filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Γραμματεία -Προβλήματα-Απορίες

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το Τμήμα Προγράμματος Ψυχολογίας.

Συντονιστής: Σελήνη

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Γραμματεια -Προβληματα-Αποριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpourmpoulithrini » 29 Σεπ 2010, 14:29

Λογικά θα ισχύσουν μόνο για τους πρωτοετείς.....άλλωστε απ' ότι είδα τα μαθήματα έγιναν 53 (!) οπότε λίγο άκυρο να υποχρεώσουν άτομα από μεγαλύτερα έτη να χρεωθούν μαθήματα που κανονικά δεν υπήρχαν στο δικό τους πρόγραμμα.... και δεδομένου ότι αύξησαν στα ήδη υπάρχοντα (δεν έβγαλαν δλδ κάτι) δεν νομίζω να έπηρρεάσει τις σπουδές των παλιών... (ελπίζω τουλάχιστον :lola: )

Και μια ερώτηση, το πρόγραμμα της ψυχολογίας σας ανοιγεί κανονικά? Γιατί ενώ μου ανοίγει του ΦΠΨ για το πρόγραμμα μου βγάζει κάτι ότι δεν μπορεί να τρέξει έναν μετατροπέα ή κάτι τέτοιο... :confused:
Άβαταρ μέλους
mpourmpoulithrini

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Kelly... » 29 Σεπ 2010, 14:36

mpourmpoulithrini έγραψε:Λογικά θα ισχύσουν μόνο για τους πρωτοετείς.....άλλωστε απ' ότι είδα τα μαθήματα έγιναν 53 (!) οπότε λίγο άκυρο να υποχρεώσουν άτομα από μεγαλύτερα έτη να χρεωθούν μαθήματα που κανονικά δεν υπήρχαν στο δικό τους πρόγραμμα.... και δεδομένου ότι αύξησαν στα ήδη υπάρχοντα (δεν έβγαλαν δλδ κάτι) δεν νομίζω να έπηρρεάσει τις σπουδές των παλιών... (ελπίζω τουλάχιστον :lola: )

Και μια ερώτηση, το πρόγραμμα της ψυχολογίας σας ανοιγεί κανονικά? Γιατί ενώ μου ανοίγει του ΦΠΨ για το πρόγραμμα μου βγάζει κάτι ότι δεν μπορεί να τρέξει έναν μετατροπέα ή κάτι τέτοιο... :confused:

Ελπίζω να μην αλλάξει τίποτα :confused: :confused:
Κι εμένα στο πρόγραμμα μου βγάζει το ίδιο αλλά πατάω ΟΚ και μετά μου το ανοίγει κανονικά :up:
Άβαταρ μέλους
Kelly...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό accel8 » 29 Σεπ 2010, 14:40

Για το Φ.Π.Ψ ειναι πιο πάνω, για μας είναι εκεί που λέει:
Για την αναμόρφωση του προγράμματος σπουδών του Προγράμματος Ψυχολογίας ενημερωθείτε εδώ..

ωχ! ναι εχεις δικιο...:oops:
αυτο για καποιο λογο δεν το εβλεπα.. :goodjob: :peace2:
Άβαταρ μέλους
accel8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jo2 » 30 Σεπ 2010, 12:53

Γνωρίζει κανείς σίγουρα τι θα ισχύσει για τους επί πτυχίω με τις αλλαγές;
Άβαταρ μέλους
jo2

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Niki1 » 30 Σεπ 2010, 13:14

να κάνω μία ερώτηση??είμαι φέτος στο τρίτο έτος..δηλώνεις φέτος μαθήματα επιλογής??μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει??δλδ με ποιο κριτήριο επιλέγεις, πότε τα δηλώνεις ,πού και πόσα??ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Άβαταρ μέλους
Niki1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikoubina » 30 Σεπ 2010, 13:36

jo2 έγραψε:Γνωρίζει κανείς σίγουρα τι θα ισχύσει για τους επί πτυχίω με τις αλλαγές;

Μεχρι κ τον γεναρη δινουν οι επι πτυχιο τα μαθηματα ως εχουν με την προηγηθεισα υλη.
Απο το εαρινο εξαμηνο κ μετα η υλη αλλαζει, τα βιβλια αλλαζουν, ολα τελοςπαντων γινονται καινουρια...
λύκε λύκε, είσαι εδώ??
http://www.youtube.com/watch?v=fdsg0FbLnMM
Image

!
ΟΠΟΙΟΣ ξαναγράψει σε ενότητα του Νέου Προγράμματος Σπουδών σε μάθημα χωρις κωδικό ΘΑ ΤΟΝ ΣΦΆΆΆΆΞΩ!!!
ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΕ ΕΝΟΤΗΤΕΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΩΔΙΚΟ!!!!
Άβαταρ μέλους
nikoubina
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φου. Που. Ψουυ!!
Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lizardk » 30 Σεπ 2010, 15:02

nikoubina έγραψε:
jo2 έγραψε:Γνωρίζει κανείς σίγουρα τι θα ισχύσει για τους επί πτυχίω με τις αλλαγές;

Μεχρι κ τον γεναρη δινουν οι επι πτυχιο τα μαθηματα ως εχουν με την προηγηθεισα υλη.
Απο το εαρινο εξαμηνο κ μετα η υλη αλλαζει, τα βιβλια αλλαζουν, ολα τελοςπαντων γινονται καινουρια...

οι αλλαγες στο προγραμμα σπουδων απ οτι γνωριζω αφορουν αυτους που μπηκαν περσι και αυτους που θα μπουν απο εδω και περα.για τους υπολοιπους ειναι 42 μαθηματα.αυτο μου ειχαν πει κ δεν νομιζω να αλλαξε κατι απο τοτε που μου το ειπανε,ρωτηστε και εσεις,θα ξαναρωτησω καποια στιγμη.οσο για αυτο που αναφερετε οτι αλλαζουν απο το εαρινο,χλωμο μου φαινετε,πιστευω πως απλα θα αλλαζουν ονομασιες,εξαμηνα και θα προσαρμοζουν την υλη αναλογα με τις μοναδες.το τελευταιο που αναφερετε σας το ειπε επισημη πηγη?οπωσ και να εχει,υπομονη,τα τελευταια χρονια μας εχουν τρελανει στις αλλαγες.και κατι αλλο,τι ειναι αυτο το ευδοξος βρε παιδια?εμεις που δεν δικαιουμαστε βιβλια λογω πεπερασμενου ετους,θα δηλωνουμε και εκει?και αυτο το σεμιναριο για την πτυχιακη,θα αφορα κ εμας?
Άβαταρ μέλους
lizardk

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikoubina » 30 Σεπ 2010, 16:12

lizardk έγραψε:
nikoubina έγραψε:

οι αλλαγες στο προγραμμα σπουδων απ οτι γνωριζω αφορουν αυτους που μπηκαν περσι και αυτους που θα μπουν απο εδω και περα.για τους υπολοιπους ειναι 42 μαθηματα.αυτο μου ειχαν πει κ δεν νομιζω να αλλαξε κατι απο τοτε που μου το ειπανε,ρωτηστε και εσεις,θα ξαναρωτησω καποια στιγμη.οσο για αυτο που αναφερετε οτι αλλαζουν απο το εαρινο,χλωμο μου φαινετε,πιστευω πως απλα θα αλλαζουν ονομασιες,εξαμηνα και θα προσαρμοζουν την υλη αναλογα με τις μοναδες.το τελευταιο που αναφερετε σας το ειπε επισημη πηγη?οπωσ και να εχει,υπομονη,τα τελευταια χρονια μας εχουν τρελανει στις αλλαγες.και κατι αλλο,τι ειναι αυτο το ευδοξος βρε παιδια?εμεις που δεν δικαιουμαστε βιβλια λογω πεπερασμενου ετους,θα δηλωνουμε και εκει?και αυτο το σεμιναριο για την πτυχιακη,θα αφορα κ εμας?

Μισο λεπτο για να μην μπερδευτουμε.
ΔΕΝ εννοω οτι αλλαζουν τα μαθηματα, 42 ειχαμε που πρεπει να περασουμε για πτυχιο 42 θαχουμε κ τωρα.
Οταν λεω οτι αλλαζουν εννοω το περιεχομενο κ τα βιβλια εξαμηνο-εξαμηνο.
Οι αλλαγες ναι αφορουν αυτους που μπηκαν τωρα.
Τα μαθηματα αλλαζουν όπως καταλαβα εγω εξαμηνο εξαμηνο, δηλαδή, όλα τωρα μενουν ιδια εκτος απο το α εξαμηνο που αλλαξε, μετα οταν θα ειμαστε στον γεναρη, του εαρινου θα ειναι τα μαθηματα ιδια εκτος απτο β εξαμηνο που θα αλλαξει, του χρονου θα αλλαξουν του γ εξαμηνου, κ ουτω καθεξης. Καταλαβες?

Αυτο με τα μαθηματα των επι πτυχιο το ακουσα απο το μαθημα αρχαιων που εδινα απο την καθηγητρια, κ το λενε κ στην γραμματεια μας.
Το λενε κ οι καθηγητες,
lpart έγραψε:καλησπέρα!για όσους είναι επί πτυχίω, μας είπε ο κύριος βασίλαρος την δευτέρα ( για τα αρχαία ΦΑ05 του α' εξαμήνου) ότι μπορούμε να ξαναδώσουμε το μάθημα τον ιανουάριου ως έχει(οπότε δεν κοιτάμε το καινούριο πρόγραμμα). για τους υπόλοιπους δεν γνωρίζω σίγουρα, οπότε καλύτερα να μιλήσετε με την γραμματεία.

Οσο για το καινουριο προγραμμα τον Ευδοξο, οπως τα διαβασα εδω δεν θα χρειαζεται αν δεν δηλώσεις βιβλια στο my studies να δηλωσεις κατι στον ευδοξο. Μονο στα μαθηματα που εχεις δηλωσει συγγραμμα δηλωνεις συγρααμα κ στον Ευδοξο.

Αν δεν καταλαβες κατι απο τα παραπανω, πες μου! :friends: :friends:
λύκε λύκε, είσαι εδώ??
Image

!
ΟΠΟΙΟΣ ξαναγράψει σε ενότητα του Νέου Προγράμματος Σπουδών σε μάθημα χωρις κωδικό ΘΑ ΤΟΝ ΣΦΆΆΆΆΞΩ!!!
Άβαταρ μέλους
nikoubina
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lizardk » 30 Σεπ 2010, 16:55

nikoubina εισαι προγραμμα ψυχολογιας 'η φπψ? εγω για το προγρ.ψυχολ ξερω οτι οι αλλαγες θα πιασουν και τους περσινους.οχι βεβαια τους παλιους.οσο για τα μαθηματα,δεν ξερω για το προγραμμα διδασκαλιας σας,αλλα στο δικο μας εχουν κανει αλλαγες πολλες και στα αλλα εξαμηνα διδασκαλιας,οχι μονο στο α.οποτε υποθετω οτι πχ οι ατομικες αποκλισεις που εχει γινει επιλογης εαρινου για τους νεους κ δεν διδασκετε τωρα,για τους πτυχιω ισως μπορουν να το δηλωσουν αλλα τα αλλα παιδια τι θα κανουν?λογικα θα περιμενουν μεχρι εαρινο να διδαχθει.δεν καταλαβαινω τι εννοεις για τα αρχαια γιατι δεν εχουμε τετιοα μαθημα.σε ευχαριστω που ασχολησε κ για τον ευδοξος ισως ετσι ειναι.
Άβαταρ μέλους
lizardk

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lizardk » 30 Σεπ 2010, 17:07

και κατι τελευταιο,ειδα το προγραμμα διδασκαλιας απο το site,δεν ανεβηκα σχολη να κοιταξω αν κατι αλλαξε σε αυτο.
Άβαταρ μέλους
lizardk

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ilias-1991 » 30 Σεπ 2010, 18:00

παιδια εχω μια απορια.στο νεο προγραμμα σπουδων αναφερεται πως για να ειναι περαιωμενη η φοιτηση πρεπει να περασουμε 2 μαθηματα του τομεα της παιδαγωγικης.στο ενδεικτικο προγραμμα τα μαθηματα αυτα κατανεμονται στο α και το β εξαμηνο.τα παιδια που βρισκονται στο 2ο ετος της φοιτησης τι πρεπει να κανουν.μπορει καποιος να καταστησει σαφες για το ποιους πιανουν οι αλλαγες?ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
ilias-1991

Σχολή/Τμήμα: Πρόγραμμα Ψυχολογίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jo2 » 30 Σεπ 2010, 18:31

nikoubina έγραψε:

Nikoubina σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Έχω όμως την ίδια απορία με τη lizardk.Είσαι πρόγραμμα ή φπψ;Γιατί ανέφερες τα αρχαία και με μπέρδεψες!Επίσης, το πρόγραμμα που έχει ανακοινωθεί αναφέρει τα καινούρα μαθήματα και όλες τις αλλαγές και για το Γ' και για το Ε' εξάμηνο. Επομένως, οι αλλαγές μάλλον δε θα γίνονται εξάμηνο εξάμηνο...
Άβαταρ μέλους
jo2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpourmpoulithrini » 30 Σεπ 2010, 22:48

Περιττό να πω ότι έχει προκληθεί μεγάλη σύγχιση, ειδικά αν χρωστάς μαθήματα παλαιότερου εξαμήνου... πχ είδα σήμερα το πρόγραμμα και η σχολική ψυχ. βρίσκεται και στο β και στο δ εξάμηνο αν είδα καλά με μια διαφορά στον κωδικό (το ένα ΨΧ10 και το άλλο ΨΧ10 Γ) όπως επίσης δεν μπορώ να βρω την παλιά παιδαγωγική Α' και γενικά μπορώ να πω με απόλυτη σιγουριά ότι έχω χάσει τον μπούσουλα! :lola:

(και περιττό να πω ότι δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα σε σχέση με τον Εύδοξο.... εφόσον κάθε φοιτητής δηλώνει επωνύμως στο my studies τα συγγράμματα που έχει πάρει, το να δημιουργηθεί και 2η λίστα δεν θα περιπλέξει απλώς την κατάσταση? :confused:)

- Οι αλλαγές λογικά θα ισχύσουν για τους εισαχθέντες το έτος 2010-2011 (?)
Άβαταρ μέλους
mpourmpoulithrini

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikoubina » 30 Σεπ 2010, 23:43

ΦΠΨ ειμαι, πηρα τηλ στην γραμματεια (μου το σηκωσαν, περιεργο πως) ρωτησα κ για τα 2 τμηματα κ αυτα που μου ειπε ήταν τα ιδια.
Τωρα αν συμβαινει κατι αλλο, να επεξεργαστω το post μου μην διαδιδω κ βλακειες.... :thumbdown: :thumbdown:
Τα ανεφερα τα αρχαια απλα ως παραδειγμα.
Σιγα, για απαντησεις κ λυσεις ψαχνουμε ολοι μας, να βοηθηθουμε οσο μπορουμε. :friends:
λύκε λύκε, είσαι εδώ??
Image

!
Άβαταρ μέλους
nikoubina
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lizardk » 30 Σεπ 2010, 23:55

τι να πω παιδια,μας εχουν ταραξει τα τελευταια χρονια,δεν ξερω αν νιωθετε το ιδιο,αλλα αντι να διαβαζουμε ασχολουμαστε με ολα αυτα.οσο για τα μαθηματα,θα δειξει παλι σιγα σιγα τι γινεται.
Άβαταρ μέλους
lizardk

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Alice90 » 01 Οκτ 2010, 08:07

καλημέρα παιδιά!! τα μαθήματα ξεκινούν κανονικά από δευτέρα?? οι ώρες της γραμματείας είναι ίδιες όπως πάντα?? για να πάω να ρωτήσω για τον οδηγό σπουδών κι εγώ..
we are all professional pretenders...
Άβαταρ μέλους
Alice90

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Kelly... » 01 Οκτ 2010, 16:24

Καλησπέρα παιδιά! Ρώτησα σήμερα στη γραμματεία για τον οδηγό σπουδών και μου είπαν ότι για όσους έχουν μπει πριν το 2009 δε θα ισχύσει καμία αλλαγή και ότι αν αλλάξει κάτι θα βγάλουν ανακοίνωση! :cool:
Άβαταρ μέλους
Kelly...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aphroditechan » 01 Οκτ 2010, 20:02

Μπηκα το 2009 που σημαινει οτι ο νεος οδηγος ισχυει για εμας.
Στα μαθηματα του α+β εξαμηνου προστεθηκαν τα μαθηματα παιδαγωγικη 1+2.
Εμεις αυτα ποτε θα μπορεσουμε να τα δωσουμε??Θα τα χρωσταμε?
Άβαταρ μέλους
aphroditechan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Niki1 » 03 Οκτ 2010, 22:56

να κάνω μία ερώτηση??είμαι φέτος στο τρίτο έτος..δηλώνεις φέτος μαθήματα επιλογής??μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει??δλδ με ποιο κριτήριο επιλέγεις, πότε τα δηλώνεις ,πού και πόσα??ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Άβαταρ μέλους
Niki1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό tagomago » 04 Οκτ 2010, 14:04

άκυρο.
Τελευταία επεξεργασία από tagomago και 04 Οκτ 2010, 15:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
tagomago

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Τμήματος Ψυχολογίας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης