filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Πτυχιούχοι Συμφορουμίτες

Περάστε ευχάριστα και δημιουργικά την ελεύθερή σας ώρα και γνωρίστε νέους φίλους.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Πτυχίο σε Πάπυρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό olga94 » 07 Οκτ 2014, 16:28

Το πτυχίο που θα πάρουμε δε λέει πολλά εμφανισιακά, για μένα είναι χάλια!!! Ο πάπυρος(περγαμηνή είναι νομίζω) είναι ωραίος, μεγάλος και με χρυσή σφραγίδα, αλλά χάρη στην εκπληκτική διοίκηση της σχολής μας θα τον πάρεις μετά από 3 ή 4 χρόνια!!!
It doesn't matter how slowly you go as long as you don't stop...
Wherever you go, go with all your heart...Confucious

La vie ne vaut d'être vécue sans amour..
Άβαταρ μέλους
olga94

Ευχαριστώ: 31

Πτυχίο σε Πάπυρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Thegm963 » 10 Οκτ 2014, 16:29

ok thanks!

Δεν είναι δηλαδή απλά ένα λίγο πιο λούξ Α4? :lola:
Άβαταρ μέλους
Thegm963

Ευχαριστώ: 0

Πτυχιούχοι Συμφορουμίτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ange91 » 16 Μάιος 2015, 11:40

Μπαίνω στο φόρουμ να γράψω μετά από τόσο καιρό και ξεκινάω από εδώ, η ψωνάρα. :peace: :peace: :peace:
Spoiler:
:happy: :woohoo: :happy: :woohoo: :happy: :woohoo: :happy: :bangin:
Μερικές φορές αισθάνομαι οτί η εξυπνάδα μου επισκιάζει την ομορφιά μου...

*Αναζήτηση Συντονιστή για το τμήμα Φ.Π.Ψ.*
Άβαταρ μέλους
ange91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλοσοφικη: προγραμμα ψυχολογιας
Ευχαριστώ: 33

Πτυχιούχοι Συμφορουμίτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό queenfan » 25 Μάιος 2015, 20:17

:congratulations: :congratulations: :uni: :uni: :wave: :wave:

Άνθρωπος δε βρέθηκε να δώσει ένα συγχαρητήριο; Τόσος φθόνος πια; :harhar:
Άβαταρ μέλους
queenfan
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογικό

Πτυχιούχοι Συμφορουμίτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ange91 » 27 Μάιος 2015, 12:08

Με ζουλεύουν. :peace: :peace: :peace:
Spoiler:
Ευχαριστωωωω!!! :happy: :basket:
Μερικές φορές αισθάνομαι οτί η εξυπνάδα μου επισκιάζει την ομορφιά μου...

*Αναζήτηση Συντονιστή για το τμήμα Φ.Π.Ψ.*
Άβαταρ μέλους
ange91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλοσοφικη: προγραμμα ψυχολογιας
Ευχαριστώ: 33

Πτυχιούχοι Συμφορουμίτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 28 Μάιος 2015, 23:06

Συγχαρητήρια, angeάκι!! Καλή σταδιοδρομία, τύχη και επιτυχία!! :happy: :happy: :happy: :basket: :goodluck:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Πτυχιούχοι Συμφορουμίτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό SKYCLOAK » 01 Ιουν 2015, 14:01

Παιδιά, γνωρίζει κανείς πώς μεταφράζεται-αναγνωρίζεται το πτυχίο φιλολογίας στην Αγγλία;;
Υπάρχει ο όρος Philology ως ακαδημαικός κλάδος;; ή το λένε Classics, Linguistics, κ.τ.λ.;;
Αν έχει κάνει κάποιος την αντιστοίχιση & γνωρίζει, ας το μοιραστεί παρακαλώ!
Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
SKYCLOAK

Ευχαριστώ: 1

Πτυχιούχοι Συμφορουμίτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 19 Φεβ 2016, 22:07

Εγώ απλα θα ελεγα Literature.... Ξέρω δεν αντιστοιχεί απόλυτα

Τελοσπάντων, κι εγώ πτυχιούχος...και εφετο πήραμε ένα Α4 για πτυχίο. Κωλοχαρτο κυριολεκτικά, ντρεποσουν να βγεις φωτο με αυτό...σου ελεγαν όλοι οι φωτογράφοι: <<με το πτυχίο μπροστά σου με το πτυχίο στα χερια>> αυτο πτυχιο; ντάξει κι αυτή που το κρατούσε δεν ήταν σε καλύτερη κατάσταση, και οι στολές χαλια χαλια, σα στρουμφάκια, μα δε μου πάει το γαλάζιο, ψυχρό γαλάζιο ήταν...τρεμω για τις φωτογραφιες, εννοείται δεν εκτυπωνω καμία :peace: :peace: μην ορκιζεστε στο εκπα, ή μην ορκιζεστε οταν είναι φιλοσοφική, αποφύγετε τα ρεζιλικια
Spoiler:
Μην πιστεύεις πούστη λόγια, πουτάνας μοιρολόγια και πολιτικών ευχολόγια!
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Καμία, έριξα μαύρη πέτρα να πουμε. Εύχομαι και για τους υπόλοιπους το ιδιο!!
Φύλο:
Ευχαριστώ: 26

Πτυχιούχοι Συμφορουμίτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΕΚΑΤΗΡΑ » 20 Φεβ 2016, 11:46

αναριθμητο

μνημες απο το πτυχιο
...θυμαμαι τα λογια του Πρυτανη τοτε Γεμπτου ...στην δικη μας απονομη 1993 ...εγω πηρα πτυχιο αφου ειχα κανει <<καριερα>> ως αιωνια φοιτητρια τα 4 χρονια 9 ... σκετο γκαστρωμα ....μας ειπε λοιπον θλιμμενος ο Πρυτανης πριν μας παραδωσει το χαρτι ..

<< τωρα παιδια μου ηρθε η ωρα να σας αφησουμε μεσα στην σκληρη αρρενα της αγορας ,,, δυστυχως η κοινωνια μας δεν εχει ακομη εξευγενιστει σε τετοιο σημειο ετσι ωστε τα φροντιζιε για την επαγγελματικη και διαβιωτικη αποκατασταση των πτυχιουχων της ,, τους εγκαταλειπει οπως μια απονη μανα τα παιδια της σε ενα αθλιο ιδρυμα ,, ευχομαι στο μελλον οι κοινωνιε ςμας να ειναι αρχισουν να φροντιζουν για τους ανωτερους πτυχιουχους τους και να του αξιοποιουν οπως ακτιβως τους πρεπει >>

...βγηκα απο τα Προπυλαια μονη κανεις δικος μου δεν ηταν εκει ,, εγω δε το ηθελα ,, τι νοημα εχει να συγχαιρει κανει μια πρωην αιωνια φοιτητρια ... ενιωσα τα λογια του Πρυτανη ,,,,η πολη μας τυλιγε ολους ψυχρη και αγρια η γκριζα πολη κι οι νομοι των επικυριαρχων της εμοιαζε να θελει να μας καταπιει και να μας αφανισει ...μια σκλαβα χωρα δεν πρεπιε να εχει ανωτερους σπουδαγμενους μας σιγομουρμουριζε εκεινος ο συννφιασμενος ουρανος ...ομως εκει πανω μεσα απο τα μαυρα συννεφα ξαφνου επροβαλλε ο ηλιος ...θα το θυμαμαι κεινο φως του ...ποσο γλυκα πονηρο φως ..

...κι ομως σκεφτηκα τοτε ...υπαρχει ελπιδα ...την εφερνε αυτος ο κρυμμενος γλυκοπονηρος ηλιος ...ναι μια γεννια νεοελληνων θα σηκωσει ξανα τη θαμενη και σπασμενη σκυταλη του αρχαιου πνευματος θα συνεχισει εκει που σταματησαν οι προγονοι ...θα ολοκληρωσει αυτο που ειναι το ελληνικο πνευμα θα το φτασει στην τελειοτητα του ....αξιζει το πονο που γεννηθηκαμε σε αυτη την << δουλα>> γη !!!!!!!!!!!!!!

...ναι χαιρομουν γιατι παρα την μοναξια εκεινης τη ωρας ,, εμενα με φωτογραφιζαν οι ελπιδες του ηλιου κι εκεινες μου στελναν απο ψηλα τα συγχαρικια τους !! ειμαι πτυχιουχος !!!...ειμαι μια αντισυστημικη πτυχιουχος αχ τι καλα!!! το πρωτο βημα της νικης εναντιας στο ψυχοφθορο συστημα που μας θελει αμορφωτους κι αγνωμωνες το ειχα κανει !!!

...κατεβηκα τα σκαλια των Προπυλαιων γεματη επαρση κρυφη και με ενα βημα αργο και βαρυσημαντο οσο το μηνυμα που εχει ερθει μεσα μου εκεινη την μερα !!
Άβαταρ μέλους
ΕΚΑΤΗΡΑ
Banned
Banned

Πτυχιούχοι Συμφορουμίτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 20 Φεβ 2016, 19:44

Δηλαδή θές να μου πεις ότι από το '93 ήταν σκατα η κατασταση για τους φιλόλογους; και δεν τόλμησαν τοτε ακομη να μειώσουν θέσεις; να κλείσουν μερικά τμήματα; βέβαια το να κλείσεις τμήμα δεν είναι και το πιο πρακτικό, τελοσπάντων δεν έκαναν κάτι για να "ελέγξουν" την απορρόφηση ρε γμτ; και στην τελικη τι μας άφησαν να ελπίζουμε τοτε;αλλα δεν φταίνε αυτοί, αλίμονο, η ευθύνη πάνω μας πάντα.....
Spoiler:
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Καμία, έριξα μαύρη πέτρα να πουμε. Εύχομαι και για τους υπόλοιπους το ιδιο!!
Φύλο:

Πτυχιούχοι Συμφορουμίτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΕΚΑΤΗΡΑ » 21 Φεβ 2016, 08:25

Κερέκη έγραψε:Δηλαδή θές να μου πεις ότι από το '93 ήταν σκατα η κατασταση για τους φιλόλογους; και δεν τόλμησαν τοτε ακομη να μειώσουν θέσεις; να κλείσουν μερικά τμήματα; βέβαια το να κλείσεις τμήμα δεν είναι και το πιο πρακτικό, τελοσπάντων δεν έκαναν κάτι για να "ελέγξουν" την απορρόφηση ρε γμτ; και στην τελικη τι μας άφησαν να ελπίζουμε τοτε;αλλα δεν φταίνε αυτοί, αλίμονο, η ευθύνη πάνω μας πάντα.....

αναριθμητο

...δεν ειμαι πτυχιουχος τμηματος φιλοσοφικης αλλα του φυσικου τμηματος ερχομαι απο την Σχολη Θετικων Επιστημων του Καποδιστριακου ...
και μη ξεχνας Κερεκη οτι η αναωτατη μορφωση ειναι παντα ενας απορροφητης ανεργων ...τους βαζουν στις σχολες για να μην φαινονται ως ποσοστα νεαρων ανεργων... εχουν την πολιτικη τους ολα αυτα τα τμηματα παραγωγης μορφωμενων ανωτατης κι ανωτερης φοιτησης ανεργων ειδικα των ΤΕΙ ...

κατι αλλο που με ενοχλουσε και με προβληματιζε .. ηταν η επιλογη ενος δολοφονημενου πρωτου πρωθυπουργου της χωρας ως το ονομα Πανεπιστημιου ...τραβα πολυ καταχνια στο Πανεπιστημιο .. νομιζω οτι καλα θα ηταν τα Πανεπιστημια να εχουν τιμητικους τιτλους αρχαιων φιλοσοφων η επιστημονων ...πχ ΠΛΑΤΩΝΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ... τι δουλεια εχει ο Καποδιστριας τωρα...αν και το ονομα του σχετιζεται με τν ιδρυση του πρωτου Πανεπιτημιου δνε παυει να ηταν ενας ανθρωπος που δε ειχε σχεση με τις επιστημες η την φιλοσοφια ..κια συν τοις αλλοι με τραγικη μοιρα καθως επεσε θυμα των πολιτικων δολοπλοκιων της εποχης του ..η επιλογη ενος δολοφονηθεντος ως ονομα πανεπιστημιου ειναι κατι σα σκια μεσα σε αυτο ...λεμε τωρα ...

το Πανεπιστημιο Αθηνων εχει πολλα προβληματα ...
Τελευταία επεξεργασία από ΕΚΑΤΗΡΑ και 21 Φεβ 2016, 08:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ΕΚΑΤΗΡΑ
Banned
Banned

Πτυχιούχοι Συμφορουμίτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 21 Φεβ 2016, 13:40

Καθόλου.....αν ήταν να γίνει αλλαγή στο όνομα, ας έμενε μόνο το Εθνικό. Μια χαρά ακουστικά ταιριάζει το Καποδιστριακό, εξάλλου έχουμε το Αριστοτέλειο Θεσσαλονίκης. Φιλοσόφων θές να πεις...θα δεχτω τον Αριστοτέλη ως επιστήμονα, Παν-επιστήμονα αν θές, αλλα διαφωνώ κάθετα ως προς την επιστημονικότητα του Πλάτωνα, είχε "ιδέες". Κάτι ήξεραν παραπάνω που δεν το ονόμαζαν Πλατωνειο, μεταξυ μας δεν είναι κακό να παραδεχόμαστε ότι κάποια πράγματα γίνονται από συμφερον, φυσικά και τότε ήταν το πρώτο πανεπιστήμιο, γιαυτό και ονομάστηκε Εθνικό, για την ακρίβεια ο Οθων το ίδρυσε, ύστερα μας ήρθε ο Καποδίστριας, άλλαξε όνομα αργότερα και εγινε Εθνικο και Καποδιστριακο, δεν είναι κακό να θές να προσθέσεις κυρος, και μάλιστα έτσι, που να το καταλαβαίνει όλος ο λαός.
Spoiler:
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Φύλο:

Πτυχιούχοι Συμφορουμίτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Clotilde Duroy » 28 Ιουν 2016, 17:19

Από χτες μπήκα κι εγώ στο κλαμπ! Επιτέλους!!!!!!! :happy: :woohoo: :woohoo: :firework:
27-06-2016
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Clotilde Duroy

Σχολή/Τμήμα: Γαλλική Φιλολογία-Υφυπουργός Σαλονιού Ομορφιάς
Φύλο: Θήλυ
Ευχαριστώ: 12

Πτυχιούχοι Συμφορουμίτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gorgonokoritso » 30 Ιουν 2016, 12:07

ωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω
Félicitations mon amie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:wave: :wave: :wave: :wave: :firework: :firework: :firework: :congratulations: :congratulations: :congratulations: :congratulations: :uni: :uni: :uni: :uni: :trophy1: :trophy1: :trophy1:
don't chase.... replace!!!

α ρε σακου..........
Spoiler:
sakuJo έγραψε: we'll meet again my love, even in outer space... :sadbye:
Άβαταρ μέλους
gorgonokoritso
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 43

Πτυχιούχοι Συμφορουμίτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rainbow » 07 Ιούλ 2016, 16:56

Συγχαρητηρια Clotilde Duroy :up:

άλλος ένας που μας φεύγει
What if we don't exist??
Άβαταρ μέλους
rainbow
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική: Τμήμα Ψυχολογίας
Φύλο: Ανελέητο :p
Ευχαριστώ: 39

Πτυχιούχοι Συμφορουμίτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό House-ίνα:Ρ » 01 Νοέμ 2016, 23:35

Γειά κι από μένα... Αν δεν έχω κάνει κάποιο λάθος με τα επιλεγόμενα (που όλοι με κράζουν ότι ΔΕΝ έχω κάνει :bangin: ) παίρνω κι εγώ πτυχίο με την αμέσως επόμενη φουρνιά ΦΠΨιτών... :tease:
Βγήκε σήμερα το τελευταίο μου μάθημα... :smart: :smart:
I'm fightin' the power...:D
Άβαταρ μέλους
House-ίνα:Ρ

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφίας,Παιδαγωγικής & Ψυχολογίας
Ευχαριστώ: 2

Πτυχιούχοι Συμφορουμίτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rainbow » 02 Νοέμ 2016, 16:41

Τα καλύτερα παιδιά μας φεύγουν. Συγχαρητήρια χαουζίνα :goodjob:
Να μη μας ξεχασεις τωρα :cry:
What if we don't exist??
Άβαταρ μέλους
rainbow
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική: Τμήμα Ψυχολογίας
Φύλο: Ανελέητο :p
Ευχαριστώ: 39

Πτυχιούχοι Συμφορουμίτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό House-ίνα:Ρ » 04 Νοέμ 2016, 07:32

Θενκ γιου Ρειν! :thxx:
Μπα, λεω να μεινω εδω τριγύρω... Αν και το φορουμ δεν το πολυτιμάει κόσμος πια.... :cry:
I'm fightin' the power...:D
Άβαταρ μέλους
House-ίνα:Ρ

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφίας,Παιδαγωγικής & Ψυχολογίας
Ευχαριστώ: 2

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικές συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες