filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Κατατακτήριες

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το Τμήμα Προγράμματος Ψυχολογίας.

Συντονιστής: Σελήνη

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ange91 » 19 Μαρ 2013, 17:04

George Vrettakos έγραψε:Παίζει να είμαι off topic όμως μου έστειλε μία κοπέλα μήνυμα προσωπικό (Sofia manesi) το οποίο δεν μου εμφανίζεται καθόλου στα μηνύματα εδώ.. Επειδή θέλω να της απαντήσω για στις ερωτήσεις που μου έκανε για τις κατατακτήριες ας μου ξαναστείλει..!!!

καλησπέρα! πιθανοτατα δε σου εστειλε πμ, αλλα e-mail, οποτε είναι λογικό να μην εμφανίζεται εδω... η ίσως το εσβησε από τα εξερχόμενα πριν το δεις! :peace2:
αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα τεχνικής φύσεως, μπορείς να δημοσιεύσεις εδώ :thxx:
Μερικές φορές αισθάνομαι οτί η εξυπνάδα μου επισκιάζει την ομορφιά μου...

*Αναζήτηση Συντονιστή για το τμήμα Φ.Π.Ψ.*
Άβαταρ μέλους
ange91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλοσοφικη: προγραμμα ψυχολογιας
Ευχαριστώ: 33

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό George Vrettakos » 19 Μαρ 2013, 22:30

ange91 έγραψε:
George Vrettakos έγραψε:Παίζει να είμαι off topic όμως μου έστειλε μία κοπέλα μήνυμα προσωπικό (Sofia manesi) το οποίο δεν μου εμφανίζεται καθόλου στα μηνύματα εδώ.. Επειδή θέλω να της απαντήσω για στις ερωτήσεις που μου έκανε για τις κατατακτήριες ας μου ξαναστείλει..!!!

καλησπέρα! πιθανοτατα δε σου εστειλε πμ, αλλα e-mail, οποτε είναι λογικό να μην εμφανίζεται εδω... η ίσως το εσβησε από τα εξερχόμενα πριν το δεις! :peace2:
αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα τεχνικής φύσεως, μπορείς να δημοσιεύσεις εδώ :thxx:

Σε ευχαριστώ πολύ.. Χίλια συγνώμη για το off topic...
Άβαταρ μέλους
George Vrettakos

Ευχαριστώ: 2

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Olga123 » 31 Μαρ 2013, 15:14

Καλησπέρα παιδιά! Είμαι τελειόφοιτη του τμήματος Οικονομικών Επιστημών στο ΕΚΠΑ και θέλω να δώσω κατατακτήριες το Δεκέμβρη. Το σκέφτομαι σοβαρά γιατί το είχα πάντα όνειρο να σπουδάσω Ψυχολογία. Κάποιος παλιός φοιτητής ( ευτυχώς!) μου δάνεισε τα βιβλία του Παρασκευόπουλου αλλά μου λείπουν Pervin και Feldman. Έλεγα να πάω στη βιβλιοθήκη σας να τα δανειστώ. Ως φοιτήτρια άλλου τμήματος λέτε να μπορούν να μου τα δανείσουν Παρασκευή και να τα πάω Δευτέρα; Πήγα στο Στριλίγκα (φωτοτυπείο) κοντά στην Κοραή και μου είπαν πώς σε μία μέρα δεν προλαβαίνουν να μου βγάλουν ένα βιβλίο 1000 σελίδων. Άρα άμα το πάω Παρασκευή μέχρι τη Δευτέρα θα το έχουν βγάλει. Οπότε σκεφτόμουν να πάω 2 Παρασκευές στη Βιβλιοθήκη, να δανειστώ, να φωτοτυπήσω, κλπ. :help: Λέτε να υπάρχει πρόβλημα; Μου προτείνετε κάποια άλλη λύση; Thanks προκαταβολικά και καλά διαβάσματα να έχουμε! :study:
Άβαταρ μέλους
Olga123

Ευχαριστώ: 1

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sofia Manesi » 31 Μαρ 2013, 16:09

Τα συγγράμματα τα έχω δει και είναι πολλές σελίδες το καθένα... Προσωπικά σκέφτομαι όταν ανακοινωθεί επίσημα η ύλη να τα αγοράσω. Είναι ωραία συγγράμματα και αξίζει να τα έχει κανείς στη βιβλιοθήκη του. Συνολικο κόστος: 150 ευρώ. Καλό διάβασμα :goodluck:
Άβαταρ μέλους
Sofia Manesi

Ευχαριστώ: 0

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Olga123 » 31 Μαρ 2013, 16:33

Thanks για την απάντηση Sofia αλλά μόνο η εξελικτική ψυχολογία του Feldman έχει 150 ευρώ! http://www.biblionet.gr/book/172598/ Εάν έχεις οικονομική ευχέρεια ωραία, αλλά εάν εγώ μπορώ να έχω τα συγγράμματα πιο οικονομικά θα επέλεγα αυτό! Δεν είναι καιροί για 150ευρα δεξιά κι αριστερά... Όποιος ξέρει κάτι για την βιβλιοθήκη ας μου στείλει :help:
Άβαταρ μέλους
Olga123

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sofia Manesi » 31 Μαρ 2013, 16:50

Όλγα, καταλαβαίνω ότι το κόστος είναι υψηλό. Όμως βρήκα το Feldman 113 ευρώ και το Pervin 38 ευρώ. Τιμές "ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ".
Άβαταρ μέλους
Sofia Manesi

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Olga123 » 31 Μαρ 2013, 17:03

Έχεις δίκιο, η Πολιτεία πάντα κάνει καλύτερες τιμές. Πάντως με φωτοτύπηση και τα 2 βιβλία κοστίζουν γύρω στα 50 ευρώ. Και πάλι θέμα του καθενός ποιον τρόπο θα επιλέξει.
Άβαταρ μέλους
Olga123

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smurfette*91 » 21 Απρ 2013, 09:42

Γεια σας παιδια !
Είμαι απο φιλολογικό, δεν έχω τελειώσει ακόμα, το Σεπτέμβρη υπολογίζω αν πάνε όλα καλά !
Επειδή απ ότι κατάλαβα και το Σεπτέμβρη να τελειώσω δεν προλαβαίνω για κανένα λόγο να βγάλω την ύλη για τις εξετάσεις του Δεκεμβρίου θα ήθελα μια γνώμη από αυτούς που διάβαζαν και πέρασαν τελικά. Επειδή δεν υπάρχει κάποιο link που να δίνει περισσότερες πληροφορίες για τις κατατακτήριες θα ήθελα κάποιες από εσας που είστε όσο να ναι πιο ειδήμονες στο θέμα ! Από πότε να ξεκινήσω διάβασμα (μιλάμε για το 2014 πλεον) ωστε να δώσω το χειμώνα του 2014; Επίσης πόσες είναι οι θέσεις, υπάρχουν πιθανότητες να περάσω γιατί πολλά ακουσα για μέσο και αποθαρρύνθηκα, σε ποιο εξάμηνο θα καταταγώ αν περάσω, και αν θα είμαι στο ίδιο επίπεδο με τα παιδιά που είναι ήδη στην ψυχολογία από το πρώτο έτος; Επίσης απ οτι ξέρω όσοι έχουν ήδη ένα πτυχίο δεν δικαιουνται συγγράμματα....Υπάρχει δυνατότητα δανεισμού ; Τέλος οι καθηγητές στους οποιούς εξεταζόμαστε ποιοι είναι ;

Ευχαριστώ και συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις!!!
Baby, love that comes around
will never stop coming around
but you need me
now you need me....

What defines us is how well we rise after falling
Άβαταρ μέλους
smurfette*91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό (Κλασσικό)
Ευχαριστώ: 49

καταρκτηριες ψυχολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vasilikikaran » 22 Απρ 2013, 13:01

Καλησπέρα σας,

Είμαι απόφοιτη του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και θέλω να δώσω καταταρκτήριες στο τμήμα ψυχολογίας.
Υπάρχει δυνατότητα να ενημερωθώ σχετικά με παλαιότερα θέματα και ακόμη,
εάν υπάρχει κάποιος φοιτητής που διατίθεται να μου δανείσει τα απαιτούμενα βιβλία μέχρι το δεκέμβρη?

Σας ευχαριστώ πολύ!!
Άβαταρ μέλους
vasilikikaran

καταρκτηριες ψυχολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ange91 » 22 Απρ 2013, 17:58

καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ μας! :clapping:
σε παρακαλώ πολύ, ρίξε μια ματιά στους κανόνες, θα βοηθήσουν πολύ και εσένα και εμάς!
πριν ανοίξουμε καινούριο θέμα πρέπει να ελέγχουμε αν υπάρχει ήδη και αυτό που άνοιξες υπάρχει! το θέμα σου, λοιπόν, θα συγχωνευτεί με αυτό!
καλή επιτυχία! :cool:
Μερικές φορές αισθάνομαι οτί η εξυπνάδα μου επισκιάζει την ομορφιά μου...

*Αναζήτηση Συντονιστή για το τμήμα Φ.Π.Ψ.*
Άβαταρ μέλους
ange91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλοσοφικη: προγραμμα ψυχολογιας
Ευχαριστώ: 33

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό giota.mix » 22 Απρ 2013, 20:04

Καλησπέρα! απο πρώτο χέρι θα σου πω οτι δεν υπάρχει θέμα με μέσον...είναι αξιοκρατικές οι εξετάσεις! οι θέσεις που αντιστοιχούν στα αει είναι τρεις εκτός αν δεν συμπληρωθούν οι θέσεις των τει, πράγμα που φέτος δεν συνέβη,οι καθηγητές είναι Μπεζεβέγκης:εξελικτική ψυχολογία...Μόττη:ψυχολογία της προσωπικότητας..Μυλωνάς:στατιστική...όσον αφορά το διάβασμα ειναι λίγο υποκειμενικό απλά πιστεύω οτι 5 μήνες το λιγότερο θα σου χρειαστούν διότι η ύλη είναι πολύ μεγάλη...σε περίπτωση που περάσεις θα μπεις στο τρίτο εξάμηνο και θα σου αναγνωριστούν 10 μαθήματα...δεν δικαιούμαστε συγγράματα αλλά υπάρχει δυνατότητα δανεισμού απο την βιβλιοθήκη και για φωτοτύπιση.....ελπίζω να σε κάλυψα... :goodluck:
Άβαταρ μέλους
giota.mix

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smurfette*91 » 23 Απρ 2013, 07:55

Ευχαριστώ για την απάντηση !

Στην ύλη που ορίζουν να φανταστώ δεν βάζουν σελίδες ή τίποτα τέτοιο αλλά θεματικές και συ ψάχνεις και τις βρίσκεις μετά; Επίσης η στατιστική είναι δύσκολο μάθημα; :thxx:
Baby, love that comes around
will never stop coming around
but you need me
now you need me....

What defines us is how well we rise after falling
Άβαταρ μέλους
smurfette*91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό (Κλασσικό)
Ευχαριστώ: 49

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό giota.mix » 23 Απρ 2013, 14:22

Ναι θεματικές όχι σελίδες..η στατιστική είναι λίγο πιο δύσκολο απο τα άλλα, αν το κατανοήσεις όμως δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα...συνήθως δεν βάζει ασκήσεις με υπολογισμούς..
Άβαταρ μέλους
giota.mix

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lucky Strike » 30 Απρ 2013, 13:28

Χαιρεται,

1) Ήθελα να ρωτήσω αν στις κατατακτήριες υποχρεούμαστε να δώσουμε και τα 3 μαθήματα ή εφόσον έχουμε περάσει σχετικά μαθήματα στη σχολή που ήμασταν (π.χ. στατιστική ή ψυχολογία) και φυσικά με παρόμοια ύλη αν μπορεί να μας αναγνωριστεί ο βαθμός από εκεί.

2) Υπάρχει κάποιος υπεύθυνος για να ρωτήσω ότι σχετική απορία έχω; Η γραμματεία δεν ξέρει περισσότερα από όσα γνωρίζω εγώ οπότε δεν με βοηθάει.

3) Υπάρχει δυνατότητα εισαγωγής με βάση μαθήματα από άλλη σχολή (π.χ. βαθμό πτυχίου);

4) Που μπορώ να βρω τους διδάσκοντες των μαθημάτων των κατατακτηρίων;

5) Επειδή ακούγονται πολλά θα μπορούσατε να μου πείτε αν αλλάζουν τα μαθήματα κατατακτηρίων και ποια βιβλία είναι τελικά; Κυρίως που τα μάθατε γιατί πχ. πιο πάνω ακούγονταν και για κεφάλαια που ήταν εκτός κ.α.

6) Τα μαθήματα είναι ισοβαρή και πρέπει και στα 3 να έχουμε πάνω από τη βάση;

7) τι γίνεται με την ίδια τη σχολή; Ρωτάω λόγω συγχωνεύσεων.

Και γενικά άλλες χρήσιμες πληροφορίες που πιθανόν να μην έχουν αναφερθεί παραπάνω.

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων και συγνώμη για το ύφος μου αν θεωρείται πολύ σοβαρό αλλά έχω αρκετό άγχος για το τι θα γίνει αλλά κανείς δεν φαίνεται αρκετά ενήμερος με το θέμα..

:thxx: :thxx: :thxx:
Άβαταρ μέλους
Lucky Strike

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό eratw » 15 Μάιος 2013, 14:59

Καλημερα! σκεφτομαι να δωσω και εγω κατατακτηριες στο προγραμμα ψυχολογιας. μπορει καποιος να αναρτησει τη βιβλιογραφια των εξεταζομενων μαθηματων? ευχαριστω πολυ
Άβαταρ μέλους
eratw

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VizardNick » 21 Μάιος 2013, 00:00

Σύμφωνα με τα σχόλια και με το ότι ισχύει και σε εμάς που είμαστε ήδη φοιτητές του τμήματος τα συγγράμματα στα 3 μαθήματα είναι τα εξής:
1)Ψυχολογία της Προσωπικότητας (Διδάσκουσα: Φρόσω Μόττη-Στεφανίδη και email:frmotti@psych.uoa.gr ),το Σύγγραμμα:Θεωρίες Προσωπικότητας των Pervin και John και εκδόσεις Τυπωθήτω.
2)Εξελικτική Ψυχολογία(Διδάσκων:Μπεζεβέγκης Ηλίας και email:ebesev@psych.uoa.gr),το Σύγγραμμα: Εξελικτική Ψυχολογία του Feldman(επιμέλεια Μπεζεβέγκης) και εκδόσεις:Δάρδανος
3)Μεθοδολογία Επιστημονικής Έρευνας-Στατιστική(Διδάσκων:Κωνσταντίνος Μυλωνάς και email:kmylonas@psych.uoa.gr),Τα Συγγράμματα: Στατιστική Εφαρμοσμένη στις επιστήμες της Συμπεριφοράς(Τόμος 1 και 2) και Μεθοδολογία Επιστημονικής Έρευνας(Τόμος 1 και 2) του Παρασκευόπουλου. Εκδόσεις: Ο ίδιος :P!

ΥΓ. Αν έχω ξεχάσει κάτι παρακαλώ πολύ να με διορθώσετε για να το προσθέσω.Ελπίζω να βοήθησα.
Για τους λατρεμενους μου κομματολαγνους και τους ψευτουπαλληλους του λαου:
The accumulated filth of all their sex and murder will foam up about their waists and all the whores and politicians will look up and shout save us!...And i'll look down and whisper...''no''.(Rorshach) ,απ τη σ.3 του 1 τευχους του Watchmen.

Και κατι το οποιο ελπιζω να συμβει συντομα:One day I know the dam will collapse and we will be the current! Enter Shikari,Solidarity
http://www.youtube.com/watch?v=5CRO3xtYuY4
Άβαταρ μέλους
VizardNick
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική,Πρόγραμμα Ψυχολογιας
Ευχαριστώ: 10

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό eratw » 23 Μάιος 2013, 10:23

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σ!! να φανταστώ η ύλη είναι όλο το βιβλίο και όχι μόνο ότι ισχύει για τους φοιτητές?
Άβαταρ μέλους
eratw

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VizardNick » 24 Μάιος 2013, 22:46

Η ύλη συνήθως αναρτάται στο uoa.gr στην εξής υποενότητα:http://www.ppp.uoa.gr/katataktiries-meteggrafes.html
The accumulated filth of all their sex and murder will foam up about their waists and all the whores and politicians will look up and shout save us!...And i'll look down and whisper...''no''.(Rorshach) ,απ τη σ.3 του 1 τευχους του Watchmen.

Και κατι το οποιο ελπιζω να συμβει συντομα:One day I know the dam will collapse and we will be the current! Enter Shikari,Solidarity
Άβαταρ μέλους
VizardNick
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VICKY_K » 26 Μάιος 2013, 21:58

καλησπερα σας,
ενδιαφερομαι και εγω για τις κατατακτηριες ψυχολογιας και ηθελα να ρωτησω αν η προτεινομενη βιβλιογραφια ειναι αυτα που αναφερθηκαν παραπανω ( Θεωρίες 1)Προσωπικότητας των Pervin και John και εκδόσεις Τυπωθήτω.
2 Εξελικτική Ψυχολογία του Feldman(επιμέλεια Μπεζεβέγκης) και εκδόσεις:Δάρδανος
3) Στατιστική Εφαρμοσμένη στις επιστήμες της Συμπεριφοράς(Τόμος 1 και 2) και Μεθοδολογία Επιστημονικής Έρευνας(Τόμος 1 και 2) του Παρασκευόπουλου. )
η υπαρχουν επιπλεον καποιες σημειωσεις ή βιβλια).
Μπορω να τα βρω μονο στη βιβλιοθηκη και να τα φωτοτυπισω ή γνωριζει καποιος αν υπαρχει κατι on-line σε μορφη pdf για εκτυπωση?
ευχαριστω :)
Άβαταρ μέλους
VICKY_K

Κατατακτήριες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VizardNick » 28 Μάιος 2013, 16:09

Σε online μορφή πολύ δύσκολο,εκτός κι αν βρεις τα δύο πρώτα στην πρωτότυπη μορφή τους,δηλαδή στα αγγλικά.Είναι τιτάνια προσπάθεια να δώσεις κατατακτήριες διαβάζοντας τα 2 από τα 3 μαθήματα στα αγγλικά.Καλό θα ήταν να πας στο σπουδαστήριο του τμήματος και να ζητήσεις τα βιβλία που θα χρειαστείς για τις κατατακτήριες και θα σε κατατοπίσουν. Επίσης και σε φοιτητές του τμήματος μπορείς να ζητήσεις. :)

Άβαταρ μέλους
VizardNick
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Τμήματος Ψυχολογίας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες