filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Πολιτικές Συζητήσεις

Περάστε ευχάριστα και δημιουργικά την ελεύθερή σας ώρα και γνωρίστε νέους φίλους.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Πολιτικές Συζητήσεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό speed » 22 Αύγ 2007, 18:26

arrow: ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ TONIZOYME ΟΤΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΜΕ ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ ,ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

Υ.Σ. Για να προλάβω τυχόν αντιδράσεις στην ψηφοφορία αυτή συμμετέχει όποιος θέλει και εφόσον κάποιος συμμετέχει δεν είναι απαραίτητο να σχολιάσει κάτι αν δε θέλει να ''χρωματιστεί''. Η ψηφοφορία αυτή απλώς διεξάγεται για να φανεί ποια είναι τάση των μελών του forum και μέρους των φοιτητών της Φιλοσοφικής. Σε καμία περίπτωση δεν επιδιώκεται η αντιπαράθεση μεταξύ των μελών.
Άβαταρ μέλους
speed
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Έβενος » 22 Αύγ 2007, 18:40

Πράγματι ειμαι αναποφάσιστη!!!
Ό,τι επαναλαμβάνουμε, μας καθορίζει!
Αριστοτέλης
Άβαταρ μέλους
Έβενος

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΛΑΟΜΕΔΩΝ » 22 Αύγ 2007, 19:27

εγω ειμαι αναρχικος, θα ψηφισω ΕΝ.Ε.ΜΠΑ. (ενωση εξολοθρευσης μπατσων) :lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΛΑΟΜΕΔΩΝ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Bella Ciao! » 22 Αύγ 2007, 19:52

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

(Λαομεδάκο,τι κάνεις;Πως τα πέρασες Βαρκελώνη;Περιμένω νέα!!!!!)
Por lo que no se dice...pero se siente...
Άβαταρ μέλους
Bella Ciao!
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό paradise » 22 Αύγ 2007, 19:53

Το θεμα ειναι καταρχην αν θα παμε να ψηφισουμε... :lol:
ΕΙΔΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΦΟΡΟΥΜ

Πήρα πτυχίο!!!!!!! Και στα δικά σας!
Άβαταρ μέλους
paradise
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΧΡΗΣΤΟΣ » 22 Αύγ 2007, 20:03

Γιατί να μην πάμε;
Άβαταρ μέλους
ΧΡΗΣΤΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Bella Ciao! » 22 Αύγ 2007, 20:06

Να πάμε βέβαια!!Πρέπει να πάμε!!!
Άβαταρ μέλους
Bella Ciao!
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό joanna21 » 22 Αύγ 2007, 20:30

καλα καλα που δε ξερετε τι θα ψηφισετε :roll: Μα joanna Joannidou φυσικα!
θα ειμαι υποψηφια με το κομμα της αυτοκρατοριας των γυναικων2007 :roll:
Άβαταρ μέλους
joanna21
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 22 Αύγ 2007, 21:14

Δεν ξερω τι θα ψηφισω... Δεν ασχολουμαι οποτε....
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bluehelenex » 22 Αύγ 2007, 22:07

joanna ολέ!!!!!!!!!!!!! :D :D [/list]
Άβαταρ μέλους
bluehelenex
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ermioni » 23 Αύγ 2007, 11:03

εγω πραγματικα ειμαι ανποφασιστη..βεβαια οπως οι περισσοτεροι τεινω προς τα δυο μεγαλα κομματα...και στα δυο εχω βρει θετικα πραγματα...τ ενα ψηφιζεται απο ολη την οικογενεια μην πω απο ολο το σόι αλλα και το αλλο για παραδειγμα εμενα στη σχολητα παιδια αυτου το κομμαος με εχουν βοηθησει παρα πολυ...τι να πω τωρα!!!εχω καιρο να σκεφτω...μπορει και ακυρο να ριξω για να μην το κουραζω αλλωστε χ***κα για το ποιος θα κυβερνα...απο προσωπικο οφελος κανενα
dn iparxei alithini agapi para mono alithina psemmata
Άβαταρ μέλους
ermioni

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ~lenia~ » 23 Αύγ 2007, 11:20

Βεργή guys!!! Οικολόγους. Δε βάζουν φέτος υποψηφιότητα? Άμα έβαζε κι ο Φικιώρης, αυτόν θα ψήφιζα. Πραγματικά έχω βαρεθεί μ' αυτή την κατάσταση. Όποιος και να βγεί (από ΝΔ & ΠΑΣΟΚ) τα ίδια θα κάνει με τους προηγούμενους, ενώ ο χαμένος δε θα κάνει ουσιαστική αντιπολίτευση, θα κατηγορεί μονίμως τα πεπραγμένα της κυβέρνησης είτε αυτό είναι σωστό είτε όχι. Για να μη ρίξω λοιπόν λευκό, προτιμώ να ψηφίσω ένα κόμμα που δεν έχει ελπίδες να μπει στη Βουλή. Τώρα, αν αλλάξω γνώμη μέχρι τις εκλογές, δεν ξέρω... :wink:
Εικόνα
Let's get away...just for one day...
Άβαταρ μέλους
~lenia~

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Maria » 23 Αύγ 2007, 11:39

Πρέπει να πάμε να ψηφίσουμε και προσωπικά πιστεύω οτι τα κριτήρια μας πρέπει να είναι καθαρά δικά μας, οχι των γονιών κτλ. Εδώ δεν κάνουμε σε άλλα ό,τι μας λένε, σε αυτό;; Από τα δύο μεγάλα κόμματα δεν έχω δει προκοπή, προτιμώ την πολυφωνία στη Βουλή γιατί επικρατεί λίγο τελευταία η άποψη ό,τι και απο τα 2 το ίδιο είναι! Σίγουρα αλλά δεν υπάρχουν μόνο αυτοί... Συγκεντώνοντας μεγάλα ποσοστά αυτό πιστεύουν!! Ασχολούμαι αρκετά και μακάρι να μαι πλήρως ενημερωμένη και σίγουρη για την ψήφο μου μέχρι τις 16. Τα πάντα θέλουν και μια τεκμηρίωση.

Υ.Γ. Επειδή έχω διαβάσει σχετικά να πω οτι ο Συνασπισμός κατεβαίνει με συνεργασία με άλλα αριστερά σχήματα ως ΣΥΡΙΖΑ. Μην πιστέψει κανείς οτι δεν το ξέρουμε :wink: :wink:
ή οτι θέλουμε να το κρύψουμε... :roll: :roll:
Πέρασες και είχες στα μαλλιά
ρόδα και φως και είχες στο χέρι
κρίνα λευκά και στάχια απ'τον αγρό
και σε είδα και είπα κι έφτασε
το καλοκαίρι

Μα ήρθες και σκόρπισες τα στάχια στο νερό
τα ρόδα στον αέρα
και μ' ένα κρίνο στάθηκες, ωχρή
σα φθινοπώρου μέρα.
Άβαταρ μέλους
Maria

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Bella Ciao! » 23 Αύγ 2007, 11:57

Maria έγραψε:Πρέπει να πάμε να ψηφίσουμε και προσωπικά πιστεύω οτι τα κριτήρια μας πρέπει να είναι καθαρά δικά μας, όχι των γονιών κτλ. Εδώ δεν κάνουμε σε άλλα ό,τι μας λένε, σε αυτό;; Από τα δύο μεγάλα κόμματα δεν έχω δει προκοπή, προτιμώ την πολυφωνία στη Βουλή γιατί επικρατεί λίγο τελευταία η άποψη ότι και από τα 2 το ίδιο είναι! Σίγουρα αλλά δεν υπάρχουν μόνο αυτοί... Συγκεντρώνοντας μεγάλα ποσοστά αυτό πιστεύουν!! Ασχολούμαι αρκετά και μακάρι να μαι πλήρως ενημερωμένη και σίγουρη για την ψήφο μου μέχρι τις 16. Τα πάντα θέλουν και μια τεκμηρίωση.

Συμφωνώ απόλυτα!!!!!!!!!Και για να αλλάξουν κάποια πράγματα επιτέλους στην Ελλάδα η βασική αρχή είναι να αποδυναμωθεί ο δικομματισμός μπας και βγουν απ' τη βολή τους και ξυπνήσουν...
Άβαταρ μέλους
Bella Ciao!
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό speed » 23 Αύγ 2007, 11:58

Maria έγραψε:Πρέπει να πάμε να ψηφίσουμε και προσωπικά πιστεύω οτι τα κριτήρια μας πρέπει να είναι καθαρά δικά μας, οχι των γονιών κτλ. Εδώ δεν κάνουμε σε άλλα ό,τι μας λένε, σε αυτό;;

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου! Είμαστε πια ώριμοι για να ξέρουμε εμείς οι ίδιοι τι θα ψηφίσουμε και όχι οι γονείς μας. Ψηφίζουμε με γνώμονα τις δικές μας πεποιθήσεις και όχι της οικογένειας. Διαφωνώ κάθετα με την αντίληψη του να ψηφίζεις κατά παράδοση το ίδιο κόμμα επειδή έτσι γίνεται απο γενιά σε γενιά. Εξάλλου με τη διαφοροποίηση των πολιτικών απόψεων ενθαρρύνεται και η ύπαρξη δημοκρατίας αε μια οικογένεια, που είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας, έτσι δεν είναι? :wink:
Άβαταρ μέλους
speed
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Bella Ciao! » 23 Αύγ 2007, 12:00

speed έγραψε:Διαφωνώ κάθετα με την αντίληψη του να ψηφίζεις κατά παράδοση το ίδιο κόμμα επειδή έτσι γίνεται απο γενιά σε γενιά. Εξάλλου με τη διαφοροποίηση των πολιτικών απόψεων ενθαρρύνεται και η ύπαρξη δημοκρατίας αε μια οικογένεια, που είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας, έτσι δεν είναι? :wink:

Καλά κάνεις και διαφωνείς!!!Και αν δεν αλλάξει αυτό,το ξαναλέω,δεν θα αλλάξει τίποτε στην Ελλάδα...
Αλλά μην αρχίσω τώρα για τους Έλληνες...γιατί δε θα σταματήσω...
Άβαταρ μέλους
Bella Ciao!
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Maria » 23 Αύγ 2007, 12:11

speed έγραψε:
Maria έγραψε:Πρέπει να πάμε να ψηφίσουμε και προσωπικά πιστεύω οτι τα κριτήρια μας πρέπει να είναι καθαρά δικά μας, οχι των γονιών κτλ. Εδώ δεν κάνουμε σε άλλα ό,τι μας λένε, σε αυτό;;

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου! Είμαστε πια ώριμοι για να ξέρουμε εμείς οι ίδιοι τι θα ψηφίσουμε και όχι οι γονείς μας. Ψηφίζουμε με γνώμονα τις δικές μας πεποιθήσεις και όχι της οικογένειας. Διαφωνώ κάθετα με την αντίληψη του να ψηφίζεις κατά παράδοση το ίδιο κόμμα επειδή έτσι γίνεται απο γενιά σε γενιά. Εξάλλου με τη διαφοροποίηση των πολιτικών απόψεων ενθαρρύνεται και η ύπαρξη δημοκρατίας αε μια οικογένεια, που είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας, έτσι δεν είναι? :wink:

Δε θα μπορούσες να το χεις αποτυπώσει καλύτερα!! Δε φτάνει που το έχουν κάνει κληρωνομικό "επάγγελμα" τα 2 μεγάλα κόμματα να κάνουμε κι εμείς έτσι την ψήφο μας;; Λίγο άκριτο και παθητικό μου ακούγεται!! Εκτός και αν βέβαια έχουμε ασχοληθεί και κρίνει από μόνοι μας και τυχαίνει οι απόψεις μας να συμπίπτουν!!
Πέρασες και είχες στα μαλλιά
ρόδα και φως και είχες στο χέρι
κρίνα λευκά και στάχια απ'τον αγρό
και σε είδα και είπα κι έφτασε
το καλοκαίρι

Μα ήρθες και σκόρπισες τα στάχια στο νερό
τα ρόδα στον αέρα
και μ' ένα κρίνο στάθηκες, ωχρή
σα φθινοπώρου μέρα.
Άβαταρ μέλους
Maria

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μπουμπού » 23 Αύγ 2007, 12:19

Συμφωνώ παιδιά σε όλα όσα λέτε, προσωπικά πιστεύω οτι όποιος κ απ τους 2 βγει τα ίδια σκ@τ@ θα είναι!!! :evil: Παρόλα αυτά θα ψηφίσω έναν απο τους 2 επειδή τρέφω μια έμφυτη συμπάθεια προς το ένα κ αντιπάθεια προς το άλλο!Κ αυτό βεβαίως λόγω οικογενειακής παράδοσης με την έννοια οτι όταν μεγαλώνεις ακούγωντας τους γονείς σου να κατηγορεί το ένα κόμμα κ να λέει συνέχεια τι υπέστη ο κοσμάκης όταν κυβερνούσε σε αντίθεση με το άλλο όπου είχε κάνει κάποια θετικά πράγματα, ε, όπως κ να το κάνεις σου γίνεται βίωμα αυτό είτε θες είτε δε θες! Βέβαια αυτό μπορείς να το αλλάξεις με προσωπική ασχολία με τα πολιτικά πράγματα, έτσι ώστε να διαμορφώσεις αυτό που λέμε προσωπική πολιτική συνείδηση κ όχι αυτή των γονιών σου! Αλλά δυστυχώς εγώ δεν το έχω κάνει ακόμα αυτό.... οπότε... :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

(Καλά όλοι καταλάβατε τι θα ψηφίσω, αλλά δεν πειράζει, δεν το χω κρυφό! :P :lol: )
Τελευταία επεξεργασία από Μπουμπού και 23 Αύγ 2007, 15:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Μπουμπού
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό SwEeTnEsS » 23 Αύγ 2007, 14:03

Δε θα πάω να ψηφίσω (να ακουστεί και αυτή η άποψη! :P ) γιατί απλά δε θέλω να υποστηρίξω κανέναν.. Κανένα κόμμα δε με εκφράζει, δε με συγκινεί, δε συμπαθώ.. Πάντοτε θα υπάρχουν τα θετικά και τα αρνητικά του καθενός.. Απλά ακόμα δε μπορώ να μπω σε αυτή τη διαδικασία του να ξεχωρίσω κάποιο και να πάω να το ψηφίσω, ίσως στο μέλλον, που θα έχω δει με τα μάτια μου περισσότερα..
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ' αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο την μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς..
Άβαταρ μέλους
SwEeTnEsS
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Marcus Aurelius » 23 Αύγ 2007, 14:54

Όσο μικρότερο, τόσο καλύτερο.

(το κόμμα λέω, το κόμμα! Αμέσως!)
The road to hell is paved with good intentions.
Άβαταρ μέλους
Marcus Aurelius

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες