filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης στην χώρα...

Περάστε ευχάριστα και δημιουργικά την ελεύθερή σας ώρα και γνωρίστε νέους φίλους.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης στην χώρα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 19 Μάιος 2011, 01:34

Με αφορμή προηγούμενη πρόσφατη συζήτηση είπα να κάνω ένα ξεχωριστό θέμα και για αυτό. Διευκρινίζω εξαρχής ότι το θέμα είναι η λαθρομετανάστευση και η εκτόξευση της εγκληματικότητας που συνδέεται μ' αυτήν, και όχι η νόμιμη μετανάστευση γενικώς και αορίστως. Μιας και η ατμόσφαιρα κάπως αποκλιμακώθηκε από τα γεγονότα των προηγούμενων ημερών...

Το εγκαινιάζω παραθέτωντας τρια σχετικά και πρόσφατα κείμενα, διόλου τυχαία επιλεγμένα:

Νίκος Κούνδουρος: «Σήμερα ο τρομοκράτης έχει όνομα και ΑΦΜ»
Spoiler:
Είναι οργισμένος και έτοιμος να πολεμήσει με όπλο την τέχνη του.
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 03/04/2011, 05:45

Με περιμένει στην αυλή του σπιτιού του στο Μετς. Είναι ντυμένος, όπως πάντα, στα μαύρα. Περπατά αργά: οι συνέπειες της επίθεσης που δέχθηκε τον περασμένο Οκτώβριο στο σπίτι του, το οποίο λεηλατήθηκε από τέσσερις αλλοδαπούς που παραλίγο να τον σκοτώσουν, είναι εμφανείς.

Ωστόσο ο Νίκος Κούνδουρος νιώθει και δείχνει βράχος. Δεν κρύβει την οργή του, λυπάται για όσους οδήγησαν την πατρίδα του στην κατάντια, αλλά είναι έτοιμος ακόμη και σήμερα να πολεμήσει. Ισως όχι με ένα τουφέκι, όπως έκανε στον ΕΑΜ, αλλά με μια καινούργια ταινία.

- Πριν από μερικούς μήνες ζήσατε ακόμη μία τρομερή περιπέτεια στην ούτως ή άλλως περιπετειώδη ζωή σας.Κατ΄ αρχάς,πώς αισθάνεστε σήμερα;

«Βράχος. Το συμβάν βέβαια έχει ακόμη την “ουρά” του γιατί τα άτιμα τα πλευρά θέλουν μήνες να κολλήσουν. Επτά-οκτώ μήνες. Κατά βάθος όμως οφείλω να πω ότι χαίρομαι που το πέρασα».

- Για ποιον λόγο μπορεί κάποιος να χαίρεται που παραλίγο να πεθάνει;

«Το γεγονός με έκανε να δω την πραγματικότητα. Είχα μια ανόητη ευαισθησία και γενναιοδωρία με την είσοδο ή μάλλον την εισβολή των ξένων στην Ελλάδα. Ελεγα ότι της ίδιας γης παιδιά είμαστε, να μπει ο κόσμος στην Ελλάδα, να ευφρανθεί, να νιώσει ασφάλεια, να φάει, να πιει ελληνικό νερό. Ε, από την ώρα του περιστατικού τέρμα όλες αυτές οι εφηβικές μαλακίες. Τέσσερα κτήνη, τέσσερις βάρβαροι που ούρλιαζαν και βρωμούσαν και φορούσαν μάσκες με έκαναν να δω την πραγματικότητα».

- Από εκείνη τη βραδιά τι δεν θα ξεχάσετε ποτέ;

«Εκείνο το “μην τον κρατάς, πνίξ΄ τον, τον πούστη! ” που φώναζε ο μόνος που άκουσα να μιλάει τσάτραπάτρα ελληνικά. Εγώ πούστης; Καλά το “πνίξ΄ τον”, το “πούστης” τι το θέλανε; Από εκεί κινήθηκε ένας μηχανισμός από σκέψεις μου που πέταξε έξω από την Ελλάδα όλους τους μετανάστες. Δεν είναι σωστό όμως και ως κοινωνική συμπεριφορά η Ελλάδα να ανοίγει τις πόρτες της σαν την πουτάνα που ανοίγει τα πόδια της: 1.400.000 ξένοι μέσα στη χώρα; Το 15% της χώρας μετανάστες; Πόσοι Ελληνες μπορούν να απορροφήσουν αυτό το νούμερο; Και όμως, έγινε. Αυτά είναι συνέπειες του κόμπλεξ κατωτερότητας που έχουν οι Ελληνες. Να ΄ναι καλά οι κυβερνήσεις. Οι Γερμανοί θα έπρεπε να έχουν το κόμπλεξ, όχι εμείς».

- Τι το ιδιαίτερο είχε το περιστατικό και σας κάνει να αισθάνεστε έτσι;

«Δεν ήθελαν μόνο να κλέψουν. Ηθελαν να σκοτώσουν. Εναν άλλον κύριο εδώ παρακάτω τον έπνιξαν με μαξιλάρι. Εγώ μόλις που γλίτωσα. Κρατούσαν το μαξιλάρι στο πρόσωπό μου και ίσα που ανέπνεα λίγο από το πλάι. Είδα μια εκδικητικότητα φυλετική, ταξική, κοινωνική, εθνική, όπως θες πες το. Ηταν μίσος. Γιατί αυτό που ήθελαν να πάρουν το είχαν πάρει. Τους το έδωσα. Πήγα στο χρηματοκιβώτιο και τους έδωσα ό,τι είχα. Μπήκαν σε ένα σπίτι που για εκείνους ήταν το Λούβρο και εγώ τους πήγα στο χρηματοκιβώτιό μου να τους δώσω ό,τι λεφτά είχα. Από την ταραχή μου δεν μπορούσα να θυμηθώ τον αριθμό του κωδικού και έκανα ένα λάθος. Μου κοπάνησαν το κεφάλι στο ατσάλι. Μια και δυο και τρεις φορές. Επί δεκαπέντε ημέρες το πρόσωπό μου ήταν μαύρο από το σκοτωμένο αίμα».

- Ετυχε να συναντηθείτε με αλλοδαπό μετά το περιστατικό; Και αν ναι,τι έγινε;

«Μετά το επεισόδιο βρέθηκα συνεπιβάτης στο αυτοκίνητο ενός φίλου δικηγόρου. Ηρθε ένας Πακιστανός να καθαρίσει τα τζάμια. Του λέει ο φίλος “όχι”. Εγώ, που είχα περάσει αυτά που είχα περάσει, του λέω “δώσ΄ του κάτι του νεαρού, δεν πειράζει”. Του έδωσε λοιπόν ένα κέρμα. Το παίρνει ο Πακιστανός, το κοιτάζει και μας το πετά στα μούτρα. Πήδηξα έξω σαν να ΄μουν 18 χρόνων, τον έπιασα από τον σβέρκο και τον έσυρα με μια κακία, με ένα μίσος, στο αυτοκίνητο και του ΄πα “βρες το”. Από πίσω ο κόσμος έβλεπε την εικόνα ενός λευκού που έσουρνε έναν φουκαρά Πακιστανό σαν να ήταν σκύλος. Η εντύπω ση που έδωσα ήταν ότι η λευκή ράτσα ταλαιπωρούσε έναν φουκαρά πακιστανό σκύλο. Και όμως συνέβαινε το ανάποδο. Η παρεξήγηση είναι μέσα στη ζωή μας».

- Θα πρέπει να είναι πολύ παράξενο για έναν άνθρωπο που έχει δει τόσο πολλά: Εμφύλιο,Κατοχή, εκτελέσεις, εξορία στη Μακρόνησο...

«Θα μπορούσα να χαρακτηρίσω το περιστατικό που έζησα κακιά στιγμή, αλλά έτσι θα το εξευτέλιζα. Δεν ήταν σαν το τραμ που με πάτησε στον δρόμο εξαιτίας μιας αδεξιότητάς μου. Ηταν το γέννημα ενός στάτους πολύ ευρύτερου που κυριαρχεί σε όλη την Ελλάδα. Η ταπείνωση ενός έθνους σε σημείο να μην μπορεί να κυκλοφορήσει κανείς στον δρόμο χωρίς το καρδιοκτύπι μη τυχόν του τύχει το απρόσμενο κακό. Οπως μου είπε ο αστυνομικός διευθυντής που με βρήκε τότε, “η Αθήνα είναι μια ανοχύρωτη πόλη όπου κυριαρχούν ο φόβος, η ανησυχία και το απρόσμενο”. Ο καθένας μπορεί να κάνει το οτιδήποτε και ο καθένας μπορεί να υποστεί το οτιδήποτε. Η Αστυνομία, σύμφωνα με τα λόγια του, μπορεί να κάνει πάρα πολύ λίγα πράγματα και ακόμη λιγότερα να κυνηγήσει, πόσω μάλλον να καταδικάσει. Και έτσι είναι. Κακό τέλος είχε η ηρωική ελληνική φυλή μετά το αλβανικό, μετά τον ανταρτοπόλεμο, μετά το ασικλίκι, μετά τη νίκη της Δεξιάς, μετά το Μακρονήσι. Ολα αυτά τα πράγματα σφράγισαν το κακό μέρος από τη μοίρα του Ρωμιού. Ισως μας προόριζε η μοίρα για μια καλύτερη ζωή. Για ελευθερία».

- Η Ελλάδα ωστόσο έχει κρατήσει όλα αυτά τα χρόνια.

«Κρατήθηκε από το αίμα κάποιων που βρέθηκαν φάτσα με φάτσα με τον θάνατο. Και τι είχαν κάνει; Πρόδωσαν, λέει, την πατρίδα. Μα την πατρίδα την προδίδουν κάθε μέρα. Την πατρίδα σήμερα την προδίδουν οι βουλευτές, την προδίδουν οι άνθρωποι με το πολύ χρήμα, την προδίδουν αυτοί οι αθλιότατοι που διαχειρίστηκαν τα εθνικά ταμεία μας- ο Τσοχατζόπουλος, ας πούμε. Τους ξέρουμε όλοι. Σήμερα ο ελληνικός λαός είναι ταπεινωμένος και με σκυμμένο το κεφάλι. Μονάχα η φοβερή πείνα, η οποία κρέμεται πάνω από τα κεφάλια μας και σε μερικούς μήνες θα μετατρέψει τον φόβο σε πανικό, θα σπρώξει κατά τη γνώμη μου τον λαό στον δρόμο. Είδες τι έγινε στην Αγγλία; Θα το κάνουμε κι εμείς, δεν γίνεται αλλιώς. Με τη φωνή “Κάτω οι βάρβαροι”. Οι χρηματιστές, η κυρία Μέρκελ, αυτοί είναι οι βάρβαροι. Εμείς τι φταίμε; Θα μου πεις, δεν υπάρχει άνθρωπος σε μια δημοκρατική κοινωνία που να μη φταίει. Αλλά αν κάνεις σε καθέναν μια ανάλυση θα δεις ότι δεν φταίμε. Εσύ τι φταις; Εγώ τι φταίω; Υπάρχει αυτή η τρομερή γενίκευση. Ολοι τα φάγαμε. Τι πρόλαβες να φας εσύ ή εγώ; Ο ελληνικός λαός είναι αμέτοχος εκ των πραγμάτων. Οχι μόνο δεν τα έφαγε αλλά δεν είχε και τη δυνατότητα να τα φάει γιατί ζει κάτω από τον ζυγό δημοκρατικών κυβερνήσεων, είτε λέγονται Νέα Δημοκρατία είτε λέγονται ΠαΣοΚ. Οι τρομοκράτες του λαού είναι το κράτος. Ποιος είναι περισσότερο τρομοκράτης σήμερα από τον κ. Παπακωνσταντίνου; Ο φουκαράς που τραβά μια τουφεκιά και σκοτώνει έναν άλλον φουκαρά δεν είναι τρομοκράτης. Είναι παιχνίδι. Οι τρομοκράτες δεν είναι πια κάτι αόριστο. Σήμερα ο τρομοκράτης έχει όνομα, έχει επίθετο, έχει ΑΦΜ. Τα έχει όλα».

- Τι κάνει λοιπόν μπροστά στο αδιέξοδο ένας έλληνας καλλιτέχνης;

«Δεν είναι εύκολο να είσαι Ελληνας αυτή τη στιγμή. Ή πρέπει να αποσυρθείς στο σπίτι σου και απλώς να βλέπεις, σαν παρατηρητής, ή, αν θες να πάρεις μέρος στα πράγματα, θα πρέπει να γίνεις πρόσωπο υπό έλεγχο. Οχι της Αστυνομίας ή της εξουσίας αλλά του γείτονά σου, του αδελφού σου, της Ιστορίας που σε περικυκλώνει. Πρέπει να είσαι συνεχώς υπόλογος. Η δική μου αντίσταση ήταν πάντα να κάνω ταινίες όχι διασκεδαστικές αλλά που ήθελαν να καταθέσουν το άδικο μαρτύριο ενός λαού που προοριζόταν για καλύτερη μοίρα. Και αυτό πρόκειται να κάνω τώρα με την επόμενη ταινία μου, το “Πλοίο”».

Ο πατέρας του Νίκου Κούνδουρου αρνήθηκε τα τρία παιδιά του να γίνουν μέλη της φασιστικής νεολαίας του Μεταξά.«Το πληρώσαμε επί χρόνια»λέει σήμερα ο σκηνοθέτης.«Μετά ήρθαν ο πόλεμος, η Κατοχή, η πείνα, σε κάθε γωνιά βλέπαμε από ένα πτώμα ή και περισσότερα. Από τα 17 μου βρέθηκα στα σπάργανα του ΕΑΜ, στην ένοπλη ομάδα Μπάιρον. Δεν είναι εύκολα όλα αυτά για ένα πιτσιρίκι που αλλιώς μεγάλωσε και αλλιώς αναγκάστηκε να βιώσει τη ζωή. Ηταν φυσικό λοιπόν να διαμορφώσει μια άποψη σε ένα νεαρό παιδί που το μόνο που του έμενε ήταν ή να πάρει ένα τουφέκι και να πάει στα βουνάή να υποταχθεί. Τίποτε άλλο».Το δεύτερο δεν ταίριαζε ούτε στον Νίκο Κούνδουρο ούτε στα αδέλφια του.

Ο σκηνοθέτης μνημονεύει τον Ρήγα Φεραίο: Του Ελληνος ο τράχηλος ζυγόν δεν υποφέρει.«Δεν ξέρω για σήμερα, αλλά του τότε Ελληνα ο τράχηλος δεν άντεχε την ταπείνωση, την ευτέλεια, το τίποτε μιας παθητικής ζωής. Προτιμούσε την πιο σκληρή διαδικασία, ακόμη και να έρθει φάτσα με φάτσα με τον θάνατο.
Σήμερα ο θάνατος είναι είδος πολυτελείας. Τον συναντάς σε κανένα νοσοκομείο με τρεις νοσοκόμες γύρω σου και με μια “πάπια” να φροντίζει το κορμί σου ώστε να μην ταπεινωθεί. Είναι το ίδιο με το να έχεις έρθει φάτσα με φάτσα με το εκτελεστικό απόσπασμα...

Τη βραδιά της προηγουμένης της εκτέλεσης του Μπελογιάννη το κόμμα μου ζήτησε να φροντίσω τη γυναίκα του χωμένος σε ένα αυτοκίνητο έξω από τις φυλακές της Καλλιθέας περιμένοντας να ακούσουμε τον κρότο έξι-επτά τουφεκιών. Ολα αυτά τα πράγματα δεν μπορείς να τα ξεχάσεις εύκολα και γίνονται ένα με την ως τότε ζωή σου.
Εξοικειώνεσαι και δεν τα βγάζεις ποτέ από μέσα σου».

«Το “Πλοίο” είναι ένα σχέδιο που γεννήθηκε μέσα από κάποιες περίεργες αλήθειες»λέει ο Νίκος Κούνδουρος για την επόμενη ταινία του,η οποία βρίσκεται «στο 12 παρά ένα για να γυριστεί». Θα είναι αγγλόφωνη και με άγνωστους ηθοποιούς στη διανομή.

«Πριν από περίπου δύο χρόνια μάθαμε ότι ένα πλοίο μαύρο σαν την Κόλαση, που κουβαλούσε στάριήρθε από την Αμερική,άραξε κάπου εδώ στις θάλασσες του Ιονίου και στη συνέχεια έφυγε για το Ισραήλ που,ως γνωστόν,δεν παράγει στάρι.Αργότερα μάθαμε ότι όχι μόνο στάρι δεν είχεαλλά το φορτίο του ήταν τελειότατος πολεμικός εξοπλισμός.Παράλληλα γίνονταν οι καινούργιες επιθέσεις του Ισραήλ κατά των Παλαιστινίων».

Ολα αυτά ήταν γραμμένα στα ρεπορτάζ των εφημερίδων και πέρασαν απαρατήρητα.Ο Κούνδουρος πήρε το δημοσιογραφικό υλικό και έφτιαξε το σενάριο μιας μυθοπλαστικής ταινίας με τη φιλική συνεργασία δύο συγγραφέων.Ενδιαμέσως η ταινία θα γεμίζει και με άλλα περιστατικά,επίσης αληθινά.

«Σε δύο κτίρια,ένα στην Κρήτη και ένα στην Πελοπόννησο,διάφοροι επιτήδειοι μαζεύουν κορίτσια από χώρες της Ανατολικής Ευρώπης και τους υπόσχονται δουλειές για να τις κάνουντελικά πόρνες.Υπάρχει επίσης μία ακόμη στοά μασόνων,οι μεσάζοντες ανάμεσα στους Αμερικανούς και στους Ισραηλινούς».

Ο Θεόφιλος Τσάφος είναι ένας εγκληματίας που έχει εκπαιδευτεί για να εξευτελίσει την ανθρώπινη ύπαρξη ξεκινώντας από τον εαυτό του.Πρώτα καίει στην πυρά του φανατισμού την καρδιά του.Στη συνέχεια, άκαρδος,ψάχνει να βρει θύματα για να ολοκληρώσει τη Μυστική Αποστολή του.Τα χέρια του γίνονται φονικά όπλα και τελικά πνίγει τη μοναδική γυναίκα που αγάπησε στη ζωή του την ώρα της ερωτικής πράξης. Αυτές τις ημέρες το Ιδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης φιλοξενεί το έργο «Η απολογία του Θεόφιλου Τσάφου»,έναν μονόλογο που έγραψε πριν από 38 χρόνια ο Νίκος Κούνδουρος αλλά δεν είχε ανεβεί ως σήμερα στη σκηνή.Σκηνοθετημένο από τηΓιώτα Κουνδουράκη, πραγματεύεται την περίπτωση ενός εγκληματία που έχει εκπαιδευθεί για να εξευτελίσει την ανθρώπινη ύπαρξη καταστρέφοντας τα πάντα- από τον εαυτό του ως τον έρωτα.Ο «Θεόφιλος Τσάφος» γράφτηκε στο Λονδίνο επί χούντας.Η ιστορία είναι εμπνευσμένη από αληθινό γεγονός το οποίο είχε διαβάσει εκείνη την εποχή στις εφημερίδες:«Με ενδιέφερε,το έψαξα καλά και το έγραψα.Ημουν πολύ πιο νέος τότε,αλλά πιστεύω ότι το έργο για την εποχή του περιέχει μια αντίσταση».

http://www.tovima.gr/culture/article/?aid=393433

Ο Μ. Γλέζος για μετανάστες και κρίση
Spoiler:
Τρ 17 Μαΐου 2011, 23:40

Σκληρή γλώσσα από τον Μανώλη Γλέζο.Ο Μανώλης Γλέζος, η ηρωική μορφή της Εθνικής Αντίστασης που μαζί με τον Λάκη Σάντα κατέβασαν την ναζιστική σημαία από το λόφο της Ακρόπολης, σε συνέντευξη που παραχώρησε στην εφημερίδα «δημοκρατία» μιλάει για το πρόβλημα της μετανάστευσης αλλά και την οικονομική κρίση. Δεν διστάζει...

να κατακρίνει την Αριστερά για τον τρόπο που αντιμετωπίζει τους μετανάστες αλλά και να προτείνει τρόπους με τους οποίους θα μπορούσε η Ελλάδα να βγει από την κρίση.

Διαβάστε αναλυτικά, τις απαντήσεις που έδωσε ο Μανώλης Γλέζος:

-Κύριε Γλέζο, η Αθήνα είναι ανάστατη από τα επεισόδια που γίνονται μετά τη δολοφονία του Μανώλη Καντάρη από μετανάστες. Η Αριστερά δεν φαίνεται να εκφράζει με όσα λέει τους πολίτες που άρχισαν να κοιτάνε προς την Ακροδεξιά. Τι φταίει;
«Το πρόβλημα είναι μεγάλο. Η κατάσταση σε ορισμένες συνοικίες είναι απαράδεκτη. Οι άνθρωποι δεν μπορούν να ζήσουν αντιμέτωποι με όλο αυτό το κύμα που εκμεταλλεύεται τους μετανάστες. Οι μαφίες των μεταναστών, τα αποβράσματα των μεταναστών, δεν διστάζω να το πω, δημιουργούν προβλήματα σε βάρος όλων των κατοίκων.

Ποίος ευθύνεται γι' αυτό όμως; Καταρχάς να δούμε τη ρίζα του κακού. Ευθύνονται όλες οι ευρωπαϊκές κυβερνήσεις, ιδιαίτερα αυτές που είχαν αποικίες στις υπό ανάπτυξη χώρες, οι οποίες σταμάτησαν να αποικιοκρατικές αλλά εξακολουθούν να εκμεταλλεύονται αυτές τις χώρες και δεν τις αφήνουν να αναπτυχθούν. Οι οικονομικοί μετανάστες δεν βρίσκουν δουλεία στον τόπο τους και φεύγουν.

Φταίει επίσης η κυβέρνηση, που δεν κάνει ό, τι πρέπει. Έπρεπε να πιάνει τον καθέναν και να τον ρωτά «από πού είσαι;» και αν απαντά λ.χ. «από το Αλγέρι» να τον στέλνει στη Γαλλία! Να πληρώσει εκείνη που είναι αιτία γι' αυτό. [...] Γιατί να την πληρώνουν μόνο οι κάτοικοι του Αγίου Παντελεήμονα και της Κυψέλης και όχι του Ψυχικού και της Φιλοθέης; Η κυβέρνηση χρησιμοποιεί την Αστυνομία ως όργανο καταστολής των κοινωνικών αγώνων, αντί ως όργανο καταστολής της παραβατικότητας. Αν έκανε το δεύτερο δεν θα είχαμε τέτοια εγκλήματα. Θα αποτρεπόταν».

-Και η Αριστερά;
«Αυτά που λέω δεν τα λέει! Η αριστερά παίρνει άκριτα το μέρος των μεταναστών χωρίς να καταδικάζει τις μαφίες που δρουν μέσα στους μετανάστες, και δεν ξεκαθαρίζει το θέμα. Από κει και πέρα, αυτό το έδαφος βρίσκει ο φασισμός και αναπτύσσεται [...]».

-Έχετε ζήσει όλη τη πολιτική μας ιστορία. Σας θυμίζει κάτι από το παρελθόν η σημερινή κρίση ή δεν έχει ταίρι;
«Οι αιτίες που φτάσαμε ως εδώ είναι πολλές. Έχουμε κρίση του χρηματοπιστωτικού κεφαλαίου, κρίση στα δημοσιονομικά και κρίση γενικότερα στην οικονομία της χώρας. Πρώτον η κρίση στο κεφάλαιο θα είναι διαρκής, όσο υπάρχει χρηματοπιστωτικό κεφάλαιο. Κι αυτό γιατί παίζουν γύρω από το χρήμα. Το χρήμα όμως είναι μέσο ανταλλαγής αξιών. Δεν παράγει αξίες. Η αύξηση της τιμής των μετοχών στο Χρηματιστήριο δεν σημαίνει ότι παράγεται αξία. Παιχνίδια παίζονται. Αέρας! Οι Ελληνικές κυβερνήσεις πάντα σώζουν το χρηματοπιστωτικό κεφάλαιο με τα σχέδια ενίσχυσης ρευστότητας με 110 δισ. ευρώ. Παίρνουν χρήματα από το φτωχό λαό και τα δίνουν στους μετόχους που δεν παθαίνουν τίποτε [...].

Δεύτερον, το δημοσιονομικό έλλειμμα. Υπάρχει γιατί πρέπει να υπάρχει για να είμαστε πάντα χρεωμένοι. Έχουμε περιττά έξοδα σίγουρα. Γιατί όμως να δίνουμε το 24% του ΑΕΠ για στρατιωτικές δαπάνες την ώρα που τα άλλα ευρωπαϊκά κράτη δίνουν 4%-12%; Και μη μου λένε για την Τουρκία. Όταν μας έκανε πόλεμο ο Μουσολίνι, είχε 8.000.000 στρατό, και ο πληθυσμός της Ελλάδας ήταν 7.350.000. Ο στρατός του κράτους που μας έκανε επίθεση ήταν μεγαλύτερος από τον πληθυσμό μας! Νικήσαμε; Νικήσαμε. Χωρίς άρματα μάχης. Χωρίς αεροπλάνα.

Εάν πούμε στη γείτονα «μη διανοηθείς να διεκδικήσεις ούτε σπιθαμή εδάφους», τι θα κάνει; Θα τολμήσει; Τα είπα και στους δημοσιογράφους του «Spiegel». Τους ρώτησα: «Για πόσα χρόνια δεν σας άφησαν οι σύμμαχοι να φτιάξετε στρατό;». «Για δέκα χρόνια» μου απάντησαν. Για δέκα χρόνια λοιπόν ούτε μια δεκάρα για αμυντικές δαπάνες. Η πρώτη δόση του Μνημονίου δεν πήγε στον λαό, αλλά επέστρεψε στη Γερμανία για τα υποβρύχιά τους!».

-Και με το μεγάλο κράτος τι κάνουμε;
«Επεμβαίνει τώρα η τρόικα και λέει ότι ζητά περικοπή των δημοσίων υπαλλήλων. Η κυβέρνηση κάνει πως δεν καταλαβαίνει ότι οι τομείς που δεν αντέχουν περικοπές, είναι ο τομέας της Υγείας, της Παιδείας, της Έρευνας και της Ανάπτυξης. Υπάρχουν όμως τομείς μη παραγωγικοί, γεμάτοι από εσμούς ημετέρων που λυμαίνονται τον κρατικό Προϋπολογισμό. Αργόμισθοι, υψηλόμισθοι, πολυθεσίτες σε επιτροπές που παίρνουν αντιμισθίες, όλοι αυτοί οι εσμοί είναι αντιπαραγωγικοί. Να τους διώξει όλους αυτούς. Να τους διώξει! Υπουργός της προηγούμενης κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ μου είχε πει ότι είχε 145 συμβούλους! Και ο ρόλος τους ποιος είναι; Να κάνουν ρουσφέτια. Ογδόντα οκτώ συμβούλους έχει ο Παπανδρέου. Πότε προλαβαίνει να τους δει; Τέλος, δεν αναπτύξαμε ποτέ βαριά βιομηχανία. Καταντήσαμε να περιμένουμε να έρθουν τουρίστες επειδή γίνεται ένοπλη σύρραξη στη Μεσόγειο.

-Και πώς θα βγούμε από την κρίση; Ποία είναι η πρόταση σας;
«Για δέκα χρόνια να κάνουμε και εμείς το θαύμα μας! Έχω τέσσερις τρόπους. Μείωση στρατιωτικών δαπανών. Περικοπή άχρηστων δαπανών και σύλληψη της φοροδιαφυγής. Να μας δώσουν επίσης πίσω οι Γερμανοί τα 162 δισ. πολεμικές αποζημιώσεις που με τον τόκο φτάνουν το 1 τρισ. . Τέταρτος τρόπος: Αν η Ελλάδα έκανε ένα ομολογιακό δάνειο και η κυβέρνηση κέρδιζε την εμπιστοσύνη του λαού, τι λες, ο κόσμος θα δάνειζε ή όχι την κυβέρνηση; Θα τη δάνειζε. [...]».

-Η Αριστερά θα πρέπει να συμμετάσχει σε μια κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας;
«Εμείς, ως Αριστερά, δεν έχουμε πειστεί ότι οι κυβέρνηση κάνει αυτό που πρέπει. Ούτε η μία, ούτε η άλλη. Αν είχαμε πειστεί, για ποίον λόγο να μην το κάναμε; [...]».

-Εσείς, στην ηλικία σας, δεν κάθεστε σε ησυχία. Τη μία πάτε στην Πάτρα, την άλλη στη Μυτιλήνη, την άλλη στη Κέρκυρα. Πότε θα ησυχάσετε; Πέρασαν τα χρόνια...
«Ποτέ! Είναι μια οφειλή προς τους συντρόφους μου για τα όνειρα που κάναμε στη Κατοχή. Λευτεριά - την πετύχαμε -, εθνική ανεξαρτησία - δεν την πετύχαμε και φταίμε εμείς στην Αριστερά -, το θέμα της δημοκρατίας και το θέμα της κοινωνικής δικαιοσύνης. Είναι οφειλή απέναντι στους νεκρούς συντρόφους μου. Γι' αυτό δεν θα ησυχάσω ποτέ. [...]».

http://www.dete.gr/news.php?article_id=40804

Τρείς μαχαιριές στο σώμα της Αθήνας
Στέλιος Μάινας

Spoiler:
Δικαιούμαι δια να ομιλώ.

Όχι μόνο γιατί κι εγώ υπήρξα θύμα δολοφονικής επίθεσης, αλλά γιατί θα ήταν βλακώδες να με χαρακτηρίσει κανείς άνθρωπο κακών προθέσεων, πως μιλώ άκριτα, και ωθούμενος περισσότερο απ’ το θυμικό παρά απ’ τη λογική. Παρά το ότι έχω πληρώσει, για όποια θέση έχω πάρει, μιλώντας για το αυτονόητο.

Μα κι εδώ για το αυτονόητο πρόκειται, απ’ την αντίθετη πλευρά, κι όποιος δεν μπορεί να δει κι απ’ τις δυο μεριές, είναι ή τυφλός ή πονηρός.

Κι εδώ, αγαπητοί συμπολίτες, συμβαίνει καθημερινά το αδιανόητο.

Φωνάζεις βοήθεια και δεν υπάρχει άνθρωπος να σου δώσει ένα χέρι, το αδιανόητο, πεθαίνεις για ένα δεκάευρο, γιατί στραβοκοίταξες, γιατί τόλμησες να κυκλοφορήσεις νύχτα, το αδιανόητο, γιατί τόλμησες να μείνεις στο κέντρο της Αθήνας.

Δεν το πίστευα όταν το άκουσα, ήλπιζα πως δεν θα φτάναμε σ’ αυτό το σημείο, να σε σφάζουν σαν αρνί για μια κάμερα, για ένα πορτοφόλι. Τι άνθρωποι είναι αυτοί που τόσο χαμηλά στην ιεράρχηση αξιών τους έχουν βάλει την ανθρώπινη ζωή;

Εμείς οι κάτοικοι του κέντρου απευθύνουμε έκκληση για προστασία, πριν μας κυριεύσει ο χειρότερος εχθρός, ο φόβος.

Ομολογώ πώς κι εγώ φοβάμαι να κυκλοφορήσω νύχτα στη γειτονιά μου.

Το κέντρο της Αθήνας, αυτό που τόσο έχουμε αγαπήσει, κάθε άλλο παρά Αθήνα θυμίζει Μπογκοτά ναι, Μέξικο Σίτυ ναι, Κολομβία ναι, όχι όμως πόλη μιας ευνομούμενης Πολιτείας. Όχι. Δεν είναι δυνατόν να αισθάνεσαι ασφαλής ξημερώματα στο Χάρλεμ, και να τρέμεις μέρα μεσημέρι στο σπίτι σου!!!

Αυτές οι τρεις μαχαιριές , έπεσαν στο σώμα της Αθήνας. Η Αθήνα, αν δεν είναι νεκρή ψυχορραγεί, κύριε Καμίνη. Το κέντρο καταρρέει, η πόλη μας καταρρέει κύριε Καμίνη, σε δραματικούς τόνους σας απευθύνουμε έκκληση για βοήθεια, για να τονώσετε το αίσθημα ασφάλειας , για να μην αισθανόμαστε ξένοι στην πόλη μας,

Ανοίχτε επιτέλους το σταθμό του ηλεκτρικού στη Πλατεία, μπας και συνδεθεί επιτέλους με τον πολιτισμό!!!!!!! Βοηθήστε αυτούς τους απελπισμένους επαγγελματίες που εγκαταλείπουν τα μαγαζιά και τις επιχειρήσεις τους

Φωταγωγήστε τους δρόμους μας, τα στενά που μας επιτίθενται μόλις πέσει ο ήλιος.

Κάντε Δημοτικές περιπολίες, πόσο αίμα πρέπει να χυθεί για να καταλάβει η Πολιτεία πως δεν πάει άλλο; Τι άλλο πρέπει να γίνει για να καταλάβουμε πως ο κόσμος , στην απόγνωσή του, θα αρχίσει να αυτοδικεί;

Δεν ξέρω ποιοι δολοφόνησαν τόσο άγρια κι απάνθρωπα τον γείτονά μου τον Μανώλη, έναν πατέρα που δεν πρόλαβε να δει το παιδί του, που κρατούσε στα χέρια του την τσάντα με τα μωρουδιακά, μιας νέας ζωής που δεν θα γνώριζε.

Δεν ξέρω ποιοι διέπραξαν αυτή την Ύβρι, ελπίζω γρήγορα να βρεθούν και να οδηγηθούν στη Δικαιοσύνη αυτοί οι υπάνθρωποι εγκληματίες, αλλά θα ήταν κραυγαλέα τυφλός και κουφός όποιος δεν παραδεχόταν πώς η εγκληματικότητα στο κέντρο της Αθήνας βρίσκει προκάλυμμα, παραπέτασμα κάλυψης, πίσω από τους λαθρομετανάστες , με ολέθρια αποτελέσματα.

Θα ήταν εγκληματικά αφελές να μην επισημάνουμε πως αν δεν λυθεί ή τέλος πάντων αν δεν γίνουν κινήσεις για να αποφορτιστεί το πολύπαθο κέντρο από την εκρηκτική συνύπαρξη τόσων αγνώστων, χωρίς στοιχεία, χωρίς ταυτότητα, ανθρώπων όλων των φυλών και των χρωμάτων, αν δεν απογκετοποιηθεί το κέντρο, αν δεν αποφασίσει η Πολιτεία να κατανείμει και σε άλλες περιοχές της επικράτειας όλο αυτό το συγκεντρωμένο υπερπλήθος ανθρώπων, θα έχουμε έκρηξη βίας, που τώρα πια θα είναι εκατέρωθεν, και τότε θα οδηγηθούμε στο χάος.

http://www.aixmi.gr/index.php/treis-max ... hsathinas/

Κάθε άποψη, πρόταση και σκέψη ευπρόσδεκτη...
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Re: Το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης στην χώρα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nickthegreek992 » 19 Μάιος 2011, 11:00

(προβλέπω να γίνεται χαμός από κάτω)
Πρώτα απ'όλα να διευκρινίσω ότι δεν είμαι απόλυτος στις απόψεις που έχω και θα εκφράσω. Πρόκειται για θέμα που με προβληματίζει ιδιαίτερα.
Πρέπει να ορίσουμε, αρχικά, την έννοια "ρατσισμός". Ρατσισμός είναι να θεωρείς κάποια άλλη ομάδα κατώτερη εκ φύσεως από μία άλλη λόγω φυλετικών/γενετικών χαρ/κών ή μιας σειράς διαφορετικών προτιμήσεων. Κατ'αυτή την έννοια ακόμα και οι επιμένοντες στην απέλαση κ.ο.κ. των λαθρομεταναστών, δεν είναι ρατσιστές γιατί δεν τους ενδιαφέρει το χρώμα ή η καταγωγή, αλλά το γεγονός ότι είναι λαθραίοι, εγκληματούν κ.ο.κ.
Επίσης, στην Ελλάδα η πλειοψηφία των μεταναστών είναι λαθραίοι και σημαντικό ποσοστό των νόμιμων κέρδισε την άδεια παραμονής αφού πρώτα μπήκε λαθραία. Όλοι μάλιστα, σχεδόν, οι προερχόμενοι εξ Αφρικής και Μέσης Ανατολής είναι παράνομοι. (θα συνεχίσω)
'Αιτία έλομένου, θεός άναίτιος.
Άβαταρ μέλους
nickthegreek992

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nickthegreek992 » 19 Μάιος 2011, 11:09

Γιατί έρχονται οι μετανάστες στην Ελλάδα; Πρώτον, λόγω γεωγραφικής θέσης, αλλά αυτό δεν μας ενδιαφέρει ακόμη. Η αιτία της μετακίνησης είναι ότι είναι δυστυχισμένοι, πεινούν κ.τ.λ. Ποιος τους έκανε έτσι;
Ένα βαθμός καθυστέρησης και υποανάπτυξης είναι λογικός, γιατί πάντα υπάρχουν αποκλίσεις μεταξύ των χωρών. Αλλά στο μείζονα βαθμό οι χώρες του τρίτου κόσμου (το "αναπτυσσόμενες" είναι στάχτη στα μάτια του κόσμου) οφείλουν τα προβλήματά τους στην "πεπολιτισμένη Δύση". Οι αμερικανικές εταιρίες, αμερικανικοί και ευρωπαϊκοί παράγοντες και κράτη δημιουργούν τεχνητές ελλείψεις τροφίμων, αποσπούν βίαια -στην κυριολεξία- το φυσικό τους πλούτο και οργανώνουν καταστροφικούς πολέμους. Η Ελλάδα σιωπά και τους ενισχύει, ειδικά στο τελευταίο. Άρα, δεν είμαστε άμοιροι ευθυνών. (συνεχίζεται)
Άβαταρ μέλους
nickthegreek992

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 19 Μάιος 2011, 11:55

nickthegreek992 έγραψε:(προβλέπω να γίνεται χαμός από κάτω)
Πρώτα απ'όλα να διευκρινίσω ότι δεν είμαι απόλυτος στις απόψεις που έχω και θα εκφράσω. Πρόκειται για θέμα που με προβληματίζει ιδιαίτερα.
Πρέπει να ορίσουμε, αρχικά, την έννοια "ρατσισμός". Ρατσισμός είναι να θεωρείς κάποια άλλη ομάδα κατώτερη εκ φύσεως από μία άλλη λόγω φυλετικών/γενετικών χαρ/κών ή μιας σειράς διαφορετικών προτιμήσεων. Κατ'αυτή την έννοια ακόμα και οι επιμένοντες στην απέλαση κ.ο.κ. των λαθρομεταναστών, δεν είναι ρατσιστές γιατί δεν τους ενδιαφέρει το χρώμα ή η καταγωγή, αλλά το γεγονός ότι είναι λαθραίοι, εγκληματούν κ.ο.κ.
Επίσης, στην Ελλάδα η πλειοψηφία των μεταναστών είναι λαθραίοι και σημαντικό ποσοστό των νόμιμων κέρδισε την άδεια παραμονής αφού πρώτα μπήκε λαθραία. Όλοι μάλιστα, σχεδόν, οι προερχόμενοι εξ Αφρικής και Μέσης Ανατολής είναι παράνομοι. (θα συνεχίσω)

nickthegreek992 έγραψε:Γιατί έρχονται οι μετανάστες στην Ελλάδα; Πρώτον, λόγω γεωγραφικής θέσης, αλλά αυτό δεν μας ενδιαφέρει ακόμη. Η αιτία της μετακίνησης είναι ότι είναι δυστυχισμένοι, πεινούν κ.τ.λ. Ποιος τους έκανε έτσι;
Ένα βαθμός καθυστέρησης και υποανάπτυξης είναι λογικός, γιατί πάντα υπάρχουν αποκλίσεις μεταξύ των χωρών. Αλλά στο μείζονα βαθμό οι χώρες του τρίτου κόσμου (το "αναπτυσσόμενες" είναι στάχτη στα μάτια του κόσμου) οφείλουν τα προβλήματά τους στην "πεπολιτισμένη Δύση". Οι αμερικανικές εταιρίες, αμερικανικοί και ευρωπαϊκοί παράγοντες και κράτη δημιουργούν τεχνητές ελλείψεις τροφίμων, αποσπούν βίαια -στην κυριολεξία- το φυσικό τους πλούτο και οργανώνουν καταστροφικούς πολέμους. Η Ελλάδα σιωπά και τους ενισχύει, ειδικά στο τελευταίο. Άρα, δεν είμαστε άμοιροι ευθυνών. (συνεχίζεται)

Το αντικείμενο προς συζήτηση εν προκειμένω δεν είναι ούτε ο ρατσισμός (εξού και αυτοί των οποίων τα άρθρα επέλεξα να παραθέσω, ακριβώς για να μην μπορούν να ταμπελοποιηθούν στον ακροδεξιό χώρο) ούτε η νόμιμη μετανάστευση με την οποία ουδέποτε είχαμε πρόβλημα στην Ελλάδα και ούτως ή άλλως είναι απαραίτητη. Μάλιστα θεωρώ εξόχως αποπροσανατολιστικό στο συγκεκριμένο θέμα να γίνεται νύξη σε οποιαδήποτε πτυχή περί ρατσισμού. Αξίζει δε να επισημάνω ότι αν δεις τα παραπάνω άρθρα, του Κουνδούρου π.χ. οι όποιες ρατσιστικές τάσεις παρουσιάζονται σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό αντίστροφα, δηλαδή ΠΡΟΣ τους Έλληνες, όχι από αυτούς, πράγμα που επιβεβαιώνεται συνεχώς από πολλούς που έχουν πέσει θύματα εγκληματικών ενεργειών. Δηλαδή οι περιγραφές των θυμάτων δεν είναι πλέον «μου βούτηξε την τσάντα και έφυγε» αλλά «με χτύπησε, μου βούτηξε την τσάντα, μετά με μαχαίρωσε επειδή αντιστάθηκα και με ξαναχτύπησε ενώ είχα πέσει κάτω».

Και κατά την γνώμη μου, το στάδιο των αιτιών, εκτιμήσεων, διαπιστώσεων είναι προ πολλού εξαντλημένο. Το θέμα είναι από εδώ και πέρα τι γίνεται.

Και με την ευκαιρία, μια ακόμα άποψη σχετικά, από τον Διονύση Σαββόπουλο (το λινκ έχει ηχητικό αρχείο):

Σαββόπουλος: “Να πάμε τους μετανάστες σε νησιά”(audio)

Ο Σαββόπουλος, μιλώντας σε εκπομπή για τη βία που μεταδόθηκε από πολλούς ραδιοφωνικούς σταθμούς, είπε πως για να αντιμετωπιστεί η βία, θα πρέπει να “καθαρίσει” η Αθήνα από τοξικομανείς και μετανάστες.
Πρότεινε μάλιστα να κηρυχθεί η πρωτεύουσα σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης και να μεταφερθούν μετανάστες και τοξικομανείς σε αραιοκατοικημένα νησιά, υπό την επίβλεψη του ΟΗΕ.
“Ήρθε η ώρα να αποφασίσεις αν θα πεθάνεις ή θα ζήσεις”, πρόσθεσε ο Σαββόπουλος.

Πηγή: http://www.cosmo.gr/News/Hellas/323557.html

(σ.σ. για μένα το παραπάνω δεν είναι λύση πάντως, μάλλον δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από όσα λύνει. Αλλά μετά από τόσα χρόνια στη γυάλα δεν είναι περίεργο να έχεις χάσει επαφή με την πραγματικότητα...)
Κλικ για το αρχείο εδώ: http://mp3twit.com/b7c
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 19 Μάιος 2011, 12:38

εμενα σχετικα με την λαθρομεταναστευση, μου αρεσε αυτο αυτο που εκανε η Ιταλια που αντιμετωπιζει παρομοιο προβλημα με την Ελλαδα, εδωσε σε καμποσες χιλιαδες παρανομους μεταστασες αδεια/βιζα ή οπως το λενε για λιγους μηνες και ολοι αυτοι οι μεταναστες ξεχυθηκαν νομιμα πλεον σε ολες τις ευρωπαϊκες χωρες. αυτα που λενε συνεχεια οτι το ελληνικο κρατος δεν μπορει να νομιμοποιησει τοσους μεταναστες ειναι βλακεια, μπορει να το κανει και φυσικα θα φυγουν ολοι. δεν θελει κανενας να μεινει στην Ελλαδα. παω πολυ συχνα στην Πατρα και στο λιμανι περιμενουν ολοι ποτε θα καταφερουν να μπουν σε ενα πλοιο (λαθραια παντα) για Ιταλια, ωστε να καταφερουν να πανε στην Ευρωπη να ζησουν μια αξιοπρεπεη ζωη.
αυτο που συμβαινει ειναι τραγικο. οι Ελληνες φοβουνται ακομα και μεσα στα σπιτια τους και οι μεταναστες δεν εχουν να φανε και ζουν ο ενας πανω στον αλλο σε παναθλια υπογεια που τα χρυσοπληρωνουν.
απλα το να νομιμοποιηθουν αυτοι οι ανθρωποιι προφανως δεν συμφερει πολλους που τωρα εκμεταλλευονται την κατασταση και φυσικα οι υπολοιπες ευρωπαϊκες χωρες δεν γουσταρουν να εχουν τοσους μεταναστες, εχουν ηδη μεγαλη εγκληματικοτητα. αλλα απο την αλλη δεν μας βοηθανε κιολας.

πιστευω πως ενας υποτυπωδης σεβασμος αξιζει σε αυτους τους ανθρωπους που για να ερθουν μεχρι εδω περασαν απο τοσες κακουχιες, που τους εκμεταλλευτηκαν πριν ακομα φτασουν στην Ελλαδα και λογικα πολλοι θα πεθανα και στο δρομο.

για την εγκληματικοτητα που συνδεεται με την λαθρομεταναστευση, νομιζω πως ειναι λογικο επακολουθο αφου δεν εχουν πως να ζησουν και που να ζησουν. δεν μπορουν να βρουν δουλεια αφου ειναι παρανομοι και φυσικα υπαρχει και η οικονομικη κριση στην Ελλαδα που κανει τα πραγματα ακομα χειροτερα. σε περιοδους κρισης παντα η εγκληματικοτητα εκτοξευεται. υποθετω πως οι λαθρομεταναστες νιωθουν εντελως παγιδευμενοι μεσα στην Ελλαδα αυτη την εποχη.

ελπιζω να μην ειμαι τελειως εκτος θεματος, γιατι δεν εχω καταλαβει ακριβως για ποιο θεμα θα μιλησουμε στην ενοτητα αυτη.
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 19 Μάιος 2011, 13:22

dr.strangelove έγραψε:για την εγκληματικοτητα που συνδεεται με την λαθρομεταναστευση, νομιζω πως ειναι λογικο επακολουθο αφου δεν εχουν πως να ζησουν και που να ζησουν. δεν μπορουν να βρουν δουλεια αφου ειναι παρανομοι και φυσικα υπαρχει και η οικονομικη κριση στην Ελλαδα που κανει τα πραγματα ακομα χειροτερα. σε περιοδους κρισης παντα η εγκληματικοτητα εκτοξευεται. υποθετω πως οι λαθρομεταναστες νιωθουν εντελως παγιδευμενοι μεσα στην Ελλαδα αυτη την εποχη.

Για την ιστορία να θυμίσω ότι το θέμα της εγκληματικότητας ειδικά το είχαμε αγγίξει κάπως επιφανειακά και παλαιότερα, εδώ:

viewtopic.php?p=476602#p476602

Το πρόβλημα ειδικά με την λαθρομετανάστευση είναι βασικά ότι δεν υπάρχει, τουλάχιστον με το υφιστάμενο σύστημα, ο παραμικρός έλεγχος, δηλαδή απλά δεν ξέρουμε ποιος μπαίνει και τι ιστορικό έχει. Μπορεί κάποιος άνετα να ισχυριστεί ότι έιναι Παλαιστήνιος πολιτικός πρόσφυγας για να πάρει άσυλο πιο εύκολα. Ή ότι είναι Ιρακινός, χώρα όπου γίνεται πόλεμος οπότε απλά δεν μπορεί να απελαθεί.

Κάποιος ο οποίος φεύγει από μια χώρα με σοβαρά προβλήματα δεν σημαίνει ότι είναι και εγκληματίας, αλλά σημαίνει σίγουρα ότι ανάμεσά τους υπάρχουν και τέτοιοι, και μάλιστα εγκληματικά στοιχεία είναι και τα πρώτα που αποχωρούν για άλλες χώρες (με πιο ελαστική νομοθεσία ας προσθέσω, όπως η δικιά μας). Έχουμε ξεφύγει δηλαδή από το στάδιο των μικροκλοπών που θα κάνει κάποιος που όντως δεν έχει να φάει, και βλέπουμε πλέον συστηματικά δολοφονίες, ληστείες, εμπόριο ναρκωτικών από αλλοδαπούς που από την πρώτη στιγμή που ήρθαν στην χώρα δεν κόλλησαν ούτε ένα ένσημο, εννοώντας ότι ήρθαν ακριβώς για να κάνουν άλλη «καριέρα». Εξάλλου και η απέλασή τους όταν συλλαμβάνονται είναι προβληματική, υπάρχει πρόσφατο προηγούμενο όπου η Γερμανία προσπάθησε να διώξει 293 Λιβανέζους βαρυποινήτες και ο Λίβανος απλά αρνήθηκε να τους πάρει πίσω...

Με λίγα λόγια το υφιστάμενο σύστημα «μπάτε σκύλοι αλέστε» απλά δεν λειτουργεί.

Κατατρεγμένοι άνθρωποι σαφώς και αξίζουν και σεβασμό και βοήθειας. Υπάρχουν άλλωστε φορείς όπως η Εκκλησία της Ελλάδος και αρκετές σοβαρές ΜΚΟ (γιατί υπάρχουν και ΜΚΟ καραγκιόζηδες) που παρέχουν απίστευτο ανθρωπιστικό έργο για τα δεδομένα της χώρας (το μέγεθός της και την χρονική συγκυρία), αλλά αυτό μπορεί να γίνει μέχρι κάποιο σημείο μόνο.
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 19 Μάιος 2011, 13:54

σχετικα με αυτους που ηρθαν να κανουν αλλη καριερα, η αστυνομια δεν γνωριζει ποιοι περιπου ειναι? δεν τους παρακολουθει? δεν ξερω πως λειτουργουν βεβαια, αλλα καπως θα μπορει να τους βρει. η Ομονοια ειναι γεματη και απλα αδιαφορουν. δεν λεω πως το κανει αυτο ολο το σωμα της αστυνομιας, αλλα θελω να πω δεν γινεται κατι για να καθαρισει η περιοχη. γινεται εμποριο ναρκωτικων μερα μεσημερι πανω στην πλατεια και δεν κανει κανενας τιποτα. αντι να κυνηγανε αυτους, κυνηγανε τους λαθρομεταναστες που πουλανε τσαντες κλπ στην Ακαδημιας, στην Ερμου και αλλου. δεν ξερω εαν υπαρχει καποια μεμονομενη προσπαθεια συλληψης των εμπορων ναρκωτικων, αλλα θα πρεπει να γινει πιο μαζικα μαλλον γιατι ετσι δεν γινεται δουλεια.

ενας κυριουλης μεγαλος σε ηλικια μεσα στο λεωφορειο για κεντρο μου ελεγε πριν καμποσο καιρο οτι στεναχωριεται που βλεπει την Αθηνα ετσι. οτι ζει απο μικρο παιδι στην Κυψελη και οτι καποτε η Κυψελη και οι γυρω περιοχες ήταν πολυ ομορφες και καθαρες και τωρα φοβουνται ακομα και μεσα στα σπιτια τους και οτι ντρεπεται που η πολη που παρεδωσε στα εγγονια του και στους νεους γενικοτερα ειναι αυτη που ειναι τωρα. ειχε σχεδον βουρκωσει ο ανθρωπος. δεν ηξερε πως να αντιδρασει για το κυμα λαθρομεταναστευσης. σιγουρα οι Ελληνες εχουν πανικοβληθει με ολη αυτη την εξαρση, εχουν πεσει ολα μαζι μαζεμενα, εχουν παρει ολοι αναποδες και την πληρωνουν τελικα ανθρωποι που μπορει να μην φταινε :confused:
αλλοι παλι στα ΜΜΜ εχουν μαλλον ξεφυγει και φωναζουν στον οδηγο να κατεβασει ολους τους ξενους απο το οχημα γιατι ειναι επικινδυνοι και εχουν χαλασει την Ελλαδα και δεν μπορουν πια οι ελληνες να κυκλοφορησουν. τους βριζουν τοσο πολυ, εχω δει μεχρι και να τους πετανε διαφορα πραγματα. μια γυναικα ουρλιαζε μεσα στο τραμ σε εναν ξενο ο οποιος ηταν παρα πολυ ησυχος και δεν εκανε απολυτως τιποτα. καθοταν σε ενα σημειο και μπηκε η αλλη μεσα, τον ειδε και αρχισε να ουρλιαζει και να κλαιει απο τα νευρα της ή απο την απελπισια της.
ειναι τραγικη η κατασταση ειναι το τραγικοτερο ολων ειναι οτι αυτοι που πρεπει να παρουν μετρα, αδιαφορουν.
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 19 Μάιος 2011, 18:37

dr.strangelove έγραψε:σχετικα με αυτους που ηρθαν να κανουν αλλη καριερα, η αστυνομια δεν γνωριζει ποιοι περιπου ειναι? δεν τους παρακολουθει? δεν ξερω πως λειτουργουν βεβαια, αλλα καπως θα μπορει να τους βρει. η Ομονοια ειναι γεματη και απλα αδιαφορουν. δεν λεω πως το κανει αυτο ολο το σωμα της αστυνομιας, αλλα θελω να πω δεν γινεται κατι για να καθαρισει η περιοχη. γινεται εμποριο ναρκωτικων μερα μεσημερι πανω στην πλατεια και δεν κανει κανενας τιποτα. αντι να κυνηγανε αυτους, κυνηγανε τους λαθρομεταναστες που πουλανε τσαντες κλπ στην Ακαδημιας, στην Ερμου και αλλου. δεν ξερω εαν υπαρχει καποια μεμονομενη προσπαθεια συλληψης των εμπορων ναρκωτικων, αλλα θα πρεπει να γινει πιο μαζικα μαλλον γιατι ετσι δεν γινεται δουλεια.

Αρχικά για αποφυγή επανάληψης να σημειώσω ότι για το θέμα των ναρκωτικών και του τι γίνεται για αυτό είχαμε κάνει κάποια συζήτηση στο παρελθόν σχετικά σε άλλο θέμα και συγκεκριμένα εδώ: viewtopic.php?p=517737#p517737

Για αυτό που λες, ναι είναι γεγονός ότι λίγο-πολύ αρκετούς τους ξέρει. Ωστόσο, αυτό δεν σημαίνει τίποτα από μόνο του, δεν μπορείς να συλλάβεις κάποιον απλά επειδή τον υποψιάζεσαι, πρέπει να είναι επ' αυτοφώρω. Κάποια στιγμή τελικά με αστυνομική έρευνα, συλλογή στοιχείων μαρτυριών κτλ τους πιάνουν, αλλά εν τω μεταξύ έχουν ρημάξει τον κόσμο. Το λογικό θα ήταν λοιπόν να μην τους επιτρεπόταν η είσοδος εξ αρχής, όχι κατόπιν εορτής αφού έσφαζαν και έκλεβαν πρώτα. Π.χ. δες εδώ αντιπροσωπευτικό παράδειγμα: Δελτίο τύπου 133 ληστείες, καριερίστες δηλαδή στην κυριολεξία... Και μιλάμε μόνο για αυτές που διασταυρώθηκαν και στοιχειοθετούνται και μόνο σε διάστημα 5 μηνών...

Και επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγηθώ: Αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι οι λαθρομετανάστες είναι εγκληματίες! Αλλά ότι ανάμεσά τους και εκμεταλευόμενοι το χάος που επικρατεί, χώνονται και εγκληματίες, και καριερίστες και περιστασιακοί.

ενας κυριουλης μεγαλος σε ηλικια μεσα στο λεωφορειο για κεντρο μου ελεγε πριν καμποσο καιρο οτι στεναχωριεται που βλεπει την Αθηνα ετσι. οτι ζει απο μικρο παιδι στην Κυψελη και οτι καποτε η Κυψελη και οι γυρω περιοχες ήταν πολυ ομορφες και καθαρες και τωρα φοβουνται ακομα και μεσα στα σπιτια τους και οτι ντρεπεται που η πολη που παρεδωσε στα εγγονια του και στους νεους γενικοτερα ειναι αυτη που ειναι τωρα. ειχε σχεδον βουρκωσει ο ανθρωπος. δεν ηξερε πως να αντιδρασει για το κυμα λαθρομεταναστευσης. σιγουρα οι Ελληνες εχουν πανικοβληθει με ολη αυτη την εξαρση, εχουν πεσει ολα μαζι μαζεμενα, εχουν παρει ολοι αναποδες και την πληρωνουν τελικα ανθρωποι που μπορει να μην φταινε :confused:
αλλοι παλι στα ΜΜΜ εχουν μαλλον ξεφυγει και φωναζουν στον οδηγο να κατεβασει ολους τους ξενους απο το οχημα γιατι ειναι επικινδυνοι και εχουν χαλασει την Ελλαδα και δεν μπορουν πια οι ελληνες να κυκλοφορησουν. τους βριζουν τοσο πολυ, εχω δει μεχρι και να τους πετανε διαφορα πραγματα. μια γυναικα ουρλιαζε μεσα στο τραμ σε εναν ξενο ο οποιος ηταν παρα πολυ ησυχος και δεν εκανε απολυτως τιποτα. καθοταν σε ενα σημειο και μπηκε η αλλη μεσα, τον ειδε και αρχισε να ουρλιαζει και να κλαιει απο τα νευρα της ή απο την απελπισια της.
ειναι τραγικη η κατασταση ειναι το τραγικοτερο ολων ειναι οτι αυτοι που πρεπει να παρουν μετρα, αδιαφορουν.

όλοι λίγο πολύ οι κάτοικοι της Αθήνας αυτής της άποψης είναι, ότι η πόλη έχει γίνει ζούγκλα και ότι κάτι πρέπει να γίνει για αυτό...
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nickthegreek992 » 19 Μάιος 2011, 22:17

(συνέχεια) Άρα, σε κάθε περίπτωση, βρισκόμαστε με έναν τεράστιο αριθμό μεταναστών... Το εμφανές πρόβλημα είναι η εγκληματικότητα, η υποβάθμισή και η υπερσυσώρευση ανέργων ατόμων. Υπάρχει και ένα άλλο πρόβλημα που αφορά στον πολιτισμό. Οι μετανάστες, κυρίως στην πλειοψηφία τους είναι Άραβικής και Μουσουλμανικής προέλευσης. Γι'αυτό το λόγο, την πολιτισμική ταυτότητα, και μόνο για αυτόν, διαφέρουν από εμάς: μπούργκες, μαντίλες, απολυταρχισμός, συντηρητικότητα, φονταμενταλισμός κ.ο.κ. σε διαφορετικές, βέβαια, αναλογίες κτλ, αλλά οπωσδήποτε υφίστανται σαν στοιχεία αυτά, ενώ στους Ευρωπαίους, ακόμα και στον καθυστερημένο Έλληνα μικρομεσαίο αστό που (συνεχίζω)
Άβαταρ μέλους
nickthegreek992

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Monkey Business » 25 Μάιος 2011, 15:39

Ξερετε τι εχω καταλαβει αδερφια?
Μας εχουν δημιουργησει κομπλεξ...Αμα πεις για τον λαθραιο κατι,'Σσσσ...Σκασμος,ειναι 'Μεταναστης',πειναει και τα κανει αυτα'....
Οποτε ολοι τουμπεκι.Εχω βαρεθει πραγματικα σας μιλαω...το παλεψα,και κομπλεξ δεν εχω πια.Οτι ειναι να πω θα το πω ανοιχτα.Γιατι πρεπει να το πω...
Να παρουν ολοι ποδι...Μου λεει ο αλλος(βλεπε και Λαζοπουλο)'μα τα παιδια τους πηγαν εδω δημοτικο,ειναι Ελληνες,να παρουν !!!ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ!!!'
Τι λες ρε φιλαρακο???Πως μπηκαν ολοι αυτοι εδω???Νομιμα???
Οχι βεβαια...
Καναν τις γειτονιες μας γκετο,διοτι οποιοι ζουν σε περιοχες της Αθηνας,βλεπουν οτι οχι μονον οι λαθραιοι(καλα γι'αυτους λογος δε γινεται...)αλλα και οι νομιμοι δεν εχουν την καμμια των διαθεσεων να αφομοιωθουν...
ΑΚΟΥΤΕ ΑΔΕΡΦΙΑΑΑ???Παει καιρος που εχω να ακουσω αμιγως Ελληνικα στη γειτονια μου...τη γειτονια που επαιζα 7 και 8 χρονο εξω στους δρομους...
Τα παιδακια τωρα 7 και 8 χρονο,πανε σχολειο με τα παιδια ολων των εθνικοτητων...αμα μιλησουνε για την πατριδα μας,ο 'προοδευτικος' δασκαλος θα πει: 'Σκασμος προσβαλλεις τον Αχμεντ,τον Εντι και οποιο αλλο ξενο παιδακι υπαρχει...
Αμα μιλησεις για θρησκεια 'Σιωπη, ο Μωχαμετ δεν πιστευει στον ιδιο Θεουλη,γι'αυτο σταματα,προσβαλλεται...
Που παμε ρε αδερφια???Που στο καλο μας πανε???Αμα δεις σημερα εναν Ελληνα Πατριωτη και θρησκευαμενο,τον υποτιμας οσο δε παιρνει...Αμα δεις τον Πακιστανο και οποιο Πακιστανο στο δρομο με τις κελεμπιες,θα πεις,'Μπραβο!Τιμα τις παραδοσεις του'
Ε λοιπον βαρεθηκα,εχω αγανακτησει.Ας σταματησει πια αυτο το παραμυθι.ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΓΑΠΩ ΚΑΘΕ ΞΕΝΟ,ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΑΓΑΠΩ ΟΤΑΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥ Ή ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΑΦΟΜΟΙΩΣΗΣ!!!
Πλακωσαν τα εκατομυρια των ξενων και μας λενε:'αγαπηστε τους,δεχτειτε τους'...
Δεν ειναι ετσι,δεν θα μπορεσουμε να τους αφομοιωσουμε...Ειναι υπεραριθμοι.Αυτοι και η επεκτατικη κουλτουρα τους θα μας αφομοιωσει,σε συνδυασμο με την αποκοπη μας απο τις ριζες μας,και την Αμερικανοποιηση μας...
ΑΔΕΡΦΙΑ ΞΥΠΝΑΤΕ!!!ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ!!!

Υ.Γ
Τρομερα επικαιρο το θεμα και σας ευχαριστω που το θιξατε.
Να'στε παντα καλα
http://youtu.be/1Y7qlyUg9IU
Εις οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης
Άβαταρ μέλους
Monkey Business

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό & Αρχαιολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ενυώ » 25 Μάιος 2011, 15:56

μαζι σου (κ παρεπιπτοντως ειμαι ελληνολιβανεζα με μητερα ελληνιδα που γεννηθηκα κ μεγαλωσα στην ελλαδα σε μονογονεικη οικογενεια-δλδ με τη μητερα μου) οποτε 1)δεν μπορει κανεις να μου καταλογισει ρατσισμο κλπ γτ δεν αποδεχομαι αποψεις τυπου φυλετικης καθαροτητας 2)μπορω να εχω μια καλυτερα αποψη απο το μεσο ελληνα για τους αραβες κ εν γενει μουσουλμανους-μη δυτικους.δεν προκειται ΠΟΤΕ να αφομοιωθουν κ να ξεφυγουν απο την κουλτουρα τους (δλδ τα αρνητικα της)
Dying doesn't make this world dead to us
Breathing doesn't keep the flame alive in us
Dreaming doesn't make time less real for us
One life
One chance
All ephemeral
Άβαταρ μέλους
Ενυώ
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό goldenrose » 25 Μάιος 2011, 16:04

ε τοτε να απελαθουν αμα δημιουργουν προβληματα :peace: :peace:
ηδη εχουν δημιουργησει πολλα :peace:
να εχουμε τουλαχιστον μονο τους δικους μας να αντιμετωπισουμε που ειναι κ αυτοι :thumbdown:
απλα ετσι θα χρειαζεται λιγοτερος κοπος κ κοστος :bangin:
Άβαταρ μέλους
goldenrose
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 25 Μάιος 2011, 23:39

Προσωπικά, διαφωνώ με το σκεπτικό απέλασης αλλοδαπών οι οποίοι ζουν στην Ελλάδα με τις οικογένειές τους για πολλά χρόνια. Καλώς ή κακώς τους επετράπη η είσοδος στην Ελλάδα. Έζησαν εδώ, εργάστηκαν εδώ, έκανα παιδιά εδώ. Τα παιδιά τους πήγαν σε ελληνικό σχολείο. Πολλά από αυτά γνωρίζουν ως γλώσσα την ελληνική και όχι αυτή της πατρίδας τους. Πώς μπορούμε σε αυτούς τους ανθρώπους να ζητάμε να πάρουνε πόδι;
Όσον αφορά τη αφομοίωσή τους στην Ελλάδα, δε νομίζω πως χρειάζεται να αφομοιωθούν εντελώς. Για μένα καλά κάνουν και κρατάνε τις παραδόσεις τους (ένδυση, τρόπος ζωής, θρησκεία). Είναι δικαίωμά τους, αρκεί να ΜΗ μου το επιβάλλουν, όπως δε θα τους επιβάλλω και εγώ τις δικές μου. Άλλωστε και μεις δεν είμαστε υπερήφανοι όταν ακούμε ότι Έλληνες που ζούνε στο εξωτερικό εξακολουθούν να διατηρούν εκεί τις ελληνικές παραδόσεις;
Άνθρωποι είναι και αυτοί! Ας μπούμε και λίγο στην θέση τους! :peace:

Τώρα όσον αφορά την παράνομη είσοδο λαθρομεταναστών, εκεί τις ευθύνες τις έχει το κράτος!! :peace:
Σ' αυτή την περίπτωση είμαι υπέρ της απέλασης ατόμων που βρίσκονται στην Ελλάδα χωρίς χαρτιά και δεν έχουν εδώ οικογένειες ή διάγουν "αμαρτωλό" βίο. Γιατί πραγματικά, δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις στους δρόμους από το φόβο. Άσε που νομίζεις πως ζεις σε ξένη χώρα.

Όμως, μεταξύ μας, τα ξένα αυτά χέρια τα χρειαζόμαστε γιατί δεν θα μπορούμε να φτιάξουμε τα καζανάκια μας και τις πρίζες μας. :peace: Βλέπετε όλοι οι Έλληνες πλέον αναζητούν την ανώτερη μόρφωση και σνομπάρουν τα επαγγέλματα όπως αυτά του υδραυλικού ή του ηλεκτρολόγου. :peace: Οπότε τι μας μένει; Τα αλλοδαπά! :tease:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό goldenrose » 25 Μάιος 2011, 23:42

δε νομιζω οτι ειναι πολλοι που σνομπαρουν αυτα τα επαγγελματα
κ μονοι μας χωρις τους αλλοδαπους μια χαρα μπορουμε να τα καταφερουμε :peace:
Άβαταρ μέλους
goldenrose
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 25 Μάιος 2011, 23:52

goldenrose έγραψε:δε νομιζω οτι ειναι πολλοι που σνομπαρουν αυτα τα επαγγελματα
κ μονοι μας χωρις τους αλλοδαπους μια χαρα μπορουμε να τα καταφερουμε :peace:

Γκόλντεν μου, επειδή ο πατέρας μου τυγχάνει ν' ανήκει στον κλάδο των συγκεκριμένων επαγγελμάτων, επιτρεψέ μου να έχω άλλη άποψη για το θέμα. :peace2:

Σου λέω πως κι εμένα δε μου αρέσει που βλέπω παντού ξένους στο κέντρο και που φοβάμαι να κυκλοφορήσω, αλλά δεν είμαι υπέρ της απέλασης αλλοδαπών που ζουν εδώ για χρόνια με τις οικογένειές τους.
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 25 Μάιος 2011, 23:55

maritsa έγραψε:Σου λέω πως κι εμένα δε μου αρέσει που βλέπω παντού ξένους στο κέντρο και που φοβάμαι να κυκλοφορήσω, αλλά δεν είμαι υπέρ της απέλασης αλλοδαπών που ζουν εδώ για χρόνια με τις οικογένειές τους.

Μαρίτσα, για να μην ανησυχείς, σου λέω ότι αυτή η μερίδα μεταναστών που περιγράφεις στην πραγματικόττηα δεν είναι ούτε ανεπιθυμήτη, ούτε αχρείαστη. Η μερίδα αυτή των μεταναστών όμως δεν δημιουργεί προβλήματα και -πλέον- δεν είναι η πλειοψηφεία των αλλοδαπών στην χώρα!

Και αυτή είναι η ουσία του θέματος...
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 25 Μάιος 2011, 23:58

metalslug έγραψε:
maritsa έγραψε:Σου λέω πως κι εμένα δε μου αρέσει που βλέπω παντού ξένους στο κέντρο και που φοβάμαι να κυκλοφορήσω, αλλά δεν είμαι υπέρ της απέλασης αλλοδαπών που ζουν εδώ για χρόνια με τις οικογένειές τους.

Μαρίτσα, για να μην ανησυχείς, σου λέω ότι αυτή η μερίδα μεταναστών που περιγράφεις στην πραγματικόττηα δεν είναι ούτε ανεπιθυμήτη, ούτε αχρείαστη. Η μερίδα αυτή των μεταναστών όμως δεν δημιουργεί προβλήματα και -πλέον- δεν είναι η πλειοψηφεία των αλλοδαπών στην χώρα!

Ναι, αλλά δυστυχώς όλους τους παίρνει η μπάλα! :thumbdown:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 26 Μάιος 2011, 00:02

maritsa έγραψε:
metalslug έγραψε:

Ναι, αλλά δυστυχώς όλους τους παίρνει η μπάλα! :thumbdown:

Ναι για κάποιους είναι όλοι το ίδιο, αλλά προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν αυτοί οι κάποιοι... το διευκρίνησα άλλωστε στο πρώτο μήνυμα και φαίνεται και από τον τίτλο ότι το πρόβλημα δεν είναι με τους νόμιμους μετανάστες, ή έστω μ' αυτούς που ήρθαν για να δουλέψουν για μια καλύτερη ζωή. Αυτοί που έρχονται τα τελευταία 7-8 χρόνια τουλάχιστον από Ασία και Αφρική μεριά είναι κατά κύριο λόγο απλώς η σαβούρα της χώρα τους. Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους...
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 26 Μάιος 2011, 00:07

metalslug έγραψε: Αυτοί που έρχονται τα τελευταία 7-8 χρόνια τουλάχιστον από Ασία και Αφρική μεριά είναι κατά κύριο λόγο απλώς η σαβούρα της χώρα τους. Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους...

ΟΚ! Σ' αυτό θα συμφωνήσω!
Όμως και πάλι δεν φταίνε ΜΟΝΟ αυτοί!! :peace:
Τι κάνει το Κράτος;; :?:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Monkey Business » 26 Μάιος 2011, 09:14

Εγω παντως ειδα Ελληνες που φυγαν στο εξωτερικο και γυρισαν 20 χρονια μετα,και δε γνωριζαν να μιλησουν Ελληνικα!!!!
Αυτη ειναι η αφομοιωση ρε παιδια τωρα,μην κοροιδευομαστε...
Εβλεπα στον Θεμο μια νυχτα,μια ΚΑΝΑΔΕΖΑ που παντρευτηκε Ελληνα και μεσα σε 2 χρονια μιλαγε Ελληνικα,οπως μιλαει καποιος που εχει ζησει 40 χρονια στην Ελλαδα(Χωρις καμμια υπερβολη)...
Και στον αντιποδα βλεπω τον εκπροσωπο της Πακιστανικης κοινοτητας(Οπως και αλλοι και αλλες,απο διαφορετικες κοινοτητες χωρων) ο οποιος ειναι 27 χρονια στην Ελλαδα και δε ξερει ακομη να μιλαει...
Εδω φαινεται ποιος θελει πραγματικα να αφομοιωθει...
Οπως και να το κανουμε οι Μουσουλμανοι μας βλεπουν ως απιστους(γιατι στη συντριπτικη τους πλειοψηφια ειναι Μουσουλμανοι)και ως απιστοι θα πρεπει να προσυλιτιστουμε στο Ισλαμ με το καλο(οταν οι Μουσουλμανοι ειναι το μικροτερο κομματι της κοινωνιας) ή με το κακο(οταν εχουν υπερισχυσει σε μια κοινωνια).Αυτα σας τα λεω διοτι το κολληταρι μου ηταν Μουσουλμανος...
Επισης ξερω απο αλλο φιλο ο οποιος εζησε σε Αραβικη χωρα,οτι οι Μουσουλμανοι παντρευονται γυναικες(ΠΟΤΕ ΓΥΝΑΙΚΕΣ,ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ)για να τις προσυλιτισουν και ετσι το Ισλαμ να επεκταθει...
Εν κατακλειδι.Ειμαστε 2 διαφορετικοι κοσμοι,καλο ειναι ο καθενας να ζει στην πατριδα του και να θρησκευεται οπως γουσταρει και να εχει οτι ηθη και εθιμα γουσταρει...
Οταν ομως επιλεγει να ερθει στην Ελλαδα και στην καθε Ελλαδα,θα πρεπει να νοιωθει υποχρεωμενος και υποχρεος στους Ελληνες ή στους καθε Ελληνες που τον δεχτηκαν.

Υ.Γ
Συγγνωμη που καθε φορα που γραφω σας απλωνω μπουγαδα... :lola:
http://youtu.be/1Y7qlyUg9IU
Εις οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης
Άβαταρ μέλους
Monkey Business

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό & Αρχαιολογικό

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες