filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Απορίες...

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Philosophy » 27 Φεβ 2014, 22:52

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! :thxx: Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω σε τι θα ήθελα να ειδικευτώ ΑΝ περάσω φιλολογία... :tease: Καλά ας περάσω πρώτα και μετά βλέπουμε, αλλά θα ήθελα να έχω ένα σχέδιο στο μυαλό μου...
Άβαταρ μέλους
Philosophy
Supporter
Supporter

Φύλο: Γυναίκα

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 27 Φεβ 2014, 22:59

Πάντως κατεύθυνση διαλέγουμε στο δεύτερο έτος. Εδώ μπορείς να δεις και τις ώρες που έχει κάθε αντικείμενο σε κάθε κατεύθυνση (αυτά που λέει για παλιό και νέο πρόγραμμα μη σε μπερδεύουν, αυτά είναι για μας τα γερόντια :up: )
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 76

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Philosophy » 27 Φεβ 2014, 23:04

Eίσαι θεά!!!! Σε ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ!!! :woohoo: :friends: :happy: :thxx:
Άβαταρ μέλους
Philosophy
Supporter
Supporter

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 27 Φεβ 2014, 23:44

Philosophy έγραψε:Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν είστε ευχαριστημένοι οι φοιτητές του φιλολογικού τμήματος από τις κατευθύνσεις σας. Δηλαδή έχετε πολλά μαθήματα ειδίκευσης; Το επίπεδο πώς ειναι; :) Στο ΜΝΕΦ κάνετε πολλά βυζαντινά και λιγότερο νεοελληνικά; Κάτι τέτοιο άκουσα πρόσφατα... :bookread:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :thxx:

Εγώ που ειμαι στο Μνεφ δεν το έχω μετανοιωσει καθόλου. Ούτως η άλλως το πτυχίο ειναι ακομη ενιαίο (ή δεν είναι πλέον; :funny: ). Στην αρχη ήθελα πολύ το κλασικό. Δηλαδή οταν τελείωσα το λύκειο και περασα στην φιλολογία, μέχρι το τέλος του πρώτου έτους ήθελα ντέ και καλα κλασικό. Κλασικό δαγκωτό. Όμως οταν ήρθε η στιγμη να συμπληρωσω την φόρμα για την κατέθυνση δεν συμπλήρωσα κλασικό γιατί εντωμεταξύ είχα αλλάξει γνώμη, θεώρησα ότι στο μνεφ θα ήμουν καλύτερα, και όντως, (φαντάσου δηλαδή να πήγαινα κλασικό :lola: ) και σαν να μην έφτανε αυτό έχω συνειδητοποίησει τώρα ποσο ενδιαφέρον έχει το γλωσσολογικό, και θέλω να καλύψω τα...κενα. Το κλασικό είναι ωραίο αλλά κάπου κάπου γινεται βαρετό. Προσωπική αποψη, ενώ στο μνεφ έχει περισσότερη ποικιλία, τώρα θα μου πεις <<τα λεει και το πρόγραμμα σπουδων>> αλλά δεν ξέρω νιώθω ότι στο κλασικό όλο τα ίδια και τα ίδια... Έχουμε βυζαντινά μαθηματα που έχουν πολύ ενδιαφέρον, αλλά οι καθηγητές τα "χαλάνε" μερικές φορές... :thumbdown: . Σε άλλους φαίνονται πολύ βαρετά, ανάλογα. Πάντως θεωρώ ότι γενικότερα υπαρχει ένας "εστιασμος" στο κλασικό, τουτέστιν αυτό ξέρουμε τόσα χρονια από γυμνασιο και λύκειο αυτό παίρνουμε και είμαστε ασφαλείς. Το έχω παρατηρησει σε πολλα παιδιά του κλασικού, ότι μολις έρχεται η ώρα να ασχοληθούν με βυζαντινό ή νεοελληνικό αλλά κυρίως νεοελληνικό και μάλιστα ποίημα, δυσφορουν και δηλώνουν << δεν τα ξέρω εγώ αυτα>>. Υπαρχει βέβαια και το αντίστροφο, να έρχονται στο μνεφ επειδή δεν τα πανε καλα με τα λατινικά, σιγουρα, συμβαινει κι αυτό, όμως δεν μπορείς να αρνείσαι και ίσως και να απαξιωνεις την εξέλιξη που έχει επέλθει στην γλώσσα και στα κειμενα, ώρες ωρες νιώθω οτι ομφαλοσκοπουν στο κλασικο. Όπως ας πούμε ειμαι σε θεση να αναλύω ένα νεοελληνικό κείμενο έτσι υπόχρεουμαι να ξέρω να αναλύω και ένα αρχαίο κείμενο και επίσης να γνωρίζω μηχανισμούς της γλώσσας (βλ.γλωσσολογικο), και το ιδιο θα επρεπε να ισχύει και τα για τις άλλες κατευθύνσεις. Αλλά από την άλλη ειναι και θέμα φοιτητή υποθέτω... :cool:
Ελπίζω να μην αδικησα καμια κατευθυνση... :peace:
Spoiler:
Μην πιστεύεις πούστη λόγια, πουτάνας μοιρολόγια και πολιτικών ευχολόγια!
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Καμία, έριξα μαύρη πέτρα να πουμε. Εύχομαι και για τους υπόλοιπους το ιδιο!!
Φύλο:
Ευχαριστώ: 26

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nemo 91 » 28 Φεβ 2014, 02:47

Γεια σας!Θα ηθελα την αμεριστη κατανοηση των διαχειριστων (γιατι η ερωτηση μου μπορει να προυπαρχει σε αλλες σελιδες) και τη βοηθεια οσων γνωριζουν το εξης : οι διδακτικες μοναδες που στο καλο υπολογιζονται?Θελω να πω, παιζουν καποιο ρολο?Γιατι στις προυποθεσεις ληψης πτυχιου αναφερονται μονο οι ωρες και τα μαθηματα.Κ επειδη με βαση αυτες τις 2 προυποθεσεις εχω ακομα μονο 1 μαθημα,δεν θα ηθελα να βρεθω προ εκπληξεως!!!Οποτε οποιος γνωριζει κατι θα το εκτιμουσα πολυ να με διαφωτισει.. :help: :help:
Άβαταρ μέλους
nemo 91

Ευχαριστώ: 0

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 28 Φεβ 2014, 12:30

Oι προϋποθέσεις για τη λήψη πτυχίου (βλέπε λινκ που έδωσα παραπάνω) είναι να έχεις περάσει τις συνολικές ώρες μαθημάτων που πρέπει,τις ώρες μαθημάτων που πρέπει σε κάθε κατεύθυνση και 40 μαθήματα τουλάχιστον συνολικά. Δε χρειάζεται κάτι άλλο. Διδακτικές μονάδες (ECTS) μπορεί να χρειαστεί να υπολογίσεις αν θες κανένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Philosophy » 28 Φεβ 2014, 13:04

Κερέκη έγραψε:
Εγώ που ειμαι στο Μνεφ δεν το έχω μετανοιωσει καθόλου. Ούτως η άλλως το πτυχίο ειναι ακομη ενιαίο (ή δεν είναι πλέον; :funny: ). Στην αρχη ήθελα πολύ το κλασικό. Δηλαδή οταν τελείωσα το λύκειο και περασα στην φιλολογία, μέχρι το τέλος του πρώτου έτους ήθελα ντέ και καλα κλασικό. Κλασικό δαγκωτό. Όμως οταν ήρθε η στιγμη να συμπληρωσω την φόρμα για την κατέθυνση δεν συμπλήρωσα κλασικό γιατί εντωμεταξύ είχα αλλάξει γνώμη, θεώρησα ότι στο μνεφ θα ήμουν καλύτερα, και όντως, (φαντάσου δηλαδή να πήγαινα κλασικό :lola: ) και σαν να μην έφτανε αυτό έχω συνειδητοποίησει τώρα ποσο ενδιαφέρον έχει το γλωσσολογικό, και θέλω να καλύψω τα...κενα. Το κλασικό είναι ωραίο αλλά κάπου κάπου γινεται βαρετό. Προσωπική αποψη, ενώ στο μνεφ έχει περισσότερη ποικιλία, τώρα θα μου πεις <<τα λεει και το πρόγραμμα σπουδων>> αλλά δεν ξέρω νιώθω ότι στο κλασικό όλο τα ίδια και τα ίδια... Έχουμε βυζαντινά μαθηματα που έχουν πολύ ενδιαφέρον, αλλά οι καθηγητές τα "χαλάνε" μερικές φορές... :thumbdown: . Σε άλλους φαίνονται πολύ βαρετά, ανάλογα. Πάντως θεωρώ ότι γενικότερα υπαρχει ένας "εστιασμος" στο κλασικό, τουτέστιν αυτό ξέρουμε τόσα χρονια από γυμνασιο και λύκειο αυτό παίρνουμε και είμαστε ασφαλείς. Το έχω παρατηρησει σε πολλα παιδιά του κλασικού, ότι μολις έρχεται η ώρα να ασχοληθούν με βυζαντινό ή νεοελληνικό αλλά κυρίως νεοελληνικό και μάλιστα ποίημα, δυσφορουν και δηλώνουν << δεν τα ξέρω εγώ αυτα>>. Υπαρχει βέβαια και το αντίστροφο, να έρχονται στο μνεφ επειδή δεν τα πανε καλα με τα λατινικά, σιγουρα, συμβαινει κι αυτό, όμως δεν μπορείς να αρνείσαι και ίσως και να απαξιωνεις την εξέλιξη που έχει επέλθει στην γλώσσα και στα κειμενα, ώρες ωρες νιώθω οτι ομφαλοσκοπουν στο κλασικο. Όπως ας πούμε ειμαι σε θεση να αναλύω ένα νεοελληνικό κείμενο έτσι υπόχρεουμαι να ξέρω να αναλύω και ένα αρχαίο κείμενο και επίσης να γνωρίζω μηχανισμούς της γλώσσας (βλ.γλωσσολογικο), και το ιδιο θα επρεπε να ισχύει και τα για τις άλλες κατευθύνσεις. Αλλά από την άλλη ειναι και θέμα φοιτητή υποθέτω... :cool:
Ελπίζω να μην αδικησα καμια κατευθυνση... :peace:

Kερέκη πολύ ενδιαφέρονται αυτά που ανέφερες! :cool:

Σ' ευχαριστώ και σένα πολύυυυ για την απάντησή σου! :thanks:
Άβαταρ μέλους
Philosophy
Supporter
Supporter

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pwlinagot » 28 Φεβ 2014, 13:51

Να ρωτήσω κάτι, η βαθμολογία για Αττικούς Ρήτορες με Δρακωνάκη αν και έχει ανακοινωθεί έξω από το γραφείο της, δεν έχει βγει στο my studies. Συμβαίνει σε όλους αυτό ή μόνο σε μένα δεν έχει εμφανιστεί;
Άβαταρ μέλους
pwlinagot

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία- κλασσικό

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Indianos » 28 Φεβ 2014, 14:37

μελλοντες ''συναδελφοι/ισσες'' εχω μια απορια.
επειδη τοσα χρονια δεν ''προσεχα'' τι εδινα τι περναγα κλπ οπως μου βγαινουν τωρα τα μαθηματα εχω περασει μια παραπανω ιστορια και στο τελος θα χρωσταω ενα αλλο απο τα υποχρεωτικα που δεν
εχω συμπληρωσει τις απαιτουμενες ωρες...αυτο το παραπανισιο πως ακριβως ακυρωνεται ωστε να περασω το βυζαντινο/λατινικο/παιδαγωγικο που θα μου λειπει?πρεπει απο πριν να παω στη γραμματεια και
να ζητησω να διαγραφει καπως ο βαθμος ή μπορω να δωσω και μετα να διαλεξω ποια μαθηματα θελω να περαστουν?(ελπιζω να ειναι σαφες το ερωτημα)
Άβαταρ μέλους
Indianos

Ευχαριστώ: 1

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό olga94 » 28 Φεβ 2014, 15:02

Νομιζω οτι μπορεις να δωσεις κανονικα αυτο το υποχρεωτικο και να μη σβησεις τιποτα..και να μετρηθουν και τα 2 στο μεσο ορο...(δεν ειμαι βεβαια σιγουρη 100%γι΄αυτο που σου λεω)
It doesn't matter how slowly you go as long as you don't stop...
Wherever you go, go with all your heart...Confucious

La vie ne vaut d'être vécue sans amour..
Άβαταρ μέλους
olga94

Ευχαριστώ: 31

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 28 Φεβ 2014, 16:50

Δε χρειάζεται να σβήσεις κάποιο (εκτός αν θες). Έτσι κι αλλιώς κάποια βγαίνουν παραπάνω ειδικά σε μας που είμαστε του μεταβατικού. Άλλωστε εκτός από τις υποχρεωτικές ώρες σε κάθε μάθημα πρέπει συνολικά να έχουμε 180 ώρες (σε όλα τα μαθήματα), που δε βγαίνουν αν περάσεις μόνο τις υποχρεωτικές ώρες σε κάθε μάθημα!!Αν τις προσθέσεις θα το δεις.
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό natnat » 01 Μαρ 2014, 14:42

Αν δώσεις ένα μάθημα χωρίς να το έχεις δηλώσει πάει τσάμπα ο κόπος ή θα στο περάσουν εκ των υστέρων;
Άβαταρ μέλους
natnat
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 6

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 01 Μαρ 2014, 14:56

natnat έγραψε:Αν δώσεις ένα μάθημα χωρίς να το έχεις δηλώσει πάει τσάμπα ο κόπος ή θα στο περάσουν εκ των υστέρων;

Επειδή έχει τύχει σε μια φίλη μου, μην χάνεις χρόνο και πήγαινε να ενημερώσεις και θερμοπαρακαλεσεις το καθηγητή για το λαθακι που έκανες, και μετά τα πράγματα ειναι πιο εύκολα. Πάντως μην βασιστεις σε γραμματείες κλπ, κατευθείαν στο καθηγητή να δείτε τι μπορειτε να κάνετε. Να βρει δηλαδή το γραπτό σου και τον βαθμό που αναγράφεται επανω και να δώσει "εντολή"(;) να σου περαστεί στην γραμματεία. Για τα παρεπόμενα δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, πάντως σιγουρα πρέπει να πας στον καθηγητή όσο πιο άμεσα γινεται και να το λύσετε.
Spoiler:
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Καμία, έριξα μαύρη πέτρα να πουμε. Εύχομαι και για τους υπόλοιπους το ιδιο!!
Φύλο:

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό natnat » 01 Μαρ 2014, 15:11

Βασικά θέλω να δώσω Αγγελάτο που άλλαξε και το δίνουν την Πέμπτη για να μην το έχω στη χειμερινή εξεταστική που θα είναι τόσο πιεστική και δεν το έχω δηλώσει. Και σκέφτομαι να μπω στον κόπο ή είναι μεγάλη φασαρία;;
Άβαταρ μέλους
natnat
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 6

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 01 Μαρ 2014, 15:49

Μην πας στην εξέταση χωρίς να έχεις συζητήσει πριν με τον καθηγητή. Έχω δει αρκετές φορές φοιτητές να παρακαλάνε και να τους λέει ο καθηγητής ότι δε γίνεται τίποτα αν δεν το έχουν δηλώσει. Και είναι λογικό, γιατί την ώρα της εξέτασης έχει ένα σωρό πράγματα στο κεφάλι του. Στείλ'του ένα μέιλ/βρες τον και εξήγησε την κατάσταση (ίσως μπορεί να σου κρατήσει το βαθμό και να στον περάσει στη χειμερινή που θα το δηλώσεις; )
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό georgiaz » 01 Μαρ 2014, 21:55

Γνωρίζει κανένας πότε θα ανοίξει το my-studies ;;
Για να δώσουμε τώρα τις προόδους, δε θα πρέπει πρώτα να γραφτούμε στο my-studies ;;
Άβαταρ μέλους
georgiaz

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 01 Μαρ 2014, 21:58

georgiaz έγραψε:Γνωρίζει κανένας πότε θα ανοίξει το my-studies ;;
Για να δώσουμε τώρα τις προόδους, δε θα πρέπει πρώτα να γραφτούμε στο my-studies ;;

Μην ανησυχείς καθολου. Δεν ειναι απαραίτητο να ανοιξει το mystudies για να γράψεις πρόοδο. Γραψε τις προόδους σου και οταν ανοιξει το mystudies θα κανεις την δήλωση όλων των μαθημάτων και αυτών που εδωσες πρόοδο κανονικά, για να περαστεί ο βαθμός σου. :cool:
Spoiler:
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Φύλο:

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alexander91 » 01 Μαρ 2014, 22:09

natnat έγραψε:Βασικά θέλω να δώσω Αγγελάτο που άλλαξε και το δίνουν την Πέμπτη για να μην το έχω στη χειμερινή εξεταστική που θα είναι τόσο πιεστική και δεν το έχω δηλώσει. Και σκέφτομαι να μπω στον κόπο ή είναι μεγάλη φασαρία;;

Οχι, αφου δε το εχεις δηλωσει να μη πας να το δωσεις. Και εαν δε θες να το δωσεις στη χειμερινη δωστο στην εαρινη εξεταστικη.
Ε κακομοίρη άνθρωπε, μπορείς να μετακινήσεις βουνά, να κάμεις θάματα, κι εσύ να βουλιάζεις στη κοπριά, στη τεμπελιά και στην απιστία! Θεό έχεις μέσα σου, Θεό κουβαλάς και δεν το ξέρεις - το μαθαίνεις μονάχα την ώρα που πεθαίνεις, μα 'ναι πολύ αργά.
    Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
alexander91

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό ΜΝΕΦ
Ευχαριστώ: 53

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό georgiaz » 02 Μαρ 2014, 12:59

Κερέκη έγραψε:
georgiaz έγραψε:Γνωρίζει κανένας πότε θα ανοίξει το my-studies ;;

Μην ανησυχείς καθολου. Δεν ειναι απαραίτητο να ανοιξει το mystudies για να γράψεις πρόοδο. Γραψε τις προόδους σου και οταν ανοιξει το mystudies θα κανεις την δήλωση όλων των μαθημάτων και αυτών που εδωσες πρόοδο κανονικά, για να περαστεί ο βαθμός σου. :cool:

σ' ευχαριστώ πολύ!!
Άβαταρ μέλους
georgiaz

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Philosophy » 06 Μαρ 2014, 15:13

Το ΕΚΠΑ από οργάνωση πώς πάει; :oops:
Τελευταία επεξεργασία από Philosophy και 06 Μαρ 2014, 15:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Philosophy
Supporter
Supporter

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης