filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Σχολιασμος απεργιων κλπ Φιλοσοφικης σχολης

Ανακοινώσεις που αφορούν στη Φιλοσοφική Σχολή γενικά.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nikos1312 » 25 Σεπ 2012, 15:51

Βαγγέλης έγραψε:Το ότι κάποιοι καθηγητές έχουν βολευτεί στη θεσούλα τους και δεν το κουνάνε (πολλές φορές ούτε απεργούν), είναι γνωστό.
Το ότι υπάρχουν (ή υπήρχαν) και κομματόσκυλα στο πανεπιστήμιο είναι επίσης γνωστό.
Το ότι οι "Ανένταχτοι" ποσώς νοιάζονται για το δημόσιο πανεπιστήμιο είναι επίσης γνωστό. Απόδειξη είναι ότι εξαφανίστηκαν από το πανεπιστήμιο όταν πέρασε το τελευταίο κύμα καταλήψεων, επιβεβαιώνοντας όλους αυτούς που έλεγαν ότι το μόνο που τους νοιάζει είναι να παρακολουθούν μαθήματα και να πηγαινοέρχονται του πανεπιστημίου λες και είναι εμπορικό κέντρο: παρακολουθώ, δίνω μαθήματα, φεύγω. Δηλαδή ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΩ.

Καταλαβαίνω απόλυτα αυτούς που θέλουν να δώσουν μαθήματα σε αυτήν την εξεταστική και αγωνιούν για το πτυχίο τους. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το πως μπορεί να αδιαφορούν επιδεικτικά κάποιοι να στυψουν το κεφάλι τους και να δώσουν εναλλακτικές. Πώς θα γίνει αυτό, αν όχι μέσα από τις συνελεύσεις; Πώς θα γίνει αυτό αν όχι πέρα από τις παρατάξεις;

Συμπεραίνετε ότι οι καταλήψεις είναι αναποτελεσματικές σε αυτή τη φάση. ΟΚ. Συμμετέχετε στην απεργία; Θα κατεβείτε στο δρόμο στις 26; Ή θα μουρμουράτε πάλι ότι "δεν άλλαξε τίποτα με τις πορείες"; Πώς θα αλλάξει το οτιδήποτε μέσα από το πανεπιστήμιο χωρίς μία συλλογική διαδικασία (γενική συνέλευση); Τελικά οι φοιτητές ως κοινωνική ομάδα αποδεικνύονται μία από τις αντιδραστικότερες της ελληνικής κοινωνίας... Γνώμη μου.

Η αλήθεια είναι ότι, έχεις δίκιο, κάποιοι είμαστε καταναλωτές στο πανεπιστήμιο και κάποιοι παραγωγοί.

Κοίτα τι μαργαριτάρια έβγαζες πριν από κάνα χρόνο....
Βαγγέλης έγραψε:Φαντάζομαι μία κοινωνία σε κανένα δίμηνο, που δε θα λειτουργούν τα μέσα, θα υπάρχουν τόνοι σκουπιδιών, θα πέφτει ξύλο σε πορείες, άνθρωποι θα χάνουν τις δουλειές τους, δεν θα κινείται τίποτα γενικά, και εμείς θα λέμε αχ πάλι καλά, τουλάχιστον δεν χάθηκε το εξάμηνο. Θα έχει πολύ γέλιο

Βαγγέλης έγραψε:Να προσθέσω και τον ντεμοντέ θεσμό του ασύλου. Από τώρα και στο εξής, όταν θα ψηφιστεί το αντι-εκπαιδευτικό νομοσχέδιο, θα μας καλημερίζει ο μπάτσος της γειτονιάς μας στην είσοδο της σχολής.. Αλλά μάλλον δεν ενδιαφέρει την πλειοψηφία του φοιτητικού κόσμου, ο οποίος θεωρεί το άσυλο, άχρηστο.
Κατά τα άλλα, το νομοσχέδιο είναι μία γλύκα, σαν τη Διαμαντοπούλου: διαχείρηση από εξω-πανεπιστημιακούς και τέλος του αυτοδιοίκητου, δίδακτρα κλπ. Μέχρι τώρα έφευγαν οι περισσότεροι για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό, τώρα θα φεύγουν από το λύκειο. Στην υγειά μας...

Το πανεπιστήμιο, φίλε Βαγγέλη, είναι για τους φοιτητές, όχι τους συνδικαλιστές. Είναι άλλο πράγμα ο πολιτικός προβληματισμός και άλλο η συντονισμένη δράση μέσα από συγκεκριμένους πολιτικούς χώρους και συμφέροντα. Και όχι, δεν αλλάζουν και πολλά πράγματα με τις απεργίες, ένα μέσο διαμαρτυρίας είναι. Στις δημοκρατίες οι μεγάλες πολιτικές αλλαγές έρχονται με τις εκλογές. Αυτό που πηγαίνουμε ψηφίζουμε, αναδεικνύουμε μια χαρά τους εκπροσώπους μας και ύστερα από δυο μήνες μας πιάνει μας πιάνει ο αναρχισμός μας και πάμε να ρίξουμε το σύστημα δεν το καταλαβαίνω. Ας βγάζατε τον άλλον πρωθυπουργό να γλιτώναμε το ξύλο και τα χημικά δηλαδή....

Όσο για τους ανένταχτους που εξαφανίστηκαν, εγώ είμαι κάθε μέρα στο πανεπιστήμιο, πρώτος πηγαίνω, τελευταίος φεύγω. Και βγαίνει δουλειά όλες αυτές τις ώρες, ατομικά και συλλογικά, με την ίδια σχεδόν ταχύτητα που φεύγουν οι φραπέδες και τα στριφτά σε κάτι αφισοκολλημένα τραπεζάκια....
Άβαταρ μέλους
Nikos1312
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 12

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό trikkk » 25 Σεπ 2012, 15:57

n.v. έγραψε: Ξεκαθάρισε πως οι καθηγητές της σχολής μας δεν κάνουν τις απεργίες μόνο για τα μισθολογικά τους αλλά έχουν σαν βασικό στόχο την προάσπιση τους δημοσίου και δωρεάν χαρακτήρα του πανεπιστημίου. Κάλεσε εμάς τους φοιτητές στην κινητοποίηση την Πέμπτη αλλά και σε συντονισμό κοινών δράσεων, ο οποίος θα γίνει την Τρίτη.

Να πω και εγώ τα δικά μου, αφού ο καθένας μας αυτό δυστυχώς μόνο μπορεί να κάνει.

Εγώ βλέπω: Δεύτερος Σεπτέμβρης χαμένος. Περαστικά σε όλους. Περαστικά στα παιδιά που όπως εγώ πήραν "φοιτητική" (Ο θεός να την κάνει, ο δικός μου πάντως εργοδότης, δεν ξέρει τι σημαίνει, και για να μην διαταραχθούν οι σχέσεις, εννοείται πως την παίρνω ως κανονική- Φάντάζομαι και αρκετοί από εσάς).
Περαστικά σε όσους σπεύδουν αυτή τη στιγμή που μιλάμε να εξηγήσουν πως δεν ισχύουν οι μέρες που δήλωσαν ως απουσία από την εργασία τους (Για εσάς που δεν εργάζεστε να εξηγήσω πως ο εργοδότης δεν έχει την ίδια σχέση κατανοήσης με αυτή που έχει μαζί σου η μητέρα σου). Τέλος περαστικά σε όσους τις "φάγανε" αυτές τις μέρες και τις έκαναν γαργάρα, δηλαδή και έλειψαν από την δουλειά, και δεν θα πληρωθούν και πιθανόν να χάσουν το μάθημα όταν (όποτε και αν) γίνει.

Πέρσι ήταν ο Φοιτητικός Σύλλογος; Τα φοιτητικά κόμματα; Δεν ξέρω, δεν με ενδιαφέρει - Αυτό που βλέπω είναι την παρουσία όλων αυτών ΜΟΝΟ σε αυτές τις κινητοποιήσεις που έχουν ως άμεσο θύμα εμένα, εσένα και τον κάθε συμφοιτητή. Διακρίνω λοιπόν μία εύκολη και αζύγιστη κάθε φορά λήψη απόφασης για αυτά τα πράγματα όταν είναι να θιγούν τα γενικά και πρωταρχικά μας δικαιώματα (Το δικαίωμα να εξεταστούμε), καθώς είμαστε πάντα ο τελευταίος τροχός της αμάξης. Συγχωρέστε με κόμματα, αλλά δεν μπορώ να σας δω με το μέρος μου όταν μου στερείτε την εξεταστική μου (πέρσι). Για φέτος, βάλτε όπου <κόμματα>, <αξιότιμοι καθηγητές>.

Μιλάνε για δωρεάν Παιδεία. Εγώ ήμουν ο πρώτος που αρχικά κορόιδευα το κάθε Deree και ήμουν εναντίον της αναγνώρισής τους. Μετά από την επαφή μου με το Ελληνικό Δημόσιο Πανεπιστήμιο ξέρετε τι λέω; Ότι αν ήμουν στο κάθε college θα είχα τελειώσει τώρα και δεν θα συζητούσα αυτά τα πράγματα, αλλά θα γέλαγα με αυτούς (και εγώ) που σκίστηκαν να μπουν στα ελληνικά Πανεπιστήμια. Με τις κινητοποιήσεις τους ρίχνουν ακόμα πιο πολύ το επίπεδο αυτού του κατεστραμμένου θεσμού.

Ξέρω πως όπως και πολλοί άλλοι θεσμοί αυτής της χώρας, είμαστε μία μικρογραφια της κοινωνίας, αλλά λόγω της μικρότερης κλίμακας θεωρώ γελοίο να μας αντιμετωπίζουν ως μια αμελητέα ποσότητα και εμείς από την άλλη, να είμαστε σαν το φύλλο στον αέρα. Πρέπει να υπάρχει κάτι που να μπορούμε να κάνουμε. Θεωρώ πως είμαστε ισχυρότατη πλειοψηφία, όσοι από εμάς θέλουν να τελειώσουν και δεν τους ενδιαφέρουν τα πολιτικά παιχνίδια.

Και σχετικά με αυτό που έκανα quote: Η δική μου απάντηση:
- Πολύ ευχαρίστως κύριε καθηγητά. Θα συμμετάσχω στους "αγώνες" σας. Θέλω όμως δύο απλά πράγματα: 1) Να μου εξηγήσετε πως μπορώ να απουσιάζω από την εργασία μου, από την στιγμή που δεν πραγματοποιούνται εξετάσεις και άρα δεν καλύπτομαι οικονομικά και 2) Για αυτήν μου την μεγαλοψυχία θέλω να περάσω το μάθημά σου κύριε καθηγητά, γιατί αγώνες και διάβασμα, πόσο μάλλον εξετάσεις, όπως βλέπουμε δεν γίνεται....

Και κάτι τελευταίο σε όποιον δεν έχει βγει ακόμα εκεί έξω να ψάξει τι γίνεται με την αγορά εργασίας και είναι προς το παρόν επαγγελματίας φοιτητής και στηρίζει αυτές τις ακυρώσεις των εξεταστικών: Όταν βγεις με το καλό και πας σε κάποια συνέντευξη, θέλω να μου στείλεις το video της απάντησης σου στην ερώτηση: "Γιατί αυτή η καθυστέρηση στις σπουδές σας κύριε Χ;". Θέλω όμως να ακούσω ακριβώς αυτά που θα πεις εδώ στη σχολή...
Τελευταία επεξεργασία από trikkk και 25 Σεπ 2012, 16:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
trikkk
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας Φιλοσοφικής Σχολής Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Τομέας: Ιστορία
Ευχαριστώ: 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό EvaT » 25 Σεπ 2012, 16:03

Βαγγέλης έγραψε: το μόνο που τους νοιάζει είναι να παρακολουθούν μαθήματα και να πηγαινοέρχονται του πανεπιστημίου λες και είναι εμπορικό κέντρο: παρακολουθώ, δίνω μαθήματα, φεύγω. Δηλαδή ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΩ.

Καταλαβαίνω απόλυτα αυτούς που θέλουν να δώσουν μαθήματα σε αυτήν την εξεταστική και αγωνιούν για το πτυχίο τους. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το πως μπορεί να αδιαφορούν επιδεικτικά κάποιοι να στυψουν το κεφάλι τους και να δώσουν εναλλακτικές. Πώς θα γίνει αυτό, αν όχι μέσα από τις συνελεύσεις; Πώς θα γίνει αυτό αν όχι πέρα από τις παρατάξεις;
.

Πού είναι το κακό με το να θέλει κάποιος να είναι ΑΠΛΩΣ φοιτητής και να μην κομματικοποιείται μέσα στο παν/μιο? Πού είναι το κακό με το να παρακολουθεί τα μαθήματά του?

Αυτό το μπάχαλο με τις φοιτ. παρατάξεις μόνο στην Ελλάδα υπάρχει. Σε καμμία "πολιτισμένη" (εντός ή εκτός εισαγωγικών) χώρα δεν υπάρχουν τέτοια φαινόμενα. Και αν υπάρχουν κάποιες παρατάξεις, δεν προκαλούν την αναστάτωση που προκαλούν εδώ ούτε βομβαρδίζουν τους πρωτοετείς με φυλλάδια και πλύση εγκεφάλου! Και αν τουλάχιστον όλος αυτός ο "αγώνας" των καταλήψεων έφερνε ένα αποτέλεσμα, θα έλεγα εντάξει! Αλλά δεν αλλάζει τίποτε!!! Άλλαξε κάτι πέρισυ που χάθηκε η εξεταστική? Πιστεύεις ότι θα αλλάξει κάτι τώρα? Μια τρύπα στο νερό θα κάνετε πάλι εσείς οι καταληψείες και για μια ακόμη φορά οι φοιτητές θα την πληρώσουν τη νύφη (αυτοί για τους οποίους υποτίθεται πως νοιάζεστε) αν χαθεί η εξεταστική!

Λέτε όλοι εσείς στις παρατάξεις πως τάχα νοιάζεστε για τους φοιτητές και το μέλλον μας λες και από εσάς περιμένουμε! Λες και είστε οι διαφωτιστές που θα φωτίσετε τους σκοτεινούς αιώνες! Λες κι εμείς που δεν επιλέγουμε να κομματικοποιηθούμε είμαστε χαζοί ή κορόιδα και δεν μας νοιάζει το μέλλον μας! Δεν ξέρω τι σας λένε από το κόμμα (αριστερό ή δεξιό, δεν μ'ενδιαφέρει). Ξέρω όμως ότι αυτά τα 4 χρόνια που είμαι στη σχολή έχουν γίνει καμμιά 10αριά καταλήψεις και δεν έχει αλλάξει Τ Ι Π Ο Τ Ε! Επομένως, μήπως, λέω... μήπως (!) δεν είναι η κατάληψη αποτελεσματικό μέσο πίεσης???

Επίσης, αν νοιάζεστε πραγματικά για τον φοιτητή τότε τί κάνετε για τους επι πτυχίω και τους τεταρτοετείς που κινδυνεύουν να μην πάρουν πτυχίο??? Τί κάνετε για όλες αυτές τις οικογένειες που ζημιώνονται με το να στέλνουν πέρα δόθε το παιδί τους για να δώσει εξετάσεις και εξετάσεις να μην δίνονται???? Τί κάνετε για τους φοιτητές που πρέπει να πάρουν πτυχίο γιατί μπορεί να τους χρειάζεται σε μια δουλειά, π.χ.??? Για να πάρουν έστω και ένα πενιχρό μπόνους στον μισθό τους??? Τίποτε δεν κάνετε! Μόνο φυλλάδια ξέρετε να μοιράζετε και να αναπαράγετε την ξύλινη ρητορική των κομμάτων σας!!! Είστε τόσο ίδιοι με τα κοινοβουλευτικά κόμματα που από τα πρώτα 10 δεύτερα που μπαίνει κάποιος από εσας στο αμφιθέατρο να κάνει μια "ανακοίνωση" καταλαβαίνουμε από ποιο κόμμα έρχεται! Δεν χρειάζετε καν να μας το πεί!

Προφανώς και ό,τι γράφω δεν στοχεύει σε εσένα, Βαγγέλη. Στοχεύει στην γενική κομματιστικη / παραταξιακή νοοτροπία που έφτασε τη χώρα εδώ που την έφτασε και λέει ότι τώρα θα την σώσει!!!!
Τελευταία επεξεργασία από EvaT και 25 Σεπ 2012, 18:46, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
EvaT

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 25 Σεπ 2012, 19:40

Σε καμμία "πολιτισμένη" (εντός ή εκτός εισαγωγικών) χώρα δεν υπάρχουν τέτοια φαινόμενα. Και αν υπάρχουν κάποιες παρατάξεις, δεν προκαλούν την αναστάτωση που προκαλούν εδώ ούτε βομβαρδίζουν τους πρωτοετείς με φυλλάδια και πλύση εγκεφάλου!
Βέβαια στη Μ.Βρετανία έχουν δίδακτρα 9.000 λίρες και στη Γαλλία πληρώνουν για εστίες γύρω στις 7.000 ευρώ...οπότε τι να διεκδικήσουν με παρατάξεις; Το 'χουν χάσει το παιχνίδι...Άσε που μπορεί να μην έχουν παρατάξεις, αλλά μου 'λεγε ένας φίλος που πήγε Βόρεια Ιρλανδία ότι έχουν τραπεζάκια με θρησκευτικές ομάδες που σε πιάνουν και σου λένε να πας στην εκκλησία τους κ.τ.λ. :lola: Τέλος πάντων, άσχετο αυτό.

Εγώ ήθελα να πω τον πόνο μου. Πέρσι οι καταλήψεις, σωστές ή λάθος, ήταν μαζικές, σε όλη την Ελλάδα σε πάρα πολλές σχολές. Φέτος δεν καταλαβαίνω τι πάνε μόνοι τους να κάνουν οι καθηγητές...να απεργήσουν για το δωρεάν πανεπιστήμιο; Αυτό μπορούσαν να το κάνουν και πέρσι, αλλά μας έλεγαν και μας ξαναέλεγαν ότι, ακόμα κι αν διαφωνούν με το νόμο, δε γίνεται τίποτα με κλειστή σχολή. Το μόνο που άλλαξε φέτος και το θυμήθηκαν είναι ότι τους κόβουν 200 ευρώ...και μου φαίνεται λίγο υποκριτική αυτή η στάση...
Τελευταία επεξεργασία από mzep και 25 Σεπ 2012, 19:42, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 76

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Βαγγέλης » 25 Σεπ 2012, 21:30

Nikos1312 έγραψε:
Βαγγέλης έγραψε:Το ότι κάποιοι καθηγητές έχουν βολευτεί στη θεσούλα τους και δεν το κουνάνε (πολλές φορές ούτε απεργούν), είναι γνωστό.
Το ότι υπάρχουν (ή υπήρχαν) και κομματόσκυλα στο πανεπιστήμιο είναι επίσης γνωστό.
Το ότι οι "Ανένταχτοι" ποσώς νοιάζονται για το δημόσιο πανεπιστήμιο είναι επίσης γνωστό. Απόδειξη είναι ότι εξαφανίστηκαν από το πανεπιστήμιο όταν πέρασε το τελευταίο κύμα καταλήψεων, επιβεβαιώνοντας όλους αυτούς που έλεγαν ότι το μόνο που τους νοιάζει είναι να παρακολουθούν μαθήματα και να πηγαινοέρχονται του πανεπιστημίου λες και είναι εμπορικό κέντρο: παρακολουθώ, δίνω μαθήματα, φεύγω. Δηλαδή ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΩ.

Συμπεραίνετε ότι οι καταλήψεις είναι αναποτελεσματικές σε αυτή τη φάση. ΟΚ. Συμμετέχετε στην απεργία; Θα κατεβείτε στο δρόμο στις 26; Ή θα μουρμουράτε πάλι ότι "δεν άλλαξε τίποτα με τις πορείες"; Πώς θα αλλάξει το οτιδήποτε μέσα από το πανεπιστήμιο χωρίς μία συλλογική διαδικασία (γενική συνέλευση); Τελικά οι φοιτητές ως κοινωνική ομάδα αποδεικνύονται μία από τις αντιδραστικότερες της ελληνικής κοινωνίας... Γνώμη μου.

Η αλήθεια είναι ότι, έχεις δίκιο, κάποιοι είμαστε καταναλωτές στο πανεπιστήμιο και κάποιοι παραγωγοί.

Κοίτα τι μαργαριτάρια έβγαζες πριν από κάνα χρόνο....
Βαγγέλης έγραψε:Φαντάζομαι μία κοινωνία σε κανένα δίμηνο, που δε θα λειτουργούν τα μέσα, θα υπάρχουν τόνοι σκουπιδιών, θα πέφτει ξύλο σε πορείες, άνθρωποι θα χάνουν τις δουλειές τους, δεν θα κινείται τίποτα γενικά, και εμείς θα λέμε αχ πάλι καλά, τουλάχιστον δεν χάθηκε το εξάμηνο. Θα έχει πολύ γέλιο

Βαγγέλης έγραψε:Να προσθέσω και τον ντεμοντέ θεσμό του ασύλου. Από τώρα και στο εξής, όταν θα ψηφιστεί το αντι-εκπαιδευτικό νομοσχέδιο, θα μας καλημερίζει ο μπάτσος της γειτονιάς μας στην είσοδο της σχολής.. Αλλά μάλλον δεν ενδιαφέρει την πλειοψηφία του φοιτητικού κόσμου, ο οποίος θεωρεί το άσυλο, άχρηστο.
Κατά τα άλλα, το νομοσχέδιο είναι μία γλύκα, σαν τη Διαμαντοπούλου: διαχείρηση από εξω-πανεπιστημιακούς και τέλος του αυτοδιοίκητου, δίδακτρα κλπ. Μέχρι τώρα έφευγαν οι περισσότεροι για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό, τώρα θα φεύγουν από το λύκειο. Στην υγειά μας...

Το πανεπιστήμιο, φίλε Βαγγέλη, είναι για τους φοιτητές, όχι τους συνδικαλιστές. Είναι άλλο πράγμα ο πολιτικός προβληματισμός και άλλο η συντονισμένη δράση μέσα από συγκεκριμένους πολιτικούς χώρους και συμφέροντα. Και όχι, δεν αλλάζουν και πολλά πράγματα με τις απεργίες, ένα μέσο διαμαρτυρίας είναι. Στις δημοκρατίες οι μεγάλες πολιτικές αλλαγές έρχονται με τις εκλογές. Αυτό που πηγαίνουμε ψηφίζουμε, αναδεικνύουμε μια χαρά τους εκπροσώπους μας και ύστερα από δυο μήνες μας πιάνει μας πιάνει ο αναρχισμός μας και πάμε να ρίξουμε το σύστημα δεν το καταλαβαίνω. Ας βγάζατε τον άλλον πρωθυπουργό να γλιτώναμε το ξύλο και τα χημικά δηλαδή....

Όσο για τους ανένταχτους που εξαφανίστηκαν, εγώ είμαι κάθε μέρα στο πανεπιστήμιο, πρώτος πηγαίνω, τελευταίος φεύγω. Και βγαίνει δουλειά όλες αυτές τις ώρες, ατομικά και συλλογικά, με την ίδια σχεδόν ταχύτητα που φεύγουν οι φραπέδες και τα στριφτά σε κάτι αφισοκολλημένα τραπεζάκια....

Πωπω πρέπει να με έχεις πολύ απωθημένο για να κάθεσαι να ψάχνεις τι έλεγα πριν από ένα χρόνο... Εγώ από την άλλη, βαριέμαι να το κάνω. Ο συνδικαλισμός, "φίλε" Νίκο δεν είναι επάγγελμα. Είναι συλλογική κατάκτηση την οποία πετυχαίνει κάποιος φοιτητής, εργαζόμενος κλπ. Αν ειχαν όλοι τα δικά σου μυαλά, τώρα θα δουλεύαμε για 100 ευρώ. Και αυτά, χαριστικά. Γιατί θα έλεγε ο εργαζόμενος, εγώ δεν είμαι συνδικαλιστής , δουλειά μου είναι να εργάζομαι. Τα ίδια και ο καθένας που θα κοίταγε τη "δουλειά" του. Αν υπήρξε κάπου, κάποτε μία κατάκτηση (ας πούμε το 8ωρο) αυτό ήταν αποτέλεσμα κάποιων ανθρώπων που αποφάσισαν να μην κοιτάξουν την δουλειά τους.

Τώρα αν εσύ θες να κάθεσαι και να ασχολείσαι με τις φοιτητικές παρατάξεις τύπου ΔΑΠ-ΠΑΣΠ - που στη τελική έχουν ψιλοψοφήσει -, ή με το τι έλεγα πριν από έναν χρόνο, οκ. Απλά οι καταστάσεις οδηγούν σε πολύ χειρότερα, επιβεβαιώνοντας αυτούς που αγωνίζονταν ένα χρόνο πριν. Και ας ήταν αναποτελεσματικό.

Και πάλι ξαναλέω, σέβομαι αυτούς και αυτές που θέλουν να τελειώνουν.. Απλά όταν σου "τελειώνει" ένα μέσο αγώνα σε αυτή τη φάση, όπως είναι η κατάληψη, για τους χ ή ψ λόγους, ψάχνεις να βρεις άλλα μέσα. Δεν κάθεσαι στα αυγά σου. Ούτως ή άλλως δεν έχεις αυτήν την πολυτέλεια.. Αυτά από μένα. Καλή συνέχεια.
Τελευταία επεξεργασία από Βαγγέλης και 25 Σεπ 2012, 21:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Βαγγέλης

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marimba » 26 Σεπ 2012, 11:04

"Πωπω πρέπει να με έχεις πολύ απωθημένο για να κάθεσαι να ψάχνεις τι έλεγα πριν από ένα χρόνο... Εγώ από την άλλη, βαριέμαι να το κάνω. Ο συνδικαλισμός, "φίλε" Νίκο δεν είναι επάγγελμα. Είναι συλλογική κατάκτηση την οποία πετυχαίνει κάποιος φοιτητής, εργαζόμενος κλπ. Αν ειχαν όλοι τα δικά σου μυαλά, τώρα θα δουλεύαμε για 100 ευρώ. Και αυτά, χαριστικά. Γιατί θα έλεγε ο εργαζόμενος, εγώ δεν είμαι συνδικαλιστής , δουλειά μου είναι να εργάζομαι. Τα ίδια και ο καθένας που θα κοίταγε τη "δουλειά" του. Αν υπήρξε κάπου, κάποτε μία κατάκτηση (ας πούμε το 8ωρο) αυτό ήταν αποτέλεσμα κάποιων ανθρώπων που αποφάσισαν να μην κοιτάξουν την δουλειά τους."

Ναι, η ενασχόληση με τα πολιτικά δεν είναι επάγγελμα σε κανένα πολιτισμένο κράτος!!! Στην Ελλάδα όμως τα πράγματα δείχνουν πως ο συνδικαλισμός είναι από τα πιο κερδοφόρα επαγγέλματα...γι αυτό το παίζουν όλοι ιδεαλιστές και αγωνιστές! Επιτέλους, μερικοί είστε τοοόσο γραφικοί!!!!Έχουμε μπουχτίσει από τους αγωνιστές και τους επαναστάτες σε αυτή τη χώρα....τους επαναστάτες που δεν αναλαμβάνουν καμία ευθύνη και που ξέρουν(προφανώς μόνο αυτό μπορούν) μόνο να παπαγαλίζουν, να αφισοκολλάνε (γεμίζοντας σκουπίδια το πανεπιστήμιο που τόσο "αγαπάνε") και να μοιράζουν σημαιάκια και άλλες βλακείες, οι οποίες καταλήγουν στους διαδρόμους της σχολής!!! Και όλο το συστημα που βρίζετε σας υποστηρίζει, αφού έχετε μέχρι και γραφεία μέσα στο δημόσιο κτίριο της σχολής! Και όλα αυτά που κοροϊδεύετε και "πολεμάτε" αυτά θα γίνετε!!! :woohoo: ...και θα καταστραφούμε όλοι με τα μυαλά που κουβαλάτε, αλλά δε φταίτε εσείς...εμείς φταίμε που ανεχόμαστε τα κόμματα μέσα στη σχολή!!!!
Βρίζετε τους πολιτικούς αλλά στις συνελεύσεις μιλάτε χειρότερα από αυτούς και αναρωτιέμαι πώς γίνεται παιδιά στην ηλικία μου να "σκέφτονται" και να μιλάνε σαν πενηντάρηδες!!!Ο αγώνας γίνεται για τις αλλαγές. Και οι αλλαγές στην κοινωνία, την εκπαίδευση προϋποθέτουν αλλαγές στη σκέψη και τη νοοτροπία...και φυσικά μια στοιχειώδη μόρφωση "ρε αδερφέ"...!Αν παπαγαλίζεις αυτά που σου λέει το κόμμα δεν αλλάζεις, δεν προχωράς, δεν είσαι αγωνιστής τέλος πάντων!Τι νεολαία και γερουσία;;; όλα τα κόμματα, κόμματα είναι!!!εμ...σκατά είναι! :wtf:
Καλημέρα!! :harhar:
Life's just a line of situations
A matter of occasions
And mystic correlations
The work of a Machine...
Άβαταρ μέλους
marimba

Σχολή/Τμήμα: φιλολογία
Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marimba » 26 Σεπ 2012, 11:11

istorikarios13 έγραψε:marimba οι λεξεις ειναι γλωσσικες συμβασεις θα επρεπε να το ξερεις καλα αυτο αφου εισαι και στο φιλολογικο.το να κλεισει γραφεται και με η γιατι ειναι υποτακτικη,αλλα περα απο αυτο δε ειμαι και ασσος στο πληκτρολογιο δεν ασχολουμαι με ενα pc ολη τη μερα εχουμε και αγωνα εξαλου.

....δε θα σχολιάσω τη λανθασμένη σου παρατήρηση αναφορικά με την κατάληξη -η, με προλάβανε (ευχαριστώ συνάδελφε :cool: )
πάντως το "εξάλλου" γράφεται μόνο με 2 λ!!!!
αντε...καλό "αγώνα"!!! :peace:
A matter of occasions
And mystic correlations
The work of a Machine...
Άβαταρ μέλους
marimba

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kirdou » 26 Σεπ 2012, 20:58

Τι πληροφορίες υπάρχουν για την συνέλευση της Παρασκευής;Θα συνεχίσουν η όχι ξέρει κανείς;Πάμε για δεύτερη εξεταστική Σεπτεμβρίου χαμένη.Ας την καταργήσουν αν είναι να την έχουν για απεργίες και καταλήψεις
Άβαταρ μέλους
kirdou

Σχολή/Τμήμα: Ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sakuJo » 26 Σεπ 2012, 21:42

εχω μια βασικη απορια... ολοι εσεις που γκρινιαζετε και αγκωμαχατε εδω μεσα εκτος απο το να λετε ποσο δεν τα θελετε τα κομματα κλπ στην ουσια κανετε τιποτα για να δειξετε την δυσαρεσκεια σας και να προτεινετε καποιον αλλον τροπο "αντιστασης", "αγωνα" κλπ;

γιατι οσο γραφικοι ειναι αυτοι που προερχονται απο καποιον πολιτικο χωρο, τοσο γραφικοι ειστε και εσεις που και περυσι και φετος λετε τα ιδια και τα ιδια, με το μπαρδον κιολας ε; :lola:
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
sakuJo

Ευχαριστώ: 7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nikos1312 » 26 Σεπ 2012, 22:01

sakuJo έγραψε:εχω μια βασικη απορια... ολοι εσεις που γκρινιαζετε και αγκωμαχατε εδω μεσα εκτος απο το να λετε ποσο δεν τα θελετε τα κομματα κλπ στην ουσια κανετε τιποτα για να δειξετε την δυσαρεσκεια σας και να προτεινετε καποιον αλλον τροπο "αντιστασης", "αγωνα" κλπ;

γιατι οσο γραφικοι ειναι αυτοι που προερχονται απο καποιον πολιτικο χωρο, τοσο γραφικοι ειστε και εσεις που και περυσι και φετος λετε τα ιδια και τα ιδια, με το μπαρδον κιολας ε; :lola:

Διάβασε παραπάνω....
Nikos1312 έγραψε:Το πανεπιστήμιο, φίλε Βαγγέλη, είναι για τους φοιτητές, όχι τους συνδικαλιστές. Είναι άλλο πράγμα ο πολιτικός προβληματισμός και άλλο η συντονισμένη δράση μέσα από συγκεκριμένους πολιτικούς χώρους και συμφέροντα. Και όχι, δεν αλλάζουν και πολλά πράγματα με τις απεργίες, ένα μέσο διαμαρτυρίας είναι. Στις δημοκρατίες οι μεγάλες πολιτικές αλλαγές έρχονται με τις εκλογές. Αυτό που πηγαίνουμε ψηφίζουμε, αναδεικνύουμε μια χαρά τους εκπροσώπους μας και ύστερα από δυο μήνες μας πιάνει μας πιάνει ο αναρχισμός μας και πάμε να ρίξουμε το σύστημα δεν το καταλαβαίνω. Ας βγάζατε τον άλλον πρωθυπουργό να γλιτώναμε το ξύλο και τα χημικά δηλαδή....

Με ψευτοαναρχισμό δεν παλευέται. Και όλα τα ''αγώνας'', ''αντίσταση'', ''ανατροπή'' κτλ κτλ είναι παράγωγα τέτοιων νοοτροπιών. Εκλογές θα 'χουμε και πάλι σε λίγο καιρό, ψηφίστε διαφορετικά. Μέχρι τότε μάθετε να σέβεστε τη νομιμότητα. Διαδηλώσεις, απεργίες, προσφυγές στο ΣτΕ, ενημέρωση της κοινής γνώμης, κάν'τε ό,τι θέλετε αλλά μέσα στο πλαίσιο της νομιμότητας.
Τελευταία επεξεργασία από Nikos1312 και 26 Σεπ 2012, 22:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Nikos1312
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sakuJo » 26 Σεπ 2012, 22:07

τωρα υποτιθεται οτι απαντησες στην ερωτηση μου δηλαδη; :lola:

αχ... ενας λογος που παμε κατα διαολου...
τι να πει κανεις...
επισης δεν μ'αρεσει ο β' ενικος και β' πληθυντικος στο ποστ σου, για να μαζευομαστε λιγο ε! μια ερωτηση εκανα και βγηκα η αποκληρη που πρπει να μαθει να ψηφιζει διαφορετικα; :funny: :funny: :funny: γελοιο...
και σορυ κιολας αλλα μιλας σαν τα κομματοσκυλα της σχολης!
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
sakuJo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nikos1312 » 26 Σεπ 2012, 22:18

sakuJo έγραψε:τωρα υποτιθεται οτι απαντησες στην ερωτηση μου δηλαδη; :lola:

αχ... ενας λογος που παμε κατα διαολου...
τι να πει κανεις...
επισης δεν μ'αρεσει ο β' ενικος και β' πληθυντικος στο ποστ σου, για να μαζευομαστε λιγο ε! μια ερωτηση εκανα και βγηκα η αποκληρη που πρπει να μαθει να ψηφιζει διαφορετικα; :funny: :funny: :funny: γελοιο...
και σορυ κιολας αλλα μιλας σαν τα κομματοσκυλα της σχολης!

Το β' πληθυντικό δεν απευθύνεται σε σένα αλλά σε όσους πρεσβεύουν τις ιδέες στις οποίες είχα απαντήσει με αυτό που σου έβαλα σε quote. Αν σε προσέβαλα, απολογούμαι, μικρό μου γιαπόνι (χωρίς ίχνος ειρωνείας, λατρεύω τον ιαπωνικό πολιτισμό).
Τώρα επί του θέματος, είναι ή δεν είναι υποκρισία να ψηφίζεις μία πολιτική και εκ των υστέρων να προσπαθείς να την ανατρέψεις; Eίναι ή δεν είναι άσχημο να σου μιλάνε για ανατροπή νόμων της κυβέρνησης αυτοί που δικεδικούν να γίνουν κυβέρνηση και να περνάνε νόμους; Είναι ή δεν είναι σαθρή μια κοινωνία στην οποία αυτοί που διαμαρτύρονται πιο πολύ για το υπάρχον καθεστώς είναι αυτοί που το δημιούργησαν με την ευνοιοκρατική ψήφο, τη διαφθορά και το βόλεμα τους;
Kι αν ο λόγος μου θυμίζει ποτέ κομματόσκυλο, καλά να πάθω. Όποιον μπλέκει με τα πίτουρα, τον τρώνε οι κότες.
Τελευταία επεξεργασία από Nikos1312 και 26 Σεπ 2012, 22:22, έχει επεξεργασθεί 6 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Nikos1312
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sakuJo » 26 Σεπ 2012, 22:26

Nikos1312 έγραψε:Το β' πληθυντικό δεν απευθύνεται σε σένα αλλά σε όσους πρεσβεύουν τις ιδέες στις οποίες είχα απαντήσει με αυτό που σου έβαλα σε quote. Αν σε προσέβαλα, απολογούμαι, μικρό μου γιαπόνι (χωρίς ίχνος ειρωνείας, λατρεύω τον ιαπωνικό πολιτισμό).

απλα η απαντηση σου ηταν καπως αποτομη και ξερεις τα πηρα λιγο :peace:
στο θεμα μας...

συμφωνω εν μερει με αυτο που λες αλλα η ερωτηση μου ειναι αν οσοι μπαινουν εδω και διαμαρτυρονται αν κανουν το ιδιο irl! και αν οντως υπαρχουν ανθρωποι που εχουν αλλες και ισως πιο αποτελεσματικες λυσεις ή απλα λενε για να πουνε... κουβεντα να γινεται δηλαδη...

τοτε συγγνωμη κιολας αλλα αυτοι φταινε περισσοτερο για το σημειο στο οποιο εχουμε φτασει. και λεω αυτοι γιατι απευθυνομαι σε ολους οσους γραφουν εδω και οχι προσωπικα σε εσενα ή οποιονδηποτε αλλο :peace2:
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
sakuJo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marimba » 26 Σεπ 2012, 22:45

sakuJo έγραψε:εχω μια βασικη απορια... ολοι εσεις που γκρινιαζετε και αγκωμαχατε εδω μεσα εκτος απο το να λετε ποσο δεν τα θελετε τα κομματα κλπ στην ουσια κανετε τιποτα για να δειξετε την δυσαρεσκεια σας και να προτεινετε καποιον αλλον τροπο "αντιστασης", "αγωνα" κλπ;

:tease: Το έπιασα το υπονοούμενο!!(βασικά ήταν προφανής η μπιχτή...)έχεις δίκιο όλοι γραφικοί έχουμε καταντήσει, αλλά και οι παρατάξεις τόσα χρόνια τώρα τα ίδια λένε και μια χαρά τρώνε κάποιοι το παραμύθι!!!Αλλά...λένε "αξίζεις ό,τι έχεις", οπότε μη ζητάμε πολλά αν δεν αλλάξουμε....γιατί "εμείς" όπως λες τα λέμε αλλά ποιος μας ακούει;;;
και ναι...κουβέντα κάνουμε....δε θα λύσουμε διαδικτυακώς τα εθνικά προβλήματα....προφανώς :confused:
Υ.Γ. ούτε εμένα μου αρέσει το β' πληθυντικό...."μην κάνεις στον άλλο αυτό που δε θέλεις να σου κάνουν" λένε κάποιοι... just saying :peace:
Τελευταία επεξεργασία από marimba και 26 Σεπ 2012, 22:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
A matter of occasions
And mystic correlations
The work of a Machine...
Άβαταρ μέλους
marimba

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Βαγγέλης » 27 Σεπ 2012, 14:12

marimba έγραψε:"Πωπω πρέπει να με έχεις πολύ απωθημένο για να κάθεσαι να ψάχνεις τι έλεγα πριν από ένα χρόνο... Εγώ από την άλλη, βαριέμαι να το κάνω. Ο συνδικαλισμός, "φίλε" Νίκο δεν είναι επάγγελμα. Είναι συλλογική κατάκτηση την οποία πετυχαίνει κάποιος φοιτητής, εργαζόμενος κλπ. Αν ειχαν όλοι τα δικά σου μυαλά, τώρα θα δουλεύαμε για 100 ευρώ. Και αυτά, χαριστικά. Γιατί θα έλεγε ο εργαζόμενος, εγώ δεν είμαι συνδικαλιστής , δουλειά μου είναι να εργάζομαι. Τα ίδια και ο καθένας που θα κοίταγε τη "δουλειά" του. Αν υπήρξε κάπου, κάποτε μία κατάκτηση (ας πούμε το 8ωρο) αυτό ήταν αποτέλεσμα κάποιων ανθρώπων που αποφάσισαν να μην κοιτάξουν την δουλειά τους."

Ναι, η ενασχόληση με τα πολιτικά δεν είναι επάγγελμα σε κανένα πολιτισμένο κράτος!!! Στην Ελλάδα όμως τα πράγματα δείχνουν πως ο συνδικαλισμός είναι από τα πιο κερδοφόρα επαγγέλματα...γι αυτό το παίζουν όλοι ιδεαλιστές και αγωνιστές! Επιτέλους, μερικοί είστε τοοόσο γραφικοί!!!!Έχουμε μπουχτίσει από τους αγωνιστές και τους επαναστάτες σε αυτή τη χώρα....τους επαναστάτες που δεν αναλαμβάνουν καμία ευθύνη και που ξέρουν(προφανώς μόνο αυτό μπορούν) μόνο να παπαγαλίζουν, να αφισοκολλάνε (γεμίζοντας σκουπίδια το πανεπιστήμιο που τόσο "αγαπάνε") και να μοιράζουν σημαιάκια και άλλες βλακείες, οι οποίες καταλήγουν στους διαδρόμους της σχολής!!! Και όλο το συστημα που βρίζετε σας υποστηρίζει, αφού έχετε μέχρι και γραφεία μέσα στο δημόσιο κτίριο της σχολής! Και όλα αυτά που κοροϊδεύετε και "πολεμάτε" αυτά θα γίνετε!!! :woohoo: ...και θα καταστραφούμε όλοι με τα μυαλά που κουβαλάτε, αλλά δε φταίτε εσείς...εμείς φταίμε που ανεχόμαστε τα κόμματα μέσα στη σχολή!!!!
Βρίζετε τους πολιτικούς αλλά στις συνελεύσεις μιλάτε χειρότερα από αυτούς και αναρωτιέμαι πώς γίνεται παιδιά στην ηλικία μου να "σκέφτονται" και να μιλάνε σαν πενηντάρηδες!!!Ο αγώνας γίνεται για τις αλλαγές. Και οι αλλαγές στην κοινωνία, την εκπαίδευση προϋποθέτουν αλλαγές στη σκέψη και τη νοοτροπία...και φυσικά μια στοιχειώδη μόρφωση "ρε αδερφέ"...!Αν παπαγαλίζεις αυτά που σου λέει το κόμμα δεν αλλάζεις, δεν προχωράς, δεν είσαι αγωνιστής τέλος πάντων!Τι νεολαία και γερουσία;;; όλα τα κόμματα, κόμματα είναι!!!εμ...σκατά είναι! :wtf:
Καλημέρα!! :harhar:

πωπω μιλάμε πρέπει να είσαι από εκείνα τα φυτά που κάθονται μπροστινά έδρανα και σηκώνουν το χέρι... γεια χαρά ρε "νεολαία"
Γερουσία εδώ
Άβαταρ μέλους
Βαγγέλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 27 Σεπ 2012, 14:24

Βαγγέλης έγραψε:πωπω μιλάμε πρέπει να είσαι από εκείνα τα φυτά που κάθονται μπροστινά έδρανα και σηκώνουν το χέρι... γεια χαρά ρε "νεολαία"
Γερουσία εδώ

Off topic:
Εντάξει είναι αστείο αυτό έτσι... Επειδή εσύ έχεις τη σχολή και το μέλλον σου γραμμένο στα @@@@@@@ σου δε σημαίνει ότι είναι και οι άλλοι έτσι. Μ'αυτή τη λογική κι εσύ πρέπει να είσαι από εκείνους τους αιώνιους που πατάνε μόνο στις συνελεύσεις. Κι αυτές όταν καταφέρνει το καταπληκτικό πολιτικό σύστημά σου να τις κάνει γιατί ούτε γι'αυτό δε συμφωνείτε.
Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life.
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marimba » 27 Σεπ 2012, 19:17

πωπω μιλάμε πρέπει να είσαι από εκείνα τα φυτά που κάθονται μπροστινά έδρανα και σηκώνουν το χέρι... γεια χαρά ρε "νεολαία"
Γερουσία εδώ[/quote]

:jaugh: σιγά οργισμένε επαναστάτη....ηρέμησε! :cool: Τίποτα άλλο από το" πω πω" δε σου βγαίνει ε....;;;
εμ έτσι είναι...αν δεν μπορείς να βρεις το δίκιο σου...οργίζεσαι!!!ευχαριστώ για το φυτό...μερικές φορές νομίζω είναι καλύτερα απ' το να είσαι άνθρωπος...! :funny: :funny:
A matter of occasions
And mystic correlations
The work of a Machine...
Άβαταρ μέλους
marimba

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Βαγγέλης » 28 Σεπ 2012, 00:16

alex_sugar έγραψε:
Βαγγέλης έγραψε:πωπω μιλάμε πρέπει να είσαι από εκείνα τα φυτά που κάθονται μπροστινά έδρανα και σηκώνουν το χέρι... γεια χαρά ρε "νεολαία"
Γερουσία εδώ

Off topic:
Εντάξει είναι αστείο αυτό έτσι... Επειδή εσύ έχεις τη σχολή και το μέλλον σου γραμμένο στα @@@@@@@ σου δε σημαίνει ότι είναι και οι άλλοι έτσι. Μ'αυτή τη λογική κι εσύ πρέπει να είσαι από εκείνους τους αιώνιους που πατάνε μόνο στις συνελεύσεις. Κι αυτές όταν καταφέρνει το καταπληκτικό πολιτικό σύστημά σου να τις κάνει γιατί ούτε γι'αυτό δε συμφωνείτε.

πλήρης τρικυμία στο κεφάλι... τι να σχολιάσω; το μέλλον μου ή το πολιτικό μου σύστημα (;)
marimba έγραψε:πωπω μιλάμε πρέπει να είσαι από εκείνα τα φυτά που κάθονται μπροστινά έδρανα και σηκώνουν το χέρι... γεια χαρά ρε "νεολαία"
Γερουσία εδώ

:jaugh: σιγά οργισμένε επαναστάτη....ηρέμησε! :cool: Τίποτα άλλο από το" πω πω" δε σου βγαίνει ε....;;;
εμ έτσι είναι...αν δεν μπορείς να βρεις το δίκιο σου...οργίζεσαι!!!ευχαριστώ για το φυτό...μερικές φορές νομίζω είναι καλύτερα απ' το να είσαι άνθρωπος...! :funny: :funny:[/quote]

όχι δε μου βγαίνει τίποτα άλλο, γιατί πάντα με εκπλήσσει η ανθρώπινη βλακεία
Άβαταρ μέλους
Βαγγέλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 28 Σεπ 2012, 02:41

Βαγγέλης έγραψε:πλήρης τρικυμία στο κεφάλι... τι να σχολιάσω; το μέλλον μου ή το πολιτικό μου σύστημα (;)

Και τα δύο. Αλλά βέβαια... Τελείωσε το ποίημα του κόμματος και δεν έχεις τι να πεις τώρα... Το είχα ξεχάσει. Συγγνώμη, λάθος μου.
Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life.
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Άγνωστος Χ » 28 Σεπ 2012, 02:54

Marimba rules!!! :happy:
Εικόνα
φ ι λ ο σ ο φ ι κ ή ς

Ο παιδότοπος που αγαπάτε κάνει επανεκκίνηση.
El área de juegos, que amáis, hace un reinicio.

Spoiler:
Σε ¡vamos! :woohoo:
Άβαταρ μέλους
Άγνωστος Χ
Banned
Banned

Φύλο: Σφολιάτα
Ευχαριστώ: 37

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλοσοφικής Σχολής

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες