filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Περί θρησκείας

Περάστε ευχάριστα και δημιουργικά την ελεύθερή σας ώρα και γνωρίστε νέους φίλους.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Περί θρησκείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 21/4/67 » 19 Μάιος 2011, 14:23

dr.strangelove έγραψε:εαν διαβασεις απο την αρχη το θεμα, θα δεις οτι ανοιχτηκε απο μελη που πιστευουν και οχι απο αθεους και γενικα θα δεις οτι απο την αρχη υπαρχουν και οι 2 αποψεις. οποτε αυτο που λες δεν ισχυει. επισης εγω δεν ειπα οτι δεν μπορεις να λες ο,τι θες. απλα εσυ λιγες σελιδες πριν μου ειπε οτι θα ηθελες ευχαριστως να απαντησεις στις ερωτησεις μου. εαν δεν θελεις να απαντησεις, πες μου οτι δεν θες ή οτι δεν μπορεις. οπως σου ειπα και πιο πανω, δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα. και προφανως δεν εκνευριζομαι ουτε εχω κατι μαζι σου, απλα ειχα στο μυαλο μου, οτι ειχες στοχο να μου απαντησεις. αφου λοιπον δεν ειχες ως στοχο να μου απαντησεις, αλλα να γραφεις γενικα για την πιστη σου, οκ παω πασο. κανενα προβλημα. απλα νομιζα οτι καναμε συζητηση. :cool:
επομενως δεν υπαρχει κανενας λογος να παραθεσω εδω και αλλες αποριες που εχω. εαν ειναι του δημοτικου, δεν με απασχολει, οπως και να εχει ειναι αποριες.
καλα το γεγονος οτι θελεις να παρεις λεφτα για να κανεις ιδιαιτερα για θεματα πιστης και θρησκειας, δεν θα το σχολιασω καν γιατι ριχνεις το επιπεδο σου μονος σου :lola:

για το τρολλαρισμα σου εδωσα λινκ κατι σελιδες πριν, μπορεις να πας να το βρεις :up:

Μα δε παίρνω λεφτά βρε δόκτωρ..Η λέξη τιμή εν τη ευρεια εννοια της δεν αναφερεται μονο στο χρήμα... Anyway, με ικανοποίησε η απάντησή σου...Ας τραβήξει ο καθείς τον δρόμο του...Καπου εδω η ''συνεργασία'' μας λήγει... :jaugh: :jaugh: :jaugh: .....Ο καθενας από το δικό του μετερίζι και με τα δικα του πιστευω :goodluck:
ΕικόναΕικόναΕικόνα ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΓΙΩΡΓΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΕ!!! ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΑΣ!!!ΣΤΕΛΑΡΑ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ!!!ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ 1000 ΧΡΟΝΙΑ!
Άβαταρ μέλους
21/4/67
Banned
Banned

Σχολή/Τμήμα: Ή Ορθοδοξία ή θάνατος
Ή Ορθοδοξία ή πόλεμος
Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό foxy » 19 Μάιος 2011, 15:53

Παιδες , πλέον δεν παίζετε μόνοι σας....Υπάρχουμε και εμείς οι ''οπισθοδρομικοί'' ,εμεις που πιστεύουμε σε θρησκεία,πατριδα και οικογενεια ,για να βαζουμε τα πραγματα στη θεση τους ..Είτε σας αρεσει είτε όχι......Ξεχαστε ό,τι ξέρατε....! Και είμαστε πάρα πολλοί..Να εισθε σίγουροι....(ότι η τάπα θα πεφτει σύννεφο!)

Ε όχι απλά οπισθοδρομικοί. Σίγουρα ψυχωτικοί . Αδύναμα ανθρωπάκια, τα οποία έχουν ανάγκη να στηριχθούν σε μια υπερδύναμη για να ξεφύγουν από τη φρικτή πραγματικότητα, απόγονοι δωσίλογων και ανήθικοι ποινικοί εγκληματίες. Αυτά είναι τα χαρακτηριστικά τα οποία σας έχει δώσει η ιστορία.
Ο κάθε λογικός άνθρωπος εμπνέεται από τον ίδιο τον άνθρωπο, γνωρίζει ότι οι υπερφυσικές δυνάμεις δημιουργήθηκαν με την εμφάνιση του αγροτικού πολιτισμού πριν 10.000. Ένας ανώτερος-πνευματικός άνθωπος έχει χρέος να μεταδώσει τον αθεισμό και τις προοδευτικές ιδέες του για το κοινό καλό. Όσο το μορφωτικό επίπεδο ανεβαίνει τόσο αυτός ο παραλογισμός θα χάνεται εκεί όπου ανήκει, στα σκοτάδια του Μεσαίωνα.
Και αν δεν μας αρέσει δηλαδή η οπισθοδρόμηση τι θα μας κάνετε? Θα μας στείλετε σε κανένα νησάκι για αγρανάπαυση???
Για ιδέστε πού 'χει το ερημοπούλι
αίμα στο φτερό πετά κι ας τό 'βρε
θανάτου βόλι κόντρα στον καιρό.
Άβαταρ μέλους
foxy

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Andy87 » 19 Μάιος 2011, 16:24

Troll έγραψε: Παιδες , πλέον δεν παίζετε μόνοι σας....Υπάρχουμε και εμείς οι ''οπισθοδρομικοί'' ,εμεις που πιστεύουμε σε θρησκεία,πατριδα και οικογενεια ,για να βαζουμε τα πραγματα στη θεση τους ..Είτε σας αρεσει είτε όχι......Ξεχαστε ό,τι ξέρατε....! Και είμαστε πάρα πολλοί..Να εισθε σίγουροι....(ότι η τάπα θα πεφτει σύννεφο!)

Είναι αυτό- πως το λέτε;- που γράφει η καινή διαθήκη:
"14 Ουαί υμίν, γραμματείς και Φαρισαίοι υποκριταί, ότι κλείετε την βασιλείαν των ουρανών έμπροσθεν των ανθρώπων, υμείς γάρ ουκ εισέρχεσθε, ουδέ τους εισερχομένους αφίετε εισελθείν.

15 Ουαί υμίν, γραμματείς και Φαρισαίοι υποκριταί, ότι περιάγετε την θάλασσαν και την ξηράν ποιήσαι ένα προσήλυτον, και όταν γένηται, ποιείτε αυτόν υιόν γεέννης διπλότερον υμών.

24 οδηγοί τυφλοί, οι διυλίζοντες τον κώνωπα, την δε κάμηλον καταπίνοντες! 25 Ουαί υμίν, γραμματείς και Φαρισαίοι υποκριταί, ότι καθαρίζετε το έξωθεν τού ποτηρίου και της παροψίδος, έσωθεν δε γέμουσιν εξ αρπαγής και αδικίας. 26 Φαρισαίε τυφλέ, καθάρισον πρώτον το εντός τού ποτηρίου και της παροψίδος, ίνα γένηται και το εκτός αυτών καθαρόν.

27 Ουαί υμίν, γραμματείς και Φαρισαίοι υποκριταί, ότι παρομοιάζετε τάφοις κεκονιαμένοις, οίτινες έξωθεν μέν φαίνονται ωραίοι, έσωθεν δε γέμουσιν οστέων νεκρών και πάσης ακαθαρσίας. 28 ούτω και υμείς έξωθεν μέν φαίνεσθε τοίς ανθρώποις δίκαιοι, έσωθεν δε μεστοί εστε υποκρίσεως και ανομίας."
(Ματθ. κγ΄)
foxy έγραψε:Ε όχι απλά οπισθοδρομικοί. Σίγουρα ψυχωτικοί . Αδύναμα ανθρωπάκια, τα οποία έχουν ανάγκη να στηριχθούν σε μια υπερδύναμη για να ξεφύγουν από τη φρικτή πραγματικότητα, απόγονοι δωσίλογων και ανήθικοι ποινικοί εγκληματίες. Αυτά είναι τα χαρακτηριστικά τα οποία σας έχει δώσει η ιστορία.
Ο κάθε λογικός άνθρωπος εμπνέεται από τον ίδιο τον άνθρωπο, γνωρίζει ότι οι υπερφυσικές δυνάμεις δημιουργήθηκαν με την εμφάνιση του αγροτικού πολιτισμού πριν 10.000. Ένας ανώτερος-πνευματικός άνθωπος έχει χρέος να μεταδώσει τον αθεισμό και τις προοδευτικές ιδέες του για το κοινό καλό. Όσο το μορφωτικό επίπεδο ανεβαίνει τόσο αυτός ο παραλογισμός θα χάνεται εκεί όπου ανήκει, στα σκοτάδια του Μεσαίωνα.

Θρήσκος=θρησκόληπτος,ψυχωτικός,αδύναμός,ανήθικός, παλιομοδίτης
Άθεος=προοδευτικός, μορφωμένος,πεφωτισμένος,λογικός,ρεαλιστής

Τεράστιο λογικό άλμα! Ο μέγιστος δογματισμός! Όλοι οι θρήσκοι- πιστοί είναι όλα αυτά και όλοι οι άθεοι- προοδευτικοί έιναι τα αντίθετα;Δυστυχώς εδώ τους βάζεις στο ίδιο τσουβάλι.
Έχω γνωρίσει απίστευτα μορφωμένους και λογικούς ανθρώπους θρήσκους και απίστευτα ηλίθιους- με την φιλοσοφία της καφετέριας και "επειδή ένας παπάς όταν ήμουν 7 χρονών με φώναξε στην εκκλησία"- άθεους.
Και το αντίστροφο φυσικά...
Where am I?
Άβαταρ μέλους
Andy87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 21/4/67 » 19 Μάιος 2011, 17:25

foxy έγραψε:
Παιδες , πλέον δεν παίζετε μόνοι σας....Υπάρχουμε και εμείς οι ''οπισθοδρομικοί'' ,εμεις που πιστεύουμε σε θρησκεία,πατριδα και οικογενεια ,για να βαζουμε τα πραγματα στη θεση τους ..Είτε σας αρεσει είτε όχι......Ξεχαστε ό,τι ξέρατε....! Και είμαστε πάρα πολλοί..Να εισθε σίγουροι....(ότι η τάπα θα πεφτει σύννεφο!)

Ε όχι απλά οπισθοδρομικοί. Σίγουρα ψυχωτικοί . Αδύναμα ανθρωπάκια, τα οποία έχουν ανάγκη να στηριχθούν σε μια υπερδύναμη για να ξεφύγουν από τη φρικτή πραγματικότητα, απόγονοι δωσίλογων και ανήθικοι ποινικοί εγκληματίες. Αυτά είναι τα χαρακτηριστικά τα οποία σας έχει δώσει η ιστορία.
Και αν δεν μας αρέσει δηλαδή η οπισθοδρόμηση τι θα μας κάνετε? Θα μας στείλετε σε κανένα νησάκι για αγρανάπαυση???

Mπα, δέν νομίζω....Τα τεμπελόσκυλα,τα ερπετά του μηδενός,οι εκπρόσωποι του τιποτε,τα γραφικα απομειναρια του Μαρξ και του Βολταιρου,οι θολοκουλτουριάρηδες της κωλοτουμπας,οι αμπελοφιλόσοφοι της πλακας και οι ψευτοδιανοούμενοι της φάπας δεν έχουν αναγκη από αγρανάπαυση...Συνεχως ξάπλα είναι!...Σε κανένα δημοτικό θα σας στείλουμε να μάθετε ορθογραφία,γραμματική,συντακτικό και ότι 1+1=2......Α, και να σας μάθουμε ότι εδώ στην Ορθόδοξη Ελλάδα μας, κανουμε βασει Συντάγματος εμεις κουμαντο-επικρατουμεν γαρ με το άρθρον 3- και ότι μια ζωη θα εισθε από κατω από τον Βυζαντινο Δικεφαλο Αετο.Εμεις θα σας ορκιζουμε,εμεις θα σας κανουμε αγιασμό,τη σημαία μας με τον Τίμιο και Ζωοποιο Σταυρό θα βλεπετε παντού,''Χριστός Ανέστη'' θα ακουτε και ακουτε ακόμη,''εις το όνομα της Αγίας και Ομοουσιου και Αδιαιρετου Τριαδος'' θα ψηφίζεται το ανωτατο θεσμικό -νομοθετικό κειμενο του ελληνικου κρατους δικαιου κτλ κτλ κτλ κτλ....Εσεις εκει μια ζωή στο περιθωριο και την πικρα...Να πίνετε κρασακι και να λετε ανοησιες για να ξεχασετε τον πόνο σας εκθέτοντας ο ένας στον άλλον τα ''ψαγμενα'' επιχείρηματα σας και προσπαθωντας να πεισετε τους εαυτούς σας ότι είσθε προοδευτικοι και μορφωμενοι,παντελως αγραμματοι οντες.... Δεν πειράζει!Ζωή είναι ..Θα περάσει!!!Θα συνηθίσετε να εισθε στη φάπα και να βγαζετε τη βούβα! :up: Σσσσσσσσσσς.....Σε οποιον δεν αρεσει ας μαζευει τις βαλιτσες του και γραμμή για το Αθεϊστάν....Καλό ταξίδι!

'Αρθρο 3: (Σχέσεις Εκκλησίας και Πολιτείας)
1. Eπικρατούσα θρησκεία στην Eλλάδα είναι η θρησκεία της Aνατολικής Oρθόδοξης Eκκλησίας του Xριστού. H Oρθόδοξη Eκκλησία της Eλλάδας, που γνωρίζει κεφαλή της τον Kύριο ημών Iησού Xριστό, υπάρχει αναπόσπαστα ενωμένη δογματικά με τη Mεγάλη Eκκλησία της Kωνσταντινούπολης και με κάθε άλλη ομόδοξη Eκκλησία του Xριστού τηρεί απαρασάλευτα, όπως εκείνες, τους ιερούς αποστολικούς και συνοδικούς κανόνες και τις ιερές παραδόσεις. Eίναι αυτοκέφαλη, διοικείται από την Iερά Σύνοδο των εν ενεργεία Aρχιερέων και από τη Διαρκή Iερά Σύνοδο που προέρχεται από αυτή και συγκροτείται όπως ορίζει ο Kαταστατικός Xάρτης της Eκκλησίας, με τήρηση των διατάξεων του Πατριαρχικού Tόμου της κθ΄ (29) Iουνίου 1850 και της Συνοδικής Πράξης της 4ης Σεπτεμβρίου 1928.
2. Tο εκκλησιαστικό καθεστώς που υπάρχει σε ορισμένες περιοχές του Kράτους δεν αντίκειται στις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου.
3. Tο κείμενο της Aγίας Γραφής τηρείται αναλλοίωτο. H επίσημη μετάφρασή του σε άλλο γλωσσικό τύπο απαγορεύεται χωρίς την έγκριση της Aυτοκέφαλης Eκκλησίας της Eλλάδας και της Mεγάλης του Xριστού Eκκλησίας στην Kωνσταντινούπολη.
Τελευταία επεξεργασία από 21/4/67 και 19 Μάιος 2011, 21:40, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
ΕικόναΕικόναΕικόνα ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΓΙΩΡΓΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΕ!!! ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΑΣ!!!ΣΤΕΛΑΡΑ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ!!!ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ 1000 ΧΡΟΝΙΑ!
Άβαταρ μέλους
21/4/67
Banned
Banned

Ή Ορθοδοξία ή πόλεμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 19 Μάιος 2011, 18:03

Spoiler:
dr.strangelove έγραψε:Μεταλ σε οποιον και εαν εχει φανερωθει ο θεος δεν σημαινει οτι αληθευει κιολας. και οταν λεω εκλεκτα εννοω, σε ολους οσους εχει αποκαλυφθει, γνωστοι και αγνωστοι. το θεμα δεν ειναι σε ποιους το εχει κανει, αλλα εαν οντως εχει συμβει.

ΟΚ, με τον τρόπο που το έγραψες, κατάλαβα ότι εννοούσες δήθεν αποκαλύψεις σε εκλεκτούς του εκάστοτε θρησκευτικού κατεστημένου.
Στην ουσία του θέματος, το αν αληθεύει ή όχι είναι σχετικό. Προφανώς ένας άθεος δεν θα δεχόταν ποτέ κάτι τέτοιο, ούτε το ότι συνέβη, ούτε το πώς συνέβη, οπότε δεν έχει και νόημα να το συζητήσουμε. Δηλαδή το ότι εσύ θεωρείς απίθανο να σου έρθει ένα πρωί ένα SMS (=κάτι ορατό, υλικό, χειροπιαστό που αντιλαμβάνεσαι) με θεϊκή προέλευση, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει επικοινωνία. Έτερον εκάτερον. Σε κάθε περίπτωση πάντως, θεωρώ λάθος σου να παρουσιάζεις την δικιά σου θεώρηση ως την μόνη αληθινή.

τωρα σχετικα με την ερωτηση του Αντι, δεν μπορω να καταλαβω γιατι γραφεις αυτα που γραφεις ξανα και ξανα τα ιδια. προφανως το παιδι γνωριζει οτι ο καθενας εχει την δικη του αποψη, απλα θελει να δει τις αποψεις αυτες απο διαφορα ατομα με βαση τα προσωπικα τους πιστευω. αυτο θελει να διαβασει, τι πιστευεις εσυ ή ο διπλανος ή ο παραδιπλανος. απλα πραγματακια που κανουν την συζητηση ενδιαφερουσα. :peace2:

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς και πού γράφω ξανά και ξανά τα ίδια όπως λες. Πίστεύω του απάντησα επαρκώς, αν έχει πρόβλημα ας μου το πει ο ίδιος.

και συγγνωμη που για αυτο που λεω (εαν κανω λαθος συυγγνωμη και παλι), αλλα δεν κανεις αυτο που μου λες οτι κανεις παραπανω με βαση αυτα που εγραψα εγω. οσο καιρο γραφεις σε αυτη την ενοτητα, εγω δεν εχω δει να εκφραζεις την προσωπικη σου αποψη για αυτα τα θεματα. απλα γραφεις οτι καθε αποψη ειναι σεβαστη, το οποιο ειναι λογικο και πολυ καλο, αλλα με αυτο μονο δεν γινεται συζητηση. το συμπερασμα μου εμενα λοιπον, απο την μεχρι τωρα παρουσια σου στην ενοτητα ειναι οτι μαλλον τεινεις προς τον αγνωστικισμο???? αλλα δεν θελω να σου βαλω αυτη την ταμπελα, γιατι μπορει να μην ισχυει και ισως και εσυ να μην εχεις καταληξει καπου. παντως η ενοτητα για αυτο υπαρχει, για να γραφουμε τους προβληματισμους μας ασχετα αμα εχουμε καταληξει καπου ή οχι. :cool:

Έχεις δίκιο στο ότι δεν μου αρέσουν οι ταμπέλες και τις αποφεύγω όσο μπορώ. Πάντως έχω πει και παλαιότερα ότι το δόγμα του χριστιανισμού με εκφράζει σε μεγάλο βαθμό, χωρίς αυτό να το θεωρώ απόλυτο, π.χ. έχω πει ευθέως ότι ενστερνίζομαι και προσπαθώ να εφαρμόσω στην πράξη ορισμένες πτυχές του κηρύγματος του Γκάντι. Και εμπάσει περιπτώσει, θεωρώ ψιλομάταιο σε μια συζήτηση τόσο γενική όσο η παρούσα που περιλαμβάνει περίπου... τα πάντα (σ.σ. την στιγμή που υπάρχουν ολόκληρα φόρά για αυτά που εμείς συζητάμε σε ένα μόνο thread),να διατυμπανίζω συνέχεια την θρησκεία ή το δόγμα που πιστεύω ή δεν πιστεύω.

Έτσι ή αλλιώς ανταλλαγή απόψεων κάνουμε (οι περισσότεροι), και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα σε ποιον Θεό πιστεύουν ή όχι οι συνομιλητές μου, αρκεί να τα λεγόμενά τους να έχουν μια λογική συνάφεια. Άλλωστε το ότι ένα πράγμα το λέει ένας χριστιανός ή ένας άθεος από μόνο του δεν λέει και πολλά. Υπάρχουν χριστιανοί και χριστιανοί, άθεοι και άθεοι, αν με καταλαβαίνεις.

Και αυτό που λες ότι λέω συνέχεια, πως ο καθένας μπορεί να έχει την σεβαστή άποψή του... κάνεις λάθος που το παρουσιάζεις σαν αυτονόητο. Ένα πέρασμα από τις σελίδες αυτού του θέματος αποδεικνύει το αντίθετο. Ε, δεν φταίω εγώ για αυτό. :)

Spoiler:
Andy87 έγραψε:
Troll έγραψε: Παιδες , πλέον δεν παίζετε μόνοι σας....Υπάρχουμε και εμείς οι ''οπισθοδρομικοί'' ,εμεις που πιστεύουμε σε θρησκεία,πατριδα και οικογενεια ,για να βαζουμε τα πραγματα στη θεση τους ..Είτε σας αρεσει είτε όχι......Ξεχαστε ό,τι ξέρατε....! Και είμαστε πάρα πολλοί..Να εισθε σίγουροι....(ότι η τάπα θα πεφτει σύννεφο!)

Είναι αυτό- πως το λέτε;- που γράφει η καινή διαθήκη:
"14 Ουαί υμίν, γραμματείς και Φαρισαίοι υποκριταί, ότι κλείετε την βασιλείαν των ουρανών έμπροσθεν των ανθρώπων, υμείς γάρ ουκ εισέρχεσθε, ουδέ τους εισερχομένους αφίετε εισελθείν.

15 Ουαί υμίν, γραμματείς και Φαρισαίοι υποκριταί, ότι περιάγετε την θάλασσαν και την ξηράν ποιήσαι ένα προσήλυτον, και όταν γένηται, ποιείτε αυτόν υιόν γεέννης διπλότερον υμών.

24 οδηγοί τυφλοί, οι διυλίζοντες τον κώνωπα, την δε κάμηλον καταπίνοντες! 25 Ουαί υμίν, γραμματείς και Φαρισαίοι υποκριταί, ότι καθαρίζετε το έξωθεν τού ποτηρίου και της παροψίδος, έσωθεν δε γέμουσιν εξ αρπαγής και αδικίας. 26 Φαρισαίε τυφλέ, καθάρισον πρώτον το εντός τού ποτηρίου και της παροψίδος, ίνα γένηται και το εκτός αυτών καθαρόν.

27 Ουαί υμίν, γραμματείς και Φαρισαίοι υποκριταί, ότι παρομοιάζετε τάφοις κεκονιαμένοις, οίτινες έξωθεν μέν φαίνονται ωραίοι, έσωθεν δε γέμουσιν οστέων νεκρών και πάσης ακαθαρσίας. 28 ούτω και υμείς έξωθεν μέν φαίνεσθε τοίς ανθρώποις δίκαιοι, έσωθεν δε μεστοί εστε υποκρίσεως και ανομίας."
(Ματθ. κγ΄)
foxy έγραψε:Ε όχι απλά οπισθοδρομικοί. Σίγουρα ψυχωτικοί . Αδύναμα ανθρωπάκια, τα οποία έχουν ανάγκη να στηριχθούν σε μια υπερδύναμη για να ξεφύγουν από τη φρικτή πραγματικότητα, απόγονοι δωσίλογων και ανήθικοι ποινικοί εγκληματίες. Αυτά είναι τα χαρακτηριστικά τα οποία σας έχει δώσει η ιστορία.

Θρήσκος=θρησκόληπτος,ψυχωτικός,αδύναμός,ανήθικός, παλιομοδίτης
Άθεος=προοδευτικός, μορφωμένος,πεφωτισμένος,λογικός,ρεαλιστής

Τεράστιο λογικό άλμα! Ο μέγιστος δογματισμός! Όλοι οι θρήσκοι- πιστοί είναι όλα αυτά και όλοι οι άθεοι- προοδευτικοί έιναι τα αντίθετα;Δυστυχώς εδώ τους βάζεις στο ίδιο τσουβάλι.
Έχω γνωρίσει απίστευτα μορφωμένους και λογικούς ανθρώπους θρήσκους και απίστευτα ηλίθιους- με την φιλοσοφία της καφετέριας και "επειδή ένας παπάς όταν ήμουν 7 χρονών με φώναξε στην εκκλησία"- άθεους.
Και το αντίστροφο φυσικά...

Τείνω να συμφωνήσω σχεδόν σε κάθε πτυχή του παραπάνω...
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aggelos7 » 20 Μάιος 2011, 00:57

κυκλοφορεί φήμη οτι εδώ μοιράζονται τζάμπα λαγάνες.έχετε ακούσει κάτι?
ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
aggelos7

Σχολή/Τμήμα: ιστορικό(προσοχή,όχι αρχαιολογικό που στεγάζεται στο ίδιο κτίριο)
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 20 Μάιος 2011, 11:57

Ακολουθεί δημοσίευση εκτός θέματος

Off topic:
Spoiler:
Troll έγραψε:Σε κανένα δημοτικό θα σας στείλουμε να μάθετε ορθογραφία,γραμματική,συντακτικό και ότι 1+1=2......

Συγγνώμη, αλλά συνεχώς αυτό κοπανάς!! Τι κόλλημα είναι αυτό με την ορθογραφία και τα συναφή χρυσέ μου?
Σε δέρνανε πολύ μικρό γι'αυτό το πράγμα? Πρέπει να σε ενημερώσει κάποιος ότι η ελλιπής ορθογραφία δεν αποκλείει από κανένα να είναι πνευματικά ανεπτυγμένος, διαυγής κλπ. (Αρκετοί επιστήμονες και μουσικοί και όχι μόνο δεν ξέρουν καλή ορθογραφία γραμματική κα., θα τους πεις τα ίδια? Είναι και προσβλητικό και τύπου ρατσιστικό! Μπορεί ο συνομιλητής σου να έχει πχ δυσλεξία, θα τον βγάλεις χαζό?? :confused: )
Καλύτερα πάνε βρες τπτ σοβαρά επιχειρήματα γιατί όσο διαβάζω την ενότητα αναμασάς τα ίδια πράγματα με διαφορετική σειρά, κι αν κάποιος σου ζητάει περαιτέρω εξηγήσεις απλά τον κοροϊδεύεις και επαναλαμβάνεσαι χρησιμοποιοώντας καθαρεύουσα (όχι ότι με ενοχλεί! Μια χαρά είναι!) και συχνά βαρύγδουπες εκφράσεις (Χελόου είμαστε φόρουμ φιλοσοφικής δεν πρόκειται να εντυπωσιαστούμε και να αρχίσουμε να γυρίζουμε γύρω σου σα κουνούπια στο φως).
Αυτά και συγγνώμη για τη δημοσίευση εκτός θέματος! :tease: :tease:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 30

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dumspirospero » 20 Μάιος 2011, 12:14

aggelos7 έγραψε:κυκλοφορεί φήμη οτι εδώ μοιράζονται τζάμπα λαγάνες.έχετε ακούσει κάτι?
ευχαριστώ

Spoiler:
:off topic:

Spoiler:
:bangin:

Spoiler:
:jaugh: :jaugh: :jaugh:
όσα δεν φτάνει ο ντουμ..

Spoiler:
τα κάνει γιγαντοσουβλάκια!
Άβαταρ μέλους
dumspirospero
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Ιστορία μου αμαρτία μου..
Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 20 Μάιος 2011, 13:07

Troll έγραψε:Mπα, δέν νομίζω....Τα τεμπελόσκυλα,τα ερπετά του μηδενός,οι εκπρόσωποι του τιποτε,τα γραφικα απομειναρια του Μαρξ και του Βολταιρου,οι θολοκουλτουριάρηδες της κωλοτουμπας,οι αμπελοφιλόσοφοι της πλακας και οι ψευτοδιανοούμενοι της φάπας δεν έχουν αναγκη από αγρανάπαυση...Συνεχως ξάπλα είναι!...Σε κανένα δημοτικό θα σας στείλουμε να μάθετε ορθογραφία,γραμματική,συντακτικό και ότι 1+1=2......Α, και να σας μάθουμε ότι εδώ στην Ορθόδοξη Ελλάδα μας, κανουμε βασει Συντάγματος εμεις κουμαντο-επικρατουμεν γαρ με το άρθρον 3- και ότι μια ζωη θα εισθε από κατω από τον Βυζαντινο Δικεφαλο Αετο.Εμεις θα σας ορκιζουμε,εμεις θα σας κανουμε αγιασμό,τη σημαία μας με τον Τίμιο και Ζωοποιο Σταυρό θα βλεπετε παντού,''Χριστός Ανέστη'' θα ακουτε και ακουτε ακόμη,''εις το όνομα της Αγίας και Ομοουσιου και Αδιαιρετου Τριαδος'' θα ψηφίζεται το ανωτατο θεσμικό -νομοθετικό κειμενο του ελληνικου κρατους δικαιου κτλ κτλ κτλ κτλ....Εσεις εκει μια ζωή στο περιθωριο και την πικρα...Να πίνετε κρασακι και να λετε ανοησιες για να ξεχασετε τον πόνο σας εκθέτοντας ο ένας στον άλλον τα ''ψαγμενα'' επιχείρηματα σας και προσπαθωντας να πεισετε τους εαυτούς σας ότι είσθε προοδευτικοι και μορφωμενοι,παντελως αγραμματοι οντες.... Δεν πειράζει!Ζωή είναι ..Θα περάσει!!!Θα συνηθίσετε να εισθε στη φάπα και να βγαζετε τη βούβα! :up: Σσσσσσσσσσς.....Σε οποιον δεν αρεσει ας μαζευει τις βαλιτσες του και γραμμή για το Αθεϊστάν....Καλό ταξίδι!

δεν καταλαβαινω προς τι τοση εμπαθεια και μισος.
το βασικο προβλημα σου οταν πας να συζητησεις, ειναι οτι μπλεκεις στη θεολογικη/θρησκευτικη συζητηση και τα πολιτικα σου πιστευω. μιλησε κανενας για τον Μαρξ και τους λοιπους? οι συγχρονοι αθεοι προσεγγιζουν την αθεϊα εχοντας ως βαση κυριως τις θετικες κυριως επιστημες. δεν ειναι ιδεολογοι. επειδη εσυ εχεις φαει σκαλωμα με το ελληνικο κρατος, θα μας ενταξεις ολους ντε και καλα σε διαφορα αλλα πολιτικα συστηματα, με τα οποια μαλλον διαφωνεις?
η αθεϊα δεν ειναι ιδεολογια, ειναι λογικο συμπερασμα απο τη μελετη της φυσης, του ανθρωπου και του διαστηματος/συμπαντος.
καμια απολυτως σχεση δεν εχει η προσεγγιση της αθεϊας πριν 100 χρονια, με τη συγχρονη προσεγγιση. σε περιπτωση που εσυ ακομα ζεις κατι δεκαετιες πισω (για να μην πω αιωνες), να σε ενημερωσω οτι στις θετικες επιστημες τα τελευταια χρονια εχουν κανει γιγαντιαια αλματα, που μας βοηθουν στην καλυτερη κατανοηση του κοσμου. οποτε δεν μας χρειαζεται σε πολλα θεματα κανενας θεος για να δικαιολογησουμε διαφορα φαινομενα. εαν εσυ επιλεγεις να εχεις τα αυτια σου βουλωμενα και τα ματια σου κλειστα σε ολα αυτα, αυτο ειναι δικο σου προβλημα.
η συγχρονη επιστημη εχει καταρριψει πολλους μυθους της χριστιανικης θρησκειας.
και μια συμβουλη, διαβασε αναλυτικα μυθολογιες διαφορων πολιτισμων (ελληνικη, αιγυπτιακη, σκανδιναβικη, ιαπωνικη κλπ.), θα σε βοηθησουν και να χαλαρωσεις την ενταση που βγαζεις, αλλα και θα κατανοησεις/κρινεις καλυτερα τη θρησκεια σου. :up:
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 21/4/67 » 20 Μάιος 2011, 14:18

crocodilino έγραψε:Ακολουθεί δημοσίευση εκτός θέματος

Off topic:
Spoiler:
Troll έγραψε:Σε κανένα δημοτικό θα σας στείλουμε να μάθετε ορθογραφία,γραμματική,συντακτικό και ότι 1+1=2......

Συγγνώμη, αλλά συνεχώς αυτό κοπανάς!! Τι κόλλημα είναι αυτό με την ορθογραφία και τα συναφή χρυσέ μου?
Σε δέρνανε πολύ μικρό γι'αυτό το πράγμα? Πρέπει να σε ενημερώσει κάποιος ότι η ελλιπής ορθογραφία δεν αποκλείει από κανένα να είναι πνευματικά ανεπτυγμένος, διαυγής κλπ. (Αρκετοί επιστήμονες και μουσικοί και όχι μόνο δεν ξέρουν καλή ορθογραφία γραμματική κα., θα τους πεις τα ίδια? Είναι και προσβλητικό και τύπου ρατσιστικό! Μπορεί ο συνομιλητής σου να έχει πχ δυσλεξία, θα τον βγάλεις χαζό?? :confused: )
Καλύτερα πάνε βρες τπτ σοβαρά επιχειρήματα γιατί όσο διαβάζω την ενότητα αναμασάς τα ίδια πράγματα με διαφορετική σειρά, κι αν κάποιος σου ζητάει περαιτέρω εξηγήσεις απλά τον κοροϊδεύεις και επαναλαμβάνεσαι χρησιμοποιοώντας καθαρεύουσα (όχι ότι με ενοχλεί! Μια χαρά είναι!) και συχνά βαρύγδουπες εκφράσεις (Χελόου είμαστε φόρουμ φιλοσοφικής δεν πρόκειται να εντυπωσιαστούμε και να αρχίσουμε να γυρίζουμε γύρω σου σα κουνούπια στο φως).
Αυτά και συγγνώμη για τη δημοσίευση εκτός θέματος! :tease: :tease:

Ακολουθεί δημοσίευση εκτός θέματος:

1. Πάνε???????? Ωραία η προστακτική...Ποίας γλωσσης όμως?...Όταν μαθεις να γραφεις,να αναγιγνωσκεις,να χειρίζεσαι και κυριως να καταλαβαίνεις την ελληνικήν, ίσως σου δώσω σημασίαν και εσένα ,μικρά εκπρόσωπε του ζωικου βασιλείου και βασιλευ των ερπετων...
2. Α....Και πόσο ακόμη θα κρεμιέσαι ? Νισάφι....Μας τα έκανες σταφύλια...Πεσε να ησυχασουμε!Σου αρεσει..Είναι το στοιχειο σου..Οκ!...Δεν ειναι για χορταση ομως... :jaugh:
3. Με την δόκτωρα δεν ασχολουμαι πλέον..Το υπεσχεθην...Άλλωστε από την πολλή ταπα η κοπελα αντιμετωπιζει προβλημα πλέον...Σύμφωνα με έγκυρες πληροφοριες και καλα ενημερωμενες πηγες ,προτιθεται να παρατησει την διαχειριση του φορουμ και να προσληφθει ως διευθυνον στελεχος στην tupperware.... :funny: Διαβαστε όλα τα προηγουμενα και θα καταλαβετε..Ας είμεθα φιλευσπλαγχνοι με μειωμενου καταλογισμου άτομα..Άλλωστε από πού να αρχισεις και που να τελειωσεις με τους αθέους...Οι άνθρωποι ήταν η πηγη έμπνευσης για την γνωστη και μη εξαιρετέα τυποποιημένη απόφαση των δικαστικών λειτουργων όλων των βαθμιδων:''Απαλλάσσεσαι λόγω βλακείας''...Νομικό σκεπτικό ιδιαιτερως δημοφιλες στις ημέρες μας..Εάν οι απανταχού άθεοι αμφιβαλλουν μπορουν να κανουν μια ερευνα στη νομολογια ,για να διαπιστωσουν ότι και εδω κατεχουν τα πρωτεια..Εσεις και ο πάπας!

(Α, αν θες συγκρατησε αυτά Δόκτωρ...δεν ειναι δυσκολα :0=0 και 1>0...ρώτα και τον δασκαλακο που είχες στην πρωτη Δημοτικου...λογικα διαθετεις απολυτηριο της εν λόγω τάξεως..)

Αυτά και συγγνώμη για τη δημοσίευση εκτος θέματος! :harhar:

Υ.Γ. Nessie μου σε ευχαριστώ για τα καλα σου λόγια!Μην αγχωνεσαι..Κατι τετοιους γραφικους κουφιοκεφαλακηδες,εραστες της φαπας και αγραμμάτους γραικύλους της θολοκουλτουρας-ψευτοδιανόησης ,τους εχουμε για πρωινο, εμεις οι απόγονοι του Αγίου και Μεγαλου Κωνσταντίνου (αυριο εορτάζουμε αυτόν τον μεγάλο μας άγιο και ισαπόστολο) και του Αγίου και Μεγαλου Θεοδοσίου!!!
Άβαταρ μέλους
21/4/67
Banned
Banned

Ή Ορθοδοξία ή πόλεμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ενυώ » 20 Μάιος 2011, 15:42

χαιρετω.θα ηθελα να κανω μια καπως εκτος θεματος ερωτηση στον Troll.εφοσον,οπως λες,υπερασπιζεσαι τη χριστιανικη διδασκαλια,που ουσιαστικα βασικο της χαρακτηριστικο ειναι η αγαπη και η συγχωρεση,πως γινεται παραλληλα να υποστηριζεις ενα καθεστως που συμπεριφερθηκε στους αντιπαλους του με πολυ μεγαλη σκληροτητα?αυτη η ερωτηση θα μπορουσε να απευθυνθει κ στους ηγετες του καθεστωτος αυτου,ομως ειναι λιγακι δυσκολο,οποτε θα ηθελα τη δικη σου αποψη,ως υποστηρικτη του
Dying doesn't make this world dead to us
Breathing doesn't keep the flame alive in us
Dreaming doesn't make time less real for us
One life
One chance
All ephemeral
Άβαταρ μέλους
Ενυώ
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 21/4/67 » 20 Μάιος 2011, 15:48

Ποιο καθεστώς?Προσδιόρισε αν θες
Άβαταρ μέλους
21/4/67
Banned
Banned

Ή Ορθοδοξία ή πόλεμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ενυώ » 20 Μάιος 2011, 15:52

το καθεστως της Troll
One life
One chance
All ephemeral
Άβαταρ μέλους
Ενυώ
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 20 Μάιος 2011, 15:53

Παρακαλώ πολύ οι πολιτικές συζητήσεις να γίνουν στο αντίστοιχο θέμα!
:thxx:
Spoiler:
Το ξέρω ότι πετάγομαι σαν το γνωστό ανδρικό μόριο συνέχεια, όμως καλό είναι αφού τα έχουμε τα θεματάκια, ας τα χρησιμοποιούμε! :tease:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 30

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ενυώ » 20 Μάιος 2011, 15:55

σπουδαιο πραγμα η αυτογνωσια crocodilino :lola: οκ,το επομενο ποστ μου θα ειναι εκει
One life
One chance
All ephemeral
Άβαταρ μέλους
Ενυώ
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dtps » 20 Μάιος 2011, 15:58

(Α, αν θες συγκρατησε αυτά Δόκτωρ...δεν ειναι δυσκολα :0=0 και 1>0...ρώτα και τον δασκαλακο που είχες στην πρωτη Δημοτικου...)

off topic:
Spoiler:
1+1=10 στο δυαδικό σύστημα
οπότε αυτο που λες δεν ισχυει απαραίτητα σε όλα τα συστήματα αρίθμησης και στα μαθηματικά γενικότερα :harhar: το λένε στα παιδάκια του δημοτικού που δεν είναι σε θέση να καταλάβουν πολύπλοκες ιδέες ακόμα... αργότερα αυτό αναιρείται

μου κάνει εντύπωση που δεν το ήξερες...
Άβαταρ μέλους
dtps
Summer Logo Donor
Summer Logo Donor

Σχολή/Τμήμα: Ψηφιακά Συστήματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 20 Μάιος 2011, 16:51

Troll έγραψε:3. Με την δόκτωρα δεν ασχολουμαι πλέον..Το υπεσχεθην...Άλλωστε από την πολλή ταπα η κοπελα αντιμετωπιζει προβλημα πλέον...Σύμφωνα με έγκυρες πληροφοριες και καλα ενημερωμενες πηγες ,προτιθεται να παρατησει την διαχειριση του φορουμ και να προσληφθει ως διευθυνον στελεχος στην tupperware.... :funny: Διαβαστε όλα τα προηγουμενα και θα καταλαβετε..Ας είμεθα φιλευσπλαγχνοι με μειωμενου καταλογισμου άτομα..Άλλωστε από πού να αρχισεις και που να τελειωσεις με τους αθέους...Οι άνθρωποι ήταν η πηγη έμπνευσης για την γνωστη και μη εξαιρετέα τυποποιημένη απόφαση των δικαστικών λειτουργων όλων των βαθμιδων:''Απαλλάσσεσαι λόγω βλακείας''...Νομικό σκεπτικό ιδιαιτερως δημοφιλες στις ημέρες μας..Εάν οι απανταχού άθεοι αμφιβαλλουν μπορουν να κανουν μια ερευνα στη νομολογια ,για να διαπιστωσουν ότι και εδω κατεχουν τα πρωτεια..Εσεις και ο πάπας!

(Α, αν θες συγκρατησε αυτά Δόκτωρ...δεν ειναι δυσκολα :0=0 και 1>0...ρώτα και τον δασκαλακο που είχες στην πρωτη Δημοτικου...λογικα διαθετεις απολυτηριο της εν λόγω τάξεως..)

Εαν τα υπολοιπα μελη διαβασουν ολα οσα εχουν προηγηθει θα δουν οτι αυτος που εφαγε την ταπα και τωρα προφανως τσουζει, γιατι αλλιως τετοια εμπαθεια δεν εξηγειται, εισαι εσυ καλε μου :lola: εσυ δεχτηκες να απαντησεις σε ερωτησεις, τις οποιες τελικα δεν απαντησες, γιατι δεν γνωριζες τι να απαντησεις. και πληροφοριακα, το να παραθετεις την ιστορια της χριστιανικης θρησκειας, δεν ειναι ταπωμα, ειναι δειγμα του οτι δεν ξερεις να κανεις συζητηση και δεν διαθετεις κριτικη σκεψη. απλα διαβαζεις ο,τι βρεις και μετα το αναμασας. επομενως και εσυ απαλλασσεσαι λογω βλακειας. :up:

αυτα βεβαιως βεβαιως στα λεω φιλικα. :huglove:
οσο για τα μαθηματικα, προφανως για να αναφερεις συνεχως το ιδιο παραδειγματα, μονο αυτη την πραξη ξερεις να κανεις :funny: :funny: :funny:

dtps έγραψε:
(Α, αν θες συγκρατησε αυτά Δόκτωρ...δεν ειναι δυσκολα :0=0 και 1>0...ρώτα και τον δασκαλακο που είχες στην πρωτη Δημοτικου...)

off topic:
1+1=10 στο δυαδικό σύστημα
οπότε αυτο που λες δεν ισχυει απαραίτητα σε όλα τα συστήματα αρίθμησης και στα μαθηματικά γενικότερα :harhar: το λένε στα παιδάκια του δημοτικού που δεν είναι σε θέση να καταλάβουν πολύπλοκες ιδέες ακόμα... αργότερα αυτό αναιρείται

μου κάνει εντύπωση που δεν το ήξερες...

:funny: :funny: :funny: :funny: :funny: καλα τωρα του εχεις βαλει πολυ δυσκολα :lola:
παντως χαιρομαι αγαπητε dtpsπου μιλαμε την ιδια γλωσσα :cool:

και επειδη δεν θελω να ειμαι εκτος θεματος ουτε να κουρασω κανεναν και να βαρεθει, αυτη ειναι η επισημη ιστοσελιδα του Dawkins http://richarddawkins.net/, διακεκριμενου βιολογου, στην οποιο μπορειτε να διαβασετε, οσοι ενδιαφερεστε βεβαια, για την επιστημονικη προοδο σε σχεση με τη θρησκεια. επισης θα μπορουσε αυτο να γινει και ενα πολυ ωραιο θεμα συζητησης με οσους εχουν ορεξη να θεσουμε ερωτηματα και να πουμε τις αποψεις μας :up:
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 20 Μάιος 2011, 22:57

dr.strangelove έγραψε:δεν καταλαβαινω προς τι τοση εμπαθεια και μισος.
το βασικο προβλημα σου οταν πας να συζητησεις, ειναι οτι μπλεκεις στη θεολογικη/θρησκευτικη συζητηση και τα πολιτικα σου πιστευω. μιλησε κανενας για τον Μαρξ και τους λοιπους? οι συγχρονοι αθεοι προσεγγιζουν την αθεϊα εχοντας ως βαση κυριως τις θετικες κυριως επιστημες. δεν ειναι ιδεολογοι.

Εγώ βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζετε και του απαντάτε μερικοί... αλλά τέλος πάντων.

Σαφέστατα και η πολιτική πτυχή είναι μέρος μιας θρησκευτικής συζήτησης, από πού προκύπτει το αντίθετο; Από την στιγμή που υπήρξε ολόκληρο κοινωνικοπολιτικό σύστημα (κομμουνισμός) που καθιέρωσε την αθεΐα ως επίσημη θρησκεία (sic) του κράτους και κυνήγησε αλύπητα όποιον τολμούσε να δηλώσει ότι ασπάζεται οποιοδήποτε δόγμα (σ.σ. πρακτικές που εφαρμόζονται ακόμα σε ορισμένες χώρες του), προφανώς και είναι μέρος της συζήτησης. Και αν εσύ π.χ. προσεγγίζεις την αθεΐα με βάση τις θετικές επιστήμες, καλά κάνεις αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έτσι την προσεγγίζουν όλοι, ούτε ότι όσοι δεν την προσεγγίζουν έτσι δεν είναι σύγχρονοι. Ούτε φυσικά εννοείται ότι για τον παραπάνω λόγο όποιοι σχετίζονται με θετικές επιστήμες είναι ντε φάκτο άθεοι, αυτό δεν προκύπτει από πουθενά.
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Andy87 » 20 Μάιος 2011, 23:08

metalslug έγραψε:
dr.strangelove έγραψε:δεν καταλαβαινω προς τι τοση εμπαθεια και μισος.
το βασικο προβλημα σου οταν πας να συζητησεις, ειναι οτι μπλεκεις στη θεολογικη/θρησκευτικη συζητηση και τα πολιτικα σου πιστευω. μιλησε κανενας για τον Μαρξ και τους λοιπους? οι συγχρονοι αθεοι προσεγγιζουν την αθεϊα εχοντας ως βαση κυριως τις θετικες κυριως επιστημες. δεν ειναι ιδεολογοι.

Εγώ βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζετε και του απαντάτε μερικοί... αλλά τέλος πάντων.

Σαφέστατα και η πολιτική πτυχή είναι μέρος μιας θρησκευτικής συζήτησης, από πού προκύπτει το αντίθετο; Από την στιγμή που υπήρξε ολόκληρο κοινωνικοπολιτικό σύστημα (κομμουνισμός) που καθιέρωσε την αθεΐα ως επίσημη θρησκεία (sic) του κράτους και κυνήγησε αλύπητα όποιον τολμο ύσε να δηλώσει ότι ασπάζεται οποιοδήποτε δόγμα (σ.σ. πρακτικές που εφαρμόζονται ακόμα σε ορισμένες χώρες του), προφανώς και είναι μέρος της συζήτησης. Και αν εσύ π.χ. προσεγγίζεις την αθεΐα με βάση τις θετικές επιστήμες, καλά κάνεις αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έτσι την προσεγγίζουν όλοι, ούτε ότι όσοι δεν την προσεγγίζουν έτσι δεν είναι σύγχρονοι. Ούτε φυσικά εννοείται ότι για τον παραπάνω λόγο όποιοι σχετίζονται με θετικές επιστήμες είναι ντε φάκτο άθεοι, αυτό δεν προκύπτει από πουθενά.

Τείνω να συμφωνήσω σχεδόν σε κάθε πτυχή του παραπάνω...

Είχα σκοπό να γράψω και εγώ κάτι σχετικό ποιο αναλυτικά αλλά με κάλυψες :goodjob:
Where am I?
Άβαταρ μέλους
Andy87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 21/4/67 » 21 Μάιος 2011, 02:08

1+1= 10 :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: !!!!!!!!!!!!Χαχαχαχαχα......

Μάγκες τέλος!!!!!!!!....Εδω φθάσαμε στο τερμα!!!!!!!!....Eίναι αυτό που λέμε:''Οι ανθρωποι μαρτυρουν χωρις ξύλο''....ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΘΕΪΑ. 1+1=10 ΣΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΔΙΑΥΓΕΣΤΑΤΟΣ ΦΩΣΤΗΡ!!!!Τί χρειαν εχομεν μαρτυρων?Αυτοί είναι οι τυποι !Ρε παιδια η ενότης -αν δεν σφάλλω- έχει τον τιτλο ''Περί θρησκείας'' και όχι ''Περι αθεΐας'' ή ''Περι βλακείας'' ή ''περι μεθόδων αυτοϊκανοποιήσεως''....Ανοιξτε νεα ενότητα να μπαινετε να γραφετε 1+1=10 και να πινετε και κανενα ποτηράκι οι θολοκουλτουριαραιοι από τας νησους θόλο-θόλο...Από την αλλη ,όμως, είσθε ενα ευχαριστο διάλειμμα ...Μια δοση γελιου και χαρας μετα από μια κουραστική μερα..Οποτε μείνετε μαζί μας...Σας το επιτρεπουμε...Οι γελωτοποιοι,οι σαλοί της ενότητος έχουν τον θεσμικό τους ρόλο...Σαν τον παλαιο ''τζουτζε'' των ανακτόρων..Εκτός από 1+1=10 έχετε κατι άλλο? Κορυφαίο πάντως...Γίγας ο δικός σας!!!Μια ερώτηση μόνο...Ειναι συμφοιτητης ή άσχετος με τη Σχολή..?Είναι γηινο ον ?ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ ,ΔΗΜΟΣΘΕΝΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!Χαχαχαχαχα.... :jaugh: Α, και κάτι άλλο...Στις ψυχιατρικες κλινικές έβαλαν ΙΝΤΕΡΝΕΤ για τους νοσηλευομενους :?: Αν αυτό ισχυει ,να στειλουμε επιστολή στον κ.Λοβερδο...Αξιέπαινη πρωτοβουλία... :clapping: :clapping: (Δόκτωρ, αν έχεις οικονομικό προβλημα μπορω να σε δανείσω 100 ευρώ σήμερα και άλλα 100 αύριο...Τέλος του μηνός θέλω 1050 όμως...50 ευρώ οι τόκοι.....!!! :jaugh: :jaugh: :jaugh: )

Αυτά για όσους είχαν την παραμικρή αμφιβολία για το ποιόν των ανθρώπων αυτης της κατευθυνσεως....Προκειται περί γραφικων ατόμων μετεφηβικης ηλικίας (=<18) ρεπόντων πρός τον αλκοολισμον,την παρανοιαν και τον αναρχισμόν...Η αναρχία στη σκεψη,η παρανοια στα συμπεράματα και το χαος στην επιχειρηματολογία του στυλ 1+1=10, αντικατοπτρίζει εσωτερικόν κοσμον διατεταραγμένον ,χρήζοντα κατ΄αρχας ψυχιατρικής αναλυσεως και παρακολουθησεως...Ίσως ενότης φέρουσα τον τίτλον '' Μέσα απ' το Δαφνί....Πολύ μέσα'' θα σας ηταν χρησιμη...Για τις στιγμες που τα αγχολυτικά και το αλκοόλ δεν έχουν αποτελεσμα....!Η Δόκτωρ ,ως dr ,λογικως θα εχει άποψιν επι του θεματος λόγω και προσωπικων βιωματων.. :funny: :funny: :funny:

Αφου ευθυμησαμε με τους γνωστούς γραφικους και νοητικως υστερουντας- ο γελως είναι ζωή ,παιδια σας ευχαριστουμε!!!! :worthy: - ας αφήσωμεν τας φαιδρότητας και την ''αντιπαράθεσιν'' με τους υπαλλήλους της tupperware, και ας ομιλησωμεν δια σοβαρά πραγματα, που ενδιαφερουν τους σοβαρούς και εγγραμμάτους Ελληνορθοδόξους συμφοιτητάς μας...

Σήμερον, 21 Μαΐου 2011 θά αναφερθωμεν λίαν συντόμως εις τόν Άγιον και Μέγαν Κων/νον...(Έτη πολλά και ευτυχη ευχομαι εις άπαντας τους εορτάζοντας καί απάσας τάς εορταζούσας).Ο Μέγας Κωνσταντίνος εγεννήθη το 274 μ.Χ. Γονείς του ήσαν ο Κωνστάντιος ο Α` ο Χλωρός και μητηρ του η Ελένη από το Δρέπανον της Βιθυνίας. Ο Κωνσταντίνος εις ηλικίαν 18 ετών έγινε στρατιωτικός και λογω της ανδρείας και του αγερωχου φρονήματός του, προήχθη ταχέως εις τα ανώτατα αξιώματα του στρατού. Ο Κύριος επιθυμων να τον βοηθήσει εις τον αγώνα του κατά του Μαξεντίου και του Λικίνιου, εσχημάτισε εις τον ουρανόν το σημείον του Σταυρού με την επιγραφήν « Εν τούτω Νίκα», προσφέρων εις αυτον ισχυρότατον όπλον δια να κατατροπώσει τούς εχθρούς του. Ήτο ο πρώτος αυτοκράτωρ, ο οποίος ηυνόησε την Εκκλησίαν μετά από τρεις αιώνας απηνών διωγμών. Μετέφερε την πρωτεύουσαν του κράτους του εις το αρχαίον Βυζάντιον και έκτισε την Βασιλίδα των πόλεων, την Κωνσταντινούπολιν. Λίγο πριν κοιμηθει ο Άγιος, ηξιώθη του Αγίου Βαπτίσματος. Εκοιμήθη εις ηλικίαν 63 ετών. Ο Κωνσταντίνος ενδιεφέρθη πολύ και δια τα ιερά σεβάσματα των Χριστιανών, ενω για τον λόγον αυτόν απέστειλε εις τα Ιεροσόλυμα την μητέρα του, ινα ευρει τον Τίμιον Σταυρόν. Μετά την εύρεσίν του, η Αγία Ελένη, αφού εδιχοτόμησε τας κεραίας του εδημιούργησε δύο Σταυρούς εκ των οποίων τον ένα μετέφερε εις την Κωνσταντινούπολιν. Ο Φλάβιος Βαλέριος Κωνσταντίνος (Flavius Valerius Constantinus) ή Μέγας Κωνσταντίνος ή Άγιος και Ισαπόστολος Κωνσταντίνος υπήρξε Αυτοκράτωρ της Δύσεως από το 312 μ.Χ. εως το 324 μ.Χ. και μονοκράτωρ από το 324 μ.Χ. ως το 337 μ.Χ.

Από τότε εκλεκτοί συναδελφοι ,ο Βυζαντινός Δικέφαλος ,έμβλημα της Αγίας μας Ορθοδοξίας, ιπταται υπερήφανος και κυρίαρχος επί πάντων και δια πάντα, προκαλων μίσος εις τους απίστους και αγαλλίασιν εις τό πληρωμα της Κιβωτου της Χάριτος....Γι΄ αυτο ψηλα τα λαβαρα της Ορθοδοξίας και της Ελλάδος...!!!!Για να φρίττουν όλοι οι μισόχριστοι,οι αντίχριστοι,οι αχριστοι ή άχρηστοι και τα βδελυρα ερπετά του Σατανα! Η Εκκλησία του Χριστου, ητις πολεμουμένη νικα και βαλλομενη μεγαλύνεται, με τον νεον Ισραήλ εις την πρωτην γραμμην δηλ. την Ορθόδοξον Ελλάδα μας, κατατροπωνει εις το διηνεκές το κράτος του Αδου και τους δαιμονικούς εκπροσώπους του..........................! Ενώπιον υμων αι αποδείξεις !!!
Περαστικά τους....! :harhar: :harhar: :harhar:

''Εγω βασικα δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχιζετε και της απαντατε''...Οχι Δόκτωρ..Δεν είναι για σενα..Ηρεμησε...Παει στην ορθογραφο κυρία ''''Εμπασει περιπτωσει''''...Ξερει αυτή ...Οχι δε θα την κανω τελειως ρόμπα...!Φαίνεται καλοπροαίρετο παιδακι... Χαχαχαχαχα...Ε, ρε γελια απόψε :funny: :funny: :funny:
Άβαταρ μέλους
21/4/67
Banned
Banned

Ή Ορθοδοξία ή πόλεμος

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες