filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΨΧ50 || Ψυχοδιαγνωστική

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του Τμήματος Προγράμματος Ψυχολογίας.

Συντονιστής: Σελήνη

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος)
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

ΨΧ50 || Ψυχοδιαγνωστική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikos » 07 Ιούλ 2007, 07:30

ξέρει κανείς απο που πέρνουμε το βιβλίο και ποια είναι η ύλη του μαθήματος?δεν εχω βρει σχετική ανακοίνωση και το δίνω(!?!) αυτη τη βδομάδα... :(
Άβαταρ μέλους
nikos

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vousvous » 11 Ιούλ 2007, 13:52

δεν ξέρω αν απαντώ πολύ αργά αλλά δυστυχώς δεν μπορείς να δώσεις αυτό το μάθημα, γιατί έχει υποχρεωτική εργασία, την οποία την παραδίδεις στην εξέταση. Η εργασια δεν είναι χρονοβόρα, αλλά χρειάζεται να έχεις παρακολουθήσει το μάθημα.

Δεν γράφω άλλα, διότι μάλλον θα τα έχεις μάθει ήδη.
Στην περίπτωση που δεν έχεις ενημερωθεί, στείλε μου μηνυμα ή δημοσίευσε την απάντηση σου εδώ.
Άβαταρ μέλους
vousvous

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikos » 11 Ιούλ 2007, 14:06

όντως δεν προλαβαίνω.ξέρεις από που παίρνω το βιβλίο (τουλάχιστον να το έχω) και ποιο είναι το θέμα της εργασίας να το ξέρω για Σεπτέμβρη?
Yπάρχει πάντα ένα αύριο και η ζωή μας δίνει κι άλλες ευκαιρίες για να κάνουμε τα πράγματα όπως πρέπει, αλλά σε περίπτωση που κάνω λάθος και μας μένει μόνο το σήμερα, θα 'θελα να σου πω πόσο σ΄αγαπώ κι ότι σε ευχαριστώ...
Άβαταρ μέλους
nikos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vousvous » 11 Ιούλ 2007, 14:34

Δεν υπάρχει βιβλίο. Η Χριστοπούλου έχει κάποιες σημειώσεις, οι οποίες είναι οι ίδιες και για το μάθημα Μέτρηση και Αξιολόγηση (αν το έχεις πάρει). Νομίζω ότι μπορείς να τις προμηθευτείς από το Επίκεντρο ή να τις βγάλεις φωτοτυπία από τη βιβλιοθήκη.

Θεωρητικά, είναι προαπαιτούμενο το να πάρεις το μάθημα της Μέτρησης και Αξιολόγησης, όχι για τυπικούς λόγους, αλλά γιατί στην ουσία η Ψυχοδιαγνωστική είναι η έμπρακτη εφαρμογή της ύλης της Μέτρησης κα Αξιολόγησης.

Η εργασία είναι η χορήγηση μιας μπαταρίας ψυχολογικών τεστ (Bender-Gestalt, House-Tree-Person) καθώς και η διενέργεια μιας συνέντευξης σε ένα άτομο. Το άτομο αυτό ε΄να καλύτερα να μην το γνωίζεις, διότι ενδέχεται να ανακαλύψεις διάφορα κλινικά συμπτώματα, πράγμα που δεν θα το ήθελες για ένα φίλο σου.

Η εργασία λοιπόν περιλαμβάνει τα πρωτότυπα σχέδια του ατόμου στις δοκιμασίες τεστ, καθώς επίσης και την σύνταξη μιας αναφοράς, στην οποία αναφέρονται τα αίτια παραπομπής, τα ευρηματα και τις προτάσεις για θεραπεία.

Δεν ξέρω αν σου ακούγεται ελκυστικό, η αλήθεια είναι ότι είναι το μόνο εφαρμοσμένο κλινικό μάθημα της σχολής. Αν επιλέξεις να το δώσεις και θέλεις βοήθεια για την σύνταξη της αναφοράς, επικοινώνησε μαζί μου.
Άβαταρ μέλους
vousvous

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikos » 11 Ιούλ 2007, 22:34

μου ακούγεται πολύ καλό γι αυτό θα το πάρω απ την αρχή και θα προσπαθήσω να το παρακολουθήσω!Σ ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως!!! :)
Yπάρχει πάντα ένα αύριο και η ζωή μας δίνει κι άλλες ευκαιρίες για να κάνουμε τα πράγματα όπως πρέπει, αλλά σε περίπτωση που κάνω λάθος και μας μένει μόνο το σήμερα, θα 'θελα να σου πω πόσο σ΄αγαπώ κι ότι σε ευχαριστώ...
Άβαταρ μέλους
nikos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vousvous » 12 Ιούλ 2007, 06:23

Οκ, εάν είναι να το παρακολουθήσεις, τότε σίγουρα να επιλέξεις να παρουσιάσεις την εργασία σου στην τάξη.

Είναι προτιμώτερο γιατί, και ξεμπερδεύεις γρήγορα με την εργασία, και σου γίνονται διάφορες παρατηρήσεις, επομένως είναι σίγουρο ότι θα πάρεις καλό βαθμό. Η παρουσιαση άλλωστε γίνεται μέσα σε ένα κλίμα πολύ φιλικό.

Καλή συνέχεια!
Άβαταρ μέλους
vousvous

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ioko » 22 Μάιος 2008, 12:07

ξερει κανεις βιβλιο κ υλη?? :help:
Άβαταρ μέλους
ioko

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό luz87 » 22 Μάιος 2008, 13:21

το παρακολουθω αρκετα, αλλα δν εχει πει τιποτα ουτε για υλη ουτε για βιβλιο. το μαθημα εχει υποχρεωτικη εργασια, και στα μαθηματα παρουσιαζουν εργασιες κ τις σχολιαζουμε!
Άβαταρ μέλους
luz87
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ioko » 22 Μάιος 2008, 17:52

αμα μαθεις κατι παραπανω σε παρακαλω πες..

σ' ευχαριστω παντως.. :up:
Άβαταρ μέλους
ioko

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό diastyl » 03 Ιουν 2008, 11:29

Αληθεια γιατι εχω κανα μηνα να ερθω, σας εχει ενημερωσει για το πως θα γραψουμε στο τελος το report και ποτε θα παραδοσουμε την εργασια οσοι δεν παρουσιασαμε στην ταξη; :bookread:
LORD OF THE SINS
Άβαταρ μέλους
diastyl

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Danae » 23 Ιουν 2008, 14:08

Καλησπέρα παιδιά! Μήπως ξέρει κανείς την ύλη για την Ψυχοδιαγνωστική?
Έψαξα σε όλο τον 5ο όροφο αλλά δεν την βρήκα πουθενά!Παρακαλώ όποιος ξέρει κάτι!!!:)
Ευχαριστώ πολύυυυυ
Άβαταρ μέλους
Danae

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό luz87 » 23 Ιουν 2008, 21:21

απ οσο ξερω,στο μαθημα δν υπαρχει υλη. δλδ πρεπει να εχεις διαβασει το βιβλιο απο τη μετρηση κ αξιολογηση προσωπικοτητας, κ στην εξεταση θα δωσει να ερμηνευσουμε ενα τεστ. κ μετα ειναι κ η εργασια π πρεπει να παραδωσουμε.
Άβαταρ μέλους
luz87
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό diastyl » 24 Ιουν 2008, 08:33

:mad2: Ρε παιδια, ελεος πια με αυτην την υλη. Μηπως μπορει καποιος να μας πληροφορησει για την αναφορα που πρεπει να δωσουμε μαζι με την εργασια; Σας εχει δωσει πληροφοριες πως συντασεται; :friends: βοηθηστε οσο μπορειται συμφορουμιτες...
LORD OF THE SINS
Άβαταρ μέλους
diastyl

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό penelope » 24 Ιουν 2008, 10:05

αμα δεν εχεις παρακολουθήσει το μάθημα δεν έχει νόημα να μπεις στη διαδικασία να κάνεις εργασία και να το δώσεις γιατί θα παιδευτείς πολύ χωρίς να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα!

Αυτό το μάθημα πάει πακέτο με τη μετρηση και αξιολόγηση και άμα το παρακολουθήσεις και 4-5 φορές πας για 9-10 χωρίς προβλήματα και μάλιστα πολύ απολαυστικά... για μενα είναι από τα μαθήματα που σε πορώνουν!
no strings attached
Άβαταρ μέλους
penelope

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Danae » 24 Ιουν 2008, 11:52

Έχει κανείς το email της Χριστοπούλου γιατί εγώ είμαι ΔΟΑΤΑΠ (δίνω για την αναγνώριση του πτυχίου μου) και αναρωτιόμουν αν εξαιρούμαι από την εργασία? Σήμερα πέρασα από το γραφείο της μήπως και συννενοηθώ μαζί της,στην ώρα γραφείου αλλά δεν ήταν εκεί!
Ευχαριστώωωωω
Άβαταρ μέλους
Danae

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό diastyl » 25 Ιουν 2008, 00:49

Βασικα τα ξερω ολα αυτα, με τη διαφορα οτι εγω και την μετρηση εχω περασει και το μαθημα το εχω παρακολουθησει. Ξερω τι ειναι η ψυχοδιαγνωστικη και εδω που τα λεμε δεν ειναι και τοσο μπαμπουλας πια. Απλα ξερω απ' οτι μου ειχε πει η Χριστοπουλου οτι μαζι με την εργασια οσοι δεν προλαβουμε να το παρουσιασουμε στην ταξη θα πρεπει να δωσουμε και την εργασια εγγραφως και μια αναφορα. Αυτο λοιπον ρωταω. Μπορει καποιος να μας διαφωτισει για την φυση αυτης της αναφορας; εχω χρονο να το παλεψω μεχρι το Σεπτεμβρη. :boxing:

Το mail της Χριστοπουλου ειναι αυτο:annachr@psych.uoa.gr και το τηλεφωνο της ειναι 210-7277576. Καλη επιτυχια σε ολους και καλα ξεμπερδεματα να εχουμε με τις τοσες αποριες μας! :lighten:
LORD OF THE SINS
Άβαταρ μέλους
diastyl

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό penelope » 25 Ιουν 2008, 08:28

σύμφωνα με τα λεγόμενα της χριστοπούλου όλοι θα παραδώσουν εργασία ακόμα και αυτοί που παρουσίασαν στο μάθημα, γιατι οι παρουσιάσεις ήταν προφορικές!

Στην εργασία θέλει να δει τη συνέντευξη και τα τεστ και μια αναφορά δίκη μας για τη συνολική εικόνα του εξεταζόμενου, πιθανή διάγνωση, κάποια σχόλια και προτάσεις αν χρήζει θεραπείας και παρακολούθησης κλπ.

Σίγουρα δεν θέλει περιγραφή και ανάλυση των τεστ, δηλ. εδώ δεν ακουμπά το σχήμα που σημαίνει αυτό κλπ. Αυτά θα τα θέλει στην εξέταση κατα πάσα πιθανότητα.

Για όσους βρέθηκαν σε μαθήματα, αυτό που θέλει στην εργασία είναι αυτό που συζητούσαμε στο τέλος... τα γενικά συμπεράσματα για το άτομο.

Αυτά!
:peace:
no strings attached
Άβαταρ μέλους
penelope

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό diastyl » 25 Ιουν 2008, 14:46

:thanks: Σε ευχαριστω πολυ γλυκια penelope. Για να ειμαι ειλίκρινης πιστευα οτι θελει να τεκμηριωσουμε κιολας, οποτε αυτο που μου λες εσυ το κανει ακομα πιο ευκολο. Ελπιζω οποιος το δωσει και μπορει να μας καταθεσει την εμπειρια του... :up:
LORD OF THE SINS
Άβαταρ μέλους
diastyl

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό penelope » 26 Ιουν 2008, 08:24

Μα τεκμηριώνεις την άποψη σου με τα ευρήματα που έχεις απλά δεν τα γράφεις λεπτομεριακά.
Δεν γίνεται αναφορά και πιθανή διάγνωση χωρίς τεκμηρίωση!
Ουσιαστικά αυτό που γράφουμε είναι η αναφορά που κάνει ένας επαγγελματίας για τη συνεδρία που είχε με κάποιο ασθενη/πελάτη και τοποθετείται στο φάκελο του.
Οπότε πρέπει να είναι περιεκτική, τα αναλυτικά δεν χρειάζονται γιατί όποιος ψυχολογος δει τα σχέδια θα καταλαβει τι σημαίνουν αυτό που χρειάζεται είναι η εκτίμηση του άλλου θεραπευτή.

Νομίζω πως καταλαβαίνεις τι εννοώ! Αν έχεις διαβάσει φάκελο ασθενούς σε καμια πρακτική με αναφορές συνεδριών μέσα θα καταλάβεις.
Κάτι τετοιο έχω καταλαβει πως θέλει και η χριστοπουλου...

:confused:
no strings attached
Άβαταρ μέλους
penelope

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΜΙΜΙΚΑ » 28 Ιουν 2008, 23:04

Καλησπέρα :dfg: Ξέρει κάποιος πόσο ποιάνει η εργασία :?:
Άβαταρ μέλους
ΜΙΜΙΚΑ

Επόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Τμήματος Ψυχολογίας