filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΓΕΝΙΚΕΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ - ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ

Ανακοινώσεις που αφορούν στη Φιλοσοφική Σχολή γενικά.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: ΓΕΝΙΚΕΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ - ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Michael Jackson » 06 Οκτ 2011, 22:34

Θελω να πω το εξης: Υποστηριζω πως ο στοχος του Πανεπιστημιου ειναι οχι μονο η μορφωση και η απκτηση πτυχιου, αλλα και η διαμορφωση ανθρωπων που ενδιαφερονται για την κοινωνια και την πολιτικη της. Ομως το εκλαμβανουμε λαθος. Πολιτικη δεν ειναι να υποστηριζω το κομμα που μου εμαθε ο πατερας μου και να τσακωνομαι μαζι σου γι'αυτο. Τοτε ειμαι απλα κομματικοποιημενος κι οχι πολιτικοποιημενος. Εκει εγκειται και το τωρινο μας προβλημα. Υποστηριζει ο καθενας την κομματικη του παραταξη (μικρογραφια καθε κομματος) και χανει την ουσια. Τα θελουμε ολοι ολα δικα μας. Δεν ειναι δυνατον να συμβει αυτο. Αμοιβαιες υποχωρησεις χρειαζονται. Οποιος πραγματικα ενδιαφερεται αυτο πρεπει να κανει κατα τη γνωμη μου.
Δεν ελπιζω τιποτα, δε φοβαμαι τιποτα, ειμαι ελευθερος....
Άβαταρ μέλους
Michael Jackson

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικο....
Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΜΑΡΙΤΣΑ » 06 Οκτ 2011, 22:39

foxy έγραψε:
Michael Jackson έγραψε:
foxy έγραψε:Αν εσείς θέλετε μια ζωή ενός πτυχιούχου σκλάβου των μεγάλων συμφερόντων, εγώ θέλω μια ζωή ενός ελεύθερου ανθρώπου που θα ορίζει τη ζωή του σε έναν κοινωνικά δίκαιο κόσμο.

Δικαιωμα σου να θες διαφορετικα πραγματα και να τα διεκδικεις.
Διεκδικησε τα ομως με τροπο που να μη θιγει τα θελω των αλλων.
Γιατι, οσο κι αν σου ακουγεται παραλογο, καποιοι θελουν τη σχολη ανοιχτη για να σπουδασουν. Γιατι λοιπον ικανοποιεις τα δικα σου θελω υπονομευοντας τα θελω των αλλων?
Σεβομαι και συγχαιρω τους φοιτητες που κανουν την οποιαδηποτε κινητοποιηση επειδη πραγματικα υπερασπιζονται την ιδεολογια τους. Διαφωνω ομως με τον τροπο κινητοποιησης. Εσυ θες καταληψη, εγω οχι. Μου κλεινεις τη σχολη και δε μου επιτρεπεις να κανω αυτο που θελω, γιατι ναι θελω να σπουδασω. Που ειναι λοιπον η ελευθερια για την οποια μιλαμε?

Η ελευθερια του ενος σταματαει εκει που ξεκιναει η ελευθερια του αλλου.....

Καταρχήν οι αποφάσεις είναι πλειοψηφικές.
Δεν υπονομέυω εγώ κανένα θελω. Όλοι έχουμε τα ίδια θέλω απλά δεν το έχουμε αντιληφτεί ακόμα. Ηθικός αυτουργός είναι το υπουργείο και η κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ. Θέλω να σπουδάσω, θέλω να ολοκληρώσω τις σπουδές αλλά επίσης θέλω και αυτές να έχουν κάποιο αντίκρυσμα.
Η λύση δεν μπορεί να δοθεί με ανοιχτές σχολές, αδιαφορία και ατομικότητα. Μόνο με μαζικότητα, αλληλεγγύη συζήτηση, διάλογο με πολιτικά επιχειρήματα, ενημέρωση μέχρι την ανατροπή. Αλλιώς τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα.

Το πτυχίο και οι σπουδές έχουν αντίκρυσμα όταν είναι προιόν μελέτης και στοχασμού και όχι αντιγραφών και παπαγαλίας
Άβαταρ μέλους
ΜΑΡΙΤΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό theofan » 06 Οκτ 2011, 23:15

Βαγγέλης έγραψε:Για την προσωπική τους δόξα, όχι, αν και αυτά είναι πάντα συζητήσιμα. Για το προσωπικό τους βόλεμα, ναι. Αν μιλάμε για αυτούς που ψήφισαν ανοιχτή σχολή και είναι κατά του νόμου, πού είναι οι περισσότεροι; Σε πορείες, κινητοποιήσεις κλπ. Δεν το λέω προβοκατόρικα, θέλω επιτέλους απάντηση: δεν με ενδιαφέρει, είμαι υπέρ του νόμου, οτιδήποτε

Κοίτα, νομίζω ότι το υπέρ-κατά του νόμου δεν λέει κάτι, και θα εξηγήσω γιατί... Αυτό που παίζεται, αν αφήσουμε απ' έξω την πολιτική και το πανηγύρι των παρατάξεων, είναι το πως ο νόμος επηρεάζει αφενός το πανεπιστήμιο και αφετέρου τις σπουδές μας. Εγώ προσωπικά προβληματίζομαι πολύ που σε εμένα φαίνεται ότι επιδρά θετικά, ενώ για άλλα παιδιά έχει πολλά αρνητικά σημεία, γι' αυτό και μπαίνω στο forum και το συζητάω. Ίσως να μην θίγει εμένα, αλλά να θίγει κάποιους άλλους συμφοιτητές μου - τότε ναι, θα είμαι δίπλα τους και θα αντιδράσω μαζί τους.

Αλλά... Πες ότι φτιάχνεις μία καινούργια πρόταση για το πανεπιστήμιο, έρχομαι εγώ και λέω: είμαι κατά. Θα με πάρεις στα σοβαρά; Και να θέλεις, μπορείς; Τι θα πει αυτό; Ο νόμος ρυθμίζει ένα σωρό πράγματα, απ' τα συγγράματα μέχρι τις εξεταστικές. Είναι ρεαλιστικό να λέμε "είμαστε κατά, πάρτε τα πίσω όλα";

Για να δώσω ένα χειροπιαστό παράδειγμα: λέμε ότι το ένα σύγγραμα ανά μάθημα δεν φτάνει. Ισχύει; Για το τμήμα μου, όχι! Ένα σύγγραμα φτάνει και περισσεύει για όλα τα μαθήματα. Στην ιατρική όμως ισχύει; Ισχύει, γιατί εκεί μιλάμε για πολύτομους και ακριβούς άτλαντες. Η ρεαλιστική θέση λοιπόν στο θέμα αυτό δεν είναι "κατά του νόμου" , ούτε "απεριόριστα δωρεάν συγγράματα για όλους", είναι μέριμνα για τα δωρεάν συγγράματα στις ιατρικές (και όποιες άλλες σχολές), επειδή έχουν υψηλό κόστος και είναι απαραίτητα εργαλεία για τους φοιτητές.

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι η τοποθέτηση υπέρ-κατά, ειδικά για ένα νόμο που έχει ήδη ψηφιστεί, είναι αναποτελεσματική και μεταφέρει το βάρος σε άλλα ζητήματα (π.χ. υπέρ-κατά της κυβέρνησης, της Διαμαντοπούλου, του πασοκ, των εξωγήινων κλπ. :harhar: ). Γιατί δεν μπορούμε να συγκεντρωθούμε στο να εντοπίσουμε ζητήματα σαν το παραπάνω με τα συγγράματα και να διατυπώσουμε προτάσεις ώστε να επιλυθούν; Και να διαμαρτυρηθούμε φυσικά αν μας γράψουν! Αλλά τότε η διαμαρτυρία θα έχει κάποια βάση! Στο κάτω κάτω, η διαδικασία αυτή θα είναι σίγουρα πιο δημιουργική και ωφέλιμη απ' την κατάληψη :up:
Άβαταρ μέλους
theofan

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Μουσικών Σπουδών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό istoria » 06 Οκτ 2011, 23:27

ο σκοπος αγιαζει τα μεσα...ψηφιζω ανοιχτη γτ θελω ανοιχτη αλλα το ποιος το εκπροσωπει παει περιπατο!!και δυστυχως εχω δυσανασχετησει με τους εκπροσωπους αρκετα, οταν δεν τολμα να μιλησει καποιος και αμεσως τον τοποθετουν καπου!εχει καταντησει τοσο γελοιο να μην μπορεις να εκφρασεις μια γνωμη γιατι αμεσως θα τρεξουν να σου βαλουν ετικετα!και ενα ερωτημα ειναι κακο να πιστευεις αρχικα σε μια "λυση"(πχ καταληψη)και εν συνεχεια να αναθεωρησεις ?
Άβαταρ μέλους
istoria

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antoine » 06 Οκτ 2011, 23:43

Και η αριστερά μιλά για κατοχή και χούντα αλλά δεν κάνει αντάρτικο, μόνο καταλήψεις. Μήπως γιατί θέλει να "φάει" ακόμα; Μήπως γιατί της αρέσει το σύστημα;
"Elle se leva la nuit, et
allumant la chandelle prit une boîte et
s'oignit, puis avec quelques paroles
elle fut transportée au sabbat."

JEAN BODIN. - De la
Démonomanie des Sorciers
Άβαταρ μέλους
antoine
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sotiris » 07 Οκτ 2011, 00:18

Αν δεν το έχετε πάρει χαμπάρι σπάνια γράφουν πλέον άτομα που ανήκουν σε συγκεκριμένη παράταξη και κάθεστε και απαντάτε συνέχεια στο στυλ ΄΄εσείς που κλείνετε τη σχολή΄΄ ΄΄ανοιξτε τη σχολή νούμερα΄΄ ΄΄τι θα πετύχετε΄΄ κτλ. Εγώ σε μια συνέλευση πήγα και ψήφισα όλη κι όλη και η σχολή άνοιξε. Μάλλον γουρλή θα έπρεπε να με θεωρείτε.

Την Τετάρτη η σχολή ανοίξει δεν ανοίξει για μένα είναι το ίδιο και το αυτό. Δεν έκλεισα καμία σχολή για να κάτσω να απολογηθώ ούτε εξέφρασα κάποια κομματική άποψη.Το γεγονός πως δεν θα στήριζα το πλαίσιο της ανοιχτής σχολής ούτε την ύστατη στιγμή έχει να κάνει καθαρά με τους εκπροσώπους του που χαλάνε την αισθητική μου. :sick:

Kαι για το τι μπορούν να κάνουν τα άτομα των παρατάξεων σε όσους δεν συμφωνούν μαζί τους δεν απορώ καθόλου όταν βλέπω τι μπορούν να κάνουν ορισμένα άτομα των ανεξάρτητων.

Διαβάζω σήμερα πως αν ανοίξουν οι σχολές θα είμαι από αυτούς που μπορούν να δώσουν τα μαθήματα τους. Πάντα το είχα όνειρο να διαβάζω για εξεταστική δίπλα στο χριστουγεννιάτικο δέντρο. :woohoo:

Το γεγονός πως η εγκύκλιος προβλέπει μόνο επι πτυχίω φοιτητές που χρωστάνε μέχρι 5 μαθήματα ή και περισσότερα κατόπιν αίτησης που θα πρέπει να γινει αποδεκτή έχει να κάνει με το οτι αν δίνουν όλοι μαθήματα μέχρι τα Χριστούγεννα κανένας δεν πρόκειται να πατήσει στη σχολή και το εξάμηνο που τόσο φοβάστε μην χαθεί θα είναι σαν μην έχει διδαχθεί στην ουσία του παρά μόνο στους τύπους.

Πάντως το εξάμηνο δεν κινδυνεύει άμεσα.Το διαβαζω και το ξαναδιαβάζω αλλά αδυνατώ να καταλάβω τον λόγο στις 7 Οκτωβρίου. :dfg:
΄΄Συχνά όταν βρίσκομαι σε πανηγύρια, σε γλέντια,
σε πολύβουες χαρές, αισθάνομαι σα να μην έχω "εισιτήριο".
Σαν να χω βρεθεί εκεί λαθραία.
Μέχρι που μου ρχεται να το βάλω στα πόδια.
Είν αυτή η κατάρα που με δέρνει, να διαβάζω ανάποδα τον κόσμο.
Να επικεντρώνω την προσοχή μου στα υστερόγραφα.
Να μην βάζω τίτλους στα κεφάλαια. ΄΄

Αλκυόνη Παπαδάκη
Άβαταρ μέλους
Sotiris

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antoine » 07 Οκτ 2011, 00:39

Σωτήρη, ασχολήσου τότε και λίγο με τα άλλα πλαίσια. Μόνο η "Ανοιχτή Σχολή" σου κάθεται σφήνα; Δεν είπες τίποτα για όλους τους άλλους επί της ουσίας. Υπερασχολήθηκες με την "Ανοιχτή Σχολή". Λογικό είναι οι αναγνώστες να παραλληλίσουν τη θέρμη σου αυτή με εκείνη των παρατάξεων που στηρίζουν "Κατάληψη". Δεν είναι προσωπικό των αναγνωστών νομίζω, όσο κι αν λες ότι δεν ανήκεις κάπου. Θέλω να το πιστέψω, αλλά λίγο δύσκολο είναι. Και χαλά και τη δική σου αισθητική.
"Elle se leva la nuit, et
allumant la chandelle prit une boîte et
s'oignit, puis avec quelques paroles
elle fut transportée au sabbat."

JEAN BODIN. - De la
Démonomanie des Sorciers
Άβαταρ μέλους
antoine
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zafirenia » 07 Οκτ 2011, 01:39

EvaT έγραψε:Τί εννούν με το να δώσουν μόνο οι επι πτυχίω? Γιατί να προηγηθεί ένας που χρωστά 10 μαθήματα και είναι στο 6ο ή 7ο έτος και όχι ένας φοιτητής που είναι στο 1ο, 2ο, 3ο ή 4ο έτος και χρωστά μόνο ένα ή δυο μαθήματα. Στο κάτω - κάτω, ο δεύτερος δείχνει και μια συνέπεια προς τις σπουδές του. Κατά την αποψή μου οι "επι πτυχίω" από το 6ο έτος και μετά κ***βαράνε! Εκτός αν υπάρχει σοβαρός λόγος υγείας ή κάτι ανάλογο δεν δικαιολογείται να παίρνει κανείς πτυχίο στα 6, 7 κλπ χρόνια από μια Σχολή που απαιτεί 4 χρόνια!!!!!

EvaT καλά τα λες μέχρι τις πρώτες 2 προτάσεις, αλλά μέχρι εκεί. Για ποιον λόγο ο καθένας αντί να κάνει την σχολή σε 4 χρόνια, την κάνει σε παραπάνω είναι κάτι που δε μπορείς να το ξέρεις, πόσο μάλλον να το κρίνεις. Υπάρχει και η κατηγορία αυτών που δεν ασχολούνται προφανώς, αλλά αυτοί όμως που για τον Α ή Β λόγο δεν το έχουν καταφέρει, ασχολούνται πολύ περισσότερο από όσο νομίζεις. Και αυτοί είναι που τους καίει άλλωστε το όλο θέμα της εξεταστικής κ της διαγραφής.
Και καλό θα ήταν πριν εκφράσουμε μία άποψη να προσέχουμε ποιον και τι θίγουμε, γιατί με την ίδια λογική το μόνο εύκολο είναι να σου απαντήσει κάποιος αντίστοιχα ότι κάποιοι από εμάς δεν τα βρήκαμε όλα έτοιμα από τους γονείς μας όπως άλλοι που είχαν χορηχούς τα 4 αυτά χρόνια κλπ κλπ. Αλλά επειδή δεν θεωρώ ότι αυτές οι απάντησεις έχουν ουσία, γιατί απλούστατα ούτε εγώ ξέρω εσένα, το λήγουμε εδώ αυτό.
Άβαταρ μέλους
zafirenia

Σχολή/Τμήμα: Κλασικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sotiris » 07 Οκτ 2011, 01:53

Doukipudonktan έγραψε:Σωτήρη, ασχολήσου τότε και λίγο με τα άλλα πλαίσια. Μόνο η "Ανοιχτή Σχολή" σου κάθεται σφήνα; Δεν είπες τίποτα για όλους τους άλλους επί της ουσίας. Υπερασχολήθηκες με την "Ανοιχτή Σχολή". Λογικό είναι οι αναγνώστες να παραλληλίσουν τη θέρμη σου αυτή με εκείνη των παρατάξεων που στηρίζουν "Κατάληψη". Δεν είναι προσωπικό των αναγνωστών νομίζω, όσο κι αν λες ότι δεν ανήκεις κάπου. Θέλω να το πιστέψω, αλλά λίγο δύσκολο είναι. Και χαλά και τη δική σου αισθητική.

Έχω δηλώσει επανειλημμένα την αντίθεση μου με τις παρατάξεις και πως πρέπει να βρεθούν εκτός του Πανεπιστημίου και να αντικατασταθούν από κάτι καινούργιο που δεν θα έχει συγκεκριμένη κομματική ταυτότητα. Δεν χρειάζεται να αποδείξω οτι δεν είμαι ελέφαντας. Σε μια συνέλευση έχω ψηφίσει όλη κι όλη!

Με την Ανοιχτή σχολή ασχολήθηκα εκτεταμένα γιατί δεν μπορώ να βλέπω άτομα να ψωνίζονται και να μιλάνε για προσωπικούς αγώνες, δικαιώσεις κτλ και λοιπά γραφικά που έχουμε διαβάσει κατα καιρούς εδώ πέρα.

Οι περισσότεροι από τα μέλη των παρατάξεων ανεξαρτήτως χρώματος είναι καμμένα χαρτιά ούτως ή αλλως. Από άτομα που εκπροσωπούν την Ανοιχτή Σχολή περιμένεις κάτι καλύτερο, νομίζω.

Αν λοιπόν ανήκα σε παράταξη, θα υπερθεμάτιζα υπερ της κατάληψης με θέρμη μιλώντας για αγώνες κτλ. Το μόνο που έκανα στα τελευταία posts είναι μια καταγραφή της κατάστασης και των κριτηρίων που ψηφίζει τα διάφορα πλαίσια μια μεγάλη μάζα φοιτητών.

Το ότι πιστεύω πως δεν μπορεί να κινδυνεύει το εξάμηνο στις 7 Οκτωβρίου επίσης δεν με κάνει παραταξιακό.

Επίσης το οτι δεν συνδέω όλη μου τη ζωή και την... αξιοπρέπεια (!) με ένα πτυχίο που μπορώ να το πάρω τώρα ή τον Φεβρουάριο επίσης δεν με κάνει παραταξιακό.

Κι αν χαλάει κάποιον η δική μου αισθητική, ε δεν του ζήτησα και να με ψηφίσει. :harhar:
΄΄Συχνά όταν βρίσκομαι σε πανηγύρια, σε γλέντια,
σε πολύβουες χαρές, αισθάνομαι σα να μην έχω "εισιτήριο".
Σαν να χω βρεθεί εκεί λαθραία.
Μέχρι που μου ρχεται να το βάλω στα πόδια.
Είν αυτή η κατάρα που με δέρνει, να διαβάζω ανάποδα τον κόσμο.
Να επικεντρώνω την προσοχή μου στα υστερόγραφα.
Να μην βάζω τίτλους στα κεφάλαια. ΄΄

Αλκυόνη Παπαδάκη
Άβαταρ μέλους
Sotiris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mjna2 » 07 Οκτ 2011, 04:48

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά ειλικρινά πιστεύετε οτι με αυτό το συνεχόμενο άνοιξε κλείσε της σχολής θα πάρει κανείς σοβαρά τα αιτήματα των φοιτητών και το φοιτητικό κίνημα? Έχει καταντήσει κωμωδία πια το πράγμα. Χειρότερο και από όταν κλείναμε τα γυμνάσια επειδή η τυρόπιτα στο κυλικείο ήταν στρογγυλή και ή επειδή δεν είχαμε πράσινες κιμωλίες. Όταν οι ίδιοι οι φοιτητές είναι τόσο διασπασμένοι και επικρατεί αυτό το χάος, πως περιμένετε να ακουστούν πόσο μάλλον να περάσουν τα αιτήματά μας? Δεν πρόκειται γιατί απλά κανείς δεν μας παίρνει πια στα σοβαρά. Ας κοιτάξουμε οργανωμένα επιτέλους για το ποιο είναι το κοινό μας συμφέρον και το συμφέρον του ελληνικού πανεπιστημίου και ας αφήσουμε τις υπόλοιπες μπούρδες την άκρη. Και επιτέλους, ας φύγουν πια από τα πανεπιστήμια αυτές οι κομματικές παρατάξεις οι οποίες έχουν γίνει αιτία να μοιάζουν πια τα ιδρύματα με φυτώρια μελλοντικών κομματόσκυλων.
Πραγματικά όμως, ας δώσουμε μόνοι μας μια λύση σε αυτή την άθλια κατάσταση γιατί με αυτά που βλέπω και διαβάζω μόνο ένα πράγμα μου έρχεται στο νου

http://www.youtube.com/watch?v=yRIMlBoM ... re=related
How does it feel
When you're alone
And you're cold inside
Like stranger in Moscow...
Άβαταρ μέλους
mjna2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μιχάλης Γ. » 07 Οκτ 2011, 08:07

Sotiris έγραψε:

Το ότι πιστεύω πως δεν μπορεί να κινδυνεύει το εξάμηνο στις 7 Οκτωβρίου επίσης δεν με κάνει παραταξιακό.

Επίσης το οτι δεν συνδέω όλη μου τη ζωή και την... αξιοπρέπεια (!) με ένα πτυχίο που μπορώ να το πάρω τώρα ή τον Φεβρουάριο επίσης δεν με κάνει παραταξιακό.

Κι αν χαλάει κάποιον η δική μου αισθητική, ε δεν του ζήτησα και να με ψηφίσει. :harhar:

Ρε μεγάλε μας δουλεύεις? Εσύ δεν έλεγες στην προηγουμένη ενότητα που διαγράφη "παιδιά καντε κατάληψη γιατί βγαίνει το νέο FM!"? Για ποιά αξιοπρέπεια μιλάς ακριβώς? Που ψηφίζεις κατάληψη μόνο και μόνο για να χαθεί η εξεταστική, επειδή απλως εσύ θες να παίξεις υπολογιστάκο αντι να διαβάσεις? Όταν μιλάς για αγώνες, μήπως εννοείς τους επικούς αγωνες που θα δώσεις στο pro? Έχεις καταλάβει πως η εξεταστική αυτή είναι ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ? Αμα δεν γουστάρεις δεν δίνεις. Με το να μην γίνει δεν κερδίζεις κατι, δίοτι δεν πρόκειται να γίνει κάποια άλλη στιγμή, ή τώρα ή ποτέ. Δηλαδή για να τα έχεις καλά με την συνείδηση σου, με τους γονείς σου κτλ θέλεις να κάνεις ζημιά σε συμφοιτητές σου που τους έχουν μείνει λίγα μαθήματα και καίγονται να πάρουν πτυχίο όσο πιο γρήγορα γίνεται? Από κάτι τύπους σαν κι εσένα ο άλλος μπορεί να χάσει και μεταπτυχιακό ακόμα, το 'χεις πάρει χαμπάρι? Και λέτε εμάς ύστερα "παρτάκιες"?

Στην αρχή, που η κατάληψη έβγαινε άνετα ήσουν άνετος και χαλαρός. Τώρα που βλέπεις πως η αγαπημένη σου κατάληψη (=καθισιό, pc, κτλ) πάει για φούντο και πως υπάρχει "κίνδυνος" να γίνει κάποια ρύθμιση για τους επι πτυχίω μήπως και δώσουν κανα μάθημα, έρχεσαι και γράφεις σεντόνια σαν νεοφώτιστος. Τώρα κατάλαβες πως "σου ενοχλούμε την αισθητική" (δηλαδη την βολή σου). Ε, συγχωρεσε μας, αλλά θα συνεχίσουμε να στην ενοχλούμε, λυπούμεθα αλλά δεν θα σεβαστούμε ούτε το FB, ούτε το Diablo 3, ούτε το COD Μodern Warfare 3 που βγαίνουν προσεχώς, θα προσπαθήσουμε να ανοίξουμε και να κρατήσουμε ανοιχτή αυτήν την Σχολή οπότε ίσως αναγκαστείς να αφήσεις κάποιο από αυτά τα διαμάντια και να δώσεις κανα μάθημα. Ξέρω, είναι σκληρό, αλλά δυστυχώς δεν είμαστε πια 15 χρονών, να ζητάμε κατάληψη για να γλυτώσουμε την αγγαρεία του Σχολείου.
"Pain is weakness leaving your body..."

http://www.youtube.com/watch?v=9R1JxmQDCoQ
Άβαταρ μέλους
Μιχάλης Γ.

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μιχάλης Γ. » 07 Οκτ 2011, 08:14

mjna2 έγραψε:Συγνώμη ρε παιδιά αλλά ειλικρινά πιστεύετε οτι με αυτό το συνεχόμενο άνοιξε κλείσε της σχολής θα πάρει κανείς σοβαρά τα αιτήματα των φοιτητών και το φοιτητικό κίνημα? Έχει καταντήσει κωμωδία πια το πράγμα. Χειρότερο και από όταν κλείναμε τα γυμνάσια επειδή η τυρόπιτα στο κυλικείο ήταν στρογγυλή και ή επειδή δεν είχαμε πράσινες κιμωλίες. Όταν οι ίδιοι οι φοιτητές είναι τόσο διασπασμένοι και επικρατεί αυτό το χάος, πως περιμένετε να ακουστούν πόσο μάλλον να περάσουν τα αιτήματά μας? Δεν πρόκειται γιατί απλά κανείς δεν μας παίρνει πια στα σοβαρά. Ας κοιτάξουμε οργανωμένα επιτέλους για το ποιο είναι το κοινό μας συμφέρον και το συμφέρον του ελληνικού πανεπιστημίου και ας αφήσουμε τις υπόλοιπες μπούρδες την άκρη. Και επιτέλους, ας φύγουν πια από τα πανεπιστήμια αυτές οι κομματικές παρατάξεις οι οποίες έχουν γίνει αιτία να μοιάζουν πια τα ιδρύματα με φυτώρια μελλοντικών κομματόσκυλων.
Πραγματικά όμως, ας δώσουμε μόνοι μας μια λύση σε αυτή την άθλια κατάσταση γιατί με αυτά που βλέπω και διαβάζω μόνο ένα πράγμα μου έρχεται στο νου

http://www.youtube.com/watch?v=yRIMlBoM ... re=related

+1000

και ορίστε ένα αποσπασμα από ένα άρθρο δημοσιευθέν στο blog "Εδω Πολυτεχνείο":

"Συμπερασματικά θα μπορούσαμε να ισχυριστούμε ότι το φοιτητικό κίνημα στην περίοδο αυτή καλείται να κάνει κάτι που δεν μπόρεσε (και ουσιαστικά δεν επιχείρησε) να πετύχει στις προηγούμενες ανόδους του την τελευταία 5ετία, να υποχωρήσει συντεταγμένα και να μάθει να υπάρχει ακόμη και χωρίς κατειλημμένες σχολές. Ενδεχόμενη τέτοια εξέλιξη θα σηματοδοτούσε αυξημένη ωριμότητα και ικανότητα των αγωνιζόμενων φοιτητών να ελίσσονται όταν οι συνθήκες το επιβάλλουν. Αντίθετα πιθανή εμμονή στη μορφή της κατάληψης ως της μόνης κατάλληλης για τον αγώνα, όχι μόνο θα καταδείξει τις ανεπάρκειες και τους περιορισμούς του φοιτητικού κινήματος, αλλά αυτή τη φορά θα το οδηγήσει στην ήττα και τη συντριβή, και μάλιστα στην κρισιμότερη μάχη που έδωσε από την αρχή της μεταπολίτευσης."

Πείτε τον τωρα και αυτόν φασίστα, ακροδεξιό, χουντικό, κρυφοδαπιτη, τσιράκι της Διαμαντοπούλου, του Πρετεντερη, παπαγαλάκι του Σκαι και του Μεγκα, κτλ κτλ κτλ.

Άβαταρ μέλους
Μιχάλης Γ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μιχάλης Γ. » 07 Οκτ 2011, 09:01

EvaT έγραψε:Τί εννούν με το να δώσουν μόνο οι επι πτυχίω? Γιατί να προηγηθεί ένας που χρωστά 10 μαθήματα και είναι στο 6ο ή 7ο έτος και όχι ένας φοιτητής που είναι στο 1ο, 2ο, 3ο ή 4ο έτος και χρωστά μόνο ένα ή δυο μαθήματα. Στο κάτω - κάτω, ο δεύτερος δείχνει και μια συνέπεια προς τις σπουδές του. Κατά την αποψή μου οι "επι πτυχίω" από το 6ο έτος και μετά κ***βαράνε! Εκτός αν υπάρχει σοβαρός λόγος υγείας ή κάτι ανάλογο δεν δικαιολογείται να παίρνει κανείς πτυχίο στα 6, 7 κλπ χρόνια από μια Σχολή που απαιτεί 4 χρόνια!!!!!

Ως φοιτητής ογδόου έτους :oops: μπορώ να σε διαβεβαιωσω πως βασικά έχεις δίκιο. Αντι να διαβάζω από την αρχή του εξαμήνου ή να πιέζομαι περισσότερο κατα την διάρκεια των εξεταστικών, διάβαζα λίγο και λίγες μέρες, και επειδή πάντα πήγαινα για υψηλούς βαθμούς, εδινα αντι για τέσσερα μαθήματα σε κάθε εξεταστική μόνο δύο. Και άλλα παιζουν ρόλο, πχ οι καταλήψεις που σε βγάζουν εκτός προγράμματος (ειδικά αν έχεις την τάση να φεύγεις από μόνος σου), κάποια ατυχία (προβλήματα υγείας) αλλά γενικά, όταν εχεις ξεπεράσει το 6ο έτος προφανώς κάτι πολύ λάθος έχεις κάνει εσύ ο ίδιος. Υπάρχουν βεβαίως και εξαιρέσεις, πχ παιδιά που λόγω σοβαρών οικονομικών προβλημάτων δούλευαν full time και ετσι αναγκάζονταν να αφήνουν μαθήματα. Γενικώς πάντως έχεις δίκιο.

Μακάρι όταν μπήκα να ίσχυε το ν+2 που ισχύει τώρα. Δυστυχώς πολλές φορές ο άνθρωπος δεν μπορεί να λειτουργήσει αν δεν υφίσταται κάποια πίεση. Η λογική "μπες στο πανεπιστήμιο και θα καααθεσαι" που κυριαρχεί στην Ελλάδα κάποιους από εμάς που έχουμε έτσι κι αλλιώς την τάση να καθοοοομαστε, μας έφερε εδώ που μας έφερε, παντα βεβαίως με ΔΙΚΗ ΜΑΣ ευθύνη.

Άβαταρ μέλους
Μιχάλης Γ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konstantinak24i » 07 Οκτ 2011, 10:13

Εγώ να σας πω,πως οι λόγοι που ένας άνθρωπος γίνεται επι πτυχίω είναι πολλοί.π.χ. εμένα μου έτυχε θέμα υγείας και έμεινα έξω απο τη σχολή 1,5 έτος, κάποιων οι σχολές είναι πιο δύσκολες απο άλλους.Οχι μόνο σε ύλη κτλπ αλλά και σε καθηγητές..Τέλος πάντων οι λόγοι είναι πολλοί. Οπως και να χει θεωρώ πως είναι στη ίδια μοίρα με όσους τελείωσαν τον 4ο έτος τώρα.Κανονικά έπρεπε να τους δεχτούν όλους να δώσουν.Και επι πτυχίω και 4οετής.Αλλά και πάλι να θυμάστε πως δεν είναι σίγουρο πως θα δώσουν όλοι οι επι πτυχίω.Γιατί αυτό εξαρτάται απο το τμήμα της κάθε σχολής..Αν θέλουν δλδ...Θα δείξει.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
konstantinak24i
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zafirenia » 07 Οκτ 2011, 10:22

Το ότι αυτό ισχύει στην δική σου περίπτωση Μιχάλη, δε σημαινει ότι ισχύει για όλους κ άρα ότι έχει δίκιο. Μην γενικεύεις λοιπόν.
Κανείς δεν είπε ότι είναι λάθος να υπάρχει ένα όριο στις σχολές, αλλά το να κρίνεις τους άλλους με απαξίωση, δεν είναι κάτι που τιμά όποιον το κάνει. Συνήθως όσοι παρατάνε τις σχολές για κ***βάρεμα όπως λέτε, δεν την συνεχίζουν ποτέ κ άρα δεν τους νοιάζει.
Οι υπόλοιποι όμως ενεργοί φοιτητές (κ πίστεψέ με είναι σημαντικός αριθμός) ενδιαφέρονται τόσο κ περισσότερο κ συνήθως με περισσότερα προβλήματα από τους συνήθεις. Γιαυτούς τους φοιτητές όμως δεν βλέπω να μεριμννά κανείς προς λύπησή μου. Κρίμα. Μόνο αυτό έχω να πω. Γιατί στην τελική, αν αργήσεις να πάρεις ή δεν πάρεις καθόλου πτυχίο, εσύ ο ίδιος πρώτα ζημιώνεσαι. Οπότε τα υπόλοιπα που λέτε είναι περιττά.
Άβαταρ μέλους
zafirenia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sotis_10 » 07 Οκτ 2011, 10:37

Προκειμενου να κανω μια συνολικη τοποθετηση επι των θεματων που ετεθησαν.Κατ'αρχας θεωρω οτι επικρατει ενας εντονος λαικισμος απο ορισμενα ατομα.Αντι να φωναζουμε "εξω τα κομματα,εξω οι παραταξεις απο το πανεπιστημιο" γιατι δεν θετουμε το ζητημα της αυτοοργανωσης του πανεπιστημιου?Γιατι δεν εξεταζουμε εναν εναλλακτικο τροπο εκπροσωπησης των φοιτητων?Γιατι προσπαθουμε να ριξουμε την ευθυνη σε μια μικρη μειοψηφια παραταξεων και δεν μιλαμε για την ακομα χειροτερη ανυπαρξια του φοιτητικου κινηματος σημερα?Και καλω τους εκπροσωπους του πλαισιου ανοικτης σχολης να προτεινουν με ποιον τροπο θα πραγματοποιηθει το δυναμωμα του φοιτητικου κινηματος αν δεν βαλουμε στην διαδικασια τους φοιτητες να προβληματιστουν και να παρουν θεση επι των σημερινων προβληματων που αντιμετωπιζει η παιδεια και η κοινωνια γενικοτερα.Γιατι δεν θετουμε τα πραγματικα διλημματα στην κριση των φοιτητων αλλα θετουμε απλα και μονο το ερωτημα ανοικτη-κλειστη σχολη.Γνωριζουμε ολοι μας απο ρεαλιστικη παντοτε βαση οτι αυτο καθολου δεν θα βοηθησει στην κινητοποιηση των φοιτητων εφ'οσον δεν προκειται καμια αλλη συνελευση να τυχει τετοιας μαζικοτητας εαν δεν κρινεται το αν θα κλεισει η σχολη.
Πιστευω οτι το φοιτητικο κινημα υπηρξε παντοτε μια πρωτοπορος δυναμη της κοινωνιας.Τη στιγμη που ολες οι κοινωνικες ομαδες εξεγειρονται το φοιτητικο κινημα πρεπει να παιξει καθοριστικο ρολο οπως συνεβη και στο παρελθον.Προσωπικα δεν εχω ουτε τον χρονο,ουτε την διαθεση αλλα ουτε και την δυνατοτητα να υποστηριξω μια τετοια θεση με την καταθεση ενος αναλογου πλαισιου.Αλλα εκανα απο την αρχη σαφες οτι δεν προτιθεμαι να υποστηριξω ενα πλαισιο για συγκεκριμενου λογους.Αρχικα απο τις τοποθετησεις των παιδιων που μιλησαν δεν πειστηκα για την σοβαροτητα τους και για τις ειλικρινεις προθεσεις τους.Θεωρω οτι ενα πλαισιο που εχει ως κοινο και μοναδικο σκοπο να ανοιξει το πανεπιστημιο χωρις να αγγιζει τα σοβαρα προβληματα της παιδειας και της κοινωνιας ευρυτερα βοηθα ακομα περισσοτερο στην περαιτερω υποβαθμιση του φοιτητικου κινηματος.Τελος εγω προσωπικα δεν δεχομαι να συμπορευτω με ατομα που εκφραζουν ακραιες θεσεις οπως ειναι η θεση εξω η πολιτικη απο το πανεπιστημιο ξεχνωντας οτι το πανεπιστημιο αποτελει χωρο διακινησης ιδεων.Κατι τετοιο σιγουρα υπονομευει καθε ειδους συλλογικη προσπαθεια.Ειπα οτι καλο θα ηταν ολα αυτα να ακουστουν απλα και μονο στην επομενη γενικη συνελευση.Νομιζω οτι οι τοποθετησεις μου ηταν ξεκαθαρες και δεν μπορω να αναλωσω αλλον ατομικο χρονο διοτι δεν εχω τη δυνατοτητα να το κανω.Παρολαυτα δεχομαι την προσκληση σου Μιχαλη προκειμενου να μη δημιουργηθουν υποψιες οτι ανηκω σε καποιο αλλο κομμα η παραταξη και υπονομευεω την προσπαθεια σας.Απλα εκφερω την αποψη μου κατι που ειναι υποχρεωση ολων μας.
Άβαταρ μέλους
sotis_10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μιχάλης Γ. » 07 Οκτ 2011, 11:02

sotis_10 έγραψε:Γνωριζουμε ολοι μας απο ρεαλιστικη παντοτε βαση οτι αυτο καθολου δεν θα βοηθησει στην κινητοποιηση των φοιτητων εφ'οσον δεν προκειται καμια αλλη συνελευση να τυχει τετοιας μαζικοτητας εαν δεν κρινεται το αν θα κλεισει η σχολη.

Aν ο μέσος φοιτητής δεν ενδιαφέρεται για κάτι άλλο περα από το αν θα κλείσει η Σχολή ή όχι, ούτε εσύ ούτε κανένας δεν μπορεί να τον αναγκάσει να ενδιαφερθεί θέτωντας και άλλα ζητήματα εκβιαστικά σε μια συνέλευση στην οποίαν κατα βάση κρίνεται το αν θα γίνει κατάληψη ή όχι. Επίσης, για να γινει μια σοβαρή συζήτηση σχετικώς με τον νόμο θα πρέπει όσοι μιλάνε να αναφέρονται σε συγκεκριμένα ΑΡΘΡΑ και ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥΣ. Όχι να ουρλιάζουν εμετικά συνθήματα του τυπου "μπατσοι τιβι ανοιχτη Σχολή, όλα τα καθαρματα δουλεύουνε μαζί". Εγω δεν έχω κανένα πρόβλημα, να γίνει μια συνέλευση αφιερωμένη στον νέο νόμο, απλως αν γίνει έτσι όπως πρέπει να γίνει, χωρίς δηλαδή ουρλιαχτά, βρισιές, απειλές, "θεαμα" κτλ, δεν θα ενδιαφερθεί σχεδόν κανενας. Κακά τα ψέματα, η πλειονότητα έρχεται στην συνέλευση για να ψηφίσει υπερ ή κατα της καταλήψεως. Δεν έχει καμία διάθεση να συζητήσει, ούτε να ακούσει, διότι η κατάσταση αυτή έχει κουράσει πολλούς. Εχει αηδιάσει ο κόσμος, και γιαυτό ευθυνονται οι καταληψίες που για αλλη μια φορά έκαναν το πανεπιστήμιο πεδίο εφαρμογής ψευδοεπαναστατικής γυμναστικής. Μετά από όλα αυτά πως περιμένεις να επέλθει, ως δια μαγείας, πολιτικός πολιτισμός και ειλικρινής δημοκρατική διάθεση? Όταν ο άλλος καίγεται να δώσει εξετασεις γιατί αλλιώς κινδυνεύει να χάσει μεταπτυχιακό ή κατατακτήριες ή δουλειά, θεωρείς πως έχει την ψυχραιμία να ακούσει και να συζητήσει?

sotis_10 έγραψε:Τελος εγω προσωπικα δεν δεχομαι να συμπορευτω με ατομα που εκφραζουν ακραιες θεσεις οπως ειναι η θεση εξω η πολιτικη απο το πανεπιστημιο ξεχνωντας οτι το πανεπιστημιο αποτελει χωρο διακινησης ιδεων.Κατι τετοιο σιγουρα υπονομευει καθε ειδους συλλογικη προσπαθεια.Ειπα οτι καλο θα ηταν ολα αυτα να ακουστουν απλα και μονο στην επομενη γενικη συνελευση.Νομιζω οτι οι τοποθετησεις μου ηταν ξεκαθαρες και δεν μπορω να αναλωσω αλλον ατομικο χρονο διοτι δεν εχω τη δυνατοτητα να το κανω.Παρολαυτα δεχομαι την προσκληση σου Μιχαλη προκειμενου να μη δημιουργηθουν υποψιες οτι ανηκω σε καποιο αλλο κομμα η παραταξη και υπονομευεω την προσπαθεια σας.Απλα εκφερω την αποψη μου κατι που ειναι υποχρεωση ολων μας.

To "έξω η πολιτική από το πανεπιστήμιο" αναφερόταν σε οποιονδήποτε βάζει πάνω απο το πανεπιστήμιο την πολιτική του ιδεολογία και την κομματική του τοποθέτηση. Χωρος για φανατισμένους και κομματόσκυλα υπάρχει πολύς εκτός πανεπιστημίου, δεν φταίνει σε τίποτα οι φοιτητες που θέλουν να ασκήσουν το συνταγματικό τους δικαίωμα να σπουδάσουν χωρις να τους πρηζουν όλη μέρα διάφοροι φωστήρες με προπαγανδιστικά φυλλάδια, εφημερίδες, καταλήψεις, ουρλιαχτά, βρισιές, απειλές, ακόμα και ξύλο. Προύπόθεση για την ελευθέρα διακίνηση των ιδεων είναι αυτα τα φαινόμενα να εξαφανιστούν. Και όποιος θέλει να κάνει πολιτική να μην θίγει τα δικαιώματα των άλλων. Αυτό είναι δημοκρατία.

Οποιαδήποτε πρόταση έχετε να κανετε εσύ και ο Μάξιμος θα την ακούσουμε, εφόσον έρθετε, στην συνάντηση που θα κάνουμε. Η πρόσκληση ισχύει, και μπορεί να έρθει και όποιος άλλος θέλει.

Άβαταρ μέλους
Μιχάλης Γ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Χαριτίνη » 07 Οκτ 2011, 11:11

Μιχάλης Γ. έγραψε:
Sotiris έγραψε:

Ρε μεγάλε μας δουλεύεις? Εσύ δεν έλεγες στην προηγουμένη ενότητα που διαγράφη "παιδιά καντε κατάληψη γιατί βγαίνει το νέο FM!"? Για ποιά αξιοπρέπεια μιλάς ακριβώς? Που ψηφίζεις κατάληψη μόνο και μόνο για να χαθεί η εξεταστική, επειδή απλως εσύ θες να παίξεις υπολογιστάκο αντι να διαβάσεις? Όταν μιλάς για αγώνες, μήπως εννοείς τους επικούς αγωνες που θα δώσεις στο pro? Έχεις καταλάβει πως η εξεταστική αυτή είναι ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ? Αμα δεν γουστάρεις δεν δίνεις. Με το να μην γίνει δεν κερδίζεις κατι, δίοτι δεν πρόκειται να γίνει κάποια άλλη στιγμή, ή τώρα ή ποτέ. Δηλαδή για να τα έχεις καλά με την συνείδηση σου, με τους γονείς σου κτλ θέλεις να κάνεις ζημιά σε συμφοιτητές σου που τους έχουν μείνει λίγα μαθήματα και καίγονται να πάρουν πτυχίο όσο πιο γρήγορα γίνεται? Από κάτι τύπους σαν κι εσένα ο άλλος μπορεί να χάσει και μεταπτυχιακό ακόμα, το 'χεις πάρει χαμπάρι? Και λέτε εμάς ύστερα "παρτάκιες"?

Στην αρχή, που η κατάληψη έβγαινε άνετα ήσουν άνετος και χαλαρός. Τώρα που βλέπεις πως η αγαπημένη σου κατάληψη (=καθισιό, pc, κτλ) πάει για φούντο και πως υπάρχει "κίνδυνος" να γίνει κάποια ρύθμιση για τους επι πτυχίω μήπως και δώσουν κανα μάθημα, έρχεσαι και γράφεις σεντόνια σαν νεοφώτιστος. Τώρα κατάλαβες πως "σου ενοχλούμε την αισθητική" (δηλαδη την βολή σου). Ε, συγχωρεσε μας, αλλά θα συνεχίσουμε να στην ενοχλούμε, λυπούμεθα αλλά δεν θα σεβαστούμε ούτε το FB, ούτε το Diablo 3, ούτε το COD Μodern Warfare 3 που βγαίνουν προσεχώς, θα προσπαθήσουμε να ανοίξουμε και να κρατήσουμε ανοιχτή αυτήν την Σχολή οπότε ίσως αναγκαστείς να αφήσεις κάποιο από αυτά τα διαμάντια και να δώσεις κανα μάθημα. Ξέρω, είναι σκληρό, αλλά δυστυχώς δεν είμαστε πια 15 χρονών, να ζητάμε κατάληψη για να γλυτώσουμε την αγγαρεία του Σχολείου.

+10000
Η αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στον τρόπο με τον οποίο φεύγει απ' τη ζωή σου.

Βάλε φωτιά σε ό,τι σε καίει, σε ό,τι σου τρώει την ψυχή
έξω οι δρόμοι αναπνέουν διψασμένοι, ανοιχτοί
είν' η αγάπη ένα ταξίδι από γιορτή σε γιορτή...

Άβαταρ μέλους
Χαριτίνη

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sotis_10 » 07 Οκτ 2011, 11:17

Θεωρω οτι η καταληψη επρεπε να αποτελεσει το εναυσμα για την περαιτερω κινητοποιηση των φοιτητων με τη συμβολη ολων μας και κυριως των ανθρωπων εξω απο παραταξεις.Δυστυχως ομως απο την πρωτη συνελευση δεν εγινε καμια αναφορα επι των πραγματικων προβληματων που αντιμετωπιζει τοσο η παιδεια οσο και η κοινωνια και δεν ζητηθηκε στους φοιτητες που αποτελουν την πιο ελπιδοφορα και ριζοσπαστικη ομαδα της κοινωνιας να παρουν θεση.Ορισμενα μεσα μαζικης ενημερωσης σε συνεργασια με τις αντιδραστικες δυναμεις του τοπου αυτου που ανεκαθεν υπηρχαν σε καθε ιστορικη περιοδο προσπαθησαν να ξεκινησουν εναν πολεμο μεταξυ εκεινων που υποστηριζουν την καταληψη και εκεινων που ειναι κατα.Και οι παραταξεις βεβαια,παγιδευμενες στις πρακτικες του παρελθοντος επεσαν ευκολα στην παγιδα προκαλωντας ακομα μεγαλυτερη αναξιοπιστια στο κοσμο.Θα κλεισω με τα επικαιρα λογια του Αντονιο Γκραμσι."Ο παλιος κοσμος πεθαινει και ο καινουριος πασχιζει να γεννηθει.Ζουμε στην εποχη των τερατων."
Άβαταρ μέλους
sotis_10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zafirenia » 07 Οκτ 2011, 11:29

Άβαταρ μέλους
zafirenia

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλοσοφικής Σχολής

Μέλη σε σύνδεση