filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΓΕΝΙΚΕΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ - ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ

Ανακοινώσεις που αφορούν στη Φιλοσοφική Σχολή γενικά.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: ΓΕΝΙΚΕΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ - ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ilias-1991 » 04 Οκτ 2011, 11:38

Το νομοσχεδιο επρεπε να προβλεπει την αποβολη των κομματικων παραταξεων απο το πανεπιστημιο.Αυτοι οι κυριοι εχουν κανει το πανεπιστημιο τσιφλικι τους κανοντας ο,τι θελουν,ασκωντας τρομοκρατια σε φοιτητες και καθηγητες με συνεχεις παρανομες πραξεις που προσβαλουν την κοινη λογικη.Κυριοι ετσι και χαθει η εξεταστικη ακομα και το εξαμηνο θα μας βρειτε μπροστα σας [...]
Τελευταία επεξεργασία από dr.strangelove και 04 Οκτ 2011, 11:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Αφαιρεση προσβλητικων σχολιων
Άβαταρ μέλους
ilias-1991

Σχολή/Τμήμα: Πρόγραμμα Ψυχολογίας
Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΠΑΟ13 » 04 Οκτ 2011, 11:38

istoria έγραψε:το παν/μιο δεν ειναι ενα κουτακι κλειστο που μπηκαμε να διαβαζουμε να παρακολουθουμε να δινουμε.....δεν ειμαστε ρομποτ εξω απο την κοινωνια...ειμαστε ανθρωποι με δικαιωματα θελω πιστευω.....θα συμφωνησω πολυ με το οτι αν ολοι σημερα θυσιαζαν την εξεταση και στην συνελευση θα πηγαιναν και η εξεταση θα ακυρωνοταν!!!!!!

[...]
Τελευταία επεξεργασία από dr.strangelove και 04 Οκτ 2011, 11:45, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Αφαιρεση προσβλητικων σχολιων..
Άβαταρ μέλους
ΠΑΟ13
Banned
Banned

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Marlenpagkr » 04 Οκτ 2011, 11:39

μιχάλη γ. να σου κάνω μια ερώτηση??για ποιο λόγο δεν κατεβαίνετε κ σήμερα στη συνέλευση με πλαίσιο ανοιχτή σχολή?αφού είναι προφανές ότι μόνοι τους θα την κλείσουν..γιατί δεν πάτε να υποστηρίξετε ότι κ την προηγούμενη φορά κ να βγείτε κ πάλι κερδισμένοι?εφόσον αυτό θέλει η πλειοψηφία? δλδ όποιος πάει σήμερα να ψηφίσει και είναι κατά της κατάληψης τι κάνει? :?:
Τελευταία επεξεργασία από Marlenpagkr και 04 Οκτ 2011, 11:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Marlenpagkr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Maximus » 04 Οκτ 2011, 11:40

Μιχάλη, έλαβες απάντηση πιο πάνω: Ολες οι συνελευσεις παλιότερα γίνοταν κατά τη διάρκεια μαθημάτων, αρά εν ώρα ακαδημαικών υποχρεώσεων. Με αυτή την λογική και αυτές δεν είναι νόμιμες.

Όση νομιμότητα ειχαν οι προηγούμενες, τόση νομιμότητα έχει και αυτή η συνελευση. Αυτή είναι η αλήθεια. Ευτυχως ή δυστυχώς.

Και να συμπληρώσω κάτι:

Μίλησα πριν 5 λεπτα στο τηλεφωνο με την konstantinak24i, η οποία είναι στη σχολή, και μου μετέφερε το εξής μήνυμα για να σας το γράψω: Η σχολή είναι ψιλοάδεια και οι φοιτητές που δίνουν τέτοια ώρα μάθημα είναι λίγοι.

Οι υπόλοιποι που είναι;

ΥΓ.

Εχω ξανατονίσει στο παρελθόν ότι δεν εχω ψηφίσει σε αυτές τις κινητοποιήσεις ακόμα. Άρα μην με συνδέεις με κανέναν.
Άβαταρ μέλους
Maximus

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό-Αρχαιολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 04 Οκτ 2011, 11:42

Σ'αυτό έχεις δίκιο California... Βεβαίως και έχεις δίκιο. Βέβαια αν η εξέταση δεν έχει κόσμο και δεν γίνει δεν την χάνεις. Αλλά αυτό που αναφέρεις τώρα είναι κάτι που θα διορθωνόταν αν όλοι είχαμε μυαλά και δε σκεφτόμασταν την πάρτη μας... επομένως ή δε θα υπογραφόταν το χαρτί για να γίνει νέα ΓΣ οπότε δε θα συζητούσαμε τώρα ή και να υπογραφόταν δε θα πήγαινε κανείς οπότε δε θα γίνόταν... Όμως τώρα μιλάμε για τα πράγματα που ούτως ή άλλως δεν μπορείς να τα καθορίσεις. Παίρνεις το ρίσκο και χστηρίζεις την αποψή σου. Όποια κι αν είναι αυτή. :confused:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 30

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κλειώ » 04 Οκτ 2011, 11:43

California έγραψε:Μα το θέμα μας δεν είναι οτι δεν αποδεχόμαστε την απόφαση της κατάληψης, αλλά οτι αυτή τη στιγμή όσοι είναι υπέρ της κατάληψης-δεν αναφέρομαι σε όλους μην παρεξηγηθώ- δεν αποδέχονται την απόφαση να μείνει ανοιχτή η σχολή..αν είχε βγει απόφαση την πέμπτη να γίνει κατάληψη η επόμενη συνέλευση θα γινόταν σε μια εβδομάδα, κι όχι σε 5 μερες..κι όσοι ψηφίζουμε ανοιχτή σχολή δεν θα μαζέυαμε υπογραφές για να γίνει νωρίτερα..αυτή τη στιγμή, και να πουν όσοι δίνουν δεν θα δώσω και θα πάω να ψηφίσω, και να μείνει και πάλι ανοιχτή η σχολή, ποιος μας εγγυάται οτι δεν θα ξαναμαζευτούν υπογραφές για νέα συνέλευση?θα χάσουν τα παιδιά-μιας και προσωπικά δεν χρωστάω μαθήματα- όλες τις εξετάσεις για να γίνονται η μια γενική συνέλευση μετά την άλλη?

+1
Το γεγονός ότι έχουμε βαρεθεί τους ψευτοαγώνες που ουσιαστικά απαξιώνουν το δημόσιο πανεπιστημιο δε σημαίνει ότι ζούμε σε κουτάκια, ούτε ότι δεν είμαστε συνειδητοποιημένα, σκεπτόμενα και πολιτικοποιημένα άτομα. Απλώς σημαίνει ότι έχουμε θέσει σωστά τις προτεραιότητές μας. Είμαστε ΦΟΙΤΗΤΕΣ που σημαίνει ότι φοιτούμε σε ένα πανεπιστήμιο, σπουδάζουμε και διαβάζουμε δε φοιτούμε σε μια ατελείωτη και ατέρμονη κατάληψη του απόλυτου τίποτα.
Imagine all the people
living for today
You may say that I'm a dreamer
but I'm not the only one
I hope one day you'll join us
and the world will be as one.............
Άβαταρ μέλους
Κλειώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σίβυλλα » 04 Οκτ 2011, 11:45

Νομίζω πως η κροκό και η Ενυώ (που στην προηγούμενη καταπληκτική ενότητα επιπέδου έγραψε για τη διαφορά δικαιοσύνης και δημοκρατίας) εκφράζουν κάποιες από τις πιο νηφάλιες απόψεις. Καταλαβαίνω πως κάποιο θέλουν αν υπερασπιστούν το ελεύθερο πανεπιστήμιο και πως κάποιο άλλοι θέλουν να πάρουν πτυχίο αλλά αυτό που με λυπεί είναι η εγωιστική νοοτροπία και των δύο πλευρών που καταλήγει σε προσβολές. Υποτίθεται θα έπρεπε να βγάλουμε τις παρωπίδες και να πάμε λίγο πιο μπροστά αυτή τη χώρα,αλλά η νοοτροπία του νεοέλληνα δε μας αφήνει. Προσωπικά δε θεωρώ πως οι καταλήψεις είναι μια κάποια λύση αλλά και από την άλλη εχω ένα πτυχίο χωρίς κανενα αντίκρισμα αυτή τη στιγμή, έχω αντιμετωπίσει την πλήρη απαξίωση για 4 1/2 χρόνια σπουδών και δυστυχώς αυτός ο νόμος τη νομιμοποιεί :confused:
Άβαταρ μέλους
Σίβυλλα

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Βαγγέλης » 04 Οκτ 2011, 11:53

Η αίθουσα της Aula έχει αρχίσει να γεμίζει σιγά σιγά.. Πάω και εγώ να ψηφίσω στην "παράνομη" συνέλευση, αν βέβαια υπάρχει απαρτία και παρθεί απόφαση.. Προσωπική μου άποψη είναι ότι, σε αυτήν την εξεταστική το μεγαλύτερο μέρος των φοιτητών που θα δώσει θα είναι επί πτυχίω, και θα γελοιοποιηθούν πλήρως αυτοί που λέγανε να ανοίξει η σχολή για να γίνει κανονικά η εξεταστική. Τις τελευταίες μέρες που ήμουνα σχολή πάντως ήταν 3 και ο κούκος. Καλή δημοκρατία, από το πληκτρολόγιο
Άβαταρ μέλους
Βαγγέλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konstantinak24i » 04 Οκτ 2011, 11:57

Αυτή τηστιγμή έχουν μαζευτει γύρω στους 200 και κ έρχεται κ άλλος κόσμος. Οποίος θέλει να ανοίξει η σχολή ας έρθει. Είναι τόσο νόμιμη όσο οι άλλες. Μην τσακώνεστε από τα σπίτια σας κ ελάτε.άποψη μου δλδ.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
konstantinak24i
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογικό
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό istoria » 04 Οκτ 2011, 11:59

ειμαστε φοιτητες που φοιτουμε σε ενα παν/μιο,ειμαστε ανθρωποι που ζουμε σε μια κοινωνια!σπουδαζουμε και διαβαζουμε αλλα δεν φυτοζωουμε!δεν φοιτουμε σε μια ατελειωτη απουσια ενδιαφεροντος για ζωη!!!
Άβαταρ μέλους
istoria

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Marouzel » 04 Οκτ 2011, 11:59

εγώ δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα... θυμάμαι όταν είχαμε γενικές συνελεύσεις κατά τη διάρκεια των εξαμήνων οι φοιτητές από τις παρατάξεις και κύριος των αριστερών έμπαιναν φουριόζοι μέσα στο αμφιθέατρο την ώρα που κάναμε μάθημα και έπρηζαν κυριολεκτικά τον εκάστοτε καθηγητή να μας αφήσει να πάμε στη γενική συνελευση γιατι θεωρούσαν ανεπίτρεπτο να γίνονται μαθήματα κατά τις ΓΣ. Σήμερα που σχεδόν όλη η σχολή γραφεί, δεν τα ενδιαφέρει τα ιδία τα παιδιά που δεν θα παρευρεθούν πολλοί φοιτητές?Η πιστεύουν ότι θα παρατήσουν το μάθημα που το διάβαζαν εδώ και τόσες μέρες για να τρέξουν στη ΓΣ?Και επίσης, ΓΣ είχαμε την Πέμπτη! Μονό 2 μέρες ισχύ είχαν οι αποφάσεις της? Δηλαδή με το έτσι θέλω, επειδή δεν μας έκατσε η κατάληψη, αναστατώνουμε τον κοσμώ εκ νέου?
The world has changed..i see it in the water,I see it in the earth,I smell it in the air..Much that once was is lost for none now live who remember it..
Άβαταρ μέλους
Marouzel

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μυρτώ Άννα » 04 Οκτ 2011, 12:00

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω τις ενότητες και σκέφτομαι, «Δε μπορεί! Τέτοια εποχή που ζούμε, τόσα μέτρα που παίρνονται, τόση υποτίμηση στις ζωές μας και στην ανθρώπινη αξία γενικότερα, όλο και περισσότεροι θα βαλλόμαστε… όλο και περισσότεροι θα συνειδητοποιούμε ότι αν εμείς δεν πάρουμε το μέλλον στα χέρια μας αυτό θα είναι ανύπαρκτο και αυτό γίνεται μόνο όλοι μαζί».
Πόσο μακριά από την πραγματικότητα είμαι ακόμα! Ναι, κι εγώ θέλω ένα πτυχίο και το παλεύω, αλλά όχι ρε γαμώτο! Δε θα αφήσω όλο το Πανεπιστήμιο να γίνεται στάχτες πίσω μου καθώς εγώ θα παίρνω πτυχίο. Φτάνει πια με τον εαυτούλη μας! Ναι είναι κακό κάποιος φοιτητής (ανώτατη εκπαίδευση;;;) να θέλει να κοιτάει απλά και μόνο τα μαθηματάκια του, γιατί αυτός θα γίνει μετά ένας εργαζόμενος που θα κοιτάει μόνο τη δουλίτσα του και δεν πα’ ο κόσμος γύρω του να καίγεται! (και αυτό είναι στάση μη σκεπτόμενη και μη πολιτικοποιημένη) Εκτός κι αν συμφωνούμε με το ότι «η αλληλεγγύη είναι το όπλο των αδύναμων» (Αλίκη Βουγιουκλάκη).
Με όλα αυτά δεν εκφράζω το αν είμαι υπέρ ή κατά της κατάληψης, αλλά το ότι είμαι υπέρ του αγώνα και του «όλοι μαζί»! Προτάσεις ρεαλιστικές αγώνα από την «ανοιχτή σχολή» υπάρχουν; Εγώ θα ακολουθήσω αν το προβλημά μας είναι απλά να είναι ανοιχτή η σχολή κι εμείς κάπου όλοι μαζί να δίνουμε μια γερή σφαλιάρα σε αυτούς που μας θέλουν σκυφτούς. Δε θα αναφερθώ καν σε αυτούς που ξεκάθαρα τάσσονται υπέρ του νομοσχεδίου, ακούσαμε τα «επιχειρήματά» σας, απολαύσαμε το «ύφος σας» και ξέρουμε τη συμβουλή σας: Τώρα εξεταστικούλα! Εδώ ο κόσμος χάνεται και συζητάμε αν θα χαθεί ένα μάθημα την ώρα της συνέλευσης. Στα παιδιά μας τι θα λέμε; Την ώρα της χούντας διαβάζαμε και δεν είχαμε χρόνο, παιδί μου, να αγωνιστούμε για να βρεις κάτι καλύτερο;
Όσα το αίμα τραγουδά μην τα γυρεύεις στα βιβλία...
Άβαταρ μέλους
Μυρτώ Άννα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konstantinak24i » 04 Οκτ 2011, 12:06

Ξ
Marouzel έγραψε:εγώ δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα... θυμάμαι όταν είχαμε γενικές συνελεύσεις κατά τη διάρκεια των εξαμήνων οι φοιτητές από τις παρατάξεις και κύριος των αριστερών έμπαιναν φουριόζοι μέσα στο αμφιθέατρο την ώρα που κάναμε μάθημα και έπρηζαν κυριολεκτικά τον εκάστοτε καθηγητή να μας αφήσει να πάμε στη γενική συνελευση γιατι θεωρούσαν ανεπίτρεπτο να γίνονται μαθήματα κατά τις ΓΣ. Σήμερα που σχεδόν όλη η σχολή γραφεί, δεν τα ενδιαφέρει τα ιδία τα παιδιά που δεν θα παρευρεθούν πολλοί φοιτητές?Η πιστεύουν ότι θα παρατήσουν το μάθημα που το διάβαζαν εδώ και τόσες μέρες για να τρέξουν στη ΓΣ?Και επίσης, ΓΣ είχαμε την Πέμπτη! Μονό 2 μέρες ισχύ είχαν οι αποφάσεις της? Δηλαδή με το έτσι θέλω, επειδή δεν μας έκατσε η κατάληψη, αναστατώνουμε τον κοσμώ εκ νέου?

σε ποια αμφιθέατρα έχει κόσμο? Πείτε μου τα νούμερα να δω γιατί βλέπω ελάχιστο. Κ τα μάτια μου δεν κάνουν πουλακια.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
konstantinak24i
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογικό
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Marouzel » 04 Οκτ 2011, 12:10

[quote="Μυρτώ Άννα"]Διαβάζω και ξαναδιαβάζω τις ενότητες και σκέφτομαι, «Δε μπορεί! Τέτοια εποχή που ζούμε, τόσα μέτρα που παίρνονται, τόση υποτίμηση στις ζωές μας και στην ανθρώπινη αξία γενικότερα, όλο και περισσότεροι θα βαλλόμαστε… όλο και περισσότεροι θα συνειδητοποιούμε ότι αν εμείς δεν πάρουμε το μέλλον στα χέρια μας αυτό θα είναι ανύπαρκτο και αυτό γίνεται μόνο όλοι μαζί».
Πόσο μακριά από την πραγματικότητα είμαι ακόμα! Ναι, κι εγώ θέλω ένα πτυχίο και το παλεύω, αλλά όχι ρε γαμώτο! Δε θα αφήσω όλο το Πανεπιστήμιο να γίνεται στάχτες πίσω μου καθώς εγώ θα παίρνω πτυχίο. Φτάνει πια με τον εαυτούλη μας! Ναι είναι κακό κάποιος φοιτητής (ανώτατη εκπαίδευση;;;) να θέλει να κοιτάει απλά και μόνο τα μαθηματάκια του, γιατί αυτός θα γίνει μετά ένας εργαζόμενος που θα κοιτάει μόνο τη δουλίτσα του και δεν πα’ ο κόσμος γύρω του να καίγεται! (και αυτό είναι στάση μη σκεπτόμενη και μη πολιτικοποιημένη) Εκτός κι αν συμφωνούμε με το ότι «η αλληλεγγύη είναι το όπλο των αδύναμων» (Αλίκη Βουγιουκλάκη).
Με όλα αυτά δεν εκφράζω το αν είμαι υπέρ ή κατά της κατάληψης, αλλά το ότι είμαι υπέρ του αγώνα και του «όλοι μαζί»! Προτάσεις ρεαλιστικές αγώνα από την «ανοιχτή σχολή» υπάρχουν; Εγώ θα ακολουθήσω αν το προβλημά μας είναι απλά να είναι ανοιχτή η σχολή κι εμείς κάπου όλοι μαζί να δίνουμε μια γερή σφαλιάρα σε αυτούς που μας θέλουν σκυφτούς. Δε θα αναφερθώ καν σε αυτούς που ξεκάθαρα τάσσονται υπέρ του νομοσχεδίου, ακούσαμε τα «επιχειρήματά» σας, απολαύσαμε το «ύφος σας» και ξέρουμε τη συμβουλή σας: Τώρα εξεταστικούλα! Εδώ ο κόσμος χάνεται και συζητάμε αν θα χαθεί ένα μάθημα την ώρα της συνέλευσης. Στα παιδιά μας τι θα λέμε; Την ώρα της χούντας διαβάζαμε και δεν είχαμε χρόνο, παιδί μου, να αγωνιστούμε για να βρεις κάτι καλύτερο;[/quote]

Το ότι οι συνθήκες είναι έτσι όπως είναι-χάλια δηλαδή- δε σημαίνει ότι έχουμε και χούντα χαλάρωσε! άμα είχες χούντα δε θα λεγες την άποψη σου ελεύθερα όπως κάνεις τώρα... τέλος πάντων, δε συμφωνώ ότι πρέπει να καθόμαστε αλλά δεν μπορώ να αγνοήσω το γεγονός ότι μερικοί από αυτούς που κοκορεύονται στη σχολή ότι είναι αριστεροί και θέλουν το καλό του πανεπιστημίου για τις επόμενες γενιές, δεν έχουν πατήσει ούτε σε ένα μάθημα, χρωστάνε τα μαλλιά της κεφαλής τους αλλά κατά τα άλλα ''ξέρουν'' πολύ καλά πως νιώθει ο φοιτητής όταν έρχεται αντιμέτωπος με το ελληνικό πανεπιστήμιο. Μάλλον δε τα γνωρίζουν από πρώτο χέρι....
The world has changed..i see it in the water,I see it in the earth,I smell it in the air..Much that once was is lost for none now live who remember it..
Άβαταρ μέλους
Marouzel

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Marouzel » 04 Οκτ 2011, 12:12

[quote="konstantinak24i"]Ξ[quote="Marouzel"]
είσαι αυτή τη στιγμή που μιλάμε στη σχολή?? :tongue:
Τελευταία επεξεργασία από Marouzel και 04 Οκτ 2011, 12:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Marouzel

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό irene21 » 04 Οκτ 2011, 12:13

Ηταν που η Κοσμητεια δεν θα εδινε τα κλειδια..Ηθελα να χερα ποιος κοροιδευει ποιον! Αφου μικροι μεγαλοι δεν εχουν ορεξη να διαβασουν, να διορθωσουν γραπτα κ να καθονται σπιτακια τους ας βγαλουν μια επισημη ανακοινωση οτι δεν θα γινει η εξεταστικη να μη μας σπανε τα νευρα! Α Ι Σ Χ Ο Σ παντως! :wtf:
Άβαταρ μέλους
irene21

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 04 Οκτ 2011, 12:16

Παιδια στο φορουμ υπαρχει η δυνατοτητα της πολλαπλης παραθεσης. Μην κανετε διπλες και τριπλες δημοσιευσεις με παραθεσεις, ειναι κουραστικο. απαντηστε σε ολους με παραθεσεις σε μια δημοιευση. το κουμπακι της πολλαπλης παραθεσης ειναι το τετραγωνακι διπλα ακριβως απο το κουμπακι της παραθεσης. κλικαρετε οσα θελετε να κανετε παραθεση και στο τελευταιο απο αυτα που θελετε πατατε το κουμπι "παραθεση" και τα βαλει ολα σε μια δημοσιευση για να τα σχολιασετε.
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kiki kikaki » 04 Οκτ 2011, 12:18

:ungry: δηλαδη ελεος....η σχολη ειναι αδεια..γιατι προφανως εχοθμε εξετασεισ..you know...ποτε το πανεπιστημιο ηταν γεματο σε περιοδο εξεταστικης???παμε δινουμε..φευγουμε..!!!ειναι επιχειρημα αυτο..??η σχολη ειναι αδεια αρα δεν δινουμε αρα θα επρεπε να παμε σε μια συνελευση που αποφασιστηκε με το ετσι θελω??ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ oι πιο πολλοι..σιγα μην ανεβουν στην σχολη να ακουσουν τον καθε παπα.....γο!!! :dfg: :dfg: :dfg: :dfg: !να κανουμε καταληψη ετσι να γουσταρουμε τα χαλια μασ!!! :clapping:
Άβαταρ μέλους
kiki kikaki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antegeia » 04 Οκτ 2011, 12:21

Για τους αλφα λογους εγινε καταληψη και μαζι με τις 9 πρωτες μερες που χαθηκαν λογω της συνελευσης των καθηγητων εφυγε ολος ο Σεπτεμβρης. Λοιπον, Παρασκευη ανοιγει η σχολη και δευτερα εξετασεις, συν απεργιες σε ΜΜΜ, και, την Τεταρτη πανεργατικη απεργια. Απορω η κοσμητεια δεν ελαβε υπ’οψιν μερικες βασικες πρακτικοτητες; Υπαρχουν φοιτητες επι πτυχιω (οπως εγω) που δουλευουν και φοιτητες που ερχονται απο επαρχια. Παρασκευη ανοιξε η σχολη που σημαινει οτι δεν μπορεις ουτε καλα-καλα να προλαβεις να πεις στην δουλεια σου οτι θα λειψεις. Και αδεια να παρεις, μπορει να την πηρες αδικα γιατι μπορει να μην γινουν οι εξετασεις σου. Μια φοιτητρια ειπε προηγουμενως οτι θα κανει την αρρωστη...

Ας λαβουν ολοι τις ευθυνες τους και να υποστουν τις συνεπειες των καταληψεων και των αναταραχων. Μια ζωη μεσοβεζικες λυσεις. Εξεταστικη εξπρες. Και την στιγμη που χανεται το πανελληνιο. Την στιγμη που δινουν στους μαθητες Compact Disk αντι βιβλιων. Απο την στιγμη που θα σταματησουμε να ειμαστε παρτακηδες, τοτε ισως βγουμε απο το βουρκο και τη σαπιλα. 10ετιες κλεψιας και διαφθορας απο τους ιθυνοντες και εσεις,εμεις, ολοι οι φοιτητες, οι κακομοιροι, να αντιδικουμε και να μαλωνουμε αντι να διεκδικουμε αυτα που μας αξιζουν... Ναι οσοι θελουν και μπορουν να πανε στις συνελευσεις, να ψηφισουν και να αποφασισουν. Οι ιδιοι να βγουν και λιγο εξω απο το (κομματικο) πετσι τους και να πανε να ψηφισουν υπευθυνα και στις εθνικες εκλογες με την ελπιδα να σωσουν τον τοπο. Οι υπολοιποι να συνεχισουν να σκεφτονται την παρτη τους, να δωσουν τα μαθηματακια τους, να παρουν το πτυχιακι τους και να ζησουν στην Ελλαδιτσα τους μεχρις οτου κατακτηθει απο τις μεγαλες δυναμεις.

Προς αποφυγη παρεξηγησης, χρωσταω 2 μαθηματα.

Αντε γεια!
Άβαταρ μέλους
antegeia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό theofan » 04 Οκτ 2011, 12:22

Μυρτώ Άννα έγραψε:Διαβάζω και ξαναδιαβάζω τις ενότητες και σκέφτομαι, «Δε μπορεί! Τέτοια εποχή που ζούμε, τόσα μέτρα που παίρνονται, τόση υποτίμηση στις ζωές μας και στην ανθρώπινη αξία γενικότερα, όλο και περισσότεροι θα βαλλόμαστε… όλο και περισσότεροι θα συνειδητοποιούμε ότι αν εμείς δεν πάρουμε το μέλλον στα χέρια μας αυτό θα είναι ανύπαρκτο και αυτό γίνεται μόνο όλοι μαζί».
Με όλα αυτά δεν εκφράζω το αν είμαι υπέρ ή κατά της κατάληψης, αλλά το ότι είμαι υπέρ του αγώνα και του «όλοι μαζί»! Προτάσεις ρεαλιστικές αγώνα από την «ανοιχτή σχολή» υπάρχουν; Εγώ θα ακολουθήσω αν το προβλημά μας είναι απλά να είναι ανοιχτή η σχολή κι εμείς κάπου όλοι μαζί να δίνουμε μια γερή σφαλιάρα σε αυτούς που μας θέλουν σκυφτούς. Δε θα αναφερθώ καν σε αυτούς που ξεκάθαρα τάσσονται υπέρ του νομοσχεδίου, ακούσαμε τα «επιχειρήματά» σας, απολαύσαμε το «ύφος σας» και ξέρουμε τη συμβουλή σας: Τώρα εξεταστικούλα! Εδώ ο κόσμος χάνεται και συζητάμε αν θα χαθεί ένα μάθημα την ώρα της συνέλευσης. Στα παιδιά μας τι θα λέμε; Την ώρα της χούντας διαβάζαμε και δεν είχαμε χρόνο, παιδί μου, να αγωνιστούμε για να βρεις κάτι καλύτερο;

Σεβαστή η διάθεση για αγώνα, σεβαστή και η έλλειψη διάθεσης για αγώνα. Αυτό που με κάνει έξαλλο είναι ο "αγώνας με το ζόρι" και σε βάρος των υπολοίπων, το "εμείς θέλουμε να διαμαρτυρηθούμε, θα κλείσουμε τη σχολή και οι άλλοι κόψτε το λαιμό σας"... Αν το μάθημα αυτό που θα χαθεί είναι το μάθημα που θα στοιχίσει το πτυχίο σε κάποιον συμφοιτητή μου; Σ' αυτόν τι θα πω; Αν η εξεταστική και το εξάμηνο που ίσως χαθεί απ' τους αγώνες για την αξία του πτυχίου μου, με πάνε πίσω ένα χρόνο, ενώ στο μεταξύ ο φίλος μου που πήγε στο πανεπιστήμιο του εξωτερικού και έχει ήδη πάει το πτυχίο του ,και έχει και ένα μεταπτυχιακό, γυρίσω πίσω και μου πάρει τη θέση; Τί θα λέω τότε στα παιδιά μου; :confused:

(Αχ, είδατε τι μου κάνετε, τα επιχειρήματα με τα "παιδιά" μου ανάβουν τα λαμπάκια, αλλά αφού το ρίξαμε στην επίκληση στο συναίσθημα είπα να ακολουθήσω :harhar:)
Άβαταρ μέλους
theofan

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Μουσικών Σπουδών

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλοσοφικής Σχολής

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες