filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Σχολιασμος απεργιων κλπ Φιλοσοφικης σχολης

Ανακοινώσεις που αφορούν στη Φιλοσοφική Σχολή γενικά.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panos91 » 26 Νοέμ 2013, 14:47

cookieda! έγραψε:Απαράδεκτο πάντως να διαγράφουν τα thanks από το λογαριασμό μέλους. Και γιατί; Ποιος ο λόγος που το έκαναν αυτό; Όχι να μας πουν το λόγο λοιπόν που το έκαναν γιατί η Egnarts ούτε μύγα δεν είχε πειράξει! Λέει άραγε πουθενά στους κανόνες του φόρουμ «μπορούν οι διαχειριστές να κάνουν τροποποιήσεις κατά βούλησην σε περίπτωση που το μαλλί τους δεν έκατσε καλά μια μέρα το πρωί»; Δεν υπάρχει λόγος γι’αυτή τη συμπεριφορά εκτός κι αν μ’αυτή τους την πράξη παραδέχονται πράγματι ότι στο φόρουμ, όπως και στην κοινωνία, υπάρχει λογοκρισία!!

http://www.filosofiki.eu/viewtopic.php?f=3&t=10947

http://www.filosofiki.eu/viewtopic.php? ... 01#p778001
Χρόνια που πέσαν πάνω μας σαν προβολείς.
Μας ντουφεκίζουν έναν έναν,
σαστισμένους λαγούς.

Μ. Γκ.

Ζούμε σε έναν κόσμο ιστοριών που αρχίζουν και δεν τελειώνουν ποτέ.

I.C.
Άβαταρ μέλους
panos91
Συντονιστής Φιλολογικού Τμήματος
Συντονιστής Φιλολογικού Τμήματος

Ευχαριστώ: 88

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cookieda! » 26 Νοέμ 2013, 14:57

Δηλαδή είχε γίνει κατάχρηση στα "ευχαριστώ" της; Αν είναι έτσι ζητώ συγγνώμη από τους διαχειριστές! :peace:
Τελευταία επεξεργασία από cookieda! και 26 Νοέμ 2013, 14:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
cookieda!

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό egnarts » 26 Νοέμ 2013, 15:20

cookieda! έγραψε:Δηλαδή είχε γίνει κατάχρηση στα "ευχαριστώ" της; Αν είναι έτσι ζητώ συγγνώμη από τους διαχειριστές! :peace:

It s ok!Δεν πειράζει,φτάνει απ αυτά που γράφω να συγκινούν κ να επηρεάζουν κάποιον θετικά,παντού υπάρχει ο big brother τελικά..Και επιπλέον θα έπρεπε τα μέλη να διαβάσουν ΟΛΕΣ τις ανακοινώσεις μας για να κρίνουν αντικειμενικά ποιος υποθάλπει ποιον.Τίποτα άλλο περί του θέματος,σ ευχαριστώ πολύ που με υποστήριξες..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
egnarts

Σχολή/Τμήμα: Φοιτήτρια φιλολογίας
Φύλο: female

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό egnarts » 26 Νοέμ 2013, 15:31

giannakos έγραψε:
andreas4 έγραψε:Οι πολλαπλοί λογαριασμοί είναι συμβατοί με τους κανόνες;
βλ. giannakos, the garret .
Εκτός κι αν όλοι οι φετινοί πρωτοετείς είναι προικισμένοι με την γραμματική, το συντακτικό και πάνω απ'ολα την φρασεολογία της Ελένης Λουκά.

:peace: :peace: οχι φιλε εχω εναν λογ/σμο ως giannakos αλλα γραφω πιο πολυ στην ενοτητα περι θρησκειας

τον ή την φιλη garret δεν τον/ την ξερω

Αλλωστε αν με εχεις ξαναδιαβασει πρεπει να ειμαι ο μονος που πιστευει στους ολυμπιους θεους εδω στο forum. :dfg: :thxx:

Βάλε κ εμένα! :huglove:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
egnarts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cookieda! » 26 Νοέμ 2013, 15:33

Τίποτα egnarts, απλά επηρρεάστηκα από αυτά που έλεγε ο giannakos και νόμιζα ότι το έκαναν χωρίς λόγο. :peace2:
Άβαταρ μέλους
cookieda!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό egnarts » 26 Νοέμ 2013, 15:42

Aristides Hatzis (Αριστείδης Χατζής)
πριν από 2 λεπτά
Τη συνέχιση της απεργίας με νέα 48άωρη μέχρι την Πέμπτη 28/11, και νέα Γενική Συνέλευση στις 10.00 το πρωί της Πέμπτης αποφάσισαν ομόφωνα οι Σύλλογοι Εργαζομένων του ΕΜΠ πριν από λίγο.

Στη συνέλευση των εργαζομένων στο ΕΚΠΑ (από τις πληροφορίες που έχω) υπάρχουν δύο προτάσεις:

(α) 24ωρη απεργία αύριο και συζήτηση επιτροπής σήμερα με τον υπουργό κι αύριο πάλι συνέλευση (Πρόταση του ΔΣ)

(β) επαναλαμβανόμενες 24ωρες απεργίες ως την Παρασκευή

Αναμένουμε... :garter:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
egnarts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stelloukini » 26 Νοέμ 2013, 15:47

Παιδια τι εγινε στη συνελευση;μαθαμε;
Άβαταρ μέλους
stelloukini

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Judith » 26 Νοέμ 2013, 16:20

Σε περίπτωση που χαθεί το εξάμηνο, τον Φεβρουάριο τουλάχιστον θα έχουμε εξεταστική διπλή επειδή δεν κάναμε εκείνη του Σεπτεμβρίου ή θα ξεκινήσουμε αμέσως τα μαθήματα του εαρινού εξαμήνου (αν τα αρχίσουμε δηλαδή έτσι όπως πάει η κατάσταση); Το λέω, γιατί αν γίνει, τουλάχιστον να ξεκινήσουμε να διαβάζουμε τίποτα για να δώσουμε ότι μπορούμε τότε.
Άβαταρ μέλους
Judith

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό papaki papaki » 26 Νοέμ 2013, 16:22

Σε εξέλιξη βρίσκονται οι γενικές συνελεύσεις των φοιτητικών συλλόγων σε ΕΚΠΑ και ΕΜΠ. Το alfavita.gr θα ανανεώνει τη σελίδα με τα αποτελέσματα των σημερινών φοιτητικών συνελεύσεων

Φιλοσοφική

Σε νέα πενθήμερη κατάληψη προχώρησε ο φοιτητικός σύλλογος Φιλοσοφικής μετά από απόφαση Γενικής Συνέλευσης που πραγματοποιήθηκε σήμερα.

Η σχολή, η οποία από την Πέμπτη βρίσκεται υπό κατάληψη σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τις απολύσεις διοικητικών υπαλλήλων αλλά και συνολικά για την επίθεση που δέχεται η εκπαίδευση από την πολιτική της κυβέρνησης, συνεχίζει τις κινητοποιήσεις.

Στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκε και η Γενική Συνέλευση των διοικητικών υπαλλήλων του ΕΚΠΑ η οποία κατέληξε μετά από μια μαζική και πολύωρη συζήτηση σε 24ωρες επαναλαμβανόμενες απεργίες.

http://www.alfavita.gr
Άβαταρ μέλους
papaki papaki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό flamenco » 26 Νοέμ 2013, 16:52

θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος κανονας η νομος που να καθορίζει απο πόσα άτομα και πάνω κρίνεται έγκυρη η απόφαση της γενικής συνέλευσης φοιτητών..(θα μου πείτε τι ψάχνω να βρω τώρα..)απλά σήμερα πήγα και γω στη συνέλευση ,έκατσα μέχρι τις 3 περίπου ,δεν ψήφισα γιατί αρνούμαι να πιστέψω ότι τα 250 περίπου άτομα(και ίσως πάλι λέω πολλά) μας φτάνουν για να θεωρήσουμε ότι υπάρχει απαρτία....και δεν ψήθηκα να βάλω κ γω το λιθαράκι μου σ αυτο το φιάσκο..ακούγεται μονίμως η λέξη δημοκρατία απο τους επαναστάτες όλου του κόσμου..το πόσο δημοκρατικο είναι να αποφασίζουν καταλήψη 200-300 άτομα απο τους 10000 φοιτητες ακόμα αναρωτιέμαι..
..Δεν ξέρεις πόσο δυνατός είσαι μέχρι τη στιγμή που το να είσαι δυνατός είναι η μόνη σου επιλογή..

dance dance and dance
Άβαταρ μέλους
flamenco

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό-Αρχαιολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό papaki papaki » 26 Νοέμ 2013, 16:58

:agreed:
Άβαταρ μέλους
papaki papaki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Birdy » 26 Νοέμ 2013, 17:05

Περασε το Ενωτικο πλαισιο, που περιλαμβανει καταληψη και ξανα συνελευση την ερχομενη Τριτη.
Επισης, περιλαμβανει αυριο συμμετοχη στην πορεια στο κεντρο στς 12, το Σαββατο στις 4 στην αντιφασιστικη συγκεντρωση στα Προπυλαια, και καποια αλλα αιτηματα, οπως να σφραγιζονται τα βιβλιαρια των φοιτητων που δικαιουνται περιθαλψης.

Οσο για το αν ειναι δημοκρατικο 250 να αποφασιζουν για 10.000, οχι δεν ειναι..
Ποιος φταιει για αυτο; Αυτοι που ηταν εκει και αποφασισαν η ολοι αυτοι που δεν ηρθαν;
Το ιδιο δεν γινεται και στις βουλευτικες και αλλες εκλογες; ενα 40% που ολο μεγαλωνει δεν ψηφιζει επειδη αδιαφορει, εχει σημαντικοτερα πραγματα να κανει, απεχει απο αποψη ή απορρίπτει την όλη διαδικασία (οι τελευταιοι ειναι πολυ λιγοι).. Για οποιονδηποτε λογο παντως παραχωρει το δικαιωμα που εχει σε αλλους -οσους συμμετειχαν...
Άβαταρ μέλους
Birdy

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικο
Φύλο: Μ
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό papaki papaki » 26 Νοέμ 2013, 17:15

:peace: Έχεις δικιο...
Άβαταρ μέλους
papaki papaki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό flamenco » 26 Νοέμ 2013, 17:19

συγνώμη αλλά αν στις βουλευτικές εκλογές δεν πάει να ψηφίσει το 60% του πληθυσμού που δικαιούται ψήφου δεν νομίζω οτι θα θεωρηθούν έγκυρες οι εκλογές...οπότε μην μου το παρουσιάζεις σαν παράδειγμα..και απλά ρωτάω γιατι ειλικρινά δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο καταστατικό που να ορίζει ένα ελάχιστο ποσοστό συμμετοχής φοιτητων που να μπορει να πάρει απόφαση για το πως θα κινηθει η σχολή..εάν δεν υπάρχει να δεχτώ οτι και 50 άτομα να υπήρχαν ας πούμε θα μπορούσαν να κλείσουν τη σχολή..
..Δεν ξέρεις πόσο δυνατός είσαι μέχρι τη στιγμή που το να είσαι δυνατός είναι η μόνη σου επιλογή..

dance dance and dance
Άβαταρ μέλους
flamenco

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό-Αρχαιολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rose » 26 Νοέμ 2013, 17:47

Παραθέτω ένα απόσπασμα από κείμενο του Αριστείδη Χατζή που μόλις διάβασα.
(Όλο το κείμενο, με τίτλο 'ανοίξτε το πανεπιστήμιο', μπορείτε να το διαβάσετε εδώ: http://www.aristideshatzis.net/2013/11/blog-post.html)

Καθώς διάβαζα χθες αργά το βράδυ τα τελευταία σχόλιά σας στη σελίδα μου στο Facebook και την αγωνία σας για τη σημερινή απόφαση αλλά και γι’ αυτό που κατ’ ευφημισμόν πλέον ονομάζεται χειμερινό εξάμηνο, ένιωσα και πάλι ντροπή. Όχι μόνο για όσα συμβαίνουν τώρα, ούτε αποκλειστικά για όσα υποφέρετε και πρόκειται να υποστείτε στη συνέχεια. Αλλά για το σύνολο της εμπειρίας που έχουμε επιφυλάξει για εσάς.

Δεν θέλω ειδικά αυτή τη στιγμή να σας απελπίσω περισσότερο. Άλλωστε τα έχω γράψει και τα έχω πει τόσες φορές που έχω σιχαθεί κι εγώ να τα ακούω και να τα επαναλαμβάνω. Όμως παιδιά οφείλω να σας πω ότι αυτό που κάνετε σ’ αυτά τα ιδρύματα δεν είναι η πανεπιστημιακή εκπαίδευση που σας αξίζει. Στην καλύτερη περίπτωση είναι κατώτερη των περιστάσεων και των εθνικών αναγκών. Στη χειρότερη είναι ένα αποτυχημένο ανέκδοτο.

Ποιος φταίει για όλα αυτά; Υπάρχει η εύκολη λύση βέβαια. Ο αποδιοπομπαίος τράγος που διευκολύνει τo βολικό κουκούλωμα των ενοχών μας. Το Υπουργείο φταίει για όλα, οι κυβερνήσεις, οι Υπουργοί, το κράτος.

Υπάρχει μια μεγάλη αλήθεια σ’ αυτό. Πράγματι οι κυβερνήσεις φέρουν το μεγαλύτερο βάρος της ευθύνης για τη σημερινή κατάντια. Δεν υπάρχει κάποιος που θα συμφωνήσει περισσότερο από μένα στο ανάθεμα σ’ αυτό το αποτυχημένο Κράτος που ειδικά στην Παιδεία ξεπέρασε το χειρότερο εαυτό του. Ποιος θα διαφωνήσει για τις ευθύνες των δύο (πρώην) μεγάλων κομμάτων για κάθε παθογένεια στο ελληνικό δημόσιο και φυσικά και στην Ανώτατη Εκπαίδευση; Όχι εγώ πάντως. Εξοργίζομαι με όσα έκαναν, αγανακτώ με όσα συνεχίζουν να (μη) κάνουν, γράφω και τους ασκώ κριτική όσο μπορώ και με τα μέσα που έχω στη διάθεσή μου. Με απελπίζει όμως ότι οι ανταγωνιστές τους είναι κακέκτυπα της χειρότερης εκδοχής τους. Δεν μας επιτρέπουν ούτε να ελπίζουμε.

Αλλά είναι ο μοναδικός υπεύθυνος το ελληνικό Κράτος για την κατάντια της Παιδείας; Αν είχαμε ένα άλλο κράτος, άλλα κόμματα, άλλες κυβερνήσεις, άλλους υπουργούς, άλλη αντιπολίτευση θα ήταν όλα μέλι-γάλα;

Θα αποφύγω τον πειρασμό να σας θυμίσω ποιος τους ψήφιζε και συνεχίζει να τους ψηφίζει όλους αυτούς. Θα αποφύγω τον πειρασμό να προβλέψω την ποιότητα αυτών που θα ψηφίζετε εσείς στο μέλλον. Θα σας κάνω όμως μόνο ένα ερώτημα: είναι το αποτυχημένο πολιτικό σύστημα της Ελλάδας το μόνο υπεύθυνο για όλα αυτά ή υπάρχει και άφθονη ευθύνη, δίπλα σας, γύρω σας, μπροστά σας, πάνω σας;

Το πιο θλιβερό απ’ όλα είναι ότι πολλοί/ες ανάμεσά σας έχετε αναπτύξει αυτό που οι ψυχολόγοι ονομάζουν γνωστική ασυμφωνία (cognitive dissonance). Σας φαίνονται πλέον τα περισσότερα από τα παρανοϊκά που σας συμβαίνουν στο χώρο του Πανεπιστημίου φυσιολογικά. Τα συνηθίζετε και προσαρμόζεστε στη μιζέρια, σχεδόν σας αρέσουν (adaptive preferences). Και στο τέλος βέβαια όχι μόνο τα ανέχεστε αλλά αποκτάτε και συναισθηματικό δέσιμο με τους θύτες (Stockholm syndrome). Είστε έτοιμοι ακόμα και να τους υπερασπιστείτε.

Πότε ήταν η τελευταία φορά που αποφασίσατε να αντιδράσετε επειδή ένας καθηγητής σας δεν πατάει ποτέ στο μάθημα, βάζει βοηθούς να διδάσκουν, να εξετάζουν και να διορθώνουν και σας αντιμετωπίζει σαν να είστε διάφανοι/ες; Όταν ένας διοικητικός υπάλληλος σας φέρθηκε σαν σκουπίδι, με περιφρόνηση και αδιαφορία; Όταν τα κομματικά στρατιωτάκια και οι επαναστάτες της δεκάρας σας κρατούν ομήρους για να ικανοποιήσουν τις ιδεοληπτικές τους ονειρώξεις ή/και να επενδύσουν στις μελλοντικές κομματοσκυλίσιες καριέρες τους; Όταν εργάζεστε μέσα σε έναν σκουπιδότοπο, σε πανάσχημα κτίρια, βρώμικα, αφρόντιστα και ρημαγμένα που τα ελέγχουν και τα «διακοσμούν» όσοι τα απέκτησαν δια της χρησικτησίας που τους εξασφάλισε η βία που ασκούν πάνω σας;

Πότε αντιδράσατε σε όλα αυτά;

Ή μάλλον πότε ακριβώς αποφασίσατε να τους δώσετε συγχωροχάρτι και να παπαγαλίζετε το παραμυθάκι τους περί ελληνικών πανεπιστημίων που έχουν ιδιαιτερότητες αλλά είναι εφάμιλλα…μπλά…μπλά…μπλά…

Είναι μόνο αυτοί το Πανεπιστήμιο; Όχι βέβαια. Αλλά μην περιμένετε σήμερα από μένα να σας χαϊδέψω τ’ αυτιά λέγοντάς σας παραμύθια για όμορφους κανόνες και άσχημες εξαιρέσεις. Ό,τι καλό υπάρχει είναι πολύ λιγότερο απ’ όσο χρειάζεται. Είναι πολύ αδύναμο και φοβισμένο για να επιβληθεί. Οι νησίδες ποιότητας είναι αυτό που λέει η λέξη, μικρά κομμάτια μέσα σε έναν ωκεανό. Ή μάλλον μέσα σε έναν πολτό.

Μην χρησιμοποιείτε αυτές τις νησίδες ποιότητας ως άλλοθι. Αδικείτε και προσβάλλετε έτσι όσες και όσους αγωνίζονται καθημερινά για ένα καλύτερο πανεπιστήμιο στην πράξη κάνοντας απλώς το καθήκον τους. Μάθετε να τους ξεχωρίζετε, μόνο έτσι μπορείτε να τους ενισχύσετε και να τους δώσετε θάρρος. Μην τους ξαναρίχνετε πίσω στον πολτό με πολιτικάντικες γενικεύσεις που σας υπαγορεύει η «πανεπιστημιακή ορθότητα» και ένας μυωπικός πατριωτισμός.

Spoiler:
Δεν ξέρω προσωπικά τον κ. Χατζή, είμαι από φυσικού μου καχύποπτη με άτομα που δεν γνωρίζω καθόλου (τι να γίνει, αυτή είμαι), ή μάλλον επιφυλλακτικά ουδέτερη, δηλαδή δεν μπορώ να γίνω τρελή φαν κάποιου, πάντα θα ψειρίζω τις δημοσιεύσεις του, και την ίδια στάση κρατάω και εδώ. Επιπλέον δεν θα έλεγα ότι έχω ποτέ΄ταυτιστεί με τους θύτες' (ένας καθηγητής μου έτυχε μόνο που δεν πατούσε στο μάθημα, και ένας που ειρωνευόταν άσχημα, και όχι, δεν τους συμπαθούσα), αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχει τελείως άδικο. Και εγώ αντιμετωπίζω τις καταστάσεις με μία πικρή ειρωνία, που δείχνει ότι τις έχω αποδεχτεί στην ουσία σαν κάτι που απλά, έτσι είναι. Και κυρίως αυτό που μου έκανε εντυπωση είναι κάτι συγκριτικά πιο μικρό: πάντα αγανακτούσα στις άπειρες κομματικές αφίσες και πανώ, αλλά, ειλικρινά, ποτε δεν σκέφτηκα σαν δυνατότητα την αντίδραση σε αυτό!

Spoiler:
σημείωση: το κείμενο το έβαλα γιατί το βρήκα ενδιαφέρον, και γιατί αναφέρεται (και) στις δικές μας ευθύνες, που μου αρέσει, παρ'όλο που, όπως είπα, δεν έχω να υπερηφανευτώ για κανέναν σπουδαίο ρόλο. Ελπίζω όμως να μη γίνει αιτία περισσότερων προσωπικών επιθέσεων ανάμεσα σε μέλη, που είναι πολύ άσχημες. Και με την ευκαιρία, αν και λίγο παλιό, @ giannakos & the garret, δεν υπάρχει βέβαια περίπτωση να πειστεί ούτε ένας στο φόρουμ ότι η dr. και οι mods δεν είναι ακέραιοι, αλλά οι προσωπικές επιθέσεις σε κάποιον που δίνει από τον χρόνο του εθελοντικά και δεν έχει διαπληκτιστεί με κανέναν είναι τρομερά αντιαισθητικές... συγγνώμη, αλλά ήθελα να το πω... :tease:
Άβαταρ μέλους
rose

Ευχαριστώ: 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό fai » 26 Νοέμ 2013, 18:08

flamenco έγραψε:θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος κανονας η νομος που να καθορίζει απο πόσα άτομα και πάνω κρίνεται έγκυρη η απόφαση της γενικής συνέλευσης φοιτητών..(θα μου πείτε τι ψάχνω να βρω τώρα..)απλά σήμερα πήγα και γω στη συνέλευση ,έκατσα μέχρι τις 3 περίπου ,δεν ψήφισα γιατί αρνούμαι να πιστέψω ότι τα 250 περίπου άτομα(και ίσως πάλι λέω πολλά) μας φτάνουν για να θεωρήσουμε ότι υπάρχει απαρτία....και δεν ψήθηκα να βάλω κ γω το λιθαράκι μου σ αυτο το φιάσκο..ακούγεται μονίμως η λέξη δημοκρατία απο τους επαναστάτες όλου του κόσμου..το πόσο δημοκρατικο είναι να αποφασίζουν καταλήψη 200-300 άτομα απο τους 10000 φοιτητες ακόμα αναρωτιέμαι..

Το πόσα άτομα χρειάζονται να συμμετέχουν για να θεωρείται έγκυρη η διαδικασία καθορίζεται από το καταστατικό κάθε συλλόγου κανονικά.Αλλά αν θυμάμαι καλά για χρόνια στην Φιλοσοφική δεν υπήρχε εγκεκριμένο από τον Άρειο Πάγο(αν δεν κάνω λάθος ο Άρειος Πάγος τα εγκρίνει τα καταστατικά γενικά). Μέχρι πριν 2 ή 3 χρόνια,αν δεν κάνω πάλι λάθος, που έγινε μία προσπάθεια να φτιαχτεί καταστατικό και νομίζω ότι πήρε έγκριση. Μέσα σ'αυτό το καταστατικό λοιπόν,πρέπει να υπάρχουν αυτές οι πληροφορίες(δεν θυμάμαι πως ορίζεται όμως,αν θυμάται κάποιος το καταστατικό ας πει). Επίσης αν κάνω λάθος διορθώστε με.
Άβαταρ μέλους
fai

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aldo » 26 Νοέμ 2013, 18:09

Birdy έγραψε:Το ιδιο δεν γινεται και στις βουλευτικες και αλλες εκλογες; ενα 40% που ολο μεγαλωνει δεν ψηφιζει επειδη αδιαφορει, εχει σημαντικοτερα πραγματα να κανει, απεχει απο αποψη ή απορρίπτει την όλη διαδικασία (οι τελευταιοι ειναι πολυ λιγοι).. Για οποιονδηποτε λογο παντως παραχωρει το δικαιωμα που εχει σε αλλους -οσους συμμετειχαν...

Κατ' αναλογία και μόνον είναι το ίδιο. Στη περίπτωση της Γ. Σ. του συλλόγου ΦΛΣ το ποσοστό συμμετοχής είναι 2,5%, ενώ το αντίστοιχο στις εκλογές βουλευτικές κλπ. είναι σχεδόν 60%, όπως ολόσωστα ανέφερες. Και βέβαια, άλλο πράμα μια φοιτητική ψηφοφορία, άλλο οι εθνικές εκλογές!
Κατά τα λοιπά, συμφωνώ απόλυτα πως όποιος δεν πηγαίνει να ακούσει, ν' αποφασίσει και να ψηφίσει, ε αυτός δε δικαιούται να παραπονείται που άλλοι αποφασίζουν αντ' αυτού!
Άβαταρ μέλους
aldo

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό istorikarios13 » 26 Νοέμ 2013, 18:46

αγωνιστικη αποφαση για τη στηριξη της απεργειας παρθηκε σημερα,οποιος αμφισβητει τη διαδικασια υπαρχει καταστατικο που το διαψευει παρ΄αυτα.η αποφαση ειναι καθολα νομιμη,αν πραγματικα ειναι τοσος πολυ ο κοσμος που θελει ανοιχτη σχολη γιατι δεν ηρθε να κατεβασει πλαισιο?που ειναι πια ολοι αυτοι οι φοιτητες που ειναι εναντιων της απεργειας?οι περισσοτεροι ειναι υπερ της απεργειας γιατι αντιλαμβανονται οτι ενα διαλλυμενο πανεπιστημιο δε μπορει να λειτουργησει.
Τελευταία επεξεργασία από istorikarios13 και 26 Νοέμ 2013, 18:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
istorikarios13

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό papaki papaki » 26 Νοέμ 2013, 18:49

Απόφαση Γενικής Συνέλευσης Φιλοσοφικής Σχολής Αθηνών.
στο http://www.alfavita.gr υπάρχει σε εικόνες η απόφαση της Γενικής Συνέλευσης των Φοιτητών,το λέω μήπως θέλετε να το δείτε για να το γράψετε στην αρχική σελιδα του forum
Άβαταρ μέλους
papaki papaki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aldo » 26 Νοέμ 2013, 19:14

istorikarios13 έγραψε:αγωνιστικη αποφαση για τη στηριξη της απεργειας παρθηκε σημερα,οποιος αμφισβητει τη διαδικασια υπαρχει καταστατικο που το διαψευει παρ΄αυτα.η αποφαση ειναι καθολα νομιμη,αν πραγματικα ειναι τοσος πολυ ο κοσμος που θελει ανοιχτη σχολη γιατι δεν ηρθε να κατεβασει πλαισιο?που ειναι πια ολοι αυτοι οι φοιτητες που ειναι εναντιων της απεργειας?οι περισσοτεροι ειναι υπερ της απεργειας γιατι αντιλαμβανονται οτι ενα διαλλυμενο πανεπιστημιο δε μπορει να λειτουργησει.

Πιστεύω πως οι περισσότεροι φοιτητές είναι είτε αποστασιοποιημένοι, είτε και αδιάφοροι ακόμα!
Λίγοι μόνον είναι υπέρ της απεργίας και πήγανε στη συνέλευση, όπως λίγοι είναι και όσοι θέλουν ν' ανοίξει το πανεπιστήμιο, οι οποίοι καν δεν εμφανίστηκαν!
Γνωρίζεις πού θα μπορούσα να βρω το καταστατικό;
Άβαταρ μέλους
aldo

Ευχαριστώ: 18

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλοσοφικής Σχολής

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης