filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΨΧ63 || Ψυχομετρία Α΄

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του Τμήματος Προγράμματος Ψυχολογίας.

Συντονιστής: Σελήνη

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος)
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mania » 27 Ιαν 2010, 21:18

Ναι βρε αυτα ειναι μονο!οι σημειωσεις του!
Παιδια ξερετε κανενα σος??εχω πελαγωσει τελειως...ειδικα εκει με την αναλυση παραγοντων επαθα σοκ!!!!!! :sadbye:
πρεπει να ξερουμε να κανουμε αναλυση παραγοντων???σε καθε προταση που διαβαζα ειχα τουλαχιστον μια αγνωστη λεξη!!!!!!
βοηθειααααα!!!! :bangin:
ειναι ωραιο να κανεις ονειρα....
κ ας μη βγουν ποτε αληθινα...
Άβαταρ μέλους
mania

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό tatta » 27 Ιαν 2010, 21:19

Ναι, το παρατηρησα... και εγω καπως ετσι θα το κανω... εχεις ακουσει τιποτα για θεματα?να δωσω σε κατι εμφαση??
Άβαταρ μέλους
tatta

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό tatta » 27 Ιαν 2010, 21:20

μανιαααααααααααααααααααααααααααααα
βασω
Άβαταρ μέλους
tatta

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mania » 27 Ιαν 2010, 21:23

σε καταλαβααααααα!!! :lola:
δεν την παλευω με αυτο το μαθημα καθολου!!σκεφτομαι να περασω στην παρανομια!!!!!αλλα κ αυτο να γινει μηπως θα καταλαβαινω τι ζηταει για να βρω που ειναι στις σημειωσεις????
Άβαταρ μέλους
mania

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Theodora18 » 27 Ιαν 2010, 21:25

ελα ντε! και εγω που ειδα μικρη υλη κ χαρηκα... :( τωρα μετανιωνω ολες τις φορες που δε πηγα. εδω πληρωνονται ολα. :sadbye:
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε, πώς να συνδέσουμε περιθώρια κι ουρανό;
Άβαταρ μέλους
Theodora18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mania » 27 Ιαν 2010, 21:32

κ εγω το ιδιο!μετανιωνω!!κ απ οτι διαβαζω επειδη ειναι πιο μικρη η υλη θελει να τα ξερουμε ολα..και καλα!!!!θα τρελαθω,θα....απ το παραθυρο!!!
Άβαταρ μέλους
mania

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Theodora18 » 27 Ιαν 2010, 21:34

κι εγω θα ... απτο παραθυρο, κι ειμαι και στο δευτερο οροφο σιγα μην παθω τιποτα, τσαμπα κοπος...
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε, πώς να συνδέσουμε περιθώρια κι ουρανό;
Άβαταρ μέλους
Theodora18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό tatta » 27 Ιαν 2010, 21:40

τα ιδια εκανα κ νααααα!!!
Άβαταρ μέλους
tatta

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό tatta » 27 Ιαν 2010, 21:43

κοριτσια ηρεμηστε!!! μυλωνας ειναι αυτος!! μην σκιαζεστε@γλυκος,πραος,ευκολα θεματα... ετσι να σκεφτομαστε... θετικα.. μανια,σκ διαβασματακι σε ψηνει??
Άβαταρ μέλους
tatta

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Theodora18 » 27 Ιαν 2010, 21:44

tatta έγραψε:κοριτσια ηρεμηστε!!! μυλωνας ειναι αυτος!! μην σκιαζεστε@γλυκος,πραος,ευκολα θεματα... ετσι να σκεφτομαστε... θετικα.. μανια,σκ διαβασματακι σε ψηνει??

οκ.. εχεις δικιο... δε θα π...χτω απτο παραθυρο, θα π....χτω στο διαβασμα :cool:
Άβαταρ μέλους
Theodora18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mania » 27 Ιαν 2010, 21:46

ηρεμια ηρεμια!!!στην τελικη ενα 5 θα μας κατσει με καποιο τροπο δε μπορει!!
Άβαταρ μέλους
mania

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xrysa21 » 28 Ιαν 2010, 18:12

παιδια ηρεμηστε. λοιπον περισυ εβαλε μια ερωτηση για την αναλυση παραγοντων αλλα ζητουσε απλα να πουμε τι γνωριζουμε γενικα για αυτο και για την εφαρμογη τους στην ψυχομετρια. ενα αλλο θεμα ηταν τα σταδια αναπτυξης ενος τεστ, αλλη μια νομιζω για τους κινδυνους βαθμολογησης(δεν θυμαμαι πολυ καλα) και μια ασκηση που η μιση ηταν παλι θεωρητικη και η αλλη μιση εφαρμογες. πραγμα που σημαινει οτι αν διαβαζες τα τρανταχτα σημεια εγραφες μρχρι και εφτα. καπως ετσι θα κινηθει και φετος λογικα. ειπε οτι θα βαλει θεματα με τα οποια θα μπορουμε ανετα να περασουμε.
Άβαταρ μέλους
xrysa21

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mania » 28 Ιαν 2010, 18:36

να σαι καλα βρε Χρυσα!με ξεαγχωσες αρκετα!παω να διαβασω καλα τη θεωρια και ο,τι κατσει!!καλη επιτυχια σε ολους :peace2:
Άβαταρ μέλους
mania

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kostas90 » 01 Φεβ 2010, 11:04

να ρωτησω εγω. εχω το βιβλιο της ψυχομετριας και το Αθηνα αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη με την υλη και σε 2 μερες δινω. μπορει καποιος να με διαφωτισει ειτε στις σελιδες συγκεκριμενα ειτε σε κατι παρομοιο? γιατι προσπαθω να βρω στο βιβλιο τα θεματα που εχει στην υλη αλλα δεν φαινονται να υπαρχουν καν μεσα στο βιβλιο :confused: η οποια βοηθεια θα εκτιμηθει παρα πολυ :up:
Άβαταρ μέλους
kostas90

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό c » 01 Φεβ 2010, 14:00

εγώ απ'ό,τι έχω καταλάβει σύμφωνα με τις θεματικές ενότητες, στην ύλη είναι μόνο οι σημειώσεις του.
με τις οποίες τα έχω βρει πολύ σκούρα κιόλας... :confused:
Άβαταρ μέλους
c

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kostas90 » 01 Φεβ 2010, 14:27

κ εγω τα ιδια. ωρες και μερες δεν ξερει κανενας? ειχα παει δευτερα στις 2.30 και ηταν κλειστα...
Άβαταρ μέλους
kostas90

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό c » 04 Φεβ 2010, 00:12

παιδιά τι έβαλε τελικά?μπορεί κάποιος να ανεβάσει τα θέματα?
Άβαταρ μέλους
c

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό tatta » 04 Φεβ 2010, 01:10

Γεια σας! Ο Μυλωνας σημερα,οπως παντα ιδιαιτερα ευθυμος, έδωσε τα εξης θεματα που ηταν ισοβαθμα.
1. κλιμακες ισων διαστηματων ή ισων λογων? τι θα προτιμουσατε για να εξετασετε την οπτικο-κινητικη δεξιοτητα με διαδικασια δεκα μετρησεων?(καπως ετσι τεσπα)

2. Εδωσε εναν πινακα με βασικα στατιστικα στοιχεια 20 ερωτησεων. Ζητουσε να βρουμε ποιο-α ερωτηματα θα απαλειφαμε για να βελτιωθει η εσωτερικη συναφεια. Γιατι ο δεικτης α ηταν στατιστικα σχετικα ασημαντος 0,68. Μετα την αφαερεση των προβληματικων ερωτηματων ποιος θα ειναι ο νεος δεικτης α?

3. Ποια προυποθεση της αναλυσης παραγοντων ειναι η πιο σημαντικη, κατα την γνωμη σας,για κλιμακα 30 βαθμιδων νομιζω?????
Άβαταρ μέλους
tatta

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Niki1 » 04 Φεβ 2010, 18:19

μπορείτε να μου πείτε την απάντηση στι δεύτερο ερώτημα??ποια είναι η απάντηση και ποιό ερώτημα η΄ταν το σωστό??ποιά προυπόθεση έπρεπε να διαλέξουμε στο τρίτο ερώτημα και με ποιά κλίμακα θα μετρούσαμε στο πρώτο..όποιοσ ξέρει ας μου απαντήσει γιατί εχώ άγχος να δω αν το πέρασα..ευχαριστώ εκ των προτέρων..
Άβαταρ μέλους
Niki1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ntoraki » 05 Φεβ 2010, 19:40

και εγω τις ιδιες αποριες εχω.Θελεις να συγκρινουμε τι γραψαμε?Λοιπον εγω στο 1ο θέμα έβαλα κλιμακες ισων διαστημάτων.Στο τριτο αφου μας έλεγε οτι η κλίμακα είναι 30 ερωτησεων έγραψα σαν σημαντικοτερη προυπόθεση να είναι οι ερωτηθέντες 4 φορες περισσότεροι από τις ερωτήσεις.Τώρα στο 2ο θέμα αφαίρεσα τα ερωτήματα 4 και 10.και τον καινούργιο δείκτη α τον υπολόγισα γυρω στο 0.72 που ήταν η τιμή που θα είχε ο α αν αφαιρούσαμε το ερώτημα 10 συμφωνα με τον πίνακα.Δεν είμαι καθόλου σίγουρη όμως και θα χαιρόμουν να μου πεις τι απαντησες κι εσυ να τα διασταυρώσουμε.
Άβαταρ μέλους
ntoraki

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Τμήματος Ψυχολογίας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες