filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Περί θρησκείας

Περάστε ευχάριστα και δημιουργικά την ελεύθερή σας ώρα και γνωρίστε νέους φίλους.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Περί θρησκείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Andy87 » 18 Μάιος 2011, 16:06

Ευχαριστώ για τις "άθεες" απαντήσεις :friends:
Καταρχάς να πω -απατώντας και στους δύο- ότι κάθε αξία έχει σαν βάση το προσωπικό συμφέρον με την λογική αν λειτουργεί καλά η κοινωνία τότε κερδίζω εγώ που είμαι κομμάτι της.
Συμφωνώ strange για την ανάγκη- από τα γονίδια και την επιβίωση αν θες- το να είμαι καλός πολίτης και να έχω ηθικούς φραγμούς και κανόνες. Είναι καλό για την κοινωνία άρα καλό και για μένα.
Όμως πιο το νόημα;
Τα ζώα διαφέρουν στο παιχνίδι της φύσης και των γονιδίων γιατί δεν μπορούν να σκεφτούν το νόημα των πράξεων τους.
Για να το κάνω πιο απλό, μπορεί να ζήσω ευτυχισμένος, ήρεμος, ικανοποιημένος κ ότι άλλο θέλετε όμως αυτό αποτελεί κίνητρο;
Σκεφτείτε το λίγο, αν όλα τελειώνουν με το θάνατο ποιο το νόημα της ύπαρξης;(Όχι της κοινωνικής ευημερίας ή της προσωπικής ευτυχίας αλλά της ύπαρξης)
thanks again!
Where am I?
Άβαταρ μέλους
Andy87

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Andy87 » 18 Μάιος 2011, 16:11

dr.strangelove έγραψε:
και κατι τελευταιο σε σχεση με αυτο που ρωτησες "γιατι να ειμαι καλος αφου δεν υπαρχει σωτηρια?", υπαρχει και μια αλλη εξηγηση επιστημονικη, η οποια θεωρω οτι μπορει να δωσει απαντηση στην ερωτηση σου, που σχετικα προσφατα εχει ανατυχθει, τα μιμιδια, τα οποια "μεταδιδονται" απο εγκεφαλο σε εγκεφαλο παντα και οχι φυσικα αλλα νοητικα. στα μιμιδια συμπεριλαμβανονται οι θρησκευτικες πεποιθησεις, οι παραδοσεις, οι δοξασιες, οι προληψεις κλπ, το ειδος της μουσικης ακομα και η μοδα :up: επειδη καποιες ιδεες ή γουστα παιρνουν απο ανθρωπο σε ανθρωπο με το περασμα των χρονων ειναι πολυ δυσκολο μετα να τις αποβαλεις.
εαν ενδιαφερεσαι μπορεις να δεις σχετικα εδω: http://en.wikipedia.org/wiki/Meme

ελπιζω να εγινα κατανοητη, γιατι αυτες ειναι καπως πολυπλοκες σκεψεις και ειναι δυσκολο να τις αποτυπωσω μεσα σε μια δημοσιευση.

Κάτι παρόμοιο έλεγε και ο Carl Gustav Jung με το συλλογικό ασυνείδητο που διαμορφώνεται με τ ένστικτα και τα αρχέτυπα.

Και επίσης αλλή μία παρένθεση σε αυτό που λες ότι ότι ο άνθρωπος δεν έχει το ένστικτο να σκοτώνει, τσέκαρε την ορμή προς Θάνατο του Feud http://www.youtube.com/watch?v=ZhhmdsEa8vE το λινκ είναι ομιλία του λιαντίνη μπορείς να το βρεις φυσικά και από την πηγή...
Where am I?
Άβαταρ μέλους
Andy87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 18 Μάιος 2011, 17:09

Τα ζώα διαφέρουν στο παιχνίδι της φύσης και των γονιδίων γιατί δεν μπορούν να σκεφτούν το νόημα των πράξεων τους.
Για να το κάνω πιο απλό, μπορεί να ζήσω ευτυχισμένος, ήρεμος, ικανοποιημένος κ ότι άλλο θέλετε όμως αυτό αποτελεί κίνητρο;
Σκεφτείτε το λίγο, αν όλα τελειώνουν με το θάνατο ποιο το νόημα της ύπαρξης;(Όχι της κοινωνικής ευημερίας ή της προσωπικής ευτυχίας αλλά της ύπαρξης)

ακριβως αυτο λεω και εγω, οτι και τα ζωα ακομα που δεν διαθετουν την δικη μας λογικη, εχουν ηθικη. επομενως η ηθικη, εχει σχεση και με τα ενστικτα μας. καποια στοιχεια της ηθικης, μπορει να ειναι και αντιθετα στη λογικη μας.
στο τελευταιο ερωτημα σου, εχουν γραφτει αποψεις και αποψεις και μαλλον δεν θα μαθουμε ποτε ή θα αργησουμε πολυ να μαθουμε. εαν παρουμε ως πραγματικοτητα οτι τα παντα ξεκινησαν κατα τυχη λογω καποιων φυσικων συγκιριων και δημιουργηθηκε το συμπαν τα ηλιακα συστηματα και η ζωη, τοτε δεν υπαρχει κανενας συγκεκριμενος λογος δημιουργιας. ακομα ομως και εαν ολα φτιαχτηκαν κατα τυχη, υπαρχει ενας λογος που συνεχιζουμε να υπαρχουμε και στο ειπα στην προηγουμενη δημοσιευση μας και αυτο ειναι η εξελιξη και η επικρατηση του ισχυροτερου.

Και επίσης αλλή μία παρένθεση σε αυτό που λες ότι ότι ο άνθρωπος δεν έχει το ένστικτο να σκοτώνει, τσέκαρε την ορμή προς Θάνατο του Feud http://www.youtube.com/watch?v=ZhhmdsEa8vE το λινκ είναι ομιλία του λιαντίνη μπορείς να το βρεις φυσικά και από την πηγή...

ολα τα ζωα εχουν την ταση για επιθετικοτητα στα ενστικτα τους, ειδικα αυτα που εχουν πολυ περιορισμενο εγκεφαλο, οπως ο καρχαριας. τα ανωτερα θηλαστικα ομως που ζουν σε αγελες ειναι λιγοτερο επιθετικα γιατι χρειαζονται το υπολοιπο κοπαδι. προφανως και ο ανθρωπος αμα γουσταρει μπορει να σκοτωσει και το κανει παρα πολλες φορες, αλλα η πλειοψηφια δεν το κανει γιατι μπορει να βρει αλλους τροπους. οταν ειναι αναγκη για επιβιωση ολα τα ζωα μπορουν να σκοτωσουν, ειναι λογικο. αλλα ειπα και προηγουμενως οτι ο ανθρωπος δεν σκοτωνει απο ευχαριστηση σχεδον ποτε, οπως κανουν αιλουροειδη, που γουσταρουν να το κανουν γιατι το βλεπουν ως παιχνιδι π.χ η γατα.
σχετικα με το βιντεο για τη λιμπιντο και τον πολεμο δεν ξερω εαν η αποψη αυτη του Φρουντ συνεχιζει να θεωρειται σωστη και σημερα. η ταση για επιθετικοτητα και ειδικα στα αρσενικα, γιατι εκει κυριως εντοπιζεται (και εαν δεν κανω λαθος ο Φρουντ σχεδον παντα για το αρσενικο φυλο μιλαγε), ειναι για να επιβληθει αναμεσα στα αλλα αρσενικα. μπορει να ακουγεται αστειο αυτο που λεω, αλλα με βαση τα αντρικα ενστικτα, για να μπορεσεις να μεταφερεις τα γονιδια σου, πρεπει εσυ να δειξεις στο γυναικειο φυλο οτι εισαι ισχυρος σε σχεση με τους υπολοπους (επιβητορας δηλαδη), για να σε ξεχωρισει το γυναικειο φυλο. ο πρωταργικος και ουσιαστικος λογος που γινονται οι πολεμοι ειναι για τα λεφτα και γιατι να θελει καποιος να εχει αραγε λεφτα??? για να δειξει φυσικα στο γυναικειο φυλο οτι ειναι ισχυρος.

νομιζω ομως πως ξεφυγα λιγουλακι απο το θεμα μας :oops:
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Andy87 » 18 Μάιος 2011, 17:40

dr.strangelove έγραψε:

ακριβως αυτο λεω και εγω, οτι και τα ζωα ακομα που δεν διαθετουν την δικη μας λογικη, εχουν ηθικη. επομενως η ηθικη, εχει σχεση και με τα ενστικτα μας. καποια στοιχεια της ηθικης, μπορει να ειναι και αντιθετα στη λογικη μας.
στο τελευταιο ερωτημα σου, εχουν γραφτει αποψεις και αποψεις και μαλλον δεν θα μαθουμε ποτε ή θα αργησουμε πολυ να μαθουμε. εαν παρουμε ως πραγματικοτητα οτι τα παντα ξεκινησαν κατα τυχη λογω καποιων φυσικων συγκιριων και δημιουργηθηκε το συμπαν τα ηλιακα συστηματα και η ζωη, τοτε δεν υπαρχει κανενας συγκεκριμενος λογος δημιουργιας. ακομα ομως και εαν ολα φτιαχτηκαν κατα τυχη, υπαρχει ενας λογος που συνεχιζουμε να υπαρχουμε και στο ειπα στην προηγουμενη δημοσιευση μας και αυτο ειναι η εξελιξη και η επικρατηση του ισχυροτερου.

ολα τα ζωα εχουν την ταση για επιθετικοτητα στα ενστικτα τους, ειδικα αυτα που εχουν πολυ περιορισμενο εγκεφαλο, οπως ο καρχαριας. τα ανωτερα θηλαστικα ομως που ζουν σε αγελες ειναι λιγοτερο επιθετικα γιατι χρειαζονται το υπολοιπο κοπαδι. προφανως και ο ανθρωπος αμα γουσταρει μπορει να σκοτωσει και το κανει παρα πολλες φορες, αλλα η πλειοψηφια δεν το κανει γιατι μπορει να βρει αλλους τροπους. οταν ειναι αναγκη για επιβιωση ολα τα ζωα μπορουν να σκοτωσουν, ειναι λογικο. αλλα ειπα και προηγουμενως οτι ο ανθρωπος δεν σκοτωνει απο ευχαριστηση σχεδον ποτε, οπως κανουν αιλουροειδη, που γουσταρουν να το κανουν γιατι το βλεπουν ως παιχνιδι π.χ η γατα.
σχετικα με το βιντεο για τη λιμπιντο και τον πολεμο δεν ξερω εαν η αποψη αυτη του Φρουντ συνεχιζει να θεωρειται σωστη και σημερα. η ταση για επιθετικοτητα και ειδικα στα αρσενικα, γιατι εκει κυριως εντοπιζεται (και εαν δεν κανω λαθος ο Φρουντ σχεδον παντα για το αρσενικο φυλο μιλαγε), ειναι για να επιβληθει αναμεσα στα αλλα αρσενικα. μπορει να ακουγεται αστειο αυτο που λεω, αλλα με βαση τα αντρικα ενστικτα, για να μπορεσεις να μεταφερεις τα γονιδια σου, πρεπει εσυ να δειξεις στο γυναικειο φυλο οτι εισαι ισχυρος σε σχεση με τους υπολοπους (επιβητορας δηλαδη), για να σε ξεχωρισει το γυναικειο φυλο. ο πρωταργικος και ουσιαστικος λογος που γινονται οι πολεμοι ειναι για τα λεφτα και γιατι να θελει καποιος να εχει αραγε λεφτα??? για να δειξει φυσικα στο γυναικειο φυλο οτι ειναι ισχυρος.

νομιζω ομως πως ξεφυγα λιγουλακι απο το θεμα μας :oops:

Τα ζώα δεν διαθέτουν ηθική καθώς δεν διαθέτουν κριτική σκέψη. Αν ένα ζώο βρει για παράδειγμα να φάει θα φάει όσο αντέχει, δεν θα κρατήσει μια μερίδα για αργότερα σε περίπτωση που δεν βρει να φάει. Άρα το να λες ότι τα ζώα έχουν ηθική δεν μπορεί να ισχύει...
Η επιβίωση που είπες συμφωνω ότι είναι λόγος ύπαρξης για όλους τους ζωντανούς οργανισμούς. Ο ΜΟΝΟΣ λόγος! Όμως αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω είναι ότι αυτό για τον μένα δεν φτάνει- κ νομίζω για κάθε άνθρωπο- καθώς μπαίνει το ερώτημα : Γιατί να επιβιώσω;
Αν η απάντηση είναι γιατί έτσι το προστάζει η φύση επίτρεψέ μου να σου πω ότι αυτό είναι ανούσια, ανευ περιεχομένου, απάντηση. Ο άνθρωπος σπάει την φύση και αυτό αποδεικνύεται σε κάθε στιγμή της ανθρώπινης ιστορίας. Πώς λοιπόν να κλείσω το ερώτημα γιατί να επιβιώσω και να εξελιχθώ με ένα απλό: επειδή έτσι "αποφάσισε" η φύση?
Για την ορμή προς θάνατο λοιπόν δύο πράγματα έχω να πω
1) στους άνδρες βγαίνει -κατα κύριο λόγο- με επιθετικότητα και στις γυναίκες -πάλι κατα κύριο λόγο- σε κατάθλιψη. Στους μεν δηλαδή εξωτερικά στις δε εσωτερικά. Φυσικά, δεν είναι όλοι οι άνδρες επιθετικοί ούτε όλες οι γυναίκες καταθλιπτικές και αυτό οφείλεται στους εσωτερικούς μηχανισμούς άμυνας που προστατεύουν και καθορίζουν την συμπεριφορά. Το "ενστικτο" αυτό όμως υπάρχει..
2) Επειδή σπουδάζω ψυχολογία- όχι οτί αυτό σημαίνει πλήρη γνωση- η επιστήμη αυτή στηρίχθηκε και εξελίχθηκε στην ορμή προς θάνατο και στην libido. Το ίδιο ακριβώς πράγμα ουσιαστικά.
Οι πόλεμοι επιφανειακά γίνονται για τα λεφτά και ουσιαστικά για την επιβίωση, είτε ως ο ισχυρός να "εξασφαλίσει" το καταλληλότερο θηλυκό είτε για να αποκτήσει περισσότερες πηγές - τρόφιμα, ενέργεια κ.λ.π.- για να επεκτήνει την επιβίωση του.
Άρα, για να το κλείσω, αν δεν υπάρχει θεός και μεταθανάτια ζωή γιατί να μην αυτοκτονήσω και να ζήσω μια ζωή είτε ευχάριστη είτε δυσάρεστη είτε και τ δύο?(υπερβολικά μιλάω για αυτοκτονία έτσι, μην παρεξηγηθώ)
Where am I?
Άβαταρ μέλους
Andy87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 18 Μάιος 2011, 18:43

φυσικά κ τα υπόλοιπα ζώα έχουν ηθικη και φαίνεται από τη συμπεριφορά τους. δες τους σκύλους κ τα δελφίνια. κ η κριτική σκέψη δεν συνδέεται απαραίτητα με την ηθική γιατί υπάρχουν ηθικές αξίες που κάθε άλλο παρά λογικές είναι π.χ η διατήρηση της παρθενίας.
το γεγονός ότι δεν σε ικανοποιει μια τέτοια απάντηση στο ερώτημα σου δεν σημαίνει ότι μπορεί να μην είναι αλήθεια. ούτε εμένα με ικανοποιεί αλλά εάν τελικά αυτο αποδειχθεί αληθινό θα το δεχθώ.
κ πάλι όμως βρίσκω συναρπαστικό το πως κατάφερε να εξελιχθεί η ζωή έστω κ κατά τυχη.
πάντως εγώ δεν το βλέπω από την πλευρά της ψυχολογίας, αλλά από βιολογική άποψη.
τώρα για το θέμα της αυτοκτονίας δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει αυτο με την ύπαρξη θεού. υπάρχουν τόσα να κανείς ενώ ζεις π.χ το σεξ.
προφανώς όταν πεθάνω θα χαθω για πάντα, αλλά κ τι έγινε; συνεβαλα κ εγώ σε αυτο που ονομάζεται ζωή.

πάντως για να το παρω με την απόλυτα ψυχρη λογική γονιδιακα συμφέρει το είδος αυτοί που έχουν αυτοκτονικες να πεθάνουν γιατί δεν θα κάνουν παιδιά κ άρα δεν θα μεταφέρθουν αυτα τα γονίδια. οπότε το είδος θα επιβιώσει για μεγαλύτερη διάρκεια.
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 18 Μάιος 2011, 18:55

συγγνώμη για το διπλό αλλά είμαι από κινητο κ είναι δύσκολο να κάνω επεξεργασία.
για να μην παρεξηγηθώ όταν λέω ηθική στα ζώα δεν εννοώ ότι μπορουν να καταλάβουν το δίκαιο κ το άδικο. αλλά μια βασική μορφή ηθικής έχουν γιατί π.χ τα ορφανά μικρα πολλά ζώα τα φροντίζουν κ ας είναι από άλλο είδος ζώου. εξαρτάται βεβαία πως ορίζει ο καθενας από εμάς την ηθική γιατί όπως είπα σε αυτο το θέμα είναι κάπως υποκειμενικά τα πράγματα .
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Andy87 » 18 Μάιος 2011, 19:32

dr.strangelove έγραψε:συγγνώμη για το διπλό αλλά είμαι από κινητο κ είναι δύσκολο να κάνω επεξεργασία.
για να μην παρεξηγηθώ όταν λέω ηθική στα ζώα δεν εννοώ ότι μπορουν να καταλάβουν το δίκαιο κ το άδικο. αλλά μια βασική μορφή ηθικής έχουν γιατί π.χ τα ορφανά μικρα πολλά ζώα τα φροντίζουν κ ας είναι από άλλο είδος ζώου. εξαρτάται βεβαία πως ορίζει ο καθενας από εμάς την ηθική γιατί όπως είπα σε αυτο το θέμα είναι κάπως υποκειμενικά τα πράγματα .

Strange μπορούμε να συμφωνήσουμε σε κάτι, να έχουμε μια βάση;
Η ηθική είναι συνυφασμένη με την δυνατότητα επιλογής.
Συμφωνείς σε αυτό - ας το πούμε αξίωμα-;
Αν ναι προχωράω.
Τα ζώα έχουν δυνατότητα επιλογής των πράξεων τους;
Το αν ένα είδος προφυλάσσει το μικρά ενός άλλου είδους σε μερικές περιπτώσεις είναι για σένα τεκμήριο δυνατότητας ουσιαστικής επιλογής άρα ηθικής;
Αν το δεχτούμε αυτό, τότε μπορώ να σου πω ότι και η φύση έχει δυνατότητα επιλογής άρα ηθική. Π.χ. σε έναν σεισμό πέφτουν 10 σπίτια, άνθρωποι σκοτώνονται αλλά το δικό μου μένει όρθιο άρα η φύση επέλεξε, άρα η φύση έχει ηθική. Ταιριάζει λογικά αυτό;
Το υποκειμενικό μπαίνει στο με ποια κριτήρια ο καθένας χτίζει την ηθική του. Όλοι οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ έχουν ηθική, ακόμα και ο χειρότερος εγκηματίας έχει ηθική, την ηθική του να εγκληματεί ενδεχομένος. Αυτό όμως είναι άλλο θέμα που εκεί μπαίνουμε στο ΤΙ εννοούμε ηθική.

Για την αυτοκτονία που είπα, δεν εννοούσα αν η ζωή είναι δυσάρεστη για κάποιον συνέπεια είναι να αυτοκτονήσει. Προφανώς και η ζωή έχει χαρές - για το σεξ που λες μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι :) - αλλά δεν μιλάω για αυτό.
Για ποιον λόγο να τρέξεις έναν αγώνα που λέγεται ζωή χωρίς να υπάρχει αντίκρισμα; Μόνο και μόνο για τις καλές στιγμές και επειδή έχει φάση;
Τέλος, προσπαθώ να σου αποδείξω λογικά ότι μια ύπαρξη χωρίς θεό( και με θεό το ίδιο ισχύει, αλλά αυτό άστο για τους θρήσκους) δεν μπορεί λογικά να έχει νόημα, για αυτό και χρησιμοποιώ το ακραίο παράδειγμα της αυτοκτονίας. Η εξέλιξη, η επιβίωση είναι καταστάσεις τις πραγματικότητας, είναι διαπίστωση της πραγματικότητας και σε αυτά έχεις δίκιο και συμφωνώ μαζί σου. Στο βαθύτερο σημείο της ουσίας όμως δεν με έχεις πάει ακομη...
Where am I?
Άβαταρ μέλους
Andy87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 18 Μάιος 2011, 23:34

σχετικα με το θεμα της ηθικης των ζωων επειδη δεν ειναι της παρουσης και ειναι τελειως ασχετο με το θεμα της ενοτητας, δεν θα ηθελα να επεκταθω περισσοτερο, γιατι μπορει να μην ενδιαφερει τους υπολοιπους. μπορουμε εαν θελεις να ανοιξουμε μια νεα ενοτητα για να συζητησουμε θεματα ηθικης. για το θεμα διαφωνιας μας σχετικα με την ηθικη των ζωων, προφανως δεν το εβγαλα απο το κεφαλι μου :lola: γινονται χρονια ερευνας πανω στο θεμα και μπορεις να ψαξεις στο νετ αμα θελεις περισσοτερες πληροφοριες, εχουν γραφτει και βιβλια για το θεμα αυτο. εγω ενδεικτικα θα σου δωσω απλα ενα λινκ http://www.tovima.gr/science/article/?aid=284682, μπορεις να βρεις και αλλα και στα ελληνικα και κυριως στα αγγλικα.
Δεν εχω κανενα λογο να διαφωνησω μαζι σου και βασικα γενικα δεν διαφωνω. και εγω πριν διαβασω σχετικες ερευνες δεν πιστευα οτι τα ζωα εχουν ηθικη, αλλα να που μπορει να εκανα και λαθος.

Σχετικα με το ερωτημα που εθεσες απο την αρχη, δεν ξερω εαν θελεις να ακουσεις γενικα καποια αποψη ή εαν θελεις να ακουσεις την αποψη που θα σου ακουστει καλυτερα στα αυτια σου. Τι πιο ουσιωδες απο αυτο που σου ειπα πιο πανω? Πιστευω πως εαν θελεις να βρεις εαν υπαρχει νοημα στην υπαρξη, πρεπει να πας πισω στην αρχη της ζωης, οποτε εαν οπως ξαναγραψα θεωρησουμε οτι η ζωη ξεκινησε τυχαια, ουσιαστικα και λογικα δεν υπαρχει λογος υπαρξης. το ξερω οτι αυτο ακουγεται πολυ ψυχρο και ασχημο, αλλα αμα ειναι αυτο αληθεια τι να γινει? να σου πω την αληθεια, προτιμω αυτο την αληθεια, παρα να ζω μια ζωη με το ψεμα και την ελπιδα οτι οταν θα πεθανω θα συνεχισω να ζω και μετα το θανατο και τοτε θα ανταμειφθω. εξαρταται ποια θες να ορισουμε ως βαση της ζωης. αμα θες την πιο πανω που σου ειπα, σου εδωσα την πιθανη απαντηση κατα τη γνωμη μου. εαν θελεις να υποθεσουμε οτι φτιαχτηκαμε απο εναν εξωγηινο πολιτισμο τοτε ισως ο λογος υπαρξης μας ειναι να ειμαστε πειραματοζωα. αμα θες και μια τριτη θεολογικη βαση, στην εχω, μας εφτιαξε ενας θεος, για να μην νιωθει μοναξια. και μια τεταρτη, ειμαστε μια εξομοιωση σε εναν υπολογιστη. δηλαδη η ουσια που ζητας, εξαρταται απο ποια θεωρια θα παρεις υποψιν σου. δυστυχως προς το παρον δεν υπαρχει καποια αντικειμενικη αληθεια για το θεμα, οποτε μονο να φιλοσοφουμε μπορουμε και αυτη βασικα ειναι ολη η γοητεια. ουτε εμενα μου αρεσει και πολυ η ιδεα οτι ζεις 80 χρονια και τον περισσοτερο καιρο παλευεις να ζησεις και στο τελος πεθαινεις και ολα χανονται, ολοι οι κοποι σου. το ξερω πως θα ειχε περισσοτερο νοημα να ημασταν αθανατοι.
εγω προσωπικα παω με αυτους που θεωρουν ως πιο πιθανο το ενδεχομενο της μεγαλης εκρηξης και της θεωρια τους χαους, αρα με βαση αυτο σου απαντησα. τωρα εαν θελεις να βαλουμε αλλου τις βασεις, δεν εχω κανενα προβλημα, συζητηση κανουμε αλλωστε και μαλιστα ενδιαφερουσα.

__________________________________________________________________________________
το παρακατω ειναι για τον Troll

διαβαζοντας αυτα που εγραψες μου δημιουργηθηκαν καποιες αποριες:
1. ποιες ειναι οι αποδειξεις οτι ο θεος εχει αποκαλυφθει σε καποιους ανθρωπους?
2. ποιοι ειναι οι ευσεβεις ανδρες που εγραψαν την αγια γραφη?
3. αφου δηλαδη οσα γραφει η αγια γραφη ειναι αληθεια και ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα, τοτε ο κοσμος φτιαχτηκε σε 6 ημερες και δημιουργηθηκε πριν λιγες χιλιαδες χρονια? και οτι ο Αδαμ εδωσε σε ολα τα ζωα ενα ενα το ονομα του? σε τοσα πολλα ζωα??? και οτι ο Νωε καταφερε και μαζεψει μεσα στην κιβωτο παλι τοσα πολλα ειδη ζωων? τα ψαρια τα εβαλε σε καποιο γιγαντιο ενυδρειο?
αυτη την τριτη ερωτηση θα στην εκανα ετσι και αλλιως, απλα ετυχε να το αναφερεις, οποτε το ρωτησα τωρα.
μπορει οι αποριες μου να φαινονται χαζες (ισως και να ειναι), αλλα εγω νομιζω πως η αγια γραφη παιζει με την νοημοσυνη των αναγνωστων της.
συγγνωνη που αργησα να απαντησω κιολας. :thxx:
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Andy87 » 19 Μάιος 2011, 01:02

dr.strangelove έγραψε:σχετικα με το θεμα της ηθικης των ζωων επειδη δεν ειναι της παρουσης και ειναι τελειως ασχετο με το θεμα της ενοτητας, δεν θα ηθελα να επεκταθω περισσοτερο, γιατι μπορει να μην ενδιαφερει τους υπολοιπους. μπορουμε εαν θελεις να ανοιξουμε μια νεα ενοτητα για να συζητησουμε θεματα ηθικης. για το θεμα διαφωνιας μας σχετικα με την ηθικη των ζωων, προφανως δεν το εβγαλα απο το κεφαλι μου :lola: γινονται χρονια ερευνας πανω στο θεμα και μπορεις να ψαξεις στο νετ αμα θελεις περισσοτερες πληροφοριες, εχουν γραφτει και βιβλια για το θεμα αυτο. εγω ενδεικτικα θα σου δωσω απλα ενα λινκ http://www.tovima.gr/science/article/?aid=284682, μπορεις να βρεις και αλλα και στα ελληνικα και κυριως στα αγγλικα.
Δεν εχω κανενα λογο να διαφωνησω μαζι σου και βασικα γενικα δεν διαφωνω. και εγω πριν διαβασω σχετικες ερευνες δεν πιστευα οτι τα ζωα εχουν ηθικη, αλλα να που μπορει να εκανα και λαθος.

Σχετικα με το ερωτημα που εθεσες απο την αρχη, δεν ξερω εαν θελεις να ακουσεις γενικα καποια αποψη ή εαν θελεις να ακουσεις την αποψη που θα σου ακουστει καλυτερα στα αυτια σου. Τι πιο ουσιωδες απο αυτο που σου ειπα πιο πανω? Πιστευω πως εαν θελεις να βρεις εαν υπαρχει νοημα στην υπαρξη, πρεπει να πας πισω στην αρχη της ζωης, οποτε εαν οπως ξαναγραψα θεωρησουμε οτι η ζωη ξεκινησε τυχαια, ουσιαστικα και λογικα δεν υπαρχει λογος υπαρξης. το ξερω οτι αυτο ακουγεται πολυ ψυχρο και ασχημο, αλλα αμα ειναι αυτο αληθεια τι να γινει? να σου πω την αληθεια, προτιμω αυτο την αληθεια, παρα να ζω μια ζωη με το ψεμα και την ελπιδα οτι οταν θα πεθανω θα συνεχισω να ζω και μετα το θανατο και τοτε θα ανταμειφθω. εξαρταται ποια θες να ορισουμε ως βαση της ζωης. αμα θες την πιο πανω που σου ειπα, σου εδωσα την πιθανη απαντηση κατα τη γνωμη μου. εαν θελεις να υποθεσουμε οτι φτιαχτηκαμε απο εναν εξωγηινο πολιτισμο τοτε ισως ο λογος υπαρξης μας ειναι να ειμαστε πειραματοζωα. αμα θες και μια τριτη θεολογικη βαση, στην εχω, μας εφτιαξε ενας θεος, για να μην νιωθει μοναξια. και μια τεταρτη, ειμαστε μια εξομοιωση σε εναν υπολογιστη. δηλαδη η ουσια που ζητας, εξαρταται απο ποια θεωρια θα παρεις υποψιν σου. δυστυχως προς το παρον δεν υπαρχει καποια αντικειμενικη αληθεια για το θεμα, οποτε μονο να φιλοσοφουμε μπορουμε και αυτη βασικα ειναι ολη η γοητεια. ουτε εμενα μου αρεσει και πολυ η ιδεα οτι ζεις 80 χρονια και τον περισσοτερο καιρο παλευεις να ζησεις και στο τελος πεθαινεις και ολα χανονται, ολοι οι κοποι σου. το ξερω πως θα ειχε περισσοτερο νοημα να ημασταν αθανατοι.
εγω προσωπικα παω με αυτους που θεωρουν ως πιο πιθανο το ενδεχομενο της μεγαλης εκρηξης και της θεωρια τους χαους, αρα με βαση αυτο σου απαντησα. τωρα εαν θελεις να βαλουμε αλλου τις βασεις, δεν εχω κανενα προβλημα, συζητηση κανουμε αλλωστε και μαλιστα ενδιαφερουσα.

Την ηθική των ζώων δεν θα την σχολιάσω και εγώ άλλο.
Εκεί που καταλήξαμε επομένως είναι οτι η ύπαρξη είναι α-νόητη η' αν θες καλύτερα "πεζή" με την λογική ενός άθεου. Χαίρομαι που καταλήξαμε εκεί γιατί και κατά την γνώμη μου αυτό ισχύει, συμφωνούσα από την αρχή μαζί σου απλά σε πίεζα για να βγεί αυτό το συμπέρασμα καθάρα...
Σειρά λοιπόν οι θρήσκοι, πιστοί, χριστιανοί..
Κάποιος πρόθυμος;
Where am I?
Άβαταρ μέλους
Andy87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 19 Μάιος 2011, 01:03

Andy87 έγραψε:Χαίρετε κι από μένα..
Δύο ερωτήσεις έχω, μία για θρήσκους και μία για άθεους:
Για τους θρήσκους:
Έστω ότι υπάρχει θεός, γιατί πρέπει να τον ακολουθήσουμε ή αλλίως τι θα μου προσφέρει να σωθώ όπως λετε;

Καλώστον(ε)...

Δεν καταλαβαίνω πού κολλάει αυτό το "πρέπει". Δεν "πρέπει" τίποτα. Αν σε εκφράζει και πιστεύεις στην διδασκαλία μιας Χ,Ψ θρησκείας, προφανώς και θα την ακολουθήσεις. Και σε κάθε περίπτωση, η πίστη σε κάποια ανώτερη δύναμη και οι επιταγές μιας θρησκείας δεν είναι υποχρεωτικό ότι ταυτίζονται.

Για τους άθεους:
Αν δεν υπάρχει θεός και κατ' επέκταση σωτηρία, τι νόημα έχει να λειτουργώ ηθικά και με αρχές, αφού είτε γίνω "άγιος" είτε ο μεγαλύτερος αλήτης μηδέν είς το πηλίκον.Δεν υπάρχει κίνητρο προοπτικής εννοώ αφού με τον θάνατο τελειώνει το παιχνίδι.

Μιας και πέρασα κι από αυτό το στάδιο στα εφηβικά μου χρόνια θα σου πω τι πίστευα και πιστεύω ακόμα ως προς αυτό που ρωτάς. Το ότι δεν υπάρχει Θεός δεν συνεπάγεται ότι δεν υπάρχει και σωτηρία και σε κάθε περίπτωση ο καθένας έχει διαφορετικό ορισμό για την σωτηρία. Έπειτα, καμία θρησκεία και κανένας Θεός δεν έχει κάποιου είδους αποκλειστικό προνόμιο (sic) στην κατάρτιση ενός σετ ηθικών αρχών. Ηθικές αξίες δεν εκπορεύονται μόνο από θρησκευτικές δοξασίες. Δηλαδή δεν είναι υποχρεωμένος κάποιος να ελπίζει σε κάτι για μετά το θάνατό του επειδή έτσι πρεσβεύει η θρησκεία του, ώστε με αυτήν την προσδοκία/υπόσχεση να διάγει ηθικό βίο. Επιπλέον, η έννοια της προοπτικής είναι εξίσου σχετική. Κάποιος π.χ. μπορεί να ελπίζει απλώς να κάνει τον κόσμο καλύτερο, στον βαθμό που μπορεί. Και αυτός ένας στόχος είναι, άσχετα αν δεν παραπέμπει σε μεταθάνατον ζωή.

(δεν θέλω να προκαταβάλω, αλλά κάποιος παρατηρητικός θα δει ότι δεν είναι δύο τα ερωτήματα αλλά ουσιαστικά ένα και είναι το ίδιο και για τις δύο -υπερβολικά- γενικές κατηγορίες)
Ευχαριστώ!

όντως υπερβολικά γενικές, διότι κάποιος π.χ. μπορεί να είναι ένθεος, αλλά όχι θρήσκος.
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 19 Μάιος 2011, 01:31

metalslug έγραψε:
Για τους θρήσκους:
Έστω ότι υπάρχει θεός, γιατί πρέπει να τον ακολουθήσουμε ή αλλίως τι θα μου προσφέρει να σωθώ όπως λετε;

Καλώστον(ε)...

Δεν καταλαβαίνω πού κολλάει αυτό το "πρέπει". Δεν "πρέπει" τίποτα. Αν σε εκφράζει και πιστεύεις στην διδασκαλία μιας Χ,Ψ θρησκείας, προφανώς και θα την ακολουθήσεις. Και σε κάθε περίπτωση, η πίστη σε κάποια ανώτερη δύναμη και οι επιταγές μιας θρησκείας δεν είναι υποχρεωτικό ότι ταυτίζονται.

υποθετω οτι ρωταει για την περιπτωση που οντως ταυτιζονται. δηλάδη ρωταει μαλλον, τι υποσχεται μια θρησκεια ή ενας θεος μεσα απο τους εκπροσωπους του στη γη (αφου ο ιδιος δεν μας μιλαει) σε εναν πιστο ανθρωπο, σχετικα με τη ζωη και το θανατο του και για ποιο λογο να διαλεξει καποιος να τον ακολουθησει.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 19 Μάιος 2011, 01:44

dr.strangelove έγραψε:
metalslug έγραψε:
Για τους θρήσκους:

Καλώστον(ε)...

υποθετω οτι ρωταει για την περιπτωση που οντως ταυτιζονται. δηλάδη ρωταει μαλλον, τι υποσχεται μια θρησκεια ή ενας θεος μεσα απο τους εκπροσωπους του στη γη (αφου ο ιδιος δεν μας μιλαει) σε εναν πιστο ανθρωπο, σχετικα με τη ζωη και το θανατο του και για ποιο λογο να διαλεξει καποιος να τον ακολουθησει.

Αν εννοείς ότι δεν μας μιλάει με την μορφή κάποιου ηχητικού αρχείου, ή κάποιου SMS ή φαξ, ή πάπυρου τα παλαιότερα χρόνια ή έστω σε μια ανοιχτή συγκέντρωση στην πλατεία Συντάγματος (sic), όντως, δεν μας μιλάει έτσι. Αυτό είναι τελείως ανθρώπινη προσέγγιση. Κάτι που θα περίμενε κανείς από άνθρωπο δηλαδή.

Τώρα για τους εκπρόσωπους μιας θρησκείας στην γη... πολλά μπορεί να πει κανείς και καλά και κακά. Ο τρόπος που παρουσιάζουν κάποια πράγματα όμως δεν είναι απαράιτητο ότι εκφράζει και τους πιστούς, τουλάχιστον όχι οπωσδήποτε το σύνολο αυτών. Π.χ. σε πολλές περιπτώσεις δίνεται εξαντλητική προσοχή στο γράμμα, αντί για το πνεύμα των "νόμων". Είναι ο λεγόμενος φαρισαϊσμός...

Πιστεύω θα ήταν άδικο να μιλήσει κανείς για μια θρησκεία με βάση μόνο τι υπόσχονται/πρεσβεύουν οι εκπρόσωποί της. Όσον αφορά το Ισλάμ για παράδειγμα, θα μπορούσε κανείς να σχηματίσει δυο τελείως διαφορετικές εικόνες, ανάλογα ποιας εποχής κείμενα ιμάμηδων θα διάβαζε...
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 19 Μάιος 2011, 02:00

Αν εννοείς ότι δεν μας μιλάει με την μορφή κάποιου ηχητικού αρχείου, ή κάποιου SMS ή φαξ, ή πάπυρου τα παλαιότερα χρόνια ή έστω σε μια ανοιχτή συγκέντρωση στην πλατεία Συντάγματος (sic), όντως, δεν μας μιλάει έτσι. Αυτό είναι τελείως ανθρώπινη προσέγγιση. Κάτι που θα περίμενε κανείς από άνθρωπο δηλαδή.

ενω αλλιως μιλαει δηλαδη??? το οτι εχει "φανερωθει" σε καποια εκλεκτα ατομα δεν σημαινει οτι ισχυει κιολας. και οχι δεν εννοω αυτο προφανως. εννοω οτι με βαση αυτα που ειπε και πιο πανω ο 1967 ο λογος του θεου εχει αποτυπωθει στην αγια γραφη κλπ. επομενως στοιχεια για να απαντησει ενας θρησκος ή πιστος στην απαντηση του Αντι υπαρχουν. και δεν υπαρχει πιστευω προβλημα αμα ειναι δικαιο ή αδικο, να απαντηθει το συγκεκριμενο ερωτημα. συζητηση κανουμε και προφανως ρωτα να πει ο καθενας την αποψη του με βαση αυτα που εχει διαβασει και πιστευει. τωρα εαν εσυ προσεγγιζεις την υπαρξη θεου απο αλλη οπτικη γωνια, χωρις τη μεσολαβιση του ανθρωπινου παραγοντα και δεχεται ενα θεικο ον διαφορετικα απο οτι ο χριστιανισμος ή καποια αλλη θρησκεια, μπορεις πολυ απλα να γραψεις 5 λογια γα το πως το αντιλαμβανεσαι και επειτα να γραψεις και πως αντιλαμβανεσαι το νοημα της ζωης και του θανατου με βαση την υπαρξη αυτου του θεου.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Andy87 » 19 Μάιος 2011, 02:14

"Σημείον αντιλεγόμενον" η συζήτηση μας- και έτσι πρέπει-.
Μου θυμίζει το «ΜΗ ΝΟΜΙΣΕΤΕ ΟΤΙ ΗΛΘΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΙΡΗΝΗ ΣΤΗΝ ΓΗ. ΔΕΝ ΗΛΘΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΙΡΗΝΗ ΑΛΛΑ ΜΑΧΑΙΡΑ. ΗΛΘΑ ΝΑ ΧΩΡΙΣΩ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΥΦΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΤΗΣ. ΟΠΟΙΟΣ ΑΓΑΠΑ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ» (ΜΑΤΘΑΙΟΣ Ι'34-37)[<-- το γκουγκλαρα..]
Σε αυτό τουλάχιστον είχε δίκιο η καινη διαθήκη(θεόπνευστη ή μη).
Πολλά είδη "θεών" υπάρχουν, το "πρέπει" αναφέρεται metal σε ότι ακριβώς λέει η strange, είτε προσωπικός ο θεός, είτε θεός θρησκείας το ερώτημα είναι το ίδιο: τι μου δίνεις που δεν μπορώ να βρω μόνος μου και γιατί να το προτιμήσω από σένα;
Μπακαλίστικο βέβαια, αλλά μόνο έτσι μπορεί να μιλήσει ένας ατελής άνθρωπος όπως εγώ (sic που λες και συ metal)
Where am I?
Άβαταρ μέλους
Andy87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 21/4/67 » 19 Μάιος 2011, 09:17

Όλα τα ανωτέρω σχόλια κινούνται κατά τήν άποψιν μου εις την εξ ορισμου εσφαλμένην -όσον αφορα εις τα θέματα θρησκείας- λογικήν του Η2+Ο= ύδωρ...Λογική κατάλληλος δι΄ όλα τα άλλα θέματα πλην αυτού...Και τουτο διότι η πραγματικότης διακρίνεται εις την κτιστήν και τήν Άκτιστον..Όστις προσπαθεί να ερμηνευσει την Άκτιστον πραγματικότητα δια των μεθόδων της κτιστής, περιπιπτει εις μωρίαν και ομοιαζει με τους σοφιστάς.Δια τουτο και νομίζω είναι περιττόν να απαντήσω εις τα ερωτήματα της αγαπητης dr strangelove, τα οποια απλως θα προκαλέσουν μίαν νεαν ατέρμονον στειρα αντιπαράθεσιν μεταξύ ομιλούντων διαφορετικήν ''διάλεκτον''. Ωστόσο, διά να χρησιμοποίησω την αθεϊστικήν λογικήν,αν και δεν μου αρέσει, ουδείς εκ των αθέων μας εξήγησε την ορθότητα της ισότητος (δι΄ ημας ανισότητος) 0=1 και τίνι τρόπω μετετρέπουν αυτήν εις ισότητα...............................!

Αντιπαρέρχομαι τάς αθεϊστικάς και ξεπερασμένας (πλέον) θέσεις του πάλαι ποτέ κραταιου υλιστικού -μαρξιστικου -σκεπτικιστικου κατεστημένου ,ίνα εκθέσωμεν απλω τω τρόπω την ορθόδοξον διδασκαλίαν περί της Ακτιστου πραγματικότητος.Νομίζω ότι οι εκλεκτοί συνάδελφοι θα ωφεληθουν και θα ευφρανθουν περισσότερον εν συγκρίσει πρός μίαν άνευ ουσίας συζήτησιν, η οποία εξ ορισμού δεν καταλήγει κάπου και δεν δίδει απαντήσεις.Ημεις δίδομεν απαντήσεις πλήρεις και εμπεριστατωμένας, χωρίς να έχωμεν ως σημειον εκκινήσεως τα περί θρησκείας και να καταλήγωμεν εις την βοτανικήν -ζωολογίαν......(Εδώ , να ευχαριστήσω όλους τους εκλεκτούς συνάδέλφους δια τούς επαινετικούς λόγους τους ,τόσον εις την ενότητα,όσον και εις τα πρ.μηνυματα που λαμβάνω!Αγαπητοί, διαπιστωνω μετα χαρας ότι είμεθα πολλοί τελικώς οι έχοντες νουν και λογικήν απηλλαγμένην εκ των γνωστων καινοφανων προκαταλήψεων και αγκυλώσεων του συρμου!!!! :thxx: ).

Και ερχόμεθα εις το προκείμενον.Κατ΄αρχάς δυνάμεθα να γνωρίσωμεν τόν Θεόν? Και αν ναι τι να γνωρίσωμεν; Την ουσίαν, την φύσιν, την τελειότητά του; Αδύνατον. Ως προς τούτο ο άγιος Ιωάννης ο Δαμασκηνός λέγει: «Απειρον τό θειον καί ακατάληπτον· καί τουτο μόνον αυτου καταληπτόν, η απειρία καί ακαταληψία». Δηλαδή· άπειρος είναι ο Θεός και παντέλειος και εις ημάς τους ατελείς και πεπερασμένους ανθρώπους ακατάληπτος. Τούτο μόνον δυνάμεθα ως προς τον Θεόν να εννοήσωμεν· ότι ακριβώς είναι άπειρος και ακατάληπτος και ο νους μας ως εκεί είναι αδύνατον να φθάσει. Και αλήθεια, πώς να φθάσει; Και πώς να τον γνωρίσωμεν τον Θεόν; Πώς να εισέλθωμεν ημείς εις τα βάθη της ουσίας Του και να ερευνήσωμεν την φύσιν, την σύστασιν και υπόστασίν του; Αδύνατον. Και είναι αδύνατον, διότι ο Θεός είναι ουσία και φύσις νοερά και ημείς άνθρωποι σαρκικοί και γήινοι. Ο Θεός είναι άπειρος και ημείς πεπερασμένοι. Ο Θεός είναι τέλειος και ημείς ατελείς. Ο Θεός είναι ο δημιουργός μας και εμείς τα δημιουργήματά του. Πώς, λοιπόν, να χωρέσει το άπειρον εις το πεπερασμένον και να γνωρίσει το ατελές το τέλειον, το δημιούργημα τον δημιουργόν του; «Ο Θεός ημιν απρόσιτος καί τω νω ημων αχώρητος». Ούτε να τον πλησιάσωμεν δυνάμεθα, δια να τον γνωρίσωμεν εις την εντέλειαν, ούτε ο μικρός και στενός και περιωρισμένος νους μας δύναται να χωρέσει εις τον άπειρον και παντέλειον Θεόν. Αυτό εννοεί και η Αγία Γραφή, όταν λέγει· «Θεόν ουδείς εώρακε πώποτε» (Ιωάν. α΄ 18) και ότι τον Θεόν «ειδεν ουδείς ανθρώπων, ουδέ ιδειν δύναται» (Α’ Τιμόθ. στ΄ 16) . Είπε και ο ίδιος ο Θεός εις τον προφήτην Μωυσήν που εζήτησε να δει τον Θεόν· «ου δυνήση ιδειν το πρόσωπόν μου· ου γαρ με ειδεν ανθρωπος το πρόσωπόν μου και ζήσεται» (Εξόδ. λγ΄ 20). ''Δεν θα μπορέσεις να δεις το πρόσωπόν μου. Διότι δεν θα μπορέσει να ζήσει άνθρωπος, που θα αντικρίσει το πρόσωπόν μου''. Δεν δυνάμεθα, λοιπόν, οι άνθρωποι να γνωρίσωμεν τον Θεόν, καθότι μικροί και πεπερασμένοι και ατελείς. Και το πιο σημαντικόν, καθότι αμαρτωλοί ημείς και Εκείνος Άγιος. Άγνωστος λοιπόν εις ημάς ο Θεός. Άγνωστος και εις τους Αγγέλους. Και εις ποιον είναι γνωστός; Είναι γνωστός εις τον Μονογενή του Υιόν, ο οποίος εγεννήθη προ πάντων των αιώνων από αυτήν ταύτην την ουσίαν του Πατρός. Το λέγει σαφώς η Αγία Γραφή· «Θεόν ουδεις (από τους ανθρώπους) εώρακε πώποτε· Ο μονογενης υιος ο Ων εις τον κόλπον του πατρός, Εκεινος εξηγήσατο» (Ιωάν. α΄ 18). Ο μονογενής Υιός Του που είναι πάντοτε ηνωμένος μαζί του, Εκείνος μας Τον εφανέρωσε και μας ωμίλησε δια τον Θεόν. Ουδείς άλλος γνωρίζει καλως τον Υιόν του Θεού παρά μόνον ο Πατήρ, και τον Πατέρα πάλι ουδείς γνωρίζει εις την εντέλειαν παρά ο Υιός, και από τους ανθρώπους εκείνος, εις τον οποίο ο Υιός θα θελήσει να τον φανερώσει και όσο πρέπει θα τον φανερώσει. Ακόμη και το Πνεύμα το Άγιον, σαν Θεός που είναι και αυτό, γνωρίζει τον Θεόν, διότι λέγει· «τό Πνευμα πάντα ερευνα καί τά βάθη του Θεου» (Α΄ Κορινθ. β΄ 10). Λέγει και ο Μέγας Βασίλειος, ότι η ουσία του Θεού είναι «παντί απερίοπτος», εις όλους ακατάληπτος και απρόσιτος «καί υπερβαίνει η κατάληψις αυτης». Μόνο εις τον Υιόν και το Άγιον Πνεύμα είναι γνωστός ο Πατήρ. Δεν δυναμεθα, λοιπόν, οι άνθρωποι να γνωρίσωμε τον Θεόν, την φύσιν, την ουσίαν του, την εσωτερικήν ζωήν του Θεού. Εδώ, δια να κατανοήσωμεν καλως το πράγμα, πρέπει να αναφέρωμεν το παράδειγμα του αρχαίου φιλοσόφου Ιέρωνος. Τον εκάλεσε, λέγει, ο βασιλευς των Συρακουσών και του είπε· θέλω να μου είπης τι είναι ο Θεός. Ο φιλόσοφος του απήντησε. Δος μοι τρεις ημέρας προθεσμίαν να σκεφθώ. Ο βασιλεύς του δίδει. Όταν εις τρεις ημέρας επαρουσιάσθη, λέγει τω βασιλει. Θέλω άλλας τρεις ημέρας. Και έπειτα άλλας τρεις και άλλας τρεις. Ο βασιλευς ηπόρησε και τον ερωτά· δια τί τόσας αναβολάς; Και ο Ιέρων λέγει αυτω. Όσο περισσότερον σκέπτομαι τι είναι ο Θεός, τόσο πιο σκοτεινόν μου φαίνεται το ζήτημα και τόσο πιο δύσκολος η απάντησις.

Και όμως δυνάμεθα να γνωρίσωμεν τον Θεόν, αφού ο Θεός «ουκ αμάρτυρον εαυτόν αφηκεν» (Πράξ. ιδ΄ 17). Δεν άφησε τον εαυτόν του τελείως άγνωστον και κεκρυμμένον. Μας είναι αδύνατον να έχωμεν βεβαίως τελειαν γνώσιν του Θεού. Δεν έχομεν όμως και παντελή άγνοιαν του Θεού και αφού ο ίδιος ο Θεός απεκάλυψεν τον εαυτόν του εις ημάς και με την φύσιν και τα έργα της δημιουργίας του, και με την εσωτερικήν μαρτυρίαν της ψυχής μας. Ακόμη με τον νόμον ον έδωκεν ημιν, και με τον Υιόν Του που μας απέστειλε. Λαμβάνομεν δε τοσαυτην γνώσιν, όση χωρεί η φύσις μας, όσο παίρνει το μικρόν μυαλόν μας. Και όση μας χρειάζεται δια την θρησκευτικήν μας μόρφωσιν και κατάρτισιν. Και όση μας προσφέρει ο Θεός με την θείαν του Αποκάλυψιν. Και οι Πατέρες της Εκκλησίας, μολονότι τονίζουν το αδύνατον να γνωρίσωμεν τον Θεόν, αναφέρουν το αδύνατον αυτής της γνώσεως εις την ουσίαν, του Θεού, εις τα βάθη, εις το τι είναι ακριβώς ο Θεός εις την εσωτερικήν του φύσιν και Θεότητα. Και μας λέγουν, ότι από τας θείας ενεργείας δυνάμεθα να γνωρίσωμε τον Θεόν. «Ημεις δέ, λέγει ο Μ. Βασίλειος, εις μέν την ενεργειαν γνωρίζομεν τόν Θεόν ημων, τη δέ ουσία Αυτου προσεγγίζειν ουχ υπισχνούμεθα» Διά τί; Διότι «αι μέν γάρ ενέργειαι αυτου πρός ημας καταβαίνουσιν, η δέ ουσία αυτου μένει απρόσιτος». Αι πράξεις και τα έργα του φθάνουν έως ημάς και τας βλέπομεν. Η ουσία του όμως μένει μυστηριώδης και απλησίαστος. Μερικήν γνώσιν του Θεού δυνάμεθα να λάβωμεν, και την λαμβάνομεν από τας θείας ιδιότητας και ενεργείας Του, από την πρόνοιαν και φροντίδα που φθάνουν έως ημάς και με τας οποίας δείκνύει ο Ύψιστος το ενδιαφέρον Του δια το καλόν και την πρόοδον τη ιδικήν μας .Ιδου λοιπόν ο περί της ουσίας του Θεου σχετικός αγνωστικισμός της Ορθοδοξίας.

Ωστόσο, όσον η αμαρτία σκοτίζει την ψυχήν ημων, και εκείνα του Θεού τα μυστικά, που θα εδυνάμεθα να τα γνωρίσωμεν , μένουν κρυφά και άγνωστα. Μόνο δε εαν καθαρίσωμεν τον εαυτόν μας από αμαρτωλά αισθήματα και πάθη, μόνο τότε ανοίγεται ο δρόμος και η θύρα της γνώσεως του Θεού, και κατά τη δύναμιν του νου μας και αναλόγως προς τον φωτισμόν που λαμβάνομεν από το Άγιον Πνεύμα πλησιάζομεν εις τον Θεόν και γνωρίζομεν τα απαραίτητα από όσα τελει ο Θεός δια τη σωτηρίαν μας.

Από όσα είπαμε έως τώρα φαίνεται καθαρως, ότι ο Θεός, ως άπειρος και υπερτέλειος και αναλλοίωτος που είναι , είναι ένας, ένας και μόνος Θεός, διότι είναι αδύνατον να υπάρχουν δύο ή περισσότερα άπειρα και υπερτέλεια. Το ενιαίον, λοιπόν, της Θεότητος είναι βάσις και αρχή όλων των περί Θεού αληθειών και διδαγμάτων. Κατά την διδασκαλίαν όμως της Αγίας Γραφής και την πίστιν της Αγίας μας Ορθοδόξου Εκκλησίας ο ένας Θεός είναι Τριαδικός, Αγία Τριάς, Πατήρ, Υιός και Άγιο Πνεύμα. Τούτο δεν σημαίνει ότι είναι τρεις Θεοί, αλλά ένας Θεός. Ένας Θεός με τρεις υποστάσεις. Ένας Θεός εις τρία πρόσωπα διακρινόμενος, και κάθε πρόσωπο, ο Πατήρ, ο Υιός και το Άγιο Πνεύμα, είναι ο όλος Θεός και όχι μέρος της μιας Θεότητας. Όλος Θεός ο Πατήρ, όλος Θεός ο Υιός, όλος Θεός το Άγιον Πνεύμα. «Μονάς κατά τήν ενιαίαν καί αδιαίρετον ουσίαν Αυτου. Τριάς δέ κατά τάς Υποστάσεις τάς διακρινομένας αλλήλων… Αχωρίστους ομως συνηνωμένας καί αδιαιρέτους ουσας καί μίαν καί τάς τρεις εχούσας ουσίαν τε καί ενέργειαν». Ο Θεός είναι Μονάς, ένας κατά την ενιαίαν και αδιαίρετον ουσίαν Του. Ο Θεός είναι Τριάς, η Αγία Τριάδα, ως προς τα πρόσωπα και τας υποστάσεις, που διακρίνονται η μία από την άλλην, το έν πρόσωπον από το έτερον. Αλλά πάλι και τα τρία πρόσωπα της Θεότητος είναι αχωρίστως ηνωμένα μεταξύ των και αδιαίρετα και έχουν και τα τρία την ιδία, μίαν και την αυτήν ουσίαν και φύσιν και ενέργειαν. Την ιδίαν γνώμην έχουν και την ιδίαν απόφασιν λαμβάνουν και εις την ιδιαν ενέργειαν και πράξιν προβαίνουν και τα τρία πρόσωπα της Αγίας Τριάδος.

Το δόγμα τούτο της Αγίας Τριάδος είναι «το κεφάλαιον της πίστεως», κατά τον Άγιον Γρηγόριον τόν Θεολόγον. Και έχουν μεν και τα τρία πρόσωπα τας ιδιας ιδιότητας και όλον τον ακένωτον πλούτον και θησαυρόν της Θεότητος, όπως είπαμε προηγουμένως. Αλλά κάθε πρόσωπον έχει και το ιδιάζον ως διακριτικόν ,υποστατικόν ιδίωμα. Δηλαδή, ο Πατήρ είναι αγέννητος. Ο Υιός γεννητός. Το Άγιο Πνεύμα εκπορευτόν. Και τούτο θα πει, ότι ο Πατήρ γεννά τον Υιόν από την ουσίαν Του αϊδίως, αχρόνως και ανερμηνεύτως. Ο Υιός γεννάται από τον Πατέρα και το Πνεύμα εκπορεύεται από τον Πατέρα και πέμπεται διά του Υιού εις τον κόσμον. Και όλα τα έργα του Θεού, τα έργα της δημιουργίας, τα έργα της αναπλάσεως και αναδημιουργίας και σωτηρίας του ανθρώπου ενεργούνται και από τα τρία πρόσωπα της Θεότητας. Ο Πατήρ αποφασίζει, ο Υιός πραγματοποιεί και το Πνεύμα τελειοποιεί όλα τα έργα. Έτσι «Ο Πατήρ διά του Υιου εν Πνεύματι Αγίω τά πάντα ποιει» . Ούτως η ενότης της Αγίας Τριάδος εννοείται και «εις Θεός εν τη Εκκλησία κηρύττεται», «Ο επί πάντων καί διά πάντων καί εν πασιν»· «Επί πάντων μέν ως Πατήρ, ως Αρχή καί Πηγή (των έργων)· «διά πάντων» δέ διά του Λόγου· «εν πασι» δέ εν τω Πνεύματι τω Αγίω».

Το ιερόν και άγιον τούτο περί Τριαδικού Θεού δόγμα εις καμμίαν άλλην μονοθεϊστικήν θρησκείαν δεν υπάρχει παρά μόνον εις τον Χριστιανισμόν, εις τον οποίον, όπως είπαμε, είναι το θεμέλιον και η βάσις και η πηγή όλων των απορρήτων της αγιωτατης Πίστεως αληθειών και δογμάτων. Και βεβαίως η αλήθεια του Τριαδικού Θεού υπονοείται εις την Παλαιάν Διαθήκην και μάλιστα εις τα χωρία που αναφέρονται εις την δημιουργίαν του ανθρώπου, την πτώσιν και την σύγχυσιν των γλωσσών, την περίπτωση του πύργου της Βαβέλ. Εκεί παρουσιάζεται ο Θεός ομιλων εις τον πληθυντικόν και σαν να έχει διάλογον με άλλα πρόσωπα. Λέει π. χ. «ποιήσωμεν ανθρωπον κατ’ εικόνα ημετέραν…». — «Ιδού Αδάμ γέγονεν ως εις εξ ημων». — «Δευτε καί καταβάντες συγχέωμεν αυτων εκει τήν γλωσσαν». Αυτά τα χωρία, καθώς και άλλα, ο τρισάγιος ύμνος του προφήτου Ησαΐου, όπου τρεις φοράς επαναλαμβάνεται το «Άγιος, Άγιος, Άγιος Κύριος Σαββαώθ», υπονοούν βεβαιως το τριαδικόν της Θεότητας. Ήτο όμως αδύνατον να το συλλάβει τούτο η ανθρωπίνη διάνοια και σκέψις, αν το μεγα φως της θείας Αποκαλύψεως της Καινής Διαθήκης δεν ηρχετο να διαλευκάνει το θέμα και να ομιλήσει σαφώς περί Αγίας Τριάδος. Ούτως ο Κύριος, όταν μετά την Ανάστασίν Του αποστέλλει τους Αποστόλους εις το κήρυγμα, τους δίδει την παραγγελίαδ να βαπτίζουν όσους πιστεύουν «εις τό όνομα του Πατρός καί του Υιου καί του Αγίου Πνεύματος» (Ματθ. κη΄ 19). Ο απόστολος Παύλος εύχεται να είναι μαζί με τους Χριστιανούς «Η χάρις του Κυρίου Ιησου Χριστου και η αγάπη του Θεου και η κοινωνία του Αγίου Πνεύματος» (Β΄ Κορινθ. ιγ΄ 13). Ο ευαγγελιστής Ιωάννης βεβαιοι, ότι «τρεις εισιν οι μαρτυρουντες εν τω ουρανω, ο Πατήρ, ο Λόγος και το Αγιον Πνευμα, και ουτοι οι τρεις εν εισι» (Α΄ Ιωάν. ε΄ 7).

Αυτά τα ολίγα αγαπητοί συνάδελφοι...Πιστεύω ότι πλέον οι καλοπροαίρετοι εκλεκτοί συμφοιτηταί μας, απηλλαγμένοι εκ των μεχρι τουδε θολών και μωρων ψευτοθεωριων-σοφισμάτων άνευ καταλήξεως ,έλαβον με κρυστάλλινον και διαυγέστατον τρόπον απάντησιν εις τα ζητήματα που απασχολούν κάθε εχέφρονα άνθρωπον...Αι θεολογικαί λέξεις-κλειδιά είναι: κτιστόν-Άκτιστον,ουσία-ενέργεια, φυσις -υπόστασις...Απαξ και δυνηθωμεν να διακρίνωμεν εντός ημων ταυτας ,όλα είναι πλέον καθαρά,τακτοποιημένα και διαυγη εις τον νουν μας :up: (Όλα τα υπόλοιπα κινουνται εντός του ιδεολογικου χωρου μιας νεφελωδους,εσκοτισμένης και εν πλήρει συγχύσει θολοκουλτούρας των ψευτοδιανοουμένων του τίποτε και της κατ΄επίφασιν ψευτοφιλοσοφίας του χάους :thumbdown:...Όσο ελκυστικά και εάν φαίνονται αυτά που σας λένε στο άκουσμα, πρόκειται περί ''κυμβάλων αλαλαζοντων'',λογων κενων και επιπέδου καφενειακού ή -εις την καλλιτέραν των περιπτωσεων- χασαποταβέρνας :jaugh: Δια του λόγου το ασφαλές: Αι καλλίτεραι συζητήσεις αυτού του είδους-κατευθυνσεως διεξαγονται εν μέσω κρασοκατανύξεως και εν πλήρει ευθυμία και ''ψυχικη'' ανατάσει.Ο όρος ''αμπελοφιλόσοφος'' είναι γνωστός τοις πασι...Ας αφήσωμεν λοιπον τους λατρεις της αμπέλου εις την ευφορίαν των και ας ασχοληθωμεν σοβαρως με αυτά τα κεφαλαιώδους σημασίας ζητήματα,των οποίων αι απαντήσεις υφίστανται,είναι σαφεις,ακριβεις και ασφαλως μη συνδεόμεναι με τον οινον,τον ζυθον και τα συμπαρομαρτουντα ).. :jaugh: :jaugh: :jaugh:
ΕικόναΕικόναΕικόνα ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΓΙΩΡΓΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΕ!!! ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΑΣ!!!ΣΤΕΛΑΡΑ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ!!!ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ 1000 ΧΡΟΝΙΑ!
Άβαταρ μέλους
21/4/67
Banned
Banned

Σχολή/Τμήμα: Ή Ορθοδοξία ή θάνατος
Ή Ορθοδοξία ή πόλεμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 19 Μάιος 2011, 11:36

Θρησκείας Εκμετάλλευση (??)
-----------------------------
Ο "Ιησούς" επέστρεψε και είναι Αυστραλός
Ένας Αυστραλός υποστηρίζει ότι είναι ο Μεσσίας που επέστρεψε στη γη. Πλήθος πιστών τον ακολουθεί και παρακολουθεί το κήρυγμά του.

http://news247.gr/kosmos/paraksena/ihso ... 65447.html
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 30

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 19 Μάιος 2011, 13:02

dr.strangelove έγραψε:ενω αλλιως μιλαει δηλαδη??? το οτι εχει "φανερωθει" σε καποια εκλεκτα ατομα δεν σημαινει οτι ισχυει κιολας.

Γιατί θεωρείς δεδομένο ότι έχει φανερωθεί συγκεκριμένα σε κάποια εκλεκτά άτομα και όχι και σε απλούς πιστούς; Δηλαδή με ποιο σκεπτικό αποκλείεις τους δεύτερους; Μου κάνει πραγματικά εντύπωση.

και οχι δεν εννοω αυτο προφανως. εννοω οτι με βαση αυτα που ειπε και πιο πανω ο 1967 ο λογος του θεου εχει αποτυπωθει στην αγια γραφη κλπ. επομενως στοιχεια για να απαντησει ενας θρησκος ή πιστος στην απαντηση του Αντι υπαρχουν.

Αν εννοείς το μέσο με το οποίο "επικοινωνεί", ναι, δεν αμφιβάλλω ότι δεν εννοούσες αυτό, άλλωστε κι εγώ προφανώς δεν κυριολεκτούσα όταν είπα ότι ο Θεός δεν στέλνει π.χ. SMS. Αυτό που αμφισβήτησα ήταν το «(αφου ο ιδιος δεν μας μιλαει)». Αυτό δεν είσαι σε θέση να το ξέρεις.

τωρα εαν εσυ προσεγγιζεις την υπαρξη θεου απο αλλη οπτικη γωνια, χωρις τη μεσολαβιση του ανθρωπινου παραγοντα και δεχεται ενα θεικο ον διαφορετικα απο οτι ο χριστιανισμος ή καποια αλλη θρησκεια, μπορεις πολυ απλα να γραψεις 5 λογια γα το πως το αντιλαμβανεσαι και επειτα να γραψεις και πως αντιλαμβανεσαι το νοημα της ζωης και του θανατου με βαση την υπαρξη αυτου του θεου.

Αυτό που κάνω από την αρχή δηλαδή. :up:

Andy87 έγραψε:Πολλά είδη "θεών" υπάρχουν, το "πρέπει" αναφέρεται metal σε ότι ακριβώς λέει η strange, είτε προσωπικός ο θεός, είτε θεός θρησκείας το ερώτημα είναι το ίδιο: τι μου δίνεις που δεν μπορώ να βρω μόνος μου και γιατί να το προτιμήσω από σένα;
Μπακαλίστικο βέβαια, αλλά μόνο έτσι μπορεί να μιλήσει ένας ατελής άνθρωπος όπως εγώ (sic που λες και συ metal)

Σ' αυτήν την περίπτωση θα πάρεις απάντηση αν αντιστρέψεις το ερώτημά σου: «τι είναι αυτό που δεν μπορώ να βρω μόνος μου;» Σ' αυτό δεν υπάρχει μια φιξ απάντηση, ο καθένας έχει διαφορετικές προτεραιότητες και αναζητά διαφορετικά πράγματα. Αν ρωτήσεις 100 άτομα θα πάρεις 100 απόψεις. Για το δεύτερο σκέλος «και γιατί να το προτιμήσω από σένα» και πάλι δεν υπάρχει φιξ απάντηση. Δόξα τω Θεώ (sic) υπάρχουν εκατοντάδες θρησκείες, αιρέσεις, δοξασίες, φιλοσοφικές προσεγγίσεις και ρεύματα που μπορεί να εξετάσει και υιοθετήσει κάποιος ως στάση ζωής. Εξού και αμφισβήτησα το «πρέπει». Δηλαδή θεωρώντας ότι είσαι προβληματισμένο άτομο με ανησυχίες και αναζητήσεις και δεν ακολουθείς τυφλά το δόγμα που έλαβες από την οικογένεια/περιβάλλον (που και αυτό σεβαστή επιλογή φυσικά), αν καταλήξεις σε κάποια π.χ. θρησκεία προφανώς θα είναι επειδή σε εκφράζει και εξίσου προφανώς θα ακολουθήσεις τις επιταγές της ακριβώς για αυτόν τον λόγο και όχι επειδή «πρέπει».

Στην αντίθετη περίπτωση, απλά δεν σε νοιάζει τίποτα από όλα αυτά και απλώς πιστεύεις «ακολουθώντας το πλήθος», επειδή πιστεύουν όλοι οι άλλοι γύρω σου. Που και αυτό σεβαστό είναι, δεν μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον επειδή δεν έχει εσωτερικές ή άλλες αναζητήσεις, δεν ασχολείται και απλά συμβιβάζεται.
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 19 Μάιος 2011, 13:17

βρε 1967, δεν μπορω να καταλαβω γιατι το παιρνεις τοσο προσωπικα το θεμα, απλη συζητηση κανουμε. :peace2:
παντως εξακολουθεις να μην απαντας στις ερωτησεις μου, τις αποφευγεις εμμεσα και απλα φλυαρεις γραφοντας περισσοτερο την ιστορια του χριστιανισμου. στο μονο ερωτημα που μου απαντησες ειναι το εαν η αγια γραφη θεωρειται ιστρορικο βιβλιο ή λογοτεχνικο.
επισης εγω δεν αμπελοφιλοσοφω. δεν γραφω καθολου φιλοσοφικα. ισα ισα γραφω οσο πιο πολυ μπορω επιστημονικα και λογικα δινοντας και τις πηγες μου. επομενως τα υποτιμητικα σχολια που κανεις για εμενα ως προς τα θρησκευτικα θεματα, δεν βγαζουν κανενα απολυτως νοημα και ουτε με ενοχλουν. προσπαθησε να με δεις ως ενα ατομο που δεν δεχεται καμια μορφη θρησκειας ή θεου.
-η θεωρια του χαους 1. δεν ειναι φιλοσοφια 2. μαλλον δεν εχεις καταλαβει για ποιο πραγμα μιλαει ή δεν εχεις διαβασει 3. μαλλον δεν γνωριζεις τι σημαινει ο ορος θεωρια στις θετικες επιστημες.
-τα παραδειγματα που εφερα με τα ζωα (για βοτανικη λυπαμαι αλλα δεν μιλησα), δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα βαζεις μεσα στη δημοσιευση σου. εγω τα χρησιμοποιησα στη συζητηση που ειχα με την Αντι, που εθεσε την ερωτηση του προς ενα ατομο που δεν πιστευει σε θρησκιες και θεους, επομενως αυτο που γραφεις "χωρίς να έχωμεν ως σημειον εκκινήσεως τα περί θρησκείας και να καταλήγωμεν εις την βοτανικήν -ζωολογίαν" ειναι τελειως ατοπο. διαβασε πρωτα ακριβως τι γραφω και μετα κανε τα σχολια σου χωρις να κλεινεις τα ματια σου.

με βαση τις παραπανω συζητησεις μας, εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι σε φερνω σε αμηχανια και εξαιτιας αυτου εισαι σε αμυνα και προσπαθεις συνεχως να μου την πεις (ή απλα τρολλαρεις, αλλα αυτο μπορουμε να το αγνοησουμε γιατι δεν το κανεις και πολυ πετυχημενα). επομενως αδυνατεις να απαντησεις στις πολυ απλες ερωτησεις μου. σου ειπα και πιο πανω δεν ειναι κακο να πεις οτι δεν ξερεις. δεν γινεται να τα γνωριζουμε ολα. δεν ξερω εαν θελεις να απαντησεις στις ερωτησεις μου που εχουν μαζευτει πολλες και δεν εχεις απαντησει ή εαν θελεις να κανω καινουριες. εχω απειρες να κανω, αλλα θελω να απαντησεις, οχι να φλυαρεις γραφοντας ιστορικο-θρησκευτικα θεματα. εαν παλι δεν θελεις να μου απαντησεις, οπως και να' χει εγω θα συνεχισω να διαβαζω την ενοτητα και φυσικα να γραφω.

Μεταλ σε οποιον και εαν εχει φανερωθει ο θεος δεν σημαινει οτι αληθευει κιολας. και οταν λεω εκλεκτα εννοω, σε ολους οσους εχει αποκαλυφθει, γνωστοι και αγνωστοι. το θεμα δεν ειναι σε ποιους το εχει κανει, αλλα εαν οντως εχει συμβει.

τωρα σχετικα με την ερωτηση του Αντι, δεν μπορω να καταλαβω γιατι γραφεις αυτα που γραφεις ξανα και ξανα τα ιδια. προφανως το παιδι γνωριζει οτι ο καθενας εχει την δικη του αποψη, απλα θελει να δει τις αποψεις αυτες απο διαφορα ατομα με βαση τα προσωπικα τους πιστευω. αυτο θελει να διαβασει, τι πιστευεις εσυ ή ο διπλανος ή ο παραδιπλανος. απλα πραγματακια που κανουν την συζητηση ενδιαφερουσα. :peace2:

και συγγνωμη που για αυτο που λεω (εαν κανω λαθος συυγγνωμη και παλι), αλλα δεν κανεις αυτο που μου λες οτι κανεις παραπανω με βαση αυτα που εγραψα εγω. οσο καιρο γραφεις σε αυτη την ενοτητα, εγω δεν εχω δει να εκφραζεις την προσωπικη σου αποψη για αυτα τα θεματα. απλα γραφεις οτι καθε αποψη ειναι σεβαστη, το οποιο ειναι λογικο και πολυ καλο, αλλα με αυτο μονο δεν γινεται συζητηση. το συμπερασμα μου εμενα λοιπον, απο την μεχρι τωρα παρουσια σου στην ενοτητα ειναι οτι μαλλον τεινεις προς τον αγνωστικισμο???? αλλα δεν θελω να σου βαλω αυτη την ταμπελα, γιατι μπορει να μην ισχυει και ισως και εσυ να μην εχεις καταληξει καπου. παντως η ενοτητα για αυτο υπαρχει, για να γραφουμε τους προβληματισμους μας ασχετα αμα εχουμε καταληξει καπου ή οχι. :cool:
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 21/4/67 » 19 Μάιος 2011, 14:05

dr.strangelove έγραψε:βρε 1967, δεν μπορω να καταλαβω γιατι το παιρνεις τοσο προσωπικα το θεμα, απλη συζητηση κανουμε. :peace2:
παντως εξακολουθεις να μην απαντας στις ερωτησεις μου, τις αποφευγεις εμμεσα και απλα φλυαρεις γραφοντας περισσοτερο την ιστορια του χριστιανισμου. στο μονο ερωτημα που μου απαντησες ειναι το εαν η αγια γραφη θεωρειται ιστρορικο βιβλιο ή λογοτεχνικο.
επισης εγω δεν αμπελοφιλοσοφω. δεν γραφω καθολου φιλοσοφικα. ισα ισα γραφω οσο πιο πολυ μπορω επιστημονικα και λογικα δινοντας και τις πηγες μου. επομενως τα υποτιμητικα σχολια που κανεις για εμενα ως προς τα θρησκευτικα θεματα, δεν βγαζουν κανενα απολυτως νοημα και ουτε με ενοχλουν. προσπαθησε να με δεις ως ενα ατομο που δεν δεχεται καμια μορφη θρησκειας ή θεου.
-η θεωρια του χαους 1. δεν ειναι φιλοσοφια 2. μαλλον δεν εχεις καταλαβει για ποιο πραγμα μιλαει ή δεν εχεις διαβασει 3. μαλλον δεν γνωριζεις τι σημαινει ο ορος θεωρια στις θετικες επιστημες.
-τα παραδειγματα που εφερα με τα ζωα (για βοτανικη λυπαμαι αλλα δεν μιλησα), δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα βαζεις μεσα στη δημοσιευση σου. εγω τα χρησιμοποιησα στη συζητηση που ειχα με την Αντι, που εθεσε την ερωτηση του προς ενα ατομο που δεν πιστευει σε θρησκιες και θεους, επομενως αυτο που γραφεις "χωρίς να έχωμεν ως σημειον εκκινήσεως τα περί θρησκείας και να καταλήγωμεν εις την βοτανικήν -ζωολογίαν" ειναι τελειως ατοπο. διαβασε πρωτα ακριβως τι γραφω και μετα κανε τα σχολια σου χωρις να κλεινεις τα ματια σου.

με βαση τις παραπανω συζητησεις μας, εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι σε φερνω σε αμηχανια και εξαιτιας αυτου εισαι σε αμυνα και προσπαθεις συνεχως να μου την πεις (ή απλα τρολλαρεις, αλλα αυτο μπορουμε να το αγνοησουμε γιατι δεν το κανεις και πολυ πετυχημενα). επομενως αδυνατεις να απαντησεις στις πολυ απλες ερωτησεις μου. σου ειπα και πιο πανω δεν ειναι κακο να πεις οτι δεν ξερεις. δεν γινεται να τα γνωριζουμε ολα. δεν ξερω εαν θελεις να απαντησεις στις ερωτησεις μου που εχουν μαζευτει πολλες και δεν εχεις απαντησει ή εαν θελεις να κανω καινουριες. εχω απειρες να κανω, αλλα θελω να απαντησεις, οχι να φλυαρεις γραφοντας ιστορικο-θρησκευτικα θεματα. εαν παλι δεν θελεις να μου απαντησεις, οπως και να' χει εγω θα συνεχισω να διαβαζω την ενοτητα και φυσικα να γραφω.

Μεταλ σε οποιον και εαν εχει φανερωθει ο θεος δεν σημαινει οτι αληθευει κιολας. και οταν λεω εκλεκτα εννοω, σε ολους οσους εχει αποκαλυφθει, γνωστοι και αγνωστοι. το θεμα δεν ειναι σε ποιους το εχει κανει, αλλα εαν οντως εχει συμβει.

τωρα σχετικα με την ερωτηση του Αντι, δεν μπορω να καταλαβω γιατι γραφεις αυτα που γραφεις ξανα και ξανα τα ιδια. προφανως το παιδι γνωριζει οτι ο καθενας εχει την δικη του αποψη, απλα θελει να δει τις αποψεις αυτες απο διαφορα ατομα με βαση τα προσωπικα τους πιστευω. αυτο θελει να διαβασει, τι πιστευεις εσυ ή ο διπλανος ή ο παραδιπλανος. απλα πραγματακια που κανουν την συζητηση ενδιαφερουσα. :peace2:

και συγγνωμη που για αυτο που λεω (εαν κανω λαθος συυγγνωμη και παλι), αλλα δεν κανεις αυτο που μου λες οτι κανεις παραπανω με βαση αυτα που εγραψα εγω. οσο καιρο γραφεις σε αυτη την ενοτητα, εγω δεν εχω δει να εκφραζεις την προσωπικη σου αποψη για αυτα τα θεματα. απλα γραφεις οτι καθε αποψη ειναι σεβαστη, το οποιο ειναι λογικο και πολυ καλο, αλλα με αυτο μονο δεν γινεται συζητηση. το συμπερασμα μου εμενα λοιπον, απο την μεχρι τωρα παρουσια σου στην ενοτητα ειναι οτι μαλλον τεινεις προς τον αγνωστικισμο???? αλλα δεν θελω να σου βαλω αυτη την ταμπελα, γιατι μπορει να μην ισχυει και ισως και εσυ να μην εχεις καταληξει καπου. παντως η ενοτητα για αυτο υπαρχει, για να γραφουμε τους προβληματισμους μας ασχετα αμα εχουμε καταληξει καπου ή οχι. :cool:

Aγαπητή Δόκτωρ Strangelove,

1. Το προσωπικόν του θέματος πόθεν προέκυψε?Μαλλόν είναι και αυτό μέρος της θεωρίας του χαους εις τον νουν σας...Ομιλω προσωπικως?Εάν ναι, που?Δόξα τω Θεω,χειριζομεθα και κατανοουμεν ορθως την ελληνικήν...Ελπίζω να ισχυει το αυτό και δι΄υμας...

2. Αμηχανία?Το ότι δεν δύνασθε να με εξαναγκάσετε να ρίξω το επίπεδόν μου και να απαντω εις ερωτήσεις ,των οποίων αι απαντήσεις ευρίσκονται εις το βιβλίον των Θρησκευτικων της Γ΄Δημοτικου,ασφαλως και δεν είναι αμηχανία.Αδιαφορία ίσως!Εάν ανατρέξετε εις τας σχετικάς σελίδας των καταλλήλων βιβλίων του Δημοτικου ,απασαι αι ''απορίαι'' σας θα λυθωσιν παραυτα.Όπως έχετε αντιληφεί -εάν έχετε αντιληφθεί-διαθέτομεν επίπεδον απέχον έτη φωτός από αυτό διαφόρων άλλων επιφανων -και μη- μελων του θαυμασίου τούτου φόρουμ.Ως εκ τούτου θα απαντω είς ό,τι εγώ κρινω σκόπιμον και απευθυνόμενος πάντα εις τους έχοντας κοινήν λογικήν αλλά και καλήν προαίρεσιν.Συνελόντι ειπειν θα λέγω ό,τι μου γουστάρει ,διότι έτσι μου -και μας- γουσταρει!!!!Αν χρειάζεσαι ιδιαίτερα εις τα θεολογικά να το κανονίσωμεν ...(Κάνω πολύ καλές τιμές)..

3. Ανέφερα εγω καπου ότι αμπελοφιλοσοφεις? Γνωστόν και μη εξαιρετέον ρητόν-γνωμικόν αρμόζει εις την περίπτωσιν..Λόγοι ευγενείας δεν μου επιτρεπουν να το παραθέσω........!!!

4. Πες μου αν θες ποία ειναι η σημασία του ρηματος ΄΄τρολλάρω΄΄ ... (αν θες γραψε μου και τους αρχικούς χρόνους)...Μου είναι παντελως άγνωστον

5. Και δια να κλείσωμεν τό θέμα...Εσύ ασφαλως θα συνεχισεις να γραφεις..Όπως και εγώ ...Από εκει και πέρα ποίος ο λόγος να εκνευρίζεσαι ?Τό ότι δεν θα κανετε και δε θα λετε πλέον ό,τι θέλετε μόνοι σας ,αλλα το ότι υπάρχει και η αλλη αποψη δεν είναι αιτία πανικού...Οι επισκεπτες και τα μέλη διαβαζουν και βγαζουν τα συμπεράσματά τους..Όπως λοιπον εγώ δε κανω παρατηρησεις στο τί ,γιατί και πώς το γράφεις,όπως δεν έχω από εσενα συγκεκριμενες απαιτησεις ,έτσι και εσυ θα σεβεσαι την άποψή μου ,όσο αποκρουστική ή φλύαρη και αν σου φαίνεται..

Παιδες , πλέον δεν παίζετε μόνοι σας....Υπάρχουμε και εμείς οι ''οπισθοδρομικοί'' ,εμεις που πιστεύουμε σε θρησκεία,πατριδα και οικογενεια ,για να βαζουμε τα πραγματα στη θεση τους ..Είτε σας αρεσει είτε όχι......Ξεχαστε ό,τι ξέρατε....! Και είμαστε πάρα πολλοί..Να εισθε σίγουροι....(ότι η τάπα θα πεφτει σύννεφο!)
Τελευταία επεξεργασία από 21/4/67 και 19 Μάιος 2011, 14:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ΕικόναΕικόναΕικόνα ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΓΙΩΡΓΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΕ!!! ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΑΣ!!!ΣΤΕΛΑΡΑ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ!!!ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ 1000 ΧΡΟΝΙΑ!
Άβαταρ μέλους
21/4/67
Banned
Banned

Σχολή/Τμήμα: Ή Ορθοδοξία ή θάνατος
Ή Ορθοδοξία ή πόλεμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 19 Μάιος 2011, 14:12

εαν διαβασεις απο την αρχη το θεμα, θα δεις οτι ανοιχτηκε απο μελη που πιστευουν και οχι απο αθεους και γενικα θα δεις οτι απο την αρχη υπαρχουν και οι 2 αποψεις. οποτε αυτο που λες δεν ισχυει. επισης εγω δεν ειπα οτι δεν μπορεις να λες ο,τι θες. απλα εσυ λιγες σελιδες πριν μου ειπε οτι θα ηθελες ευχαριστως να απαντησεις στις ερωτησεις μου. εαν δεν θελεις να απαντησεις, πες μου οτι δεν θες ή οτι δεν μπορεις. οπως σου ειπα και πιο πανω, δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα. και προφανως δεν εκνευριζομαι ουτε εχω κατι μαζι σου, απλα ειχα στο μυαλο μου, οτι ειχες στοχο να μου απαντησεις. αφου λοιπον δεν ειχες ως στοχο να μου απαντησεις, αλλα να γραφεις γενικα για την πιστη σου, οκ παω πασο. κανενα προβλημα. απλα νομιζα οτι καναμε συζητηση. :cool:
επομενως δεν υπαρχει κανενας λογος να παραθεσω εδω και αλλες αποριες που εχω. εαν ειναι του δημοτικου, δεν με απασχολει, οπως και να εχει ειναι αποριες.
καλα το γεγονος οτι θελεις να παρεις λεφτα για να κανεις ιδιαιτερα για θεματα πιστης και θρησκειας, δεν θα το σχολιασω καν γιατι ριχνεις το επιπεδο σου μονος σου :lola:

για το τρολλαρισμα σου εδωσα λινκ κατι σελιδες πριν, μπορεις να πας να το βρεις :up:
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες