filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Πληροφοριες για μαθηματα (υποχρεωτικα/επιλογης)

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του Τμήματος Προγράμματος Ψυχολογίας.

Συντονιστής: Σελήνη

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος)
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Πληροφοριες για μαθηματα (υποχρεωτικα/επιλογης)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikol » 18 Οκτ 2007, 14:20

ΨΧ40||ΨΥΧΟΠΑΘΟΛΟΓΙΑ Μήπως γνωρίζετε τίποτα για το συγκεκριμένο μάθημα; Είναι εύκολο, χρειάζεται παρακολούθηση..οτιδήποτε :roll:
Θες ν’ αγαπηθείς; Τότε μην αφήσεις την καρδιά σου να παρεκκλίνει απ’ το μονοπάτι της. Παρέμεινε αυτός που είσαι τώρα. Ε.Α.Πόε

http://mpes.uoa.gr/
Άβαταρ μέλους
nikol
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μπουμπού » 26 Οκτ 2007, 13:03

Για την εξελικτική ψυχοπαθολογια με Μπεζεβέγκη ρωτας;
Άβαταρ μέλους
Μπουμπού
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Νικήτας » 26 Οκτ 2007, 13:09

nikol το μάθημα το κάνει η Χριστοπούλου! Η προσωπική μου συμβουλή είναι αν δεν είσαι στο πρόγραμμα ψυχολογίας να μην το επιλέξεις. Αν πάλι το έχεις υποχρεωτικά ξέρω ότι βάζει πάρα πάρα πολλά στις εξετάσεις! Τόσο πολλά που πρέπει να γράφεις ασταμάτητα για να τα προλάβεις. Θέλει να ξέρεις πολύ καλά τις σημειώσεις που δίνει, και να τα έχεις καταλάβει πολύ καλά γιατί βάζει και ερωτήσεις κρίσης(σύγκρίσεις κτλ). Τώρα το αν θα το παρακολουθήσεις η όχι ειναι δική σου επιλογή-σίγουρα θα βοηθήσει. Θα το περάσεις και χωρίς να το παρακολουθήσεις αλλά θέλει μπόλικο διάβασμα...
Πτυχία copies κτώνται...
Άβαταρ μέλους
Νικήτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Andy87 » 04 Νοέμ 2007, 14:56

Αν γνωρίζετε κάτι για την διαδικασία επιλογής μαθημάτων εκτός φιλοσοφικής...θα βοηθούσε
Where am I?
Άβαταρ μέλους
Andy87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό joanna21 » 04 Νοέμ 2007, 14:59

για ρωτα κατι συγκεκριμενο να σου απαντησω :wink:
Άβαταρ μέλους
joanna21
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Andy87 » 05 Νοέμ 2007, 13:33

Για παράδειγμα :το μαθημα της Εγκληματολογιας απο το τμημα της Κοινωνιολογιας της Παντειου που κανει ο Μαγγανας και ο Λάζος.

Πώς μπορούμε να το επιλέξουμε?Τι λέμε στην γραμματεία την δική μας ή της παντείου?

Thanks
Where am I?
Άβαταρ μέλους
Andy87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό joanna21 » 05 Νοέμ 2007, 15:06

λοιπον ακου αυτα τα δηλωνεις στη γραμματεια του τμηματος σου επειδη εγω ειμαι φπψ δε γνωριζω το συγκεκριμενο μαθημα οποτε ας σου απαντησει καποιος του τμηματος σου καλυτερα. Παντως εσυ δεν εχεις καμια δουλειά με την Παντειο οτι θες στη γραμματεια του τμηματος σου θα αναφερεσαι!!!!!
Άβαταρ μέλους
joanna21
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Andy87 » 06 Νοέμ 2007, 17:53

Eυχαριστώ joanna, απλά άκουσα ότι πρέπει εκτός απότην γραμματεία να ψάξεις και να βρεις και τον συγκεκριμένο καθηγητή της π.χ Παντείου και να τον ενημερώσης.

Δεν ρώτησα ακόμα την γραμματεία γιατί 1) μου σπάει τα νευρα το υφάκι που συνήθως έχουν και 2) άντε να βγάλεις άκρη άμα βαριούνται και έχει και ουρά...

Τεσπα, αν δεν ξέρει κάποιος κάτι θα καταφύγω σε αυτή την έσχατη λύση[/i]
Where am I?
Άβαταρ μέλους
Andy87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό joanna21 » 06 Νοέμ 2007, 17:56

α για τον καθηγητη ισως χρειαστει και να τον βρεις για να δηλωσεις και σε αυτον το ονομα σου :? καλα αντε βρες κανα αλλο μαθημα που δεν ειναι τρεχα γυρευε...........!!!!!!
Άβαταρ μέλους
joanna21
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Andy87 » 06 Νοέμ 2007, 18:10

Σωστό και αυτό, αλλά και με ενδιαφέρει το μάθημα και είναι εύκολο.

Θα δω πόσο τρέξιμο θα χρειαστεί και θα αποφασίσω....

Άλλωστε δικαστική ψυχολογία σκέφτομαι για μεταπτυχιακό και το μάθημα φαίνεται χρήσιμο.

Και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
Where am I?
Άβαταρ μέλους
Andy87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ady » 10 Νοέμ 2007, 23:11

Η Καλυτερη Μερα Ειναι Αυτη Που Στα Ονειρα... Αντεχει..

Φεύγει η ζωή τελειώνει σαν σεντόνι φανερώνει
ό,τι αγαπούσα και το άφησα ό,τι μισούσα και το κράτησα
φεύγει η ζωή τελειώνει σαν σεντόνι ξεδιπλώνει
τον εαυτό μου που τον ξέχασα το μέσα κόσμο μου που έχασα....
Άβαταρ μέλους
Ady
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μπουμπού » 19 Νοέμ 2007, 20:36

Καλησπέρα! Είμαι ΦΠΨ κ θέλω να επιλέξω ένα μάθημά σας ως ελεύθερης επιλογής.. κ ρίχνοντας μια ματιά στα επιλεγόμενά σας στάθηκα στο "Γνωσιακές Συμπεριφοριστικές Προσεγγίσεις στην Ψυχοθεραπεία" (Καλαντζή) κ στο "Ψυχολογικές Προσεγγίσεις στην Επιχειρηματικότητα" (Σιδηροπούλου).. ξέρω τις καθηγήτριες, γι αυτό.. μου τα συστείνετε;; Βασικά ψάχνω ένα μάθημα που να μπορείς να γράψεις βαθμό απλά διαβάζοντας την ύλη, χωρίς όμως παρακολούθηση.. έχετε να προετείνετε κάποιο άλλο;; Ευχαριστώ! :)
Άβαταρ μέλους
Μπουμπού
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mania » 22 Νοέμ 2007, 16:35

λεω να παρω καποιο μαθημα επιλογης απο 5ο εξαμηνο...μηπως εχετε να μου προτεινετε καποιο ευκολο??ας πουμε να μην χρειαζεται παρακολουθηση,ουτε τρελο διαβασμα... :wink:
ειναι ωραιο να κανεις ονειρα....
κ ας μη βγουν ποτε αληθινα...
Άβαταρ μέλους
mania

Ψυχολογικές προσεγγίσεις στην επιχειρηματικότητα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kathy1986 » 22 Νοέμ 2007, 22:56

Καλησπέρα! Το μάθημα αυτό ναι μεν λέει ότι το κάνει η σιδηροπούλου αλλά στη πραγματικότητα το διδάσκει ένας τυπάκος που είναι από την Α.Σ.Ο.Ε.(τουλάχιστον μέχρι πέρσυ που το είχα δηηώσει εγώ). Κοίτα να δεις τι γίνεται τώρα με αυτό το μάθημα: Αρχικά είναι καινούριο (μπήκε μόλις πέρσυ σαν μάθημα). Αυτός που κάνει το μάθημα είναι μια χαρά και μάλιστα ιδιαίτερα αγαπητός στην Α.Σ.Ο.Ε και μαθήματά του τα δηλώνουν πάρα πολλά παιδιά(γιατί και εκεί το μάθημα είναι επιλογής και όχι υποχρεωτικό). Αυτά που είχε πει πέρσυ ήατν ότι δεν έχει έρθει για να κόψει κανέναν και πραγματικά είναι πολύ επιεικής στην βαθμολογία. Το βιβλίο λέγεται ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ και η ύλη ήταν 90 σελίδες. Μη βιαστείς όμως να πεις μόνο;! Είναι δύσκολο. Χαρακτηριστικά ενώ σε άλλα μαθήματα κάθε σελίδα για ανάγνωση μου έπαιρνε 5 λεπτά σε αυτό το μάθημα μου έπαιρνε 10 και η σελίδα. Βέβαια πιστεύω ότι χωρίς παρακολούθηση αν κάνεις μια πολύ προσεκτική ανάγνωση που μπορεί να βγει και σε δυο μέρες γράφεις καθώς δε βάζει δύσκολα θέματα. Οι πέντε μονάδες πιάνονται μόνο με πολλάπλής επιλογής σωστο-λάθος και τέτοια. Έχει και δύο ερωτήσεις ανάπτυξης να διαλέξεις την μία. Σε μας ας πούμε η μία ήταν τελείως συνθετική και έγραφες ό,τι θυμόσουν από όλο το βιβλίο! Εγώ έγραψα 9. Τώρα πραγματικά δε ξέρω αν πρέπει να στο προτείνω αλλά πιστεύω ότι με τις πληροφορίες που σου δίνω σε βοηθάω να πάρεις μια απόφαση. Για ότι άλλο θες στείλε πμ
Όχι άλλο Freud!
Άβαταρ μέλους
kathy1986

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μπουμπού » 22 Νοέμ 2007, 23:32

Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες Kathy!! :D Το δήλωσα το μάθημα! Βασικά έριξα κ μια ματιά στα αποτελέσματα στη γραμματεία (μάλλον του Οκτωβριου θαταν γιατί ήταν πολύ λίγα, γύρω στα 10 άτομα) κ είχε μόνο 9άρια κ 10άρια :shock: κ έναν άσσο :lol: Ενθαρρυντικά μου φαίνονται αυτά που λες απο την άποψη οτι αν το δώσω θα διαβάσω καλά εφόσον πάω για βαθμό! Κ απ οτι κατάλαβα ο τύπος δεν τους τσιγγουνεύεται! Γενικά σας τίμησα αρκετά, 4 μαθήματα δήλωσα απο το Πρόγραμμα :)
Άβαταρ μέλους
Μπουμπού
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sunrise20 » 23 Νοέμ 2007, 02:50

Και εγώ το δηλωσα αυτό το μάθημα και μαλιστά ήμουν απογοητευμένη γιατί μου είπαν ότι είναι πολύ δύσκολο και έλεγα να το αλλάξω....Αλλά τώρα με αυτά που διάβασα νιώθω πολύ καλύτερα,οπότε μάλλον θα το κρατήσω...Βέβαια μέχρι τώρα δεν έχω παρακολουθήσει ποτέ το μάθημα και δεν έχω σχηματίσει γνώμη....Λέω να πάω την επόμενη εβδομάδα να το παρακολουθήσω και ελπίζω να μη νιώθω τελείως χαμένη...Πάντως,γενικά τα μαθήματα επιλογής πιστεύω ότι καλό ειναι να τα παρακολουθούμε,γιατι τα άτομα συνήθως είναι λίγα και ο καθηγητής σε μαθαίνει λίγο-πολύ κτλ,οπότε μπορείς να ελπίζεις σε μια ευνοικότερη μεταχείρηση στις εξετάσεις....Ελπίζω να είναι επιεικής γιατί η ώρα του μαθήματος μου πέφτει κάπως δύσκολη για να το παρακολουθώ σταθερά... :roll:
Τι σε πειράζει αγόρι μου που η κιθάρα σου δεν έχει όλες τις χορδές της;
Εσύ ακούς τη μουσική σαν να έπαιζε μπροστά σου η καλύτερη ορχήστρα....
Άβαταρ μέλους
Sunrise20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό joanna21 » 14 Φεβ 2008, 02:14

απο μελος
xenia.ant
ΒΑΘΜΟΙ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΒΑΣΜΑ
Ο οδηγος σπουδων μας λεει οτι μπορουμε να δώσουμε μαθηματα με 16 δ.μ. δηλαδη περιπου 4 μαθηματα εκτος Ψ από όποιο Πανεπιστημιο θέλουμε!Προτεινω ανεπιφύλακτα τα μαθηματα Εγκληματολογιας απο το τμημα της Κοινωνιολογιας της Παντειου που κανει ο Μαγγανας και ο Λαζος.Εδωσα σημερα οργανωμενο εγκλημα(κωδ.μαθ.:072) και οικονομικη εγκληματικοτητα ΙΙ(κωδ.μαθ.:138) του Λαζου και εγραψα τελεια χωρις καθολου διαβασμα αφου η εξεταση γινεται με ανοιχτα βιβλια!!!Βαζει 3 ερωτησεις που ψαχνεις μεσε και τις βρισκειας και το 4ο θεμα ειναι :διατυπψστε 1 δικο σας ερωτημα και απαντηστε το!Σ αυτο οτι γραψεις και το αιτιολογησεις λογικά,το δεχεται σωστο!Εννοειται σχετικο με το βιβλιο!Απο τα 4 επιλεγουμε και γραφουμε μονο 1!!
Ο μαγγανας (εγκλ.θεωρια 2) δινει 2 ερωτησεις κ γραφεις τη 1 και παλι με σανοιχτα βιβλια!!Οταν μου το ειπε μια φιλη μου απο το Παντειο δεν πιστευα οτι ειναι τοσο απλο και οτι ολοι γραφουν πανω απο 8!!Ομως αυτο του μαγγανα το εδωσα περσι το καλοκαιρι και πηρα 10 και οι φιλες μου που το εδωσαν σημερα μαζι με τα αλλα κουφαθηκαν!!!
αυτα ειναι εαρινου αλλα μερικες φορες τα αλλαζουν εξαμηνο!Η εξεταση ειναι 2 ωρες το καθενα.Αυτο που πρεπει να κανετε ειναι να συμπληρωσετε 2 φορμες που ζητατε απο τη γραμματεια μας ή απο τον τομέα στον 5ο,να συμπληρώσετε ονομα και κωδικο μαθηματος, να τις υποφραψει η Μοττη,να δωσετε 1 στη γραμματεια μας και μια στη γραμματεια κοινωνιολογιας παντειου και να παρετε τον κωδικο φιλιξενούμενου φοιτητή, δηλαδη το ΑΜ σας εκεί, και τα κουπονια που γραφουν και τις διευθυνσεις για τα βιβλια(οχι σαν εμας!) και τις σημειωσεις στο υπογειο!! Δινετε το μαθημα και όταν βγουν τα αποτελεσματα ζητατε ενα χαρτι απο τη γραμματεια με το βαθμό σας και τις δ.μ. ολα αυτα του Λαζου κ του Μαγγανα εχουν 3 δ.μ. Δε χρειάζεται να βρειτε κανενα καθηγητή!!!Εγω τους το ειπα την ώρα των εξετασεων και δεν τους ένοιαζε.Απλα το έγραψα πάνω στην κόλα ότι είμαοι φιλοξ/νη φοιτητρια.Εχετε το νου σας!ΤΖΑΜΠΑ βαθμοι!
Άβαταρ μέλους
joanna21
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αντιγόνη » 13 Μαρ 2008, 18:30

καλησπέρα!είμαι στο πρόγραμα ψυχολογίας στο δ εξάμηνο και πρέπει να πάρω ένα μάθημα εκοτόσ φ.π.ψ.!μου αρέσει γενικά πολυ η ιστορία!μπορείται να μου προτίνεται κανένα μάθημα σχετικό με την ιστορία;
Ας δούμε το ποτήρι μισογεμάτο !!!!Καλό θα μας κάνει...
Άβαταρ μέλους
Αντιγόνη

Μαθήματα επιλογής εκτός Φ.Π.Ψ.για το 4ο εξάμηνο Προγράμματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dinaki » 14 Μαρ 2008, 15:17

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος μπορεί να μου προτείνει κάποια επιλεγόμενα μαθήματα εντός Φιλοσοφικής αλλά εκτός Φ.Π.Ψ που να περνιούνται εύκολα σχετικά,χωρίς πολύ διάβασμα και αν γίνεται χωρίς πολλή παρακολούθηση...Ελπίζω να υπάρχει αυτό που ζητάω...
:confused:
Δεν ξέρω καν ποια προσφέρονται ούτε αν υπάρχει ειδική διαδικασία για να τα επιλέξουμε..
:tease: πρόκειται για επιλογή για το 4ο εξάμηνο-ευχαριστώ...
Άβαταρ μέλους
dinaki

Σχολή/Τμήμα: Πρόγραμμα Ψυχολογίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sandy » 14 Μαρ 2008, 22:53

ξέρει κανείς αν το μάθημα του μαγγανα απο το πάντειο για ελεύθερη επιλογή χρειάζεται παρακολούθηση για να πάρεις βαθμό? γιατί μου φαίνεται περίεργο που είναι με ανοιχτά βιβλία. Επίσης πρέπει να το δηλώσω όταν γίνονται οι δηλώσεις μαθημάτων του παντείου ή μπορώ και πιο μετά όταν γίνουν οι δικές μας δηλώσεις? γιατί έμαθα πως τη παρασκευή τελειώνουν οι δηλώσεισ μαθημάτων στο Πάντειο.
Άβαταρ μέλους
sandy

Επόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Τμήματος Ψυχολογίας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες