filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Περί θρησκείας

Περάστε ευχάριστα και δημιουργικά την ελεύθερή σας ώρα και γνωρίστε νέους φίλους.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Περί θρησκείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 21 Μάιος 2011, 10:41

metalslug έγραψε:Εγώ βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζετε και του απαντάτε μερικοί... αλλά τέλος πάντων.

Σαφέστατα και η πολιτική πτυχή είναι μέρος μιας θρησκευτικής συζήτησης, από πού προκύπτει το αντίθετο; Από την στιγμή που υπήρξε ολόκληρο κοινωνικοπολιτικό σύστημα (κομμουνισμός) που καθιέρωσε την αθεΐα ως επίσημη θρησκεία (sic) του κράτους και κυνήγησε αλύπητα όποιον τολμούσε να δηλώσει ότι ασπάζεται οποιοδήποτε δόγμα (σ.σ. πρακτικές που εφαρμόζονται ακόμα σε ορισμένες χώρες του), προφανώς και είναι μέρος της συζήτησης. Και αν εσύ π.χ. προσεγγίζεις την αθεΐα με βάση τις θετικές επιστήμες, καλά κάνεις αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έτσι την προσεγγίζουν όλοι, ούτε ότι όσοι δεν την προσεγγίζουν έτσι δεν είναι σύγχρονοι. Ούτε φυσικά εννοείται ότι για τον παραπάνω λόγο όποιοι σχετίζονται με θετικές επιστήμες είναι ντε φάκτο άθεοι, αυτό δεν προκύπτει από πουθενά.

1. τρελαινομαι να "ταιζω" τετοια τρολ. εχει πολυ πλακα η ενοτητα :lola:
2. ναι υπαρχει και η πολιτικη πλευρα της θρησκειας, αλλα εγω νομιζα πως ο 1967 προσπαθουσε να το προσεγγισει απο τη θρησκευτικη πλευρα και ξαφνικα αρχιζει και τα χωνει και να κανει επιθεση για τα κοινωνικο-πολιτικα της χωρας. οποτε λαθος μου :up:
3. εγω δεν ειπα οτι ολοι οι επιστημονες ειναι αθεοι, αλλωστε αυτο το εχουμε πει τοσες φορες πιο πανω, οτι δεν ισχυει. εγω ειπα το αντιστροφο, οτι οι αθεοι εχουν ως βαση τις θετικες επιστημες και δεν ειναι ιδεολογοι. νομιζω οτι αυτο που λεω δεν εχει καμια σχεση με τους εχοντες θεο επιστημονες. εγω για την αθεϊα μιλησα. πιστευω αντιλαμβανεστε τη διαφορα σε αυτο που εγραψα. :peace2:

___________________________________________________________________________________
και κατι ασχετο, σχετικα με το 1+1, απλα για να μαθουμε λιγα βασικα μαθηματικα, σε περιπτωση που δεν γνωριζουμε και παμε να τρολλαρουμε χωρις βασεις :lola:
στο δυαδικο συστημα ολα συμβολιζονται με 0 και 1, δηλαδη το 10 στο δυαδικο συστημα "συμβολιζει" το 2.
το 365 μετατρεπεται στο δυαδικο ως 1101101 και το 562 ως 110010. κανοντας προσθεση αυτο μας βγαζει το αποτελεσμα 10011111
το 3 μετατρεπεται στο δυαδικο συστημα ως 11 κλπ. κλπ. κλπ.
τωρα εαν αυτα για μερικους ειναι ανωτερα μαθηματικα και τα κοριδευουν "απαλλασσονται λογω βλακειας" :lola:
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ενυώ » 21 Μάιος 2011, 11:39

εγω τελικα δεν πηρα απαντηση στην ισως φαινομενικα αφελη ερωτηση μου :confused: τεσπα,ευχαριστω τον 1967 για τις ευχες
Dying doesn't make this world dead to us
Breathing doesn't keep the flame alive in us
Dreaming doesn't make time less real for us
One life
One chance
All ephemeral
Άβαταρ μέλους
Ενυώ
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 21/4/67 » 21 Μάιος 2011, 11:59

dr.strangelove έγραψε:
metalslug έγραψε:Εγώ βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζετε και του απαντάτε μερικοί... αλλά τέλος πάντων.

Σαφέστατα και η πολιτική πτυχή είναι μέρος μιας θρησκευτικής συζήτησης, από πού προκύπτει το αντίθετο; Από την στιγμή που υπήρξε ολόκληρο κοινωνικοπολιτικό σύστημα (κομμουνισμός) που καθιέρωσε την αθεΐα ως επίσημη θρησκεία (sic) του κράτους και κυνήγησε αλύπητα όποιον τολμούσε να δηλώσει ότι ασπάζεται οποιοδήποτε δόγμα (σ.σ. πρακτικές που εφαρμόζονται ακόμα σε ορισμένες χώρες του), προφανώς και είναι μέρος της συζήτησης. Και αν εσύ π.χ. προσεγγίζεις την αθεΐα με βάση τις θετικές επιστήμες, καλά κάνεις αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έτσι την προσεγγίζουν όλοι, ούτε ότι όσοι δεν την προσεγγίζουν έτσι δεν είναι σύγχρονοι. Ούτε φυσικά εννοείται ότι για τον παραπάνω λόγο όποιοι σχετίζονται με θετικές επιστήμες είναι ντε φάκτο άθεοι, αυτό δεν προκύπτει από πουθενά.

1. τρελαινομαι να "ταιζω" τετοια τρολ. εχει πολυ πλακα η ενοτητα :lola:
2. ναι υπαρχει και η πολιτικη πλευρα της θρησκειας, αλλα εγω νομιζα πως ο 1967 προσπαθουσε να το προσεγγισει απο τη θρησκευτικη πλευρα και ξαφνικα αρχιζει και τα χωνει και να κανει επιθεση για τα κοινωνικο-πολιτικα της χωρας. οποτε λαθος μου :up:
3. εγω δεν ειπα οτι ολοι οι επιστημονες ειναι αθεοι, αλλωστε αυτο το εχουμε πει τοσες φορες πιο πανω, οτι δεν ισχυει. εγω ειπα το αντιστροφο, οτι οι αθεοι εχουν ως βαση τις θετικες επιστημες και δεν ειναι ιδεολογοι. νομιζω οτι αυτο που λεω δεν εχει καμια σχεση με τους εχοντες θεο επιστημονες. εγω για την αθεϊα μιλησα. πιστευω αντιλαμβανεστε τη διαφορα σε αυτο που εγραψα. :peace2:

___________________________________________________________________________________
και κατι ασχετο, σχετικα με το 1+1, απλα για να μαθουμε λιγα βασικα μαθηματικα, σε περιπτωση που δεν γνωριζουμε και παμε να τρολλαρουμε χωρις βασεις :lola:
στο δυαδικο συστημα ολα συμβολιζονται με 0 και 1, δηλαδη το 10 στο δυαδικο συστημα "συμβολιζει" το 2.
το 365 μετατρεπεται στο δυαδικο ως 1101101 και το 562 ως 110010. κανοντας προσθεση αυτο μας βγαζει το αποτελεσμα 10011111
το 3 μετατρεπεται στο δυαδικο συστημα ως 11 κλπ. κλπ. κλπ.
τωρα εαν αυτα για μερικους ειναι ανωτερα μαθηματικα και τα κοριδευουν "απαλλασσονται λογω βλακειας" :lola:

Μην αυταπατασαι κοπελα μου...Τρελαινεσαι διοτι απεκτησες μανικια και γιεκαδακι...Τι κουκλα ρόμπα εισαι εσύ παιδί μου? :huglove: Και τι μαθηματικό μυαλό...!Χαχαχαχαχα! Κοιτα την ...Τι ωραιο δυαδικό συστημα ξερει!!!!Ξερεις και κανενα συστημα στα 4?(Τετραδικό θέλω να πω...) :harhar: Στην tupperware πως παει η δουλεια..?Τελικά θα σε δανείσω με το δυαδικό σύστημα?Δεν απήντησες...Συμφέρει.........(εμενα :woohoo: ) :harhar:
Ενυω (Ελένη ή Κων/να) κατ΄αρχας χρόνια πολλά με υγεία!!!...Οι Αγιοι Κων/νος και Ελενη παντα να σε προστατεύουν και να μεσιτευουν στον Κύριο για εσενα και τους οικείους σου..Συγγνωμη, αλλά ποία ήτο η ερώτησις ..Αφου οι διαχειρισταί ειπαν οτι ητο :off topic: !!!
ΕικόναΕικόναΕικόνα ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΓΙΩΡΓΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΕ!!! ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΑΣ!!!ΣΤΕΛΑΡΑ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ!!!ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ 1000 ΧΡΟΝΙΑ!
Άβαταρ μέλους
21/4/67
Banned
Banned

Σχολή/Τμήμα: Ή Ορθοδοξία ή θάνατος
Ή Ορθοδοξία ή πόλεμος
Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Andy87 » 21 Μάιος 2011, 12:10

dr.strangelove έγραψε:3. εγω δεν ειπα οτι ολοι οι επιστημονες ειναι αθεοι, αλλωστε αυτο το εχουμε πει τοσες φορες πιο πανω, οτι δεν ισχυει. εγω ειπα το αντιστροφο, οτι οι αθεοι εχουν ως βαση τις θετικες επιστημες και δεν ειναι ιδεολογοι. νομιζω οτι αυτο που λεω δεν εχει καμια σχεση με τους εχοντες θεο επιστημονες. εγω για την αθεϊα μιλησα. πιστευω αντιλαμβανεστε τη διαφορα σε αυτο που εγραψα. :peace2:

Οι θετικές επιστήμες όμως δεν είναι σταθερές.
Οι αριθμοί, οι φυσικοι νόμοι, η γενετική που τόσο θέλαμε να έχουμε για θεό συνεχώς αλλάζουν και επαναδιαπραγματεύονται μέσα από έρευνες και ανακαλύψεις.
Θα πει κάποιος ότι οι επιστήμες εξελίσσονται...
Δεν ισχύει, κατά την γνώμη μου, απόλυτα αυτό. Οι εππιστήμες πολλές φορές αυτοαναιρούνται. Πριν 1000 χρόνια η γη ήταν επίπεδη, το κέντρο του κόσμου με 4-5 πλανήτες γυρω γύρω και αυτό ήταν όλο...
Κάποιος άθεος με βάση τις θετικές επιστήμες εκείνης της εποχής, εξαπατήθηκε; Έπρεπε να βρει τρόπο να ζήσει 1000 χρόνια για να μάθει την αλήθεια;
Και ποιος λέει ότι σήμερα ξέρουμε την αλήθεια; Πολύ συχνά δημιουργούνται θεωρίες που επιβεβαιώνονται και μετά αναιρούνται. Άλλες θεωρίες που δεν έχουν εξεταστεί ακόμα.
'Η μπορούμε να πούμε ότι η επιστήμη επειδή δεν έχει ανακαλύψει τον θεο, δεν υπάρχει θεός;
Μα η δουλεία της επιστήμης δεν είναι η δουλεία του ντεντεκτιβ να ψάχνει απεγνωσμένα το σύμπαν για να βρει την μικρή γωνία που έχει κρυφτεί ο θεος.
Ο αθεισμός λοιπόν δεν μπορεί να έχει ως βάση την επιστήμη γιατί στηρίζεται στον αέρα. Η επιστήμη-παρόλο το αντίθετο που μας έχουν πείσει- δημιουργεί απορίες όχι βεβαιότητες ούτε αποδείξεις.
(καποιος θρήσκος ρε παιδιά γιατί αν θεωρούμε θρήσκους μερικούς εδώ μέσα θα γίνουμε όλοι όχι άθεοι αλλά σαντανιστές (sic))
Where am I?
Άβαταρ μέλους
Andy87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 21/4/67 » 21 Μάιος 2011, 12:14

Andy87 έγραψε:
dr.strangelove έγραψε:3. εγω δεν ειπα οτι ολοι οι επιστημονες ειναι αθεοι, αλλωστε αυτο το εχουμε πει τοσες φορες πιο πανω, οτι δεν ισχυει. εγω ειπα το αντιστροφο, οτι οι αθεοι εχουν ως βαση τις θετικες επιστημες και δεν ειναι ιδεολογοι. νομιζω οτι αυτο που λεω δεν εχει καμια σχεση με τους εχοντες θεο επιστημονες. εγω για την αθεϊα μιλησα. πιστευω αντιλαμβανεστε τη διαφορα σε αυτο που εγραψα. :peace2:

Οι θετικές επιστήμες όμως δεν είναι σταθερές.
Οι αριθμοί, οι φυσικοι νόμοι, η γενετική που τόσο θέλαμε να έχουμε για θεό συνεχώς αλλάζουν και επαναδιαπραγματεύονται μέσα από έρευνες και ανακαλύψεις.
Θα πει κάποιος ότι οι επιστήμες εξελίσσονται...
Δεν ισχύει, κατά την γνώμη μου, απόλυτα αυτό. Οι εππιστήμες πολλές φορές αυτοαναιρούνται. Πριν 1000 χρόνια η γη ήταν επίπεδη, το κέντρο του κόσμου με 4-5 πλανήτες γυρω γύρω και αυτό ήταν όλο...
Κάποιος άθεος με βάση τις θετικές επιστήμες εκείνης της εποχής, εξαπατήθηκε; Έπρεπε να βρει τρόπο να ζήσει 1000 χρόνια για να μάθει την αλήθεια;
Και ποιος λέει ότι σήμερα ξέρουμε την αλήθεια; Πολύ συχνά δημιουργούνται θεωρίες που επιβεβαιώνονται και μετά αναιρούνται. Άλλες θεωρίες που δεν έχουν εξεταστεί ακόμα.
'Η μπορούμε να πούμε ότι η επιστήμη επειδή δεν έχει ανακαλύψει τον θεο, δεν υπάρχει θεός;
Μα η δουλεία της επιστήμης δεν είναι η δουλεία του ντεντεκτιβ να ψάχνει απεγνωσμένα το σύμπαν για να βρει την μικρή γωνία που έχει κρυφτεί ο θεος.
Ο αθεισμός λοιπόν δεν μπορεί να έχει ως βάση την επιστήμη γιατί στηρίζεται στον αέρα. Η επιστήμη-παρόλο το αντίθετο που μας έχουν πείσει- δημιουργεί απορίες όχι βεβαιότητες ούτε αποδείξεις.
(καποιος θρήσκος ρε παιδιά γιατί αν θεωρούμε θρήσκους μερικούς εδώ μέσα θα γίνουμε όλοι όχι άθεοι αλλά σαντανιστές (sic))

Σαντανιστές?Ναι, δόξα τω Αγίω Καρόλω Σαντάνα... :clapping:
ΕικόναΕικόναΕικόνα ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΓΙΩΡΓΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΕ!!! ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΑΣ!!!ΣΤΕΛΑΡΑ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ!!!ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ 1000 ΧΡΟΝΙΑ!
Άβαταρ μέλους
21/4/67
Banned
Banned

Ή Ορθοδοξία ή πόλεμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Andy87 » 21 Μάιος 2011, 12:17

Troll έγραψε:Σαντανιστές?Ναι, δόξα τω Αγίω Καρόλω Σαντάνα... :clapping:

Δόξα συ Κύριε!
Δόξα συ! :worthy:
Where am I?
Άβαταρ μέλους
Andy87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 21/4/67 » 21 Μάιος 2011, 12:22

Andy87 έγραψε:

Δόξα συ Κύριε!

Δόξα Σοι ,ρε ασχετίδη....Δοξα+ δοτική....Συγγνώμη φόρουμ της φιλοσοφικης είναι εδω ή το φόρουμ του Π.Σ.Ε.Π.Ν.Α (Πανελλήνιος Συνδεσμος Επαγγελματιων Παπατζήδων Νομου Αττικής)? :funny:

Εδω παπας,εκει παπας.......Ελα παμε όλοι μαζί...... :jaugh:
Άβαταρ μέλους
21/4/67
Banned
Banned

Ή Ορθοδοξία ή πόλεμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Andy87 » 21 Μάιος 2011, 12:28

Troll έγραψε:
Andy87 έγραψε:

Δόξα συ Κύριε!

Δόξα Σοι ,ρε ασχετίδη....Δοξα+ δοτική....Συγγνώμη φόρουμ της φιλοσοφικης είναι εδω ή το φόρουμ του Π.Σ.Ε.Π.Ν.Α (Πανελλήνιος Συνδεσμος Επαγγελματιων Παπατζήδων Νομου Αττικής)? :funny:

Αμις ι σαντανιστες ετση το γραφουμε! Αραισι περισωτερο στον αρχωντα μας!κανι τιν επικλισι δινατι.
Γαινικα τα ωρθογραφικα λαθι ινε δαιισι στων αρχον τισ ανομιας κε τις απολιασ. Στων παταιρα του ψαιυδους!
Αλλά τι στο λεο εσαινα;καλητερι σχεσι εχισ απω αιμενα...
Δοξα συ!
(αριστερέ που το παίζεις και χουντικός)
Where am I?
Άβαταρ μέλους
Andy87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Andy87 » 21 Μάιος 2011, 12:35

Troll έγραψε:
Andy87 έγραψε:

Δόξα συ Κύριε!

και για να τσούξει περισσότερο...
Οι παραπάνω λέξεις τονίζονται! Βάλε και κανέναν τόνο ορθογράφε!Όλους τους έφαγες... :confused:
Where am I?
Άβαταρ μέλους
Andy87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 21/4/67 » 21 Μάιος 2011, 12:39

Andy87 έγραψε:
Troll έγραψε:
Andy87 έγραψε:

Δόξα συ Κύριε!

Οι παραπάνω λέξεις τονίζονται! Βάλε και κανέναν τόνο ορθογράφε!Όλους τους έφαγες... :confused:

Γραφω παντα εις το πολυτονικόν ,βρε αγράμματον και δωσίλογον ερπετόν...Γερμανικά ισως γνωρίζεις πάντως...! :jaugh: :jaugh: :jaugh: Από που είσαι?Από τάς Athens? Xαχαχαχαχα....Ναζισταραδες κουφαλες, ο μπαρμπα-Γιάννης ο Μεταξας σας ψαχνει ακόμη..Παει και ο Herr Andy...Μανικια και γιεκαδακι και αυτός...Συγγνώμη...Παραλειψις..Σε αυτόν θα φορεσω και κουκουλα...Μαυρη κατα προτίμησιν..Με τη ρομπιτσα του θα είναι παίδαρος...Φύρερ σωστός...

Άλλοοοοοος.......Εδω ειμαστε παιδιά....Για οποιον αντεχει
Τελευταία επεξεργασία από 21/4/67 και 21 Μάιος 2011, 12:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
21/4/67
Banned
Banned

Ή Ορθοδοξία ή πόλεμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Andy87 » 21 Μάιος 2011, 12:48

Troll έγραψε:
Andy87 έγραψε:
Troll έγραψε:
Andy87 έγραψε:

Δόξα συ Κύριε!

Γραφω παντα εις το πολυτονικόν ,βρε αγράμματον και δωσίλογον ερπετόν...Γερμανικά ισως γνωρίζεις πάντως...! :jaugh: :jaugh: :jaugh:

Στο α-τονικό θες να πεις...τα έχεις γα...σει όλα!
Υβριδιακήν γλώσσαν από ένα υβρίδιο! Η' κατέβασε γραμματοσειρά με πολυτονικό ή βάλε ΤΟΝΟΥΣ! :study:
Ξέρεις, αυτές τις γραμμούλες πάνω από γράμματα...
Μπορώ να σου κάνω ιδιαίτερα γερμανικά αν θες, να κανονίσουμε και την τιμή...
Όχι λεφτά, εγώ όπως και συ δεν πληρώνομαι αλλά θα το κανονίσουμε αλλιώς (κανά σαπούνι ας πούμε, αυτά τα εβραικά-των συγγενών σου, θα πέσει και θα σκύψεις να το πάρεις). :sick:
Φαπ...Φαπ...Φαπ...(ο ήχος της φάπας έσπασε την σιωπή) :friends:
Where am I?
Άβαταρ μέλους
Andy87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 21 Μάιος 2011, 12:48

μια ωραια "ειδηση" που βρηκα σημερα και θα ευχαριστησει τον φιλο μας:

Άλλη μία θρησκευτική ομάδα, αυτή τη φορά από την Αμερική, που πιστεύει ότι το τέλος του κόσμου πλησιάζει. Βέβαια, είναι τόσο κοντά που δεν προλαβαίνεις να προετοιμαστείς κατάλληλα για κάτι τέτοιο. Είναι σήμερα, Σάββατο, 21 Μαΐου 2011.

Σήμερα, όπως υποστηρίζουν τα μέλη της, θα συμβεί ένας τρομακτικός σεισμός, τόσο ισχυρός, που δεν έχει ξαναδεί η ανθρωπότητα. Πείτε λοιπόν «αντίο» στα αγαπημένα σας πρόσωπα, μετανοήστε για τις αμαρτίες σας και απολαύστε τις τελευταίες σας μέρες στη γη, διότι ο κόσμος θα ρίξει αυλαία. Δυστυχώς, όσο ζήσαμε, ζήσαμε...##

(http://www.epikairo.gr)

Spoiler:
Αυτό τουλάχιστον υποστηρίζει ο 89χρονος Αμερικανός ιεροκήρυκας Χάρολντ Κάμπινγκ.
Μάλιστα, σε αντίθεση με το Νοστράδαμο και με τους Μάγια, ο Κάμπινγκ δε διστάζει να γίνει πολύ συγκεκριμένος και να προφητεύσει όχι απλά το έτος, ούτε απλά την ημέρα, αλλά ακόμη και την ώρα της συντέλειας του κόσμου.

Χαρακτηριστικά, σύμφωνα με τον 89χρονο (συνταξιούχο πολιτικό μηχανικό) από την Καλιφόρνια, στις 21 Μαϊου του 2011 και ώρα 6 το απόγευμα (ώρα Καλιφόρνια, δηλαδή στις τέσσερις τα ξημερώματα της 22ης Μαϊου ώρα Ελλάδος) είναι προγραμματισμένο να ανοίξουν οι ουρανοί και το 2% του πληθυσμού της γης να μεταφερθεί στον παράδεισο. Όσο για το υπόλοιπο 98%, αυτό πρόκειται να καταλήξει εξπρές στην κόλαση.

Εξωπραγματική σε σημείο εξωφρενικό, η παραπάνω «προφητεία» κανονικά δεν θα άξιζε ειδησεογραφικής κάλυψης. Έλα όμως που ο «προφήτης» ελέγχει ένα δίκτυο ραδιοφωνικών σταθμών (το επονομαζόμενο Family Radio Network) το οποίο εκπέμπει σε 48 γλώσσες και έχει παρουσία όχι μόνο στις ΗΠΑ (όπου διαθέτει 66 σταθμούς) αλλά και σε άλλες χώρες του κόσμου (Νότια Αφρική, Ρωσία, Τουρκία κ.α.). Επιπλέον, σα να μην έφτανε η ραδιοφωνική κάλυψη, ο Κάμπινγκ έχει φροντίσει να προωθήσει την «προφητεία» του αναρτώντας σχετικά «εσχατολογικά» μηνύματα πάνω σε περισσότερες από 2.000 διαφημιστικές πινακίδες των ΗΠΑ.

Μελετητής της Βίβλου τα τελευταία 70 χρόνια, ο Αμερικανός ισχυρίζεται πως βρήκε την ημέρα της Δευτέρας Παρουσίας μετρώντας 722.500 ημέρες (αριθμός ο οποίος προκύπτει πολλαπλασιάζοντας δύο φορές μεταξύ τους, τους ιερούς αριθμούς: 5, 10, 17) από την ημέρα της σταύρωσης (1 Απριλίου του 33 μ.Χ.). Όσο για τις τελευταίες «βιβλικές» καταστροφές (σεισμοί σε Ιαπωνία, Νέα Ζηλανδία, Αϊτή), αυτές, σύμφωνα με τον ιεροκήρυκα, απλώς προμηνύουν την αποκάλυψη.

Να σημειωθεί, πάντως, πως δεν είναι η πρώτη φορά που ο Κάμπινγκ κηρύττει το τέλος του κόσμου. Το είχε ξανακάνει, αλλά χωρίς επιτυχία, το Σεπτέμβρη του 1994. Περίπου 16 χρόνια μετά, το τέλος ξανάρθε.
NewsIt.gr: Σήμερα στις 18:00 έρχεται το τέλος του κόσμου!

ελπιζω να ετοιμαστηκες εσυ ετσι;;; :tease: :tease:

παντως περα απο την πλακα αλλος ενα λογος που δηλωνω αθεη ειναι γιατι εχω σιχαθει τοσο πολυ αυτη την παπαρολογια περι τελους του κοσμους!!
Ο κοσμος κινδυνευει απο τις δικες μας ανθρωπινες μ@λ@κιες και ολοι οι χριστιανοι το μονο που φοβουνται ειναι η υστατη εκεινη στιγμη που ο θεος θα επιλεξει τους καλους και τους κακους!!!
δε κοιταμε που εχουμε κανει τον πλανητη σαν ...μη πω..το μονο που μας νοιαζει ειναι να ειμαστε καλοι και σωστοι χριστιανοι.

συγγνωμη για το εντονο υφος και ελπιζω να μην προσβαλω κανεναν.ειναι η αποψη μου.απλα

και επιτελους βρε Troll ολα καλα και ολα ωραια, πιστευε ο,τι θελεις αλλα ασε μας ησυχους πια με την ορθογραφια.οπως γουταρουμε θα γραφουμε.ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ εχουμε..
http://vimeo.com/33976434

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Χένρι Μίλερ, Ο Τροπικός του Καρκίνου
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 21/4/67 » 21 Μάιος 2011, 12:55

Andy87 έγραψε:
Troll έγραψε:
Andy87 έγραψε:
Troll έγραψε:
Andy87 έγραψε:

Δόξα συ Κύριε!

Γραφω παντα εις το πολυτονικόν ,βρε αγράμματον και δωσίλογον ερπετόν...Γερμανικά ισως γνωρίζεις πάντως...! :jaugh: :jaugh: :jaugh:

Στο α-τονικό θες να πεις...τα έχεις γα...σει όλα!
Υβριδιακήν γλώσσαν από ένα υβρίδιο! Η' κατέβασε γραμματοσειρά με πολυτονικό ή βάλε ΤΟΝΟΥΣ! :study:
Ξέρεις, αυτές τις γραμμούλες πάνω από γράμματα...
Μπορώ να σου κάνω ιδιαίτερα γερμανικά αν θες, να κανονίσουμε και την τιμή...
Όχι λεφτά, εγώ όπως και συ δεν πληρώνομαι αλλά θα το κανονίσουμε αλλιώς (κανά σαπούνι ας πούμε, αυτά τα εβραικά-των συγγενών σου, θα πέσει και θα σκύψεις να το πάρεις). :sick:
Φαπ...Φαπ...Φαπ...(ο ήχος της φάπας έσπασε την σιωπή) :friends:

Mεγάλη κομπλέξα ο Φυρερ Andy-(εκ του Ανδριάννα)- (κατ΄αλλους Herr Fapas ) τελικως...Δεν το περίμενα...Τελικως,χάλασαν και τα ναζιστοειδη...Εδώ θα μου πεις ολόκληρος Χάιντερ στην Αυστρία την ...κουναγε την αχλαδια...Αυτός τωρα ομολογει ότι την βρισκει με Εβραίους και σαπουνια!Χαχαχαχα...τσίμπησε το μελανουρι..Χαχαχαχα :jaugh: :jaugh: Ουάου! Τί πνευμα! Στον Μιχαλολιάκο τα διαβασες αυτά ρε λούλη........(Ησουν ορθογραφημένος αυτην τη φορά...Το λεξικό παραμασχαλα και τον νου σου!Ο Μεγας Θεοδόσιος ψάχνει τον αγράμματο Andy να ....του μάθει το...ψαλτηρι!!! :funny: )
Ρε Pyxlax ...Τι ''γουταρεις '' είπες? Δεν κατάλαβα...Είσαι Έλλην? :funny: :funny: :funny:

Αnd-ούλη που εισαι αγόρι μου?Παίρνεις τηλέφωνο τον Μογγόλο γκοντζίλα τόν Μιχαλολιάκο για νέες κατευθυνσεις...?Παρε τη μισοριξιά τον Πλεύρη ...Ξεπερνα το κατωτατο όριο IQ.... Διαπεπιστωμένον!!!!!!

ΔΟΞΑ+ΔΟΤΙΚΗ.....(σημείωνε Andy παιδί μου...Είναι SOS....Δοτική ...Ναι ...Ξερεις ...η τριτη λεξουλα...Αντε μπράβο αγόρι μου..Αντε κανακάρη μου..Και να δεις αν το μάθεις,θα σου πάρω κοκό....Τον Αδόλφο σε κούκλα με στρινγκ και ζαρτιέρες... :funny: :funny: :funny: )
Τελευταία επεξεργασία από 21/4/67 και 21 Μάιος 2011, 13:27, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
21/4/67
Banned
Banned

Ή Ορθοδοξία ή πόλεμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 21 Μάιος 2011, 13:15

πες πως δεν ειμαι ελληνιδα.και;
http://vimeo.com/33976434

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Χένρι Μίλερ, Ο Τροπικός του Καρκίνου
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 21/4/67 » 21 Μάιος 2011, 13:16

pyxlax έγραψε:πες πως δεν ειμαι ελληνιδα.και;

Έχεις το ακαταλόγιστον...Δεν ασχολουμαι

ΑΛΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ!!!! :jaugh:

H Αndy που είναι ρε παιδιά....!...Πηγε για σαπούνια (ή για Εβραίους...) προφανως..... :funny: :funny: :funny:
Άβαταρ μέλους
21/4/67
Banned
Banned

Ή Ορθοδοξία ή πόλεμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σίβυλλα » 21 Μάιος 2011, 13:37

Ράμπο, εε εννοώ Troll, διακρίνω μία κάποια σύγχυσις;; Τη μια γράφεις σε άπταιστη καθαρεύουσα, την άλλη ξεχνιέσαι κ μιλάς με νεολογισμούς, μου φαίνεσαι ιδιαίτερα μπερδεμένος!
Και επειδή θέλω να συνεχίσεις το παραλήρημα σου και να σου δώσω αφορμή για ένα ακόμα ποστ, θα ήθελα να μου πεις για ποιο λόγο ο Flavius Valerius Constantinus, αυτός ο pontifex maximus, αγιοποιήθηκε από την εκκλησία. Εκτός κι αν ήταν επειδή θέσπισε τις αργίες μεγάλων θρησκευτικών γιορτών, οπότε πάσο!
Άβαταρ μέλους
Σίβυλλα

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 21/4/67 » 21 Μάιος 2011, 13:44

Σίβυλλα έγραψε:Ράμπο, εε εννοώ Troll, διακρίνω μία κάποια σύγχυσις;; Τη μια γράφεις σε άπταιστη καθαρεύουσα, την άλλη ξεχνιέσαι κ μιλάς με νεολογισμούς, μου φαίνεσαι ιδιαίτερα μπερδεμένος!
Και επειδή θέλω να συνεχίσεις το παραλήρημα σου και να σου δώσω αφορμή για ένα ακόμα ποστ, θα ήθελα να μου πεις για ποιο λόγο ο Flavius Valerius Constantinus, αυτός ο pontifex maximus, αγιοποιήθηκε από την εκκλησία. Εκτός κι αν ήταν επειδή θέσπισε τις αργίες μεγάλων θρησκευτικών γιορτών, οπότε πάσο!

Ξεκιναμε από τα βασικά....Διακρινω +αιτιατική ....You know...ΡΗΜΑ +ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΝ...Αντικείμενο σε ονομαστική δεν υπαρχει...

'Αστο χρυσό μου...Τί να ασχοληθω μαζι σου? Θέλω πιο δυνατούς αντιπαλους..Εσυ πιο πολύ οικτο μου βγαζεις παρά γελιο.. Ξεπερασες καθε όριο...Μην πας πασο,διότι πρεπει να σου κανουν κατασχεση στο πάσο....Α-Μ-Ε-Σ-Α! :confused: Μου έδωσες την αφορμή..Έβαλες μανίκια..Δε φταίω ..Να προσεχεις άλλη φορά :thumbdown: (ε,ρε έρμο φιλολογικό τί μάζεψες ...πού πανε τα κονδύλια του κράτους για το τμημα μας... :confused: )
Άβαταρ μέλους
21/4/67
Banned
Banned

Ή Ορθοδοξία ή πόλεμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 21 Μάιος 2011, 13:56

Χαχαχα δεν αντέχω, θα συμμετάσχω κι εγώ σε αυτό το παραλήρημα. Πρώτον, έχει δίκιο η Σίβυλλα, άνθρωπε που το ψευδώνυμό σου είναι η πιο μαύρη μέρα στην ιστορία της νεότερης Ελλάδας. Μια γράφεις καθαρεύουσα μια με νεολογισμούς, και μετά διορθώνεις και την ορθογραφία των άλλων. Επίσης στην τελευταία ανάρτηση ξεχνάς τόνους και χρησιμοποιείς αγγλικά ερωτηματικά.

Και για να μη μου πείτε ότι είμαι :off topic: , ένα έχω να πω: ο ένας και μοναδικός Θεός είναι το Ιπτάμενο Μακαρονοτέρας.
http://www.venganza.org/. Είναι η μόνη θρησκεία που μπορεί να εξηγήσει γιατί υπάρχουν μερικοί μερικοί: το Ιπτάμενο Μακαρονοτέρας ήταν μεθυσμένο, όταν έφτιαξε τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 76

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό seveN » 21 Μάιος 2011, 13:57

Troll έγραψε:Ξεπερασες καθε όριο...Μην πας πασο,διότι πρεπει να σου κανουν κατασχεση στο πάσο....

1967 πες μου το.. εσυ εισαι τελικα? :jawdrop:
Spoiler:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
seveN

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Andy87 » 21 Μάιος 2011, 14:04

Troll έγραψε:
pyxlax έγραψε:πες πως δεν ειμαι ελληνιδα.και;

Έχεις το ακαταλόγιστον...Δεν ασχολουμαι

ΑΛΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ!!!! :jaugh:

H Αndy που είναι ρε παιδιά....!...Πηγε για σαπούνια (ή για Εβραίους...) προφανως..... :funny: :funny: :funny:

Έλα υπερτσολιά εδώ είμαι, έριξα τις φάπες μου και σε ακούω πίσω μου να κλαίγεσαι...

Αριστερέ της συμφοράς πονάνε πολύ οι ΤΟΝΝΟΙ ε; Δεν το πρόσεξες αυτό βλέπω και λες για πολυτονικό μετά που ΔΕΝ χρησιμοποιείς...

Επίσης είσαι πολύ κατά των προγαμιαίων σχέσεων και η μακακια παει σύννεφο, δεν πειράζει...μόνο πρόσεχε τον προστάτη σου.

Τέλος, οι άνθρωποι που τους έχω δείρει και κλαίγονται με αηδιάζουν.
Έτσι δημητράκη?? :jawdrop: Η' νόμιζες ότι δεν θα καταλάβαινα ποιος είσαι...Δεν παίζει άγχος ομως γιατί έστρωσες χαρακτήρα από τότε και μιλάς μόνο σε φόρουμ...
Where am I?
Άβαταρ μέλους
Andy87

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες