filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Πανεπιστημιακό άσυλο

Περάστε ευχάριστα και δημιουργικά την ελεύθερή σας ώρα και γνωρίστε νέους φίλους.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

ΑΣΥΛΟ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ Η ΟΧΙ

ΝΑΙ
67
40%
ΟΧΙ
101
60%

Σύνολο ψήφων : 168

Πανεπιστημιακό άσυλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό l7000020 » 15 Νοέμ 2007, 19:38

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΑΣΥΛΟΥ. ΕΓΩ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΑΡΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΩΣ ΣΑΝ ΘΕΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΣ , ΔΕΙΤΕ ΠΟΣΕΣ ΖΗΜΙΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΑΣΤΗΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΚΑΜΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΝΤΟΠΙΣΜΟ ΤΑΡΑΞΙΩΝ ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑΡΙΟΙ?
Άβαταρ μέλους
l7000020

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό fofi » 15 Νοέμ 2007, 19:59

εγω για αρχη λεω να προσεχουμε λιγο την ορθογραφια μας μια που ειμαστε της Φιλοσοφικης.. :lol: συμφωνω με την αρση, υπο περιορισμους ομως!
Τελευταία επεξεργασία από fofi και 15 Νοέμ 2007, 20:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
fofi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό speed » 15 Νοέμ 2007, 20:00

+φωνώ με fofi :wink:
Άβαταρ μέλους
speed
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό l7000020 » 15 Νοέμ 2007, 20:01

η αρση δεν σηκωνει για μενα περιορισμους . δηλαδη οταν εισαι εξω απο το πανεπιστημιο σου την πεφτουν οι μπατσοι ολημερις και μεσα εισαι αραχτοσ? τρελλα πραγματα δηλαδη!!!
ΔΡΑΣΗ ναι στην κοινη λογικη
Άβαταρ μέλους
l7000020

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Bella Ciao! » 15 Νοέμ 2007, 20:01

Και να γράφουμε με μικρά επίσης.......
Por lo que no se dice...pero se siente...
Άβαταρ μέλους
Bella Ciao!
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό l7000020 » 15 Νοέμ 2007, 20:03

Εγω πιστευω πως πρεπει να υπαρχει ευθυνη για αυτα που κανεις στο πανεπιστημιο. σπας κυριε θα πληρωσειςμ και θα αποβληθεις δια παντος απο το πανεπιστημιο + τα ποινικα στη δικαιοσυνη
Άβαταρ μέλους
l7000020

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό fofi » 15 Νοέμ 2007, 20:07

οι αστυνομικοι να σου την πεφτουν οπου πρεπει και οταν πρεπει. Εμενα με ενδιαφερει να προστατευεται το Πανεπιστημιο και οι φοιτητες. Πριν λιγες μερες αναρχικοι επιτεθηκαν σε φοιτητη στο Φυσικο, τον μαχαιρωσαν και τον σαπισαν το ξυλο! Το ειδα το παιδι και φρικαρα.. αλλα καμια προστασια πουθενα!
Άβαταρ μέλους
fofi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό l7000020 » 15 Νοέμ 2007, 20:11

μα η προστασια δεν ειναι ουρανοκατεβατη. αν σου την πεσουν στο δρομο και σε βιασουν θα φωναξεισ φυσικα βοηθεια η αστυνομια ! στο πανεπιστημιο μαλλον δεν ....νοιαστηκε κανεισ συμφοιτητησ !!
μας τιμα ιδιαιτερως αυτη η συμπεριφορα. το ιδρυμα για μενα εινια ξεφραγο αμπελι. εγω να σου πω κατι. ξενερωνω να βλεπω σε ενα δημοσιο ιδρυμα να πουλανε σταυρουδακια μαλακιες , σιντι και οτι βανει ο νους σου. σε τελικη εμεισ το πληρωνουμε το ιδρυμα. ε φτανει πια.
Άβαταρ μέλους
l7000020

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό fofi » 15 Νοέμ 2007, 20:22

Ας γινει οπως στο εξωτερικο με security.. αν δεν θελουμε τους αστυνομικους μεσα στις σχολες. Δυστυχως δεν ζουμε στον παραδεισο..
Άβαταρ μέλους
fofi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ady » 15 Νοέμ 2007, 20:25

το προβλημα σου δηλαδη ειναι οι ανθρωποι που προσπαθουν να βγαλλουν το ψωμι τους?

αρση υπο περιορισμους ειναι η γνωμη μου.. να μπορει δηλαδη να υπαρχει "εξωτερικη" επεμβαση μονο σε πραγματικα σοβαρες καταστασεις.
Η Καλυτερη Μερα Ειναι Αυτη Που Στα Ονειρα... Αντεχει..

Φεύγει η ζωή τελειώνει σαν σεντόνι φανερώνει
ό,τι αγαπούσα και το άφησα ό,τι μισούσα και το κράτησα
φεύγει η ζωή τελειώνει σαν σεντόνι ξεδιπλώνει
τον εαυτό μου που τον ξέχασα το μέσα κόσμο μου που έχασα....
Άβαταρ μέλους
Ady
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό fofi » 15 Νοέμ 2007, 20:27

Συμφωνω με Αdy! :lol:
Άβαταρ μέλους
fofi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stergios1988 » 15 Νοέμ 2007, 20:28

Ady έγραψε:το προβλημα σου δηλαδη ειναι οι ανθρωποι που προσπαθουν να βγαλλουν το ψωμι τους?

αρση υπο περιορισμους ειναι η γνωμη μου.. να μπορει δηλαδη να υπαρχει "εξωτερικη" επεμβαση μονο σε πραγματικα σοβαρες καταστασεις.

Σωστη!!!
Άβαταρ μέλους
stergios1988
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Αγγλική Γλωσσα & Φιλολογια
Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bluehelenex » 15 Νοέμ 2007, 20:32

l7000020,επειδή έχω παρατηρήσει πως οτιδήποτε σε απασχολεί ανοίγεις καινούρια ενότητα,θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μην λες "άσχημες λεξούλες" και προσπάθησε να γράφεις όπως στις αρχικές σου δημοσιεύσεις..πιο καθαρά εννοώ!!
Άβαταρ μέλους
bluehelenex
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό CHOCO » 15 Νοέμ 2007, 20:41

Διαβασα τις αποψεις σας αλλα εχω εντελως διαφορετικη γνωμη. Σιγουρα καποιοι εκμεταλευονται το αβατο του ασυλου για να βιαιοπραγουν κ να κανουν ζημιες ωστοσο σκεφτειται τι συνεπειες θα εχουμε αν καταργηθει το ασυλο στο πανεπιστημιο. Αν καταστει αναγκη τοτε η αστυνομια θα ειναι ελευθερη να κανει οτιδηποτε.
Ο χωρος του πανεπιστημιου ανηκει στους φοιτητες κ οχι στην αστυνομια. Μη νομιζεται οτι η ασφαλεια προκυπτει απο τις αρχες. Δυστυχως στις μερες μας η αστυνομια αποτελει ενα οργανο που κατευθυνεται απο αλλους...
Πρεπει να ενωθουμε ολοι οι φοιτητες κ οι καθηγητες κ να αγωνιστουμε εναντια στο χουλιγκανισμο καποιων. Το ασυλο δεν ειναι ενα καλυμμα για να κρυβονται οι αναρχικοι αλλα δικαιωμα των φοιτητων που αποκτηθηκε με αιμοτοχυσιες. Ειναι χρεος ολων να σεβαστουν το ασυλο κ ειναι χρεος δικο μας να το προστατεψουμε απο μειοψηφικες μοναδες που δειχνουν την αρνητικη πλευρα του ασυλου.
Εικόνα

http://www.youtube.com/watch?v=yT6Ti6ZUgSQ
γιατι μας πληγωνουν οσοι αγαπαμε?
Άβαταρ μέλους
CHOCO

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ady » 15 Νοέμ 2007, 20:51

δυστυχως οι μειοψηφικες μοναδες που δειχνουν την αρνητικη πλευρα του ασυλου δεν ειναι μονο οι αναρχικοι αλλα και καποιοι φοιτητες απο τα κομματα και καποιοι καθηγητες.. για να λειτουργει σωστα το ασυλο θεωρω οτι απο εκει πρεπει να ξεκινησει προσπαθεια να μη γινεται καταχρηση..

Άβαταρ μέλους
Ady
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό l7000020 » 15 Νοέμ 2007, 20:54

Ωραια τα ευχολογια τσοκο αλλα μενουμε σε αυτα μονο. μου θυμιζεις την παπαρηγα και αυτη ξερεισ λογια λεει ...το τερας της παγκοσμιοποιησης κλπ κλπ. σαμπωσ ο αλαβανος και ο καρατζαφερης? φοβοσ φοβοσ και εμποριο του φοβου. αντιδραση στις αλλαγες.
Άβαταρ μέλους
l7000020

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stergios1988 » 15 Νοέμ 2007, 20:55

Ady έγραψε:δυστυχως οι μειοψηφικες μοναδες που δειχνουν την αρνητικη πλευρα του ασυλου δεν ειναι μονο οι αναρχικοι αλλα και καποιοι φοιτητες απο τα κομματα και καποιοι καθηγητες.. για να λειτουργει σωστα το ασυλο θεωρω οτι απο εκει πρεπει να ξεκινησει προσπαθεια να μη γινεται καταχρηση..

Εγω δεν ανηκω σε καμια απο τις δυο κατηγοριες. Βλεπω ομως πως ο θεσμος του ασυλου δεν ειναι λειτουργικος στις μερες μας. Εγω δεν λεω να καταργηθει αλλα να τροποποιηθει ετσι ωστε να μπορει να ειναι πιο ασφαλης η φοιτηση στο πανεπιστημιο.
Άβαταρ μέλους
stergios1988
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Αγγλική Γλωσσα & Φιλολογια
Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ady » 15 Νοέμ 2007, 20:59

Στεργιο εννοουσα οτι ατομα απο αυτες τις 2 κατηγοριες εκμεταλλευονται την προστασια που τους παρεχει το ασυλο και για αυτο φτασαμε στο σημειο να συζηταμε την καταργηση του (ειπα εξαλλου παραπανω οτι πιστευω στην αρση υπο περιορισμους) Απο την αλλη αν καταργηθει δεν πιστευω οτι το "υπο περιορισμους" θα τηρηθει.. δυστυχως :(

Άβαταρ μέλους
Ady
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό l7000020 » 15 Νοέμ 2007, 21:00

παιδια τι να τροποποιηθει ειναι θεσμος αελευθερος αυτο εινια . τα πανεπιστημια ειναι ανοιχτα για ολους. δεν υπαρχει περιορισμος. αν ο μπατσος κανει κατι παρανομο θα λογοδοτησει στη δικαιοσυνη that all.πειτε μου ενα παραδειγμα πρακτικης ωφελιμοτητας. που μας βοηθησε αυτο το ασυλο?
Άβαταρ μέλους
l7000020

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό CHOCO » 15 Νοέμ 2007, 21:02

Αγαπητε 17000020 δεν νομιζω οτι η ιδεολογια μου ταιριαζει με τα κομματα της συγχρονης πολιτικης. Δεν ειμαι κομματοποιημενη αλλα προσπαθω να δω τα πραγματα αντικειμενικα κ ρεαλιστικα. Οσα ειπα δεν ηταν ευχολογια ηταν μια προτροπη προς ολους τους φοιτητες για να ενωθουμε περα απο κομματικες προτιμησεις ωστε να απαλοιψουμε γεγονοτα που ντροπιαζουν τους φοιτητες. Δε καταλαβαινω γιατι πρεπει να κρυβομαστε πισω απο κομματα κ ιδεολογιες εφοσον ολοι αγαπαμε τη γνωση κ θελουμε ενα καλυτερο μελλον για εμας κ τους απογονους μας. Τα κομματα μας διχαζουν πρεπει να ειμαστε ενωμενοι μονο τοτε θα μπορεσουμε να υπερασπιστουμε τα δικαιωματα μας κ τα ιδανικα που εχουμε.
Εικόνα

http://www.youtube.com/watch?v=yT6Ti6ZUgSQ
γιατι μας πληγωνουν οσοι αγαπαμε?
Άβαταρ μέλους
CHOCO

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες