filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Φοιτητικη Εστια

Χρήσιμες πληροφορίες για όλους τους φοιτητές της Φιλοσοφικής Σχολής.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Φοιτητικη Εστια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Rafa » 28 Ιαν 2010, 10:43

Παιδια ποσοι απο εδω μενουν στην φοιτητικη εστια του πανεπιστημιου? εγω δεν μενω τωρα αλλα του χρονου θελω να παω για να μην πληρωνω ενοικια κτλ.

ξερετε αν μπορω να μπω καποια αλλη στιγμη νωριτερα απο την αρχη του ετους?
Image

---Delete your facebook---

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Rafa

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 28 Ιαν 2010, 13:12

Παλαιότερα έμενα στην φοιτητική εστία στην Ούλωφ Πάλμε και αργότερα και στην Δ' ΦΕΠΑ. Για να μπεις θα πρέπει να κάνεις αίτηση και να υποβάλλεις ό,τι δικαιολογητικά έχεις στο ΕΙΝ το οποίο είναι και η αρμόδια κρατική υπηρεσία για την διαχείριση των φοιτητικών εστιών.

Για να μπεις στην μέση της χρονιάς γίνεται μεν, αλλά θα πρέπει να υπάρχει σοβαρός λόγος αφενός και να έχει μείνει κάποιο δωμάτιο άδειο αφετέρου.

Ό,τι άλλο θες ρώτα. :)

Υ.Γ. Νομίζω ότι το θέμα ίσως θα ταίριαζε καλύτερα στην κεντρική κατηγορία της Φιλοσοφικής... :confused:
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Rafa » 16 Μαρ 2010, 18:47

δωματια υπαρχουν μπολικα. το ξερω γτ εχω συμφοιτητες που μενουν εκει και μου εχουν πει οτι πολλα δωματια ειναι αδεια. απλα δεν παιρνουν στην μεση της χρονιας φοιτητες κατι το οποιο δεν το καταλαβαινω.... σοβαρο λογο δεν εχω οποτε μαλλον θα περιμενω μεχρι τον σεπτεμβρη που απο οτι φανταζομαι απο τοτε αρχιζουν να παιρνουν αλλους ε?
Image

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Rafa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 16 Μαρ 2010, 18:55

Rafa έγραψε:δωματια υπαρχουν μπολικα. το ξερω γτ εχω συμφοιτητες που μενουν εκει και μου εχουν πει οτι πολλα δωματια ειναι αδεια. απλα δεν παιρνουν στην μεση της χρονιας φοιτητες κατι το οποιο δεν το καταλαβαινω.... σοβαρο λογο δεν εχω οποτε μαλλον θα περιμενω μεχρι τον σεπτεμβρη που απο οτι φανταζομαι απο τοτε αρχιζουν να παιρνουν αλλους ε?

Δεν είναι βέβαιο ότι υπάρχουν δωμάτιο επειδή έτσι σου είπαν, μπορεί κάποιος να έχει πάρει ένα δωμάτιο αλλά να μην μένει εκεί, και να το έχει μόνο για την εξεταστική για παράδειγμα (μην σου κάνει καθόλου εντύπωση). Επίσης, αριθμός δωματίων είναι φυλαγμένος για ειδικές περιπτώσεις, όπως κάποιους φοιτητές από το εξωτερικό. Το πόσα δωμάτια είναι άδεια και το πόσα είναι διαθέσιμα, είναι διαφορετικά νούμερα...

Κόσμο δεν παίρνουν μέσα στην χρονιά γιατί η επιλογή γίνεται από επιτροπή στην οποία συμμετέχουν εκπρόσωποι του ΕΙΝ, του Πανεπιστημίου και των κομματικών παρατάξεων των εστιών. Αυτή η επιτροπή δεν συνεδριάζει οποτεδήποτε, αλλά σε συγκεκριμένα διαστήματα. Τώρα το γιατί γίνεται αυτό και γιατί γίνεται με αυτόν τον τρόπο... είναι μεγάλη ιστορία. Αίτηση πάντως μπορείς να κάνεις οποτεδήποτε.
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό feng » 16 Μαρ 2010, 18:55

Γιατί δεν περνάς από τη γραμματεία των εστιών να ρωτήσεις... θα σε κατατοπίσουν με τις ημερομηνίες και τα δικαιολογητικά. :up:
Άβαταρ μέλους
feng

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 16 Μαρ 2010, 18:57

feng έγραψε:Γιατί δεν περνάς από τη γραμματεία των εστιών να ρωτήσεις... θα σε κατατοπίσουν με τις ημερομηνίες και τα δικαιολογητικά. :up:

Ο/η Rafa μένει εκτός Αττικής, δεν είναι εύκολο. Πάντως τα τηλέφωνα των εστιών μπορούν να βρεθούν στον σύνδεσμο του ΕΙΝ:

ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ ΕΣΤΙΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ

Α' Φ.Ε.Π.Α.
Ταχ. Διεύθυνση: Ταξίλου 4 - Ιλίσια Τ.Κ.
ΤΗΛ:2107258722 FAX:210-
ΠΑΠΑΝΤΩΝΗΣ ΧΑΡ.

Β' Φ.Ε.Π.Α.
Ταχ. Διεύθυνση: Ταξίλου 4 - Ιλίσια Τ.Κ.
ΤΗΛ:2107782466 FAX:210-7783433
ΖΙΑΚΑΣ ΒΑΣ
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Rafa » 16 Μαρ 2010, 19:58

metalslug έγραψε:
feng έγραψε:Γιατί δεν περνάς από τη γραμματεία των εστιών να ρωτήσεις... θα σε κατατοπίσουν με τις ημερομηνίες και τα δικαιολογητικά. :up:

Ο/η Rafa μένει εκτός Αττικής, δεν είναι εύκολο.

οχι ρε οκευ θα το κανω. αθηνα μενω απλα δεν θελω να πληρωνω νοικι κτλ και θα μου ερθει πιο φθηνα ασφαλως να μην εχω και το εξοδο του σπιτιου μαζι με τα εξοδα για πηγαινε ελα και φαγητου. θενκς για την βοηθεια. θα παω να ρωτησω σε γραμματεια.

:up:
Image

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Rafa

Re: Φοιτητικη Εστια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anastasia r » 04 Μάιος 2010, 16:47

Οι αιτησεις γινονται σε συγκεκριμενες περιοδους. Εφορια γινεται 3 φορες το χρονο αν δεν κανω λαθος. Εχει βγει καποια ανακοινωση για για μη πρωτοετεις φοιτητες, που θελουν να παρουν δωματιο. Οι αιτησεις πρεπει να υποβληθουν απο 17 Μαιου εως 17 Ιουνιου και η επομενη εισδοχη φοιτητων θα γινει με την αρχη του επομενου εξαμηνου
Ποιες λέξεις μέσα σου σαπίζουν και δε θέλουν να βγουν??
Άβαταρ μέλους
anastasia r

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Rafa » 05 Μάιος 2010, 09:04

εγω που ειμαι πρωτο ετος? μπορω να δωσω τα δικαιολογητικα απο 17 Μαιου και να μπω τωρα?
Image

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Rafa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό chocolataki » 14 Μάιος 2010, 06:32

τι δικαιολογητικα πρεπει να προσκομισουμε;;;
Άβαταρ μέλους
chocolataki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 14 Μάιος 2010, 07:14

Θα τα βρεις στην σελίδα του ΕΙΝ, αναφέρονται στην αίτηση:

http://www.ein.gr
http://www.ein.gr/Files/aithsh.pdf

BTW, αν κάποιος θέλει να πάει αυτοπροσώπως στο ΕΙΝ να καταθέσει την αίτηση ή να ρωτήσει οτιδήποτε (στο τηλ παραδοσιακά ήταν δυσκοίλιοι), η Τσόχα όπου βρίσκονται τα γραφεία είναι πίσω από τον σταθμό Μετρό Αμπελοκήποι.
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Angelina_np » 22 Σεπ 2010, 22:44

Ξερει κανεις ποσο πρεπει να ειναι το ετησιο εισοδημα των γονεων; το οριο δηλαδη.. και τα χιλιομετρα που πρεπει να εισαι μακρια για να θεωρεισαι σε διαφορετικο μερος απο το πανεπιστημιο;;; :peace:
Άσε την καρδιά σου να χτυπά μόνο για εκείνους που μπορούν να την ακουσουν!!! <3
Άβαταρ μέλους
Angelina_np
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: ΦΠΨ Αθηνών, Κατ. παιδαγωγική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 23 Σεπ 2010, 12:38

Δεν υπάρχει όριο στο εισόδημα των γονέων ή του ίδιου του φοιτητή... Ο καθένας μπορεί να κάνει αίτηση αλλά ασφαλώς κάποιος με μηδενικό εισόδημα θα έχει εύλογη προτεραιότητα.

Δεν ξέρω το ακριβές χιλιομετρικό όριο, θα πρέπει να πάρεις ένα τηλ στο ΕΙΝ να σου πουν σίγουρα. Θυμάμαι όμως κοπέλα μόνιμο κάτοικο Μαρκοπούλου που πέτυχε να πάρει δωμάτιο.
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό carmencita » 25 Σεπ 2010, 17:28

Άν οι γονείς έχουν ενα μεγάλο σχετικά εισόδημα αλλά δε συμβάλλουν για κάποιο λόγο στα έξοδα του φοιτητή, δεν προβλέπεται τίποτα γι' αυτό; Μπορεί ο φοιτητής ο ίδιος να είναι άπορος αλλά ο γονιός του όχι.
Άβαταρ μέλους
carmencita

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 25 Σεπ 2010, 20:53

Δεν ξέρω σίγουρα τι ισχύει τώρα. Όταν έκανα εγώ αίτηση, μου ζήτησαν εκκαθαριστικό σημείωμα των κηδεμόνων μου, και στην περίπτωση που εργαζόμουν ώστε να υποβάλλω κι εγώ δήλωση, και δικό μου σημείωμα.

Για το άλλο που λες, θεωρείται δεδομένο ότι ο κηδεμόνας θα στηρίξει οικονομικά το παιδί του εφόσον μπορεί, δεν μπορείς να ισχυριστείς ότι δεν έχεις οικονομική στήριξη ακόμα και αν είναι (?) έτσι...

Αν εννοείς για την περίπτωση που π.χ. οι γονείς είναι χωρισμένοι, λαμβάνεται υπόψιν η δήλωση του νόμιμου κηδεμόνα...
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dark fairy » 30 Οκτ 2010, 12:52

ξέρει κανείς αν μπορεί κάποιος να πάρει εστία στο τέταρτο έτος η είναι πολύ δύσκολο λόγω του ότι υποτίθεται πως τελειώνεις τη σχολή σου??? και αν ναι μπορείς μόνο λόγω τριτεκνίας?? :thxx: :thxx:
“Της ήταν έτσι γραφτό, θα 'λεγες, όλους τους πόθους της τους βαθιούς και σπάνιους, να τους γεύεται πραγματοποιημένους κάποιαν ώραν πού, θες από την ατέρμονη απαντοχή, θες από κακοτυχιά, κάθε ζωντανός παλμός τους είχε σταματήσει και κάθε θέλγητρο τους νεκρωθεί.”

― Άγγελος Τερζάκης
Άβαταρ μέλους
Dark fairy
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 47

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 30 Οκτ 2010, 13:16

Μπορείς να κάνεις αίτηση, δεν θα απορριφθεί λόγω του ότι είσαι σε μεγάλο έτος... Αιτήσεις δεν κάνουν μόνο οι πρωτοετείς. Αλλά αν θα εγκριθεί, θα εξαρτηθεί βασικά από τα δικαιολογητικά που θα καταθέσεις και βέβαια τις διαθεσιμότητες δωματίων.
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dark fairy » 30 Οκτ 2010, 14:42

:thxx: :thxx:
“Της ήταν έτσι γραφτό, θα 'λεγες, όλους τους πόθους της τους βαθιούς και σπάνιους, να τους γεύεται πραγματοποιημένους κάποιαν ώραν πού, θες από την ατέρμονη απαντοχή, θες από κακοτυχιά, κάθε ζωντανός παλμός τους είχε σταματήσει και κάθε θέλγητρο τους νεκρωθεί.”

― Άγγελος Τερζάκης
Άβαταρ μέλους
Dark fairy
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 47

Φοιτητική Εστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nikos365 » 26 Ιουν 2011, 02:56

Γειά σε όλους.Είμαι 2ο έτος και ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση για την φοιτητική εστία.

Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να επικαλεστώ(ξέρω ότι πρεπει να είσαι από άλλη πόλη,να έχει η οικογένεια χαμηλό εισόδημα,προσωπικό πρόβλημα υγείας κτλ) για να με πάρουν και πότε είναι οι προθεσμίες??

Ευχαριστώ !!!
Άβαταρ μέλους
Nikos365

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 26 Ιουν 2011, 15:35

Ρώτα στη γραμματεία να σου πουν τα ακριβή δικαιολογητικά που πρέπει να τους πας... Νομίζω θέλει πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης φορολογική δήλωση κλπ... Αλλά ρώτα για σιγουριά...
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 28

Επόμενο

Επιστροφή στο Πληροφορίες για πρωτοετείς και όχι μόνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες