filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Δικαιώματα φοιτητών κατά την εξεταστική

Χρήσιμες πληροφορίες για όλους τους φοιτητές της Φιλοσοφικής Σχολής.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 27 Αύγ 2009, 14:06

nafsi έγραψε:είμαι στην ίδια θέση με την nikol... χρωστάω βέβαια διαφορετικό μάθημα, νεότερη ευρωπαϊκή ιστορία (παντελοδήμος). δηλαδή τι θα μπορούσαμε να πούμε στους καθηγητές; στον συγκεκριμένο δεν ξέρω αν έχω το θάρρος να τολμήσω για κάτι τέτοιο... ουουφ!

ελα ρε ο Παντελοδημος ειναι μια χαρα...τον ειχα σε σεμιναριακο και εμεινα πολυ ευχαριστημενη...θεωρω πως ειναι και λογικος και επιεικης :cool: βγαινει και στη συνταξη...ή μηπως βγηκε ηδη;παντως αν σας εξεταζει αυτος θα ειναι η τελευταια του φορα οποτε να το τολμησεις
http://vimeo.com/33976434

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Χένρι Μίλερ, Ο Τροπικός του Καρκίνου
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dwdwnis » 27 Αύγ 2009, 14:27

καλος ο παντελοδημος?που σε εξεταζει προφορικα και σε βγαζει αχρηστη?και μετα σου λεει να μην το παιρνεις προσωπικα και κατηγορει το συστημα οτι βγαζει πλεον ανικανους φιλολογους..και ολα αυτα σε μενα ας πουμε που με περασε τελικα με 5...(οσοι περασαν μονο με 5,δεν τον ενοιαξε να δει πσοο ειχαμε διαβασει)φαντασου πως μιλησε σε αυτους που εκοψε.κ εγω προτεινω να του το γραψεις..απλα φροντισε τα ελληνικα σου να ναι τελεια..
My brain has two sides...left & right. Left has nothing right, and right has nothing left....
Άβαταρ μέλους
dwdwnis
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nafsi » 27 Αύγ 2009, 14:41

dwdwnis έγραψε:καλος ο παντελοδημος?που σε εξεταζει προφορικα και σε βγαζει αχρηστη?και μετα σου λεει να μην το παιρνεις προσωπικα και κατηγορει το συστημα οτι βγαζει πλεον ανικανους φιλολογους..και ολα αυτα σε μενα ας πουμε που με περασε τελικα με 5...(οσοι περασαν μονο με 5,δεν τον ενοιαξε να δει πσοο ειχαμε διαβασει)φαντασου πως μιλησε σε αυτους που εκοψε.κ εγω προτεινω να του το γραψεις..απλα φροντισε τα ελληνικα σου να ναι τελεια..

dwdwnis ξέρεις πολύ καλά πως μας μίλησε εμάς που μας έκοψε... γι' αυτό τον έχω πάρει από φόβο... μας είχε πει ότι θα έβαζε θέματα ο ράπτης τον σεπτέμβριο. δεν έχω ιδέα τελικά ποιος θα βάλει θέματα και ποιος θα βαθμολογήσει... :confused: θα δω αν θα του γράψω κάτι! απ' την άλλη, δεν θέλω να πάω φεβρουάριο γι' αυτό και μόνο το μάθημα.εύχομαι να πάνε όλα καλά :peace2:
Άβαταρ μέλους
nafsi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 27 Αύγ 2009, 14:47

οκ σορυ κοριτσια ...τι να πω...;εσφαλα... :peace:

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dwdwnis » 27 Αύγ 2009, 15:23

καλα εσυ πυξ εισαι και του ιστορικου...ειναι πολυ πιθανο να εχετε καλυτερη αντιμετωπιση..το φπψ παντα ειναι το μαυρο προβατο.και σεμιναριο...σιγουρα θα ταν καλυτερο.κ οι παραδοσεις του καλες ειναι.τα προφορικα ηταν τρομακτικα.κ εγω ακουσα τι θα βαλει θεματα ο ραπτης οποτε ισως να ρωτησεις κ γιαυτον...τι γνωμξ εχουν τα παιδια του ιστορικου κ αν αυτος θα δεχοταν να του γραψεις κατη
My brain has two sides...left & right. Left has nothing right, and right has nothing left....
Άβαταρ μέλους
dwdwnis
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 27 Αύγ 2009, 16:08

κοιτα εγω συμφωνω πως υπαρχουν τετοιες αντιληψεις σε διαφοροτς
καθηγητες...και εμας πολλοι καθηγηγτες της φιλολογιας μας αντιμετωπιζουν σαν τους...φτωχους μακρινους συγγενεις...απλα ο Παντελοδημος θεωρουσα παντα πως ειναι σκυλος που ...γαυγιζει αλλα δεν δαγκωνει...ενω στις παραδοσεις ειχα σχηματισει την αποψη οτι ειναι πολυ αυστηρος και λιγο...στον κοσμο του :tease: μετα απο τα αποτελεσματα καταλαβα αλλα πραγματα...παντως στην περιπτωση σου Nafsi θα διαλεγα τον γραπτο τροπο για να πω οτι ειναι το τελευταιο μαθημα παρα να του το πω απο κοντα :tease:

για τον Ραπτη δεν ξερω...αν και τον ειχα...δεν τον ψυχολογησα ποτε μου...θεωρω ομως οτι ειναι αρκετα συνεργασιμος και μιας και ειναι "νεος" ανθρωπος θα του εξηγουσα καλυτερα απο κοντα την κατασταση :up:

Άβαταρ μέλους
pyxlax

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 27 Αύγ 2009, 16:17

Δεν το μεταφέρουμε στα άσχετα;Ο κάθε καθηγητής μπορεί να είναι πιο ελαστικός ή όχι αν γνωρίζει πως το δικό του μάθημα είναι το τελευταίο (άλλοι το δέχονται,άλλοι όχι),ωστόσο σίγουρα δεν είναι κάποιο έγγραφο δικαίωμα των φοιτητών αλλά μία προαιρετική (από το μέρος του καθηγητή) και ευγενική παρατυπία...
Παρακαλώ ενημερώνετέ με για τυχόν ορθογραφικά λάθη στις δημοσιεύσεις μου.Ευχαριστώ!

ΚΥΜΑΤΟΔΗΓΟΙ = η ποδοσφαιρική πραγμάτωση της επικούρειας φιλοσοφίας

Όσο γρήγορα κι αν τρέχεις, δεν μπορείς να ξεφύγεις από τον εαυτό σου.
Άβαταρ μέλους
xoulk13

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nafsi » 27 Αύγ 2009, 17:40

dwdwnis,pyxlax+xoulk13 σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον :thanks: :glomp: :flower2:
Άβαταρ μέλους
nafsi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikol » 27 Αύγ 2009, 17:43

Η Κωνσταντινίδου λέτε να το δεχτεί αν της το γράψω;

( Ας μεταφερθεί στα άσχετα, δεν έχω πρόβλημα, απλά ρώτησα εδώ γιατί στα άσχετα νομίζω πως θα χαθεί η ερώτηση απευθείας)
Θες ν’ αγαπηθείς; Τότε μην αφήσεις την καρδιά σου να παρεκκλίνει απ’ το μονοπάτι της. Παρέμεινε αυτός που είσαι τώρα. Ε.Α.Πόε

http://mpes.uoa.gr/
Άβαταρ μέλους
nikol
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 27 Αύγ 2009, 17:47

nafsi έγραψε:dwdwnis,pyxlax+xoulk13 σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον :thanks: :glomp: :flower2:

τιποτα βρε!καλη επιτυχια και καλο πτυχιο :cool:
xoulk η επιθυμια σας διαταγη μας :tease: :lola:

Άβαταρ μέλους
pyxlax

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 27 Αύγ 2009, 18:08

Αν και οι απαντήσεις που θα λάβετε θα είναι υποκειμενικές,μπορείτε να ρωτήσετε και στο ανάλογο discussion topic κάθε τμήματος :up:
Παρακαλώ ενημερώνετέ με για τυχόν ορθογραφικά λάθη στις δημοσιεύσεις μου.Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
xoulk13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mitsipr » 29 Ιαν 2010, 16:25

σε μια τουαλέτα είδα ενα αυτοκολλητο με τα δικαιωματα των φοιτητων κυριως για τις εξετάσεις. γνωρίζει καποιος αν μπορω να τα βρω κάπου ποιο επίσημα;;

Επίσης, η Γκαρη έβαλε θεμα εκτός ύλης, τι μπορούμε να κάνουμε σε αυτη την περίπτωση;
if it is to be it is up to me!!
Άβαταρ μέλους
mitsipr
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Cretenl » 29 Ιαν 2010, 16:40

mitsipr έγραψε:σε μια τουαλέτα είδα ενα αυτοκολλητο με τα δικαιωματα των φοιτητων κυριως για τις εξετάσεις. γνωρίζει καποιος αν μπορω να τα βρω κάπου ποιο επίσημα;;

Επίσης, η Γκαρη έβαλε θεμα εκτός ύλης, τι μπορούμε να κάνουμε σε αυτη την περίπτωση;

Εχθές έγραφα στην 438 και υπήρχε από ένα αυτοκόλλητο σε κάθε έδρανο. Μπορείς να πας κάποια στιγμή που δεν θα χρησιμοποιείται η αίθουσα και να το δεις. Όσον αφορά τα θέματα εκτός ύλης, πρέπει να διαμαρτυρηθείτε στην καθηγήτρια. Όχι ότι θα βρείτε το δίκιο σας, αλλά τουλαχιστόν θα νιώθετε την ηθική ικανοποίηση ότι προσπαθήσατε. :peace:
Άβαταρ μέλους
Cretenl
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mitsipr » 29 Ιαν 2010, 16:48

ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Ψάχνω επίσης κάποιο επίσημο έγγραφο που να αναφέρει τα δικαιώματα των φοιτητών. Αυτοί που έφτιαξαν το αυτοκόλλητο που τα βρήκαν και τα έγραψαν;
Άβαταρ μέλους
mitsipr
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Cretenl » 29 Ιαν 2010, 17:37

mitsipr έγραψε:ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Ψάχνω επίσης κάποιο επίσημο έγγραφο που να αναφέρει τα δικαιώματα των φοιτητών. Αυτοί που έφτιαξαν το αυτοκόλλητο που τα βρήκαν και τα έγραψαν;

Δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά. Κοίταξα λίγο στο google, μέχρι και στο site του Υπουργείου Παιδείας μπήκα, αλλά δεν βρήκα τίποτα. :confused:
Άβαταρ μέλους
Cretenl
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mitsipr » 29 Ιαν 2010, 17:47

ευχαριστώ για την προσπάθεια, θα δοκιμάσω από τη γραμματεία να μάθω κάτι
Άβαταρ μέλους
mitsipr
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Βασίλης » 29 Ιαν 2010, 18:32

Καλησπερίζω!

Προφανώς και είναι καλό να μάθει κανείς τί δικαιούται, τί υποχρεούται και τί δύναται σε μία εξεταστική περίοδο (και όχι μόνον). Ωστόσο, οι προηγούμενες σελίδες -πιστεύω- καλύπτουν γενικά αυτά τα δικαιώματα, ε, και αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα, λ.χ. εκτός ύλης εξέταση, τότε βοηθάμε όλοι μαζί.

Τα λέω αυτά, για να συμπληρώσω κάτι που έχω ξαναπεί: Τώρα βρίσκομαι στο 7ο εξάμηνο - πριν από 6-7 λοιπόν εξάμηνα (με όλα αυτά τα έκνομα των "γενικών" "συνελεύσεων" και των "καταλήψεων") είχα πάει στην γραμματεία της κοσμητείας και είχα ρωτήσει να μάθω για τον εσωτερικό κανονισμό της σχολής ή το καταστατικό της ή κάποιο άλλο σώμα νόμων και/ή κανόνων για την δομή και λειτουργία της. Δεν υπήρχε.

Μάλιστα, αν και είναι δύσκολο να το αποδεχθεί κάποιος, καταστατικό (δηλαδή ένα είδος "συντάγματος" για κάθε ίδρυμα και οργανισμό με νομική υπόσταση) δεν υπάρχει ούτε για το ΕΚΠΑ (όλο το πανεπιστήμιο αθηνών).

Όπερ έδει δείξαι...
ο καθένας κάτι ό,τι θέλει. δεν υπάρχει κάποιος γραπτός κανόνας για τις ρήτρες ή για την αναβαθμολόγηση ή ή ή!... προφανώς σε κάποια πλαίσια, λ.χ. των κομμάτων, της πλειονότητας των καθηγητών κλπ.
εξ ορισμού όλα μέσα στην σχολή μας, αλλά και σε όλο το πανεπιστήμιο πράττονται μέσα στην αυθαιρεσία, αφού δεν υπάρχουν κανόνες (ή νόμοι του κράτους) - κι αυτοί που υπάρχουν δεν εφαρμόζονται.

Ας πω κι ένα παράδειγμα:
Στο προεδρικό διάταγμα 226 (256/20-7-2007 της ΦΕΚ) αναγράφεται αυτολεξεί: "Κάθε εκδοτικός οίκος υποχρεούται να διανείμει τα επιλεχθέντα διδακτικά συγγράμματα στους φοιτητές ή σπουδαστές που περιλαμβάνονται στους ονομαστικούς καταλόγους το ταχύτερο δυνατό και, πάντως, εντός δύο (2) μηνών από την έναρξη του αντίστοιχου εξαμήνου."
Να υπενθυμίσω ότι το τρέχον εξάμηνο άρχισε στις... [πραγματικά, το χάος ξεπερνάει τις προσδοκίες μου...], επισήμως μονάχα αυτό αναγράφεται: "Το χειμερινό εξάμηνο αρχίζει την τελευταία εβδομάδα του Σεπτεμβρίου και λήγει στις αρχές του τελευταίου δεκαημέρου του Ιανουαρίου." Αυτό σημαίνει πολύ απλά ότι έπρεπε να έχουμε όλα τα βιβλιαράκια μας μέχρι την τελευταία βδομάδα του Νοεμβρίου...!

:lola: Καλές Απόκριες!
"αρνούμενοι...το θάνατο χωρίς να μάθουμε γιατί ζήσαμε, οφείλουμε να κρατήσουμε ζωντανό το αίτημα της αξιοπρέπειας, την αρετή της ευγένειας"
Άβαταρ μέλους
Βασίλης

Σχολή/Τμήμα: ΕΚΠΑ, Φιλοσοφική, Ιστορία-Αρχαιολογία

Γερμανική Γλώσσα

Ελληνική Μουσική

Ελληνική Παλαιογραφία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dwdwnis » 29 Ιαν 2010, 19:20

wow εινια λες και διαβαζω καποιο ανεκδοτο πραγματικα
που ζουμε ρε παιδια?
Άβαταρ μέλους
dwdwnis
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mina » 29 Ιαν 2010, 22:03

mitsipr έγραψε:σε μια τουαλέτα είδα ενα αυτοκολλητο με τα δικαιωματα των φοιτητων κυριως για τις εξετάσεις. γνωρίζει καποιος αν μπορω να τα βρω κάπου ποιο επίσημα;;

παιδιά το έχει σύστημα; το έχει ξανακάνει όταν έδωσα και εγώ μάθημά της.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!! ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ;;;;
Άβαταρ μέλους
mina

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 30 Ιαν 2010, 00:15

Εάν είστε 100% σίγουροι ότι είναι εκτός ύλης μπορείτε να της το πείτε και ίιιιισως να μη μετρήσει.Δεν ξέρω τι παίζει,αλλά κανείς δεν ξέρει.Το πιο πιθανό είναι η γραμματεία να σας παραπέμψει σε παρατάξεις αν δε βρείτε το δίκιο σας,αλλά πριν κάνετε κάτι ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙΤΕ ότι έχετε δίκιο και συζητήστε το με την καθηγήτρια,μπορεί να έκανε κάθος κι εκείνη και να το δεχτεί :up:

Άβαταρ μέλους
xoulk13

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πληροφορίες για πρωτοετείς και όχι μόνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης