filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΓΕΝΙΚΕΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ - ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ

Ανακοινώσεις που αφορούν στη Φιλοσοφική Σχολή γενικά.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: ΓΕΝΙΚΕΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ - ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό istoria » 11 Οκτ 2011, 11:24

στην νομικη παντως που τους ειπαν τελικα οτι θα δωσουν απο τις 12οκτωβριου και μετα,παλι αλλαξαν τα πραγματα και τους ειπαν οτι θα ξεκινησουν να δινουν απο 17οκτωβρη και μετα!και σημερα εχουν παλι συνελευση!
Άβαταρ μέλους
istoria

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό yorikas » 11 Οκτ 2011, 11:27

istoria έγραψε:στην νομικη παντως που τους ειπαν τελικα οτι θα δωσουν απο τις 12οκτωβριου και μετα,παλι αλλαξαν τα πραγματα και τους ειπαν οτι θα ξεκινησουν να δινουν απο 17οκτωβρη και μετα!και σημερα εχουν παλι συνελευση!

φαντασου!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
yorikas

Σχολή/Τμήμα: ΑΓΓΛΙKOOO
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κλειώ » 11 Οκτ 2011, 11:31

Σε πολλές από τις παραπάνω δημοσιεύσεις λέγεται ότι ''εντάξει ρε παιδιά, θα ανοίξει η σχολή, όλοι ανοιχτή σχολή θα ψηφίσουμε''. Απευθυνόμενη σ' αυτούς που μπαίνουν εδώ απλώς για να ενημερωθούν και δεν πολυκατεβαίνουν στις συνελεύσεις: ΜΗΝ ΕΠΑΝΑΠΑΥΕΣΤΕ! Αν δεν κατεβούμε όλοι ΔΕ θα ανοίξει η σχολή. Εσύ, ναι εσύ που διαβάζεις αυτό το μήνυμα και δεν έχεις έρθει ποτέ να ψηφίσεις αν και δε συνωμοτεί το σύμπαν εναντίον σου για να μη μπορέσεις: ΣΗΚΩ ΚΑΙ ΕΛΑ αλλιώς η σχολή μπορεί να μην ανοίξει και ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΑΜΕΣΑ ΤΟ ΛΕΝΕ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ!!!!!
Imagine all the people
living for today
You may say that I'm a dreamer
but I'm not the only one
I hope one day you'll join us
and the world will be as one.............
Άβαταρ μέλους
Κλειώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sotis_10 » 11 Οκτ 2011, 11:50

minito έγραψε:Καλησπέρα κι από μένα. Παρακολουθώ και εγώ τις συζητήσεις και εδώ μέσα και στις γ.σ και αναρωτιέμαι που πάει το πράγμα... :sadbye: Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι συνεχώς επικεντρωνόματε στην κλειστή σχολή (βλ. πασπ και εαακ μαζί) ή στην ανοιχτή σχολή - δαπ. Θεωρώ ότι αυτά που γίνονται γύρω μας θα πρέπει να μας απασχολούν και να απασχολούν και την γ.σ. εμένα η οικογένεια μου τα βγάζει πολύ δύσκολα πέρα (χαράτσια- έκτακτη εισφορά)και με προβληματίζει το που πάει αυτή η κατάσταση... :sadbye: και το ίδιο πιστεύω προβληματίζει και εσάς... και επιτέλους πρέπει να επικεντρωθούμε στην ουσία του θέματος!

Εγω δεν εχω παρει καποια απαντηση εως τωρα.Προκειμενου να μην απανταμε επιλεκτικα θα απαντησει καποιος απο τους εκπροσωπους της ανοιχτης σχολης επ'αυτου?(Aναφερομαι σε οσους βοηθησαν να κατατεθει μεν το πλαισιο ανοιχτης σχολης,αλλα θελουν να αντιδρασουν?)Πως προκειται να συμβει αυτο απο δω και περα?
Άβαταρ μέλους
sotis_10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sotis_10 » 11 Οκτ 2011, 12:12

Κλειώ έγραψε:Σε πολλές από τις παραπάνω δημοσιεύσεις λέγεται ότι ''εντάξει ρε παιδιά, θα ανοίξει η σχολή, όλοι ανοιχτή σχολή θα ψηφίσουμε''. Απευθυνόμενη σ' αυτούς που μπαίνουν εδώ απλώς για να ενημερωθούν και δεν πολυκατεβαίνουν στις συνελεύσεις: ΜΗΝ ΕΠΑΝΑΠΑΥΕΣΤΕ! Αν δεν κατεβούμε όλοι ΔΕ θα ανοίξει η σχολή. Εσύ, ναι εσύ που διαβάζεις αυτό το μήνυμα και δεν έχεις έρθει ποτέ να ψηφίσεις αν και δε συνωμοτεί το σύμπαν εναντίον σου για να μη μπορέσεις: ΣΗΚΩ ΚΑΙ ΕΛΑ αλλιώς η σχολή μπορεί να μην ανοίξει και ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΑΜΕΣΑ ΤΟ ΛΕΝΕ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ!!!!!

Ελπιζω στην επομενη γενικη συνελευση του συλλογου που δεν θα κρινεται καταληψη η οχι να καλεις τους φοιτητες με το ιδιο παθος να παρευρεθουν.Εδω θα ειμαστε.
Άβαταρ μέλους
sotis_10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μιχάλης Γ. » 11 Οκτ 2011, 12:18

sotis_10 έγραψε:Εγω δεν εχω παρει καποια απαντηση εως τωρα.Προκειμενου να μην απανταμε επιλεκτικα θα απαντησει καποιος απο τους εκπροσωπους της ανοιχτης σχολης επ'αυτου?(Aναφερομαι σε οσους βοηθησαν να κατατεθει μεν το πλαισιο ανοιχτης σχολης,αλλα θελουν να αντιδρασουν?)Πως προκειται να συμβει αυτο απο δω και περα?

Απλό είναι, αλλά βεβαίως όχι τόσο εύκολο όσο η "δοκιμασμενη" όσο και αποτυχημένη λύση της καταλήψεως.

Στο πλαίσιο μας θα ορίζουμε νεα Γενική συνέλευση την άλλη εβδομάδα με θέμα την κατάληψη, και αύριο, εφόσον πλειοψηφισουμε, θα οργανωθεί συνέλευση με θέμα "αντίδραση στον νέο νόμο". Εκεί αυτοί που θέλουν αντιδράσουν θα μπορέσουν να συζητήσουν σχετικώς με τις δράσεις που πρέπει να αναλάβουν. Αυτό μπορεί να γίνει με πλαίσια ή χωρίς πλαίσια, μπορεί να γίνει και με ψηφίσματα ας πούμε. Στην συνέλευση αυτήν θα κληθούν και οι καθηγητές ώστε να γίνει μια συνολική συζήτηση και να υπάρξει ουσιαστική επικοινωνία. Από 'και και περα τα πράγματα, εφοσον πραγματικά υπάρχει ενδιαφέρον, θα πάρουν τον δρόμο τους. Χωρις το φόβητρο της καταλήψεως θα μπορέσει αυτο το πράγμα να καταλήξει κάπου, να προσφέρει κατι πραγματικό, χωρις ωστόσο να κάνει κακό στο πανεπιστήμιο (όπως η κατάληψη ).
"Pain is weakness leaving your body..."

http://www.youtube.com/watch?v=9R1JxmQDCoQ
Άβαταρ μέλους
Μιχάλης Γ.

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sotis_10 » 11 Οκτ 2011, 12:36

Ευελπιστω οτι θα τυχει και της αναλογης υποστηριξης η επομενη γενικη συνελευση(μετα την αυριανη) απο μελη του φορουμ που φωναζουν εδω και πολυ καιρο να ανοιξει η σχολη και καλουν τον κοσμο σε μαζικη συμμετοχη.Περιμενω επισης να ακουσω και τις προτασεις που θα κατατεθουν εφ'οσον και αν γινει επομενη συνελευση στην οποια απαιτειται καποια συμμετοχη ωστε να εχει απαρτια.Επιφυλασσομαι οτι θα υπαρξει νεα συνελευση.Αλλα παρολαυτα επιδοκιμαζω την κινηση αυτη δεδομενου οτι συνεπαγεται και καποια ευθυνη την οποια αναλαμβανει καποιος που καταθετει ενα πλαισιο.Συνεπως αναλαμβανετε την ευθυνη για την διεξαγωγη της επομενης συνελευσης.Με βαση τα δεδομενα αυτα δεν εχω προβλημα να υποστηριξω και εγω το δικο σας πλαισιο και θα επανελθουμε τοτε.
Άβαταρ μέλους
sotis_10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ARCHIFILLE » 11 Οκτ 2011, 12:43

να κανω μια ερωτηση, εφοσον η εγκυκλιος για να δωσουν οι επι πτυχιω βγηκε τις τελευταιες μερες και η κοσμητεια και οι καθηγητες δεν εχουν αποφασισει ακομα για το αν θα γινει στο δικο μας πανεπιστημιο(η τελευταια τους ανακοινωση αναφεροταν στην ματαιωση της εξεταστικης) και να ανοιξει την τεταρτη η σχολη δεν πρεπει ν συνεδριασουν την πεμπτη αρα την παρασκευη δεν προκειται να δοθουν μαθηματα αφου πρεπει να αφησουν μια μερα περιθωριο για αυτους που ειναι απο επαρχια,?ετσι δεν ειναι η κανω λαθος?
ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
ARCHIFILLE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sotis_10 » 11 Οκτ 2011, 12:57

Kαι κατι τελευταιο γιατι απότι φαινεται καποιοι ερμηνευουν τις δημοκρατικες διαδικασιες κατα το δοκουν.Εφ'οσον ορισμενοι ειναι υπερ και ορισμενοι αλλοι κατα οποιασδηποτε αντιδρασης στο νομο και γενικοτερα, καλο ειναι να μην επιμεριστουν ολοι την ιδια ευθυνη.Περιμενω επομενως αυριο,οσοι ειχαν την ιδεα να γινει και νεα γενικη συνελευση(με την οποια εγω δεν συμφωνω και ειπα τους λογους αλλα δεν την απορριπτω κιολας) να παρουσιασουν την προταση τους και να διαχωρισουν την θεση τους απο τους αλλους(εστω στο ιδιο πλαισιο ωστε να ανοιξει η σχολη)προκειμενου να αναλαβουν και την ευθυνη που συνεπαγεται η προταση τους.Aυτο σημαινει δημοκρατια.Μιλαω ελευθερα,καταθετω οποια προταση θελω και φερω και την αναλογη ευθυνη.
Τελευταία επεξεργασία από sotis_10 και 11 Οκτ 2011, 13:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
sotis_10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Βαγγέλης » 11 Οκτ 2011, 13:12

Δηλαδή από ότι κατάλαβα και εγώ, τα παιδιά της ανοιχτή σχολής - από τα οποία, τα περισσότερα είναι υπέρ του νόμου - προτείνουν ανοιχτή σχολή μεν, αλλά με συζήτηση για τον νόμο μετά. Κάτι σαν, άντε θα σας κάνουμε την χάρη να συζητήσετε μετά; Κρύβουν κάποιο κούνελο στο μαγικό τους καπέλο; Περιμένετε να εφευρεθεί κάποιο καινούργιο μέσο κατά του νόμου, μέσα σε αυτή τη συζήτηση; Εκτός αν δεν σας ενδιαφέρει να γίνει κάτι άλλο, επειδή αρκετοί είστε υπέρ του νόμου... Λίγο σχιζοφρενές μου ακούγεται. Όσο για αυτά περί "μας απειλούν οι παρατάξεις" κλπ. είπαμε, η θυματοποίηση προκαλεί αισθήματα συμπάθειας προς το θύμα. Αλλά δεν είμαστε η "τόλμη και γοητεία", ένα φοιτητικό φόρουμ είναι. Δεν νομίζω ότι σας παίρνει κανένας στα σοβαρά, πέρα από εσάς, όταν μιλάτε συνεχώς για συνωμοσίες ή απειλές εναντίον σας
Άβαταρ μέλους
Βαγγέλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μιχάλης Γ. » 11 Οκτ 2011, 13:14

sotis_10 έγραψε:Kαι κατι τελευταιο γιατι απότι φαινεται καποιοι ερμηνευουν τις δημοκρατικες διαδικασιες κατα το δοκουν.Εφ'οσον ορισμενοι ειναι υπερ και ορισμενοι αλλοι κατα οποιασδηποτε αντιδρασης στο νομο και γενικοτερα, καλο ειναι να μην επιμεριστουν ολοι την ιδια ευθυνη.Περιμενω επομενως αυριο,οσοι ειχαν την ιδεα να γινει και νεα γενικη συνελευση(με την οποια εγω δεν συμφωνω και ειπα τους λογους αλλα δεν την απορριπτω κιολας) να παρουσιασουν την προταση τους και να διαχωρισουν την θεση τους απο τους αλλους(εστω στο ιδιο πλαισιο ωστε να ανοιξει η σχολη)προκειμενου να αναλαβουν και την ευθυνη που συνεπαγεται η προταση τους.

Δεν κατάλαβα τίποτα. Δηλαδή τι θα γίνει, θα πω εγώ "ειμαι υπερ του νόμου,ορίστε η πρόταση μου", θα βγει ύστερα η Πένυ και θα πει "εγώ είμαι κατά, ορίστε η πρόταση μου"?Αυτό τι ακριβώς θα προσφέρει εκτός από γέλιο?

Αφου για δικούς σου λόγους δεν θέλεις να έρθεις σήμερα στην συνάντηση, αύριο σου προτείνω να έρθεις από νωρις στην Aula ώστε να μας τα εξηγήσεις όλα αυτά από κοντά, αλλιώς δεν θα βγάλουμε άκρη.

Άβαταρ μέλους
Μιχάλης Γ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μιχάλης Γ. » 11 Οκτ 2011, 13:23

Βαγγέλης έγραψε:Δηλαδή από ότι κατάλαβα και εγώ, τα παιδιά της ανοιχτή σχολής - από τα οποία, τα περισσότερα είναι υπέρ του νόμου - προτείνουν ανοιχτή σχολή μεν, αλλά με συζήτηση για τον νόμο μετά. Κάτι σαν, άντε θα σας κάνουμε την χάρη να συζητήσετε μετά; Κρύβουν κάποιο κούνελο στο μαγικό τους καπέλο; Περιμένετε να εφευρεθεί κάποιο καινούργιο μέσο κατά του νόμου, μέσα σε αυτή τη συζήτηση; Εκτός αν δεν σας ενδιαφέρει να γίνει κάτι άλλο, επειδή αρκετοί είστε υπέρ του νόμου... Λίγο σχιζοφρενές μου ακούγεται. Όσο για αυτά περί "μας απειλούν οι παρατάξεις" κλπ. είπαμε, η θυματοποίηση προκαλεί αισθήματα συμπάθειας προς το θύμα. Αλλά δεν είμαστε η "τόλμη και γοητεία", ένα φοιτητικό φόρουμ είναι. Δεν νομίζω ότι σας παίρνει κανένας στα σοβαρά, πέρα από εσάς, όταν μιλάτε συνεχώς για συνωμοσίες ή απειλές εναντίον σας

Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε κάτι: κανένας από εσάς των παρατάξεων δεν χρειάζεται εμας της Ανοιχτής Σχολής για να οργανώσει συνέλευση με θέμα τον νέο νόμο. Εδω κάνατε πραξικοπηματική παράνομη και αντιδημοκρατική συνέλευση την Τριτη, ενω είχε αρχίσει η εξεταστική, εμάς περιμένετε να "σας κάνουμε την χάρη"? Μην το παίζετε ανίσχυροι, δυστυχώς δεν είστε (ακόμα).

Προτείνουμε μια τέτοια συνέλευση ώστε να αποδείξουμε και στην πράξη πως εμείς δεν κατεβάζουμε το πλαίσιο για να υπερασπιστούμε τον νόμο. Εφοσον ανοίξει η Σχολή εμείς θα κάνουμε ο,τι μπορούμε ωστε να αρχίσει μια σοβαρή συζήτηση, με την συμμετοχή και των καθηγητών, αυτών δηλαδή που πραγματικά μπορούν να επηρεάσουν πράγματα και καταστάσεις. Το οτι εγώ ας πούμε συμφωνώ με τον νόμο δεν σημαίνει πως θα προσπαθήσω να εμποδίσω αυτούς οι οποίοι διαφωνούν να οργανωθούν και να αναλάβουν δράση.

Αυτο δεν έιναι σχιζοφρενές, είναι απλως δημοκρατικό. Καταλαβαινω βεβαίως οτι η πολλή παρέα με τους καταληψίες σε κάνει να αντιδρας ενστικτωδώς σε καθε δημοκρατική πρόταση.

Άβαταρ μέλους
Μιχάλης Γ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antoine » 11 Οκτ 2011, 13:23

Κι εσάς παιδιά, δεν σας παίρνει κανείς στα σοβαρά, γιατί έχετε "λυσσάξει" με την Ανοιχτή Σχολή. Πού ήσασταν πριν στο φόρουμ, όταν άλλοι σε ανύποπτο χρόνο είχαν την ίδια γνώμη που έχουν και σήμερα για τις παρατάξεις και την εξέφραζαν; Σήμερα, θυμηθήκατε το φόρουμ; Εντάξει, δικαίωμά σας είναι να το θυμηθείτε σήμερα κι αυτό και την Ανοιχτή Σχολή. Όλα τα άλλα δεν τα θυμάστε καθόλου. Θα μπορούσατε επίσης να κάνετε διάλογο με τη ΣΕΚ και να της πείτε, μαζί σας είμαστε επειδή είστε κατά του νόμου κι επειδή έχετε δράσεις (!), αλλά ανοίξτε τη σχολή. Το αντίστοιχο που κάνετε με την Ανοιχτή Σχολή. Αλλά μόνο η Ανοιχτή Σχολή έχει το μέλι φαίνεται.
"Elle se leva la nuit, et
allumant la chandelle prit une boîte et
s'oignit, puis avec quelques paroles
elle fut transportée au sabbat."

JEAN BODIN. - De la
Démonomanie des Sorciers
Άβαταρ μέλους
antoine
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό BlueSoul » 11 Οκτ 2011, 13:26

Εμένα πάντως μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα το πλαίσιο να προβλέπει νέα γενική συνέλευση με θέμα τις περαιτέρω κινητοποιήσεις.
Και συμφωνώ να κληθούν και καθηγητές και να γίνει ρε παιδιά για μια φορά μια νορμάλ συζήτηση... Εγώ θα πρότεινα να υπήρχαν και καποιοι νομικοί ωστε να διαλευκανθούν ορισμένα σκοτεινά σημεία στο νομοσχέδιο -το πού τους βρίσκεις είναι αλλο θεμα...
Έχω φυλάξει κάτι αποκόμματα με κάποιον που λέγανε
πως είσαι εσύ. Ξέρω πως λένε ψέματα οι εφημερίδες,
γιατί γράψανε ότι σου ρίξανε στα πόδια.
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια.
Στο μυαλό είναι ο Στόχος
το νου σου ε;
Άβαταρ μέλους
BlueSoul

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sotis_10 » 11 Οκτ 2011, 13:28

Μιχάλης Γ. έγραψε:
sotis_10 έγραψε:Kαι κατι τελευταιο γιατι απότι φαινεται καποιοι ερμηνευουν τις δημοκρατικες διαδικασιες κατα το δοκουν.Εφ'οσον ορισμενοι ειναι υπερ και ορισμενοι αλλοι κατα οποιασδηποτε αντιδρασης στο νομο και γενικοτερα, καλο ειναι να μην επιμεριστουν ολοι την ιδια ευθυνη.Περιμενω επομενως αυριο,οσοι ειχαν την ιδεα να γινει και νεα γενικη συνελευση(με την οποια εγω δεν συμφωνω και ειπα τους λογους αλλα δεν την απορριπτω κιολας) να παρουσιασουν την προταση τους και να διαχωρισουν την θεση τους απο τους αλλους(εστω στο ιδιο πλαισιο ωστε να ανοιξει η σχολη)προκειμενου να αναλαβουν και την ευθυνη που συνεπαγεται η προταση τους.

Δεν κατάλαβα τίποτα. Δηλαδή τι θα γίνει, θα πω εγώ "ειμαι υπερ του νόμου,ορίστε η πρόταση μου", θα βγει ύστερα η Πένυ και θα πει "εγώ είμαι κατά, ορίστε η πρόταση μου"?Αυτό τι ακριβώς θα προσφέρει εκτός από γέλιο?

Αφου για δικούς σου λόγους δεν θέλεις να έρθεις σήμερα στην συνάντηση, αύριο σου προτείνω να έρθεις από νωρις στην Aula ώστε να μας τα εξηγήσεις όλα αυτά από κοντά, αλλιώς δεν θα βγάλουμε άκρη.

Οχι.Αυτοι που ειναι κατα του νομου θα φερουν μια συγκεκριμενη προταση οπως ειναι η διεξαγωγη νεας συνελευσης.Ετσι λειτουργουν τα κομματα.Κι εσυ μπορει να μην ανηκεις σε κομμα αλλα εφ'οσον βγαινεις και μιλας διεκδικωντας την ψηφο επιτελεις τον ρολο ενος κομματος η μιας ενωσης,φορεα κλπ.Οποιος μιλαει παιρνει και ευθυνες.Διαφορετικα μετα θα κατηγορεις αυτους που σε ψηφισαν επειδη δεν συμμετεχουν στη συνελευση την οποια θεωρεις δεδομενη οτι θα γινει.Αυτο ελειπε να μιλαει ο καθενας δημοσια χωρις καμια ευθυνη των πραξεων και των λεγομενων του.Αυτο ειναι και αντιδημοκρατικο και επικινδυνο.Δεν εχω προβλημα να συναντηθουμε στη συνελευση απλα και μονο για να μη λες οτι ανηκω σε κομμα και μονο γι αυτο το λογο.Ως προς τα υπολοιπα ειμαστε ξεκαθαροι και δεν νομιζω οτι σκοπος ειναι να πειστω εγω.Η συζητηση δεν ειναι προσωπικη.Τον ρολο αυτο τον επιτελει η γενικη συνελευση του συλλογου φοιτητων.
Τελευταία επεξεργασία από sotis_10 και 11 Οκτ 2011, 13:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
sotis_10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό GARY_ONI » 11 Οκτ 2011, 13:35

Συγγνώμη μήπως μπορεί να μου πει κάποιος σχετικά με τους επί πτυχίω τι γίνεται? Ναι ξέρω, θα βγει απόφαση αφού ανοίξει η σχολή και αν βγει θα είναι για όσους χρωστούν ως 5 μαθήματα, αλλά μπορεί να μου πει κάποιος τι λέγεται γενικότερα? Να πάρω μία ιδέα. Χρωστάω 1, να προετοιμάσω το έδαφος στη δουλειά μου? Οποιαδήποτε πληροφορία. Τονίζω πως ξέρω πως πρέπει να περιμένω μετά τη συνέλευση, αλλά επειδή σήμερα διάβασα σχετικά με αυτό, θέλω να μάθω τι λέγεται μήπως χρειάζεται να κάτσω να το διαβάσω, είναι και λατινικά ρε γαμώτο
Άβαταρ μέλους
GARY_ONI

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μιχάλης Γ. » 11 Οκτ 2011, 13:38

sotis_10 έγραψε:Οχι.Αυτοι που ειναι κατα του νομου θα φερουν μια συγκεκριμενη προταση οπως ειναι η διεξαγωγη νεας συνελευσης.Ετσι λειτουργουν τα κομματα.Κι εσυ μπορει να μην ανηκεις σε κομμα αλλα εφ'οσον βγαινεις και μιλας διεκδικωντας την ψηφο επιτελεις τον ρολο ενος κομματος η μιας ενωσης,φορεα κλπ.Οποιος μιλαει παιρνει και ευθυνες.Διαφορετικα μετα θα κατηγορεις αυτους που σε ψηφισαν επειδη δεν συμμετεχουν στη συνελευση την οποια θεωρεις δεδομενη οτι θα γινει.Αυτο ελειπε να μιλαει ο καθενας χωρις καμια ευθυνη των πραξεων και των λεγομενων του.Αυτο ειναι και αντιδημοκρατικο και επικινδυνο.Δεν εχω προβλημα να συναντηθουμε στη συνελευση απλα και μονο για να μη λες οτι ανηκω σε κομμα και μονο γι αυτο το λογο.

Την πρόταση θα την κάνουμε απο κοινού, ανεξαρτήτως της θέσεως του καθενός. Το αίτημα για συζήτηση δεν είναι μονοπωλιο αυτών που ειναι εναντίον του νόμου. Μας κάνεις συνεχως κύρηγμα περι δημοκρατίας αλλά μάλλον εσύ εκφράζεις, αθελα σου φαντάζομαι, αντιδημοκρατικές απόψεις.

Τέλος, επειδή το έχεις πει πολλές φορές αυτό το "δεχομαι να συναντηθούμε απλα για να μην λες οτι ειμαι από κάποιο κόμμα ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ", κοίτα φίλε, αν εσύ δεν γουστάρεις μια εμείς δεν γουστάρουμε δέκα. Δεν μας κάνεις καμία χάρη, αν δεν θέλεις δεν θα κλάψουμε κιόλας. Παραχωρήσεις αυτού του τύπου δεν θέλουμε.

Για να σε διευκολύνω, σου λεω πως δεν θεωρώ πως ανήκεις σε κάποιο κόμμα. Οκ, είσαι ανεξάρτητος, το παραδέχομαι. Αν τώρα θέλεις να έρθεις και να μας πεις ακριβώς τις προτάσεις σου έλα, σε περιμένουμε. Αν δεν θέλεις μην έρχεσαι. Αντε, γιατί κατήντησε αηδία αυτή η ιστορία. Αυτά για να μην νομίζεις οτι σε παρακαλάμε κιόλας.

Άβαταρ μέλους
Μιχάλης Γ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vasgly » 11 Οκτ 2011, 13:48

Μήπως γνωρίζει κάποιος εάν αύριο λειτουργουν οι γραμματείες?
Άβαταρ μέλους
vasgly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nathiiii19 » 11 Οκτ 2011, 13:49

+1
Spoiler:
sakuJo έγραψε: εισαι σκουληκαντερα;

seveN έγραψε:εισαι μαγκας/μαγκισσα? :smoke:

sakuJo έγραψε:ειμαι και πολυ μαγκας...ισως να φταιει το μουστακι :lola:

Spoiler:
sakuJo έγραψε:ΝΑΤΙ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΜΩΡΗ :peace: