filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΓΕΝΙΚΕΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ - ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ

Ανακοινώσεις που αφορούν στη Φιλοσοφική Σχολή γενικά.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: ΓΕΝΙΚΕΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ - ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό theofan » 04 Οκτ 2011, 09:53

Λοιπόν, μετά από ένα μαραθώνιο τηλεφωνημάτων:
1. Η κοσμητεία υποστηρίζει ότι δεν θα δώσει τα κλειδιά για καμμία συνέλευση (χρειάζεται;) και ότι η συνέλευση μπορεί να γίνει στην ύπαιθρο (!;!) :goodluck:
2. Η πρυτανεία δήλωσε ότι δεν υπάρχει καταστατικό για τις συνελεύσεις των φοιτητών και ότι "οι φοιτητές είναι ώριμοι και αποφασίζουν". Επίσης προσπάθησαν να με πείσουν ότι η σημερινή συνέλευση μπορεί να μην έχει αντικείμενο την κατάληψη (κ εγώ κατέβηκα απ' τον Άρη). Στην ερώτηση αν η γενική συνέλευση των φοιτητών είναι διοικητικό όργανο του πανεπιστημίου (απαντώ εγώ: δεν είναι, γιατί ούτε προβλέπεται στο καταστατικό του, ούτε έχει δικό της καταστατικό) και αφού δεν είναι, γιατί το πανεπιστήμιο συμμορφώνεται με αποφάσεις που παρακωλύουν τη λειτουργία του, έκαναν την πάπια.

Πλέον δεν ξέρω τι να κάνω. Είναι φανερό ότι κάποιοι είναι διατεθημένοι να κάνουν καθημερινά συνελεύσεις μέχρι να κλείσει η σχολή, και κανείς δεν προτίθεται να αναλάβει την ευθύνη. :sick:
Άβαταρ μέλους
theofan

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Μουσικών Σπουδών
Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό theofan » 04 Οκτ 2011, 10:03

Πάντως, εγώ αποφάσισα ότι δεν μπορώ και δεν θέλω να ασχοληθώ άλλο... Το κορυφαίο ήταν η ατάκα της πρυτανείας στην ερώτηση πώς είναι δυνατόν να γίνονται συνελεύσεις χωρίς καταστατικό: "αυτό είναι ενα πανεπιστήμιο ελεύθερο"... Μάλλον εννοούσαν ένα πανεπιστήμιο μπάχαλο... :wtf:
Τελευταία επεξεργασία από theofan και 04 Οκτ 2011, 10:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
theofan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alekouko » 04 Οκτ 2011, 10:27

παιδια καλημερα...εχουμε κανενο νεο;;θα γινει κανονικα η συνελευση;;;
Άβαταρ μέλους
alekouko

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Marlenpagkr » 04 Οκτ 2011, 10:27

theofan έγραψε:Πάντως, εγώ αποφάσισα ότι δεν μπορώ και δεν θέλω να ασχοληθώ άλλο...

Γιατί έσβησες το προηγούμενο μήνυμά σου??
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Marlenpagkr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό theofan » 04 Οκτ 2011, 10:32

Marlenpagkr έγραψε:
theofan έγραψε:Πάντως, εγώ αποφάσισα ότι δεν μπορώ και δεν θέλω να ασχοληθώ άλλο...

Γιατί έσβησες το προηγούμενο μήνυμά σου??

Γιατί ήταν προιόν προσωπικής επικοινωνίας και δεν ήθελα να εκθέσω κανέναν :confused: ... Πάντως η ουσία ήταν:

:dfg: Η διοίκηση της σχολής και του πανεπιστημίου, από 100% αξιόπιστες πηγές, ήξερε απ' τη στιγμή που τελείωσε η προηγούμενη συνέλευση και άνοιξε η σχολή ότι θα γινόταν σήμερα καινούργια για να κλείσει. Επίσης πιστεύουν ότι η σχολή θα κλείσει, θα χαθεί η εξεταστική και πιθανότατα το εξάμηνο... :dfg:
Άβαταρ μέλους
theofan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Marlenpagkr » 04 Οκτ 2011, 10:35

:up:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Marlenpagkr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Maximus » 04 Οκτ 2011, 10:35

Οι ίδιοι εβγαλαν απόφαση ότι το νέο εξάμηνο ξεκιναει 17 Οκτωβρίου. Αρα μέχρι τότε, ακόμα και κατάληψη να γίνει, δεν υπάρχει πρόβλημα στο αν θα χαθεί ή όχι το εξάμηνο...
Άβαταρ μέλους
Maximus

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό-Αρχαιολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 04 Οκτ 2011, 10:35

προς ΠΑΟ13, οταν εγραψα οτι θα επεξεργαζοντα/διαγραφονται δημοσιευσεις το εννοουσα. Δεν σου κανω μπαν (προς το παρον τουλαχιστον) γιατι δεν ηταν και πολυ χοντρο αυτο που εγραψες. Εαν συνεχιστει ο,τι γινοταν στην αλλη ενοτητα θα γινουν μαζικες διαγραφες δημοσιευσεων και μπαν, το εννοω.

προς lena22, δεν ειναι αναγκη να κανεις νεο ποστ οταν θες κατι να διορθωσεις. μπορεις απλα να πατας το κουμπακι της διορθωσης στο κατω μερος της δημοσιευσεις σου. :up:

προς sotis_10, εαν καθομουν να διαχωρισω την προηγουμενη ενοτητα απο τα "καλα" και τα "κακα" ποστ, θα μου επαιρνε εναν αιωνα. τωρα εαν δεν προκειται να ξανασχοληθεις ειναι δικο σου θεμα. εαν ειναι ομως πες μου ποιες δημοσιευσεις ειναι αυτες που θες να επαναφερω και θα τις βαλω εδω (γραφω οτι μπορει να γινει επαναφορα καποιον ποστ).

προς theofan, μπραβο σου εισαι πολυ σωστος :up:
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μιχάλης Γ. » 04 Οκτ 2011, 10:43

konstantinak24i έγραψε:Μη χρησιμοποιείται χαρακτηρισμούς ρε παιδιά. Έλεος με αυτές τις λέξεις π.χ. αληταρια κτλπ. Οποίος θέλει πηγαίνει. Η παθητικότητα δεν οδηγεί πουθενά. Εγώ προσωπικα σε λίγο θα φύγω για πάνω να δω τι γίνεται.μην προτρεπεται το κόσμο να μην ανεβει. Από τη στιγμή που μαζεύτηκαν οι υπογραφές τέλος,είναι κανονική συνέλευση. Οπότε ας σοβαρευτούμε. Η κοσμητεια δεν τη θεωρεί παράνομη ,οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί η αποχή. Απλά έχει καταντήσει κουραστικό,δεν ξέρουμε αν θα δώσουμε.Ελεος :sick:

Όχι, δεν είναι καθόλου κανονική αυτή η "συνέλευση" διότι πολλά παιδιά δεν θα μπορέσουν να παρευρεθούν καθως δινουν μαθηματα σήμερα, τις ώρες που θα γίνεται η ψηφοφορία. Είναι τόσο περίεργο αυτό που λέω? Ξέρετε εσείς πολλές εκλογές που να γίνονται ας πούμε καθημερινή εργάσιμη ώστε πολλοί να κινδυνεύουν να χάσουν την δουλειά τους αν πάνε να ψηφίσουν? Η κοσμητεία στην ουσία δεν πήρε θέση, είπε μόνον πως δεν υπάρχει καταστατικό και πως δεν δίνει τα κλειδιά. Αυτό εσύ το εξέλαβες ως νομιμοποίηση? Συνέλθετε, όσο κανονική είναι αυτή η "συνέλευση" άλλο τόσο "κανονική" ήταν και η κυβέρνηση Παπαδόπουλου το 67'.

Αυτό λεω και εγώ, να σοβαρευτούμε και να κράξουμε όλοι μαζί τους καταληψίες που απέδειξαν περαν πασης αμφιβολίας πως το μόνο που δεν θέλουν είναι μαζικές και δημοκρατικες συνελεύσεις. Περιμένετε να δούμε τι θα γίνει σημερα. Μην είστε καθόλου βέβαιοι πως θα τολμήσουν να κλείσουν με το έτσι θέλω την Σχολή. Δεν είναι χαζοι, ξερουν τι συνέπειες για το πολιτικό τους μέλλον θα έχει ένα τέτοιο πραξικόπημα.
"Pain is weakness leaving your body..."

http://www.youtube.com/watch?v=9R1JxmQDCoQ
Άβαταρ μέλους
Μιχάλης Γ.

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Maximus » 04 Οκτ 2011, 11:08

Οκ...Ανάμεσα στους χιλιάδες φοιτητές της Φιλοσοφικής είναι και 100-200 που δίνουν μάθημα στις ωρες της συνέλευσης. ΟΚ, για τι ποσοστο μιλάμε ότι θα απουσιάζει;
Άβαταρ μέλους
Maximus

Σχολή/Τμήμα: Ιστορικό-Αρχαιολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό California » 04 Οκτ 2011, 11:13

Τελικά ισχύει οτι δεν θα κατεβεί πλαίσιο άνοιχτης σχολής?Ρωτάω γιατί μένω κάπως μακρυά και δεν υπάρχει λόγος να αλλάξω τρία μέσα μεταφοράς αν είναι να ακούω τα ίδια που άκουγα και την Πέμπτη με μικρες παραλλαγές και να μην μπορώ και να ψηφίσω..
Άβαταρ μέλους
California

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής γλώσσας και φιλολογίας
Ευχαριστώ: 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κλειώ » 04 Οκτ 2011, 11:16

[quote="theofan"]Λοιπόν, μετά από ένα μαραθώνιο τηλεφωνημάτων:
1. Η κοσμητεία υποστηρίζει ότι δεν θα δώσει τα κλειδιά για καμμία συνέλευση (χρειάζεται;) και ότι η συνέλευση μπορεί να γίνει στην ύπαιθρο (!;!) :goodluck:

Οπότε ας προσευχηθούμε όλοι να πέσουν αστραπόβροντα και .....χαλάζι ώστε να διαλυθεί η συνέλευση στο ...ύπαιθρο. Όπως φαίνεται είναι ο μόνος τρόπος να μην κλείσει η σχολή :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:
Imagine all the people
living for today
You may say that I'm a dreamer
but I'm not the only one
I hope one day you'll join us
and the world will be as one.............
Άβαταρ μέλους
Κλειώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 04 Οκτ 2011, 11:17

Ξέρω ότι αυτό που θα πω σε πολλούς δε θα αρέσει... Όμως, όπως και μέσα στα εξάμηνα έτσι και τώρα η συνέλευση γίνεται πάνω σε μαθήματα (δλδ. το ότι οι προηγούμενες συνελεύσεις δεν έπεφταν σε μαθήματα οφειλόταν στο γεγονώς ότι είχαμε κατάληψη) Θα μου πείτε δεν είναι το ίδιο μια διδασκαλία και μια εξέταση αν την χάσεις, όμως αν αγωνίζεστε για κάτι (γενικά το λέω είτε είστε υπέρ είτε είστε κατά της κατάληψης ή της συνέλευσης...) μήπως θα πρέπει να αγωνιστείτε κανονικά γι'αυτό... θυσιάζοντας μια εξέταση στην προκειμένη, έτσι ώστε να υποστηρήξετε έμπρακτα τον αγώνα σας? Λέτε ότι οι αποφάσεις παίρνονται για εσάς χωρίς εσάς ωστόσο πάντα θυμάμαι άτομα από τη συνέλευση να μπαίνουν στις αίθουσες και να παρακαλάνε τους καθηγητές και τα παιδιά να συνεργαστούν ώστε να πάνε στη συνέλευση που μας αφορά όλους! Αλλά βέβαια μόνο όταν μας έρχεται στο μυαλό η κατάληψη τρέχουμε να συζητήσουμε τα όποια θέματά μας... ειδαλλιώς κανείς δε νοιάζεται! Πείτε παρακαλώ αν κάνω λάθος!
Και ναι μπορεί η συνέλευση κλ να μην έχει νομιμότητα αλλά γνώμη μου είναι ότι η πρυτανεία καλά κάνει και την αφήνει και λειτουργεί γιατί είναι το μόνο πράγμα που έχει ο φοιτητικός κόσμος να τον εκφράζει (ίσως αυτή τη στιγμή να μη μας εκφράζει όλους απόλυτα, αλλά έχουμε ένα μέσο να απευθυνθούμε και να ασκήσουμε πίεση). Επομένως καλά κάνει και δε μας φιμώνει!
Από την άλλη το ότι η απόφαση της κατάληψη δεν μας βολεύει όλους είναι άλλη ιστορία... Τα λέμε εδώ και μέρες... Για σκεφτείτε όμως μια πρυτανεία ή ένα πανεπιστήμιο που θα μας "επιτίθετο" και δεν θα είχαμε ένα μέσο να μας βοηθήσει να απευθυνθούμε! Δεν ξέρω αν σας δίδω σαφώς την εικόνα που θέλω.
Στην τελική, αν πάτε όλοι στη συνέλευση και κανείς δεν πάει να γράψει η εξέταση δε θα γίνει.... Αλλά αντ'αυτού είστε εδώ και γκρινιάζετε, και όχι εκεί και να υποστηρίξετε τα πιστεύω σας! Ξέρω το κλίμα που επικρατεί δεν είμαι χαζή... αλλά αυτό είναι αλήθεια, και για μένα και για όλους! :oops:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 30

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κλειώ » 04 Οκτ 2011, 11:21

Θεωρητικά είναι πολύ ωραία όλα αυτά που λες crocodilino αλλά νομίζω ότι ξεχνάς πως μπήκαμε στη σχολή για να παρακολουθούμε μαθήματα και να δίνουμε εξετάσεις, όχι για παρακολουθούμε γενικές συνελεύσεις. Επιτέλους γιατί είναι τόσο κακό ένας φοιτητής να ενδιαφέρεται για τα μαθήματά του και όχι για τους όποιους αγώνες ευαγγελίζεται μία μικρή μειοψηφία;;;;
Imagine all the people
living for today
but I'm not the only one
Άβαταρ μέλους
Κλειώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μιχάλης Γ. » 04 Οκτ 2011, 11:23

Maximus έγραψε:Οκ...Ανάμεσα στους χιλιάδες φοιτητές της Φιλοσοφικής είναι και 100-200 που δίνουν μάθημα στις ωρες της συνέλευσης. ΟΚ, για τι ποσοστο μιλάμε ότι θα απουσιάζει;

Θαυμάστε "δημοκρατική" λογική καταληψία: "Εντάξει μωρε, 100-200 αποκλείονται από την συνέλευση χωρίς δική τους υπαιτιότητα, δεν χάλασε και ο κόσμος".

Γιατί ρε μεγάλε, αυτοί τι είναι? ******Το ξαναγράφω, εκλογές γίνονται πάντα σε ώρες και ημέρες που το εκλογικό σώμα δεν έχει υποχρεώσεις εργασιακές. Σε εμάς οι εξετάσεις είναι εργασιακές υποχρεώσεις και άρα συνέλευση δεν μπορεί να γίνει, διότι αυτομάτως κάποιοι δεν θα μπορούν να ψηφίσουν ,όχι γιατί δεν θέλουν αλλά γιατί δεν τους το επιτρέπουν οι ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΕΣ υποχρεώσεις τους.

Και ΕΝΑΣ μόνο να έδινε μάθημα θα έπρεπε να μην γίνει συνέλευση. Αυτό είναι δημοκρατία. όχι να μαζευτείτε μεταξύ σας οι καταληψίες και να ακυρώσετε ο,τι απεφασίσθη με καθαρη πλειοψηφία στην τελευταία μαζικοτατη συνέλευση.

Δεν πειράζει, εγώ περιμένω να δω τι θα αποφασισετε σήμερα. Περιμένω να δω αν θα τολμήσετε να ξεμπροστιαστείτε τόσο πολύ. Όταν θα υπάρξει αποτέλεσμα θα ξεκαθαρίσει το τοπίο.
Τελευταία επεξεργασία από crocodilino και 04 Οκτ 2011, 11:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Αφαίρεση προσβλητικών φράσεων!
"Pain is weakness leaving your body..."

http://www.youtube.com/watch?v=9R1JxmQDCoQ
Άβαταρ μέλους
Μιχάλης Γ.

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κλειώ » 04 Οκτ 2011, 11:29

Παρεπιπτόντως εγώ χτες μίλησα με μία καθηγήτρια. Αν ξαναγίνει κατάληψη χάνεται η εξεταστική.....
Imagine all the people
living for today
but I'm not the only one
Άβαταρ μέλους
Κλειώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alekouko » 04 Οκτ 2011, 11:33

η συνελευση εχει αρχισει κανονικα δηλαδη;;;
Άβαταρ μέλους
alekouko

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό istoria » 04 Οκτ 2011, 11:34

το παν/μιο δεν ειναι ενα κουτακι κλειστο που μπηκαμε να διαβαζουμε να παρακολουθουμε να δινουμε.....δεν ειμαστε ρομποτ εξω απο την κοινωνια...ειμαστε ανθρωποι με δικαιωματα θελω πιστευω.....θα συμφωνησω πολυ με το οτι αν ολοι σημερα θυσιαζαν την εξεταση και στην συνελευση θα πηγαιναν και η εξεταση θα ακυρωνοταν!!!!!!
Άβαταρ μέλους
istoria

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 04 Οκτ 2011, 11:36

Αγαπητέ Μιχάλη, συνεχίζεις να προκαλείς με το λόγο σου νομίζω. Αντί να περιμένεις να δεις το αποτέλεσμα και να "φωνάζεις" από εδώ γιατί δεν πας να ψηφίσεις?
Τέλος πάντων, για να βρούμε μέρα που θα είναι "πάντα σε ώρες και ημέρες που το εκλογικό σώμα δεν έχει υποχρεώσεις εργασιακές" θα πρέπει να πατήσουμε pause στην εξεταστική (όπως οι εργαζόμενοι των ΜΜΜ κάνουν 5ωρες στάσεις εργασίας για να κάνουν συνέλευση) και να συνεδριάσουμε! ΘΑ το δεχόταν κανείς αυτό? Δε νομίζω. Και ξαναλέω ότι καταλαβαίνω ότι πολλοί από εμάς θέλουν να τελειώνουν! Σεβαστό. Αλλά εδώ δεν είμαστε μόνοι μας! Ανήκουμε στην ομάδα του ΠΑνεπιστημίου όπως ανήκουμε και στην ευρύτερη ομάδα της ΕΛληνικής κοινωνίας! Ή θα συμμετέχουμε στις αποφάσεις ή θα τις πάρουν οι άλλοι για εμάς και θα τις υποστούμε! χοντρικά έτσι είναι. Ξέρω τα "ναι" τα "αλλά" κλπ. Όλοι τα ξέρουμε! Το αποτέλεσμα ποιο είναι?
Τέλος συμφωνώ με την istoria!
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 30

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό California » 04 Οκτ 2011, 11:36

Μα το θέμα μας δεν είναι οτι δεν αποδεχόμαστε την απόφαση της κατάληψης, αλλά οτι αυτή τη στιγμή όσοι είναι υπέρ της κατάληψης-δεν αναφέρομαι σε όλους μην παρεξηγηθώ- δεν αποδέχονται την απόφαση να μείνει ανοιχτή η σχολή..αν είχε βγει απόφαση την πέμπτη να γίνει κατάληψη η επόμενη συνέλευση θα γινόταν σε μια εβδομάδα, κι όχι σε 5 μερες..κι όσοι ψηφίζουμε ανοιχτή σχολή δεν θα μαζέυαμε υπογραφές για να γίνει νωρίτερα..αυτή τη στιγμή, και να πουν όσοι δίνουν δεν θα δώσω και θα πάω να ψηφίσω, και να μείνει και πάλι ανοιχτή η σχολή, ποιος μας εγγυάται οτι δεν θα ξαναμαζευτούν υπογραφές για νέα συνέλευση?θα χάσουν τα παιδιά-μιας και προσωπικά δεν χρωστάω μαθήματα- όλες τις εξετάσεις για να γίνονται η μια γενική συνέλευση μετά την άλλη?
Άβαταρ μέλους
California

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής γλώσσας και φιλολογίας
Ευχαριστώ: 5

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλοσοφικής Σχολής

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες