filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Μετά το πτυχίο πως εξελιχθήκατε;

Περάστε ευχάριστα και δημιουργικά την ελεύθερή σας ώρα και γνωρίστε νέους φίλους.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό conjure-one » 31 Μάιος 2011, 01:29

Η ερώτηση προορίζεται στους απόφοιτους (δεν αναφέρομαι σε απόφοιτους ίσως άνω των -άντα που ήδη είχαν δημιουργήσει κάποιες βάσεις στέρεες αλλά αναφέρομαι στους υπόλοιπους, στον κανόνα δηλαδή κι όχι στην εξαίρεση), πώς ήταν μετά η ζωή σας και τι σκέψεις κάνατε; Πως πήρατε τις αποφάσεις; Πως εξελιχθήκατε; Μείνατε στάσιμοι, περάσατε σε μεταπτυχιακό, διδακτορικό, αρχίσατε να εργάζεστε ή συνεχίσατε να εργάζεστε εκεί που ήσαστε, δώσατε ασέπ, θέσεις δημοσίου, φύγατε έξω, παρατήσατε καρριέρα μπήκατε σε οικογένεια, αλλάξατε επαγγελματικό προσανατολισμό, τι κάνατε λοιπόν;
Je n'ais pas le temps de perdre la tête (...)
Άβαταρ μέλους
conjure-one

Ευχαριστώ: 0

Re: Μετά το πτυχίο πως εξελιχθήκατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ενυώ » 31 Μάιος 2011, 12:40

ειμαι 23 κ εχω παρει πτυχιο απο το δεκεμβρη.εχω καρτα ανεργιας μηπως κ βρω πιο ευκολα δουλεια (ο,τιδηποτε) αλλα @@.ολοι θελουν προυπηρεσια,αλλιως σου λενε να δουλευεις χωρις μισθο γυρω στο 6μηνο(!),μεχρι να μαθεις τη δουλεια.φυσικα δεν αποκλειεται μετα να σε στειλουν κ να παρουν αλλο σκλ...εε μαθητευομενο υπαλληλο.ο ασεπ μου περασε απο το μυαλο,αλλα δε με ψηνει,αφου το ποσοστο επιτυχιας ειναι 2% κ η επομενη προσληψη απο το 2015 κ μετα (και αν).ετσι κ αλλιως μπηκα στο ιστορικο αρχαιολογικο μονο επδ μ αρεσε,ειχα 2000 μορια παραπανω κ τα "πεταξα",οποτε δεν ηταν ποτε το ονειρο μου η εκπαιδευση.σκεφτομαι να παω επαρχια μονιμα κ να βρω εκει καμια δουλεια
Dying doesn't make this world dead to us
Breathing doesn't keep the flame alive in us
Dreaming doesn't make time less real for us
One life
One chance
All ephemeral
Άβαταρ μέλους
Ενυώ
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΚΑΛΙΓΟΥΛΑΣ » 31 Μάιος 2011, 21:44

Άνοιξα σουβλατζίδικο :bbq:
Άβαταρ μέλους
ΚΑΛΙΓΟΥΛΑΣ

Σχολή/Τμήμα: Φου Που Αψου!!
Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 01 Ιουν 2011, 17:28

Ποσο το χεις το σουβλακι; :peace:
http://vimeo.com/33976434

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Χένρι Μίλερ, Ο Τροπικός του Καρκίνου
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 01 Ιουν 2011, 17:48

:off topic: :off topic:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 29

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό conjure-one » 01 Ιουν 2011, 23:08

Ρε μη μου χ3ζετε το θεμα :harhar:
Κανω γκάλοπ.......σκεφτομαι τη δική μου εξέλιξη :mad2: :happy:
Άβαταρ μέλους
conjure-one

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kon17 » 03 Ιουν 2011, 21:28

Οταν παρω πτυχιο υποθετω πως δε θα μπαινω στο φορουμ....
Παντως δεν ειναι δυσκολο να φανταστεις το επαγγελματικο σου μελλον...
..................................................................Α-Ν-Ε-Ρ-Γ-Ι-Α!!!!!
Emancipate yourselves from mental slavery (Απελευθερώστε τον εαυτό σας από την σκλαβιά του νου)
None but ourselves can free our minds… (Μόνο εμείς μπορούμε να αποδεσμεύσουμε το μυαλό μας...) BOB MARLEY
Άβαταρ μέλους
kon17

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό conjure-one » 03 Ιουν 2011, 22:59

΄Πολύ απαισιoδοξία βλέπω...
Άβαταρ μέλους
conjure-one

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efthymis89 » 04 Ιουν 2011, 13:47

Λογικο δεν ειναι??? Ανεργια, ο κανονας στην εποχη μας! :confused: εγω οταν παρω πτυχιο ειλικρινα στο λεω θελω να ανοιξω καφετερια :lola: αν μπορω να ζησω απο αυτο μου φτανει (+ιδιαιτερα επιλεκτικα μονο με μαθητες που εμπνεουν να ασχοληθεις!!) αλλιως το σκεφτομαι να παω στο χωριο να'χω την ηρεμια μου και τα χωραφακια διπλα καλου κακου.... :sadbye:

ΥΓ και στην επαρχια παντως αν δεν κανεις κατι μονος σου ειναι δυσκολα οσον αφορα την ευρεση εργασιας, πιο δυσκολα απ'την Αθηνα...
Άβαταρ μέλους
efthymis89

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ήμωνας » 04 Ιουν 2011, 23:04

..........................................................................................
Τελευταία επεξεργασία από Ήμωνας και 12 Μάιος 2013, 02:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Ήμωνας
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 05 Ιουν 2011, 10:16

^ :woohoo: :woohoo: :woohoo:

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Διοτίμα » 05 Ιουν 2011, 12:41

Να μια πολύ καλή ερώτηση...Τι ακολουθεί μετά τη φιλοσοφική;

Προσωπικά έχω ήδη αποφοιτήσει και μπορώ να σας πω από πρώτο χέρι ότι η κατάσταση είναι τραγική :thumbdown: , ειδικά για τους απόφοιτους Ιστορίας και Αρχαιολογίας όπως εγώ. Στην αρχή λες δεν πειράζει, θα βρω κάποια δουλειά για να αποκτήσω προϋπηρεσία και μετά βλέπουμε...Για πόσο καιρό όμως αντέχει κάποιος να απαντά σε τηλέφωνα, να κάνει προώθηση προϊόντων ή να δουλεύει σε κατάστηματα;Γιατί αν ανοίγατε μέχρι εχθές οποιαδήποτε εφημερίδα μόνο τέτοιες αγγελίες θα βλέπατε, τώρα ούτε και αυτές.. Δεν έχω πρόβλημα με κανένα από τα παραπάνω επαγγέλματα, απλώς ο διαρκής συμβιβασμός αργά ή γρήγορα οδηγεί σε απογοήτευση ακόμη και κατάθλιψη.

Το να βρεις δουλειά πάνω στο αντικείμενό σου είναι πλέον όνειρο θερινής νυκτός, ίσως ενδεχομένως οι καθηγητές ξένων γλωσσών να είναι περισσότερο τυχεροί. Οι ανθρωπιστικές επιστήμες έχουν απαξιωθεί σε μεγάλο βαθμό, και μόνο όσοι σπουδάζουν κάτι σχετικό με καινούργιες τεχνολογίες έχουν προοπτικές.

Τα πράγματα έχουν αγριέψει πολύ, από τη μια λες να έχεις μια οποιαδήποτε δουλειά για να έχεις ένα δικό σου εισόδημα, και από την άλλη όμως σε αναγκάζουν να δουλεύεις για ψίχουλα, πολλές φορές χωρίς ένσημα, σε ότι ωράρια τους βολεύουν, κάτω από συνθήκες φοβερής πίεσης..(δεν είναι λόγια του αέρα, σας μεταφέρω δικές μου εμπειρίες).

Η φοιτητική ζωή είναι ότι καλύτερο και εύχομαι σε όσους σπουδάζουν ακόμη να απολαμβάνουν κάθε λεπτό.

Μια αγανακτισμένη :peace:
Άβαταρ μέλους
Διοτίμα

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 15 Ιουν 2011, 21:34

Διοτίμα έγραψε:Να μια πολύ καλή ερώτηση...Τι ακολουθεί μετά τη φιλοσοφική;

Το να βρεις δουλειά πάνω στο αντικείμενό σου είναι πλέον όνειρο θερινής νυκτός, ίσως ενδεχομένως οι καθηγητές ξένων γλωσσών να είναι περισσότερο τυχεροί. Οι ανθρωπιστικέ
Τα πράγματα έχουν αγριέψει πολύ, από τη μια λες να έχεις μια οποιαδήποτε δουλειά για να έχεις ένα δικό σου εισόδημα, και από την άλλη όμως σε αναγκάζουν να δουλεύεις για ψίχουλα, πολλές φορές χωρίς ένσημα, σε ότι ωράρια τους βολεύουν, κάτω από συνθήκες φοβερής πίεσης..(δεν είναι λόγια του αέρα, σας μεταφέρω δικές μου εμπειρίες).

Η φοιτητική ζωή είναι ότι καλύτερο και εύχομαι σε όσους σπουδάζουν ακόμη να απολαμβάνουν κάθε λεπτό.

θα συμφωνησω με ολα τα παραπάνω :oops:
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Johnpapad » 04 Σεπ 2011, 18:20

Αναρωτιέμαι μετα το πτυχίο αξίζει κάποιος να ασχολθεί με τις νέες τεχνολογίες ακόμα και αν αυτο του προαφέρει ίσως κάποια καλύτερη πιθανότητα για να δουλέψει?
Ένα μεταπτυχιακό σε έναν πιο εξιδεικευμένο κλάδο της ιστορίας για παράδειγμα δε θα προσέφερε μεγαλύτερο κύρος?
Και εγώ πιστεύω οτι τα τελευταία χρόνια το σύνολο των ανθρωπιστκών σπουδων εχει απαξιωθεί πλήρος αλλα εμείς σαν γνήσιοι ανθρωπστές lol δεν πρέπει να το έχουμε σαν υποχρέωση να τις αναδείξουμε και πάλι τις ανθρωπηστικές επιστήμες ως ένα απαραίτητο και ουσιώδες κομμάτι των σύγχρονων κοινωνίων?
Η ενναλακτική αν δεν απατούμαι δεν είναι απλά να αφήσουμε την τεχνολογική πρόοδο να μας εξαλείψει και ουσιαστηκά να υποβαθμισθούν οι αξίες τις ηθηκής που προσφέρουν στο σύνολο τους οι ανθρωπιστηκές επιστήμες?
Όχι οτι ποτέ ήμουν καλός μαθητής στα αρχαία ή στα λατινικά, ούτε ειμαι κανας κολλημένος αλλα αναγνωρίζω οτι όλες οι ανθρωπιστηκές επιστήμες προσφέρουν αξίες που δε βρίσκεις αλλού.
Άβαταρ μέλους
Johnpapad

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 04 Σεπ 2011, 18:37

Johnpapad έγραψε:Αναρωτιέμαι μετα το πτυχίο αξίζει κάποιος να ασχολθεί με τις νέες τεχνολογίες ακόμα και αν αυτο του προαφέρει ίσως κάποια καλύτερη πιθανότητα για να δουλέψει?
Ένα μεταπτυχιακό σε έναν πιο εξιδεικευμένο κλάδο της ιστορίας για παράδειγμα δε θα προσέφερε μεγαλύτερο κύρος?
.

υπαρχουν μεταπτυχιακα παντως που να τα συνδυαζουν...

Άβαταρ μέλους
pyxlax

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pan » 04 Σεπ 2011, 19:45

Katerina_1988 έγραψε:
Διοτίμα έγραψε:Να μια πολύ καλή ερώτηση...Τι ακολουθεί μετά τη φιλοσοφική;

Το να βρεις δουλειά πάνω στο αντικείμενό σου είναι πλέον όνειρο θερινής νυκτός, ίσως ενδεχομένως οι καθηγητές ξένων γλωσσών να είναι περισσότερο τυχεροί. Οι ανθρωπιστικέ

θα συμφωνησω με ολα τα παραπάνω :oops:

Περισσότερο δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω κι εγώ!Τελείωσα τώρα τον Ιούλιο και για πλάκα έστειλα βιογραφικά σε ιδιωτικά σχολεία και φροντιστήρια!Φυσικά τίποτα!Προσωπικά δυσκολεύομαι πολύ να βρώ και ιδιαίτερα!Εγώ αυτό ήθελα να κάνω!Από την τρίτη γυμνασίου που αποφάσισα ότι θέλω φιλολογία αυτό ήθελα μόνο:να μοιάσω στην κοπέλα που μου έκανε εμένα τότε ιδιαίτερα (τη Σοφία-την αγαπώ όπου κι αν είναι) και να έχω πολλά παιδάκια!Στα τέσσερα χρόνια της σχολής μόνο ένα ιδιαίτερο βρήκα!Δυστυχώς από κακή συγκυρία δεν έχω στον κύκλο μου παιδιά!Anyway!Αύριο έχω συνέντευξη σε μια εταιρία call center-τηλεφωνική πώληση για τετράωρο!Ναι και εκεί πια θα σε πάρουν μετά από συνέντευξη!!!Ελπίζω τουλάχιστον να με βάλουν σε πρωϊνή βάρδια ώστε να ξαναπροσπαθήσω να βρω κανένα ιδιαίτερο!Πολύ ενδιαφέρουσα ενότητα!Νόμιζα ότι μόνο εγώ ήμουν η γκαντέμω που δεν μου έρχονται τα πράγματα όπως τα φανταζόμουν!Λυπάμαι πολύ για τη γενιά μας..γιατί συνεχώς ακούω από μεγάλους ανθρώπους ότι είμαστε τεμπέληδες νέοι που πίνουμε όλη τη μέρα καφέδες...ενώ δεν είναι έτσι..απλώς δεν έχουμε ευκαιρίες πιστεύω
Άβαταρ μέλους
pan
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 04 Σεπ 2011, 19:57

τι μονη καλε; :jawdrop:
πες μου ποιος δεν ειναι σε τετοια κατασταση;
και καλα, οσο ειμαστε φοιτητες, λεμε ας κανουμε ο,τι δουλεια βρεθει..αλλα αφου παρεις και το πτυχιο νιωθεις και λιγο αχρηστος αμα κανεις ασχετες δουλειες :confused: οχι απο θεμα "Ρατσισμου" προς οποιαδηποτε "τεχνη ή ειδικοτητα", απλα στην τελικη , πολλοι σπουδαζουμε για να μπορεσουμε να εργαστουμε σε κατι συναφες... :confused: και τελικα καταληγουμε να κυκλωνουμε στην χρυση ευκαιρια αγγελιες τελειως ασχετες :confused:

Άβαταρ μέλους
pyxlax

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gorgonokoritso » 04 Σεπ 2011, 19:57

γενικα δεν ειναι ευκολα τα πραγματα
ουτε εγω μικρα παιδια στον κυκλο μου
εχω τελειωσει εδω και 2 χρονια και μονο 1 χρονια δουλεψα σε φρο και αυτο απο τυχη
αντιθετως μια φιλη μου που ακομα να τελειωσει εχει του κοσμου τα ιδιατερα στην κυριολεξια
δεν ξερω πως τα σχεδιαζει το συμπαν εναντιον μας τα πραγματα
παντως απο την αρχη ηθελα να κανω μεταπτυχιακο
δεν μου εκατσε τις προηγουμενες χρονιες, αλλα φετος ξεκιναω με το καλο... και το ωραιο ειναι οτι σε αλλη ειδικοτητα απο αυτες που εψαχνα πριν...
τι να πω...

παντως μην ενθουσιαζε με το call center
η συνεντευξη ειναι τελιεως τυπικη
θα σε παρουν ετσι κι αλλιως και οτι ωραριο θελεις εσυ
τα λεφτα ειναι το θεμα
υπαρχουν πολλα "αν" για να πληρωθεις...
"αν" πεισεις τοσους πελατες, τοτε "θα" πληρωθεις.....
και τρεχα γυρευε...
ρωτησε τους ευθεως για την αμοιβη τι παιζει
μακαρι να σου κατσει κατι διαφορετικο απο αυτο που περιγραφω
don't chase.... replace!!!

α ρε σακου..........
Spoiler:
sakuJo έγραψε: we'll meet again my love, even in outer space... :sadbye:
Άβαταρ μέλους
gorgonokoritso
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 43

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pan » 04 Σεπ 2011, 20:25

Αααα ξέρω!Μισθό θα έχω ευτυχώς (και όχι ότι-όσο πουλήσω) 370 ή 390 θα σε γελάσω!Σπουδαία πράγματα!!!Είναι ήδη ένας γνωστός μου εκεί και με κατατόπισε!
Τελοσπάντων!Εγώ δεν ήθελα πολλά πράγματα!Ανέκαθεν έλεγα λίγο φροντιστήριο για την ασφάλιση και μετά ιδιαίτερα!Ούτε ΑΣΕΠ ούτε τίποτα άλλο!Αυτό μου αρέσει!Αλλάααααααααα.......
Απλώς τώρα λέω να βγάζω ένα χαρτζιλίκι για κάποιους μήνες ώστε να αποδεσμευτώ λίγο απ τους γονείς και να έχω το περιθώριο να ψάξω πιο επισταμένα για ιδιαίτερα!Αλλά έχω βάλει deadline!!!!Αν μέχρι τον Φεβρουάριο-Μάρτιο δεν έχω βρει, τότε θα το παρατήσω τελείως το επάγγελμα και θα ψάξω κάτι μόνιμο (θεωρητικά) 8ωρο και τέλος!Μια γραμματεία,κάποιο γραφείο,κάτι..
Με βασανίζει όμως το θέμα επαρχία!Εγώ πχ είμαι από νησί (Σίφνο).Μικρό νησί, δηλαδή ο χειμώνας πολύ ζορικος για εμένα που δεν είμαι μαθημένη και που δεν έχω μείνει ποτέ χειμώνα εκεί μόνη μου. Όμως εκεί με παρακαλούσαν τώρα το καλοκαίρι πολλοί γνωστοί να μείνω να αναλάβω τα παιδιά τους!Και μιλάμε για λεφτά!Αυτοί εκεί μπορούν να πληρώσουν και 20 ευρώ την ώρα!!!Και όχι ένα-δύο παιδιά!Μιλάμε και για 5 παιδιά τη μέρα!!!Αλλά είναι απόφαση!
Ακούω όμως πολλούς νέους να γυρνούν σιγά σιγά στην επαρχία..Τουλάχιστον εκεί έχεις και μια κάποια ποιότητα ζωής θεωρώ..Τελοσπάντων!

*Υποθέτω ότι κάνουμε την καρδιά περιβόλι τώρα σε όσους δεν έχουν τελειώσει και διαβάζουν αυτά που λέμε!!!!
Άβαταρ μέλους
pan
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gorgonokoritso » 04 Σεπ 2011, 20:30

τους κανουμε δεν τους κανουμε τη καρδια περιβολι πρεπει να ξερουν τι γιενται γυρω τους
τουλαχιστον τη δεδομενη χρονικη στιγμη
ελπιζουμε παντα να αλλαξει προς το καλυτερο
οσο για τη γραμματεια που λες...
ουτε εκει δεν με επαιρναν εμενα...
σε μερικες δουλειες μου ειπαν και το κλασσικο "εχεις υπερβολικα πολλα προσοντα"
και δεν εννοω τιποτα τρομερο
σχολη, 2 γλωσσες, υπολογιστες...
γενικα πτυχια....
δεν θελουν τετοια δυστυχως
πριν απο μερικα ομως χρονια αν δεν ειχες πτυχιο ουτε για συνεντευξη δεν σε καλουσαν... :confused:
don't chase.... replace!!!

α ρε σακου..........
Spoiler:
sakuJo έγραψε: we'll meet again my love, even in outer space... :sadbye:
Άβαταρ μέλους
gorgonokoritso
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 43

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση