filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Υποτροφίες (μεταπτυχιακά κ.α.)

Χρήσιμες πληροφορίες για όλους τους φοιτητές της Φιλοσοφικής Σχολής.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lia » 20 Ιαν 2010, 16:45

Ηταν κανονικα ο υπευθυνος αλλα ειχε παρει αδεια σ αυτο το εξαμηνο, τον γνωρισαμε ομως στην αρχη οταν πρωτοπηγαμε.

Ευχαριστω γενικα για τις πληροφοριες...με προβληματιζει το οριο εισοδηματος διοτι δεν εχουμε τοσο χαμηλο αλλα ειμαστε πολυτεκνοι κ δεν ειναι ευκολο να με στειλουν στο εξωτερικο, ελπιζω να συνυπολογιζεται κ αυτο. Ξερεις μηπως απο που μπορει κανεις να ενημερωθει γενικα για ολες τις υποτροφιες που προσφερονται?? (Ωναση κτλ)
Αξίζει, φίλε, να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει...
Άβαταρ μέλους
Lia

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό desperado » 22 Ιαν 2010, 10:27

Όχι, δεν ξέρω, δυστυχώς...Μπορείς να ρωτήσεις για το όριο εισοδήματος, μην αγχώνεσαι. Καλό είναι να πας από εκεί μια μέρα να τα ρωτήσεις! Καλή αρχή ;)
"Ι am not young enough to know everything" Oscar ;)
Άβαταρ μέλους
desperado

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ilectra t » 27 Φεβ 2010, 09:01

καλημερα ειδα οτι εχει παραθεσει καποιες πληροφοριες για μεταπτυχιακα,
θα μπορουσαμε να δουμε ποσα μταπτυχια υπαρχουν, τι προυποθεσεις εχουν
και ποια συναδουν με τις γνωσεις μας?
υπαρχει καποια ιστοσελιδα που να τα περιεχει ολα αυτα?
Τρεις μηνες χωρις το γλυκο σου βλεμμα, τη ζεστη σου αγκαλια, τα αγνα φιλια σου...
εφυγες για παντα μπαμπακα μ. Ακομα κ τωρα δεν εχω τη δυναμη να συγκρατησω τα δακρυα μ.
θυμαμαι που καθομασταν κ με συμβουλευες. Μου λεγες οτι η ζωη δεν ειναι στρωμενη με ροδοπεταλα κ καποτε θα κλειθω να παλεψω γι αυτην. Μου το απεδειξες με τις πραξεις σου. Μεχρι το τελος παλευες αλλα το σωμα υποταχθηκε στη ψυχη. Δεν μπορεσες να με καμαρωσεις να παιρνω το πτυχιο μ ομως εγω θα αγωνιστω για να με δεις απο ψηλα...
Άβαταρ μέλους
ilectra t

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vania » 22 Μαρ 2010, 20:38

καλησπερα! που μπορουμε να δουμε με ποια πανεπιστημια του εξωτερικου γινονται ανταλλαγες φοιτητων?
Άβαταρ μέλους
vania

Re: Μεταπτυχιακά-Υποτροφίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lia » 28 Μάιος 2010, 17:06

Παιδια να ρωτησω κατι? Ξερετε ποτε ανακοινωνει το ΙΚΥ την υλη για τις εξετασεις για τις υποτροφιες?
Αξίζει, φίλε, να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει...
Άβαταρ μέλους
Lia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό PX » 04 Ιουν 2010, 15:30

περσι περιπου τετοια εποχη την ειχαν ανακοινωσει (αν θυμαμαι καλα κιολας μαη). φετος ακομη τιποτε-θα με ενδιεφερε κι εμενα και το κοιταω αλλα δε ξερω γιατι αργει.
Άβαταρ μέλους
PX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lia » 04 Ιουν 2010, 15:48

αν μαθεις τιποτα ενημερωσε με. :thxx:
Άβαταρ μέλους
Lia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό The Stealer » 25 Αύγ 2010, 16:13

Χαίρετε παιδιά. Σπουδάζω ελληνική φιλολογία και μπαίνω αισίως στο 4ο έτος. Σκεφτόμουν για ένα μεταπτυχιακό στην "ιστορία της φιλοσοφίας" του ΦΠΨ Αθηνών άμεσα μετά την αποφοίτηση (πιθανότατα θα τελειώσω στα 4έτη και με καλό βαθμό) Εχει ακούσει κανείς τίποτα για το πρόγραμμα του πμς; Αξίζει τον κόπο;

Όσο για υποτροφία κι εγώ σκεφτόμουν το ίκυ, όμως οι εξετάσεις διεξάγονται περίπου τον μάιο :cry: ,οπότε θα μου μένει μια εξεταστική. Ούτε βεβαίωση περάτωσης μαθημάτων δεν θα μπορώ να πάρω.
Ψάχνω λοιπόν και για άλλα ιδρύματα (κόκκαλη, προπιντίς κλπ).

Με τις εξετάσεις του Ικυ γλιτώνεις τις εισαγωγικές εξετάσεις του Πανεπιστημίου για τα περισσότερα ΠΜΣ. Με υποτροφίες άλλων ιδρυμάτων, όχι.
Αυτό που πραγματικά με αγχώνει όμως είναι το "μέσον" που όλοι μου λένε ότι χρειάζεται για να μπεις σε οποιοδήποτε ΠΜΣ.... :thumbdown: Δεν θα ήθελα καθόλου να μπω σε τέτοιες διαδικασίες.
Άβαταρ μέλους
The Stealer

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lia » 06 Σεπ 2010, 18:30

τον μαιο ειναι οι εξετασεις? εισαι σιγουρη? νομιζα μαρτιο...
οσο για το μεσον, παντου υπαρχει αυτος ο φοβος αλλα αν εχεις καλο ΜΟ κ γραψεις καλα πιστευω δε θα εχεις προβλημα.
Άβαταρ μέλους
Lia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό The Stealer » 06 Σεπ 2010, 20:14

Νομίζω Μάιο σύμφωνα με την περσινή προκήρυξη. Όπως και να 'χει, έστειλα μέηλ και τους ρώτησα: δεν μπορείς να υποβάλλεις αίτηση ως τελειόφοιτος. Οπότε δεν συμφέρει μιας και πρέπει κανείς να περιμένει ένα χρόνο μετά το πτυχίο για να δώσει. Υπάρχουν όμως πολλά κληροδοτήματα και ιδρύματα που δεν σε απαλλἀσσουν από τις εξετάσεις εισαγωγής στο ΠΜΣ, αλλά τουλάχιστον δέχονται αιτήσεις από τελειόφοιτους τον Ιούνιο.

:goodluck: σε όλους μας !

Λία, πολύ ελπιδοφόρο το σχόλιο σου για το μέσον... μακάρι, μακάρι γιατί προσπαθώ πολύ.. :study:
Άβαταρ μέλους
The Stealer

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό manioui » 07 Σεπ 2010, 13:04

καλησπερα παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. τελειωσα το φπψ και θελω να κανω μεταπτυχιακο πανω στισ επιστημεσ τισ αγωγης ή δυσλεξια μαθησιακες δυσκολιες. η ερωτηση μου αφορα τον τομεα στον οποιο ανηκει το καθε μεταπτυχιακο.ειναι τα δυο στο τμημα δημοτικης εκπαιδευσησ? ειναι το ενα στο παιδαγωγικο του φπψ και το αλλο στη δημοτικη εκπαιδευση//??? ζηταω τα φωτα σας¨)¨)¨)
Άβαταρ μέλους
manioui
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lia » 07 Σεπ 2010, 14:20

The Stealer έγραψε:Νομίζω Μάιο σύμφωνα με την περσινή προκήρυξη. Όπως και να 'χει, έστειλα μέηλ και τους ρώτησα: δεν μπορείς να υποβάλλεις αίτηση ως τελειόφοιτος. Οπότε δεν συμφέρει μιας και πρέπει κανείς να περιμένει ένα χρόνο μετά το πτυχίο για να δώσει. Υπάρχουν όμως πολλά κληροδοτήματα και ιδρύματα που δεν σε απαλλἀσσουν από τις εξετάσεις εισαγωγής στο ΠΜΣ, αλλά τουλάχιστον δέχονται αιτήσεις από τελειόφοιτους τον Ιούνιο.

:goodluck: σε όλους μας !

Λία, πολύ ελπιδοφόρο το σχόλιο σου για το μέσον... μακάρι, μακάρι γιατί προσπαθώ πολύ.. :study:

μαιο ε ?? μακαρι, να εχω περισσοτερο χρονο να διαβασω!! παντως οι περισσοτεροι γι αυτον τον λογο αφηνουν ενα χρονο κενο, αλλωστε ρε συ, η υλη ειναι αρκετα μεγαλη, θελει δηλαδη χρονο να διαβασεις, πως θα το εκανε καποιος παραλληλα με τη σχολη? Το ωνασειο δινει υποτροφιες για εσωτερικο? επισης, ποια αλλα ιδρυματα ξερεις που δινουν υποτροφιες? εγω εχω ακουσει για της Λιλιαν Βουδουρη. Ξερεις τι βαθμος χρειαζεται σ αυτα για να κανεις αιτηση?
Άβαταρ μέλους
Lia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό The Stealer » 07 Σεπ 2010, 16:38

Το ίδρυμα Λίλιαν Βουδούρη θέλει τουλάχιστον 8,5. Τα περισσότερα έχουν ως βάση το 8...
Κοίτα, για εξετάσεις ΙΚΥ δεν θα προλάβαινα με την καμία να διαβάσω. Η ύλη είναι ιδιαίτερα εκτενής και δύσκολη. Αλλά για τις εξετάσεις του μεταπτυχιακού (είναι στα τέλη Σεπτεμβρίου συνήθως) πιστεύω πως μπορώ να κάνω μια προσπάθεια.
Το Ωνάσειο θέλει 7.5 μέσο όρο.
Άβαταρ μέλους
The Stealer

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lia » 07 Σεπ 2010, 16:46

ναι, για τις εξετασεις προλαβαινεις. απλα ηθελα να πω πως δεν παιζει ρολο τελικα αν δεχονται αιτησεις απο τελειοφοιτους γιατι εν τελει οσοι δινουν διαβαζουν κανα χρονο επομενως εχουν πτυχιο. Το ιδρυμα Λιλιαν Βουδουρη ειναι καλη φαση γιατι απλα μια αιτηση κανεις, ουτε εξετασεις ουτε τιποτα :happy: το ιδιο κ το ωνασειο. το ΙΚΥ βεβαια δινει τα καλυτερα λεφτα! αλλα θελει πολλη δουλεια, κ δεν μπορω να βρω πουθενα κ παλια θεματα να εχω μια ιδεα περιπου τι παιζει. Δεν ξερω για αλλα, θα πρεπει να το ψαξω λιγο ακομα.
Να σε ρωτησω κατι, αν ξερεις, πες οτι καποιος παιρνει του ωναση (που ειναι νομιζω 800 ευρω το μηνα για εξωτερικο) κ παρει κ της Λιλιαν Βουδουρη, μπορει να τα κρατησει κ τα δυο? Ομοιως με ΙΚΥ κ λιλιαν βουδουρη. Η γνκ πρεπει να διαλεξουμε ενα (μωρε, ας μας δωσει καποιο, κι ας διαλεξουμε, αλλα ετσι, να ξερω :lola: )
καλη επιτυχια στο διαβασμα σου!!
Άβαταρ μέλους
Lia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό The Stealer » 07 Σεπ 2010, 20:13

Όταν καταθέτεις την αίτηση στο ΙΚΥ υπογράφεις σε υπεύθυνη δήλωση ότι δεν λαμβάνεις καμία άλλη υποτροφία. Νομίζω πως πάνω-κάτω το ίδιο ισχύει σε όλα τα ιδρύματα. Τσἐκαρε και το ίδρυμα Μελίνα Μερκούρη, δίνει επίσης καλά χρήματα. Για το ΙΚΥ έχω ακούσει πως σε προμηθεύουν ακόμη και αναλώσιμα (!)
Έχεις σκεφτεί για κάποιο συγκεκριμένο ΠΜΣ;
Άβαταρ μέλους
The Stealer

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lia » 07 Σεπ 2010, 20:25

με ενδιαφερει πολυ η ελληνιστικη ποιηση κ η επιδραση της στην λατινικη. επισης μ αρεσει παρα πολυ η ρωμαικη λυρικη ποιηση (κατουλλος, ορατιος ΟΒΙΔΙΟΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) θελω το δευτερο βασικα, αλλα δεν ξερω αν το ΙΚΥ δινει υποτροφιες για λατινικα (στην υλη των εξετασεων δεν περιλαμβανει λατινικα για το εξωτερικο) κ γι αυτο ισως κανω το πρωτο, ωστε να συνδυασω κ ελληνικα κ λατινικα
Άβαταρ μέλους
Lia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό The Stealer » 07 Σεπ 2010, 20:40

Νομίζω πως στην Οξφόρδη έχει πολλά κλασικά τμήματα. Το ΙΚΥ δεν δίνει θέσεις για Λατινικά Εσωτερικού; Βλακεία! Πάντως οι επί της λατινικής ειδήμονες έχουν μεγάλη ζήτηση στα ακαδημαϊκά. :up:
Άβαταρ μέλους
The Stealer

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lia » 07 Σεπ 2010, 20:44

στα λατινικα εξωτερικου δε δινει. Ναι η οξφορδη ειναι καλη, αμα με παρουν δε θα πω οχι :lola: :lola: :lola:

βασικα δεν ξερω αν δε δινει, αλλα στην υλη εχει μονο αρχαια...επομενως φανταζομαι πως δε δινει....
Άβαταρ μέλους
Lia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lia » 07 Σεπ 2010, 20:49

επισης ρε συ, τωρα κοιτουσα το ιδρυμα μερκουρη, μαλλον ειναι μονο για διδακτορικους γιατι θελει να εχεις κ μεταπτυχιακο διπλωμα....θα το εχω στα υποψιν αν κανω διδακτορικο :lola:
Άβαταρ μέλους
Lia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιτίκα » 09 Σεπ 2010, 16:46

The Stealer έγραψε:Το ίδρυμα Λίλιαν Βουδούρη θέλει τουλάχιστον 8,5. Τα περισσότερα έχουν ως βάση το 8...
.
αν έχεις 7,95;
Άβαταρ μέλους
Τιτίκα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πληροφορίες για πρωτοετείς και όχι μόνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης