filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Η ηλίθια νοοτροπία πολλών Ελληναράδων (Νεοελλήνων)

Περάστε ευχάριστα και δημιουργικά την ελεύθερή σας ώρα και γνωρίστε νέους φίλους.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Η ηλιθια νοοτροπια πολλων Ελληναραδων (Νεοελληνων)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Monkey Business » 03 Ιούλ 2011, 15:48

Ανοιξτε λιγο τα ματια σας,τοσες μερες πριν το ΜΠΑΤΣΟΚ εριχνε ξυλο σε παππουδες,γιαγιαδες,παιδια,νεους,μεσηλικες,και συ ρε pyxlax μου λες για τον μπατσο που εδειρε λαθρομεταναστη...
Εμενα θα μπορουσα να σου πω πως με ενοχλουν περισσοτερο οι γονεις των ΒΠ που μεγαλωνουν τα παιδια τους με ''ανθρωπιστικη'' παιδεια,και ζουν μες τη χλιδα λεγοντας:Αχ οι κακομοιροι οι μεταναστες'' και μετα πανε κομμωτηριο,για ψωνια και οτι αλλο,μη σκεπτομενοι πρωτα τους συμπατριωτες τους για το τι περνανε στην πλατεια Βικτωριας,το Μεταξουργειο,τα Πατησια,τον Αγιο Παντελεημονα...
Ειμαι εναντια της βιας τις περισσοτερες φορες,αλλα δεν ξερεις γιατι αυτος ο πατερας ειπε αυτο το πραγμα.Μπορει να ηταν το παρολιγον υποψηφιο θυμα μετα τον Μανωλη που τον σφαξαν για μια βιντεοκαμερα...
Αυτα να ξερεις δε στα λεω εκ του ασφαλους.
Αμα περασει απο το χερι μου να βοηθησω εναν τετοιον ανθρωπο που βρισκεται σε κινδυνο,θα τον βοηθησω,αλλα μετα θα το μετανοιωσω,γιατι ξερω οτι γι'αυτον η ανθρωπινη ζωη δεν εχει νοημα και μπορει να σκοτωσει για την πλακα του καποιον συμπατριωτη μου,αλλα θα το ξανακανω αμα περασει απο το χερι μου,διοτι εχω ευθυνη απεναντι στην ανθρωπινη ζωη,ακομη και αν αυτος στραφει εναντιον μου...

Υ.Γ ο Μανωλης βοηθουσε φανατικα τους λαθρομεταναστες,αλλα αμα επιζουσε της επιθεσεως,δε πιστευω να ξαναβοηθουσε...Πιστευω οτι η ζωη του αξιζε πολυ περισσοτερο απο μια βιντεοκαμερα...Αυτος ειναι ο σεβασμος των ανθρωπων αυτων απεναντι στην ανθρωπινη ζωη...
http://youtu.be/1Y7qlyUg9IU
Εις οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης
Άβαταρ μέλους
Monkey Business

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό & Αρχαιολογικό
Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 03 Ιούλ 2011, 17:32

ange91 έγραψε::jawdrop: to akoysew ontvw ayto?
εδω χωραει αυτο που λεω, οτι καποιοι δε θα επρεπε να κανουν παιδια. :confused: μακαρι να εχει το παιδακι αρκετο μυαλο να σκεφτεται μονο του κ να μην καταντησει ετσι... :thumbdown: :thumbdown:

μα εννοειται.ειναι κανονικοτατος διαλογος.αληθινος.και ενταξει δεν πεφτω απο τα συννεφα.το ξερω οτι υπαρχουν τετοιες νοοτροπιες.αλλα οταν προκειται για γονεις πραγματικα το λιγοτερο απορω!!! :confused:
http://vimeo.com/33976434

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Χένρι Μίλερ, Ο Τροπικός του Καρκίνου
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 18 Ιούλ 2011, 23:26

σημερα το απογευμα κατα τις 6 και κατι, σε σταση του τραμ, μια γυναικα περιπου 35 χρονων προσπαθουσε να βγαλει εισιτηριο απο το αυτοματο εκδοτηριο. το ενα απο τα 2 δεν εδινε ρεστα (οπως εγραφε κιολας) και το αλλο ειχε φαει ενα κολλημα. η γυναικα λοιπον αυτη που λετε δοκιμασε 3 φορες να βγαλει εισιτηριο, αλλα τιποτα, τα κουμπακια αφης δεν εδειχναν να λειτουργουν. ε οποτε η γυναικα αυτη αποφασιζει να του χωσει μπουνιες στην οθονη. του χωνει μια...του χωνει και δευτερη...του χωνει και τριτη...ε και καποια στιγμη δεν αντεξα και ειπα:

εγω "μην κοπανατε την οθονη, θα τη σπασετε"
γυναικα "αφου δεν δουλευει"
εγω "ναι αλλα θα τη σπασετε"
γυναικα "αμα θες σου δινω τα στοιχεια μου να με δωσεις"
εγω "δεν θελω τα στοιχεια σας. θελω απλα να σταματησετε να κοπανατε την οθονη"
γυναικα "εσυ εβγαλες εισιτηριο οποτε τι να σε νοιαζει?"
εγω "οχι, δεν εβγαλα εισιτηριο, εχω καρτα"
γυναικα (ειρωνικος μορφασμος και ξανα μπουνια)
εγω "σταματηστε να κοπανατε την οθονη"
γυναικα "και εσενα τι σε νοιαζει? δικια σου ειναι?"
εγω "ειναι δημοσια περιουσια και ανηκει σε ολους μας για αυτο σταματηστε"

και μετα πηγα πιο περα γιατι ημουν ετοιμη να τη βρισω.
δεν ξερω τι να πρωτοσχολιασω σε εναν τοσο μικρο διαλογο, αλλα θα σχολιασω τα παρακατω:
1. για ποιο λογο να τη δωσω? που ειμαστε στην κατοχη και εγω ειμαι ο καταδοτης? που ζουμε τελοσπαντων?
2. ποσο χαζη μπορει να ειναι για να πιστευει οτι αμα το κοπαναει ξαφνικα θα αρχισει να δουλευει το μηχανημα? ειδικα αμα το σπασει κιολας...
3. επισης τη σημασια εχει αμα εγω εβγαλα εισιτηριο ή οχι? πρωτα απο ολα ειχε 2 περιπτερα απεναντι και επισης οταν δεν δουλευουν τα μηχανηματα δεν τα κοπαναμε ουτε τα κλωτσαμε, αμα βαλουμε λιγο το μυαλο μας να δουλεψει, το λεμε απλα στον οδηγο οτι δεν μπορουμε να βγαλουμε εισιτηριο και να μας περιμενει στην επομενη σταση να βγαλουμε και του λεμε να δηλωσει τη βλαβη ή το κανουμε εμεις οταν γυρισουμε σπιτι μας (ναι και ομως μπορει να ακουγεται κουλο αλλα εγω εχω παρει τηλ. να δηλωσω προβληματα στο τραμ ή να πω οτι εχουν καπου διαρροη νερου και εχει πλημμυρισει. στα τηλεφωνα ειναι ευγενεστατοι οι ανθρωποι)
4. για αυτο το θεϊκο "εσενα τι σε νοιαζει" τι να πρωτοσχολιασω? αυτη την απαντηση δεν την κανει ουτε ενα παιδακι 5 χρονων. και με νοιαζει που ειναι ζωντοβολο, ντουβαρι και πανηλιθια και παρ' ολα αυτα αυτο το ατομο και αλλα σαν αυτο εχουν την ιδιοτητα του πολιτη και υποτιθεται οτι θα επρεπε να λειτουργει ως πολιτης και να σεβεται τη δημοσια περιουσια. αυτα τα ατομα δεν μπορουν να σκεφτουν οτι αμα κατι σπασει δεν δουλευει και ομως ΨΗΦΙΖΟΥΝ για το κοινο καλο!!!! ειναι τρομακτικοοοοοοοοοοοοοοοο!!!
5. η βλακεια ειναι παρα μα παρα πολυ επικινδυνη...
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό queenfan » 18 Ιούλ 2011, 23:44

Άλλο ένα ''ελληνικό'' περιστατικό,σε καταλαβαίνω απόλυτα.Μπράβο που παίρνεις τηλέφωνο και επισημαίνεις βλάβες μακάρι να το κάναμε και άλλοι.Εγώ επί μία βδομάδα έμπαινα σε λεωφορείο για τη σχολή και όλα τα μηχανήματα επικύρωσης εισιτηρίου ήταν χαλασμένα.Τώρα δεν ξέρω αν έμπαινα συνέχεια στο ίδιο αλλά πολλές γιαγιάδες έκαναν παράπονα στον οδηγό-εγώ ευτυχώς είχα κάρτα-αλλά αποτέλεσμα δεν είδαμε.Καλό κουράγιο :confused:
Άβαταρ μέλους
queenfan
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ange91 » 18 Ιούλ 2011, 23:52

καλα, αυτο με το χτυπημα παντως ειναι τοπ! :funny:
εμας στον σταθμο στο ηρακλειο οποτε μας τρωει λεφτα(συνεχεια :peace: ) κ το λεμε στους τυπους στο ταμειο μας λενε "βαρα το!" :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :funny:
καλα, να μην σχολιασω που εχει τυχει σε φιλη μου να παει να βγαλει εισιτηριο, να της φαει τα τετλευταια χρηματα της κ ο ταμιας(δεν ξερω κ πως λεγονται :lola: ) να την δει κ οταν του το πει να μην της απαντησει καν... :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:
αυτη, εν τω μεταξυ, μετα στανταρ το εκανε μονο κ μονο για να σου τη σπασει κ ας εβλεπε οτι δεν γινεται τπτ, ακομα κ αν καταλαβε οτι κανει κακο... ηλιθιοι... :thumbdown:
Μερικές φορές αισθάνομαι οτί η εξυπνάδα μου επισκιάζει την ομορφιά μου...

*Αναζήτηση Συντονιστή για το τμήμα Φ.Π.Ψ.*
Άβαταρ μέλους
ange91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλοσοφικη: προγραμμα ψυχολογιας
Ευχαριστώ: 33

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nathiiii19 » 19 Ιούλ 2011, 00:10

το διπλοπαρκάρισμα στου Ζωφράφου και το κατόπιν -φρακάρισμα, κόλλημα, καθυστέρηση του 608 σε εκείνο το σημείο με αποτέλεσμα σπάσιμο νεύρων και ασυνέπεια- πώς ακούγεται; :thumbdown:
Spoiler:
sakuJo έγραψε: εισαι σκουληκαντερα;

seveN έγραψε:εισαι μαγκας/μαγκισσα? :smoke:

sakuJo έγραψε:ειμαι και πολυ μαγκας...ισως να φταιει το μουστακι :lola:

Spoiler:
sakuJo έγραψε:ΝΑΤΙ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΜΩΡΗ :peace:

Spoiler:
sakuJo έγραψε:σας χαιρετω και γω γιατι κοντευω να τον παρω στ'ορθιο :sleep:

http://25.media.tumblr.com/tumblr_mag15 ... o1_500.gif
Άβαταρ μέλους
Nathiiii19

Ευχαριστώ: 67

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 19 Ιούλ 2011, 11:37

συγγνωμη για το κατεβατο :oops: ειχα σκοπο να γραψω λιγο, αλλα μετα με συνεπηρε η σκεψη μου και αρχισα και εγραφα διαφορα :tease:

στο σταθμο του ηλεκτρικου τα μηχανηματα εχουν κουμπακια, οποτε δεν νομιζω να παθει κατι αμα του χωσεις καμια γιατι εχει την επενδυση του πλαστικου. στις στασεις του τραμ ειναι οθονες αφης ομως. αν και ειναι αρκετα γερες οθονες απο οσο εχω διαπιστωσει κατα καιρους (απο τους ηλικιωμενους που πατανε πανω και νομιζουν πως η οθονη πρεπει να μπει μεσα για να κανει την επιλογη :lola: ), ειναι αφης, αρα δεν ειναι φτιαγμενες να αντεχουν μπουνιες!!! δεν λεω, ηταν μαλλον λαθος να βαλουν οθονες αφης στο τραμ γιατι ειμαστε στην Ελλαδα και περα απο το γεγονος οτι οι πιο πολλοι ειναι μαλακες, εχουμε το μισο χρονο ηλιο που βαραει πανω σε αυτες τις οθονες, οποτε ισως να τις χαλαει (καλα τα χρωματα εχουν χαλασει τελειως και αμα εχει πολυ ηλιο δεν βλεπεις καν τι πατας :lola: ). και βασικα γενικοτερα το τραμ το συγκεκριμενο ηταν τελειως λαθος για μια χωρα μεσογειακη. προφανως το κανανε εισαγωγη απο καποια βορεια χωρα, μην πω και απο τη Λαπωνια :funny: δεν εχει ουτε ενα παραθυρο. μονο απο τις πορτες μπαινει ο αερας. ουτε και δυνατους εξαερισμους εχει με απιτελεσμα να βρωμαει συνεχεια χειμωνα καλοκαιρι. ειδικα τωρα το καλοκαιρι απλα δεν παλευεται η βρωμα εκει μεσα και η υγρασια απο τα σωματα των επιβατων που ειναι σαν σαρδελες, γεματοι αλατια απο τη θαλασσα και ας ειναι ανοιχτος ο κλιματισμος. ευτυχως δεν μου εχει τυχει να πεσει το ρευμα ενω ειμαι μεσα στο τραμ το καλοκαιρι...δεν θελω να το ζησω αυτο το πραγμα. το τραμ ειναι ο μεγαλυτερος μου εφιαλτης οχι μονο για τις συνθηκες των οχηματων, αλλα και γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να μπεις και να μην συμβει κατι εκει μεσα.
παντως η τυπισσα το εκανε αυτο στο τραμ γιατι δεν την εβλεπε κανενας, αμα το εκανε στο μετρο στα μηχανηματα αφης θα την πληρωνε κανονικοτατα. ευτυχως στο μετρο σε θεματα συντηρησης και προστασιας των σταθμων λειτουργουν αψογα.

το 608 ειναι ο δευτερος χειροτερος εφιαλτης μου για αυτο και εχω σταματησει εδω και 2 χρονια να μπαινω. περιμενω τα αλλα στην Ακαδημιας. τις πιο πολλες φορες μεσα στο οχημα γινεται χαμος και επισης φρακαρει ανα 2λεπτο. θα επρεπε να απαγορευεται η σταθμευση σε αυτο το δρομο κανονικα, οπως απαγορευεται στην Πανεπιστημιου ας πουμε. ειναι υπερβολικα στενος δρομος και εχει παντα υπερβολικη κινηση. αυτοι οι δρομοι εχουν φτιαχτει πριν 50 χρονια που το κυκλοφοριακο στην Αθηνα ηταν τελειως διαφορετικο και προφανως ο δρομος δεν γινεται να φαρδυνει ετσι απλα, οχι μονο γιατι στην Ελλαδα ζουμε που δεν γινεται ποτε τιποτα, αλλα και γιατι γυρω γυρω εχει πολυκατοικιες και μαγαζια που θα επρεπε να φυγουν σε μια τετοια περιπτωση. οποτε κατι πρεπει να κανουν με το παρκαρισμα. υποτιθεται οτι το κρατος θελει εσοδα, γιατι δεν βγαινουν να κοβουν κλησεις? οχι μονο για παρκαρισμα, αλλα για ολα. θα εχει απιστευτα εσοδα το κρατος απο αυτο.
για αυτο το θεμα με τις κλησεις, ειχα μια συζητηση σχετικα προσφατα και λεγαμε οτι ναι μεν μπορει να βαλουν να κοβουν κλησεις, ομως θα πεσει λαδωμα μετα απο τους εξυπνακιδες ή θα εχουν κανα γνωστο καπου στην τροχαια να τους την σβησεις και ξερετε τωρα τα γνωστα :thumbdown: οποτε σκεφτηκαμε το εξης για να μην λαδωνονται ή να μην λειτουργουν τα μεσα που εχει ο καθενας. απλα δινεις σε αυτους που δουλευουν στην τροχαια ενα μπονους στο μισθο τους για καθε κληση που κοβουν, π.χ το 2% απο το συνολικο ποσο της κλησης. φυσικα αυτο οχι επ'αοριστον, γιατι μπορει ο αλλος μετα να αρχισει να κοβει κλησεις αβερτα και σε ατομα που δεν φταινε . να ορισουν ενα ανωτατο μπονους μεχρι το οποιο μπορει να φτασει καποιος π.χ. τα 1000€. ετσι δεν θα εχουν λογο να λαδωνονται, αλλα να κανουν σωστα τη δουλεια τους γιατι θα εχουν ενα κινητρο. φυσικα εγω θα προτιμουσα να εκαναν σωστα τη δουλεια τους χωρις αυτο το κινητρο, γιατι ειναι η δουλεια τους, αλλα αφου ειμαστε ρεμαλια, πρεπει να βρεθουν αλλες λυσεις. το ιδιο ή κατι παρομοιο θα μπορουσε να εφαρμοστει και σε αλλες δημοσιες υπηρεσιες π.χ στην εφορια. δεν λεω οτι αυτο το πλανο/προταση ειναι σιγουρα καλο και θα ειναι αποτελεσματικο, αλλα εμεις το σκεφτηκαμε μεσα σε 5 λεπτακια (φανταστειτε τι μπορουμε να σκεφτουμε μεσα σε 2 ωρες αρκετα ατομα μαζι). αυτοι οι ανθρωποι στα υπουργεια που συνεδριαζουν τοσες ωρες, πως γινεται να μην βγαζουν καμια λογικη προταση για αναβαθμιση της πολιτειας, μπορειτε να μου πειτε?
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 20 Ιούλ 2011, 08:44

Νομίζω ότι για τους κοινούς θνητούς πλέον είναι ιδιαίτερα δύσκολο να σβήσεις μια κλήση... Αυτό ξέρω τα τελευταία 2 χρόνια όταν ένας πήγε να κόψει κλήσει σε ένα φίλο μου λέγοντάς του ότι το μηχανάκι του είναι 600 ενώ το δίπλωμά του είναι μόνο έως 250... Τελικά, έδειξε την άδεια κυκλοφορίας που έγραφε ότι η μηχανή ήταν 250 και ησυχάσαμε... Τότε, έμαθα και ότι πια δε σβήνονται οι κλήσεις τοσο εύκολα! Δε θυμάστε και το σούσσουρο που είχε γίνει όταν ο οδηγός ενός υποργού πήγε και απαίτησε αν σβηστεί η κλήση του???? (δε θα'χε να την πληρώσει ο καημένος ο υπουργάκος!)
-------------------------

Χθεσινό περιστατικό στο 040...

Οκ φιλαράκι.... είσαι πολύ κουλ και πολύ γαμάτος έτσι όπως έχεις αράξει στο κάθισμα.... Δείχνεις πολύ σπορ γυμνασμένος τύπος κουρασμένος από τις κάμψεις αγκαλιά με το χυμό... Και πολύ λαλακας επίσης, που έχεις απλώσει τις ποδάρες σου και πατάς με τα βρωμοπάπουτσά σου το απέναντι κάθισμα!!!!! Και ακόμη πιο λαλάκας (και άλλα που δεν μου επιτρέπετε να πω) που βλέπεις ότι γεμίζει το λεωφορείο και πάει ο κάθε πειβάτης να κάτσει και τον κοιτάς με το βλέμμα της αγελάδας χωρίς να κάνεις ούτε μια κίνηση να τραβήξεις τα κανιά σου να πεις συγγνώμη -κάτι τέλος πάντων- να κάτσει ο κόσμος...Αφού φυσικά, δεν σε νοιάζει ούτε αισχύνεσαι διόλου για το ότι πατάς πάνω σε κάθισμα με τα παπούτσια... Αναρωτιέμαι σπίτι σου ανεβαίνεις στον καναπέ και τα κρεββάτια με τις αρβύλες???? Και γουστάρεις το ίδιο ασύστολα??? Αλλά, σε αυτή την κοινωνία μας έμαθαν να αγαπάμε ότι μας ανήκει ως πραγματική ιδιοκτησία, ως ιδιώτες και όχι ότι μας ανήκει ως πολίτες. Ό,τι "ανήκει" στο κράτος, την πόλη, σε όλους βρε αδερφέ μπορούμε να το κακομεταχειριστούμε όσο αντέχει! Λες και δεν το έχουμε πληρώσει, λες και δε μας είναι χρήσιμο... και μετά αναρωτιέσαι και αγανακτείς για το μέλλον σου? Ας καγχάσω βάρβαρα! :thumbdown: :thumbdown:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 30

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 20 Ιούλ 2011, 09:33

δεν του ειπε κανενας απολυτως τιποτα?
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 20 Ιούλ 2011, 17:07

Εκείνη η ώρα ήταν που έμπαιναν πιο πολλοί ξένοι παρά έλληνες... και δεν είπε κανείς τπτ.... Γιατί αν ο ξένος πει τπτ θα βρει και τον μπελά του... :confused:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nickthegreek992 » 22 Ιούλ 2011, 13:30

http://www.youtube.com/watch?v=2Lu-iK7fdCc Δώστε βάση στο στίχο, είναι φοβερό τραγούδι από στιχουργική και μουσική άποψη.
'Αιτία έλομένου, θεός άναίτιος.
Άβαταρ μέλους
nickthegreek992

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό queenfan » 22 Ιούλ 2011, 13:59

Ευχαριστούμε Νικολή για το λινκ,είναι όντως φοβερό τραγούδι.Δυστυχώς λέει πολλές αλήθειες :confused:
Spoiler:
σορι για το νικολής ,ελπίζω να μην έπαθες κανένα έμφραγμα :lola: :lola: :lola:
Άβαταρ μέλους
queenfan
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zelda » 23 Ιούλ 2011, 15:20

Θεέ μου δεν το πιστεύω ότι υπάρχει τέτοιο τόπικ!!!! Διάβασα όλα τα ποστ απ' την αρχή και βρίσκω ότι έχετε όλοι δίκιο και αυτοί που νοιώθετε οργή για την χώρα που ζείτε και αυτοί που νοιώθετε άσχημα να χαρακτηρίζεται ο λαός σας ηλίθιος κτλ. Δεν έχω σκοπό να τα φέρω στην επιφάνεια αλλά νομίζω ότι όλες οι απόψεις που διάβασα μου φέρνουν στο νου τα εξής: 1oν δεν είμαι τελικά απ' τους λίγους που σκέφτονται έτσι, για να διαβάζω σε ένα φόρουμ τόσες παρόμοιες σκέψεις και μάλιστα από νεαρούς ενήλικες, υπάρχει ελπίδα!!!! Επίσης να πω και εγώ ότι συμφωνώ απόλυτα με το μέλος που έγραψε πριν ότι ''αν φύγουμε όλοι τι θα γίνει'' ή άλλο ''εμείς η νέα γενιά πρέπει να αλλάξουμε τη νοοτροπία'' ή πρέπει ''να διαμαρτυρόμαστε και να μη μένουμε θεατές'' ή ''και σε άλλες χώρες υπάρχουν κουσούρια δεν είναι γη της επαγγελίας''...
Όλα όσο αναφέρατε λοιπόν για την ηλίθια νοοτροπία των/κάποιων/πολλών (δεν ξέρω αν είναι των περισσότερων, θα πρέπει να γνώριζα 10000000 Ελλήνων για να το πω αυτό και ας έχω δουλέψει αρκετά χρόνια σε συναλλαγή με κοινό) είναι αλήθεια και έχω υπάρξει παρούσα σε παρόμοια περιστατικά, απλώς θα προσθέσω και εγώ:
Τους δημόσιους υπάλληλους που καλημερίζεις και τηρούν σιγή ιχθύος, ή που ευχαριστείς και σε κοιτάνε σαν να παίζουμε ''αγαλματάκια ακούνητα'' φανερώνοντας έτσι την απύθμενη ευγένειά τους.
Τους κολλημένους με Λιακόπουλο κτλ που νομίζουν ότι η ιστορία των αρχαίων Ελλήνων είναι το υπέρτατο επιχείρημα απέναντι σε κάθε είδους γυφτιά του λαού μας.
Όσους θεωρούν ότι το να μη πετάς σκουπίδια κάτω, να σέβεσαι τους μετανάστες και να αποδέχεσαι ότι και τα ζώα έχουν δικαιώματα είναι ψιλά γράμματα.
Αυτούς που μιλούν δυνατά σε φάση να σε ξεκουφαίνουν, ενώ βρίσκονται σε δημόσιο χώρο και αν τους το λες, να σου λένε με υπερηφάνεια, έτσι ήμαστε εμείς οι Έλληνες.
Θα μου έρθουν κι άλλα εν καιρώ!
I throw myself into the sea
Release the wave, let it wash over me
To face the fear I once believed
The tears of the dragon, for you and for me...
Άβαταρ μέλους
zelda

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zelda » 29 Σεπ 2011, 00:32

και διαβάζοντας αρκετές σελίδες απ' το τόπικ του ξεκατινιάσματος συνεχίζω:

η ηλίθια και θλιβερή νοοτροπία που κληρονομήσαμε απ' τις προηγούμενες γενιές, κάθε φορά που προκύπτει ένα εθνικό πρόβλημα, αντί να συνεργαζόμαστε για να βρούμε από κοινού λύση, να προσβάλλει και να επιτίθεται ο ένας Έλληνας στον άλλον, λες και όσα περισσότερα μπινελίκια ρίξει ο ένας στον άλλον, τόσο πιο γρήγορα θα βρεθεί λύση στο πρόβλημά μας...Α ΡΕ ΚΑΤΑΚΑΫΜΕΝΗ ΨΑΡΟΚΩΣΤΑΙΝΑ...μια ζωή στη μουρμούρα και τη φαγωμάρα....εμφύλιοι και ξανάμανα εμφύλιοι μυαλό κουκούτσι...ΔΕΝ ΕΧΕΙ γιατρειά αυτός ο λαός ρε....δεν μαθαίνει απ' τα λάθη του....
I throw myself into the sea
Release the wave, let it wash over me
To face the fear I once believed
The tears of the dragon, for you and for me...
Άβαταρ μέλους
zelda

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 29 Σεπ 2011, 11:37

zelda έγραψε:Τους δημόσιους υπάλληλους που καλημερίζεις και τηρούν σιγή ιχθύος, ή που ευχαριστείς και σε κοιτάνε σαν να παίζουμε ''αγαλματάκια ακούνητα'' φανερώνοντας έτσι την απύθμενη ευγένειά τους.

Βασικά, αυτό δεν το έχουν μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι πίστεψέ με! Το έχουν και πολλοί πελάτες!
Έρχονται να τους εξυπηρετήσω ή παίρνουν τηλ και ενώ τους χαιρετάω με το χαμόγελο με κοιτάνε λες κι είμαι alien ή δεν με κοιτάνε καθόλου και απλά ξεκινάνε τα "θέλω αυτό" ή γκρινιάζουν που περίμεναν στην ουρά (γιατί να μην είμαι η Θεά Κάλι να έχω πολλά χέρια να τους ξεπετάω?) ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο!
Τις προάλλες είχε έρθει κάποιος να εξυπηρετηθεί και του εξήγησα (πολλές φορές με πολλή υπομονή) ότι έχουν αλλάξει οι τιμές και πρέπει να πληρώσει κάποια διαφορά και αφού με έβρισε (κι εμένα και την εταιρία) με πλήρωσε και στο τέλος του λέω (πιο πολύ από συνήθεια για να πω την αλήθεια) "Γεια σας, καλό ταξίδι" και γυρνάει με ένα δολοφινικό βλέμμα και μου λέει "Ναι ναι... μου λες και καλό ταξίδι τωρά... πρώτα μας τα παίρνετε... " και συνέχισε να μουρμουρίζει φεύγοντας! :bangin: :bangin: :bangin:
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 29 Σεπ 2011, 12:17

zelda έγραψε:και διαβάζοντας αρκετές σελίδες απ' το τόπικ του ξεκατινιάσματος συνεχίζω:

η ηλίθια και θλιβερή νοοτροπία που κληρονομήσαμε απ' τις προηγούμενες γενιές, κάθε φορά που προκύπτει ένα εθνικό πρόβλημα, αντί να συνεργαζόμαστε για να βρούμε από κοινού λύση, να προσβάλλει και να επιτίθεται ο ένας Έλληνας στον άλλον, λες και όσα περισσότερα μπινελίκια ρίξει ο ένας στον άλλον, τόσο πιο γρήγορα θα βρεθεί λύση στο πρόβλημά μας...Α ΡΕ ΚΑΤΑΚΑΫΜΕΝΗ ΨΑΡΟΚΩΣΤΑΙΝΑ...μια ζωή στη μουρμούρα και τη φαγωμάρα....εμφύλιοι και ξανάμανα εμφύλιοι μυαλό κουκούτσι...ΔΕΝ ΕΧΕΙ γιατρειά αυτός ο λαός ρε....δεν μαθαίνει απ' τα λάθη του....

βασικα αυτο ακριβως γινεται και σε ενοτητα του φορουμ, αυτη με τις συνελευσεις. ειναι ακριβως αυτο που περιγραφεις :thumbdown:
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nathiiii19 » 29 Σεπ 2011, 12:41

crocodilino έγραψε:
zelda έγραψε:Τους δημόσιους υπάλληλους που καλημερίζεις και τηρούν σιγή ιχθύος, ή που ευχαριστείς και σε κοιτάνε σαν να παίζουμε ''αγαλματάκια ακούνητα'' φανερώνοντας έτσι την απύθμενη ευγένειά τους.

Βασικά, αυτό δεν το έχουν μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι πίστεψέ με! Το έχουν και πολλοί πελάτες!
Έρχονται να τους εξυπηρετήσω ή παίρνουν τηλ και ενώ τους χαιρετάω με το χαμόγελο με κοιτάνε λες κι είμαι alien ή δεν με κοιτάνε καθόλου και απλά ξεκινάνε τα "θέλω αυτό" ή γκρινιάζουν που περίμεναν στην ουρά (γιατί να μην είμαι η Θεά Κάλι να έχω πολλά χέρια να τους ξεπετάω?) ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο!
Τις προάλλες είχε έρθει κάποιος να εξυπηρετηθεί και του εξήγησα (πολλές φορές με πολλή υπομονή) ότι έχουν αλλάξει οι τιμές και πρέπει να πληρώσει κάποια διαφορά και αφού με έβρισε (κι εμένα και την εταιρία) με πλήρωσε και στο τέλος του λέω (πιο πολύ από συνήθεια για να πω την αλήθεια) "Γεια σας, καλό ταξίδι" και γυρνάει με ένα δολοφινικό βλέμμα και μου λέει "Ναι ναι... μου λες και καλό ταξίδι τωρά... πρώτα μας τα παίρνετε... " και συνέχισε να μουρμουρίζει φεύγοντας! :bangin: :bangin: :bangin:

:jaugh:
η ατάκα μου! :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh:
Spoiler:
sakuJo έγραψε: εισαι σκουληκαντερα;

seveN έγραψε:εισαι μαγκας/μαγκισσα? :smoke:

sakuJo έγραψε:ειμαι και πολυ μαγκας...ισως να φταιει το μουστακι :lola:

Spoiler:
sakuJo έγραψε:ΝΑΤΙ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΜΩΡΗ :peace:

Spoiler:
sakuJo έγραψε:σας χαιρετω και γω γιατι κοντευω να τον παρω στ'ορθιο :sleep:

http://25.media.tumblr.com/tumblr_mag15 ... o1_500.gif
Άβαταρ μέλους
Nathiiii19

Ευχαριστώ: 67

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πηνελόπη2 » 29 Σεπ 2011, 14:24

Με χαρά ανακάλυψα την ύπαρξη αυτής της ενότητας,γιατί βλέπω ότι δεν είμαι η μόνη που έχει απόψεις που την καθιστούν "εξωγήινο" σε αυτή την χώρα.Καθώς μεγάλωνα έβλεπα και άκουγα τους ανθρώπους του ευρύτερου κοινωνικού μου περιβάλλοντος πάντα να ισχυρίζονται ότι μόνο αν παρανομείς,κρύβεις από το κράτος και "λαδώνεις"τους εφοριακούς μπορείς να επιβιώσεις.Εμένα πάντα μου έλεγαν ότι αν συνεχίσω να είμαι τόσο αθώα (αθώα επειδή πιστεύω στην τήρηση των νόμων και των κανόνων που ορίζει μια κοινωνία για να συντηρηθεί) θα με "φάνε τα ραπανάκια".Οι ίδιοι άνθρωποι που τα έκαναν όλα αυτά που είπα πιο πάνω, συν του ότι διεκδικούσαν ένα πλήθος επιδομάτων που δεν δικαιούνταν και έτρεχαν στον κάθε βουλευτή χαρίζοντας την ψήφο τους για μια θέση στο δημόσιο, τώρα κατηγορούν,βρίζουν και χαρακτηρίζουν τους βουλευτές ως προδότες που μόνο αυτοί τα έφαγαν.Συγγνώμη κύριοι, αλλά νομίζετε ότι εσείς δεν φταίτε καθόλου;Και εσείς τα φάγατε.Καλά τα λέει ο Πάγκαλος(χωρίς να τον εκτιμώ ως πολιτικό-άνθρωπο).Οι μόνοι που δεν φταίνε για αυτή την κατάσταση είναι τα παιδιά και οι νέοι που δεν πρόλαβαν καν να ζήσουν.Εμείς θα πάρουμε το πτυχίο μας και δεν θα έχουμε στον ήλιο μοίρα. Όποτε πηγαίνω στο εξωτερικό βλέπω ανθρώπους κοντά στην ηλικία μας που έχουν την δουλειά τους,το σπίτι τους και τα βγάζουν πέρα μόνοι τους πολύ άνετα.Εκεί είναι αυτονόητο στα 22 σου να έχεις δουλειά και να μένεις μόνος σου,εδώ ούτε στα 30 και με διδακτορικό δεν μπορείς να περιμένεις κάτι τέτοιο.Συγγνώμη γι'αυτό που θα πω αλλά θεωρώ ότι σε μια τέτοια κρίση υπεύθυνοι είναι και ο λαός και η κυβέρνηση.Ήξερα από μικρή ότι αυτή η χώρα δεν είναι για μένα που θεωρώ αυτονόητο να δουλεύει κανείς για να ζήσει και να είναι νόμιμος.....Σε καμία περίπτωση,όμως,δεν τα βάζω με τους Έλληνες αλλά για την νοοτροπία που επικρατεί στην χώρα μας και μας κατέστρεψε(ηθικό πρόβλημα->οικονομικό πρόβλημα)...Ελπίζω να αλλάξουμε νοοτροπία και να ακολουθήσουν καλύτερα χρόνια για όλους μας...
Άβαταρ μέλους
Πηνελόπη2
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Φ.Π.Ψ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό goldenrose » 29 Σεπ 2011, 15:33

εχεις απολυτο δικιο.οι περισσοτεροι σκεφτονται του τυπου ''να ψηφισω αυτον γιατι θα διορισει το παιδι μου/εμενα'' εστω κ αν ξερουν(που σχεδον παντα το ξερουν) οτι αυτος που θα αναδειξουν πρωτα ο ιδιος παρανομει κ λειτουργει σε βαρος του συνολου.
το προβλημα νομιζω ειναι οτι η πλειοψηφια δεν μπορει να δει περα απο τον εαυτο τους κ το συμφερον τους.εγω ας βολευτω σκεφτονται, ας τους αλλους να καιγονται.αλλα δε γινεται ετσι.με αυτη τη ''λογικη'' βηματα προοδου δεν μπορουν να υπαρξουν ποτε.ας ελπισουμε οτι αφου ολοενα τα πραγματα δυσκολευουν,ισως να σκεφτουν οι Ελληνες οτι χρειαζεται να αλλαξουν τακτικη..
Άβαταρ μέλους
goldenrose
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 29 Σεπ 2011, 21:53

Πηνελόπη2 έγραψε:Με χαρά ανακάλυψα την ύπαρξη αυτής της ενότητας,γιατί βλέπω ότι δεν είμαι η μόνη που έχει απόψεις που την καθιστούν "εξωγήινο" σε αυτή την χώρα.Καθώς μεγάλωνα έβλεπα και άκουγα τους ανθρώπους του ευρύτερου κοινωνικού μου περιβάλλοντος πάντα να ισχυρίζονται ότι μόνο αν παρανομείς,κρύβεις από το κράτος και "λαδώνεις"τους εφοριακούς μπορείς να επιβιώσεις.Εμένα πάντα μου έλεγαν ότι αν συνεχίσω να είμαι τόσο αθώα (αθώα επειδή πιστεύω στην τήρηση των νόμων και των κανόνων που ορίζει μια κοινωνία για να συντηρηθεί) θα με "φάνε τα ραπανάκια".Οι ίδιοι άνθρωποι που τα έκαναν όλα αυτά που είπα πιο πάνω, συν του ότι διεκδικούσαν ένα πλήθος επιδομάτων που δεν δικαιούνταν και έτρεχαν στον κάθε βουλευτή χαρίζοντας την ψήφο τους για μια θέση στο δημόσιο, τώρα κατηγορούν,βρίζουν και χαρακτηρίζουν τους βουλευτές ως προδότες που μόνο αυτοί τα έφαγαν.Συγγνώμη κύριοι, αλλά νομίζετε ότι εσείς δεν φταίτε καθόλου;Και εσείς τα φάγατε.Καλά τα λέει ο Πάγκαλος(χωρίς να τον εκτιμώ ως πολιτικό-άνθρωπο).Οι μόνοι που δεν φταίνε για αυτή την κατάσταση είναι τα παιδιά και οι νέοι που δεν πρόλαβαν καν να ζήσουν.Εμείς θα πάρουμε το πτυχίο μας και δεν θα έχουμε στον ήλιο μοίρα. Όποτε πηγαίνω στο εξωτερικό βλέπω ανθρώπους κοντά στην ηλικία μας που έχουν την δουλειά τους,το σπίτι τους και τα βγάζουν πέρα μόνοι τους πολύ άνετα.Εκεί είναι αυτονόητο στα 22 σου να έχεις δουλειά και να μένεις μόνος σου,εδώ ούτε στα 30 και με διδακτορικό δεν μπορείς να περιμένεις κάτι τέτοιο.Συγγνώμη γι'αυτό που θα πω αλλά θεωρώ ότι σε μια τέτοια κρίση υπεύθυνοι είναι και ο λαός και η κυβέρνηση.Ήξερα από μικρή ότι αυτή η χώρα δεν είναι για μένα που θεωρώ αυτονόητο να δουλεύει κανείς για να ζήσει και να είναι νόμιμος.....Σε καμία περίπτωση,όμως,δεν τα βάζω με τους Έλληνες αλλά για την νοοτροπία που επικρατεί στην χώρα μας και μας κατέστρεψε(ηθικό πρόβλημα->οικονομικό πρόβλημα)...Ελπίζω να αλλάξουμε νοοτροπία και να ακολουθήσουν καλύτερα χρόνια για όλους μας...

100000000000000000000 :respect: :respect: :respect: :respect:

Αυτό το ποστ με εκφράζει 100%! :worthy: :worthy:
Είτε μας αρέσει είτε όχι, "μαζί τα φάγαμε". :peace:
Μπορεί να μην τα φάγαμε όλοι μαζί, αλλά έφαγαν αρκετοί. Γι' αυτό και οι πολίτες έχουν τεράστιο μερίδιο ευθύνης, γιατί πολλοί από αυτούς συμμετείχαν στο φαγοπότι και όσοι δεν συμμετείχαν ενεργά στο φαγοπότι, προσέφεραν απλόχερα την ψήφο τους στους "φαταούλες" πολιτικούς. :ungry: :ungry:
Και ένα απλό παράδειγμα για το "όλοι μαζί τα φάγαμε" είναι το ακόλουθο:
Προχθές το πρωί πήγα στο φούρνο για ψωμί και δεν μου έδωσε απόδειξη, μετά πήγα στο περίπετρο να πάρω κάρτα για το κινητό και κει δεν μου έκοψε απόδειξη. Το απόγευμα πήγα στο ζαχαροπλαστείο και πήρα 2 κομμάτια γαλακτομπούρεκο και ούτε και κει μου έδωσαν απόδειξη. Το ίδιο βράδυ πάω σε σουβλατζίδικο και παίρνω 2 πιτόγυρα. Ε, δεν χρειάζεται να πω πως και κει δεν μου έδωσαν απόδειξη;; :funny: :funny:
Και αυτό γίνεται συνέχεια! :thumbdown:
Σε 4 μαγαζιά πήγα και κανένας δεν μου έδωσε απόδειξη! Αυτό, νομίζω, τα λέει όλα! :harhar:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες