filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Η ηλίθια νοοτροπία πολλών Ελληναράδων (Νεοελλήνων)

Περάστε ευχάριστα και δημιουργικά την ελεύθερή σας ώρα και γνωρίστε νέους φίλους.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Η ηλίθια νοοτροπία πολλών Ελληναράδων (Νεοελλήνων)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 30 Νοέμ 2010, 22:37

Δεν θελω να προσβαλω κανεναν με τον τιτλο της ενοτητας (ουτε φυσικα ειμαι ρατσιστρια, αλλα φυσικα δεν ειμαι και εθνικιστρια). Θεωρω ομως οτι οι συγχρονοι ελληνες ειναι τελειως ηλιθιοι, για να μην πω τιποτα χειροτερο. Στην ενοτητα αυτη μπορουμε να γραφουμε (κραζουμε) τις ηλιθιες νοοτροπιες που εχουμε ως ελληνες, να τις σχολιαζουμε και γιατι οχι να τις αλλαξουμε :lola: φυσικα παντα με χιουμορ και αυτοσαρκασμο :peace2:

λοιπον, εγω θα γραψω για κατι που μου εχει κανει μεγαλη εντυπωση. για το κρανος...σιγορα ολοι θα εχετε δει πολλους σε μηχανες και μηχανακια που φορανε το κρανος στον αγκωνα και οχι στο κεφαλι τους. αν αυτο δεν ειναι ηλιθια συνηθεια τοτε τι ειναι? δηλαδη αυτοι οι οδηγοι παιρνουν μαζι τους το κρανος γιατι ο νομος λεει οτι πρεπει να φερεις πανω σου το κρανος, δεν διευκρινιζει οτι πρεπει να το εχεις στο κεφαλι σου. εμ βεβαια που να φανταζονταν αυτοι που εβαλαν τον νομο οτι ο ελληνας ειναι τοσο βλακας? για ποιον θα το φορεσεις το κρανος? για τον αστυνομικο που θα σου κοψει το προστιμο ή για τη ζωη σου? ή στην αλλη περιπτωση φορανε το κρανος αλλα δεν κουμπωνουν την ασφαλεια του. ειναι το ιδιο δηλαδη σαν να μην το φορανε καθολου....

ΥΓ εχω και αλλα πολλα ακομα να πω τετοια παραδειγματα, αλλα θα τα πω σε επομενες δημοσιευσεις. καποια απο αυτα ειναι σοβαρα οπως το παραπανω, αλλα ειναι αστεια και αλλα μου τη δινουν στα νευρα.
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Re: Ελληναρες (νεοελληνες), ενας λαος ηλιθιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ange91 » 30 Νοέμ 2010, 22:48

:jawdrop: :jawdrop: :jawdrop: σημερα ειχα μια σχετικη συζητηση για τα φαναρια! :jaugh:
Μερικές φορές αισθάνομαι οτί η εξυπνάδα μου επισκιάζει την ομορφιά μου...

*Αναζήτηση Συντονιστή για το τμήμα Φ.Π.Ψ.*
Άβαταρ μέλους
ange91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλοσοφικη: προγραμμα ψυχολογιας
Ευχαριστώ: 33

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 30 Νοέμ 2010, 22:49

ange91 έγραψε::jawdrop: :jawdrop: :jawdrop: σημερα ειχα μια σχετικη συζητηση για τα φαναρια! :jaugh:

δηλαδη? μην μου πεις αυτο με την κορνα. που δεν προλαβαινει να αναψει πρασινο και το χερι παει αμεσως στην κορνα. που πανε και βιαζονται τοσο?
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό chania4ever » 30 Νοέμ 2010, 22:50

Εμενα αλλο που μ'εκνευριζει ειναι το θεμα του παρκαρισματος...και αναφερομαι στο γεγονος οτι ο καθενας,θα αφησει το αυτοκινητακι του οοοοοπου του αρεσει,χωρις να βλεπει αν ενοχλει ή οχι!προσφατα,μου διηγηθηκαν το εξης περιστατικο:ενας τυπος,ξαφνικα,σταματαει το αυτοκινητο του εκει που του αρεσε και σηκωνεται και φευγει...φυσικα εμποδιζε(ηταν πανω σε στροφη)και σ'εναν αλλο οδηγο που διαμαρτυρηθηκε,γυρισε και του ειπε''εδω γουσταρω,εδω τ'αφηνω!''.Θελω να πω,πως καποια πραγματα εμεις οι νεοι,πρεπει να προσπαθουμε να τ'αλλαξουμε!!!για να παει και λιγο παραπερα αυτη η ερμη η ελλαδα!

Υ.Γ.πρεπει να σημειωσω σ'αυτο που λεει η dr.παραπανω,για το κρανος στα μηχανακια....(δεν κρατιεμαι να μην το πω,αν και το θεμα ειναι σοβαρο) πως εχω ακουσει για το κρανος τα απιστευτα...το πιο γελοιο ομως ειναι η ακολουθη ατακα:''βαζω το κρανος στον αγκωνα μου,για να μην χτυπησει το χερι μου,αμα πεσω!!'' :lola: :lola:
τιιι να πει κανεις σ'αυτον τον ανθρωπο?!!!!!!!!
''Αν ειχα τοση δυναμη
που χεις και συ καρδια μου
θα μοιαζε γλεντι και χορος
η καθε αναπνοια μου''
Άβαταρ μέλους
chania4ever
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό chania4ever » 30 Νοέμ 2010, 22:51

dr.strangelove έγραψε:
ange91 έγραψε::jawdrop: :jawdrop: :jawdrop: σημερα ειχα μια σχετικη συζητηση για τα φαναρια! :jaugh:

δηλαδη? μην μου πεις αυτο με την κορνα. που δεν προλαβαινει να αναψει πρασινο και το χερι παει αμεσως στην κορνα. που πανε και βιαζονται τοσο?

η κορνα ειναι η προεκταση του χεριου του ελληνα οδηγου............... :lola: :lola: :lola:
''Αν ειχα τοση δυναμη
η καθε αναπνοια μου''
Άβαταρ μέλους
chania4ever
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ange91 » 30 Νοέμ 2010, 22:58

οχι, για το πως κανεις δεν κοιταει τα φαναρια κ κυριως οι πεζοι! κ για το οτι ειναι προκατηλειμμενοι ολοι απεναντι στα "νι"!
ετσι κ δουν αυτο το γραμμα, σαν κοκκινο πανι...ταυροι! :peace:

Άβαταρ μέλους
ange91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό angie! » 30 Νοέμ 2010, 23:11

δεν μπορω να καταλαβω γιατι εμεις οι σκατοελληνες δεν κανουμε ο,τι μπορουμε γ να φυγουμε στο εξωτερικο!!! οι σχολες για παραδειγμα ειναι πολυ καλυτερες εκει. πληρωνεις τα κερατα σου, κανεις ερευνα υπερ πχ της colgate επειδη σε χρηματοδοτει η colgate, πληρωνεις τη συγκοινωνια, τρως σκατοφαι πανακριβο...κλπ κλπ κλπ....τουλαχιστον ομως εχεις σπουδασει στο εξωτερικο!!!! :lighten:
Άβαταρ μέλους
angie!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΚΑΛΙΓΟΥΛΑΣ » 30 Νοέμ 2010, 23:18

angie! έγραψε:δεν μπορω να καταλαβω γιατι εμεις οι σκατοελληνες δεν κανουμε ο,τι μπορουμε γ να φυγουμε στο εξωτερικο!!! οι σχολες για παραδειγμα ειναι πολυ καλυτερες εκει. πληρωνεις τα κερατα σου, κανεις ερευνα υπερ πχ της colgate επειδη σε χρηματοδοτει η colgate, πληρωνεις τη συγκοινωνια, τρως σκατοφαι πανακριβο...κλπ κλπ κλπ....τουλαχιστον ομως εχεις σπουδασει στο εξωτερικο!!!! :lighten:

εγώ πηγαίνω,
αλλα όλο με στέλνουν πίσω :oops:

αλλά τουλάχιστον με στείλαν πίσω από το εξωτερικό :oops:
Άβαταρ μέλους
ΚΑΛΙΓΟΥΛΑΣ

Σχολή/Τμήμα: Φου Που Αψου!!
Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 30 Νοέμ 2010, 23:23

:funny: :funny: :funny: :funny:
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gorgonokoritso » 30 Νοέμ 2010, 23:25

σε διωχνουν γιατι εισαι πιο εξυπνος και καλυτερος.... :peace: :peace: :peace:
φοβουνται τις συγκρισεις... :bangin: :bangin:
don't chase.... replace!!!

α ρε σακου..........
Spoiler:
sakuJo έγραψε: we'll meet again my love, even in outer space... :sadbye:
Άβαταρ μέλους
gorgonokoritso
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 43

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό chania4ever » 30 Νοέμ 2010, 23:27

angie! έγραψε:δεν μπορω να καταλαβω γιατι εμεις οι σκατοελληνες δεν κανουμε ο,τι μπορουμε γ να φυγουμε στο εξωτερικο!!! οι σχολες για παραδειγμα ειναι πολυ καλυτερες εκει. πληρωνεις τα κερατα σου, κανεις ερευνα υπερ πχ της colgate επειδη σε χρηματοδοτει η colgate, πληρωνεις τη συγκοινωνια, τρως σκατοφαι πανακριβο...κλπ κλπ κλπ....τουλαχιστον ομως εχεις σπουδασει στο εξωτερικο!!!! :lighten:

Γιατι καποιοι πρεπει να νοιαστουν και γι'αυτη τη χωρα..αν φυγουμε ολοι,τοτε τι θα απογινει αυτο που λεμε ''Ελλαδα''??μ'ολα τα στραβα κ τα αναποδα της....αν κ εμεις οι νεοι σκεφτομαστε να τα παρατησουμε...τοτε τι θα γινει??και μην νομιζουμε οτι το εξωτερικο ειναι η ''γη της επαγγελιας'' βρε παιδια!!!καποια πραγματα ειναι σιγουρα καλυτερα εκει εξω,συμφωνω.....αλλα θα πρεπει να σκεφτουμε και το γεγονος,οτι αυτη η ερμη η χωρα μας,εχει περασει πολλα στο περασμα των χρονων...σιγουρα φταιμε εμεις για το χαλι μας,δεν ριχνω το φταιξιμο στις ιστορικες συγκυριες,αλλα επειδη ακριβως φταιμε εμεις,εμεις ειμαστε αυτοι που μπορουμε να τ'αλλαξουμε!
''Αν ειχα τοση δυναμη
η καθε αναπνοια μου''
Άβαταρ μέλους
chania4ever
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 30 Νοέμ 2010, 23:50

δεν αντεχω αυτη τη νοοτροπια των ελληνων που κολλαει ταμπελες σε ανθρωπους, επαγγελματα, εθνικοτητες κτλ κτλ κτλ...εχω συναντησει αρκετους μεταναστες που ντρεπονται να πουν απο που ειναι ΜΟΝΟ σε ελληνες.ενω εχει τυχει να πανε στο εξωτερικο και να το λενε ανετα.
εχω συναντησει ανθρωπους να κανουν ενα καποιο συγκεκριμενο επαγγελμα(απο την ομαδα:μπατσοι-ταριφες -δολοφονοι κτλ..)και να τους συμπεριφερονται οι ελληναραδες σαν να ειναι σκουπιδια.
γενικα πιστευω ο ελληνας κουβαλαει τη νοοτροπια του σπιτιου του και στην εξω κοινωνια!νομιζει οτι καποιος ειναι και σαν οντοτητα και σαν εθνικοτητα!!
μου τη δινει η προβολη η συνεχης του οτι :αααα οι ελληνες!!οι απογοινοι των αρχαιων ελληνων, μα ειναι σπουδαιοι!!!!!ναι, αυτο μου τη δινει τοσο πολυ!!!!
και βλεπω ανθρωπους που δεν εχω κανει τιποτα στη ζωη τους να νομιζουν οτι ειναι ανωτεροι καποιων αλλων!!!
εμενα λοιπον αυτα με ενοχλουν!!!!
και επισης οι κορνες :tease:
επειδη εκτος ελλαδας μονο σε μια χωρα εχω παει, στη γερμανια, θυμαμαι σαν τωρα οτι για μερες δεν ειχα ακουσει ουτε μια και μια μερα ακουσα μια και σχεδον τρομαξα!!πραγματικα τις ειχα ξεχασει!!εδω δεν περναει λεπτο που δεν ακουω μια!!
:peace: :peace: :peace:
http://vimeo.com/33976434

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Χένρι Μίλερ, Ο Τροπικός του Καρκίνου
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gorgonokoritso » 30 Νοέμ 2010, 23:53

εμενα μου τη σπαει οτι ολοι ζητανε προυπηρεσια, ανεξαρτητως επαγγελματος...
αμα ολοι ζητανε αυτην τη ρημαδα την προυπηρεσια... τοτε πως θα την αποκτησουμε αν δεν την προσφερουν κι'ολας...???? :wtf: :wtf: :wtf: :wtf:

α ρε σακου..........
Spoiler:
Άβαταρ μέλους
gorgonokoritso
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό chania4ever » 01 Δεκ 2010, 00:01

gorgonokoritso έγραψε:εμενα μου τη σπαει οτι ολοι ζητανε προυπηρεσια, ανεξαρτητως επαγγελματος...
αμα ολοι ζητανε αυτην τη ρημαδα την προυπηρεσια... τοτε πως θα την αποκτησουμε αν δεν την προσφερουν κι'ολας...???? :wtf: :wtf: :wtf: :wtf:

Σωστηηη!!!μαλλον πρεπει να την εχουμε απο πριν να γεννηθουμε........ :lola: :lola:
''Αν ειχα τοση δυναμη
η καθε αναπνοια μου''
Άβαταρ μέλους
chania4ever
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σίβυλλα » 01 Δεκ 2010, 00:01

εμένα μου τη σπάνε τα ταμία υγείας και οι καταπληκτικές υπηρεσίες που σου προσφέρουν
το αγόρι της αδερφής μου είχε κάνει εξετάσεις αίματος πριν κανα εξάμηνο.στα αποτελέσματα φαινόταν πως ήταν έγκυος :peace: :peace:
Άβαταρ μέλους
Σίβυλλα

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό chania4ever » 01 Δεκ 2010, 00:02

gorgonokoritso έγραψε:εμενα μου τη σπαει οτι ολοι ζητανε προυπηρεσια, ανεξαρτητως επαγγελματος...

Σωστηηη!!!μαλλον πρεπει να την εχουμε απο πριν να γεννηθουμε........ :lola: :lola:

Σιβυλλα..... :funny: :funny: :funny: :funny:
-σοβαρα το λες?!!!ρεεεε....δεν υπαρχουν αυτοι οι ανθρωποι!!
''Αν ειχα τοση δυναμη
η καθε αναπνοια μου''
Άβαταρ μέλους
chania4ever
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ange91 » 01 Δεκ 2010, 00:09

Σίβυλλα έγραψε:εμένα μου τη σπάνε τα ταμία υγείας και οι καταπληκτικές υπηρεσίες που σου προσφέρουν
το αγόρι της αδερφής μου είχε κάνει εξετάσεις αίματος πριν κανα εξάμηνο.στα αποτελέσματα φαινόταν πως ήταν έγκυος :peace: :peace:

:jawdrop: :jawdrop: :jawdrop: πωπω... κ τι εκανε η αδερφη σου? μη μου πεις οτι του ειπε να κανει εκτρωση?
Spoiler:
:jaugh: :jaugh: :jaugh:

Άβαταρ μέλους
ange91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σίβυλλα » 01 Δεκ 2010, 00:11

ange91 έγραψε:
Σίβυλλα έγραψε:εμένα μου τη σπάνε τα ταμία υγείας και οι καταπληκτικές υπηρεσίες που σου προσφέρουν

:jawdrop: :jawdrop: :jawdrop: πωπω... κ τι εκανε η αδερφη σου? μη μου πεις οτι του ειπε να κανει εκτρωση?
Spoiler:
:jaugh: :jaugh: :jaugh:

:lola: :lola: καλά εγώ δν έχω και την καλύτερη σχέση μαζί του, φαντάσου τι πλάκα τους έκανα :tease: :tease:
Άβαταρ μέλους
Σίβυλλα

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gorgonokoritso » 01 Δεκ 2010, 00:11

αν εισαι χαζη.... :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh:
ρε δεν πηγαινε στο αμερικα...
θα γινοταν διασημος θα εβγαζε και χρημα.... :lighten: :lighten: :lighten: :lighten:

α ρε σακου..........
Spoiler:
Άβαταρ μέλους
gorgonokoritso
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ange91 » 01 Δεκ 2010, 00:14

:jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh:
παντως αυτο μπορει να ειναι κ πολυ σημαντικο... η μαμα μιας φιλης μου(ονοματα δε λεμε :jaugh: ) εκανε εξετασεις οταν ηταν εγκυος κ την βγαλανε του θανατα... φανταστειτε αν απο το σοκ ειχε καμια επιπλοκη η γυναικα... :confused:

κ εγω πριν 2χρονια περασα λοιμωδη μονοπυρηνωση. ο γιατρος μου ειχε γραψει εκτακτες εξετασεις για να δουμε αν ηταν αυτο η αμυγδαλιτιδα. ο προεδρος(δεν ξερω κ εγω τι ηταν!) του ικα γυρισε κ μου ειπε "δεν το γραφω επειγον, ας το παρει πανω του ο γιατρος να δωσει αντιβιωση".
τελικα τον σκυλοβρισα(φυσικα!) κ πηγα σε ιδιωτικο, εκανα εξετασεις κ ειχα μονοπυρηνωση, με το σηκωτι μου χαλια. αν μου εδινε αντιβιωση ο γιατρος, επειδη δεν μπρουσα, πχ, να πληρωσω τις εξετασεις, τωρα θα ειχα κανει τη χαρη στη γοργονα να μην τη γνωρισω ποτε... κ απο την αλλη αν ειχα αμυγδαλιτιδα, χωρις αντιβιωση δε θα την εβγαζα κ πολυ καθαρη...

Άβαταρ μέλους
ange91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες