filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Πού σε τοποθετεί το καπέλο της επιλογής;

Περάστε ευχάριστα και δημιουργικά την ελεύθερή σας ώρα και γνωρίστε νέους φίλους.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

1. Gryffindor
1
17%
2. Ravenclaw
2
33%
3. Hufflepuff
1
17%
4. Slytherin
2
33%

Σύνολο ψήφων : 6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rainbow » 18 Μαρ 2016, 18:44

Ravenclaw :happy:

-74% Ravenclaw
-70% Slytherin
-68% Gryffindor
-48% Hufflepuff

Εικόνα

Μπορείτε να κάνετε το τεστ του καπέλου της επιλογής εδω
http://www.gotoquiz.com/pottermore_sort ... e_question

Επίσης στο παρόν θέμα μπορούμε να συζητάμε οτιδήποτε σχετικό με τις ταινίες και τα βιβλία του Harry Potter.
Fan-oriented
What if we don't exist??
Άβαταρ μέλους
rainbow
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική: Τμήμα Ψυχολογίας
Φύλο: Ανελέητο :p
Ευχαριστώ: 39

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σελήνη » 18 Μαρ 2016, 21:52

Εικόνα
Gryffindor 78%
Ravenclaw 70%
Hufflepuff 52%
Slytherin 42%

Spoiler:
Θα προτιμούσα να είμαι στον οίκο τής Χάφλπαφλ, αλλά δεν πειράζει. :tease:
Άβαταρ μέλους
Σελήνη
Administrator
Administrator

Σχολή/Τμήμα: Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Ευχαριστώ: 23

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 18 Μαρ 2016, 22:39

Για κάποιο λόγο δεν μπορώ να βάλω και γω την εικόνα με τα αποτελέσματα, οπότε τα παραθέτω εγγράφως:

- 72% Hufflepuff
- 66% Gryffindor
- 50% Ravenclaw
- 42% Slytherin

Congratulations! You have been sorted into Hufflepuff, the house of loyalty, hard working, acceptance, and fairness. You are amongst other Hufflepuffs such as: Tonks and Cedric Diggory

Spoiler:
Rain, τι είναι τα Μάγκλ; :tease:
Take chances. Tell the truth. Date someone totally wrong for you. Say no. Spend all your cash. Get to know someone random. Be random. Say i love you. Sing out loud. Laugh at stupid jokes. Cry. Apologize. Tell someone how much they mean to you. Tell a jerk what you think. Laugh till your stomach hurts. Live life.
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία
Ευχαριστώ: 68

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλεξάνδρα K. » 18 Μαρ 2016, 22:54

Μάγκλ είναι το άτομο που δεν έχει μαγικές ικανότητες, αλλά δεν έχει και κανέναν πρόγονο (τουλάχιστον κοντινό -κατ' εμέ) που να έχει μαγικές ικανότητες. Κοινώς οι μη μάγοι.... σαν εμάς.
Άβαταρ μέλους
Αλεξάνδρα K.

Σχολή/Τμήμα: ΑΠΟΦΟΙΤΗ Ιστορικού - Αρχαιολογικού / ΙΣΤΟΡΙΑ.
Ευχαριστώ: 7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rainbow » 20 Μαρ 2016, 10:55

Ναι, ακριβώς. Οι μάγκλ είναι οι κοινοί άνθρωποι.
πχ οι γονείς της Ερμιόνης ήταν "μαγκλ" και γι' αυτό την κατηγορούσαν ότι ήταν "λασποαίματη" οι οπαδοί του βόλντεμορτ ή κάποιοι του σλίθεριν.
Δεν είχε καθαρόαιμη καταγωγή, επειδή οι γονείς της ήταν κοινοί άνθρωποι. Το αντίθετο μπορεί να συμβεί όταν γεννιέται σε μια οικογένεια μάγων κάποιος χωρίς μαγικές ικανότητες - μόνο που τότε λέγεται σκουίμπ. Δηλαδή κάτι αντίστοιχο του μαγκλ.

Υπάρχει και Harry Potter wikia
http://harrypotter.wikia.com/wiki/Main_Page
What if we don't exist??
Άβαταρ μέλους
rainbow
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική: Τμήμα Ψυχολογίας
Φύλο: Ανελέητο :p
Ευχαριστώ: 39

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 22 Μαρ 2016, 21:11

Αλεξάνδρα K. έγραψε:Το avatar μου απεικονίζει το σύμβολο του οίκου του Σ. Σλίθεριν – από τα βιβλία του Harry Potter. Το σχέδιο είναι από το Pottermore. Δηλαδή καμία σχέση με τις ταινίες (που δεν μ’ αρέσουν – πλην της 3ης).
Το επέλεξα γιατί ο αγαπημένος μου χαρακτήρας από τα βιβλία είναι ο ίδιος με της Σελήνης, δηλαδή ο Snape. Θα μπορούσα να διαλέξω από το deviantart μια εικόνα του, μιας και υπάρχουν εκατοντάδες, αλλά τελικά διάλεξα το έμβλημα του Slytherin, γιατί πρώτον είναι ο επικεφαλής του οίκου και δεύτερον γιατί όπως και ο Snape, έτσι και το Slytherin είναι παρεξηγημένο. Έτσι επειδή εκφράζει κι εμένα, δηλαδή είναι η προτίμησή μου από τους τέσσερις οίκους (τώρα τελευταία κατάλαβα πως δεν είναι τόσο πολύ λόγω Snape) το έβαλα.

Σελήνη έγραψε:Δεν είναι καθόλου παρεξηγημένος. Ο οίκος του Σλίθεριν κατά βάση έχει πονηρούς και άπληστους μάγους, είτε για δόξα είτε για δύναμη. Τους πιο χαιρέκακους. Υπάρχουν πολλές εξαιρέσεις (Σνέιπ, Ντράκο/Ναρκίσα Μαλφόι -αναφέρομαι στο τελευταίο βιβλίο- κ.τ.λ.), αλλά η πλειονότητα δημιουργεί τον κανόνα στην προκειμένη περίπτωση. Ειδικά όταν μιλάμε για την περίοδο που υπάρχει και δρα ο Βολντεμορτ. :peace:
Spoiler:
Δεν είπα πώς δεν υπάρχουν και στους άλλους οίκους τέτοια παραδείγματα, αλλά το Σλίθεριν περνάει μπροστά και με διαφορά. :harhar:
Άσε που τα περισσότερα "ρατσιστικά" (δεν ξέρω πως να το θέσω ακριβώς λόγω του κόσμου που περιγράφει η Ρόουλινγκ) κρούσματα προέρχονται από μαθητές του οίκου του Σλίθεριν.

Αλεξάνδρα K. έγραψε:Εν μέρη έχεις δίκιο, αλλά δεν μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου. Πάντως αν σου απαντήσω εκτενώς θα είμαστε off topic.
Γι' αυτό το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως ό,τι είπα το βασίζω πέρα από την δική μου διαμορφωμένη άποψη (από καιρό) και στο κείμενο της ίδιας της Rowlling στο Pottermore για το Slytherin (αναφέρομαι στο κείμενο που και καλά είναι του επιμελητή για τους νεοφερμένους).

Εγώ συμφωνω με Αλεξανδρα, παρεξηγημένος οικος, όσα τεστακια έκανα καπότες για να καταταχτω σε κοιτωνα, ( :funny: ) στο Σλιθεριν με έβαζαν....ο κοιτωνας παιρνει μια χαρά μάγους με ικανότητες και μυαλό, απλά χάνουν τον δρόμο τους χωρίς την σωστή καθοδήγηση! αμα παρατηρήσετε έτσι έγινε με Βολντεμορτ, Σνειπ και Μαλφόι.
Και μην μου ξεχνάτε τον Ορατιο Σλαγκχορν! :peace: :peace:
Spoiler:
Μην πιστεύεις πούστη λόγια, πουτάνας μοιρολόγια και πολιτικών ευχολόγια!
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Καμία, έριξα μαύρη πέτρα να πουμε. Εύχομαι και για τους υπόλοιπους το ιδιο!!
Φύλο:
Ευχαριστώ: 26

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλεξάνδρα K. » 22 Μαρ 2016, 21:21

Κερέκη έγραψε:Εγώ συμφωνω με Αλεξανδρα, παρεξηγημένος οικος, όσα τεστακια έκανα καπότες για να καταταχτω σε κοιτωνα, ( :funny: ) στο Σλιθεριν με έβαζαν....ο κοιτωνας παιρνει μια χαρά μάγους με ικανότητες και μυαλό, απλά χάνουν τον δρόμο τους χωρίς την σωστή καθοδήγηση! αμα παρατηρήσετε έτσι έγινε με Βολντεμορτ, Σνειπ και Μαλφόι.
Και μην μου ξεχνάτε τον Ορατιο Σλαγκχορν! :peace: :peace:

:thxx:
Και να μην ξεχνάμε πως κι ο Μέρλιν από κει βγήκε.
Στην τελική είναι και παρατραβηγμένο (από την Ρόουλινγκ). Λες και όποιος πάει Σλίθεριν, αμέσως ταμπέλα- είναι κακός. Άμα είναι έτσι, μόλις τελειώνουν το σχολείο, να τους παρακολουθεί το υπουργείο, για μελλοντική παραβατική συμπεριφορά...
Άβαταρ μέλους
Αλεξάνδρα K.

Σχολή/Τμήμα: ΑΠΟΦΟΙΤΗ Ιστορικού - Αρχαιολογικού / ΙΣΤΟΡΙΑ.
Ευχαριστώ: 7

Επιστροφή στο Γενικές συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες