filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Επιστασία Φιλοσοφικής Σχολής

Χρήσιμες πληροφορίες για όλους τους φοιτητές της Φιλοσοφικής Σχολής.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 10 Μαρ 2010, 23:14

Επειδή έχει αναφερθεί κάποιες φορές σε επί μέρους θέματα, φαίνεται ότι η συγκεκριμένη υπηρεσία δεν είναι ιδιαίτερα γνωστή, ούτε για το πού βρίσκεται ούτε -κυρίως- για τις αρμοδιότητές της. Τα γραφεία της επιστασίας του κτηρίου της Φιλοσοφικής βρίσκονται στον τέταρτο όροφο, στον χώρο ακριβώς πάνω από το μουσείο και δίπλα ακριβώς στις σκάλες της γνωστής εισόδου 5.

Εικόνα

Εκεί βρίσκεται το προσωπικό που είναι υπεύθυνο για την επιτήρηση και συντήρηση της σχολής, φύλακες και τεχνικοί αντίστοιχα. Για κάθε πρόβλημα, μικροβλάβη ή οτιδήποτε που δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε (σπάνιο στην σχολή μας, ε; :jaugh: ) , καλό είναι να πηγαίνουμε εκεί αυτοπροσώπως να το αναφέρουμε, γιατί ακόμα και το πιο απλό πράγμα, όπως ένα σπασμένο παράθυρο ή μια καμένη λάμπα σε ένα αμφιθέατρο, δεν πρόκειται να επισκευαστεί μόνο του.

Εντελώς ενδεικτικά, κάποιες περιπτώσεις που έχω έχω υπόψιν μου ή έχω πάει εγώ προσωπικά. Μια φορά είχαμε ξεμείνει από κιμωλίες σε μια αίθουσα. Στην επιστασία έχει κιμωλίες και κάποια άλλα αναλώσιμα υλικά (λάμπες π.χ.). Μια άλλη φορά είχε χαλάσει το μικρόφωνο στο αμφιθέατρο που έκανε μάθημα ο Ηλιόπουλος (οι του Αγγλικού ξέρουν τι σημαίνει αυτό…), ήρθε ένας τεχνικός και το είδε, δεν μπορούσε να το φτιάξει εκείνη τη στιγμή και έφερε καινούριο. Σε άλλη περίπτωση μια καθηγήτρια ξέχασε τα κλειδιά για την κλειδαριά του "κλουβιού" μιας τηλεόρασης σε μια αίθουσα, της έφεραν αντικλείδι, έχουν σχεδόν για τα πάντα. Μια άλλη φορά στην 821 δεν έκλεινε η πόρτα με αποτέλεσμα το μάθημα να ήταν σαν στοιχειωμένο (και με μάθημα τον Πόε μάλιστα!). Δεν την έφτιαξαν την ίδια μέρα, αλλά τέλος πάντων δρομολογήθηκε. Πιο πρόσφατα, σε μια αίθουσα δεν υπήρχαν καρέκλες (τις είχαν καβατζώσει «από αλλού» αλλά ας μην επεκταθώ καλύτερα). Επειδή στο συγκεκριμένο μάθημα είμασταν πολλά παιδιά, ήταν πρόβλημα. Τελικά το μάθημα μεταφέρθηκε σε αμφιθέατρο, αλλά έφεραν κι άλλες καρέκλες παρόλαυτά.

Τέλος, πολύ σημαντικό: Στην επιστασία καταλήγουν τελικά όλα τα αντικείμενα που χάνονται και βρίσκονται στην σχολή, από τσάντες, κινητά και βιβλία μέχρι.. οτιδήποτε. Αν κάτι βρεθεί από φοιτητή, το πιθανότερο να το πάει στο θυρωρό στην κεντρική είσοδο (και αυτός μετά στην επιστασία) ενώ αν βρεθεί από καθαρίστρια, θα το πάει απευθείας εκεί.

Εν κατακλείδι: Ό,τι πρόβλημα διαπιστώνετε, ενοχλήστε τους. Η δουλειά τους είναι. :peace2:
Τελευταία επεξεργασία από Αλέξης-en99 και 27 Μαρ 2010, 21:41, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό luckyme » 15 Μαρ 2010, 21:41

Εγώ ήξερα που είναι η επιστασία!!! :lola:
Είναι κάτι σταυροδρόμια μαγεμένα..που συναντιόμαστε και ύστερα χανόμαστε.....
Άβαταρ μέλους
luckyme

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 16 Μαρ 2010, 17:17

Σήμερα στο 434 ο καθηγητής δεν έβρισκε καν το μικρόφωνο, κάποιος το είχε σουφρώσει, κάποιος επίδοξος XFactorίτης μάλλον. ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ...

Τέλος πάντων, μας έφεραν καινούριο σχεδόν αμέσως. :cool:
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό CARPE_DIEM » 10 Φεβ 2014, 19:47

http://www.deanphil.uoa.gr/fileadmin/de ... trodotisis

ΠΡΟΣΟΧΗ.... ΔΙΑΚΟΠΗ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΗΣΗΣ ΣΤΙΣ 12.2.2014!
Τελευταία επεξεργασία από CARPE_DIEM και 10 Φεβ 2014, 20:19, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Δεν με ενδιαφέρει να είμαι δημοφιλής, με ενδιαφέρει να είμαι "εντάξει" με τον εαυτό μου!
Άβαταρ μέλους
CARPE_DIEM

Σχολή/Τμήμα: Ισπανικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Φύλο: Άνδρας
Ευχαριστώ: 24

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό charles880 » 17 Ιαν 2015, 11:25

Σε κάθε περίπτωση, φέραμε νέα σχεδόν γρήγορα. :cool:
If you are looking for fast success in 70-487 then join today to find complete testing University of Kansas and pass passguide on first try. A person can pick www.hood.edu and University of Hawaii for its easiness.
Άβαταρ μέλους
charles880

Ευχαριστώ: 0

Επιστροφή στο Πληροφορίες για πρωτοετείς και όχι μόνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης