filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης στην χώρα...

Περάστε ευχάριστα και δημιουργικά την ελεύθερή σας ώρα και γνωρίστε νέους φίλους.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης στην χώρα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ενυώ » 08 Οκτ 2011, 11:10

παντως κτ που ακουσα χτες κ μ αρεσε πολυ κ νομιζω οτι κολλαει εδω.ενας μεταναστης,αραβικης καταγωγης οπως τον εκοψα,εμποδισε καποιους διαρρηκτες με αποτελεσμα να τις φαει κ να παει στο νοσοκομειο μετα.ομως τους επιασαν χαρη σ αυτον.παραδεχτειτε οτι φανηκε πιο "πατριωτης" απο πολλους ελληνες,που θα εκαναν τουμπεκι σε αντιστοιχη περιπτωση.γτ αν δεν ειναι πατριωτισμος να ενδιαφερεσαι για το κοινωνικο συνολο,τοτε τι ειναι?
Dying doesn't make this world dead to us
Breathing doesn't keep the flame alive in us
Dreaming doesn't make time less real for us
One life
One chance
All ephemeral
Άβαταρ μέλους
Ενυώ
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ενυώ » 08 Οκτ 2011, 11:11

διπλο ποστ :oops:
Dying doesn't make this world dead to us
Breathing doesn't keep the flame alive in us
Dreaming doesn't make time less real for us
One life
One chance
All ephemeral
Άβαταρ μέλους
Ενυώ
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό BlueSoul » 08 Οκτ 2011, 11:50

Monkey Business έγραψε:
BlueSoul έγραψε:
Monkey Business έγραψε:3ον Δεν σταθηκα καθολου στο αν ο Χιτλερ ηταν θρησκος ή οχι...σταθηκα στην σχεση που ειχε με πνευματιστες της εποχης εκεινης...

Αμα αυτες οι επισημανσεις νομιζεις πως καταρριπτουν αυτα που λεω για την λαθρομεταναστευση...τοτε τι να πω... :clapping: ΜΠΡΑΒΟ :clapping:

Εγω πρωτοανέφερα το Χιτλερ και αυτο όχι για να προβάλω αυτον ως παράδειγμα χριστιανού-εγκληματία αλλά το Γερμανικό λάο. Το αν είχε πνευματιστές, ισλαμιστές, ζαχαροπλάστες ή φουρνάρηδες στο επιτελείο του καθόλου δεν αφορά τη συζήτησή μας. Βεβαια αναφέρει πιο πάνω ενα μέλος, οι Γερμανοί είναι κατα 2/3 χριστιανοί -δεν εχει σημασια που δεν ειναι ορθόδοξοι, η γενική ιδέα και ο πυρήνας της θρησκείας είναι ο ίδιος: η αγάπη προς τον συνάνθρωπο. Επίσης, στα κράνη τους έγραφε "Gott mit uns" (=ο θεός μαζί μας), αρα όπως και να το δεις το θρησκευτικο στοιχείο το είχανε. Πώς μπόρεσαν, λοιπόν, να αγνοήσουν τα διδάγματα της χριστιανικής τους αγωγής και να εξολοθρεύσουν τα 6 εκατομμυριάκια Εβραίους, χώρια τις απίστευτες θηριωδίες του πολέμου εναντίον όλων??? :oops:

Για να μη συνεχιστει αλλο,αυτο το θεμα,να σου πω κατι...
Ολο αυτο που εγινε με το Χιτλερ,λιγο ειχε να κανει με τη θρησκεια...
Ηταν μια Γερμανια ταπεινωμενη απο τον Α Παγκοσμιο Πολεμο...
Ο φανατισμος και ολο αυτο το θεμα του φασισμου,θα εκανε τη Γερμανια περηφανη ξανα...
Το αν χρησιμοποιησε τη θρησκεια ο ιδιος,ενω χρησιμοποιουσε ως συμβουλους του πνευματιστες(σατανιστες οσον αφορα την Ορθοδοξη εκκλησια),κατι λεει...
Οτι μεσα στο φανατισμο και στην αποβλακωση εβαλε μεσα το στοιχειο της θρησκειας για να ''δικαιολογησει'' στο λαο πως ολα αυτα γινονται με την ''εγκριση'' του Θεου,ενω ο ιδιος και οι ανωμαλες ιδεες του ηταν ακρως σατανιστικα επηρεασμενες...
Οποτε σκεψου οταν εγραφε στα κρανη το ''Ο Θεος μαζι μας'' σκεψου ποιο Θεο εννουσε ο ιδιος...

Τα σχετικά με το Χιτλερ και τους πνευματιστές θα επιμείνω οτι είναι εντελώς ασχετα και με το point μου και με τη συζήτηση μας. Αν αυτός και οι συμβουλοί του κάνανε θησείες στον Βελζεβούλη ή στον Δια δεν ειναι κατι που μας αφορά. Εγώ χρησιμοποίησα το γερμανικό λαό ως παραδειγμα, χριστιανικού κόσμου που θα επρεπε συμφωνα με τη θρησκεια να διακατέχεται απο φιλάνθρωπα συναισθήματα και ακόμα και αν έφαγαν το παραμύθι της αξιοπρέπειας που θα έπαιρναν πίσω, το λογικό θα ήταν να κράταγαν την ανθρωπιστική τους σταση και να μην διέπρατταν τέτοια εγκλήματα. Αυτο θα πει οτι κάποιος που παρουσιάζεται ως χριστιανός ή μουσουλμάνος δεν είναι απαραίτητο οτι είναι ριζωμένα μέσα του τα διδάγματα της θρησκείας, αλλιώς οι Γερμανοί θα είχαν δείξει οτι εχουν αρχές και δε θα στήριζαν αυτο το απίστευτο αιματοκύλισμα -που παρα τους οποιους ισχυρισμούς τους το στηριξαν μια χαρα...
Κατα αντιστοιχία ένας μουσουλμάνος μπορεί να πιστεύει σε δέκα πράγματα αλλά να μη θεωρεί απαραίτητο να καθαρίσει όποιον δε λατρεύει τον ίδιο θεο με κείνον ή χρησιμοποιώντας την κριτική του ικανότητα να πετάξει ο,τι είναι ενάντια στις προσωπικές του αρχές. Τις αρχές τις έχουν οι άνθρωποι. Αν περιμένουμε να κάνουμε το σωστό απο φόβο μην πέσει φωτιά και μας κάψει τότε σωθήκαμε.
Αυτο που σου λέω λοιπόν είναι οτι σαν κριτήριο η θρησκεία δεν έχει να πει πολλά για τον ανθρωπο. Υπάρχουν φιλήσυχοι και πολεμοχαρείς, αγαθοί και μοχθηροί, καλοί και κακοί αν θέλεις σε ολες τις γωνιες του κοσμου και σε κάθε θρησκεια -ή μη. Τον ανθρωπο πρέπει να κρίνεις, λαμβάνοντας βέβαια πάντα υπ'οψιν σου τις περιστάσεις, και μάλιστα καθέναν ξεχωριστά. :peace: :peace:
Έχω φυλάξει κάτι αποκόμματα με κάποιον που λέγανε
πως είσαι εσύ. Ξέρω πως λένε ψέματα οι εφημερίδες,
γιατί γράψανε ότι σου ρίξανε στα πόδια.
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια.
Στο μυαλό είναι ο Στόχος
το νου σου ε;
Άβαταρ μέλους
BlueSoul

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό
Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 08 Οκτ 2011, 12:11

Ενυώ έγραψε:παντως κτ που ακουσα χτες κ μ αρεσε πολυ κ νομιζω οτι κολλαει εδω.ενας μεταναστης,αραβικης καταγωγης οπως τον εκοψα,εμποδισε καποιους διαρρηκτες με αποτελεσμα να τις φαει κ να παει στο νοσοκομειο μετα.ομως τους επιασαν χαρη σ αυτον.παραδεχτειτε οτι φανηκε πιο "πατριωτης" απο πολλους ελληνες,που θα εκαναν τουμπεκι σε αντιστοιχη περιπτωση.γτ αν δεν ειναι πατριωτισμος να ενδιαφερεσαι για το κοινωνικο συνολο,τοτε τι ειναι?

αυτα ειναι...!
http://vimeo.com/33976434

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Χένρι Μίλερ, Ο Τροπικός του Καρκίνου
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό BlueSoul » 08 Οκτ 2011, 12:20

Βαγγέλης έγραψε:BlueSoul Στην αρχή την συμπαθούσα και εγώ, αλλά μετά παρακολούθησα την στάση της σε διάφορα άρθρα, εκδηλώσεις κλπ. και κατέληξα στα εξής: εκτός του ότι είναι λίγο τρελή - το οποίο δεν είναι απαραίτητα κακό, το σημειώνω - κουβαλάει μία απίστευτη αλαζονεία και έπαρση, επειδή, έχοντας ζήσει στο εξωτερικό, θεωρεί ότι τώρα ζει στην χώρα της μπανανίας.. Το τελευταίο δεν αφορά τόσο την αντίληψή της όσο το γενικότερο ύφος της. Το καταλαβαίνεις από τα άρθρα της. ΄Σε αντίθεση με πολλούς και πολλές, δεν είναι χαζή, απλά πολλές φορές λέει μαλακίες. Τελευταία διάβασα αυτό, το οποίο μου φάνηκε απλά εμετικό.

http://www.athensvoice.gr/the-paper/art ... E%AF%CE%BF

το άρθρο το διάβασα αλλά δε μου φάνηκε τόσο κακό όσο το περιγράφεις... Ουσιαστικά λέει -αυτο που εχω πει κι εγω πιο πανω- οτι οταν καποιος αποφασίζει να μεταναστεύσει πρέπει να σεβαστεί τους κανονες της κοινωνίας στην οποία μπαίνει. Αν ας πούμε κάποιος το χει χούι στο χωριό του, όποια γκόμενα του γυαλίσει να την κλέβει κι αν τολμήσει να τον αρνηθεί να της ρίχνει οξύ στη μούρη -λέμε τωρα- ε, θεωρώ δεδομένο οτι πρέπει να αλλάξει συνήθειες οταν πάει σε μια κοινωνία που δεν εχει το ίδιο χούι. Δε νομίζω οτι είναι παράλογο. Επίσης, λέει οτι το πρώτο μεταναστευτικό κύμα προερχόταν απο την Ευρώπη, και με τους λαούς αυτούς καλώς ή κακώς έχουμε μια κάποια μεγαλύτερη πολιτισμική συγγένεια απ΄ο, τι με τους σημερινούς μετανάστες που είναι κυριως ασιάτες, οπότε δεν ήταν τόσο μεγάλο το πρόβλημα της ενσωμάτωσης τους. Οι σημερινοί, αντίθετα, λέει πέρα απο οτι προέρχονται απο πολύ διαφορετικό πλαίσιο, είναι και πιο θρήσκοι, ίσως και φανατισμένοι και αυτο τους εμποδίζει να ενσωματωθούν ενω τηρούν πεισματικα τα χούγια που κράταγαν και στο "χωριό" τους -που σύμφωνα με τα παραπάνω ο τι δεν ταίριαζει στη νεα κοινωνια θα πρεπει να το αφήσουν πισω τους. Επομένως δημιουργούνται συγκρούσεις κτλ. Συμφωνώ οτι πρέπει να κάνεις παραχωρήσεις αλλά να κάνουν και οι άλλοι αντίστοιχες, αφηνοντας νοοτροπίες του τύπου, "γιατί να αλλάξω εγώ, εσύ ήρθες στην πατρίδα μου, εσύ να γίνεις ένα με μας". Και αυτο προϋποθέτει ανεκτικότητα αλλά και συνειδητή προσπάθεια στην κοινωνία, αλλιώς δε γίνεται.
Δε μπορώ να πω οτι διαφωνω με αυτά. Διαφωνώ με τα "εμείς" και "αυτοί" και τις διαφορες σάλτσες. Δε νομίζω οτι ο όρος της πολιπολιτισμικής κοινωνίας έιναι το " κοινά αποδεκτό σύνορο ανάμεσα στους μεν και τους δε". Νομίζω οτι είναι η τήρηση των κανόνων που αποφασίζουν τα μέλη της κοινωνίας απο όλους ανεξαρτήτως παρά τις επιμέρους διαφορες μεταξύ τους.
Το θέμα είναι όμως οτι δε νομίζω οτι ο ρατσισμός και ο ξενοφοβισμός έχει να κάνει με την αμφισβήτηση της ταυτότητας των μεν απο τους δε! Εχω δηλαδή την εντύπωση πως αν στο αρθεο της προσπάθησε να δικαιολογήσει την ξενοφοβία είναι :off topic: Το πράγμα είναι πιο βαθύ. Και εδώ ειναι που φταίει το κράτος. Δεν υπάρχουν υποδομές να υποδεχτούμε κόσμο ο οποίος θα ζει αξιοπρεπώς, ωστόσο δεν τους εμποδίζει να έρθουν κιόλας. Αποτέλεσμα: μπαίνουν στην Ελλάδα ένα σωρό δυστυχισμένοι άνθρωποι, οι οποίοι ζουν σε αθλιες συνθηκες, διαψεύονται οι ελπίδες τους για ενα καλυτερο αυριο και οταν δεν εχεις να φας ή να κοιμηθεις -ε, όχι δεν εχεις στο νου σου τις αμοιβαίες παραχωρήσεις! Είσαι θυμωμένος, νομίζεις πως σε ξεγέλασαν και κάνεις τα πάντα για να ζήσεις. Και επιθετικός γίνεσαι, μπορεί και εγκληματίας. Και απο την αλλη ο λαός που έχεις απέναντί σου, -ιδίως οταν είναι και λίγο ψωνάρες και νομίζουν οτι έιναι απόγοινοι του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη...- χωρίς να σκεφτεί ολα αυτα καταδικάζει τον κάθε ξένο γιατί πολλοί καλοθελητες τον στρέφουν εναντίον του και έτσι η ενσωμάτωση γίνεται πλέον και επισήμως αδύνατη.
Αυτή είναι η τοποθέτησή μου πάνω στο θέμα. :peace: :peace:
Στο μυαλό είναι ο Στόχος
το νου σου ε;
Άβαταρ μέλους
BlueSoul

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Monkey Business » 08 Οκτ 2011, 13:55

Και απο την αλλη ο λαός που έχεις απέναντί σου, -ιδίως οταν είναι και λίγο ψωνάρες και νομίζουν οτι έιναι απόγοινοι του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη...

Καλα διαβασα αυτα που λες και ψιλοσυμφωνω σε μερικα σημεια...
Αλλα αυτο το συγκεκριμενο με προβληματισε,και ειναι και :off topic: ...
Προσωπικα εγω θεωρω τον εαυτο μου απογονο του Πλατωνα και του Αριστοτελη...
Αν εσυ θεωρεις προγονους σου τον Μωαμεθ τον Πορθητη και τον Ντουσαν,τοτε προβλημα σου...
Το να ξερεις τις ριζες σου και να τις τιμας δεν παει να πει πως εισαι ψωνιο...
Αν οι Αρχαιοι Ελληνες προγονοι μου,ηταν τιτανομεγιστοι σε πολλους τομεις δεν φταινε οι ιδιοι...

Και Ενυω,οσον αφορα αυτον τον Αραβα,του σφιγγω το χερι και αν θα επρεπε να νομιμοποιηθει ενα ποσοστο ανθρωπων,τετοιοι θα ηταν καταλληλοι...
Δηλαδη τι νομζετε οτι επειδη ειπα πως ειναι ενδυναμει εγκληματιες λογω φανατισμου,παει να πει πως δεν εχουν και ανθρωπια μεσα τους...;;;
Οι Ελληνες τωρα με την κατασταση που επικρατει γιναν φοβισμενα ανθρωπακια τα οποιοα φοβουνται να βγουν απο το σπιτι τους...δεν τους κατηγορω,αμα ζουσα στις περιοχες που ζουν αυτοι και γω το ιδιο θα εκανα...
Αλλωστε ο Ελληνας διαχρονικα εχει δειξει τον τσαμπουκα του και εχει νικησει εναντια σε πιθανοτητες που τον θελουν ηττημενο...
Το πως καταντησαμε τωρα ειναι αλλο θεμα...
http://youtu.be/1Y7qlyUg9IU
Εις οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης
Άβαταρ μέλους
Monkey Business

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό & Αρχαιολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Βαγγέλης » 09 Οκτ 2011, 09:26

BlueSoul. Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες, ότι για να συμβιώσει κανείς πρέπει να σέβεται τους "κανόνες του παιχνιδιού". Παρ' όλα αυτά στην Ελλάδα του 2011, αλλά και γενικότερα, δεν μπορούμε να μιλάμε για σεβασμό της χώρας που σε φιλοξενεί, αν αυτή η χώρα σε περιθωριοποιεί, σε υποτιμάει και στο τέλος, ασκεί βία εναντίον σου. Πώς θα αποδεχτείς τους κανόνες μίας χώρας, περιοχής, κοινότητας, όταν αυτή είναι εξ' ορισμού εχθρική απέναντί σου; Μέχρι να πάρει ένας ξένος την υπηκοότητα και να ενταχθεί σε ένα νόμιμο πολιτικό καθεστώς, μπορεί να περάσουν δεκαετίες. Εδώ πέρα για τους μετανάστες που έχουν γεννηθεί εδώ, κοίτα τι χαμός έγινε από όλους τους ελληνάρες.. Ένας μετανάστης δεν έχει καμία νομική προστασία - έστω και υποτυπώδη - από την αστυνομία. Εργάστηκαν εδώ, έζησαν εδώ, κάποιοι για χρόνια και χωρίς να προκαλέσουν το παραμικρό, και πολλοί ξεπερνάνε το όριο της απελπισίας, αφού ουσιαστικά είναι εγκλωβισμένοι εδώ πέρα. Στο τέλος, τους μαχαιρωνουν κιόλας. Πώς να νιώσουν ότι τους αφορούν αυτοί οι κανόνες που λέμε;

Στο άρθρο της Τριανταφύλλου, διαφωνώ κυρίως σε 2 πράγματα: πρώτον, κατατάσσει τους ισλαμιστές μετανάστες σε μία κατηγορία και τους υπόλοιπους μετανάστες σε μία άλλη. Τους μεν ("ασιάτες" μετανάστες) λέει "παράξενους" και τους δε επιθετικούς. Αποδίδει την (όχι φανταστική) επιθετικότητα των μουσουλμάνων σε εγγενή στοιχεία της κουλτούρας τους και όχι σε ιστορικά και κοινωνικά παρεπόμενα της σχέσης τους με τους άλλους. Αυτό κάνει και ο ρατσισμός: πέρα από τα φυσικά χαρακτηριστικά, επικαλούμενος ένα δόγμα, αποδίδει κατηγορίες σε εθνικές και κοινωνικές ομάδες. Δηλαδή επικαλούμενος εγώ τα αντιδραστικά χαρακτηριστικά του χριστιανισμού, να αποδίδω κατηγορίες σε Ελληνες ή Γερμανούς, Άγγλους κλπ. λες και είναι ένα πράγμα. Στο ουσιαστικό, ούτε η Αγία Γραφή αποτελεί κοσμική θρησκεία. Παράλληλα, η αραβική άνοιξη που έγινε κυρίως από μουσουλμάνους, διεκδικούσε δημοκρατικές ελευθερίες. Πράγμα που δείχνει ότι η ισλαμική κουλτούρα έχει πολλές αναγνώσεις πέραν της επιθετικής, και ότι οι μουσουλμάνοι είναι ικανοί για δημοκρατικές διεκδικήσεις. Γιατί να ανεχθώ την επιθετική συμπεριφορά ενός Έλληνα και να μην ανεχθώ την επιθετική συμπεριφορά ενός μετανάστη δηλαδή;
Δεύτερον, αποδίδει την λέξη "διαφορετικότητα" στους politically correct, υπονομεύοντας την χρήση της. Άρα συμπεραίνουμε ότι για να ανεχθείς το διαφορετικό πρέπει να το κάνεις σύμφωνα με την γνώμη της Τριανταφύλλου, διαφορετικά είσαι politically correct. Δηλαδή με το να ξεκαθαρίσεις στον μετανάστη προκαταβολικά, μπαίνεις σε μία άλλη χώρα, κάτσε καλά γιατί αν θέλω σε πετάω και έξω. Σε κάποια φάση ρωτάει "μπορεί μια κοινότητα να επιζήσει αν τεμαχίζεται σε υποκοινότητες που απορρίπτουν τους θεμελιακούς κανόνες της κοινοτικής ζωής;" Κάτω από αυτήν την επιφανειακά λογικοφανή φράση, μπορεί να αναρωτηθεί κανείς, ποιος ορίζει τους κανόνες; Μπορείς εσύ να επιβιώσεις ή να αισθανθείς στοιχειωδώς άνθρωπος, όταν είσαι αόρατος/-η; Κατά πόσο να αφορούν έναν απλό μετανάστη αυτά, τη στιγμή που αποκλείεται από την δημόσια ζωή;
Άβαταρ μέλους
Βαγγέλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Βαγγέλης » 09 Οκτ 2011, 09:32

Δεν προσπαθεί να δικαιολογήσει την ξενοφοβία. Διαφωνώ. Προσπαθεί να κάνει κάτι πολύ χειρότερο: να αποδείξει ότι ισλαμική κουλτούρα χωρίς επιθετικότητα δεν υπάρχει. Αυτό που κάνει και ο monkey εδώ πέρα. Συνεπώς, οποιαδήποτε επιθετική αντιμετώπιση στους φέροντες αυτές τις αντιλήψεις (τους μουσουλμάνους), προκειμένου να αμυνθείς, δικαιολογείται. Γι' αυτό αναρωτιέται "ανοιχτή κοινωνία μέχρι ποιο σημείο"; Είναι η βάση της ξενοφοβίας η γενίκευση: οι Εβραίοι θεωρούν σύμφωνα με το ταλμουδ τους εαυτους τους εκλεκτούς; Τσακίστε τους για να μην μας επιτεθούν αυτοί πρώτα. Και το ίδιο πάει και με άλλα..
Άβαταρ μέλους
Βαγγέλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό BlueSoul » 10 Οκτ 2011, 18:24

Βαγγέλης έγραψε:BlueSoul. Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες, ότι για να συμβιώσει κανείς πρέπει να σέβεται τους "κανόνες του παιχνιδιού". Παρ' όλα αυτά στην Ελλάδα του 2011, αλλά και γενικότερα, δεν μπορούμε να μιλάμε για σεβασμό της χώρας που σε φιλοξενεί, αν αυτή η χώρα σε περιθωριοποιεί, σε υποτιμάει και στο τέλος, ασκεί βία εναντίον σου. Πώς θα αποδεχτείς τους κανόνες μίας χώρας, περιοχής, κοινότητας, όταν αυτή είναι εξ' ορισμού εχθρική απέναντί σου; Μέχρι να πάρει ένας ξένος την υπηκοότητα και να ενταχθεί σε ένα νόμιμο πολιτικό καθεστώς, μπορεί να περάσουν δεκαετίες. Εδώ πέρα για τους μετανάστες που έχουν γεννηθεί εδώ, κοίτα τι χαμός έγινε από όλους τους ελληνάρες.. Ένας μετανάστης δεν έχει καμία νομική προστασία - έστω και υποτυπώδη - από την αστυνομία. Εργάστηκαν εδώ, έζησαν εδώ, κάποιοι για χρόνια και χωρίς να προκαλέσουν το παραμικρό, και πολλοί ξεπερνάνε το όριο της απελπισίας, αφού ουσιαστικά είναι εγκλωβισμένοι εδώ πέρα. Στο τέλος, τους μαχαιρωνουν κιόλας. Πώς να νιώσουν ότι τους αφορούν αυτοί οι κανόνες που λέμε;
Στο άρθρο της Τριανταφύλλου, διαφωνώ κυρίως σε 2 πράγματα: πρώτον, κατατάσσει τους ισλαμιστές μετανάστες σε μία κατηγορία και τους υπόλοιπους μετανάστες σε μία άλλη. Τους μεν ("ασιάτες" μετανάστες) λέει "παράξενους" και τους δε επιθετικούς. Αποδίδει την (όχι φανταστική) επιθετικότητα των μουσουλμάνων σε εγγενή στοιχεία της κουλτούρας τους και όχι σε ιστορικά και κοινωνικά παρεπόμενα της σχέσης τους με τους άλλους. Αυτό κάνει και ο ρατσισμός: πέρα από τα φυσικά χαρακτηριστικά, επικαλούμενος ένα δόγμα, αποδίδει κατηγορίες σε εθνικές και κοινωνικές ομάδες. Δηλαδή επικαλούμενος εγώ τα αντιδραστικά χαρακτηριστικά του χριστιανισμού, να αποδίδω κατηγορίες σε Ελληνες ή Γερμανούς, Άγγλους κλπ. λες και είναι ένα πράγμα. Στο ουσιαστικό, ούτε η Αγία Γραφή αποτελεί κοσμική θρησκεία. Παράλληλα, η αραβική άνοιξη που έγινε κυρίως από μουσουλμάνους, διεκδικούσε δημοκρατικές ελευθερίες. Πράγμα που δείχνει ότι η ισλαμική κουλτούρα έχει πολλές αναγνώσεις πέραν της επιθετικής, και ότι οι μουσουλμάνοι είναι ικανοί για δημοκρατικές διεκδικήσεις. Γιατί να ανεχθώ την επιθετική συμπεριφορά ενός Έλληνα και να μην ανεχθώ την επιθετική συμπεριφορά ενός μετανάστη δηλαδή;
Δεύτερον, αποδίδει την λέξη "διαφορετικότητα" στους politically correct, υπονομεύοντας την χρήση της. Άρα συμπεραίνουμε ότι για να ανεχθείς το διαφορετικό πρέπει να το κάνεις σύμφωνα με την γνώμη της Τριανταφύλλου, διαφορετικά είσαι politically correct. Δηλαδή με το να ξεκαθαρίσεις στον μετανάστη προκαταβολικά, μπαίνεις σε μία άλλη χώρα, κάτσε καλά γιατί αν θέλω σε πετάω και έξω. Σε κάποια φάση ρωτάει "μπορεί μια κοινότητα να επιζήσει αν τεμαχίζεται σε υποκοινότητες που απορρίπτουν τους θεμελιακούς κανόνες της κοινοτικής ζωής;" Κάτω από αυτήν την επιφανειακά λογικοφανή φράση, μπορεί να αναρωτηθεί κανείς, ποιος ορίζει τους κανόνες; Μπορείς εσύ να επιβιώσεις ή να αισθανθείς στοιχειωδώς άνθρωπος, όταν είσαι αόρατος/-η; Κατά πόσο να αφορούν έναν απλό μετανάστη αυτά, τη στιγμή που αποκλείεται από την δημόσια ζωή;

συμφωνώ! :cool:
Στο μυαλό είναι ο Στόχος
το νου σου ε;
Άβαταρ μέλους
BlueSoul

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό BlueSoul » 10 Οκτ 2011, 18:33

Βαγγέλης έγραψε:Δεν προσπαθεί να δικαιολογήσει την ξενοφοβία. Διαφωνώ. Προσπαθεί να κάνει κάτι πολύ χειρότερο: να αποδείξει ότι ισλαμική κουλτούρα χωρίς επιθετικότητα δεν υπάρχει. Αυτό που κάνει και ο monkey εδώ πέρα. Συνεπώς, οποιαδήποτε επιθετική αντιμετώπιση στους φέροντες αυτές τις αντιλήψεις (τους μουσουλμάνους), προκειμένου να αμυνθείς, δικαιολογείται. Γι' αυτό αναρωτιέται "ανοιχτή κοινωνία μέχρι ποιο σημείο"; Είναι η βάση της ξενοφοβίας η γενίκευση: οι Εβραίοι θεωρούν σύμφωνα με το ταλμουδ τους εαυτους τους εκλεκτούς; Τσακίστε τους για να μην μας επιτεθούν αυτοί πρώτα. Και το ίδιο πάει και με άλλα..

εγώ δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο. νομίζω πως το είπε πιο αθώα. Είπε οτι πολιτισμικά είναι διαφορετικοί και είναι μαθημένοι σε πιο ανελευθερα καθεστώτα, οπότε είναι πιθανό να κουβαλάνε ορισμένες ανάλογες συμπεριφορές και εδω που να μην είναι αποδεκτές... δε μου φαίνεται τόσο παράξενο.
Στο μυαλό είναι ο Στόχος
το νου σου ε;
Άβαταρ μέλους
BlueSoul

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό BlueSoul » 10 Οκτ 2011, 23:09

Monkey Business έγραψε:
Και απο την αλλη ο λαός που έχεις απέναντί σου, -ιδίως οταν είναι και λίγο ψωνάρες και νομίζουν οτι έιναι απόγοινοι του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη...

Καλα διαβασα αυτα που λες και ψιλοσυμφωνω σε μερικα σημεια...
Αλλα αυτο το συγκεκριμενο με προβληματισε,και ειναι και :off topic: ...
Προσωπικα εγω θεωρω τον εαυτο μου απογονο του Πλατωνα και του Αριστοτελη...
Αν εσυ θεωρεις προγονους σου τον Μωαμεθ τον Πορθητη και τον Ντουσαν,τοτε προβλημα σου...
Το να ξερεις τις ριζες σου και να τις τιμας δεν παει να πει πως εισαι ψωνιο...
Αν οι Αρχαιοι Ελληνες προγονοι μου,ηταν τιτανομεγιστοι σε πολλους τομεις δεν φταινε οι ιδιοι...

κοιτα, προσωπικά θεωρώ προγόνους μου τον μπαμπά μου, τον παππού μου, τον προπάππού μου, το δικό του προπάππου... αλλά μέχρι εκεί! φτάνει. Οι πιο πίσω αν και θεωρητικά ειναι προγονοί μου δεν έχουν τίποτα κοινό με μένα. Δεν έχω κληρονομήσει τίποτα απο αυτούς γονιδιακά. Το ίδιο ισχύει και για τους αρχαίους Ελληνες. τι ομοιότητες πιστεύεις πως έχεις ως σημερινός Ελληνας με εκείνους που ζούσαν πριν απο δυόμιση χιλιάδες χρόνια απο σένα? εχεις κληρονομήσει την ευφυΐα τους, το πνεύμα ή τη λογική τους? μάλλον όχι. εκτός αυτού έτυχε να γεννηθείς εδώ μετα απο τόσους αιώνες που στην Ελλάδα συν-κατοικούσαν ένα σωρό αλλες φυλές. Πού ξέρεις εσύ αν έχεις οποιαδήποτε σχέση με τον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη για να τους θεωρείς δικούς σου?
Εγώ αισθάνομαι περήφανη που είμαι απο δω γιατί έχουμε ήλιο, τέλειες θάλασσες και γαμάτο ΜΕΤΡΟ. Και οι έλληνες είμαστε σε μεγάλο βαθμο φιλόξενοι και γενναιόδωροι. Μας πάω. Αισθάνομαι επίσης τυχερή που έτυχε να μιλάω ως μητρική τη γλώσσα στην οποία έγραψαν και όλοι οι αρχαίοι ελληνες μεγάλοι σοφοί και μπορώ να τους μελετήσω και να δω το μέγεθος της μεγαλειότητάς τους απο πρώτο χέρι, ενώ περπατάω καθημερινά στους ίδιους δρόμους που περπατούσαν και δρούσαν εκείνοι. Μέχρι εκεί, όμως. Αυτο δεν τους κάνει περισσότερο δικούς μου απ' ό, τι των άλλων. Πιο οικειους ναι, αλλά προγόνους μου δεν τους θεωρώ.
Στο μυαλό είναι ο Στόχος
το νου σου ε;
Άβαταρ μέλους
BlueSoul

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 21 Ιαν 2013, 13:57

bellis annua έγραψε:Απλά χωρίς λόγια, όπως είπε και η Ακρίτα.. http://www.tanea.gr/gnomes/?aid=4783064

Αυτο το πηρα απο την ενοτητα με τις ειδησεις: viewtopic.php?p=739726#p739726 και το βαζω και εδω γιατι οταν το διαβασα για ακομη μια φορα εχασα πασα ιδεα για αυτους που θελουν να αποκαλουνται ανθρωποι...
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 22 Ιαν 2013, 17:23

Και το τραγικό είναι ότι από κάτω γράφουν "δε βρίσκω ρατσιστικά αυτά που γράφει, λογικό είναι" Δηλαδή πέθανε το μωρό στη Λέρο και όλοι το βρίσκουν-δικαίως εννοείται- τραγικό. Αλλά εκεί εξαντλείται η ανθρωπιά μας. Όταν ξεβράζει η θάλασσα παιδάκια από το Πακιστάν δεν συμπάσχουμε, βλέπουμε τις διαφορές και όχι τις ομοιότητες. Δυστυχώς οι τελευταίες είναι περισσότερες και θα έχουμε την ευκαιρία να το συνειδητοποιήσουμε σύντομα.
Τελευταία επεξεργασία από mzep και 22 Ιαν 2013, 17:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 76

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 13 Μάιος 2013, 12:35

Κάννες 2013: Η Ελλάδα ως μια τεράστια «φυλακή» μεταναστών μέσα από τα μάτια ενός Ιρανού
Επίσημη συμμετοχή στο 66ο Φεστιβάλ Καννών, το «Stop - Over» του Ιρανού Καβέχ Μπακτιαρί καταγράφει τη ζωή των μεταναστών που παγιδεύονται σε μια αφιλόξενη και χτυπημένη από την άνοδο της Χρυσής Αυγής Ελλάδα.

http://flix.gr/news/kannes-2013-h-ellad ... etana.html
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Προσφυγικό ζήτημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΕΚΑΤΗΡΑ » 14 Μαρ 2016, 09:46

σχολιο 1

......μεσα σε ενα μηνα δεκαδες χωροι <<φιλοξενιας >> με συρματοπλεγματα ηλεκτροφορα στηθηκαν κι ετοιμαζονται να ανοιξουν τις <<αγκαλες>> τους στις ταπαιπωρες μαζες εξ Ανατολης ...
εδω μια εικον απου μιλαει απο μονη τη ς

http://www.dikaiologitika.gr/media/k2/i ... 1388_L.jpg

...ο σκοπος που ανοιγω αυτο το θεμα ειναι για να αναδειξω ενα μεγιστο επικαιρο προβλημα ...

...βρισκομαστε σε μια κατασταση ως χωρα που δεν ειναι υπερβολη να χαρακτηρισουμεως <<πολεμο της προσφυγιας >>...........γιατι πολεμο ?? γιατι απλα η ελληνικη κοινωνια βρισκεται στο ελεος μιας εισβολης απελπισμενων ανθρωπων κι οχι μονο αυτων, κανεις δνε ξερει ποιοι αλλοι καταφθανουν με τους απλεπισμενους αναμιγμενοι ... χιλιαδες ανθρωποι δεσμιοι μιας συμφωνιας που εγκλωβιζει μαζικα ανθωπινες ψυχες στην χωρα και τους στοιβαζει σε στρατοπεδα συγκεντρωσης που διακριτικα και με μεγαλη δοση υποκρισιας λεγονται hotspots ..τους αφηνει να λιμναζουν σε λασπονερα με αθλιες κατασκηνωτικες σκηνουλες ....προσθετωντας στα ηδη μεγαλα προβληματα ενα ακομη για την διαιχειριση του οποιου ειναι εντελως ανετοιμο το κρατος ...

....σκεφτειτε μονο το προβλημα της διατροφης και της υγιεινης δε εχει λυθει ...αντι να υπαρχουν οργανωμενα συσσιτια και χωροι υγιεινης αναλαμβανουν μεμονωμενοι φορεις και ΜΚΟ που ζητουν σοκολατιτσες και σνακ φαρμακα και οδοντοπαστες απο τους ευαισθητοποιημενους πολιτες της χωρας για τις αναγκες των χιλιαδων προσφυγων....

καταρχην το προσφυγικο πρεπει να το πιασουμε σωστα ...σε αυτο το προβλημα λοιπον εμπλεκονται

-δυο συμφωνιες, η Συμφωνια του Δουβλινου 2 και η Συνθηκη Σενγκεν

- οι ευρωπαικες χωρες που τρομαζουν στην ιδεα οτι αυτεες ειναι ο τελικος προορισμος των ανθρωπινων αυτων πληθυσμων και αποφασιζουν το κλεισιμο των συνορων τους

-μια γειτονικη χωρα η Τουρκια που εχει ηδη φουλαρει σε προσφυγες και προσπαθει να τους διωξει προς την χωρα μας

-μια ταραγμενη εμπολεμη Μεση Ανατολη και Εγγυς Ανατολη που αδειαζει συνεχως απο πληθυσμο

-και βεβαια ενα οικονομικα αναπηρο κρατος που τρεχει και δεν φτανει και ταλανιζεται αναμεσα στον ανθρωπισμο και την ψυχρη διαχειριση ανθρωπινων εξαθλιωμενων μαζων, πιεσμενο απο χιλιες μεριες
Τελευταία επεξεργασία από rainbow και 14 Μαρ 2016, 10:27, έχει επεξεργασθεί 5 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Επεξεργασία τίτλου
Άβαταρ μέλους
ΕΚΑΤΗΡΑ
Banned
Banned

Ευχαριστώ: 1

Προσφυγικό ζήτημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rainbow » 14 Μαρ 2016, 10:31

Οι συνθήκες διαβίωσης των προσφύγων είναι πραγματικά άθλιες. :thumbdown:
Ας ελπίσουμε να βελτιωθούν κάπως τα πράγματα και να γίνει ό,τι καλύτερο είναι δυνατό.
Το χειρότερο είναι να κλείνονται τα σύνορα από τα υπόλοιπα κράτη και να αντιμετωπίζουν τους πρόσφυγες σα να είναι ο χειρότερος εχθρός τους.
What if we don't exist??
Άβαταρ μέλους
rainbow
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική: Τμήμα Ψυχολογίας
Φύλο: Ανελέητο :p
Ευχαριστώ: 39

Προσφυγικό ζήτημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 14 Μαρ 2016, 14:45

Ενδιαφέρον θέμα....δεν ξέρω τι λέτε εσείς, προσωπικά θεωρώ ότι θα έπρεπε να πεσει δημοψήφισμα για αυτό το θέμα, να ερωτηθούν οι Έλληνες, όχι ότι θα το λάβει υπόψη της η συμμορια που μας κυβερνά... Αλλά ειλικρινά ερωτήθηκε ο ελληνικος λαός για το αν θελει ολον αυτόν τον κόσμο εδω πέρα; την Δημοκρατία και την αξιοπρεπεια όπου θέλουμε την βάζουμε.
Spoiler:
Μην πιστεύεις πούστη λόγια, πουτάνας μοιρολόγια και πολιτικών ευχολόγια!
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Καμία, έριξα μαύρη πέτρα να πουμε. Εύχομαι και για τους υπόλοιπους το ιδιο!!
Φύλο:
Ευχαριστώ: 26

Προσφυγικό ζήτημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rainbow » 14 Μαρ 2016, 15:36

Κατά τη γνώμη μου όχι άλλο δημοψήφισμα xD
Δε νομιζω οτι τιθεται θέμα -αντιδημοκρατικότητας- η παρουσία των προσφύγων εδώ.
Αν μη τι άλλο ειναι κατι προσωρινό, το μόνο που θέλουμε είναι να τους βοηθήσουμε.
Προτιμώ να μεινουν ενα x.y διαστημα παραπάνω, παρα να τους διώξουμε με τη βια ή να μη τους δεχόμαστε, όπως κάνουν οι υπόλοιπες χώρες.
What if we don't exist??
Άβαταρ μέλους
rainbow
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική: Τμήμα Ψυχολογίας
Φύλο: Ανελέητο :p
Ευχαριστώ: 39

Προσφυγικό ζήτημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 14 Μαρ 2016, 17:03

Θεωρώ ότι τιθεται θέμα αντιδημοκρατικοτητας γιατι μόνος του αποφάσισε ότι η θάλασσα δεν έχει σύνορα- κι άμα το μεγαλύτερο ποσοστό του ελληνικου λαού θεωρεί ότι η θάλασσα εχει σύνορα;- ειναι ουσιαστικά το να μου φέρνεις κάποιον χωρίς να τον θέλω- με ρωτησες; πέραν του ρατσιστικού ζητήματος -δεν τους θέλω γιατι τους σιχαινομαι- υπάρχουν και άλλοι λόγοι για τους οποίους ο ελληνικος λαός μπορει να μην τους θελει. Λέω "μπορει" γιατι ποιος ξέρει; δεν θέλω να κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια, όσοι τον ψήφισαν προφανώς θα συμφωνουν -λογικα- με τις αριστερές ιδεες της αδελφοσύνης των λαών του αρχισυμμοριτη, που μπορει με χαρά εδω να τους κρατήσει...
Η βοήθεια που παρεχεται ειναι απολυτως μονομερής, και θα παραμεινει. Δεν παίζει στο ελαχιστο να δεχθούν οι βόρειες χώρες αυτόν τον κόσμο, ή έστω θα δεχθούν λίγους. Όσοι τους βοηθούν μπορει να ειναι περήφανοι, αλλα στην συνεχη τροφοδοσια θα μεινουν καθώς ο κόσμος αυτος δεν θελει να μεινει εδω, άρα δεν θελει και τέτοιου είδους βοήθεια..., βοηθεία θελει για να περάσει βόρεια. Ο συμμοριτης να τους βοηθησει, αλλα ξέχασε να ρωτήσει τους ισχυρούς αν θα παρέχουν βοήθεια ή όχι.
Spoiler:
Μην πιστεύεις πούστη λόγια, πουτάνας μοιρολόγια και πολιτικών ευχολόγια!
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Καμία, έριξα μαύρη πέτρα να πουμε. Εύχομαι και για τους υπόλοιπους το ιδιο!!
Φύλο:
Ευχαριστώ: 26

Προσφυγικό ζήτημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΕΚΑΤΗΡΑ » 14 Μαρ 2016, 19:23

σχολιο 2

..........κοριτσια.. δε εινα καθολου σιγουρο οτι οι προσφυγες ηρθαν για να φυγουν ....αλλο τι θελουν κι αλλο πως θα τους διαχιεριστει η ΕΕ γιατι αυτη δινει εντολες ..οι συμμοριτες Κερεκη μου ειναι εντολοδοχοι .. κια δνε πρπιε να τρεφουμε αυταπατες περι αυτου ..η κυβερνηση δνε κανιε παρα μονο οσα τις υπαγορευουν οι συμβουλοι για το προσφυγικο που εινα τεχνοκρατες της ΕΕ...

...αλλα για να το πιασουμε το ζητημα της προσφυγιας σωστα πρεπιε να γνωριζουμε τη Συμφωνια που δημιουργησε ολα αυτο το χαμο .. ειναι το λεγομενο Δουβλινο ΙΙ ο Κανονισμος 343 /2003 του Ευρωπαικου Συμβουλιου για την ευθυνη των κρατων σχετικα με την ασυλια των προσφυγων ...

διαβαστε εδω
http://ekorinthos.gr/2015/03/04/ti-eina ... mia-nyxta/

αναδημοσιευση

Παράνομη είσοδος ή διαμονή σε κράτος μέλος

Εάν ο αιτών διέβη παράνομα τα σύνορα ενός κράτους μέλους, αυτό το κράτος μέλος θα είναι υπεύθυνο να εξετάσει την αίτηση ασύλου. Η ευθύνη αυτή παύει να υφίσταται δώδεκα μήνες μετά την ημερομηνία κατά την οποία έλαβε χώρα η παράνομη διάβαση των συνόρων.
Όταν ο αιτών άσυλο διέμεινε σε κράτος μέλος για μία συνεχή περίοδο τουλάχιστον πέντε μηνών πριν υποβάλει την αίτησή του, το κράτος μέλος αυτό είναι υπεύθυνο για την εξέταση της αίτησης. Εάν ο αιτών άσυλο διέμεινε για διάστημα τουλάχιστον πέντε μηνών σε πλείονα κράτη μέλη, υπεύθυνο για την εξέταση της αίτησης ασύλου είναι το κράτος μέλος της τελευταίας διαμονής.

....το ερωτημα εινα γιατι η Ελλαδα δε δεχεται κλεισιμο συνορων ...ειναι το ανθρωπιστικο της φιλοτιμο ??....μα αν ηταν κλεισμενα τα συνορα κανεις δνε θα εμπαινε στα παγωμενα νερα για να φτασει απεναντι .. δνε θα υπηρχε διλημμα καθως τα κυματα μεταναστευσης θα μειωνονταν κατακορυφα ...

αρα οι λογοι ειναι αλλοι και πραγματικα μιλαμε για το μυστηριο εξωτερικης πολιτικης στην οποια εμπλεκονται Τουρκια Ελλαδα και ΕΕ...απλα η Ελλαδα και η Τουρκια μ ετην προτροπη της ΕΕ εχουν συμφωνησει να μοιαραστουν το βαρος της προσφυγιας ...γινεται μια κατανομη αναμεσα στις δυο χωρες προσφυγικης <<βιομαζας >> για του τενχοκρατες δεν ειναι ανθρωπινες ψυχες που υποφερουν αλλα <<βιομαζα >> που πρεπει να διευθετηθει και να μοιραστει αναμεσα στις δυο χωρες Ελλδα -Τουρκια ..

...τι ελπιδες εχει αυτη η <<βιομαζα>>να πρωθηθει στη κεντρικη κια βορεια Ευρωπη ..χμμ μαλλον αμυδρες ...η ΕΕ εχει παγιδευσει τοπυς πρσφυγες και του θελει να συγκεντρωμενους στα στρατοπεζα και τα hotspots της Ελλαδας και της Τουρκιας ...

το ζητημα ειναι που αποσκοπει αυτη η διαχειριση ανθρωπινου δυναμικου ? τι θα απογινουν αυτοι οι προσφυγες ???

............θα απορροφηθουν καπου??? θα εισδυσουν στην ελληνικη κια τουρκικη κοινωνια και θα αφομοιωθουν ?? θα επιστρεψουν με την βια η μονοι πισω θα τους επιτραπει να πανε στις χωρες προορισμου τους που ειναι η Κεντρικη και Βορεια Ευρωπη ..χμμ??

....παντως τα κυματα της προσφυγιας ερχονται κατα χιλιαδες καθε βδομαδα και η σκληρη αληθεια ειναι οτι σε ενα χρονο μπορει να ξεπερναν τα 500.000 ατομα ...πως θα δια χεριστει το ελληνικο ημιαναπηρο και πιεσμενο κρατος αυτο τον ισλαμικο νεοπληθυσμο ειναι ενα ζητουμενο μεγαλο που πυροδοτει εκρηκτικες κοινωνικες καταστασεις κια δινει βημα προπαγανδας εθνοφατριαστικης σε ακραια φασιστικα κινηματα που το πολτικο τοςυ πργμαρρα εστιαζει και τρεφεται απο τετοιες κοινωνικες καταστασεις ......τωρα ειναι σ εισχυ ακομη ο οικτος αλλα δνε αργει οταν εκδηλωθουν τα πρωτα κρουσματα οργανωμενου εγκληματος απο τους προσφυγες ο οικτος να μετατραπει σε εθνοφυλετικο μισος

...χαρακτηριστικο παντως ειναι οτι οι μεγαλες κατασκευαστικες εταιριες πρωτοστατουν στην δημιουργια των χωρων φιλοξενιας ...λετε να εχουν καποιες αποτερες βλεψεις να χρησιμοποησουν ως δουλικο εργατικο δυναμικο ολους αυτους τους απελπιδες ???

διαβαστε για τις κατασκευαστικες και το "ενδιαφερον"" τους ,χρυσες δουλειες για τις κατασκευαστικες !!!

http://www.parapolitika.gr/article/3439 ... a-hotspots
Άβαταρ μέλους
ΕΚΑΤΗΡΑ
Banned
Banned

Ευχαριστώ: 1

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες