filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Οριο Φοιτησης

Ανακοινώσεις που αφορούν στη Φιλοσοφική Σχολή γενικά.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό αιώνιος-3 » 06 Μαρ 2014, 04:53

1. Όσοι ανανεώνουν την εγγραφή τους, να ΜΗΝ διαγράφονται.Οι συνθήκες που αντιμετωπίζει ένας "αιώνιος" φοιτητής είναι συχνά ΑΠΕΙΡΩΣ πιο δύσκολες από ενός "κανονικού" φοιτητή. ΔΕΝ έχει έτοιμο και δωρεάν σπίτι, φαγητό, χρήματα κλπ.2. Ας μπει κάποιο ΚΟΣΤΟΣ ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ.Γιατί όχι; Το πραγματικό κόστος για την ανανέωση της εγγραφής είναι από πλευράς χρόνου λιγότερο από 1 (ένα) λεπτό της ώρας. Αφορά το χρόνο που θα διαθέσει ο υπάλληλος στη γραμματεία. Αυτό πράγματι ΕΙΝΑΙ κόστος. Αλλά πόσο κόστος; 0,2ευρώ. Ναι, μηδέν κόμμα δύο ευρώ. Ας μπει ένα e-ΠΑΡΑΒΟΛΟ 10ευρώ. Το κράτος, η σχολή, οι "κανονικοί" φοιτητές θα βγουν ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΙ.
Άβαταρ μέλους
αιώνιος-3

Ευχαριστώ: 0

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jellybean » 06 Μαρ 2014, 09:21

Συναδελφοι καλημερα,
αν και οντως δεν εχει παρα ελαχιστο νοημα πλεον η συζητηση αυτη μεσω του φορουμ (ενταξει ενημερωθηκαμε και συνεχιζουμε να ενημερωνομαστε, αλλα καποια στιγμη θα χρειαστει να γινουν και ενεργειες απο μερους μας για ο,τι μας απασχολει), εγω θα ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας για το εξης "χαζο", που πραγματικα δεν το εχω καταλαβει...αν και λενε πως δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις, μονο χαζες απαντησεις...(κλισε)
πειτε μου βρε παιδια, γιατι και απο που ξεκινησε ΟΛΗ αυτη η ιστορια με τους "αιωνιους φοιτητες" και γιατι ολο αυτο το μαστιγωμα...ειλικρινα προσπαθω να καταλαβω, απο το ετος που ξεπερασα το κανονικο οριο φοιτησης και μετα, με ποιον ακριβως τροπο επιβαρυνω το πανεπιστημιο, το κρατος, τον συναδελφο φοιτητη μου και τον συνανθρωπο μου γενικα μεσω της φορολογιας...βιβλια δεν δικαιουμαι, καρτα για συγκοινωνιες/ σιτιση κτλ δεν εχω, φοιτητικη ιδιοτητα εχω μονο με περιορισμενα δικαιωματα, πχ να ειναι κανεις ασφαλισμενος απο τους γονεις του εφοσον σπουδαζει μεχρι τα 26 κτλ κτλ...
με συγχωρειτε που δεν λεω κατι καινουργιο πιθανως,αλλα πραγματικα με εχει στεναχωρησει ολη αυτη η ιστορια. εκτος του οτι με καιει ως προς την ολοκληρωση των σπουδων μου, με ενοχλει και στην καθημερινοτητα μου αυτοι οι χαρακτηρισμοι που μας εχουν κολλησει, σαν να ειμαστε τιποτα βδελες, παρασιτα η μιασματα της κοινωνιας.
νομιζα οτι ολοι μπορουσαν να αντιληφθουν πως αυτο το "τσουρμο" των αιωνιων φοιτητων εχει διαφορετικους λογους ο καθενας ωστε να του συμβει αυτο που του συνεβη...θα μπορουσε να ειναι απο τον πιο σημαντικο,υγεια, εως τον πιο "ελαφρυ", οτι πχ ο ανθρωπος αμφιταλαντευοταν ως προς το τι ηθελε να κανει, δεν ηταν σιγουρος για αυτο που διαλεξε, στο ενδιαμεσο ασχοληθηκε με κατι αλλο και μετα επεστρεψε...ουσιαστικα δεν εχει σημασια...απλα προσπαθω να καταλαβω γιατι ολο αυτο παρουσιαζεται σαν να ειναι το πιο καυτο η εστω ενα απο τα πιο καυτα προβληματα του ελληνικου πανεπιστημιου και βασικος λογος της τυχον κακης λειτουργιας του.
Πραγματικα, θα συμφωνησω με τον συναδελφο παραπανω, θα μπορουσε να οριστει ενα πολυ μικρο, συμβολικο ποσο ως κοστος εγγραφης, για την "γραφειοκρατικη επιβαρυνση" που αποτελουμε, ωστε ενα "χερι" ανθρωπινο η ηλεκτρονικο να μας εγγραφει καθε φορα στο επομενο ετος, ας πληρωναμε και δεκα λεπτα για την κολλα αναφορας που μας δινουν στις εξεταστικες (ελεος,δεν ξερω πια τι λεω...), ας βγαζαν μια ανακοινωση προσκλησης ενδιαφεροντος για οσους οντως δεν τα εχουν παρατησει και σκοπευουν να συνεχισουν, απλα και μονο για να ξεκαθαρισουν λιγο τα μητρωα, αφου το εχουν πια τοση καουρα, και θα τελειωνε το ζητημα...
Πειτε μου σας παρακαλω,θα επρεπε να εχω σοβαρους λογους να αισθανομαι οτι ειμαι ενα παρασιτο του συστηματος, γιατι δεν τελειωσα τη σχολη μου στα 4 η 5 χρονια? με ολο το σεβασμο στα παιδια που το εκαναν, βεβαιως βεβαιως, τους βγαζω το καπελο, αλλωστε η οποια κοντρα εννοειται δεν ειναι μεταξυ αιωνιων και επιμελων φοιτητων.
Σας ευχαριστω συναδελφοι....
Oh, what sad times are these when passing ruffians can say Ni at will to old ladies. There is a pestilence upon this land, nothing is sacred. Even those who arrange and design shrubberies are under considerable economic stress in this period in history.
Άβαταρ μέλους
jellybean

Ευχαριστώ: 6

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpriki » 06 Μαρ 2014, 10:56

.
Τελευταία επεξεργασία από mpriki και 16 Ιαν 2019, 10:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
mpriki

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό avr » 06 Μαρ 2014, 14:15

mpriki έγραψε:Πήρα τηλέφωνο στο υπουργείο και τους ρώτησα προς τι ο ντόρος και αν αλλαξε κάτι στο νομο.
Μου είπαν ότι έχει γίνει χαμός από τηλέφωνα από χθες και ότι ο νόμος που είναι του 2011 παραμένει ο ίδιος και αν ειπώθηκε κάτι εκ παραδρομής δεν τον αλλάζει (συμπέρασμα: Ο Αρβανιτόπουλος δεν είπε σωστά τον νόμο)
Ρωτησα για την εξεταστική Σεπτεμβρίου αν είναι μέσα. Μου είπαν ότι ο νόμος λέει για 31.8. Τους ρωτάω δηλαδή η εξεταστική του Σεπτεμβρίου είναι ή δεν είναι μέσα; Μου είπε ότι απλώς διαβάζει το νόμο, δεν μπορεί να κάνει ερμηνεία, ότι εξαρτάται από τη σχολή και να πάω να ρωτήσω τον κοσμήτορα. (μου είπε κιόλας ότι φαντάζεται ότι οι σχολές θα ρυθμίσουν το θέμα ευνοικά.) -> αυτό ανα συνδυαστεί με τα χθεσινά λεγόμενα του Παναγιωτάκη δεν μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι θα εία μέσα και ο Σεπτέμβρης;

Αυτά λοιπόν, τη Δευτέρα θα σας γράψω την απάντηση της Καρμαλέγκου.

Παιδιά, να προτείνω και κάτι; Αντί να λέμε ο καθένας την άποψή του (ότι όλοι θεωρούμε το νόμο άδικο και ότι μας θίγει είναι γνωστό) προτείνω να γράφουμε εδώ τα νέα: αν βγει τροπολογία, απαντήσεις που τυχόν αποσπάσουν οι φοιτητές από Πελεγρίνη, Καραμαλέγκου, Ματζουράνη, και μετά από αυτό τι μπορούμε να κάνουμε όλοι μαζικά. Το να βγάζει ο καθένας το παράπονό του εδώ, ή να προτείνει λύσεις (πολύ σωστές είναι αλλά θα τις δει ποτέ κανείς;) όσο δικαιολογημένο κι αν είναι, δεν βοηθάει, αντίθετα αποπροσανατολίζει τη συζήτηση.

Άποψή μου είναι δεν κάνω προφανώς παρατήρηση.

1.Ο αρβανιτοπουλος εχει αποδειξει στην προσφατη κριση οτι ειναι παντελως ανικανος να διαχειριστει τα προβληματα επωφελως για την εκπαιδευση. αρα τον ξεχναμε. εχει αγνοια του νομου που επικαλειται και γιαυτο ειναι και επικινδυνος
2. ο νομος λεει προφανως για 31.8 ( οτι τελειωνει το ακαδημαϊκο ετος). οπως επισης ο νομος λεει οτι ο φοιτητης εχει δικαιωμα για επαναληπτικη εξεταστικη. εγινε καμια μεταβολη του νομου και δεν το ξερω; η προσθηκη των διπλων εξεταστικων που επικαλειται ο ασχετος υπουργος δεν καταργει το δικαιωμα της επαναληπτικης του σεπτεμβριου. ισως θα πρεπει οι φοιτητικοι συλλογοι να κινηθουν νομικα για την κατοχυρωση του δικαιωματος. μετα απο τον σεπτεμβριο ας κανουν ο,τι γουσταρουν. Αλλα για κινηθουν οι συλλογοι θα πρεπει να αφησουν το ξυσιμο και τις μετατροπες αιθουσων σε κυλικεια....
3. οι καθηγητες, οι διοικητικοι και αλλα λουλουδια που απαιτουσαν συμπαραταξη στον "αγωνα" τους με τον οποιο χαθηκε ουσιαστικα μια εξεταστικη που στην ευχη ειναι; ηπιαν το αμιλητο νερο φαινεται ή ο καθενας για την παρτη του και ας πανε να πνιγουν οι υπολοιποι.
4. τη Ματζουρανη ματαια θα τη ρωτησεις. Κατα πασα πιθανοτητα Θεωρει οτι οι διαγραφες επρεπε να γινουν χθες.
5. πως διαβολο θα γινουν διαγραφες τον Ιουνιο αφου η εξταστικη ειναι ιουλιο και τα αποτελεσματα θα βγουν του αγιου. και ασχετοι και αθλιοι...
6. νομιζω οι διεκδικησεις πρεπει να ειναι α) προς τις σχολες για την καταργηση του οριου μαθηματων στη δηλωση ( συμφωνα και με την αποφαση του ασχετου υπουργου οτι οι φοιτητες δικαιουνται να εξεταστουν σε ΟΛΑ τα μαθηματα ) Β) νομικα για την κατοχυρωση της εξεταστικης του σεπτεμβριου και γ) δεν ξερω τι προβλεπει ο νομος η καποια ενωση δημοσιογραφων για την παραπληροφορηση ( αλλα βεβαια στην ελλαδα ειμαστε ο καθενας κανει και λεει ο,τι του κ.... )
7. για οσους διαγραφουν: υπαρχουν σημαντικοτερα πραγματα να στενοχωριεται κανεις. δε νομιζω οτι αξιζει να κοψει κανεις τις φλεβες του για ενα χαρτακι με το οποιο θα δικαιουται μια θεση στο τιποτα. ας κανει ο καθενας την προσπαθεια του αλλα μην τα βαψουμε και μαυρα.....
Άβαταρ μέλους
avr

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpriki » 06 Μαρ 2014, 14:24

.
Τελευταία επεξεργασία από mpriki και 16 Ιαν 2019, 10:28, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
mpriki

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Henry DuCard » 06 Μαρ 2014, 14:52

Το υπουργείο έχει ανοίξει ΚΑΚΕΣ πληγές στη κοινωνία! 'Ερχονται καταλήψεις αιώνειες και γιγαντιαίες.
Τελευταία επεξεργασία από Henry DuCard και 06 Μαρ 2014, 14:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Henry DuCard

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό engel » 06 Μαρ 2014, 15:04

Ρε παιδιά θα μας τρελάνετε τώρα κι εσείς??? Όσοι έχουν εισαχθεί μέχρι και το 2003 θα διαγραφούν, έτσι δεν είναι?Τουλάχιστον αυτό βλέπω να αναφέρεται σε προηγούμενες συζητήσεις.
ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΦΥΓΕΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ
Άβαταρ μέλους
engel

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 06 Μαρ 2014, 15:05

Henry DuCard έγραψε:Το υπουργείο έχει ανοίξει ΚΑΚΕΣ πληγές στη κοινωνία! 'Ερχονται καταλήψεις αιώνειες και γιγαντιαίες.

Ετσι, να γινουμε όλοι αιώνιοι... :funny:
Spoiler:
Μην πιστεύεις πούστη λόγια, πουτάνας μοιρολόγια και πολιτικών ευχολόγια!
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Καμία, έριξα μαύρη πέτρα να πουμε. Εύχομαι και για τους υπόλοιπους το ιδιο!!
Φύλο:
Ευχαριστώ: 26

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sotiris » 06 Μαρ 2014, 15:10

Ο Αρβανιτοπουλος ειναι επικίνδυνος. Ο νόμος είναι ξεκάθαρος κι αυτός εφηύρε το 2006 ως οριο διαγραφής. Ο νόμος δεν μπορεί να άλλαξει μεσούσης της ακαδημαϊκής χρονιάς.
΄΄Συχνά όταν βρίσκομαι σε πανηγύρια, σε γλέντια,
σε πολύβουες χαρές, αισθάνομαι σα να μην έχω "εισιτήριο".
Σαν να χω βρεθεί εκεί λαθραία.
Μέχρι που μου ρχεται να το βάλω στα πόδια.
Είν αυτή η κατάρα που με δέρνει, να διαβάζω ανάποδα τον κόσμο.
Να επικεντρώνω την προσοχή μου στα υστερόγραφα.
Να μην βάζω τίτλους στα κεφάλαια. ΄΄

Αλκυόνη Παπαδάκη
Άβαταρ μέλους
Sotiris

Ευχαριστώ: 3

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό engel » 06 Μαρ 2014, 15:12

mpriki αναφέρομαι σ' αυτό viewtopic.php?p=700328#p700328
Πάντως ευχαριστούμε που πήρες και στο υπουργείο....
Άβαταρ μέλους
engel

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpriki » 06 Μαρ 2014, 15:17

.
Τελευταία επεξεργασία από mpriki και 16 Ιαν 2019, 10:28, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
mpriki

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpriki » 06 Μαρ 2014, 15:19

.
Τελευταία επεξεργασία από mpriki και 16 Ιαν 2019, 10:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
mpriki

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό engel » 06 Μαρ 2014, 15:24

ωραία απλά πράγματα όσοι μπήκαν το 2004 πότε διαγράφονται??? 2015???
Άβαταρ μέλους
engel

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό W.H. » 06 Μαρ 2014, 16:03

engel έγραψε:ωραία απλά πράγματα όσοι μπήκαν το 2004 πότε διαγράφονται??? 2015???

Ισχύουν μέχρι κεραίας όσα γράφω στο link που έδωσες παραπάνω!
mpriki, διόρθωσε, αν μπορείς, όλα τα σχετικά posts σου ( viewtopic.php?p=788418#p788418 , viewtopic.php?p=788459#p788459 , viewtopic.php?p=788479#p788479 & viewtopic.php?p=788471#p788471) διότι τρομοκρατείται αμέσως ο κόσμος, παραπληροφορείται και το πιστεύει κιόλας. Οι προβλεπόμενες διαγραφές για το τέλος τού ακαδ. έτους 2014 αφορούν όσους εισήχθησαν μέχρι το 2003. Τα έγραψα και χθες εδώ: viewtopic.php?p=788414#p788414 αλλά μάλλον δεν το πρόσεξες καλά... :up:

I) Επιστολή του Πρύτανη προς τον Υπουργό για το θέμα.

(Σημειώνει ότι θα υπάρξει πρόνοια για το θέμα -άγνωστης φύσεως προς το παρόν- στον Οργανισμό τού Ιδρύματος).

http://www.uoa.gr/fileadmin/user_upload ... 032014.pdf
Τελευταία επεξεργασία από W.H. και 06 Μαρ 2014, 17:17, έχει επεξεργασθεί 9 φορά/ες συνολικά
(Dr's idea) Δυνατότητα Μακροχρόνιου Δανεισμού Διδακτικών Συγγραμμάτων: α) σε φοιτητές από κατατακτήριες εξετάσεις, και β) σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα.
Περισσότερα εδώ.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
W.H.
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 75

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό engel » 06 Μαρ 2014, 17:00

ευχαριστώ W.H. κι εγώ αυτό ήξερα και διάβασα τις δημοσιεύσεις σου αλλά μπερδεύτηκα λίγο με την mpriki.Δε πειράζει παιδιά αφού ξεκαθαρίστηκε.
Μία τελευταία διευκρίνιση W.H. μήπως εκεί που λες ''όσους εισήχθησαν μέχρι το 2013'' ήθελες να γράψεις 2003????
Άβαταρ μέλους
engel

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό engel » 06 Μαρ 2014, 17:00

Α οκ το διόρθωσες τώρα το είδα! :tease:
Άβαταρ μέλους
engel

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό avr » 06 Μαρ 2014, 18:36

W.H. έγραψε:I) Επιστολή του Πρύτανη προς τον Υπουργό για το θέμα.

(Σημειώνει ότι θα υπάρξει πρόνοια για το θέμα -άγνωστης φύσεως προς το παρόν- στον Οργανισμό τού Ιδρύματος).

http://www.uoa.gr/fileadmin/user_upload ... 032014.pdf

επειδη η επιστολη προερχεται απο τον πολυ "αγαπητο" του κ. πελεγρινη πολυ φοβαμαι οτι ο πανασχετος υπουργος θα κανει αλλη μια ανοησια για να επιβεβαιωσει την πολιτικη και ακαδημαϊκή του ασχετοσυνη. Αν ειχε την στοιχειωδη πολιτικη νοημοσυνη θα κρατουσε ως αποψη την δευτερη παραγραφο της επιστολης. Η αλαζονικη του ομως ισχυρογνωμοσυνη και τα συμπλεγματα που εχει ( ο ιδιος και η παραταξη του ) τον οδηγουν στην υιοθετηση του νομος και ταξη. Θελει να αγνοει ο πανασχετος οτι π.χ απο τις προσφατες κινητοποιησεις το χειμερινο εξαμηνο της νομικης πηγε περιπατο. Τι θα πει στους φοιτητες της νομικης; Παιδια ας προσεχατε και ας πληρωσετε τις κινητοποιησεις αλλων; Οταν ο ιδιος τα εξυνε επι μηνες ριχνοντας καθε τρεις και λιγο λαδι στη φωτια. Το ιδιο κανει και τωρα. Βγηκε μια κουραδοφυλλαδα - των γνωστων απατεωνων - που εχει προβλημα φυλλων και ειπε να ριξει ενα θεμα που καιει. Σιγα μην ασχοληθει με τα διεθνη, και τα οικονομικα θεματα που εξαθλιωσαν τον κοσμο. Θελουμε θεματακι πιασαρικο και ολος ο λαος στον ιπποδρομο.
Παντως το πιο ενδιαφερον που αναδεικνυεται σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι η αυτοματοποιημενη διαδικασια κανιβαλισμου, συμπτωμα της εμετικης πτωχευμενης κοινωνικης ψυχοσυνθεσης
Τελευταία επεξεργασία από avr και 06 Μαρ 2014, 18:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
avr

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Εύη » 06 Μαρ 2014, 21:40

Το σκέφτηκα από κάτι που διάβασα παραπάνω..τι λέτε να αρχίσουμε να παίρνουμε μαζικά τηλέφωνο στο υπουργείο για το θέμα των διαγραφών;όπως έγινε θέμα στο υπουργείο για το αν είναι το 2004 ή το 2006 να γίνει και αυτό.να υπάρχει μια απευθείας αίσθηση ΚΑΙ στο υπουργείο ότι όντως υπάρχουν φοιτητές που ενδιαφέρονται και ότι υπάρχει αντίδραση.τώρα που ξεκίνησε αυτό το θέμα στα ΜΜΕ αν δεν υπάρξει αντίδραση θα εφησυχάσουν.Εννοείται να κάνουμε κίνηση και στη σχολή (κυρίως εκεί) όπως έχει αναγραφεί από άλλα παιδιά πρωτύτερα αλλά να γίνει αισθητό ΚΑΙ στο υπουργείο.Τι λέτε;;αν είναι ας γράψει κάποιος που έχει ήδη πάρει το τηλέφωνο για να ξέρουμε ακριβώς σε ποόν να απευθυνθούμε και ας πάρουμε όλοι τηλέφωνο ρωτώντας και αναφέροντας τι διεκδικούμε..που είναι τι;;απλά και ο Σεπτέμβρης;;ένα εξάμηνο ακόμα;;ένα χρόνο;;τι;;γιατί άλλοι χρωστάνε 1 και άλλοι 50 μαθήματα..νομίζω ότι είναι βασικό να ξέρουμε τι ακριβώς διεκδικούμε..και ίσως καλύτερα να ζητήσουμε περισσότερα μήπως πάρουμε έστω τα λιγότερα..

(εδώ δεν μπήκαν καν στη πιο απλή και λογική διαδικασία να δουν πόσοι από αυτούς τους 180.000 θέλουν όντως να συνεχίσουν..ούτε το υπουργείο ούτε η σχολή..)
Άβαταρ μέλους
Εύη

Ευχαριστώ: 2

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sotiris » 06 Μαρ 2014, 22:59

Καλη η ιδεα της Ευης. Νομιζω οτι η ουσια και αυτοι που καιγονται ειναι οσοι εχουν εισαχθει μεχρι το 2003 αν θα εχουν και τον Σεπτεμβριο του 14. Οσοι εχουν εισαχθει στα 04-05, 05-06, 06-07 συμφωνα με το νομο διαγραφονται στο τελος της ακαδημαικης χρονιας του 15. Απλα ο υπουργος ειναι για τα κλαματα και μιλα για οσους εχουν εισαχθει ως το 2006 χωρις να γνωριζει τι λεει ο νομος. Δεν ειναι τυχαιο που και απο το υπουργειο τον νομο του 2011 διαβασαν σε αυτον/ην που πηρε τηλεφωνο.
΄΄Συχνά όταν βρίσκομαι σε πανηγύρια, σε γλέντια,
σε πολύβουες χαρές, αισθάνομαι σα να μην έχω "εισιτήριο".
Σαν να χω βρεθεί εκεί λαθραία.
Μέχρι που μου ρχεται να το βάλω στα πόδια.
Είν αυτή η κατάρα που με δέρνει, να διαβάζω ανάποδα τον κόσμο.
Να επικεντρώνω την προσοχή μου στα υστερόγραφα.
Να μην βάζω τίτλους στα κεφάλαια. ΄΄

Αλκυόνη Παπαδάκη
Άβαταρ μέλους
Sotiris

Ευχαριστώ: 3

Οριο Φοιτησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bassplayer » 07 Μαρ 2014, 04:37

Εύη έγραψε:Το σκέφτηκα από κάτι που διάβασα παραπάνω..τι λέτε να αρχίσουμε να παίρνουμε μαζικά τηλέφωνο στο υπουργείο για το θέμα των διαγραφών;όπως έγινε θέμα στο υπουργείο για το αν είναι το 2004 ή το 2006 να γίνει και αυτό.να υπάρχει μια απευθείας αίσθηση ΚΑΙ στο υπουργείο ότι όντως υπάρχουν φοιτητές που ενδιαφέρονται και ότι υπάρχει αντίδραση.τώρα που ξεκίνησε αυτό το θέμα στα ΜΜΕ αν δεν υπάρξει αντίδραση θα εφησυχάσουν.Εννοείται να κάνουμε κίνηση και στη σχολή (κυρίως εκεί) όπως έχει αναγραφεί από άλλα παιδιά πρωτύτερα αλλά να γίνει αισθητό ΚΑΙ στο υπουργείο.Τι λέτε;;αν είναι ας γράψει κάποιος που έχει ήδη πάρει το τηλέφωνο για να ξέρουμε ακριβώς σε ποόν να απευθυνθούμε και ας πάρουμε όλοι τηλέφωνο ρωτώντας και αναφέροντας τι διεκδικούμε..που είναι τι;;απλά και ο Σεπτέμβρης;;ένα εξάμηνο ακόμα;;ένα χρόνο;;τι;;γιατί άλλοι χρωστάνε 1 και άλλοι 50 μαθήματα..νομίζω ότι είναι βασικό να ξέρουμε τι ακριβώς διεκδικούμε..και ίσως καλύτερα να ζητήσουμε περισσότερα μήπως πάρουμε έστω τα λιγότερα..

(εδώ δεν μπήκαν καν στη πιο απλή και λογική διαδικασία να δουν πόσοι από αυτούς τους 180.000 θέλουν όντως να συνεχίσουν..ούτε το υπουργείο ούτε η σχολή..)

Μηπως θα επρεπε να καταρτιστει ΑΠΟ ΕΜΑΣ ενας ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΟΣ καταλογος ολων εκεινων που ''απειλουνται'' αμεσα,ειναι ομως ''ενεργοι'' και επιθυμουν να ολοκληρωσουν τις σπουδες τους; Ας γινει σε καθε σχολη του Ε.Κ.Π.Α (Φιλοσοφικη,Νομικηκ.λπ) και να υποβληθει ενας ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΟΣ για ολο το Ε.ΚΠΑ στον κ.Πρυτανη,στο Υπουργειο κ.λ.π. ΕΠΩΝΥΜΑ αλλα και ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ θα ειναι εντελως διαφορετικα..
Άβαταρ μέλους
bassplayer

Σχολή/Τμήμα: ΝΟΜΙΚΗ ΑΘΗΝΑΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλοσοφικής Σχολής

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης