filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Η ηλίθια νοοτροπία πολλών Ελληναράδων (Νεοελλήνων)

Περάστε ευχάριστα και δημιουργικά την ελεύθερή σας ώρα και γνωρίστε νέους φίλους.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Η ηλιθια νοοτροπια πολλων Ελληναραδων (Νεοελληνων)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ginastam2009 » 29 Σεπ 2011, 22:11

θελω κ εγω να βγαλω το αχτι μου!! με ενοχλει που στις υπηρειες οταν μπει ελληνας μιλανε στον πληθυντικο κ γενικα ειναι ευγενικοι ενω μολις μπει πχ πακιστανος λενε πχ: εσυ ελα εδω... δλδ δεν το καταλαβαινω αυτο πακιστανος ειναι, δλδ ανθρωπος δλδ δεν εχει καμια διαφορα απο τον ελληνα γιατι δλδ τετοια αντιμετωπιση;;;; ειμαστε παλιορατσιστες κ θα πρεπε να ντρεπομαστε γιατι κ εμεις καποτε μεταναστευσαμε κ μας φερθηκαν πολυ ασχημα θα επρεπε λοιπον να μην κανουμε τα ιδια κ χειροτερα... ή πχ μια μερα περιμενα το ασανσερ στο ικα με εναν παππου κ μολις ηρθε βγηκε απο μεσα ενας εγχρωμος με το παιδακι του κ αρχισε ο παππους στα καλα του καθουμενου: να φυγεις να πας στη χωρα σου δεν εχεις καμια δουλεια εδω.... οτι να ναι!!! νταξει το οτι πανε να γινουν περισσοτεροι απο εμας σιγουρα δεν ειναι καλο αλλα δεν θα τους διωξουμε λες κ ειναι κατσαριδες....
Άβαταρ μέλους
ginastam2009
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 29 Σεπ 2011, 22:56

ginastam2009 έγραψε:θελω κ εγω να βγαλω το αχτι μου!! με ενοχλει που στις υπηρειες οταν μπει ελληνας μιλανε στον πληθυντικο κ γενικα ειναι ευγενικοι ενω μολις μπει πχ πακιστανος λενε πχ: εσυ ελα εδω... δλδ δεν το καταλαβαινω αυτο πακιστανος ειναι, δλδ ανθρωπος δλδ δεν εχει καμια διαφορα απο τον ελληνα γιατι δλδ τετοια αντιμετωπιση;;;;

Και να 'χαν τέτοια αντιμετώπιση μόνο μέσα στις υπηρεσίες καλά θα ήταν... :confused:

ginastam2009 έγραψε: αλλα δεν θα τους διωξουμε λες κ ειναι κατσαριδες....

Οι περισσότεροι πάντως είναι μ' ένα φλιτ ανά χείρας! :harhar:

Πάντως, το ότι τους μιλάνε στον ενικό ίσως να μην έχει να κάνει με το ότι είναι αλλοδαποί, αλλά ίσως έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του υπαλλήλου, είτε αυτός είναι στο δημόσιο ή στον ιδιωτικό τομέα. :confused:

Π.χ. Όταν είχα περάσει στη σχολή που είμαι τώρα, έπρεπε να πάω να επικυρώσω το απολυτήριο Λυκείου στο αστυνομικό τμήμα. Μπαίνω σ΄ένα γραφείο που μου είπανε και ήταν μία κοπέλα στυνομικός και μου λέει "Τι θες;;", έτσι ξέρό και μαραμένο. :funny: Λέω μέσα μου δε βαριέσαι :peace: , με βλέπει παιδί του Λυκείου και με θεωρεί μικρή ακόμα γι' αυτό μου μιλάει στον ενικό. Μετά από λίγο μπαίνει μέσα ένας άνδρας αστυνομικός και κάνει στην συνάδελφό του που μου σφράγιζε τη χαρτούρα μου εκείνη την ώρα, "Γιατί έχει έρθει αυτή εδώ;;" :tease:
Λες και ήρθα να του φάω το φαϊ έκανε. :peace: :peace: Λες και πήγα να του ζητήσω δανεικά. :funny:
Βέβαια, στο συγκεκριμένο αστυνομικό τμήμα έχουν συμβεί και άλλα τέτοια παρόμοια κουλά και χειρότερα. :thumbdown: Αλλά, ευτυχώς, υπάρχει και μία μειοψηφία :tease: που δεν είναι έτσι.
Π.χ. ο φρουρός ήταν πολύ ευγενικός και μου μίλησε στον πληθυντικό και ήταν και κατατοπιστικότατος. :cool: Όπως επίσης και ένας κύριος ένστολος που καθόταν πίσω από έναν γκισέ και μου σφράγισε μία άλλη φορά κάποια χαρτιά ήταν πολύ ευγενικός άνθρωπος. Μακάρι να ήταν όλοι οι αστυνομικοί σαν και αυτόν.:)
Γι' αυτό σου λέω, όλα έχουν να κάνουν με τον χαρακτήρα του ανθρώπου. :peace2:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαριάνθη » 29 Σεπ 2011, 23:16

οι λαθρομετανάστες έχουν συμβάλλει ιδιαίτερα στην κρίση της χώρας. έχουν στερήσει από το κράτος φόρους, έσοδα και βγάζουν πολλά δις έξω. έχουν επιβαρύνει τον τομέα της υγείας, πέρνουν παράνομα επιδόματα, μέχρι επιδόματα ψυχασθενών παίρνουν, παράνομες συντάξεις

σκέφτηκες οτι οι μισθοί των γονιών σου ή η σύνταξη του παππού σου και της γιαγιάς σου μειώθηκαν και εξ' αιτάις τους. προσωπικά δεν νοοώ κανείς να αγοράζει τίποτα από αυτούς. σκέφτεσαι οτι από τα έσοδα που στερούν στη χώρα, τη δουλειά που στερούν σε πολλά μαγαζιά μέσα σε όλα είναι και οτι ΕΣΥ δεν βρίσκεις δουλειά; λοιπόν πως σου φαίνονται και αυτά και τα παρακάτω;

παρακάτω σου παραθέτω στατιστικά στοιχεία από μπλογκ με θέμα:
ΑΝ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΤΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ ;
1. Πτώση κατά 70% της βαριάς εγκληματικότητας
2. Πτώση κατά 90% των ληστειών, τσαντάκιδων, μικροκλοπών, βιασμών, κ.λπ
3. Αύξηση του τζίρου της αγοράς καθώς το συνάλλαγμα που σήμερα φεύγει με τους λαθρομετανάστες σε άλλες χώρες θα μείνει εδώ.
4. Αύξηση θέσεων εργασίας κατά 90%
5. Αύξηση του εισοδήματος του εργαζομένου κατά 40% καθώς αυτό βασίζεται στην προσφορά και ζήτηση της εργασίας, και οι λαθρομετανάστες σήμερα είναι πάνω από το 60 % του εργατικού δυναμικού κάτι που δημιουργεί περίσσιο εργατικό δυναμικό στην χώρα μας, με αποτέλεσμα να είναι άνεργοι οι Έλληνες και να υπάρχει μεγαλύτερη προσφορά εργατών και λιγότεροι θέσεων .
6. Μείωση κατά 40% δαπανών στην υγεία, καθώς οι περισσότεροι λαθρομετανάστες είναι ανασφάλιστοι ενώ κάνουν χρήση υπηρεσιών υγείας όντας ασφαλισμένοι σε κοινωνικά ταμεία όπως η Πρόνοια .
7. Μείωση του λαθρεμπορίου και παραεμπορίου κατά 90%. Οι λαθρομετανάστες σήμερα ανενόχλητοι πωλούν λαθραία προϊόντα από τα οποία το κράτος δεν εισπράττει ούτε ΦΠΑ, ούτε Φόρους και τα χρήματα στο τέλος καταλήγουν στο εξωτερικό.
8. Μείωση άστεγων κατά 90%
9. Μείωση χρηστών ναρκωτικών κατά 50%
10. Μείωση εμπόρων ναρκωτικών κατά 90%
11. Μείωση μελλοντικών θυμάτων εμπόρων ναρκωτικών κατά 90%
12. Μείωση διαφόρων παρανομιών, πλαστογραφίες κ.λπ κατά 90%
13. Μείωση εμπρηστών κατά 85% καθώς από πυρκαγιές διαπιστώθηκε ότι το 85% των εμπρηστών ήταν οι Αλλοδαποί
14. Μείωση του κινδύνου για την χώρα μας από μειονότητες που μπορεί να έχει διαμελιστικό χαρακτήρα
15. Μείωση πολυπολιτισμικών συγκρούσεων στην χώρα μας.
16. Μείωση θρησκευτικών μειονοτήτων που μπορεί να δημιουργήσουν θρησκευτικές συγκρούσεις.
17. Μείωση της ακρίβειας, λιγότεροι κατανάλωση και περισσότερα προϊόντα ανά καταναλωτή, δημιουργούν ανταγωνισμό και μείωση των τιμών.
18. Πολιτιστικοί αναβάθμιση της χώρας μας καθώς οι τριτοκοσμικοί λαθρομετανάστες υποβιβάζουν το κύρος της χώρας διεθνώς.
19. Αύξηση του τουρισμού, και ιδιαίτερα καλών τουριστών, λόγο των λιγότερων κλοπών και εγκλημάτων που δέχονται και οι τουρίστες από τους λαθρομετανάστες.
20. Μείωση φόρων καθώς μειώνονται ανάγκες των πολιτών και αυξάνεται η ποιότητα ζωής.
21. Μείωση των Δημοτικών τελών, και άλλων εισπράξεων υπέρ του δημοσίου που οφείλονται στα προβλήματα που έχουν να αντιμετωπίσουν.
22. Καλύτερη παιδεία, με τα τον ίδιο προϋπολογισμό θα αυξηθεί τα επίπεδο της παιδείας στην χώρα μας, καθώς θα έχουμε λιγότερους μαθητές και περισσότεροι δαπάνη ανά μαθητή.
23. Μείωση κατά 20% του Προβλήματος της λειψυδρίας, καθώς θα χρησιμοποιούμε λιγότερο νερό ανά κάτοικο.
24. Μείωση της κατανάλωσης της ενέργειας.
25. Μείωση κοινωνικών προβλημάτων, μείωση του ρατσισμού διότι αυτό οφείλεται στις παρανομίες και εγκλήματα των λαθρομεταναστών.
26. Μείωση της κίνησης στους δρόμους και μείωση των προβλημάτων πάρκινγκ.
27. Μείωση της ρύπανσης διότι περισσότεροι λαθρομετανάστες έχουν αυτοκίνητα παλαιά με μεγαλύτερη ρύπανση.
28. Αύξηση και καλύτερη ασφάλεια για την χώρα, όντας ένα εθνικό κράτος κινδυνεύουμε από έξω αλλά ΌΧΙ εσωτερικά.
29. Καλύτερη ελευθερία κίνησης, διότι είναι αδύνατον να κινείσαι ελεύθερα σήμερα, σε σημεία που συχνάζουν οι λαθρομετανάστες και όταν ξέρεις ότι πιθανόν να σε επιτεθούν.
30. Λιγότεροι φτωχοί στην χώρα μας και περισσότεροι ευκατάστατοι, διότι περισσότεροι φτωχοί είναι εξ ανατολών λαθρομετανάστες.
31. Λιγότερες δαπάνες από επιχειρήσεις σε θέματα ασφαλείας της επιχείρησης και φτηνότερα προϊόντα , διότι σήμερα έχουμε τους εγκληματίες λαθρομετανάστες που αυξάνουν το λειτουργικό κόστος των επιχειρήσεων λόγο των δαπανών από την μεριά των επιχειρήσεων στην ασφάλεια, αυτές δαπάνες όμως χρεώνονται από την επιχείρηση εν συνεχεία στο προϊόντα τα οποία πληρώνει ο καταναλωτής.
32. Περισσότερα χρήματα στους πολύτεκνους, καθώς περισσότεροι σήμερα είναι οι λαθρομετανάστες πολύτεκνοι που πληρώνονται από το Ελληνικό δημόσιο.
Άβαταρ μέλους
Μαριάνθη

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 29 Σεπ 2011, 23:28

Μαριάνθη έγραψε:οι λαθρομετανάστες έχουν συμβάλλει ιδιαίτερα στην κρίση της χώρας. έχουν στερήσει από το κράτος φόρους, έσοδα και βγάζουν πολλά δις έξω. έχουν επιβαρύνει τον τομέα της υγείας, πέρνουν παράνομα επιδόματα, μέχρι επιδόματα ψυχασθενών παίρνουν, παράνομες συντάξεις

σκέφτηκες οτι οι μισθοί των γονιών σου ή η σύνταξη του παππού σου και της γιαγιάς σου μειώθηκαν και εξ' αιτάις τους. προσωπικά δεν νοοώ κανείς να αγοράζει τίποτα από αυτούς. σκέφτεσαι οτι από τα έσοδα που στερούν στη χώρα, τη δουλειά που στερούν σε πολλά μαγαζιά μέσα σε όλα είναι και οτι ΕΣΥ δεν βρίσκεις δουλειά; λοιπόν πως σου φαίνονται και αυτά και τα παρακάτω;

Και ποιος φταίει για όλα αυτά;; :peace: :peace:
Οι λαθρομετανάστες φταίνε ή αυτοί που τους επιτρέπουν την είσοδο στη χώρα μας;; :peace: :peace:
Νομίζω πως αυτό πρέπει να σκεφτούμαι πρώτα απ' όλα και μετά τις επιπτώσεις που δημιουργεί η παραμονή τους στη χώρα μας. :peace2:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαριάνθη » 30 Σεπ 2011, 01:08

maritsa έγραψε:
Μαριάνθη έγραψε:οι λαθρομετανάστες έχουν συμβάλλει ιδιαίτερα στην κρίση της χώρας. έχουν στερήσει από το κράτος φόρους, έσοδα και βγάζουν πολλά δις έξω. έχουν επιβαρύνει τον τομέα της υγείας, πέρνουν παράνομα επιδόματα, μέχρι επιδόματα ψυχασθενών παίρνουν, παράνομες συντάξεις

Οι λαθρομετανάστες φταίνε ή αυτοί που τους επιτρέπουν την είσοδο στη χώρα μας;; :peace: :peace:
Νομίζω πως αυτό πρέπει να σκεφτούμαι πρώτα απ' όλα και μετά τις επιπτώσεις που δημιουργεί η παραμονή τους στη χώρα μας. :peace2:

η ερώτησή σου είναι ρητορική. σαφώς και αφ'ενός φταίνε αυτοί που επιτρέπουν την είσοδό τους στη χώρα, τη στιγμή μάλιστα που πολλές ευρωπαϊκές χώρες είναι εναντίον του πολυφυλετικού εδώ και πάρα πολύ καιρό (η Γαλλία εδώ και πολύ καιρό έχει το Υπουργείο Εθνικής Ταυτότητας, η Γερμανία έχει απορρίψει το πολυφυλετικό εδώ και πολύ καιρό..., μάλιστα πριν κάτι μήνες η Ιταλία έστειλε λαθρομετανάστες στης Γερμανία και η τελευταία χώρα διαμαρτυρήθηκε έντονα). Βέβαια φταίνε και οι ίδιοι οι λαθρομετανάστες. είναι παράνομο η λαθραία είσοδό τους στη χώρα μας. και να σου πω κάτι; δεν μου αρέσει που χθες στο δελτίο ειδήσεων του αλφά είχαν ρεπορτάζ δύο παιδιά λαθρομεταναστών που ήρθαν στην χώρα μας και χαμογελούσαν. πρώτα πρώτα οι γονείς αυτοί είναι ανάξιοι και ακατάλληλοι για γονείς που έθεσαν σε κίνδυνο τα παιδιά. ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΑΞΙΟΙ!!
και θα πρέπει να σκεφτούμε και με έναν ανάλογο τρόπο. Δηλ. οι γιατροί δεν επιτρέπουν μεταμοσχεύσεις σε ναρκωμανείς και αλκοολικούς για ευνόητους λόγους. τώρα πια σοβαρά προβληματίζομαι να μην υπάρξει ουδεμία βοηθεία σε λαθρομετανάστες τη στιγμή που, όπως είπα και παραπάνω, έχουν στερήσει χρήματα από τη χώρα μας.
και δεν διανοουμαι καθόλου την εικόνα κάποιος να ψωνίζει κάποιος από αυτούς. σκέψου... π.χ να ψωνίσει ένας από αυτούς τη στιγμή που έκοψαν οι κυβερνώντες ιατρικές εξετάσεις στους συγγενείς του, γιατί οι λαθρομετανάστες δεν πληρώναν επίσκεψη στο νοσοκομείο!!!! και φάρμακα ακόμα έχουν κόψει ή αυξάνει η τιμή τους. έχεις ιδέα οτι η ασπιρίνη από 0,70λεπτά πήγε κοντά 1,90ευρώ!!!!
και λίγα λέω...
επίσης γονείς αντιμετωπίζουν πρόβλημα να γράψουν παιδιά σε παιδικούς σταθμούς γιατί είχαν πάρει παιδιά λαθρομεταναστών. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!! και σαφώς τα παιδιά λαθρομεταναστών δεν είναι Έλληνες αλλά παιδιά λαθρομεταναστών.
έχω και άλλα να πω... για το πόσο έχουν επιβαρύνει το κράτος μας....
Άβαταρ μέλους
Μαριάνθη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαριτίνα » 30 Σεπ 2011, 01:19

Και εγώ έχω να προσθέσω κάτι σοβαρό.
ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ!!!!
Ήμουν στην Εθνική Βιβλιοθήκη και διάβαζα και βγήκα για διάλλειμμα κατά τις 10:00 και μου ήρθε μια μπόχα... μα τι μπόχα. και κοίταξα δεξιά από τη βιβλιοθήκη και είδα... συγνώμη θα πω την αλήθεια ... σκατά και ούρα... ΝΑΙ!! ΝΑΙ!!! μάλιστα εκείνη τη φορά ήμουν από το πρωί και ήδη βρωμοκόπαγε ο τόπος. ποιός θα τα καθαρίσει αυτά; εκτιθέμεθα σε μεγάλο κίνδυνο! νομίζω πως γίνεται αντιληπτό αυτό.
στη βιβλιοθήκη εκείνη τη μέρα έμεινα ώρες. οι λαθρομετανάστες και πρέπει να τους λεμε με το όνομα τους και όχι αλλοδαποί αλλά αυτό που είναι, δηλ. λαθρομετανάστες, είχαν τα παράνομα προϊόντα τους απλωμένα. κατά τη διάρκεια λοιπόν του επόμενου διαλλείματος μου τι είδα; αυτοί που ήταν εκεί -οι λαθρομετανάστες- ήθελαν να ... πάνε τουαλέτα. ξέρετε τι έκαναν; στον φοίνικα που έχει μπροστά από τη βιβλιοθήκη άνοιξαν μια τρύπα στον θάμνο και κατουρούσαν και έχεζαν... όπως καταλαβαίνετε, βρώμα, μύγες, μπόχα..
Αυτά τα είδα με τα μάτια μου!!!!!
και είναι ΑΙΣΧΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Μαριτίνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 30 Σεπ 2011, 09:50

Μαριάνθη έγραψε:
maritsa έγραψε:

η ερώτησή σου είναι ρητορική. σαφώς και αφ'ενός φταίνε αυτοί που επιτρέπουν την είσοδό τους στη χώρα, τη στιγμή μάλιστα που πολλές ευρωπαϊκές χώρες είναι εναντίον του πολυφυλετικού εδώ και πάρα πολύ καιρό (η Γαλλία εδώ και πολύ καιρό έχει το Υπουργείο Εθνικής Ταυτότητας, η Γερμανία έχει απορρίψει το πολυφυλετικό εδώ και πολύ καιρό..., μάλιστα πριν κάτι μήνες η Ιταλία έστειλε λαθρομετανάστες στης Γερμανία και η τελευταία χώρα διαμαρτυρήθηκε έντονα). Βέβαια φταίνε και οι ίδιοι οι λαθρομετανάστες. είναι παράνομο η λαθραία είσοδό τους στη χώρα μας. και να σου πω κάτι; δεν μου αρέσει που χθες στο δελτίο ειδήσεων του αλφά είχαν ρεπορτάζ δύο παιδιά λαθρομεταναστών που ήρθαν στην χώρα μας και χαμογελούσαν. πρώτα πρώτα οι γονείς αυτοί είναι ανάξιοι και ακατάλληλοι για γονείς που έθεσαν σε κίνδυνο τα παιδιά. ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΑΞΙΟΙ!!
και θα πρέπει να σκεφτούμε και με έναν ανάλογο τρόπο. Δηλ. οι γιατροί δεν επιτρέπουν μεταμοσχεύσεις σε ναρκωμανείς και αλκοολικούς για ευνόητους λόγους. τώρα πια σοβαρά προβληματίζομαι να μην υπάρξει ουδεμία βοηθεία σε λαθρομετανάστες τη στιγμή που, όπως είπα και παραπάνω, έχουν στερήσει χρήματα από τη χώρα μας.
και δεν διανοουμαι καθόλου την εικόνα κάποιος να ψωνίζει κάποιος από αυτούς. σκέψου... π.χ να ψωνίσει ένας από αυτούς τη στιγμή που έκοψαν οι κυβερνώντες ιατρικές εξετάσεις στους συγγενείς του, γιατί οι λαθρομετανάστες δεν πληρώναν επίσκεψη στο νοσοκομείο!!!! και φάρμακα ακόμα έχουν κόψει ή αυξάνει η τιμή τους. έχεις ιδέα οτι η ασπιρίνη από 0,70λεπτά πήγε κοντά 1,90ευρώ!!!!
και λίγα λέω...
επίσης γονείς αντιμετωπίζουν πρόβλημα να γράψουν παιδιά σε παιδικούς σταθμούς γιατί είχαν πάρει παιδιά λαθρομεταναστών. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!! και σαφώς τα παιδιά λαθρομεταναστών δεν είναι Έλληνες αλλά παιδιά λαθρομεταναστών.

Για να μην είμαστε :off topic: , απάντησα σε μία πιο σχετική ενότητα
"Το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης στην χώρα..." :peace2:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό θανάσης. » 30 Σεπ 2011, 10:34

maritsa έγραψε:
Μαριάνθη έγραψε:
maritsa έγραψε:

και λίγα λέω...

Για να μην είμαστε :off topic: , απάντησα σε μία πιο σχετική ενότητα
"Το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης στην χώρα..." :peace2:

κάθε άλλο εκτός θέματος είναι τα όσα αναφέρει!!
μάλιστα έπρεπε να πει για την αύξηση της φυματίωσης ακόμα και επανεμφάνιση ελονοσίας!!!!
και οφείλουμε να λέμε τα πράγματα ως έχουν....
τα στατιστικά από την απέλαση των λαθρομεταναστών... είναι εντυπωσιακά!
το θέμα είνα και κοινωνικό και εθνικό
Άβαταρ μέλους
θανάσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 30 Σεπ 2011, 10:41

θανάσης. έγραψε: μάλιστα έπρεπε να πει για την αύξηση της φυματίωσης ακόμα και επανεμφάνιση ελονοσίας!!!!
και οφείλουμε να λέμε τα πράγματα ως έχουν....
τα στατιστικά από την απέλαση των λαθρομεταναστών... είναι εντυπωσιακά!
το θέμα είνα και κοινωνικό και εθνικό

Και ξαναλέω ρε παιδιά;; Ποιοι φταίνε γι' αυτά;; Οι ίδιοι οι λαθρομετανάστες ή το Κράτος;; :bangin:
Με την ίδια λογική σε μία δολοφονία, δεν φταίει ο δολοφόνος, αλλά το πιστόλι. :thumbdown:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 30 Σεπ 2011, 10:51

Μαριτίνα έγραψε:Και εγώ έχω να προσθέσω κάτι σοβαρό.
ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ!!!!
Ήμουν στην Εθνική Βιβλιοθήκη και διάβαζα και βγήκα για διάλλειμμα κατά τις 10:00 και μου ήρθε μια μπόχα... μα τι μπόχα. και κοίταξα δεξιά από τη βιβλιοθήκη και είδα... συγνώμη θα πω την αλήθεια ... σκατά και ούρα... ΝΑΙ!! ΝΑΙ!!! μάλιστα εκείνη τη φορά ήμουν από το πρωί και ήδη βρωμοκόπαγε ο τόπος. ποιός θα τα καθαρίσει αυτά; εκτιθέμεθα σε μεγάλο κίνδυνο! νομίζω πως γίνεται αντιληπτό αυτό.
στη βιβλιοθήκη εκείνη τη μέρα έμεινα ώρες. οι λαθρομετανάστες και πρέπει να τους λεμε με το όνομα τους και όχι αλλοδαποί αλλά αυτό που είναι, δηλ. λαθρομετανάστες, είχαν τα παράνομα προϊόντα τους απλωμένα. κατά τη διάρκεια λοιπόν του επόμενου διαλλείματος μου τι είδα; αυτοί που ήταν εκεί -οι λαθρομετανάστες- ήθελαν να ... πάνε τουαλέτα. ξέρετε τι έκαναν; στον φοίνικα που έχει μπροστά από τη βιβλιοθήκη άνοιξαν μια τρύπα στον θάμνο και κατουρούσαν και έχεζαν... όπως καταλαβαίνετε, βρώμα, μύγες, μπόχα..
Αυτά τα είδα με τα μάτια μου!!!!!
και είναι ΑΙΣΧΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!

συγγνωμη μηπως πρεπει να αντιμετωπιζουμε την αιτια του προβληματος και οχι μονο το αποτελεσμα;;;
ποιος αφηνει τον λαθρομεταναστη να μπει, να ζει υπο απιστευτες συνθηκες και να δυσκολευει αν θες και τη ζωη των ελληναραδων;;;για σκεψου το λιγο!!

και πιστεψε με, αν ησουν "κυνηγημενη", δεν ειχες που την κεφαλη να γυρεις, μπορει να εφτανες να κανεις την αναγκη σου και στο δρομο..συγγωνμη που μιλαω ετσι, αλλα αναγκαζομαι.

και για να δωσω ενα παραλληλισμο, δλδ οταν ενα σκυλακι δαγκωσει εναν ανθρωπο, εμεις θα μαλωσουμε το σκυλι ή το αφεντικο του που δεν το εχει εκπαιδευση και δεν του εχει δωσει τις σωστες βασεις;

καθομαστε ολοι εμεις στα ζεστα σπιτικα μας, στους υπολογισταρες μας και κρινουμε τους αλλους.
και μην αναφερθω στο θεμα των παρανομων μικροπωλητων,
κανει τπτ η αστυνομια;γιατι εγω τους βλεπω μονο που και που να τους τρομαζουν και μετα να κοβουν τις βολτες τους αραχτοι και λαιτ.

(ασχετο, τις προαλλες γυρνουσα απο το αεροδρομιο, και περιμενα στη σταση εξω απο την ΑΣΟΟΕ, γινοταν ο χαμος, και οταν ηρθε το τρολλευ μου, ενας κυριος μαυρος στο χρωμα,παρανομος μικροπωλητης μου ειπε να σταθω λιγο και με συμβουλευσε να προσεχω, γιατι κυκλοφορουν πολλοι κλεφτες.αυτο.οι ελληνες ξερετε τι μου λενε συνηθως;προσεχε γιατι θα σε κλεψει κανενας αλβανος/μαυρος/αραπης/κ@λομεταναστης :thumbdown: )
http://vimeo.com/33976434

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Χένρι Μίλερ, Ο Τροπικός του Καρκίνου
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 30 Σεπ 2011, 11:04

pyxlax έγραψε: κανει τπτ η αστυνομια;γιατι εγω τους βλεπω μονο που και που να τους τρομαζουν και μετα να κοβουν τις βολτες τους αραχτοι και λαιτ.

Και να τους κάνει η αστυνομία, θα βρεθεί ένας "καλός" ανακριτής ή εισαγγελέας και θα τους βγάλει έξω, όπως έκαναν με τον κύριο Μάκη! :funny:

Μετά λέμε πως οι λαθρομετανάστες ξοδεύουν το Κράτος! :peace:
Ξέρετε πόσα έξοδα χρειάζεται το Κράτος και ειδικά η ΕΛ.ΑΣ για να στήσει επιχειρήσεις εντοπισμού του Ψωμιάδη;; :ungry:
Και όλα αυτά επειδή ένας βλάκας ή ένας λαδωμένος?? ανακριτής τον έβγαλε έξω χωρίς να περιμένει την επόμενη απόφαση που θα έβγαινε μέσα σε λίγες μέρες. :thumbdown:

Άκουγα στην τηλεόραση πως οι μηχανές της ΔΙ.ΑΣ δεν κυκλοφορούν όπως παλιά, είναι λιγότερες, λόγω αδυναμίας συντήρισής τους και εφοδιασμού τους με καύσιμα. Και τώρα φορτώνουν την αστυνομία με τον εντοπισμό για 2η φορά του κυρίου πουράκια;;;;;; Εδώ πάει το ΑΙΣΧΟΣ! :thumbdown:

Γιατί όσο και να θέλει η αστυνομία, όταν δεν έχουν τα μέσα, τι να κάνει και αυτή;; :thumbdown:
Σημειωτέον ότι δεν τρέφω και τα καλύτερα συναισθήματα για την αστυνομία και για πολλούς από τους αστυνομικούς που την στελεχώνουν (ίσως και αδίκως), όμως η αλήθεια πρέπει να λέγεται. :peace:

ΥΓ: Συμφωνώ 100% με όσα έγραψε παραπάνω η pyxlax! :up:
Τελευταία επεξεργασία από Τιμολέων Φανφάρας και 30 Σεπ 2011, 11:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 30 Σεπ 2011, 11:09

maritsa έγραψε:
Ξέρετε πόσα έξοδα χρειάζεται το Κράτος και ειδικά η ΕΛ.ΑΣ για να στήσει επιχειρήσεις εντοπισμού του Ψωμιάδη;; :ungry:
:

ΚΑΛΑ αυτο που το πας;;;απιστευτα πραγματα!!!
http://vimeo.com/33976434

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Χένρι Μίλερ, Ο Τροπικός του Καρκίνου
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό BlueSoul » 30 Σεπ 2011, 15:09

3. Αύξηση του τζίρου της αγοράς καθώς το συνάλλαγμα που σήμερα φεύγει με τους λαθρομετανάστες σε άλλες χώρες θα μείνει εδώ.
5. Αύξηση του εισοδήματος του εργαζομένου κατά 40% καθώς αυτό βασίζεται στην προσφορά και ζήτηση της εργασίας, και οι λαθρομετανάστες σήμερα είναι πάνω από το 60 % του εργατικού δυναμικού κάτι που δημιουργεί περίσσιο εργατικό δυναμικό στην χώρα μας, με αποτέλεσμα να είναι άνεργοι οι Έλληνες και να υπάρχει μεγαλύτερη προσφορά εργατών και λιγότεροι θέσεων .
6. Μείωση κατά 40% δαπανών στην υγεία, καθώς οι περισσότεροι λαθρομετανάστες είναι ανασφάλιστοι ενώ κάνουν χρήση υπηρεσιών υγείας όντας ασφαλισμένοι σε κοινωνικά ταμεία όπως η Πρόνοια .
7. Μείωση του λαθρεμπορίου και παραεμπορίου κατά 90%. Οι λαθρομετανάστες σήμερα ανενόχλητοι πωλούν λαθραία προϊόντα από τα οποία το κράτος δεν εισπράττει ούτε ΦΠΑ, ούτε Φόρους και τα χρήματα στο τέλος καταλήγουν στο εξωτερικό.
13. Μείωση εμπρηστών κατά 85% καθώς από πυρκαγιές διαπιστώθηκε ότι το 85% των εμπρηστών ήταν οι Αλλοδαποί
14. Μείωση του κινδύνου για την χώρα μας από μειονότητες που μπορεί να έχει διαμελιστικό χαρακτήρα
16. Μείωση θρησκευτικών μειονοτήτων που μπορεί να δημιουργήσουν θρησκευτικές συγκρούσεις.
17. Μείωση της ακρίβειας, λιγότεροι κατανάλωση και περισσότερα προϊόντα ανά καταναλωτή, δημιουργούν ανταγωνισμό και μείωση των τιμών.
18. Πολιτιστικοί αναβάθμιση της χώρας μας καθώς οι τριτοκοσμικοί λαθρομετανάστες υποβιβάζουν το κύρος της χώρας διεθνώς.
19. Αύξηση του τουρισμού, και ιδιαίτερα καλών τουριστών, λόγο των λιγότερων κλοπών και εγκλημάτων που δέχονται και οι τουρίστες από τους λαθρομετανάστες.
20. Μείωση φόρων καθώς μειώνονται ανάγκες των πολιτών και αυξάνεται η ποιότητα ζωής.
21. Μείωση των Δημοτικών τελών, και άλλων εισπράξεων υπέρ του δημοσίου που οφείλονται στα προβλήματα που έχουν να αντιμετωπίσουν.
22. Καλύτερη παιδεία, με τα τον ίδιο προϋπολογισμό θα αυξηθεί τα επίπεδο της παιδείας στην χώρα μας, καθώς θα έχουμε λιγότερους μαθητές και περισσότεροι δαπάνη ανά μαθητή.
23. Μείωση κατά 20% του Προβλήματος της λειψυδρίας, καθώς θα χρησιμοποιούμε λιγότερο νερό ανά κάτοικο.
25. Μείωση κοινωνικών προβλημάτων, μείωση του ρατσισμού διότι αυτό οφείλεται στις παρανομίες και εγκλήματα των λαθρομεταναστών.
27. Μείωση της ρύπανσης διότι περισσότεροι λαθρομετανάστες έχουν αυτοκίνητα παλαιά με μεγαλύτερη ρύπανση.
28. Αύξηση και καλύτερη ασφάλεια για την χώρα, όντας ένα εθνικό κράτος κινδυνεύουμε από έξω αλλά ΌΧΙ εσωτερικά.
29. Καλύτερη ελευθερία κίνησης, διότι είναι αδύνατον να κινείσαι ελεύθερα σήμερα, σε σημεία που συχνάζουν οι λαθρομετανάστες και όταν ξέρεις ότι πιθανόν να σε επιτεθούν.
30. Λιγότεροι φτωχοί στην χώρα μας και περισσότεροι ευκατάστατοι, διότι περισσότεροι φτωχοί είναι εξ ανατολών λαθρομετανάστες.
31. Λιγότερες δαπάνες από επιχειρήσεις σε θέματα ασφαλείας της επιχείρησης και φτηνότερα προϊόντα , διότι σήμερα έχουμε τους εγκληματίες λαθρομετανάστες που αυξάνουν το λειτουργικό κόστος των επιχειρήσεων λόγο των δαπανών από την μεριά των επιχειρήσεων στην ασφάλεια, αυτές δαπάνες όμως χρεώνονται από την επιχείρηση εν συνεχεία στο προϊόντα τα οποία πληρώνει ο καταναλωτής.
32. Περισσότερα χρήματα στους πολύτεκνους, καθώς περισσότεροι σήμερα είναι οι λαθρομετανάστες πολύτεκνοι που πληρώνονται από το Ελληνικό δημόσιο.

Μην το πάρεις στραβά Μαριάνθη, αλλά αυτό το άρθρο είναι κάθε άλλο παρά αξιόπιστο... Τα ποσοστά είναι όο, τι να ναι πραγματικα! Τιγκα στις ασάφειες, με ενα σωρό αυθαίρετα συμπεράσματα και πολλά πολλά άλλα. Εχεις όρεξη να στο αναλύσω ένα προς ενα?? :mad2: :mad2:
Έχω φυλάξει κάτι αποκόμματα με κάποιον που λέγανε
πως είσαι εσύ. Ξέρω πως λένε ψέματα οι εφημερίδες,
γιατί γράψανε ότι σου ρίξανε στα πόδια.
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια.
Στο μυαλό είναι ο Στόχος
το νου σου ε;
Άβαταρ μέλους
BlueSoul

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 30 Σεπ 2011, 19:17

Νομίζω βγήκατε λιγάκι εκτός θέματος.... ? :modpower:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 30

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zelda » 01 Οκτ 2011, 11:03

dr.strangelove έγραψε:
zelda έγραψε:και διαβάζοντας αρκετές σελίδες απ' το τόπικ του ξεκατινιάσματος συνεχίζω:

η ηλίθια και θλιβερή νοοτροπία που κληρονομήσαμε απ' τις προηγούμενες γενιές, κάθε φορά που προκύπτει ένα εθνικό πρόβλημα, αντί να συνεργαζόμαστε για να βρούμε από κοινού λύση, να προσβάλλει και να επιτίθεται ο ένας Έλληνας στον άλλον, λες και όσα περισσότερα μπινελίκια ρίξει ο ένας στον άλλον, τόσο πιο γρήγορα θα βρεθεί λύση στο πρόβλημά μας...Α ΡΕ ΚΑΤΑΚΑΫΜΕΝΗ ΨΑΡΟΚΩΣΤΑΙΝΑ...μια ζωή στη μουρμούρα και τη φαγωμάρα....εμφύλιοι και ξανάμανα εμφύλιοι μυαλό κουκούτσι...ΔΕΝ ΕΧΕΙ γιατρειά αυτός ο λαός ρε....δεν μαθαίνει απ' τα λάθη του....

βασικα αυτο ακριβως γινεται και σε ενοτητα του φορουμ, αυτη με τις συνελευσεις. ειναι ακριβως αυτο που περιγραφεις :thumbdown:

Mα με αφορμή αυτήν ακριβώς την ενότητα το έγραψα αυτό!!! :lola:

Crocodilino αν όμως παραπονεθεί κάποιος στον υπεύθυνο ενός καταστήματος, πιθανό είναι να γίνει παρατήρηση στον υπάλληλο, για την αγένεια του δημοσίου υπαλλήλου, που να παραπονεθείς;; Γι' αυτό είναι πιο εύκολο στον δημόσιο να είναι αγενής!!!

Όσο για τα παραπάνω βαριέμαι να απαντήσω μεμονωμένα, τα πέρι μεταναστών κτλ είναι άλλη μία ελληναράδικη απλοΐκή έκφανση, pyx συμφωνώ απόλυτα....και με το μέλος που έγραψε τα περί μαζί τα φάγαμε συμφωνώ αλλά όχι απόλυτα....το ΜΑΖΙ είναι σχετικό, αυτός που είναι ελεύθερος επαγγελματίας ναι τα τρώει γιατί και δεν φορολογείται για τα κέρδη του και δεν αποδίδει τον Φ.Π.Α. αλλά ο μισθωτός και ο συνταξιούχος κάθε άλλο....εκτός αυτού η νοοτροπία αυτή υπάρχει γιατί ο έλληνας πολίτης έχει χάσει κάθε εμπιστοσύνη στο κράτος του, σου λέει και να αποδώσω τον φόρο ποιυ θα πάει;; Σε έργα υποδομής;; όχι, σε κατασκευή εξοχικών κατοικιών - αναψυκτηρίων με πισίνα θα πάει :funny:
και για να επανέλθω, ηλία ελληναράδικη νοοτροπία επίσης θεωρώ και το να παραδεχόμαστε συνεχώς μία κατασταση και να μην κάνουμε κάτι για να την αλλάξουμε....
I throw myself into the sea
Release the wave, let it wash over me
To face the fear I once believed
The tears of the dragon, for you and for me...
Άβαταρ μέλους
zelda

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ginastam2009 » 01 Οκτ 2011, 23:49

κοιτα σε γενικεσ γραμμες δεν συμφωνω με τπτ απο οσα λες... τις αποψεις σου τις βρισκω ακρως ρατσιστικες. τρελα επιχειρηματα δεν εχω ουτε κ θα κατσω να βρω θα μιλησω ομως απο προσωπικη αποψη κ εμπειρια. εγω γενικα δεν αγοραζω απο λαθρομεταναστες οχι γιατι διαφωνω απλα γιατι δεν θελω. αν ομως ηθελα μια τσαντα απο αυτους θα την αγοραζα κ αυτο για να παω κοντρα στα μαγαζια τα οποια αγοραζουν ενα προιον πχ 60 ευρω αλλα στον πελατη το πουλανε 160. (αυτο ειναι αληθεια. μου το εχει πει ενας φιλος μου ο οποιος δουλευει σε μαγαζι με οπτικα. τα γυαλια αυτος τα αγοραζει 60 ευρω κ μετα τα πουλα 160) κ δεν καταλαβαινω γιατι να μην δωσω τα μισα απο αυτα κατ ευθειαν στον λαθρομεταναστη που δεν εχει στον ηλιο μοιρα κ να τα δωσω στον ανωτερο τον ελληνα που εχει επιπεδο αλλα το χερι στον κωλο μου το βαζει κ μαλιστα κ στα δυο κωλομερια. σορυ για την εκφραση!!!! το οτι εγω κ τοσοι αλλοι δεν βρισκουμε δουλεια δεν νομιζο οτι ευθυνονται οι λαθρομεταναστες αλλα εμεις κ μονο εμεις

τα νουμερα που γραφεις βγαζουν ματι οτι δεν ειναι αληθεια τπτ δεν ειναι λογικο. δλδ τι επιχειρημα ειναι αυτο με το νερο; δεν εχω ακουσει κατι πιο ρατσιστικο.... κ για την δουλεια που αναφερεσαι. οταν πριν καποια χρονια πλακωσαν οι αλβανοι κ ζητουσαν δουλεια ο ελληναρας δεν σηκωνοταν να παει να δουλεψει οικοδομη γιατι ειναι ελληνας εχει επιπεδο εχει πτυχιο δεν μπορει.... ποιοι τις πηραν λοιπον τις δουλειες; αναγκαστικα οι μεταναστες. τωρα που δεν υπαρχει δουλεια ουτε σε αυτον τον τομεα ουτε κ σε αναλογους τομεις βρηκαν να ξυπνησουν οι ελληνες κ να πουν α δεν εχουμε δουλειες γιατι μας τις πηραν..... για την εγκληματικοτητα κ τα σχετικα συμφωνω σιγουρα θα μειωθει. ουτε κ εγω τρελαινομαι που πολλαπλασιαζονται επικινδυνα αλλα προσπαθω να σεβαστω το γεγονος οτι αν εδω το επιπεδο ζωης βρισκεται κοντα στο μηδεν τοτε στις χωρες τους ειναι στα ταρταρα. καθε μερα τους ερχονται βομβες απο εκει που δεν το περιμενουν... κ αυτοι οτι μπορουν κανουν. απο εκει κ περα η ελλαδα εχει ανοιχτα συνορα δεν φταινε μονο αυτοι. αυτοι βρηκαν ανοιχτη πορτα κ μπηκαν κ δεν θα κατσουμε τωρα να τους κατηγορησουμε για τα παντα επειδη καπου θελουμε να ριξουμε τις ευθυνες. αυτα απο εμενα!!! ΥΓ σαν νεοι ανθρωποι καλο ειναι να εχουμε κ πιο ανοιχτα μυαλα....
Άβαταρ μέλους
ginastam2009
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ginastam2009 » 01 Οκτ 2011, 23:56

maritsa έγραψε:
ginastam2009 έγραψε:θελω κ εγω να βγαλω το αχτι μου!! με ενοχλει που στις υπηρειες οταν μπει ελληνας μιλανε στον πληθυντικο κ γενικα ειναι ευγενικοι ενω μολις μπει πχ πακιστανος λενε πχ: εσυ ελα εδω... δλδ δεν το καταλαβαινω αυτο πακιστανος ειναι, δλδ ανθρωπος δλδ δεν εχει καμια διαφορα απο τον ελληνα γιατι δλδ τετοια αντιμετωπιση;;;;

Και να 'χαν τέτοια αντιμετώπιση μόνο μέσα στις υπηρεσίες καλά θα ήταν... :confused:

ginastam2009 έγραψε: αλλα δεν θα τους διωξουμε λες κ ειναι κατσαριδες....

Οι περισσότεροι πάντως είναι μ' ένα φλιτ ανά χείρας! :harhar:

Πάντως, το ότι τους μιλάνε στον ενικό ίσως να μην έχει να κάνει με το ότι είναι αλλοδαποί, αλλά ίσως έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του υπαλλήλου, είτε αυτός είναι στο δημόσιο ή στον ιδιωτικό τομέα. :confused:

σιγουρα ειναι κ στον ανθρωπο αλλα εγω μιλαω για συγκεκριμενες περιπτωσεις που τους μιλανε λες κ ειναι κατωτερα οντα ουτε καν ανθρωποι.....

Π.χ. Όταν είχα περάσει στη σχολή που είμαι τώρα, έπρεπε να πάω να επικυρώσω το απολυτήριο Λυκείου στο αστυνομικό τμήμα. Μπαίνω σ΄ένα γραφείο που μου είπανε και ήταν μία κοπέλα στυνομικός και μου λέει "Τι θες;;", έτσι ξέρό και μαραμένο. :funny: Λέω μέσα μου δε βαριέσαι :peace: , με βλέπει παιδί του Λυκείου και με θεωρεί μικρή ακόμα γι' αυτό μου μιλάει στον ενικό. Μετά από λίγο μπαίνει μέσα ένας άνδρας αστυνομικός και κάνει στην συνάδελφό του που μου σφράγιζε τη χαρτούρα μου εκείνη την ώρα, "Γιατί έχει έρθει αυτή εδώ;;" :tease:
Λες και ήρθα να του φάω το φαϊ έκανε. :peace: :peace: Λες και πήγα να του ζητήσω δανεικά. :funny:
Βέβαια, στο συγκεκριμένο αστυνομικό τμήμα έχουν συμβεί και άλλα τέτοια παρόμοια κουλά και χειρότερα. :thumbdown: Αλλά, ευτυχώς, υπάρχει και μία μειοψηφία :tease: που δεν είναι έτσι.
Π.χ. ο φρουρός ήταν πολύ ευγενικός και μου μίλησε στον πληθυντικό και ήταν και κατατοπιστικότατος. :cool: Όπως επίσης και ένας κύριος ένστολος που καθόταν πίσω από έναν γκισέ και μου σφράγισε μία άλλη φορά κάποια χαρτιά ήταν πολύ ευγενικός άνθρωπος. Μακάρι να ήταν όλοι οι αστυνομικοί σαν και αυτόν.:)
Γι' αυτό σου λέω, όλα έχουν να κάνουν με τον χαρακτήρα του ανθρώπου. :peace2:

εμενα μου ετυχε μια φορα να μου κλεψουν πορτοφολι απο την τσαντα στο μετρο κ επειδη ημουν πιο μικρη σοκαριστηκα κ το πηρα πολυ βαρια.. πηγα στο αστ. τμημα κ εκλαιγα η καημενη. κ με το που με βλεπει ο αρχηγος της αστυνομιας αρχισε να μου φωναζει:Κ ΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ? Κ ΓΙΑΤΙ ΚΛΑΙΣ? ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ? ειχα παθει σοκ με τον τροπο που μου φερθηκε ε κ του λεω με εκλεψαν κ στεναχωρηθηκα. ε σε εκεινο το σημειο ειναι που εξαγριωθηκε. ΚΑΛΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ, Κ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΟς ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΚΛΑΙΣ; ΔΛΔ ΑΝ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ ΚΑΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ;και εκει ειναι που γυρναω κ του λεω οτι γιατι να περιμενω να μου τυχει κατι χειροτερο για να κλαψω; μαζοχα ειμαι; αυτο μου ετυχε με αυτο κλαιω. δεν μου ξαναπε τπτ:-p
Άβαταρ μέλους
ginastam2009
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό θανάσης. » 02 Οκτ 2011, 23:46

αυτό το οποίο λέτε και μιλάτε αρνητικά, είναι αυτό το οποίο είστε εσείς... και ευθαρσώς σας το λέω...
η Μαριτίνα δεν είδα να αμφισβητεί ότι σαφώς φταίνε αυτοί που δεν τιμωρούν όσους δεν κάνουν απελάσεις και δεν κάνουν όλα όσα πρέπει για να μην μπουν στη χώρα.. ωστόσο το να περιγράφεις τι γίνεται σαφώς είναι πολύ σωστό, γιατί η ΕΠΑΝΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΗΣ ΦΥΜΑΤΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΕΛΟΝΟΣΙΑΣ..ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΣΗΜΕΡΑ ΕΛΟΝΟΣΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΣΟΣΤΑ 480%!!
Το να αγαπάς την πατρίδας σου, δεν έχει σχέση με ρατσισμό!!!
Ποιός είπε οτι ο κόσμος δεν δούλευε οικοδομή!! άλλη μ@$#%%% και μάλιστα τεράστια..!!! και οικοδομή δούλευαν και στους αγρούς. Γνωρίζετε οτι ο Παπανδρέου ο Ανδρέας έκανε επί κυβερνίας του τακτικές για να τους βγάλει στη σύνταξη σχεδόν υποχρεωτικά; τι λέτε λοιπόν που δεν δουλεύουν οικοδομή και στη γεωργία και στην κτηνοτροφία. Δεν ξέρω πραγματικά που ζείτε...
Το να έχουμε κλειστά τα σύνορά μας είναι ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ. Έχετε ιδέα σε άλλες χώρες τι γίνεται; ξέρετε που έχουν ηλεκτροφόρα σύρματα ή αμολούν σκυλιά μετά που μπει λαθρομετανάστες; τα ξέρετε αυτά; ποιος μίλησε για αυτά. κανείς!! Η κοπέλα μια χαρά τα είπε και δεν είναι υπερβολικά τα στοιχεία.
Προχθές διάβασα οτι δόθηκαν 17 εκ. ευρώ από το 1997-2088 σε μουσουλμανόπαιδες!!!!!! Ποσά από την παιδεία !!!! Αν είναι δυνατόν!!!

Πήγε ένας Έλλην κάτοικος Γερμανίας στην Ισπανία για δουλειά. Συγκρατήστε το που, ΙΣΠΑΝΙΑ. Ευρωπαίος πολίτης σε ευρωπαϊκή χώρα. Με το που μπήκε στη χώρα ψάξαν στο αστυνομικό τμήμα αν καταζητείται και αν έχει και ποιο είναι το ποινικό του μητρώο. Όπως καταλαβαίνετε το όνομα, επίθετο, ταυτότητα κλπ. είναι από τα απολύτως απαραίτητα. ΑΦού πάτησε το πόδι του στην Ισπανία τον υποχρέωσαν να μένει σε ξενοδοχείο πλησίον του αστυνομικού τμήματος, να εγγραφεί στον αντίστοιχο φορεα ΙΚΑ από την πρώτη στιγμή και πληρώνοντας ο ίδιος ποσό, ανεξάρτητα οτι εν καιρώ θα έπιανε δουλειά, ώστε αν συμβεί κάτι ήδη το ποσό που έχει καταβάλει να ανταποκριθεί σε ανάγκες -οχι τσάμπα σε λαθρομετανάστες-. Αφού γινόταν ο έλεγχος θα του έδιναν την άδεια να βρει και να νοικιάσει σπίτι αφού πάει με τον ιδιοκτήτη του σπιτιού στο αστυνομικό τμήμα και πάρει άδεια ο ιδιοκτητης να του το νοικιάσει. Εκεί δεν παίζει νοίκιασμα σε λαθρομετανάστη. Αυτά είνα λίγα που σας αναφέρω και κυρίως περιληπτικά.
το να αγαπάς και να υπερασπίζεσαι το κράτος σου ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΗΚΟΝ.
όσο για αυτό που αναφέρθηκε οτι πιάσαν και Έλληνα έμπορο που πουλούσε αντίγραφα προϊόντων βεβαίως και λεω να γίνει οτι πρέπει νομικά .όταν όμως είναι και οι λαθρομετανάστες που πουλούν σορηδόν σαφώς το πρόβλημα διογκώνεται. χωρίς αυτούς θα είχαμε μόνο το ένα εγχώριο περιστατικό.
Και βέβαια συμφωνώ και για σεβασμό στο κράτος μου, και σε κάθε ένα γνωστό μου, συγγενή ή μη και άγνωστο που τον επηρέασε η οικονομιή κρίση, που του μειώθηκε η σύνταξη του, ο μισθός του κλπ. ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΗ.

Τέλος τα 180εκ. ευρώ για επίδομα ανεργίας σε λαθρομετανάστες είναι αληθεια, και οτι παίρνουν επιδόματα ψυχασθένειας και ψεύτικες συντάξεις. Αυτά έχουν στοιχίσει λεφτά σε κόσμο και δουλειά. ΤΑ δε στοιχεία είναι πολύ αληθινά γιατί προφανώς αγνοείται οτι έδιωξαν πολλούς λαθρομετανάστς από φυλακές γιατί δεν είχαν χώρο...
το ξέρετε αυτό;
Άβαταρ μέλους
θανάσης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό BlueSoul » 03 Οκτ 2011, 00:20

θανάσης. έγραψε:Τέλος τα 180εκ. ευρώ για επίδομα ανεργίας σε λαθρομετανάστες είναι αληθεια, και οτι παίρνουν επιδόματα ψυχασθένειας και ψεύτικες συντάξεις. Αυτά έχουν στοιχίσει λεφτά σε κόσμο και δουλειά. ΤΑ δε στοιχεία είναι πολύ αληθινά γιατί προφανώς αγνοείται οτι έδιωξαν πολλούς λαθρομετανάστς από φυλακές γιατί δεν είχαν χώρο...
το ξέρετε αυτό;

ρε παιδιά, κάτι δε μου βγάζει νόημα εδώ... όταν κάποιος είναι λαθρομετανάστης, καταλαβαίνω οτι έιναι παράνομος εδώ, δεν θεωρείται κάτοικος Ελλάδας, επομένως κρύβεται! Δηλαδή, ούτε μπορεί να εργαστεί και να βγάλει ΙΚΑ, ούτε να έχει ΑΦΜ και να πληρώνει φόρους, ούτε τίποτα. Πώς παίρνει λοιπόν επίδομα ανεργίας, το οποίο θεωρητικά δίδεται σε όποιον έχει εργαστεί ήδη για κάποιο διάστημα νόμιμα -ενα χρόνο τουλαχιστον νομίζω? δεν ειμαι σίγουρη- με ασφάλιση και όλα τα προβλεπόμενα?? Πώς παίρνουν συντάξεις, πώς επιδόματα ψυχασθένειας?? Αφού δεν εμφανίζονται πουθενά στα μητρώα του κράτους!! :bangin: :bangin:
Έχω φυλάξει κάτι αποκόμματα με κάποιον που λέγανε
πως είσαι εσύ. Ξέρω πως λένε ψέματα οι εφημερίδες,
γιατί γράψανε ότι σου ρίξανε στα πόδια.
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια.
Στο μυαλό είναι ο Στόχος
το νου σου ε;
Άβαταρ μέλους
BlueSoul

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σίβυλλα » 04 Οκτ 2011, 17:32

Αυτοί που δε θέλουν κατάληψη τα βάζουν με αυτούς που θέλουν και το αντίστροφο.Όλοι μαζί με τους βολεμένους καθηγητές.
Οι ιδιωτικοί υπάλληλόι τα βάζουν με τους δημοσιους.
Οι φορολογούμενοι με του εφοριακούς.
Οι γονείς με τους τεμπέληδες εκπαιδευτικούς.
Όλοι μαζί με τους 300 της βουλής.
Γιατί κανένας φυσικά δε φταίει ενώ ο διπλανός του είναι η πηγή όλου του κακού.
Νεοέλληνα περαστικά. Όταν σταματήσεις να αποκαλείς το διπλανό σου ζώο γιατί θα καταλάβεις που είσαι και εσύ ένα τότε ίσως κάτι γίνει
Μέχρι τότε καλά να πάθουμε, όπως λέει ο σοφός λαός όπως έστρωσες θα κοιμηθείς :peace: :peace:
Άβαταρ μέλους
Σίβυλλα

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 10

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες