filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Σύγχρονοι Ηθικοί Προβληματισμοί

Περάστε ευχάριστα και δημιουργικά την ελεύθερή σας ώρα και γνωρίστε νέους φίλους.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΕΚΑΤΗΡΑ » 17 Φεβ 2016, 21:48

rainbow έγραψε:"Όσο κι αν ακούγεται σκληρό αυτό που θα πω, όταν ένας άνθρωπος είναι καθηλωμένος σε μια καρέκλα, το μυαλό του καθηλώνεται σιγά, σιγά σε μία ιδέα. Εγώ το λέω παράνοια, το λέω παραφροσύνη"

σχολιο 1

...........ειναι δραματικο να αποθεωνεται ως υπερφυης της νεας επιστημονικης εποχης ενα ανθρωπος που ζ με μηχανικη υποστηριξη και τον σερνουν στις διαλεξεις με μηνυματα που απλα εκπεμπει ο υπλογιστης του και κανεις βεβιαως δνε γνωριζει ποιο team τα γραφει ....η μορφη παραλυσιας που πασχει ο τυπος ουτε να ανπνευσει σωσατ δεν του επιτρεπει ειναι λοιπον ττο ακρον αωτον της υποκρισιας και τςη αισχροτητας της επιστημονιστικης το παραμορφωμενο αυτο σκελετωμενο σωμα να τραβολογουν οπως παλια τα παιδια τερα στα τσιρκα της επιστημης για να θαυμσουμε τις δηθεν φοβερες του θεωριες για το συμπαν ...τι στιγμη που αυτος ουτε να αναπνευσει με φυσιολογικο τροπο δνε μπορει πλεον ποσ μαλλον να σκεφτει το παραμικρο !!!διαβαστε για το συνδρομο του και θα καταλαβαιτε την πλεκτανη σχετικα με αυτο το αψυχο κουφαρι που το πηγαινοφερνουν σε διαλεξεις και που τον εχουν κανει τσιρκο τςη επιστημης !!!

ΝΟΜΙΖΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΑΠΕΙΚΟΝΙΖΕΤΑΙ Η ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΔΥΣΜΟΡΦΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΣΤΡΑΒΩΜΕΝΟΣ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ...
Άβαταρ μέλους
ΕΚΑΤΗΡΑ
Banned
Banned

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kostas230 » 18 Φεβ 2016, 13:23

"...........ειναι δραματικο να αποθεωνεται ως υπερφυης της νεας επιστημονικης εποχης ενα ανθρωπος που ζ με μηχανικη υποστηριξη και τον σερνουν στις διαλεξεις με μηνυματα που απλα εκπεμπει ο υπλογιστης του"

Αποθεώνεται σαν υπερφυής ο Hawking εξαιτίας της δουλειάς που έκανε πάνω στην ακτινοβολία μαύρων τρυπών, στη διατύπωση και απόδειξη των θεωρημάτων περί singularities στη Γενική Σχετικότητα καθώς και στη μαθηματική περιγραφή τους.

"κανεις βεβιαως δνε γνωριζει ποιο team τα γραφει"

Γράφονται από τον ίδιο. Ο μηχανισμός είναι αρκετά γνωστός. Το μόνο που φαίνεται από το post σου είναι ότι εσύ δε μπήκες στον κόπο να τον ψάξεις.

"η μορφη παραλυσιας που πασχει ο τυπος ουτε να ανπνευσει σωσατ δεν του επιτρεπει ειναι λοιπον ττο ακρον αωτον της υποκρισιας και τςη αισχροτητας της επιστημονιστικης το παραμορφωμενο αυτο σκελετωμενο σωμα να τραβολογουν οπως παλια τα παιδια τερα στα τσιρκα της επιστημης για να θαυμσουμε τις δηθεν φοβερες του θεωριες για το συμπαν"

Η νόσος από την οποία πάσχει ο Hawking ονομάζεται Νόσος του Λιου Γκέριγκ, και απλά ο εγκέφαλος αδυνατεί να "πει" στους μυς να κινούνται με αποτέλεσμα σιγά σιγά να ατροφούν. Αυτό φτάνει κάποια στιγμή στους πνεύμονες με αποτέλεσμα να πεθαίνει ο ασθενής πρακτικά από ασφυξία. Εντούτις, ο εγκέφαλος παραμένει ανέπαφος οπότε η ευφυΐα του είναι η ίδια που ήταν και πριν, αν όχι μεγαλύτερη.

Από 'κει και πέρα, τα άρθρα του Hawking παραμένουν σε peer-reviewed journals. Αυτό σημαίνει ότι τα αποτελέσματα μπορούν να αναπαραχθούν και να επιβεβαιωθούν από τρίτους. Ενδιαφέρομαι πάντως να μου δείξεις ένα λάθος που έχει ο Hawking. Αν μήτι άλλο, μπορεί η δουλειά σου να σε οδηγήσει σε κάνα βραβείο (Wolf, Fields, κ.λ.π.).

"ΝΟΜΙΖΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΑΠΕΙΚΟΝΙΖΕΤΑΙ Η ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΔΥΣΜΟΡΦΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΣΤΡΑΒΩΜΕΝΟΣ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ"

Το μόνο που απεικονίζεται εδώ είναι η βαθιά άγνοιά σου τόσο για το πως γίνεται η επιστήμη, όσο και για το έργο του Hawking.
Άβαταρ μέλους
kostas230

Σχολή/Τμήμα: Φυσικής, Πανεπιστημίου Πατρών
Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΕΚΑΤΗΡΑ » 18 Φεβ 2016, 16:31

σχολιο 2
....παιδια θελετε να πειτε οτι ενα ανθρωπος μαλλον οτι εχιε απομεινει απο αυτον πουδνε μπ[ορει να αναπνευσει καλα μονο τους εχιε το προνομιο να σκεφτεται και μαλιστα ως υπερφυης επιστημονας??χμμ ναι τοτε δεχομαι οτι μπορει αν και μονο αν απλα δνε εινα ανθρωπος αλλα ενα ανθρωποιεδες βιονικο κατασκευασμα καλωδιομενο της τενχητης νοημοσυνες ...σημασια εχιε τι μπορει να κανει μονο του.. αν αφηνονταν χωρις μηχανηματα απλα θα πεθαινε ...καποια στιγμη πιστευω οτι η βρωμα για τη εκμεταλλευση αυτου του πλασματος που λεγεται << χωκινς>>θα ξεσπασει και το το τεαμ που εινα πισω απο το κομπιουτερ του φαει διεθνη κατακραυγα εξαιτιας του μεγιστου ανθρωπιστικου ζητηματο,, να εκμεταλευονται καποιοι ενα ολικα αναπηρο ως εκθεμα υπερφυιας ...σα τους θεατρανθρωπους που επιδεικνυαν τα τερατωδη ατομα στα τσιρκα !!! !!

http://tvxs.gr/sites/default/files/arti ... 170771.jpg

....ειναι ντροπη να θεωρουμε οτι τιποτε παραφυσει και αισχρο δΕΝ συμβαινει οταν τετοια πλασματα που κανεις δνε γνωριζει αν εχουν επαφη με το περβαλλον τους καθως ουτε οι μυς του προωσπου τοου δνε λειτουργουν ,τα περιφερουν στα σαλονια των διαλεξεων ..πραγματικα προσωποποιηση του εκφυλισμου των κατεστημενων << επιστημων >> ντροπη μας !!!νομιζω οτι πρεπιε να υπαρξει διεθνης αντιδραση για τη περιπτωση χωκινς και να ξεσκεπαστει το team των εκμεταλλευτων κατι που πραγματικα θα βλαψιε ανεπανορθωτα το κυρος το διασημου Πανεπιστημιου της Οξφορδης

...ΤΟ ΠΛΗΓΜΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ !!!ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΟ ΠΛΑΣΜΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΟΣΥΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΕΚΠΝΕΥΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΤΕΙ ΠΡΙΝ ΞΕΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ !!!...

ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΝΘΡΩΠΟΕΙΔΕΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΜΑ ΤΗΣ ΒΙΟΝΙΚΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΤΗΣ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ ...ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΗΘΙΚΟΥ ΕΚΦΥΛΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ...ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΤΟΥΣ << ΝΕΟΘΕΟΚΡΑΤΙΑΣ >>...
Τελευταία επεξεργασία από ΕΚΑΤΗΡΑ και 18 Φεβ 2016, 16:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ΕΚΑΤΗΡΑ
Banned
Banned

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kostas230 » 18 Φεβ 2016, 17:02

Α, δηλαδή ας σκοτώνουμε τους ανάπηρους και όσους δε μπορούν να ζήσουν με τεχνική υποστήριξη; Ποια νομίζεις ότι είσαι που θα αποφασίσεις για το ποιος πρέπει να πεθάνει και ποιος όχι; Επιλογή του είναι να ζει μέχρι τώρα και να παράγει έργο. Αυτό τον γεμίζει.
Άβαταρ μέλους
kostas230

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kostas230 » 18 Φεβ 2016, 17:04

BTW, εφόσον πιστεύεις ότι παίζει εκμετάλλευσή του, μπορείς να μου πεις που ακριβώς έχει κάνει λάθος; Γιατί εγώ βλέπω ένα άτομο σε πλήρη ακινησία να παράγει πολύ περισσότερο έργο απ' ό,τι εσύ.
Άβαταρ μέλους
kostas230

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nat:) » 18 Φεβ 2016, 23:51

Κώστα, καλωσήρθες στο φόρουμ! :friends:
Ρίξε μια ματιά στους κανόνες λειτουργίας. Είναι καλό να αποφεύγονται τα συμπληρωματικά μηνύματα. Για να προσθέσεις ή να διορθώσεις κάτι στο μήνυμά σου, χρησιμοποίησε την επιλογή "επεξεργασία".
Καλωσόρισες και πάλι και καλή συνέχεια :peace2:
Vous n' avez pas des os en verre.
Vous pouvez vous cogner à la vie.
Si vous laissez passer cette chance alors,
avec le temps,
c' est votre coeur qui va devenir aussi sec et cassant que mon squelette.
Άβαταρ μέλους
Nat:)
Συντονίστρια Φιλολογικού Τμήματος
Συντονίστρια Φιλολογικού Τμήματος

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία (Κλασικό)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 19 Φεβ 2016, 14:11

Εγώ νόμιζα για τον μπουφο τον Λαζόπουλο θα λέγαμε.... :tongue: θεωρώ την δήλωση του αισχρή...ασε την αναπηρία στην ακρη και την παραλυσια, τι ορίζει ο κύριος ως παραφροσύνη; που κολλάει η αναπηρία με την παραφροσύνη;
Εννοω προφανώς ότι μπορεί να είναι κανείς απλά ανάπηρος, πχ δεν μπορεί να βαδίσει για χ ψ λόγο, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι παράφρων, και φυσικά κάποιος παράφρων δεν είναι ανάπηρος.
Υπαρχει βέβαια και το ενδεχόμενο ο κύριος να ήθελε να μιλήσει για την <<αναπηρια-δυσκαμψία>> σκέψης του Βόλφγκανγκ (αν και δεν πιστεύω ότι είναι δυσκαμπτος νοητικά) και να εκανε επέκταση στην ακαμψία στην οποια τον περιορίζει το καροτσάκι. Άστοχη ειρωνεία ακομη κι έτσι...
ΕΚΑΤΗΡΑ έγραψε:ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΝΘΡΩΠΟΕΙΔΕΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΜΑ ΤΗΣ ΒΙΟΝΙΚΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΤΗΣ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ ...ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΗΘΙΚΟΥ ΕΚΦΥΛΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ...ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΤΟΥΣ << ΝΕΟΘΕΟΚΡΑΤΙΑΣ >>...

Από ό,τι έχω γενικώς καταλάβει μαλλον δεν θεωρείς επιστήμες, αυτές τις επιστήμες που έχουμε τώρα, ίσως μιλάω λαϊκά, ε, βλέπεις η σπουδή στο "πανεπιστήμιο" εκεί οδηγεί... :tongue: σου είναι εύκολο να απαριθμησεις ποιες επιστήμες από όσες έχουμε τώρα θεωρείς σωστές επιστημες κατα την δική σου θεώρηση; τον Βασιλη δεν μπαίνω στο κόπο να ρωτήσω, ξέρω, η Αγία Γραφή θα μου πει
Κι αν σου είναι εύκολο, στο Περί θρησκείας όμως, να μας πεις τι ακριβως θεωρείς Θεό, θειστρια είπες είσαι, αλλα θειστες είναι και οι βουδιστές, και οι μουσουλμάνοι, και οι μάρτυρες του ιεχωβά, και οι σατανιστές ακομη.
Τελευταία επεξεργασία από Κερέκη και 19 Φεβ 2016, 14:28, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Spoiler:
Μην πιστεύεις πούστη λόγια, πουτάνας μοιρολόγια και πολιτικών ευχολόγια!
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Καμία, έριξα μαύρη πέτρα να πουμε. Εύχομαι και για τους υπόλοιπους το ιδιο!!
Φύλο:
Ευχαριστώ: 26

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΕΚΑΤΗΡΑ » 21 Φεβ 2016, 10:18

kostas230 έγραψε:Α, δηλαδή ας σκοτώνουμε τους ανάπηρους και όσους δε μπορούν να ζήσουν με τεχνική υποστήριξη; Ποια νομίζεις ότι είσαι που θα αποφασίσεις για το ποιος πρέπει να πεθάνει και ποιος όχι; Επιλογή του είναι να ζει μέχρι τώρα και να παράγει έργο. Αυτό τον γεμίζει.

σχολιο 3

Δημοσίευση από kostas230 » 18 Φεβ 2016, 17:02
Α, δηλαδή ας σκοτώνουμε τους ανάπηρους και όσους δε μπορούν να ζήσουν με τεχνική υποστήριξη; Ποια νομίζεις ότι είσαι που θα αποφασίσεις για το ποιος πρέπει να πεθάνει και ποιος όχι; Επιλογή του είναι να ζει μέχρι τώρα και να παράγει έργο. Αυτό τον γεμίζει.

.........δεν ειπα πουθενα για ευθανασια ..εεε νομιζω ...ειπα για τεχνητη υποστηριξη ..και μη εκμεταλλευση .. ατομα που κανει μας δνε ξερει πως νιωθουν γινονται σαν τα τερατακια των τσιρκων ,,, απαραδεκτο ... οσο για τι λαμπρες θεωριες που γραφει ο κομπιουτερ του πως γνωριζιες οτι τις γραφει αυτος .. τις αποδιεξεις εχιες ,, επειδη στο λενε οι δημοσιογραφοι ???..χμμ αυτοεινια μεγιστη αφελεια ...

εγω εδω χρησιμοποιω τηνλογικη μου .. οτιδ ηλαδη ενα ανθρωπος με τεχνητη υποιστηριξη αναπνοης κια γενικη ατροφια που στεκεται ορθιος και τον περιφερουν απλα ενα ενα βιονικο πλεον αναλωμα μιας ομαδας μεσα απο τη Οξφορδη ...

οποιος ξερει απο παραλυσιες γνωριζει οτι και ο εγκεφαλος παραλυει .. το πλασμα αυτο ειναι κατι σα κλινικα νεκρος που απλα ανοιγει ακομη τα ματια του .....ανα χαθει η τεχνητη υποστηριξη απλα θα πεθανει και απλα θα λυτρωθει ...

πιστευω οτι συντομα θα βγουν σκανδαλα σχετικα με τον "" υπερφυη ""επιστημονα του τσιρκουν των επιστημων και θα αποδεικτει το μεγεθος της απατης...να δω τοτε οι πρσκυνητες του τι θα εχουν να πουν .. χμ μαλλον θα πανε να βρουν αλλο ιδαλμα για προσκυνηση ... :worthy: καποιο ανθρωποι ακομη κι αν θεωρουνται σκληροι της επιστημης εχουθν μεσα τους την θεοκρατια .. αρκιε καποιος με κυροις να τοςυ εκθειασει κατι ... αυτοι τοτε σκυβουν και το προσκυνουν χωρις δευτερη κουβεντα ..ειναι τραγικο ...

... ειχα φιλο φυσικο .. οταν ηρθε ο Χωκινγς στην Αθηνα και θα <<μιλουσε >> το εκθεμα αυτο .. εκανε σαν τρελος να παει και να εξασφαλισει θεση ... << ερχεται ο ΘΕΟΣ >> ελεγε και ξαναλεγε ...και να σκεφτειτε οτι ειχε μαστερ και διδακτορικο στην βιοφυσικη .. αλιμονο .. τετοιοι ειναι η μεγαλη πλειοψηφια των επιστημονων ....καρτελοποιημενοι προσκυνητες και βαθυτατα αδιαλλακτοι αφιλοσφητοι παραλογμενοι φανατικοι κια θρησκοληπτοι με τα ιερα τους τερατα !!!αν τα πειραξεις σε εφαξαν στα τεσσερα .. φευ!!!!!!!!

Ποια νομίζεις ότι είσαι που θα αποφασίσεις για το ποιος πρέπει να πεθάνει και ποιος όχι; Επιλογή του είναι να ζει μέχρι τώρα και να παράγει έργο. Αυτό τον γεμίζει

.. σιγουρα δεν ειμαι ο κυρους επιστημονας σαν εσενα ... μπροστα σου ειμαι ενας ψαρας ...ψαρας ομως που δεν εχιε χασει ακομη τα λογικα του εν αντιθεσει με την μεγαλη πλειοψηφια των επιστημονων ( ευτυχως οχι ολοι ) που αποτελουν παραλογισμενους καταναλωτες επιστημονικων θεωριων απο το τσιρκο των κατεστημενων επιστημων ..

...σαν λογικος ψαρας που ειμαι μπροστα σε σενα .. εκφερω την γνωμη μου ..χμ αν μου επιτρεπεις .. αληθεια μου επιτρεπεις να λεω την γνωμη μου ???
Άβαταρ μέλους
ΕΚΑΤΗΡΑ
Banned
Banned

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rainbow » 21 Φεβ 2016, 10:31

ΕΚΑΤΗΡΑ έγραψε:αποιο ανθρωποι ακομη κι αν θεωρουνται σκληροι της επιστημης εχουθν μεσα τους την θεοκρατια .. αρκει καποιος με κυρος να τους εκθειασει κατι ... αυτοι τοτε σκυβουν και το προσκυνουν χωρις δευτερη κουβεντα ..ειναι τραγικο ...

Νομιζω συμφωνώ ως προς αυτό, με την έννοια ότι πολλές φορές άνθρωποι από τον χώρο των επιστημών, υποστηρίζουν μια ιδέα ή έναν άνθρωπο σε υπερβολικό βαθμό σαν να τον θεοποιούν. Προφανώς, ένας πραγματικά σωστός επιστήμονας καλό θα ήταν να είναι πιο "συγκρατημένα" αισιόδοξος σχετικά με ανακαλύψεις, άλλωστε η επιστημονική μέθοδος προυποθέτει συνεχή επανεξέταση και αμφισβήτηση των δεδομένων.

Το θέμα που έχουμε θίξει εδώ όμως αφορά τα ανθρώπινα δικαιώματα και την προκατάληψη που έχει ο κόσμος ως προς τους ανθρώπους με κάποιο πρόβλημα αναπηρικό. Θεωρώ ότι ναι μεν δεν ειναι ζωή αυτή για κάποιον που ζει όπως ο Χώκινγκ, στερημένος από κάθε απόλαυση και κάθε δραστηριότητα που κάνουν οι υπόλοιποι άνθρωποι, αλλά ο ίδιος είναι πολύτιμος για την ανθρωπότητα με τις γνώσεις του και ένα τέτοιο μυαλό όπως αυτό, θα ήταν κρίμα να σβήσει. Το κατά πόσο ο ίδιος θέλει να ζει έτσι είναι ένα θέμα που αφορά τον ίδιο και κανέναν άλλο.
What if we don't exist??
Άβαταρ μέλους
rainbow
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική: Τμήμα Ψυχολογίας
Φύλο: Ανελέητο :p
Ευχαριστώ: 39

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rainbow » 12 Μαρ 2017, 17:07

Ποια είναι η γνώμη σας για την ευθανασία;
Και σε τι διαφέρει για σας απο την υπο-βοηθούμενη αυτοκτονία;
What if we don't exist??
Άβαταρ μέλους
rainbow
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλεξάνδρα K. » 12 Μαρ 2017, 20:18

Από καθαρά προσωπική μου άποψη και μόνο, θεωρώ πως στην ΟΥΣΙΑ δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ των δύο παραπάνω όρων. Εκτός από μια διαδικαστική διαφορά, και σε ορισμένες περιπτώσεις, όσον αφορά στην ευθανασία. Η διαφορά αυτή είναι πως σε αντίθεση με την αυτοκτονία, όπου πάντα η απόφαση παίρνεται, και εγκρίνεται από τον μέλλοντα αποθανόντα, στην ευθανασία μπορεί και κάποιος άλλος, χωρίς την έγκρισή του, να την αποφασίσει, όπως βλέπουμε σε περιπτώσεις ασθενών που πέφτουν ξαφνικά σε κόμμα, και δεν έχουν εκφράσει πρωτύτερα κάποια τέτοια επιθυμία, και η απόφαση παίρνεται από τον στενότερο συγγενή τους, που στην τελική μπορεί να μην είναι και τόσο στενός (σπανιότερα).
Όπως και να έχει όμως το πράγμα, εγώ προσωπικά δεν συμφωνώ με τον ιδιόβουλο τερματισμό της ζωής, όπως και αν αυτός διαπραχθεί, είτε με ευθανασία, είτε με αυτοκτονία. Όποιες κι αν είναι οι συνθήκες, και όσο μικρό και αν διαφαίνεται το προσδόκιμο της ζωής (που στην ουσία κανείς δεν ξέρει την μέρα και την ώρα του θανάτου του).
Αλλά όπως είπα και παραπάνω αυτή είναι η άποψη μου, διαμορφωμένη από τα πιστεύω μου.
Ωστόσο θεωρώ πως το κράτος θα έπρεπε να θεωρεί την ευθανασία, και αναφέρομαι κυρίως στο "βγάλσιμο της πρίζας", ως ανθρωποκτονία από πρόθεση. Γιατί επιστημονικά αποδεδειγμένα από γιατρούς, ζωή στο ανθρώπινο σώμα υπάρχει όσο χτυπάει η καρδιά. Αυτό σημαίνει πως και το έμβρυο και ο γεννημένος άνθρωπος ζεί μέχρι να πάψει να χτυπάει η καρδιά του, ασχέτως αν λειτουργεί πλήρως ή όχι ο εγκέφαλός του, που νομίζω πως έχει αποδειχθεί πως οι άνθρωποι σε κόμμα ακούν τους περιβάλλοντες ήχους. Επίσης σε κόμμα τα νεφρά και το συκώτι, αλλά και άλλα ζωτικά όργανα λειτουργούν κανονικά.
Το χειρότερο σε αυτήν την περίπτωση πάντως είναι πως την απόφαση την παίρνουν κάποιοι άλλοι, οι οποίοι βασίζονται στην βολή τους και την καλοπέρασή τους.
Αν δεν έχει δηλώσει, εγγράφως και με καθ' όλη την νομιμότητα ο ασθενής πως σε συγκεκριμένες καταστάσεις και περιπτώσεις επιθυμεί να του γίνει ευθανασία, δεν μπορεί κανείς να του το επιβάλλει.
Αλλά και πάλι, αν το έχει ζητήσει, μπορεί οι συνθήκες για τις οποίες το ζήτησε να μην πληρούν ακριβώς τις προδιαγραφές, αφού δεν μπορείς να τα προβλέψεις και να τα υπολογίσεις όλα επ' ακριβώς.
Αυτό πάντως που κανένας "δεν θυμάται" σε τέτοιες περιπτώσεις είναι πως ο νόμος επιτρέπει στον στενότερο συγγενή να παίρνει τις ιατρικές αποφάσεις για τον ασθενή, αλλά με σκοπό τον αγώνα του γιατρού για την θεραπεία του ασθενή, όχι για το αν βολεύει ή όχι το νοσοκομείο να παρέχει κρεβάτι στον ασθενή, ή αν βολεύει τους συγγενείς να τον φροντίζουν, αν βρίσκεται σε μακροχρόνιο κόμμα.
Πάντως κανείς δεν πρέπει να ξεχνάει πως και λάθος διαγνώσεις γίνονται, αλλά και ακόμα και αν ο γιατρός δώσει διορία ενός χ χρονικού διαστήματος, ο θάνατος από άλλα, μερικές φορές και τελείως άσχετα αίτια, μπορεί να επέλθει ξαφνικά, σε μια στιγμή πολύ νωρίτερα από το αναμενόμενο.
Γι' αυτό καλύτερα να εκμεταλλευτούμε όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο ζωής έχουμε σε αυτόν τον κόσμο, και να κάνουμε κάτι χρήσιμο για τον εαυτόν μας, την ψυχή μας (για όσους πιστεύουν), για τους συνανθρώπους μας, και τον κόσμο γενικότερα.
Δεν είναι σώφρον να δειλιάζουμε μπροστά σε μια δυσκολία, και να κοιτάμε μόνο το ΕΓΩ μας (γιατί στην ουσία δεν φροντίζουμε ούτε το σώμα μας ούτε την ψυχή μας).
Και στην τελική η αυτοκτονία, όπως κι αν ονομάζεται, στερεί μια ζωή, όχι από τον θανόντα, αλλά από τους οικείους του, τους οποίους δεν τους ρωτά και εγωιστικά τους πληγώνει.

Κάτι άλλο που κατά την γνώμη μου είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο εφαρμόζεται, είναι πως οι άνθρωποι που επιθυμούν την ευθανασία ή την αυτοκτονία θα πρέπει να εξετάζονται από ψυχολόγο, κυρίως για κατάθλιψη, και αν είναι δυνατόν να το επιβάλλει το κράτος και διά νόμου.
Γιατί σίγουρα για να θες να τερματίσεις την ζωή σου, σημαίνει πως δεν βρίσκεις κάτι "αξιόλογο" σε αυτήν.
Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως το "αξιόλογο" το δικό τους είναι πραγματικά αξιόλογο. Όλοι έχουμε όνειρα και επιθυμίες, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως αν τα πράγματα δεν έρθουν έτσι όπως τα θέλουμε, αμέσως- ΘΑΝΑΤΟΣ.
Αν δουλεύει ο εγκέφαλός, σήμερα με την τεχνολογία που έχουμε (και η οποία στην τελική είναι αυτή που καταφέρνει να κρατήσει το υπόλοιπο σώμα ζωντανό και υγιές) παρέχονται οι δυνατότητες σε αυτούς τους ανθρώπους να κάνουν κάτι χρήσιμο, για την κοινωνία, τους συνανθρώπους τους και τον ίδιο τους τον εαυτό φυσικά.
Αλλιώς αν λέμε πως, πάει έμεινα ανάπηρος (με οποιαδήποτε αναπηρία), ή έμεινα παραπληγικός και δεν μπορώ να περπατήσω, να παντρευτώ ή να έχω φίλους (που τα 2 τελευταία δεν αποκλείονται), δεν υπάρχει πλέον για μένα ζωή, κατά την γνώμη μου, είναι καθαρή λιποψυχία, προερχόμενη από τον εγωισμό μας, που τα θέλουμε όλα να γίνονται όπως τα σχεδιάζουμε, λες και τα ξέρουμε όλα και έχουμε υπολογίσει όλες τις λεπτομέρειες για τα μελλοντικά γεγονότα της ζωής μας.

Και η "υπό- βοηθούμενη" αυτοκτονία, ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, είναι καθαρά αυτοκτονία από την πλευρά του θανόντα, και ανθρωποκτονία για όσους τον "βοηθούν".
Υπνωτικά ή ασπιρίνες προμηθεύεται ο καθένας πανεύκολα. Δεν πονάς, δεν κάνεις το σπίτι χάλια με αίματα και εγκεφάλους, και φυσικά δεν επιβαρύνεις την ψυχή και την συνείδηση κανενός άλλου με τον θάνατό σου.
Δεν καταλαβαίνω γιατί να βάζουν άλλους να τους δώσουν θανατηφόρες δώσεις φαρμάκων. Αν νομίζουν πως δεν φέρουν έτσι την ευθύνη για τον θάνατό τους, αλλά την περνάνε σε άλλους, και γενικότερα έτσι καθησυχάζουν την συνείδησή τους, μάλλον απαραιτήτως πρέπει να επέμβει η ιατρική (της ψυχής).
Για όσους δέχονται να βοηθήσουν σε αυτοκτονία, πιστεύω πάλι πως πρέπει να κοιταχτούν, αν πραγματικά πιστεύουν πως δεν φέρουν ευθύνη για την αφαίρεση της ζωής. Γιατί όπως και αν το δει κανείς, από νομικής πλευράς ο άνθρωπος μπορεί να αποφασίζει για την ζωή του, οι άλλοι με ποιά νομική υπόσταση βοηθούν ή όπως γίνεται στην πραγματικότητα είναι οι μόνοι που χορηγούν την θανατηφόρα δώσει στον οργανισμό του, και πιστεύουν πως δεν φέρουν καμία ευθύνη για τον θάνατό του;;;
Από ηθικής και για κάποιους θεολογικής πλευράς κανείς δεν πρέπει να βοηθάει στην ιδιόβουλη αφαίρεση ζωής κάποιου, ο οποίος μπορεί να πάσχει και από ψυχολογικά προβλήματα. Γιατί είναι καθαρά ανθρωποκτονία όταν αφαιρείς ζωή άλλου. Στην πραγματικότητα θα έπρεπε να προσπαθήσουν να τον αποτρέψουν.
Αλλά φυσικά αν πληρώνονται αδρά από την εκμετάλλευση των ψυχολογικών κάποιων βασανισμένων ανθρώπων, δεν νομίζω να τους προβληματίζουν η ηθική ή η δικαιοσύνη (που είναι τυφλή, μόνο σε ορισμένες περιπτώσεις)....
Άβαταρ μέλους
Αλεξάνδρα K.

Σχολή/Τμήμα: ΑΠΟΦΟΙΤΗ Ιστορικού - Αρχαιολογικού / ΙΣΤΟΡΙΑ.
Ευχαριστώ: 7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rainbow » 14 Μαρ 2017, 21:11

Αλεξάνδρα K. έγραψε:
Δεν είναι σώφρον να δειλιάζουμε μπροστά σε μια δυσκολία, και να κοιτάμε μόνο το ΕΓΩ μας (γιατί στην ουσία δεν φροντίζουμε ούτε το σώμα μας ούτε την ψυχή μας).Και στην τελική η αυτοκτονία, όπως κι αν ονομάζεται, στερεί μια ζωή, όχι από τον θανόντα, αλλά από τους οικείους του, τους οποίους δεν τους ρωτά και εγωιστικά τους πληγώνει.

Έχεις δίκιο ότι η αυτοκτονία πληγώνει περισσότερο αυτούς που "μένουν" παρά αυτούς που "φεύγουν"
Βασική είναι η διερεύνηση των κινήτρων του ατόμου που αυτοκτονεί, καθώς υπάρχουν πολλοί λόγοι που κάποιος φτάνει στο σημείο αυτό.
Σε περιπτώσεις βαριάς κατάθλιψης ας πούμε το άτομο "υποφέρει" που ζει και θέλει να σταματήσει να νιώθει πόνο.

Αλεξάνδρα K. έγραψε:Αν δουλεύει ο εγκέφαλός, σήμερα με την τεχνολογία που έχουμε (και η οποία στην τελική είναι αυτή που καταφέρνει να κρατήσει το υπόλοιπο σώμα ζωντανό και υγιές) παρέχονται οι δυνατότητες σε αυτούς τους ανθρώπους να κάνουν κάτι χρήσιμο, για την κοινωνία, τους συνανθρώπους τους και τον ίδιο τους τον εαυτό φυσικά.
Αλλιώς αν λέμε πως, πάει έμεινα ανάπηρος (με οποιαδήποτε αναπηρία), ή έμεινα παραπληγικός και δεν μπορώ να περπατήσω, να παντρευτώ ή να έχω φίλους (που τα 2 τελευταία δεν αποκλείονται), δεν υπάρχει πλέον για μένα ζωή, κατά την γνώμη μου, είναι καθαρή λιποψυχία, προερχόμενη από τον εγωισμό μας, που τα θέλουμε όλα να γίνονται όπως τα σχεδιάζουμε, λες και τα ξέρουμε όλα και έχουμε υπολογίσει όλες τις λεπτομέρειες για τα μελλοντικά γεγονότα της ζωής μας.

Δεν μπορείς να πεις ότι είναι δειλία, γιατί διαφορετικά αντιδρά ο κάθε χαρακτήρας.
Ναι μεν λειτουργεί ο εγκέφαλός τους, αλλά μπορεί να "νιώθουν νεκροί" ή να βασανίζονται περισσότερο.
Δεν είναι θέμα εγωισμού δηλαδή, είναι θέμα προσωπικής αντοχής.

Αλεξάνδρα K. έγραψε:Από ηθικής και για κάποιους θεολογικής πλευράς κανείς δεν πρέπει να βοηθάει στην ιδιόβουλη αφαίρεση ζωής κάποιου, ο οποίος μπορεί να πάσχει και από ψυχολογικά προβλήματα. Γιατί είναι καθαρά ανθρωποκτονία όταν αφαιρείς ζωή άλλου. Στην πραγματικότητα θα έπρεπε να προσπαθήσουν να τον αποτρέψουν.

Σωστά, γι αυτό και όπως είπε πρέπει να γίνεται εξέταση του ατόμου από ψυχολόγο.
Το θέμα είναι ότι η ευθανασία συντελείται όταν δεν υπάρχει πρόοδος της υγείας του ασθενούς ή όταν το ίδιο το άτομο υποφέρει πολύ από κάποιο σωματικό πρόβλημα. Το ηθικό ερώτημα είναι το εξής: είναι θεμιτό να αφαιρούμε τη ζωή από κάποιον που δε θέλει να ζήσει ή πρέπει να τον εξαναγκάζουμε να ζήσει ενώ δε θέλει; Δεδομένου ότι υποφέρει κλινικά είτε με σωματική παραλυσία/κώμα κλπ είτε με βαριά κατάθλιψη (όπου υπάρχει διαταραχή της βιοχημείας του εγκεφάλου με αποτέλεσμα να νιώθει μόνιμα ένα "κενο" συναισθημάτων το άτομο)

Συμφωνώ κατά τ' άλλα με όλα τα υπόλοιπα
What if we don't exist??
Άβαταρ μέλους
rainbow
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικές συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση