filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Κατατακτήριες

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το Τμήμα Προγράμματος Ψυχολογίας.

Συντονιστής: Σελήνη

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspirine » 04 Μάιος 2014, 20:01

καλησπερα παιδια σκεφτομαι κι εγω να ξεκινησω διαβασμα,μπορειτε να μου πειτε που βρισκεται η βιβλιοθηκη και αν μπορω απο κει να φωτοτυπησω τα βιβλια?βασικα εχω την εξελικτικη αλλα μου λειπουν για κοινωνικη και γνωστικη,ποσο κοστιζουν τα βιβλια του Hogg και της Eysenck;
είμαι ό,τι δεν είμαι.
Άβαταρ μέλους
aspirine

Ευχαριστώ: 1

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspirine » 04 Μάιος 2014, 20:03

και κατι αλλο παιδια η γραμμματεια του τμηματος που βρισκεται;
είμαι ό,τι δεν είμαι.
Άβαταρ μέλους
aspirine

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό andyelma » 04 Μάιος 2014, 23:11

Γεια σου..

η Γραμματεία της ψυχολογίας βρίσκεται στον ίδιο όροφο με την γραμματεία του ΦΠΨ 5 όροφο (δεν είμαι σίγουρος με τους ορόφους πάντως ακόμα μπερδεύομαι με την φιλοσοφική...)

μου είπαν απο την βιβλιοθήκη του τμήματος ψυχολογίας (βρίσκεται στο 5 όροφο αλλά μην με ρωτήσεις που μια φορά την βρήκα κατά λάθος) ότι τα βιβλία είναι

ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ του Feldman εκδόσεις Gutterberg

ΓΝΩΣΤΙΚΗ του Eysenck επιμέλεια Βασιλάκη αυτό το βρίσκεις στη βιβλιοθήκη της ψυχολογίας, δημοτικής εκπαίδευσης (χαριλάου τρικούπη 24) και αναγνωστήριο που βρίσκεται ιπποκράτους, γνωστικής επίσης προτείνουν και το βιβλίο του Πέτρου Ρούσσου αλλά αυτό το βρίσκεις μόνο στην βιβλιοθήκη της ψυχολογίας

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ προτείνουν του Hogg και αυτό το βρίσκεις στην βιβλιοθήκη ΜΜΕ καλαμιώτη 2 και δημοτικής εκπαιδεύσης και του παπαστάμου εισαγωγή στην κοινωνική ψυχολογία β τόμος (αυτό το έχω γιατί έδωσα φέτος στην πάντειο)

απο τιμές μην ρωτάς τα λεφτά είναι αρκετά 80-100€ συμφέρει να τα πάρεις να τα φωτοτυπήσεις

δανεισμό γίνεται μέχρι να κλείσει η βιβλιοθήκη εκτός από την βιβλιοθήκη ψυχολογίας που το δανείζεσαι 1 μέρα και σ/κ ολόκληρο το σ/κ αλλά αφήνεις ταυτότητα

έχω βρει φτηνό φωτοτυπάδικο τέρμα Σόλωνος απέναντι απο το ΙΚΑ 0,04€ απο βιβλίο και 0,025€ απο εκτύπωση

τι λέτε για συνεργατικό διάβασμα;;
Άβαταρ μέλους
andyelma

Ευχαριστώ: 0

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ange91 » 05 Μάιος 2014, 17:21

andyelma έγραψε:η Γραμματεία της ψυχολογίας βρίσκεται στον ίδιο όροφο με την γραμματεία του ΦΠΨ 5 όροφο (δεν είμαι σίγουρος με τους ορόφους πάντως ακόμα μπερδεύομαι με την φιλοσοφική...)

η γραμματεία είναι στον 3ο όροφο, συγκεκριμένα στο 303, όχι στα γραφεία που είναι μπροστά σου μόλις μπαίνεις, αλλά στην πορτούλα στα αριστερά! http://www.psych.uoa.gr/proswpiko/grammateia.html

Το σπουδαστήριο της ψυχολογίας είναι στον 5ο, απέναντι απο τις τουαλέτες. δείτε και εδώ.
Μερικές φορές αισθάνομαι οτί η εξυπνάδα μου επισκιάζει την ομορφιά μου...

*Αναζήτηση Συντονιστή για το τμήμα Φ.Π.Ψ.*
Άβαταρ μέλους
ange91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλοσοφικη: προγραμμα ψυχολογιας
Ευχαριστώ: 33

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό klzach » 06 Μάιος 2014, 10:25

Καλημέρα παιδιά!

Σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες στο τμήμα ψυχολογίας του ΕΚΠΑ.
Μένω, ωστόσο μόνιμα σε άλλη πόλη, όπου δουλεύω (δεν μπορώ να πάρω μετάθεση ή κάτι τέτοιο) και αναρωτιέμαι τα εξής:
- Ποιο τμήμα ψυχολογίας είναι πιο εύκολο; της Παντείου ή του ΕΚΠΑ; Υπάρχουν εργαστήρια και υποχρεωτικές παρακολουθήσεις;
- Θα καταφέρω να ολοκληρώσω τις σπουδές εάν δεν παρακολουθώ καθόλου, και κατεβαίνω μόνο στις εξετάσεις;

Με ενδιαφέρει πάρα πολύ η ψυχολογία, αλλά η απόσταση και ότι δεν θα μπορώ να έχω επαφή με τη σχολή με κάνουν να αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο...
Άβαταρ μέλους
klzach

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kpanda » 08 Μάιος 2014, 23:47

Καλησπέρα και καλό διάβασμα σε όλους!

Σκέφτομαι να συμμετάσχω στις κατατακτήριες εξετάσεις κι αναζητώ σιγά-σιγά τα συγγράμματα. Έχω δανειστεί
τα συγγράμματα του Παπαστάμου και των Hogg/ Vaughan για την Κοινωνική Ψυχολογία. Κοιτάζοντας την ανακοίνωση της Γραμματείας σχετικά με την ύλη, διαπιστώνω ότι υπάρχει αντιστοίχιση των πρώτων τεσσάρων στοιχείων, δηλ. α)σκοπός κι εργο της Κοινωνικής Ψυχολογίας έως δ) τι είναι ομάδα κτλ με τα αντίστοιχα κεφάλαια των Hogg/ Vaughan. Από κει και πέρα όμως τι γίνεται; Έχει εντοπίσει κανείς που βρίσκονται τα κεφάλαια για τις διαπροσωπικές σχέσεις, την λεκτική και μη συμπεριφορά, τις αλληλεπιδράσεις, δηλ. για τα στοιχεία ε) έως η);; :help: Κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη!
Άβαταρ μέλους
kpanda

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vasoulina » 09 Μάιος 2014, 00:29

Καλησπέρα klzach, σχετικά με το ερώτημά σου για το ποια από τις δυο σχολές Ψυχολογίας της Αθήνας είναι δύσκολη,δεν έχω να σου δώσω κάποια σαφή απάντηση.Σίγουρα η Ψυχολογία,σαν κλάδος είναι δύσκολη αλλά ταυτοχρόνως πολύ ενδιαφέρουσα.Το μόνο που μπορώ να σου πω,είναι οτι το τμήμα Ψυχολογίας του Ε.Κ.Π.Α. βασίζεται περισσότερο στην κλινική Ψυχολογία,ενώ το τμήμα της Παντείου κατευθύνεται στην κοινωνική Ψυχολογία περισσότερο.Στο τμήμα του Ε.Κ.Π.Α. δεν υπάρχουν υποχρεωτικές παρακολουθήσεις ούτε εργαστήρια.....
Σχετικά με το αν θα κατορθώσεις να ολοκληρώσεις τις σπουδές σου χωρίς παρακολουθήσεις,θεωρώ ότι κανείς δεν μπορεί να πεί με σιγουρία "ναι" ή "όχι".... Η δική μου πάντως άποψη στο ερώτημά σου αυτό είναι ότι αν προσπαθήσεις και δώσεις χρόνο απέναντι σε αυτό που θες να κάνεις,μελετώντας σχετικά τακτικά τα βιβλία σου και έχοντας μια επαφή και με το φόρουμ για να βλέπεις τι γίνεται και στην Αθήνα,φαντάζομαι ότι θα πάνε όλα καλά!!!!! Σου προτείνω να ρισκάρεις,ακολουθώντας "το όνειρο" (σου).......Εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!!
Άβαταρ μέλους
vasoulina

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspirine » 12 Μάιος 2014, 15:22

παιδια καλησπερα,δεν εχω αρχισει διαβασμα κ δε ξερω αν καλυπτεται η υλη σ αυτο το διαστημα.ωστοσο ποτε γινονται οι αιτησεις απο εμας;εχει βγει ανακοινωση; ή μπορω να παω όποτε θέλω στις ώρες που δεχεται η γραμματεία;
είμαι ό,τι δεν είμαι.
Άβαταρ μέλους
aspirine

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό andyelma » 17 Μάιος 2014, 19:52

Klzach εγώ διάλεξα το καποδιστριακό γιατί έχει πιο παιδαγωγική προσέγγιση και γιατί το θεωρώ πιο εύκολα να μπεις από το πάντειο. Έδωσα πάντειο και μπορώ να
πω ότι είναι πάρα πολύ δύσκολα, αλλά πλέον ξέρω τα λάθη μου αλλά και πάλι θεωρώ το καποδιστριακό ποιο προσιτό

και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω στην κοινωνική δεν καλύπτονται όλα απο τα δυο βιβλία..άσε που του Παπαστάμου το βιβλίο δεν διαβάζεται εύκολα
Άβαταρ μέλους
andyelma

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΝΤΩΝΙΑ1982 » 19 Μάιος 2014, 21:24

Καλησπέρα ! Είμαι καινούργια στο φόρουμ! Ενδιαφέρομαι και εγώ να δώσω κατατακτήριες στο τμήμα ψυχολογίας του ΕΚΠΑ . Θέλω να ρωτήσω αν έχετε ενημερωθεί για τα βιβλία και την ύλη , γιατί στη σελίδα της σχολής είναι αόριστες οι πληροφορίες που δίνονται προς το παρόν . θα ήταν χρήσιμο να βοηθιόμαστε όσοι θα δώσουμε εξετάσεις! Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη! ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Άβαταρ μέλους
ΑΝΤΩΝΙΑ1982

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό andyelma » 19 Μάιος 2014, 22:45

Γεια σου Αντωνία

μου είπαν απο την βιβλιοθήκη του τμήματος ψυχολογίας ότι τα βιβλία είναι

ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ του Feldman εκδόσεις Gutterberg

ΓΝΩΣΤΙΚΗ του Eysenck επιμέλεια Βασιλάκη αυτό το βρίσκεις στη βιβλιοθήκη της ψυχολογίας, δημοτικής εκπαίδευσης (χαριλάου τρικούπη 24) και αναγνωστήριο που βρίσκεται ιπποκράτους, γνωστικής επίσης προτείνουν και το βιβλίο του Πέτρου Ρούσσου αλλά αυτό το βρίσκεις μόνο στην βιβλιοθήκη της ψυχολογίας

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ προτείνουν του Hogg και αυτό το βρίσκεις στην βιβλιοθήκη ΜΜΕ καλαμιώτη 2 και δημοτικής εκπαιδεύσης και του παπαστάμου εισαγωγή στην κοινωνική ψυχολογία β τόμος (αυτό το έχω γιατί έδωσα φέτος στην πάντειο)

βέβαια στην κοινωνική δεν καλύπτουν πλήρως τα βιβλία την ύλη
Άβαταρ μέλους
andyelma

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΝΤΩΝΙΑ1982 » 20 Μάιος 2014, 15:57

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Να κάνω μια ανόητη ερώτηση , φαντάζομαι πως από τα βιβλία αυτά προτείνουν συγκεκριμένα κεφάλαια και δεν είναι ολόκληρα το βιβλία και αν ισχύει πότε θα ενημερωθούμε ακριβώς για την ύλη? Επίσης στην κοινωνική ψυχολογία πως θα καλύψουμε την ύλη, πως θα ενημερωθούμε σχετικώς ?
Σε ζάλισα με ερωτήσεις .. αλλά πρώτη φορά δίνω και τα έχω βρει βουνό.
Άβαταρ μέλους
ΑΝΤΩΝΙΑ1982

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό andyelma » 20 Μάιος 2014, 16:23

αυτή είναι η ύλη

http://www.psych.uoa.gr/proptyxiakes-sp ... rafes.html

το μόνο ερώτημα είναι ότι στην κοινωνική υπάρχει ένα κενό σε σχέση με τα προτεινόμενα βιβλία
Άβαταρ μέλους
andyelma

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Olga123 » 27 Μάιος 2014, 14:21

Καλησπέρα! Έχω μία ιδέα. Θέλετε όσοι δίνουμε κατατακτήριες φέτος, να φτιάξουμε μία ομάδα στο skype και να μιλάμε από εκεί για απορίες? :study:
Πιστεύω θα μας βοηθήσει πολύ... για να συζητάμε όλοι μαζί και να λύνουμε απορίες συγχρονισμένα, κάτι που δεν μπορεί να συμβεί μέσω forum.
Όσοι το θεωρείτε καλή ιδέα, στείλτε μου mail ή προσωπικό μήνυμα με το skype σας, για να φτιάξω την ομάδα, να μας βάλω όλους μέσα και να ξεκινήσουμε.
Ευχαριστώ. Όλγα
Άβαταρ μέλους
Olga123

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kpanda » 27 Μάιος 2014, 14:50

Καταπληκτική ιδέα Όλγα! Εγώ θα ξεκινήσω το διάβασμα γύρω στα μέσα του Ιούνη, καλώς εχόντων των πραγμάτων. Θα σου στείλω ωστόσο άμεσα το skype μου!
Άβαταρ μέλους
kpanda

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό andyelma » 27 Μάιος 2014, 17:31

ok..και εγώ μέσα είμαι..πολύ καλή ιδέα Ολγα..να φτιάξουμε ομαδικό skype και να συνδεόμαστε όλοι μαζί..
Άβαταρ μέλους
andyelma

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jassteria » 01 Ιουν 2014, 19:18

andyelma έγραψε:ok..και εγώ μέσα είμαι..πολύ καλή ιδέα Ολγα..να φτιάξουμε ομαδικό skype και να συνδεόμαστε όλοι μαζί..

Και ΄μένα με ενδιαφέρει, ωστόσο έχω κάποιες επιφυλάξεις αν θα ξαναδώσω, αλλά τείνω στο να ξαναπροσπαθήσω. Μου φαίνεται βουνό να αρχίσω πάλι από το μηδέν ... να ψάχνω μόνη οπότε θα με ενδιέφερε να με ΄χετε υπόψη σας
Άβαταρ μέλους
jassteria

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Olga123 » 02 Ιουν 2014, 00:43

jassteria έγραψε:
andyelma έγραψε:ok..και εγώ μέσα είμαι..πολύ καλή ιδέα Ολγα..να φτιάξουμε ομαδικό skype και να συνδεόμαστε όλοι μαζί..

Και ΄μένα με ενδιαφέρει, ωστόσο έχω κάποιες επιφυλάξεις αν θα ξαναδώσω, αλλά τείνω στο να ξαναπροσπαθήσω. Μου φαίνεται βουνό να αρχίσω πάλι από το μηδέν ... να ψάχνω μόνη οπότε θα με ενδιέφερε να με ΄χετε υπόψη σας

Ωραία! :clapping: Κι έχω τις επιφυλάξεις μου για 2η φορά... αλλά μπορεί και να μας βγει σε καλό που άλλαξε η ύλη! Στείλε μου το skype σου να σε κάνω add στην ομάδα! Είμαστε ήδη 3 άτομα, και πιστεύω πως θα βοηθηθούμε!
Άβαταρ μέλους
Olga123

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jassteria » 02 Ιουν 2014, 09:37

Olga123 έγραψε:
jassteria έγραψε:

Ωραία! :clapping: Κι έχω τις επιφυλάξεις μου για 2η φορά... αλλά μπορεί και να μας βγει σε καλό που άλλαξε η ύλη! Στείλε μου το skype σου να σε κάνω add στην ομάδα! Είμαστε ήδη 3 άτομα, και πιστεύω πως θα βοηθηθούμε!

Δεν έχω skype αλλά θα οργανωθώ τις επόμενες ημέρες και θα σας ενημερώσω . Ίσως χρειαστώ στην αρχή την βοηθειά σου γιατί δεν έχω και πολύ καλή σχέση με την τεχνολογία.Σκέφτομαι επίσης τις επόμενες ημέρες να πάω μέχρι την βιβλίοθήκη να πάρω μια ιδέα για τον όγκο της ύλης και θα τα ξαναπούμε . :goodluck:
Τελευταία επεξεργασία από jassteria και 02 Ιουν 2014, 09:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
jassteria

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mari1 » 02 Ιουν 2014, 18:23

Olga123 έγραψε:Καλησπέρα! Έχω μία ιδέα. Θέλετε όσοι δίνουμε κατατακτήριες φέτος, να φτιάξουμε μία ομάδα στο skype και να μιλάμε από εκεί για απορίες? :study:
Πιστεύω θα μας βοηθήσει πολύ... για να συζητάμε όλοι μαζί και να λύνουμε απορίες συγχρονισμένα, κάτι που δεν μπορεί να συμβεί μέσω forum.
Όσοι το θεωρείτε καλή ιδέα, στείλτε μου mail ή προσωπικό μήνυμα με το skype σας, για να φτιάξω την ομάδα, να μας βάλω όλους μέσα και να ξεκινήσουμε.
Ευχαριστώ. Όλγα

Καλησπέρα!θα με ενδιέφερε πολυ κι εμένα να μπω στην ομάδα.Εγω πρώτη φορά θα δώσω και η επικοινωνία ειναι πολύ σημαντική κατα την διάρκεια της προετοιμασίας.
Άβαταρ μέλους
mari1

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Τμήματος Ψυχολογίας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες