filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Σεμινάρια, συνέδρια, διαλέξεις κ.α

Περάστε ευχάριστα και δημιουργικά την ελεύθερή σας ώρα και γνωρίστε νέους φίλους.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Σεμιναρια, συνεδρια, διαλεξεις κ.α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zombie » 17 Οκτ 2010, 00:32

Sirenita Galactica έγραψε:Lia Συγχαρήτηριααααααα!!!! Καλή σταδιοδρομία από εδώ και πέρα!!!! :congratulations:
:uni: Και στα δικά μας!
:smart: :smart:
Οπότε δεν θα υπάρξει πρόβλημα! Μια χαρά! :cool:

ζόμπι, πρόκειται για διεθνές συνέδριο με πολλούς σημαντικούς επιστήμονες ομιλητές! Δεν ξέρω, αλλά προσωπικά, όταν διάβασα το πρόγραμμα μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον! Σίγουρα δεν θα τα καταλάβω κι οοολα αλλά τουλάχιστον θα αποκομίσω πολλά!
Μπορείς να δηλώσεις συμμετοχή μέχρι τις 25 Οκτωβρίου! Για περισσότερα πάνω σ' αυτό, όπως και για το επίσημο πρόγραμμα, ρίξε και μια ματιά στην ιστοσελίδα! :cool:
Σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Ναι, το κοίταξα δήλωσα και συμμετοχή, είναι όντως πολύ ενδιαφέρον! Απλά αυτό που δεν κατάλαβα είναι οτι σε περίπτωση που με δεχτούν θα πρέπει να πάω σε κάποιον καθηγητή? :thxx:
Άβαταρ μέλους
zombie

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 17 Οκτ 2010, 00:49

Όταν θα σου έρθει η απάντηση με την επίσημη πρόσκληση, θα πρέπει να συμπληρώσεις πάλι μια αίτηση και να τη στείλεις σε μία ηλ. διεύθυνση. Σε αυτή την αίτηση ζητάει υπογραφή του υπεύθυνου καθηγητή. Εμένα η γραμματεία με παρέπεμψε στην Καραμαλέγκου που είναι πρόεδρος του τμήματος και μου έδωσε την υπογραφή της! Τώρα εσύ θα πρέπει να περιμένεις για την επίσημη πρόσκληση και ύστερα να απευθυνθείς σε κάποιον υπεύθυνο! :cool:
Take chances. Tell the truth. Date someone totally wrong for you. Say no. Spend all your cash. Get to know someone random. Be random. Say i love you. Sing out loud. Laugh at stupid jokes. Cry. Apologize. Tell someone how much they mean to you. Tell a jerk what you think. Laugh till your stomach hurts. Live life.
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία
Ευχαριστώ: 68

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zombie » 17 Οκτ 2010, 10:30

Sirenita Galactica έγραψε:Όταν θα σου έρθει η απάντηση με την επίσημη πρόσκληση, θα πρέπει να συμπληρώσεις πάλι μια αίτηση και να τη στείλεις σε μία ηλ. διεύθυνση. Σε αυτή την αίτηση ζητάει υπογραφή του υπεύθυνου καθηγητή. Εμένα η γραμματεία με παρέπεμψε στην Καραμαλέγκου που είναι πρόεδρος του τμήματος και μου έδωσε την υπογραφή της! Τώρα εσύ θα πρέπει να περιμένεις για την επίσημη πρόσκληση και ύστερα να απευθυνθείς σε κάποιον υπεύθυνο! :cool:

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ! :up:
Άβαταρ μέλους
zombie

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lia » 17 Οκτ 2010, 15:33

Sirenita Galactica ευχαριστω πολυ για τις ευχες!! Και στα δικα σας!!
Αξίζει, φίλε, να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει...
Άβαταρ μέλους
Lia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό StraWberRy_20 » 17 Οκτ 2010, 20:51

Συγχαρητήρια Lia μου!!!!!!!!! Καλή σταδιοδρομία!!!Αντε, και στα δικα μας..!!!!! :clapping: :clapping: :clapping:

Εγώ πάλι πήρα υπογραφή από την υπεύθυνη της γραμματείας. Ψάξαμε λιγάκι στα επίσημα έγγραφα για τις ακριβείς ονομασίες στα αγγλικά κλπ.... Μου είπε ότι είναι δική τους αρμοδιότητα...Αλλά όπως και να'χει δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα...Είμαι φοιτήτρια και έχω υπογραφές...Έστειλα την αίτηση με φαξ και περιμένω μειλ να μου επιβεβαιώσουν ότι όλα είναι οκ...σιγά μην έψαχνα να βρω υπεύθυνο καθηγητή...δν ξέρω για τη φιλολογία, αλλά στο φπψ είναι είδος προς εξαφάνιση.... :lola:
Άβαταρ μέλους
StraWberRy_20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lia » 18 Οκτ 2010, 17:19

βρε παιδια τι βαλατε στο badge name?? στην online registration form λεω....δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο!!!

σε ευχαριστω strawbery!! και στα δικα σου :peace2:
Αξίζει, φίλε, να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει...
Άβαταρ μέλους
Lia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zombie » 18 Οκτ 2010, 19:39

Lia έγραψε:βρε παιδια τι βαλατε στο badge name?? στην online registration form λεω....δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο!!!

σε ευχαριστω strawbery!! και στα δικα σου :peace2:

Αυτη την απορία την έχω και εγώ. Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο, έκαναν δέκτη την αίτηση μου αλλά δεν ξέρω σε ποιον καθηγητή να πάω, είμαι στο αρχαιολογικο. Μπορώ να πάω σε όποιον θέλω?
Άβαταρ μέλους
zombie

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zombie » 18 Οκτ 2010, 20:14

Παιδιά, εσείς στείλατε την ηλεκτρονικη αίτηση και μετά το fax? Και αν συμπληρώσω ότι θα βρίσκομαι σε όλες τις θεματικές ενότητες αλλά τελικά δεν μπορέσω να πάω σε όλες θα υπάρχει πρόβλημα? Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις! :thxx:
Άβαταρ μέλους
zombie

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 18 Οκτ 2010, 20:44

Λία, το badge name είναι αυτό που θα γράφει το καρτελάκι που θα σου δώσουν εκεί. Είτε είναι το ονοματεπώνυμό σου, είτε μόνο το όνομά σου. Μπορείς να βάλεις ό,τι θες! :peace2:

Ζόμπι, είμαι στο φιλολογικό και η γραμματεία με παρέπεμψε στην Καραμαλέγκου (πρόεδρος του τμήματος φιλολογίας). Τώρα για το αρχαιολογικό, δεν ξέρω... Καλού κακού, πήγαινε μια βόλτα από τη γραμματεία, μπας και σε κατατοπίσουν! Μπορεί να γίνεται να βάλουν κι εκείνοι την υπογραφή τους και να μην τρέχεις σε καθηγητές... :up:

Προσωπικά, δεν έχω στείλει ακόμα την ηλεκτρονική αίτηση, αλλά δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα, αν τη στείλω αύριο-μεθαύριο ας πούμε... Όσο για τις θεματικές ενότητες, πάλι προσωπικά, θα βάλω ότι θα τις παρακολουθήσω όλες. Δε νομίζω να δημιουργηθεί πρόβλημα αν δεν παρακολουθήσω μία! Ελπίζω να κατατόπισα κάπως! :tease:
Take chances. Tell the truth. Date someone totally wrong for you. Say no. Spend all your cash. Get to know someone random. Be random. Say i love you. Sing out loud. Laugh at stupid jokes. Cry. Apologize. Tell someone how much they mean to you. Tell a jerk what you think. Laugh till your stomach hurts. Live life.
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zombie » 18 Οκτ 2010, 20:56

Sirenita Galactica έγραψε:Λία, το badge name είναι αυτό που θα γράφει το καρτελάκι που θα σου δώσουν εκεί. Είτε είναι το ονοματεπώνυμό σου, είτε μόνο το όνομά σου. Μπορείς να βάλεις ό,τι θες! :peace2:

Ζόμπι, είμαι στο φιλολογικό και η γραμματεία με παρέπεμψε στην Καραμαλέγκου (πρόεδρος του τμήματος φιλολογίας). Τώρα για το αρχαιολογικό, δεν ξέρω... Καλού κακού, πήγαινε μια βόλτα από τη γραμματεία, μπας και σε κατατοπίσουν! Μπορεί να γίνεται να βάλουν κι εκείνοι την υπογραφή τους και να μην τρέχεις σε καθηγητές... :up:

Προσωπικά, δεν έχω στείλει ακόμα την ηλεκτρονική αίτηση, αλλά δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα, αν τη στείλω αύριο-μεθαύριο ας πούμε... Όσο για τις θεματικές ενότητες, πάλι προσωπικά, θα βάλω ότι θα τις παρακολουθήσω όλες. Δε νομίζω να δημιουργηθεί πρόβλημα αν δεν παρακολουθήσω μία! Ελπίζω να κατατόπισα κάπως! :tease:

Σ'ευχαριστώ πολύ Sirenita Galactica! Βασικα επειδή νομίζω πως δεν θα καταφέρω να βγάλω άκρη με την γραμματεια μας σκέφτομαι να πάω σε μία καθηγήτρια την οποία συμπαθώ και να της το ζητήσω. Ελπίζω να βγάλω μια άκρη....Σ'ευχαριστώ και πάλι! :up:
Άβαταρ μέλους
zombie

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 19 Οκτ 2010, 15:36

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ
ΣΤΟΝ ΠΟΛΥΧΩΡΟ ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ

O ΠΟΛΥΧΩΡΟΣ ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ συνεχίζοντας τη δραστηριότητά του και υποστηρίζοντας τη διά βίου μάθηση διοργανώνει για τέταρτη συνεχή χρονιά Σεμινάρια Δημιουργικής Γραφής.
Δημιουργική Γραφή
(διάρκεια: 30 διδακτικές ώρες)

· Συντονιστής - Υπεύθυνος σεμιναρίου – Διδασκαλία: Γιώργος Ξενάριος, συγγραφέας
· Αντικείμενο: Πρακτική άσκηση –με γραπτά κείμενα και κριτική– γύρω από το διήγημα και το μυθιστόρημα, καθώς και προσέγγιση βασικών θεωρητικών ζητημάτων γύρω από το μυθιστόρημα.
· Μέρα και ώρες μαθημάτων: Δευτέρα 19:00-22:00

ΕΝΑΡΞΗ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ: 25 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2010
Δήλωση συμμετοχής με αποστολή σύντομου βιογραφικού σημειώματος
και δείγματος γραφής (διήγημα έκτασης 3 σελίδων)
http://vimeo.com/33976434

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Χένρι Μίλερ, Ο Τροπικός του Καρκίνου
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό StraWberRy_20 » 19 Οκτ 2010, 19:13

Sirenita Galactica έγραψε:Λία, το badge name είναι αυτό που θα γράφει το καρτελάκι που θα σου δώσουν εκεί. Είτε είναι το ονοματεπώνυμό σου, είτε μόνο το όνομά σου. Μπορείς να βάλεις ό,τι θες! :peace2:

Αν εννοείτε την ηλεκτρονική αίτηση για τη συμμετοχή εγώ την έστειλα πριν καιρό και κατόπιν ήρθε η πρόσκληση...Έστειλα και το φαξ και μου έστειλαν την επιβεβαίωση...Είτε από καθηγητή ειτε από γραμματεια το ίδιο είναι, αρκει να έχει υπογραφή οτι ειμαστε φοιτητες...
Υπάρχει μήπως κάποια άλλη αίτηση που αγνοώ εκτός από αυτήν της εγγραφής και συμμετοχής;
Άβαταρ μέλους
StraWberRy_20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 19 Οκτ 2010, 23:05

όχι δε νομίζω να υπάρχει άλλη... αυτή που σου έρχεται με την πρόσκληση δε λές; και υπάρχει επίσης και η αίτηση που ζητά υπογραφή από το πανεπιστήμιο. αυτό δε λες; :confused:
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό StraWberRy_20 » 20 Οκτ 2010, 14:29

Ναι, αυτά λέω. Όχι, τώρα σιγουρεύτηκα ότι δεν υπάρχει κάτι άλλο γιατί μόλις μου έστειλαν μέιλ επιβεβαίωσης των στοιχείων, της συμμετοχής και του αριιθμού συμμετοχής κλ΄π κλπ...΄΄Ολα καλά λοιπόν...Θα τα πούμε εκέι παιδιάααααα!!! :happy:
Άβαταρ μέλους
StraWberRy_20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pyxlax » 31 Οκτ 2010, 13:27

Ημεριδα με θεμα "νεοι ερευνητες ιστορικου της τεχνης" απο την εταιρεια σπουδων νεοελληνικου πολιτισμου και γενικης παιδειας της σχολης μωραιτη την πεμπτη 4 νοεμβριου στο εθνικο ιδρυμα ερευνων, στη βασιλεως κωνσταντινου.προεδρευει ο καθ. Β.Κρεμμυδάς.εισοδος ελευθερη.
http://vimeo.com/33976434

"...η ματιά της τελευταίας στιγμής που θέλει τόσα πολλά να μεταδώσει, αλλά που τελικά δεν είναι παρά μια μάσκα, ναι, ένα προσωπείο παραμορφωμένο από ένα άδειο, ένα κενό χαμόγελο."
Χένρι Μίλερ, Ο Τροπικός του Καρκίνου
Άβαταρ μέλους
pyxlax

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lovelife » 03 Νοέμ 2010, 15:21

Καλησπέρα σε όλους! Ενδιαφέροντα σεμινάρια διεξάγονται στις 19,20 και 21/11 στην Τεχνόπολις στο Γκάζι! Τα σεμινάρια είναι δωρεάν και παρέχονται πιστοποιητικά παρακολούθησης!
http://fitisi.weebly.com/index.html
Η ευτυχία είναι αυτό που περιμένουμε να 'ρθει...!!!
Άβαταρ μέλους
lovelife

Σχολή/Τμήμα: απόφοιτη Φιλολογίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 03 Νοέμ 2010, 17:02

Σας δίνω συνδέσμους φωτογραφιών αφισών που βρήκα στη σχολή για σεμινάρια διαλέξεις κλπ

http://i52.tinypic.com/28alzj4.jpg
http://i53.tinypic.com/2cr6b68.jpg

Αν κάποιο από τα στοιχεία επικοινωνίας δεν φαίνεται καλά στείλτε μου πμ να σας το δώσω! :cool: :cool:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 30

Re: Σεμιναρια, συνεδρια κ.α

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 06 Νοέμ 2010, 18:09

LondonCalling έγραψε:Εκθεση Βρετανικών Πανεπιστημίων του British Council
17 & Κυριακή 18 Απριλίου 2010,14:00–20:00 στο Χίλτον
Πληροφορίες στο http://www.britishcouncil.org/gr/greece-education-uk-exhibitions.htm

Και ξανά... (έχει πέσει φτώχια, ενισχύστε την βρετανική οικονομία :P )

Σάββατο 13 & Κυριακή 14 Νοεμβρίου 2010, 1400–2000
Athens Hilton Βασ. Σοφίας 46 115 28 Αθήνα

http://www.britishcouncil.org/gr/greece ... itions.htm
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gorgonokoritso » 10 Νοέμ 2010, 01:04

lovelife έγραψε:Καλησπέρα σε όλους! Ενδιαφέροντα σεμινάρια διεξάγονται στις 19,20 και 21/11 στην Τεχνόπολις στο Γκάζι! Τα σεμινάρια είναι δωρεάν και παρέχονται πιστοποιητικά παρακολούθησης!
http://fitisi.weebly.com/index.html

το επαναφερω στην επικαιροτητα γιατι εχει μερικα ενδιαφεροντα σεμιναρια που "πιστευω" αξιζει να τα παρακολουθησουμε... :cool: :cool:

Spoiler:
εχει μεχρι και σεμιναριο μακιγιαζ για τις τσουπρες του σαλονιου... :peace: :peace: :peace: :peace: :peace:
don't chase.... replace!!!

α ρε σακου..........
Spoiler:
sakuJo έγραψε: we'll meet again my love, even in outer space... :sadbye:
Άβαταρ μέλους
gorgonokoritso
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 43

Ημερίδα ExchangeAbility

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό christos_ » 20 Νοέμ 2010, 20:09

Το ExchangeAbility Day θα πραγματοποιηθεί στις 22 Δεκεμβρίου 2010, στο χώρο της Ιατρικής Σχολής Αθηνών.

Απευθύνεται σε φοιτητές Ιατρικής, φοιτητές άλλων σχολών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, φοιτητές ανταλλαγής Erasmus (μέλη του ESN) αλλά και απλούς πολίτες.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει:

1. Μια στρογγυλή τράπεζα παρουσίασης του ExchangeAbility Day και προσωπικών εμπειριών φοιτητών με ειδικές ανάγκες.
2. Μια στρογγυλή τράπεζα ομάδας ιατρών
3. Workshops για ομάδες έως 20 ατόμων, με την καθοδήγηση εκπαιδευτών.

Τα workshops διαρκούν 45’ και θα πραγματοποιηθούν δύο κύκλοι.

Οι συμμετέχοντες μπορούν να δηλώσουν εκ των προτέρων την προτίμησή τους στο θέμα του workshop που θα παρακολουθήσουν, συμπληρώνοντας την φόρμα συμμετοχής που υπάρχει στο site μέχρι τις 15 Δεκεμβρίου.

Έχει προγραμματιστεί η διεξαγωγή τεσσάρων διαφορετικών workshop με θέμα:

* Παραπληγία
* Διαταραχές όρασης- τύφλωση
* Προβλήματα κινητικότητας ή λειτουργικότητας χεριών
* Συνδυαστικό (όπου οι συμμετέχοντες χωρίζονται σε ομάδες, ο καθένας αναλαμβάνει ένα ρόλο με αναπηρία και προσπαθούν να συνεργαστούν για να κάνουν μια απλή καθημερινή πράξη)

Σε κάθε workshop ο φοιτητής μπαίνει στην θέση του ατόμου με ειδικές ανάγκες (αναπηρία ανάλογα με το θέμα) και του ζητείται να εκτελέσει απλές πράξεις.

4. Ανασκόπηση των αποτελεσμάτων και συζήτηση της εμπειρίας της αναπηρίας, συμπλήρωση ερωτηματολογίου.

Δήλωση συμμετοχής:http://eefie.esn.org/content/diloseis-simmetoxis
Site ημερίδας: http://eefie.esn.org/

Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας για απορίες και διευκρινίσεις στο e-mail: eadathens@gmail.com
Άβαταρ μέλους
christos_

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικές συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες