filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΨΧ56 || Διαπολιτιστική Ψυχολογία

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του Τμήματος Προγράμματος Ψυχολογίας.

Συντονιστής: Σελήνη

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος)
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: ΨΧ56 || Διαπολιτιστική Ψυχολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nefeli » 07 Νοέμ 2011, 21:50

μπορουμε να δωσουμε και εργασια και δραστηριοτητες??
Άβαταρ μέλους
nefeli

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό black-rose23 » 28 Μαρ 2012, 23:51

μηπως μπορει κανεις να με βοηθησει με τις δραστηριοτητες? γραφουν επανω οτι οι απαντησεις θα δωθουν στο μαθημα...ξερει κανενας τπτ?
Άβαταρ μέλους
black-rose23

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maria@654 » 06 Απρ 2012, 00:52

δε νομιζω να δωθουν απαντησεις στο μαθημα (εκτος απο την πρωτη) γιατι ο καθενας μπορει να γραψει οτι θελει στις δραστηριοτητες....παντως θα σου προτεινα να τις κανεις γιατι δεν ειναι τιποτα δυσκολο...
Άβαταρ μέλους
maria@654

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό black-rose23 » 06 Απρ 2012, 13:03

δεν μπορω να βρω στο ιντερνετ αυτον τον Goldstein κ το παγκοσμιο χωριο...γι αυτο σκεφτηκα μηπως ειπε τπτ.... :sick:
Άβαταρ μέλους
black-rose23

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό spotlessmind » 24 Απρ 2012, 09:45

Χρειάζομαι το βιβλίο "Διαπολιτιστική Ψυχολογία" των Segall-Dasen-Berry-Poortinga, εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα.
Όποιος το έχεις ας μου στείλει ένα μήνυμα αν μπορεί να μου το δανείσει ή να μου το δώσει σε χαμηλή τιμή.
Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
spotlessmind

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VizardNick » 26 Απρ 2012, 11:22

H ύλη του μαθήματος εδώ για όποιον δεν έχει δει την ανακοίνωση--->http://imm.demokritos.gr/UOA-PSYCH/anak_det.asp?anak_id=1006
Για τους λατρεμενους μου κομματολαγνους και τους ψευτουπαλληλους του λαου:
The accumulated filth of all their sex and murder will foam up about their waists and all the whores and politicians will look up and shout save us!...And i'll look down and whisper...''no''.(Rorshach) ,απ τη σ.3 του 1 τευχους του Watchmen.

Και κατι το οποιο ελπιζω να συμβει συντομα:One day I know the dam will collapse and we will be the current! Enter Shikari,Solidarity
http://www.youtube.com/watch?v=5CRO3xtYuY4
Άβαταρ μέλους
VizardNick
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική,Πρόγραμμα Ψυχολογιας
Ευχαριστώ: 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nora$$ » 30 Ιουν 2012, 13:42

:sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick:
γενικως ας μου επιτραπει να σχολιασω τα εξης
1.ειλικρινα κουραγιο σε οσους θα το δωσουν γιατι το μαθημα ενω απο μονο του ειναι ευκολο, ο κ.παυλοπουλος μαλλον βγαζει τα κομπλεξακια του πανω μας με την τεραστια υλη και τις ηλιθιες ερωτησεις.
2.σε οσους αρεσει το μαθημα ελπιζω να μην τους προσεβαλα
3.σε οσους το σιχαινονται,φιλικη συμβουλη= μην παρετε επιλογης περιβαλλοντικη γιατι ειναι δικο του
4.πιστευω οτι ισιωνει το μαλλι του
5.συγνωμη για τις ανωτερω ασυναρτησιες :bangin: :peace: :jawdrop:
Άβαταρ μέλους
nora$$

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ange91 » 30 Ιουν 2012, 14:07

^ θα διαφωνησω με ολα τα παραπανω, αν κ σιχαινομαι το κοινωνικα μαθηματα.
κ κυριως με ενα:
Spoiler:
δεν το ισιωνει το μαλλι, τον εχω πετυχει στη θαλασσα. :funny: :funny: :funny:
Μερικές φορές αισθάνομαι οτί η εξυπνάδα μου επισκιάζει την ομορφιά μου...

*Αναζήτηση Συντονιστή για το τμήμα Φ.Π.Ψ.*
Άβαταρ μέλους
ange91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλοσοφικη: προγραμμα ψυχολογιας
Ευχαριστώ: 33

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VizardNick » 01 Ιούλ 2012, 16:24

Κάποια είναι ο paparazzi του...!!δεν δείχνω ποια,ίσως...ίσως η προλαλήσασα! :lola:
Για τους λατρεμενους μου κομματολαγνους και τους ψευτουπαλληλους του λαου:
The accumulated filth of all their sex and murder will foam up about their waists and all the whores and politicians will look up and shout save us!...And i'll look down and whisper...''no''.(Rorshach) ,απ τη σ.3 του 1 τευχους του Watchmen.

Και κατι το οποιο ελπιζω να συμβει συντομα:One day I know the dam will collapse and we will be the current! Enter Shikari,Solidarity
http://www.youtube.com/watch?v=5CRO3xtYuY4
Άβαταρ μέλους
VizardNick
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική,Πρόγραμμα Ψυχολογιας
Ευχαριστώ: 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jo2 » 02 Ιούλ 2012, 12:47

nora$$ έγραψε::sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick:
γενικως ας μου επιτραπει να σχολιασω τα εξης
1.ειλικρινα κουραγιο σε οσους θα το δωσουν γιατι το μαθημα ενω απο μονο του ειναι ευκολο, ο κ.παυλοπουλος μαλλον βγαζει τα κομπλεξακια του πανω μας με την τεραστια υλη και τις ηλιθιες ερωτησεις.
2.σε οσους αρεσει το μαθημα ελπιζω να μην τους προσεβαλα
3.σε οσους το σιχαινονται,φιλικη συμβουλη= μην παρετε επιλογης περιβαλλοντικη γιατι ειναι δικο του
4.πιστευω οτι ισιωνει το μαλλι του
5.συγνωμη για τις ανωτερω ασυναρτησιες :bangin: :peace: :jawdrop:

Καταρχήν δεν μας προσέβαλες, ο καθένας έχει δικαίωμα να πει την άποψή του!
Εμένα η άποψή μου είναι ότι το μάθημα είναι πολύ ενδιαφέρον (γούστα είναι αυτά..), όπως επίσης και τα άλλα μαθήματά του τα οποία τα έχω παρακολουθήσει και ένας από τους παράγοντες που τα κάνει ενδιαφέροντα, κατά την άποψή μου, είναι το γεγονός ότι τα διδάσκει ο Παυλόπουλος, ο οποίος είναι από τους καλύτερους καθηγητές και επιστήμονες που διαθέτει η σχολή μας.
Όσον αφορά στην ύλη και στις ερωτήσεις: δεν θεωρώ ότι η ύλη είναι μεγαλύτερη από την ύλη που έχουμε στα περισσότερα υποχρεωτικά μαθήματα. Και για τις "ηλίθιες ερωτήσεις" θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου!! Ο Παυλόπουλος ΠΑΝΤΑ βάζει ερωτήσεις που έχουν συζητηθεί στις παραδόσεις και ερωτήσεις στις οποίες δεν τον ενδιαφέρει να παπαγαλήσεις αυτά που διάβασες αλλά αυτό που τον ενδιαφέρει είναι να έχεις κατανοήσει το μάθημα και να έχεις μια ιδέα, τελοσπάντων, των βασικών στόχων του μαθήματος. Και νομίζω ότι με αυτό το κριτήριο θα έπρεπε να εξετάζονται όλα τα μαθήματά μας και όχι έτσι όπως εξετάζονται κάποια... Και τέλος, βάζει και πάρα πολύ καλούς βαθμούς!
Άβαταρ μέλους
jo2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antony7 » 17 Ιούλ 2012, 23:06

θα παρακαλέσω να γράψει κάποιος τα θέματα στην ενότητα παλιά θέματα.
Τελευταία επεξεργασία από antony7 και 18 Ιούλ 2012, 15:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
antony7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antony7 » 18 Ιούλ 2012, 00:20

Κοιτάξετε να έχετε υπομονή και να ξεμπερδέψετε γρήγορα γιατί από του παραχρόνου μπορεί να βάλλουν και δίδακτρα...
Τελευταία επεξεργασία από antony7 και 20 Ιούλ 2012, 19:33, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
antony7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antony7 » 18 Ιούλ 2012, 15:21

Δυστυχώς δεν ξέρω τι γίνεται με το φπψ. Σε περίπτωση που δεν σου βγει αποτέλεσμα καλό είναι να βρεις τον καθηγητή, μήπως του παράπεσε ο βαθμός πουθενά, δηλαδή δεν τον μετέφερε από το γραπτό στην κατάσταση που δίνει στην γραμματεία... Το έχω πάθει 2 φορές σε άλλα μαθήματα και το βόλεψα το ζήτημα...
Τελευταία επεξεργασία από antony7 και 21 Ιούλ 2012, 16:29, έχει επεξεργασθεί 8 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
antony7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mariaAF » 19 Ιούλ 2012, 14:29

Να ρωτησω κατι;; Για το προγραμμα ψυχολογιας εχουν βγει τα αποτελεσματα για το μαθημα. Ξερετε τι παιζει με το Φ.Π.Ψ.;; Το πηρα επιλογης και δε μου εχει εμφανισει τιποτα ακομα. Επισης, στην ενοτητα του μαθηματος στο τμημα μου δεν μου απαντησε κανεις, οποτε δεν ξερω τι να κανω.
Άβαταρ μέλους
mariaAF

Ευχαριστώ: 6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό under_a_veil » 23 Ιούλ 2012, 10:07

mariaAF έγραψε:Να ρωτησω κατι;; Για το προγραμμα ψυχολογιας εχουν βγει τα αποτελεσματα για το μαθημα. Ξερετε τι παιζει με το Φ.Π.Ψ.;; Το πηρα επιλογης και δε μου εχει εμφανισει τιποτα ακομα. Επισης, στην ενοτητα του μαθηματος στο τμημα μου δεν μου απαντησε κανεις, οποτε δεν ξερω τι να κανω.

Και εγώ Φ.Π.Ψ είμαι και ακόμα δεν έχει βγει! Λογικά είναι η τελευταία βδομάδα που βγάζουν αποτελέσματα, αν δεν έχει βγει μέχρι την παρασκευή υπάρχει πρόβλημα..
Άβαταρ μέλους
under_a_veil
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mariaAF » 23 Ιούλ 2012, 10:34

Σ'ευχαριστω για την απαντηση!! Ειχα αρχισει να πιστευω οτι μονο εγω το εδωσα απο Φ.Π.Ψ. και οτι ειχε χαθει το γραπτο μου. :thxx:
Άβαταρ μέλους
mariaAF

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ms_dragonforce » 26 Ιούλ 2012, 10:55

και εγώ στο πρόγραμμα ψυχολογίας είμαι και το μάθημα δεν μου έχει εμφανιστεί στο my studies, ενώ ο παυλόπουλος λέει ότι έχει περάσει στο ηλεκτρονικό σύστημα τις βαθμολογίες... συμβαίνει αυτό και σε κάποιον άλλο από το πρόγραμμα ψυχολογίας;
Άβαταρ μέλους
ms_dragonforce

Σχολή/Τμήμα: Πρόγραμμα Ψυχολογίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mariaAF » 26 Ιούλ 2012, 12:12

Για το προγραμμα, εχουν βγαλει τους βαθμους πριν απο μια εβδομαδα τουλαχιστον. Στειλ'του ενα e-mail γιατι μαλλον εχουν ξεχασει να περασουν το βαθμο σου.
Άβαταρ μέλους
mariaAF

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kmarin » 05 Απρ 2014, 10:47

καλημερα, μπορει καποιος να μου απαντησει που ακριβως βρισκεται η απαντηση της ερωτησης¨. πως μπορουμε να ερμηνευσουμε τα διαπολιτισμικα ευρηματα ωστε να μειωθει η προκαταληψη των ερευνητων¨?
Άβαταρ μέλους
kmarin

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ange91 » 06 Απρ 2014, 17:48

kmarin έγραψε:καλημερα, μπορει καποιος να μου απαντησει που ακριβως βρισκεται η απαντηση της ερωτησης¨. πως μπορουμε να ερμηνευσουμε τα διαπολιτισμικα ευρηματα ωστε να μειωθει η προκαταληψη των ερευνητων¨?

καλησπέρα! δε θυμάμαι που ακριβώς είναι η απάντηση, αλλά έχει να κάνει με συγκεκριμένο κεφάλαιο (υποκεφάλαια κεφαλαίου, βασικα) που παρουσιάζεται, αν θυμάμαι καλά, στο βιβλίο που έχει ανηρτημένο ο παυλόπουλος περισσότερο. είναι μεθοδολογική ερώτηση και, απο ότι μας είπε στην εξέταση, ουσιαστικά ρωτάει τι σκέφτεσαι για να ερμηνεύσεις τις διαπολιτισμικές διαφορές που παρατηρείς σε μία έρευνα στην οποία έχεις συλλέξει τα δεδομένα, δλδ οτι οι διαφορές μπορεί να οφείλονται στα ψυχομετρικά μέσα, στο δείγμα, την επικοινωνία με τον ερευνητή...
ελπίζω να βοήθησα να προσδιορίσεις λίγο το τμήμα του βιβλίου με βάση τους τίτλους των ενοτήτων. :tease:
Μερικές φορές αισθάνομαι οτί η εξυπνάδα μου επισκιάζει την ομορφιά μου...

*Αναζήτηση Συντονιστή για το τμήμα Φ.Π.Ψ.*
Άβαταρ μέλους
ange91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλοσοφικη: προγραμμα ψυχολογιας
Ευχαριστώ: 33

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Τμήματος Ψυχολογίας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες