλε από σημειώσεις και όχι από βιβλίο...ίσως φταίει το ότι δεν δίνεται πια ο Νίκος Γκάτσος σαν σύγγραμμα...
but you need me
now you need me....

Άβαταρ μέλους
smurfette*91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

ΠροηγούμενηΕπόμενο