filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

"Indignados" και στο Σύνταγμα!!!

Περάστε ευχάριστα και δημιουργικά την ελεύθερή σας ώρα και γνωρίστε νέους φίλους.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

"Indignados" και στο Σύνταγμα!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efthymis89 » 25 Μάιος 2011, 01:06

Φιλοι-φιλες μου καλησπερα :-)

Δε γνωριζω αν το μαθατε καθως η ενημερωση απο τα ελληνικα μμε και ειδικα η προωθηση αυτης ειναι για γελια, αλλα στην Ισπανια εδω και καποιες μερες, χιλιαδες ανθρωποι που εβλεπαν το ΔΝΤ -και τις απανθρωπες πολιτικες του- να τους χτυπαει την πορτα, ξεχυθηκαν στις κεντρικες πλατειες των πολεων κανοντας πολυημερη καταληψη με το συνθημα "¡Democracia Real YA! " (= πραγματικη Δημοκρατια τωρα). Ως πρωτο αποτελεσμα ηρθε το "μαυρισμα" της κυβερνησης στις δημοτικες εκλογες αν και το κινημα ειναι ανεξαρτητο κομματων.

Ενα περιγραφικο αρθρο http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&dat ... &id=278089

και αληθινες φωτογραφιες παιδιου που ειναι εκει https://www.facebook.com/media/set/?set ... 1524361390

Ακουγεται μαλιστα πως οι Ισπανοι διαδηλωτες ελεγαν μεταξυ τους "σσσστ θα ξυπνησουμε τους Ελληνες" :lola: το οποιο βεβαια ειναι μαλλον "urban myth".

Ευτυχως βεβαια, μαλλον ξυπνησαμε αλλα και.. ζηλεψαμε τους φιλους μας τους ισπανους κι ετσι αρχισαν να οργανωνονται μεσω facebooκ συγκεντρωσεις σε κεντρικες πλατειες ολης της Ελλαδας! Η συγκεντρωση της αθηνας μαλιστα ειχε συγκεντρωσει 7,000 μελη πριν κατεβει "τυχαια" κατα τις 6-7 το απογευμα.

Δε μασαμε ομως, εγινε νεα ομαδα που εχει αυτη τη στιγμη που γραφω 16.653 μελη!! :woohoo:

Οποιος θελει λοιπον μπορει να κατεβει μαζι με αλλους απλους ανθρωπους μακρια απο σκοπιμοτητες να διαμαρτυρηθει για το ξεπουλημα του μελλοντος μας στις 25/5/2011 ωρα 18,00 στην πλατεια Συνταγματος αλλα και στις κεντρικες πλατειες ολων των μεγαλων πολεων της χωρας!

Το λινκ της ομαδας του facebook https://www.facebook.com/pages/%CE%91%C ... 7972310743

ΥΓ η διαμαρτυρια οργανωνεται μονο μεσω φεισμπουκ και αυθορμητα που σημαινει πως δεν υπαρχουν κομματικα πανο, σημαιες, συνθηματα και λοιπες ιστοριες, παρα μονο ενωμενος κοσμος που "βλεπει" ενα καλυτερο αυριο για ολους. Μακαρι να το κρατησουμε μερονυχτα μπας και γινει κατι καλο με αφετηρια εμας :-)

Συγγνωμη αν κουρασα, θα χαρω να σας δω εκει!!! :thxx: :thxx:
Άβαταρ μέλους
efthymis89

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικο
Ευχαριστώ: 0

Re: "Indignados" και στο Συνταγμα!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikoletitsa » 25 Μάιος 2011, 11:17

θα είμαστε όλοι εκει απόψε!!και όχι καποιοι!!!!
ΠΑΜΕ ΠΛΑΤΕΙΑ για να διεκδικουσε επιτελους οσα μας ανηκουν!!!μην αφησετε να καταστρεψουν οσα αιωνες τωρα εχουν κατακτηθει!!!Μην "περιμενετε τους βαρβαρους"πια να σας σωσουν!!χωρις κομματικες σημαιες αποψε!!μονο η Ελληνικη σημαια θα κυματιζει!!! :peace2: :friends:
«Αν μια μέρα, τα παιδιά του κόσμου γελάσουν όλα μαζί... θα ‘ναι μια μεγάλη μέρα»

ΤΖΙΑΝΙ ΡΟΝΤΑΡΙ
Άβαταρ μέλους
nikoletitsa

Σχολή/Τμήμα: φ.π.ψ κατεύθυνση παιδαγωγικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 25 Μάιος 2011, 11:35

