filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Εύδοξος: Ηλεκτρονική Υπηρεσία Διαχείρισης Συγγραμμάτων

Χρήσιμες πληροφορίες για όλους τους φοιτητές της Φιλοσοφικής Σχολής.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Εύδοξος: Ηλεκτρονική Υπηρεσία Διαχείρησης Συγγραμμάτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 04 Μάιος 2011, 15:06

στον Ευδοξο εχουν ληξει οι δηλωσεις. απλα η γραμματεια του τμηματος σου δεν το εχει κλειδωσει. στο δικο μου λογαριασμο λεει
Αυτή τη στιγμή δεν επιτρέπεται η δημιουργία δήλωσης. Η περίοδος δηλώσεων ξεκινά στις 11/04/2011 και ολοκληρώνεται στις 03/05/2011. Μπορείτε να ενημερωθείτε άμεσα για την κατάσταση προτεινόμενων συγγραμμάτων στο Τμήμα σας από τη σελίδα https://service.eudoxus.gr/secapp/public/intro.html

Σε περιπτωση που οντως μπορεις να επεξεργαστεις τη δηλωση σου στον Ευδοξο, εγω θα σε συμβουλευα να μην το κανεις καλυτερα γιατι και να κανεις νεα δηλωση, δεν νομιζω να ισχυσει για τον ευδοξο και μπορει να διαγραψεις και την προηγουμενη σου.
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό honeysuckle » 04 Μάιος 2011, 19:31

:thxx:
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
honeysuckle

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nto » 01 Ιουν 2011, 04:54

SOS
εχασα την προθεσμία παραλαβής των συγγραμάτων...μπορώ να κάνω κάτι άμεσα;;;;;;;;;;;;;;;;;;
miden....0000000!
Άβαταρ μέλους
nto

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 01 Ιουν 2011, 13:36

Προτείνω να πάρεις τηλ στον εύδοξο και να τους το πεις! :oops:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 30

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zafirenia » 14 Οκτ 2011, 07:45

Άβαταρ μέλους
zafirenia

Σχολή/Τμήμα: Κλασικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό BlueSoul » 14 Οκτ 2011, 15:54

δεν είναι υπέροχη η ιδέα του "ευδοξος+"?? μου φαίνεται πολύ ωραία κίνηση. Λέτε να επιφυλάσσει "κινδύνους"?
Έχω φυλάξει κάτι αποκόμματα με κάποιον που λέγανε
πως είσαι εσύ. Ξέρω πως λένε ψέματα οι εφημερίδες,
γιατί γράψανε ότι σου ρίξανε στα πόδια.
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια.
Στο μυαλό είναι ο Στόχος
το νου σου ε;
Άβαταρ μέλους
BlueSoul

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό taloula » 14 Οκτ 2011, 19:07

προσωπικα εμενα μου φαινεται τραγικη εως γελοια. σε λιγο θα διανεμονται συγγραμματα κ απ τα πρωιναδικα αν βρεις ποιος ειναι ο εικονιζομενος σελεμπριτι.. Ελεος πια με τις γελοιοτητες του υπουργειου με τις πιστωτικες μοναδες. ακου εκει μπαινεις σε κληρωση για ηλεκτρονικες συσκευες που καταντησαμε??? προτεινω σε οποιον θελει να δωρησει η να δανεισει καποιο βιβλιο να το κανει μεσω του φορουμ ωστε να μην στηριχτει αυτο το αστειο. Γνωμη μου παντα...
taloula
Άβαταρ μέλους
taloula
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zelda » 15 Οκτ 2011, 08:41

Κ εμένα μου φαίνεται η γελοιότητα, μας πετούν τα δώρα ως δόλωμα, λες και δεν καταλαβαίνουμε ότι προσπαθούν να κόψουν χρήματα από τα συγγράμματα....έλεος....αν θέλουν να βοηθήσουν φοιτητές να παίρνουν συγγράμματα που δεν δικαιούνται ας δωθεί δικαίωμα δανεισμού από τις βιβλιοθήκες.
I throw myself into the sea
Release the wave, let it wash over me
To face the fear I once believed
The tears of the dragon, for you and for me...
Άβαταρ μέλους
zelda

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 15 Οκτ 2011, 13:29

Επιπλέον φιλόλογος χωρίς βιβλιοθήκη; Όπως είπε κι ένας γνωστός μου, γκρίνιαζα που μας κόψανε τα μισά συγγράμματα, πού να ήξερα ότι είχαν βάλει στο μάτι τη βιβλιοθήκη μου...
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 76

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό martinaA » 23 Οκτ 2011, 22:36

Παιδια να ρωτησω κάτι απ οτι νομιζω το οριο συγγραματων που δικαιουμαστε ειναι 42.Εμενα ο ευδοξος μου λεει οτι εχω παραλαβει 22 και μολις μπηκα στο 2ο ετος.Αυτο συμβαινει βεΒαια γιατι σε καποια μαθηματα καθε επιλογη ειχε 2-3 συγγραματα.Θα εχω προβλημα;Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται
Άβαταρ μέλους
martinaA

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 24 Οκτ 2011, 09:03

Σύγραμμα θεωρείται η επιλογή, ανεξάρτητα από το πόσα βιβλία περιλαμβάνει. Αλλά νομίζω το όριο είναι 60...σε ποιο τμήμα είσαι;
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό goldenrose » 24 Οκτ 2011, 10:21

martinaA έγραψε:Παιδια να ρωτησω κάτι απ οτι νομιζω το οριο συγγραματων που δικαιουμαστε ειναι 42.Εμενα ο ευδοξος μου λεει οτι εχω παραλαβει 22 και μολις μπηκα στο 2ο ετος.Αυτο συμβαινει βεΒαια γιατι σε καποια μαθηματα καθε επιλογη ειχε 2-3 συγγραματα.Θα εχω προβλημα;Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται

mzep έγραψε:Σύγραμμα θεωρείται η επιλογή, ανεξάρτητα από το πόσα βιβλία περιλαμβάνει. Αλλά νομίζω το όριο είναι 60...σε ποιο τμήμα είσαι;

στο φιλολογικο ειναι 60 το οριο.το οριο συγγραματων μπορεις να το δεις στο my studies κατω κατω το γραφει,ποιο ειναι για το καθε τμημα.
Άβαταρ μέλους
goldenrose
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 24 Οκτ 2011, 12:21

martinaA έγραψε:Παιδια να ρωτησω κάτι απ οτι νομιζω το οριο συγγραματων που δικαιουμαστε ειναι 42.Εμενα ο ευδοξος μου λεει οτι εχω παραλαβει 22 και μολις μπηκα στο 2ο ετος.Αυτο συμβαινει βεΒαια γιατι σε καποια μαθηματα καθε επιλογη ειχε 2-3 συγγραματα.Θα εχω προβλημα;Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται

δηλωσες στο περσινο ετος στο εαρινο και το χειμερινο μαζι 22 μαθηματα? εαν οχι τοτε υπαρχει καποιο προβλημα με τις δηλωσεις σου και καλο θα ηταν να μιλησεις με τη γραμματεια του τμηματος σου.
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikkos00 » 26 Οκτ 2011, 20:14

Παιδιά ερώτηση: απ' ό,τι άκουσα ο εύδοξος ξεκίνησε. Έκανα την εγγραφή, όλα εντάξει. Όταν πήγα να κάνω δήλωση των συγγραμάτων για το α' εξάμηνο όπου είμαι και επέλεξα τα συγκεκριμένα βιβλία, μετά, όταν μόλις μου έβγαλε τη λίστα έδειξε σε κάποια από αυτά "διαθέσιμα 0". Θέλω να ρωτήσω το εξής: να οριστικοποιήσω τη δήλωση ακόμα και αν κάποια από τα συγγράματα δεν υπάρχουν και να πάω να πάρω μόνο αυτά που υπάρχουν, ή να κάνω δήλωση με μόνο τα βιβλία που είναι διαθέσιμα και μετά να περιμένω μέχρι να γίνουν διαθέσιμα και τα υπόλοιπα και να κάνω καινούρια δήλωση; (για το ίδιο εξάμηνο πάντα) Ελπίζω κάποιος από σας να ξέρει. :thxx:
Άβαταρ μέλους
nikkos00

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 26 Οκτ 2011, 20:33

Απλώς να περιμένεις να είναι διαθέσιμα, αλλά αν θες να το τσεκάρεις πάρε κι ένα τηλέφωνο, γιατί εγώ πέρσι την έπαθα με ένα βιβλίο που σταμάτησε τελείως να βγαίνει και το είχα δηλώσει. :oops:
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bobos » 26 Οκτ 2011, 21:25

νομιζω πρεπει πρωτα να κανεις δηλωση στο mystudies και μετα στον ευδοξο.τουλαχιστον τις προηγουμενες φορες αυτη την ανακοινωση ειχε βγαλει η γραμματεια της φιλολογιας. :tease:
Άβαταρ μέλους
bobos

Σχολή/Τμήμα: φιλολογια(κλασικο)
Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 26 Οκτ 2011, 23:11

Παιδιά, μην κάνετε δηλώσεις αν δεν βγει ανακοίνωση από τη γραμματεία, πόσες φορές το έχουμε πει.... Θα γίνει κανένα μπέρδεμα και θα ψάχνεστε πάλι! :peace: :peace:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 30

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό emilysf13 » 08 Νοέμ 2011, 12:08

Παιδιά, είμαι καινούργια στο forum, όμως ήθελα και εγώ να σχολιάσω το θέμα με τα συγγράμματα. Ο Εύδοξος είναι πρακτικός ως σύστημα και μας γλιτώνει από κάποια ταλαιπωρία.
Η κατάσταση, όμως, γενικά, με τα συγγράμματα είναι απαράδεκτη και είναι, δυστυχώς, ολοφάνερο ποιος είναι ο στόχος του Υπουργείου!
Από τα δικά μας συγγράμματα θα κόψουν χρήματα? Ας κόψουν απο αυτά που "τρώνε" εκείνοι!
Στο τέλος, απλά θα μας αναγκάζουν να αγοράζουμε τα συγγράμματα που κάποτε δικαιούμασταν δωρεάν.
Σχετικό και άσχετο, είδα ότι στο βιβλιοπωλείο Gutenberg δίνουν σε όποιον φοιτητή δεν δικαιούται κάποιο βιβλίο των εκδόσεών τους, το βιβλίο που χρειάζονται στην τιμή κοστολόγησης του υπουργείου, δηλαδή με περίπου 30% έκπτωση. Το αναφέρω για όσους έχουν πρόβλημα με τα συγγράμματα που δεν δικαιούνται πια ή έχουν χάσει προσθεσμίες. Κάτι είναι και αυτό!
Πού θα μας καταντήσουν πια!
Άβαταρ μέλους
emilysf13

Συγγραμματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Athina:-) » 10 Νοέμ 2011, 18:11

Γεια σας..Επειδη ειμαι πρωτοετης μπορειτε να μου πειτε αν εχει καμια σημασια να δηλωσω πρωτα τα μαθηματα στο eudoxus και μετα στο mystudies??ευχαριστω..
Άβαταρ μέλους
Athina:-)

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Χαριτίνη » 10 Νοέμ 2011, 19:44

Μέχρι πέρυσι τουλάχιστον η γραμματεία τόνιζε να δηλώνουμε πρώτα τα μαθήματα στο mystudies και μετά τα συγγράμματα στον εύδοξο, γιατί δημιουργούνται προβλήματα, οπότε καλύτερα να περιμένεις κάποια ανακοίνωση για να κάνεις πρώτα τη δήλωση στο mystudies και μετά να τα δηλώσεις και στον εύδοξο :peace2:
Η αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στον τρόπο με τον οποίο φεύγει απ' τη ζωή σου.

Βάλε φωτιά σε ό,τι σε καίει, σε ό,τι σου τρώει την ψυχή
έξω οι δρόμοι αναπνέουν διψασμένοι, ανοιχτοί
είν' η αγάπη ένα ταξίδι από γιορτή σε γιορτή...

Άβαταρ μέλους
Χαριτίνη

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία
Ευχαριστώ: 3

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πληροφορίες για πρωτοετείς και όχι μόνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης