filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Κατατακτήριες

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το Τμήμα Προγράμματος Ψυχολογίας.

Συντονιστής: Σελήνη

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Eda » 21 Ιαν 2014, 00:59

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι να αγοράσω ή να δανειστώ έναντι αμοιβής το βιβλίο θεωρίες προσωπικότητας του Pervin μεταχειρισμένο. Το e-mail μου είναι eda_xh@yahoo.com
Άβαταρ μέλους
Eda

Ευχαριστώ: 0

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Eleni 16 » 21 Ιαν 2014, 22:45

Καλησπέρα.Θα ήθελα να μου πει κάποιος εφόσον γνωρίζει,αν υπάρχει η δυνατότητα υποβολής αίτησης για τις κατατακτήριες ταχυδρομικώς.Ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
Eleni 16

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Zizelitsa » 16 Φεβ 2014, 18:56

Καλησπέρα! έχουμε κανένα νέο για τις ημερομηνίες των κατατακτηρίων??? η γραμματεία εδώ και μέρες δεν σηκώνει τηλέφωνα και δεν έχει βγει καμία ανακοινωση.....Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω???
Άβαταρ μέλους
Zizelitsa

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dorado » 16 Φεβ 2014, 20:06

Zizelitsa έγραψε:Καλησπέρα! έχουμε κανένα νέο για τις ημερομηνίες των κατατακτηρίων??? η γραμματεία εδώ και μέρες δεν σηκώνει τηλέφωνα και δεν έχει βγει καμία ανακοινωση.....Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω???

Δες εδω http://www.psych.uoa.gr/proboli-newn/pr ... 13-14.html
Άβαταρ μέλους
dorado

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Zizelitsa » 17 Φεβ 2014, 13:06

ooo! οκ! ευχαριστώ!! :thxx:
Άβαταρ μέλους
Zizelitsa

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό helenk1 » 25 Φεβ 2014, 09:59

Καλημέρα σας,

Γνωρίζει κανείς ποιες καθηγήτριες εξετάζουν το μάθημα ??
Άβαταρ μέλους
helenk1

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jassteria » 28 Φεβ 2014, 13:26

τα φετινα θεματα :
εξελικτικη :το προφιλ ενος 7χρονου και ενος δεκαπεντάχρονου απο γλωσικη και νοητικη αποψη και ως προς τη προσωπικότητα και τις διαπροσωπικες σχέσεις
θεωρίες προσωπικότητας:α) ποια η σταθερότητα της προσωπικότητας ? να παρουσιασουμε τα επιχειρήματα των θεωρικών για την κάθε άποψη και ως προς τις δυο διαστάσεις β)η ενοια του ευατου κατα Rogers και κοινωνιο-γνωστική είναι σταθερή? να εξηγήσετε την απαντηση.
Στατιστική:Α) κατα στρώματα δειγματοληψία και κατα συστάδες (συμπτωματική)δειγματοληψία,συγκριση.β) εδινε σχεδιαγραμμα μεσων όρων για ανδρες και γυναίκες των μηχανικων δεξιοτήτων ως προς την ηλικία. και έλεγε οτι η σχέση μεταξυ των συνδυαστικών ομάδων με F με βαθμό ελευθερίας 1 και 436 βρεθηκε στατιστικως σημαντική (p>0.05) να σχολιάσετε και να ερμηνευσετε στατιστικώς και μεθοδολογικως τα αποτελέσματα

Πως σας φανηκαν? (η γνώμη των συμμετεχοντων ειναι σημαντική )
Άβαταρ μέλους
jassteria

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Stelios85 » 12 Μαρ 2014, 15:59

Καλησπέρα σας,
Γνωρίζει κανείς πότε περίπου θα ανακοινωθουν τα αποτελέσματα των κατατακτήριων;
Ανακοινώνονται μόνο οι επιτυχόντες ή και οι βαθμολογίες όλων των συμμετεχόντων?
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Stelios85

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alexec » 25 Μαρ 2014, 16:44

Καλησπέρα,
Έχω αρχίσει την προετοιμασία μου για τις κατατακτήριες για το επόμενο έτος!! Μπορεί κάποιος να μου στείλει που μπορώ να βρώ τα υπόλοιπα για την Ψυχολογία της Προσωπικότητας πέρα από το βιβλίο της κλινικής του Παρασκευόπουλου και το βιβlίο του Pervin?
Για εξελικτική αρκεί το βιβλίο του Feldman ?
Άβαταρ μέλους
alexec

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό helenk1 » 10 Απρ 2014, 13:09

Τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν εντός των ημερών. Δηλαδή έχουν ήδη κρίνει ποιοι θα είναι οι εισακτέοι και απομένει να "λάβουν τον κόπο" να τους κοινοποιήσουν κιόλας. Είπαν (μέσω τηλεφωνικής επικοινωνίας) πως αυτό θα γίνει πριν το Πάσχα.

Τα συγγράματα που απαιτούνται για το μάθημα "θεωρίες προσωπικότητας", βρίσκονται στη βιβλιοθήκη του τμήματος. Μπορεί να πάει κάποιος στη γραμματεία της βιβλιοθήκης και να ζητήσει να του τα δώσουν προς αναπαραγωγή φωτοαντιγράφων.

Στην εξελικτική χρειάζεται να διαβάσει κάποιος μόνο το σύγγραμμα που διδάσκει ο καθηγητής (του Φριντμαν)
Τελευταία επεξεργασία από helenk1 και 10 Απρ 2014, 13:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
helenk1

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efti » 18 Απρ 2014, 10:31

alexec έγραψε:Καλησπέρα,
Έχω αρχίσει την προετοιμασία μου για τις κατατακτήριες για το επόμενο έτος!! Μπορεί κάποιος να μου στείλει που μπορώ να βρώ τα υπόλοιπα για την Ψυχολογία της Προσωπικότητας πέρα από το βιβλίο της κλινικής του Παρασκευόπουλου και το βιβlίο του Pervin?
Για εξελικτική αρκεί το βιβλίο του Feldman ?

Καλησπέρα,

Δυστυχώς αλλάξαν 2 από τα μαθήματα που θα εξετασθούν για το επόμενο ακαδημαϊκό έτος, περισσότερες πληροφορίες θα βρεις εδώ: http://www.psych.uoa.gr/proptyxiakes-sp ... rafes.html

Καλή δύναμη στο διάβασμά σου
Άβαταρ μέλους
efti

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κάλι » 22 Απρ 2014, 14:39

Παιδιά, μια που άλλαξαν τα δύο εξεταζόμενα μαθήματα, γνωρίζει κάποιος τα βιβλία για την γνωστική και την κοινωνική ψυχολογία??? Ισχύει για την κοινωνική το βιβλίο των Hogg και Graham και για τη γνωστική το βιβλίο του Sternberg?????
Κι αν είναι τρέλα,έχει τη μέθοδο της......
Άβαταρ μέλους
Κάλι

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspirine » 24 Απρ 2014, 20:05

καλησπερα παιδια,επειδη ειμαι απο αλλο τμημα μπορει καποιος να μου πει τιτλους συγγραμματων και συγγραφεις για τις κατατακτηριες;σε ο,τι αφορα την εξελικτικη την γνωστικη και την κοινωνικη ψυχολογια,θα σας ειμαι υποχρεη!
είμαι ό,τι δεν είμαι.
Άβαταρ μέλους
aspirine

Ευχαριστώ: 1

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aspirine » 24 Απρ 2014, 20:49

επισης θα ηθελα να μου πειτε σε ποιον οροφο και κυψελη ειναι η γραμματεια
είμαι ό,τι δεν είμαι.
Άβαταρ μέλους
aspirine

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό andyelma » 28 Απρ 2014, 18:35

καλησπέρα

Φέτος αποφάσισα να δώσω κατατακτήριες στο τμήμα του καποδιστριακού γιατί η εμπειρία από τις εξετάσεις κατατακτηρίων της παντείου δεν ήταν καλή και έτσι αποφάσισα να δοκιμάσω στο καποδιστριακό. Εκτός αυτού το τμήμα έχει πιο παιδαγωγικό πρόγραμμα και είναι πιο ανθρώπινο στις εξετάσεις κατατακτηρίων

πήγα σήμερα στην βιβλιοθήκη και μου είπαν σχετικά με τα βιβλία για κατατακτήριες

για εξελικτική ψυχολογία προτείνουν το βιβλίο εξελικτική ψυχολογία δια βίου ανάπτυξη Feldman επιμέλεια Μπεζεβέγκης εκδόσεις Gutenberg (θα το βρείτε σε βιβλιοθήκη ψυχολογίας και δημόσιας εκπαίδευσης)

για γνωστική ψυχολογία προτείνουν το βιβλίο βασικές αρχές γνωστικής ψυχολογίας Eysenck επιμέλεια Βασιλάκη (θα το βρείτε σε αναγνωστήριο ιπποκράτους και Δημοτικής εκπαίδευσης) και το βιβλίο του Πέτρου Ρούσσου βασικές γνωστικές διεργασίες

για κοινωνική ψυχολογία προτείνουν το βιβλίο κοινωνική ψυχολογία του hogg/vaugham εκδόσεις Gutenberg επιμέλεια Χαντζή και το βιβλίο του παπαστάμου εισαγωγή κοινωνική ψυχολογία β τόμος(όποιος το αντέξει η δεν καταλαβαίνει μην νομίζει ότι έχει κάτι..πονοκέφαλος)

τώρα τα βιβλία είναι πανά-κριβα τα 3 μεγάλα, του Ρούσσου και του Παπαστάμου είναι σε λογικές τιμές

**έχω βγάλει φωτοτυπίες τα σημαντικά κεφάλαιο του βιβλίου του Παπαστάμου οπότε μπορώ να βοηθήσω

και αν μπορούμε να βοηθάμε ο ένας τον άλλον
Άβαταρ μέλους
andyelma

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Olga123 » 28 Απρ 2014, 21:18

Καλησπέρα andyelma και καλώς μας ήρθες! Σε ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες ! :thxx:
Κι εγώ συνεχίζω για 2η φορά να δώσω....τώρα αυτές τις μέρες το σκέφτομαι σοβαρά και λέω να το ξαναπροσπαθήσω κι ας είναι δύσκολο. Είναι το όνειρό μου και δεν μπορώ να το βάλω κάτω.
Βέβαια μας άλλαξαν τα μαθήματα αλλά σκέφτομαι ότι κάθε εμπόδιο σε καλό!
Όσον αφορά την ύλη νομίζω πως πρέπει να συνεργαστούμε όλοι εδώ μέσα και να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον και με σημειώσεις αλλά και με το που βρίσκεται κάθε ενότητα που πρέπει να διαβάσουμε.
Σκεφτόμουν για την γνωστική, δεν θέλουν το βιβλίο του Sternberg? Στο μάθημα της σχολής νομίζω πως κυρίως αυτό έχουν,αλλά εάν κάνω λάθος διορθώστε με. Θα ρωτήσω κι εγώ στη βιβλιοθήκη.
Ξέρω πως τα βιβλία είναι ακριβά αλλά εγώ θα τα φωτοτυπήσω. Όμως μέχρι να τα σιγουρέψω ότι είναι αυτά (σε κοινωνική και γνωστική), δεν θα τα βγάλω.
Σκέφτομαι μήπως επικοινωνήσω και με κάποιους καθηγητές, μήπως μας βοηθήσουν.
Πάντως έχεις δίκιο πως μπορούμε να βοηθάμε ο ένας τον άλλον. Ειδικά τώρα και με την αλλαγή της ύλης, κάθε πληροφορία είναι χρήσιμη. :study:
Άβαταρ μέλους
Olga123

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mari1 » 28 Απρ 2014, 21:25

Καλησπέρα
Φέτος αποφάσισα κι εγώ να δώσω κατατακτήριες και θέλοντας να ξεκινήσω το διάβασμα νωρίς ξεκίνησα με την παλιά ύλη με μόνο θέμα ότι επειδή δεν έβρισκα σημειώσεις αναγκαστικά να αγοράσω όλα τα βιβλία τα οποία ήταν πανάκριβα 220€ και τώρα έμαθα για την αλλαγή ύλης.απλα θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις κάποιος ποια ειναι τα βιβλία σίγουρα να μου απαντήσει γιατί απο το βιβλιοπωλείο μου είπαν ότι μπορούν να μου τ'αλλαξουν...ευχαριστώ...
Άβαταρ μέλους
mari1

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό andyelma » 28 Απρ 2014, 22:02

olga 123 έδωσες ΕΚΠΑ η πΑΝΤΕΙΟ και αν επιτρέπεται πόσο κόπηκες; αν διαβάσεις περνάς δεν ισχύει πάντα γιατί στην πάντειο το θέμα είναι η κοινωνική (αν σου κάτσει..πέρασες)

στην γνωστική αυτά τα δυο βιβλία προτείνουν αλλά για ρωτήστε και εσείς η αν κάποις/α άλλος/η μάθει τίποτα

εγώ με φωτοτυπίες θα δουλέψω και διάβασμα στην βιβλιοθήκη και σημειώσεις που θα κρατάω γιατί τα βιβλία είναι αρκετά ακριβά
Άβαταρ μέλους
andyelma

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Olga123 » 28 Απρ 2014, 22:39

andyelma έγραψε:olga 123 έδωσες ΕΚΠΑ η πΑΝΤΕΙΟ και αν επιτρέπεται πόσο κόπηκες; αν διαβάσεις περνάς δεν ισχύει πάντα γιατί στην πάντειο το θέμα είναι η κοινωνική (αν σου κάτσει..πέρασες)

στην γνωστική αυτά τα δυο βιβλία προτείνουν αλλά για ρωτήστε και εσείς η αν κάποις/α άλλος/η μάθει τίποτα

εγώ με φωτοτυπίες θα δουλέψω και διάβασμα στην βιβλιοθήκη και σημειώσεις που θα κρατάω γιατί τα βιβλία είναι αρκετά ακριβά

Έδωσα στο ΕΚΠΑ. Έγραψα καλά στατιστική, πολύ καλά εξελικτική αλλά κόπηκα στις θεωρίες προσωπικότητας, όπως και οι περισσότεροι φέτος.
Ελπίζω να μάθουμε σύντομα όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για να ξεκινήσουμε διάβασμα.
Άβαταρ μέλους
Olga123

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό andyelma » 28 Απρ 2014, 22:41

κατάλαβα..εγώ θα ξεκινήσω με εξελικτική σύντομα
Άβαταρ μέλους
andyelma

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Τμήματος Ψυχολογίας

Μέλη σε σύνδεση