Πολύ χαίρομαι που βλέπω το θέμα αυτό. Εχτές που πέρασα από την πλατεία, είχαν και μια ταμπέλα για δημοψήφισμα. Και μιλώντας για αυτό βρήκα στο έθνος online την εξής πληροφορία:

Η παράγραφος 2 του άρθρου 44 του Συντάγματος προβλέπει τις προϋποθέσεις διεξαγωγής δημοψηφίσματος.
Αρθρο 44: (Πράξεις νομοθετικού περιεχομένου, δημοψηφίσματα, διαγγέλματα)

2. O Πρόεδρος της Δημοκρατίας προκηρύσσει με διάταγμα δημοψήφισμα για κρίσιμα εθνικά θέματα, ύστερα από απόφαση της απόλυτης πλειοψηφίας του όλου αριθμού των βουλευτών, που λαμβάνεται με πρόταση του Yπουργικού Συμβουλίου.
Δημοψήφισμα προκηρύσσεται από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας με διάταγμα και για ψηφισμένα νομοσχέδια που ρυθμίζουν σοβαρό κοινωνικό ζήτημα, εκτός από τα δημοσιονομικά, εφόσον αυτό αποφασιστεί από τα τρία πέμπτα του συνόλου των βουλευτών, ύστερα από πρόταση των δύο πέμπτων του συνόλου και όπως ορίζουν ο Kανονισμός της Bουλής και νόμος για την εφαρμογή της παραγράφου αυτής. Δεν εισάγονται κατά την ίδια περίοδο της Bουλής περισσότερες από δύο προτάσεις δημοψηφίσματος για νομοσχέδιο.

-----------------------------
Όπως βλέπετε γράφει "εκτός από τα δημοσιονομικά" και θα ήθελα την άποψή σας για αυτό...

Αν πιστεύετε ότι η δημοσίευσή μου αφορά πιο πολύ τα οικονομικά και όχι το κίνημα που περιγράφεται εδώ να μου πείτε να το μεταφέρω... Το πόσταρα εδώ εξ αρχής γιατί είδα την ταμπέλα που σας λέω... :oops:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 30

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efthymis89 » 25 Μάιος 2011, 13:52

Κοιταξε, το θεμα δεν ειναι μονο δημοσιονομικο κατ'εμε. Καποιοι ανθρωποι υπερχρεωσαν το κρατος -εμας δηλαδη- για να βαλουν εκατομμυρια στην τσεπη, και τωρα διακοπαρουν "στην υγεια των κοροιδων" που σε λιγο δε θα εχουν να φανε!!

Αν δεν ειναι λογος αυτος να αρθει η παραγραφη -που για εμας ενα περιπτερο να κλεψουμε θα παραγραφει στα 30 χρονια- τοτε ποιος θα ηταν??

Καποιοι αλλοι τωρα, υποθηκευουν την εθνικη γη, την ακεραιοτητα του κρατους και την ελευθερια μας ουσιαστικα για να παιξουν ενα παιχνιδακι με δανεια, επιτοκια, αγορες, κερδοσκοπους και δεν ξερω κι εγω τι αλλο. Δεν πρεπει να δικαστουν αυτοι οι ανθρωποι???

Ακομα και εκλογες λοιπον να ζητηθουν μεσω δημοψηφισματος, ας γινουν! Τους μαυριζουμε ολους και μετα αναλαμβανει η δικαιοσυνη ;-)

Εγω μπορει να γραφω και ουτοπικες βλακειες τωρα, οπως και να'χει ομως καλυτερα να ονειρευομαστε κατι και να το πετυχουμε κατα το ημισυ παρα να σκυβουμε ολο και περισσοτερο το κεφαλι κανοντας τους τη χαρη!

Ολοι εκει λοιπον παιδια, ΕΙΡΗΝΙΚΑ!!! :peace2:
Άβαταρ μέλους
efthymis89

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 25 Μάιος 2011, 22:29

efthymis89 έγραψε:Καποιοι ανθρωποι υπερχρεωσαν το κρατος...

Όχι ακριβώς. Κάποιοι άνθρωποι υπερχρέωσαν το κράτος, διότι κάποιοι άλλοι άνθρωποι τους επιβράβευσαν με την ψήφο τους... ξανά και ξανά και ξανά.
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 25 Μάιος 2011, 22:38

metalslug έγραψε:

Όχι ακριβώς. Κάποιοι άνθρωποι υπερχρέωσαν το κράτος, διότι κάποιοι άλλοι άνθρωποι τους επιβράβευσαν με την ψήφο τους... ξανά και ξανά και ξανά.

+1

Κοινώς, τα ήθελε και μας ο ...οργανισμός μας!! :wtf: :wtf:

Αν δεν αλλάξουμε εμείς πρώτα νοοτροπία, μην περιμένουμε ν' αλλάξουν οι άλλοι. :peace:

Νομίζω πως σ' αυτή την περίπτωση ο Πάγκαλος είχε δίκιο όταν έλεγε "Όλοι μαζί τα φάγαμε!", εννοώντας προφανώς τις πελατειακές σχέσεις μεταξύ πολιτών και πολιτικών (ρουσφέτια). :peace:
Βέβαια, νομίζω πως αυτή η δήλωση θα έπρεπε να είναι κάπως διαφορετικά διατυπωμένη "Σχεδόν όλοι μαζί τα φάγαμε!" :peace: Γιατί δεν φάγανε όλοι! :tease:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 25 Μάιος 2011, 22:44

maritsa έγραψε:
metalslug έγραψε:

+1

Κοινώς, τα ήθελε και μας ο ...οργανισμός μας!! :wtf: :wtf:

Αν δεν αλλάξουμε εμείς πρώτα νοοτροπία, μην περιμένουμε ν' αλλάξουν οι άλλοι. :peace:

Και πιο συγκεκριμένα, αν η βάση της πυραμίδας παραμείνει όσο σάπια και διεφθαρμένη είναι τώρα, ακόμα και αν αύριο το πρωί όλοι οι 300 της βουλής εξαφανίζοντας ως δια μαγείας, και αν ακόμα δια της ίδιας μαγείας έβρεχε ξαφνικά τουβλάκια χρυσού ώστε να αποπληρωνόταν άμεσα το χρέος της χώρας, ακόμα και έτσι, η επόμενη ημέρα δεν θα ήταν καθόλου διαφορετική. Απλά θα συνεχίζονταν η ίδια κατάσταση, με άλλα πρόσωπα και άλλα καπέλα. Και για αυτό, δυστυχώς δεν έχω ακούσει τίποτα από τους "Indignados". Και το περίεργο θα ήταν αν άκουγα. Το μόνο που έχω δει είναι τζάμπα ευχολόγια, τζάμπα επαναστατική ρητορική και τζάμπα αφορισμούς. Μα αυτά τα έχω και τώρα...

Πάντως είναι οπωσδήποτε θετικό ότι υπάρχει μια κινητικότητα, αλλά δυστυχώς από μόνη της και κατόπιν εορτής δεν λέει NADA, για να το πω και στην γλώσσα τους.
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 25 Μάιος 2011, 22:52

metalslug έγραψε: και αν ακόμα δια της ίδιας μαγείας έβρεχε ξαφνικά τουβλάκια χρυσού ώστε να αποπληρωνόταν άμεσα το χρέος της χώρας, ακόμα και έτσι, η επόμενη ημέρα δεν θα ήταν καθόλου διαφορετική.

Ακόμα και να μας διέγραφαν το χρέος και να μας έλεγαν : "Δεν χρωστάτε τίποτα! Κάντε μία καινούργια αρχή!" Εμείς πάλι τα ίδια σκατά θα κάναμε. Αν δεν φύγει η νοοτροπία της "μάσας" και δεν στρέψουν το βλέμμα τους οι κυβερνήσεις στην ανάπτυξη της χώρας, προκοπή δεν πρόκειται να δούμε. :peace: :peace:

Μεταξύ μας; Δεν πρόκειται ποτέ να εξαλειφθεί η νοοτροπία της "μάσας". Άλλωστε πάντοτε υπήρχε. Πάντα υπήρχε η διαφθορά. Πάντα υπήρχαν οι μίζες, οι ρεμούλες και τα ρουσφέτια. Απλώς τώρα δεν πάει άλλο. Φτάσαμε στο τέρμα! :peace: Βουλιάξαμε γιατί δεν αλλάξαμε!! :ungry: :ungry:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 25 Μάιος 2011, 22:54

Έχω την εντύπωση ότι είστε κάπως εκτός θέματος εδώ... :oops:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 25 Μάιος 2011, 22:56

Για τους Indignados δεν είναι το θέμα;;
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 25 Μάιος 2011, 22:57

crocodilino έγραψε:Έχω την εντύπωση ότι είστε κάπως εκτός θέματος εδώ... :oops:

Ρε κροκοοοο;;; :jawdrop:
Μια φορά είπα να είμαι εντός θέματος και εσύ με βγάζεις οφσάιντ;; :harhar: :harhar:

Νομίζω πως αυτά που λέω είναι τα πλέον σχετικά με το συγκεκριμένο τόπικ!! :peace: :peace:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 25 Μάιος 2011, 23:02

Ναι αλλά νομίζω άλλο λέτε... (δλδ όχι για τη διαμαρτυρία, αλλά για την γενικότερη πολιτικο-οικονομικη νοοτροπία) Δεν διάβασα καλά, ή δεν κατάλαβα? Οκ! συνεχίστε...
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 25 Μάιος 2011, 23:05

crocodilino έγραψε:Ναι αλλά νομίζω άλλο λέτε... (δλδ όχι για τη διαμαρτυρία, αλλά για την γενικότερη πολιτικο-οικονομικη νοοτροπία) Δεν διάβασα καλά, ή δεν κατάλαβα? Οκ! συνεχίστε...

Ναι, αλλά εγώ με αυτά που γράφω καταλήγω στο ό,τι όσες διαμαρτυρίες και να κάνουμε δεν πρόκειται να σωθούμε ή να δούμε προκοπή. :thumbdown:
ΟΚ! Από το να καθόμαστε αμέτοχοι, κάτι είναι και αυτό. :tease:
Αλλά ξαναλέω, προκοπή θα δούμε μόνο όταν αλλάξουμε νοοτροπία ΟΛΟΙ ΜΑΣ! ΌΛΟΙ ΜΑΣ!!
ΤΕΛΟΟΟΣ!! :peace: :peace:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 25 Μάιος 2011, 23:13

maritsa έγραψε:Αλλά ξαναλέω, προκοπή θα δούμε μόνο όταν αλλάξουμε νοοτροπία ΟΛΟΙ ΜΑΣ! ΌΛΟΙ ΜΑΣ!!

Αυτό είναι και το bottom line... το μόνο που ακούω αυτές τις μέρες είναι ατάκες όπως «να φύγουν οι κλέφτες», να "διαγραφεί το χρεος", "καλοπληρωμένες και χαλαρές δουλειές για όλους".... ΟΚ και ας πούμε ότι γίνονται όλα αυτά. Και μετά...?

Στο τέλος απλά μελαγχολώ βλέποντας την εναλλακτική που έχει να προτείνει η νέα γενιά της Ελλάδας... το απόλυτο τίποτα. Για αυτό και είχα πει και αλλού ότι ανησυχώ για το μέλλον της χώρας.
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 25 Μάιος 2011, 23:18

Μα νομίζω ήδη και μέσα από διαμαρτυρίες όπως η σημερινή (που δεν ήταν από κάποιον κομματικό ή συνδυκαλιστικό φορέα, και που η συμμετοχή ήταν οικογενειών και νέων παιδιών) φαίνεται μια κάποια αλλαγή... έτσι θέλω να πιστεύω...
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 25 Μάιος 2011, 23:21

metalslug έγραψε: το μόνο που ακούω αυτές τις μέρες είναι ατάκες όπως «να φύγουν οι κλέφτες»,

Και ποιοι να έρθουν;; :peace:
Ρε παιδιά μας δουλεύετε;; :peace:
Μια ζωή από κλεφτη σε κλέφτη πάμε!! :ungry: :ungry: (α;πό κυβέρνηση σε κυβέρνηση :peace: ) :wtf:

Πάντως, τους λέμε κλέφτες! Για σκεφτείται όμως να είμασταν στη θέση τους δεν θα κλέβαμε και εμείς; :tease:
Θέλω να πω ότι ένας απλός πολίτης είναι (ένας απλός) φοροφυγάς επειδή μέχρι εκεί τον παίρνει. :peace: Αν όμως ο ίδιος πολίτης κατείχε ένα αξίωμα της εξουσίας, τότε δεν θα έκλεβε περισσότερα;; :tease:

Γι' αυτό για να πάμε μπροστά θα πρέπει να φύγουν όλοι οι κλέφτες! Και οι "πάνω" και οι "κάτω"! :peace:

Το πιάσαμε το υποννούμενο;; :tease:

crocodilino έγραψε:Μα νομίζω ήδη και μέσα από διαμαρτυρίες όπως η σημερινή (που δεν ήταν από κάποιον κομματικό ή συνδυκαλιστικό φορέα, και που η συμμετοχή ήταν οικογενειών και νέων παιδιών) φαίνεται μια κάποια αλλαγή... έτσι θέλω να πιστεύω...

Και πιστεύεις πως θ' αλλάξει κάτι; :confused:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό goldenrose » 25 Μάιος 2011, 23:27

απο το να μη γινεται τιποτα καλο ειναι κ αυτο :lighten: :peace:
ακριβως.ολοι ιδιοι ειναι :thumbdown:
αλλα αφου εκλεγονται απο τα κομματοσκυλα :thumbdown: :peace: σου λενε ο ελληνικος λαος μας επιλεγει :sick: :peace:
Άβαταρ μέλους
goldenrose
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 25 Μάιος 2011, 23:35

Το πρόβλημα του λαού πάντα ήταν το ίδιο... Θεωρούσε εχθρό το κράτος και έψαχνε τρόπο να το κλέβει, να το ξεγελά κλπ, ξεχνώντας ότι ο ίδιο εκλέγει και άρα ορίζει το κράτος, χωρίς να καταλαβαίνει ότι τελικά δεν κάνει κακό στο κράτος αλλά στον συμπολίτη και τον εαυτό του (μακροπρόθεσμα) και αντίστοιχα οι κυβερνώντες φρόντισα να έχουν να τρώνε με 10 μασέλες μέχρι και τα τρισέγγονά τους. Η κυβέρνηση του κράτους είνα αντάξια των πολιτών του. Και μέχρι προ τινός συμφωνώ ότι ήταν, όταν ο καθένας κοίταζε το ρουσφέτι του και το κέρδος του (πρέπει όλοι να γίνουμε πλούσιοι και δη εύκολα και γρήγορα, το να ζούμε ανθρωπινά και να περνάμε καλά δε μας φτάνει!!!!) Όμως, πλέον νομίζω και θέλω να πιστεύω ότι η νοοτροπία αυτή έχει αλλάξει στους νεώτερους! Έτσι βλέπω από τα άτομα που κάνω παρέα (φυσικά υπάρχουν παντού οι εξαιρέσεις), που ήδη ακούνε για "παραθυράκια" και "χάρες" και νευριάζουν (πχ. ένας φίλος έμπαινε στρατό και θέλαν να του κανονίσουν "κονέ" και αρνήθηκε κατηγορηματικά-ίσως είναι άσχετη περίπτωση... αλλά είναι αλλαγή από εκεί που όλοι πεθαίνουν για κονέ και αραλίκι)!!! Αυτό πιστεύω είναι μια θετική ένδειξη.
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 25 Μάιος 2011, 23:48

crocodilino έγραψε: Όμως, πλέον νομίζω και θέλω να πιστεύω ότι η νοοτροπία αυτή έχει αλλάξει στους νεώτερους! Έτσι βλέπω από τα άτομα που κάνω παρέα (φυσικά υπάρχουν παντού οι εξαιρέσεις), που ήδη ακούνε για "παραθυράκια" και "χάρες" και νευριάζουν (πχ. ένας φίλος έμπαινε στρατό και θέλαν να του κανονίσουν "κονέ" και αρνήθηκε κατηγορηματικά-ίσως είναι άσχετη περίπτωση... αλλά είναι αλλαγή από εκεί που όλοι πεθαίνουν για κονέ και αραλίκι)!!! Αυτό πιστεύω είναι μια θετική ένδειξη.

Και όλοι αυτοί οι πολιτικοί που μας κυβερνούν κατά καιρούς πριν μπουν στην πολιτική είχαν άλλη νοοτροπία. Αν ψάξεις καλά το ιστορικό τους θα δεις ότι οι περισσότεροι ανήκαν στο χώρο της αριστεράς. Μετά όμως στο δρόμο κάτι χάλασε...και...το γυρίσανε. :tease: :peace:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 25 Μάιος 2011, 23:52

Ναι... φυσικά... κάτι χάλασε αφού ήταν ήδη "χαλασμένοι"... έτσι νομίζω είναι όσοι μετά από όλα αυτά είναι ακόμη κομματικοποιημένοι... Έχω πολλά κενά σ'ό,τι αφορά τα πολιτικά κλπ ζητήματα γιατί ποτέ δεν ασχολήθηκα, και όσοι χωρίζονται έτσι μου κάνουν πάντα εντύπωση. Το ότι ήταν στην αριστερά που λες εμέ προσωπικά δε μου λέει τπτ! :oops: :oops: Το θέμα είναι να μπορείς να κοιτάς το άλλον στα μάτια και να μην προσπαθείς να του τα βγάλεις, γιατί στο τέλος ούτε εσύ δε θα μπορείς να δεις! (ελπίζω να γίνομαι κατανοητή :oops: )
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες