filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Χρειαζεστε βοηθεια με Ιντερνετ και Υπολογιστες?

Ζητήστε μας βοήθεια για οποιοδήποτε τεχνικό πρόβλημα αντιμετωπίζετε στη χρήση του Forum Φιλοσοφικής.
Το ευρετήριο των διαθέσιμων βοηθημάτων μπορείτε να το δείτε εδώ.

Συντονιστές: Συντονιστές, Γενικοί Συντονιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Πως κρινετε τη γνωση σας στους υπολογιστες/διαδικτυο?

Ξερω οσα μου χρειαζονται/τα βασικα
61
42%
Δεν ξερω τιποτα!
5
3%
Εχω αρκετα καλη γνωση.
78
54%

Σύνολο ψήφων : 144

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό μπακλαβαδοκανταϊφάκι » 31 Οκτ 2008, 22:04

1ον η κεραια ειναι σηκωμενη η οχι?
2ον παιξε με τα διαφορα καναλια... οσο μεγαλυτερο τοσο πιο ισχυρο σημα εχει... κ γενικα να ξερεις οτι το σημα επηρεαζεται απο τους τοιχους κ τα καλωδια που περνουν μεσα τους κ δημιουργουν διαφορα ηλεκτρομαγνητικα πεδια που δημιουργουν παρασιτα στο wifi σου
Άβαταρ μέλους
μπακλαβαδοκανταϊφάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ελδη » 31 Οκτ 2008, 22:08

μπακλαβαδοκανταϊφάκι έγραψε:1ον η κεραια ειναι σηκωμενη η οχι?
2ον παιξε με τα διαφορα καναλια... οσο μεγαλυτερο τοσο πιο ισχυρο σημα εχει... κ γενικα να ξερεις οτι το σημα επηρεαζεται απο τους τοιχους κ τα καλωδια που περνουν μεσα τους κ δημιουργουν διαφορα ηλεκτρομαγνητικα πεδια που δημιουργουν παρασιτα στο wifi σου

την κεραία την σηκώνω αλλά μόνη της πέφτει κατα καιρούς!όντως υπάρχουν τοίχοι που μπορεί να επηρεάζουν.αλλά νομίζω δεν μπορώ να διαλέξω όποιο δίκτυο μου έρθει αν λέει ότι δεν είναι αρκετά ασφαλές και τα δίκτυα που πιάνει έτσι και αλλιώς είναι λίγα με μικρό σήμα!δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι..καλό θα ήταν να είχα πχ στο σαλόνι το μόντεμ και στο δωμάτιο το laptop αλλά δεν το βλέπω!

και κάτι άλλο το μόντεμ πρέπει να το έχω και τη νύχτα αναμμένο;λόγω ακτινοβολίας ρωταω.έχω ακούσει ότι δεν παθαίνει τίποτα αν το έχεις συνέχεια αναμμένο και ότι μπορεί να χαλάσει αν το σβήνεις κάθε νύχτα και το ξανανάβεις τη μέρα.τί ισχύει απόλα αυτά;;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ελδη
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό μπακλαβαδοκανταϊφάκι » 31 Οκτ 2008, 23:47

την κεραια να την βιδωσεις λιγο να σφιξει η αλλιως χρησιμοποιησε τις ελληνικες πρακτικες (σελοτειπ, κολλα κλπ) για να την στερεωσεις...
το δικο σου μοντεμ εκμπεμπει 1 σημα... αν ευ λαμβανεις στον υπολογιστη σου πανω απο 1 αυτο σημαινει οτι υπαρχουν κ αλλα ασυρματα στην πολυκατοικια σου... εσυ θα διαλεξεις το δικο σου που λογικα θα ειναι κ το ισχυροτερο... επισης κοιτα να το κλειδωσεις για να μην μπορει να μπει οποιος θελει κ να αλωνιζει...
επισης δεν μιλησα για σηματα αλλα για καναλια (channels)... στις ρυθμισεις του μοντεμ σου εκει που εχει τα περι του wifi θα πρεπει να εχει καπου σχετικη επιλογη... λογικα πρεπει να ειναι στο 9 απο την εργοστασιακη ρυθμιση... ανεβασε το στο 11 κ αν ακομα δεν δεις φως δοκιμασε το 13...
εγω το εχω ολημερις κ ολονυχτις αναμμενο (ταυτοχρονα ειναι ανοιχτος κ ο υπολογιστης 24/7).... το μονο που θελει το δικο μου γιατι δεν ειναι κ καμμια τρελη ποιοτητα μοντεμ (ας οψεται η on) μια στο τοσο μια επανεκκινηση γιατι κολλαει... οσο για ακτινοβολιες κλπ καλο θα ηταν να μην ειναι στο δωματιο σου το μοντεμ για καλο κ για καλο...
Άβαταρ μέλους
μπακλαβαδοκανταϊφάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ελδη » 01 Νοέμ 2008, 00:00

ναι αλλά αν ο υπολογιστής και το μόντεμ είναι στο υπνοδωμάτιο σου επειδή δεν μπορούν να είναι κάπου αλλού τί θα κάνεις;γιαυτό θα θελα το μόντεμ να είναι στο σαλόνι και το λαπτοπ στο δωματιο!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ελδη
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό μπακλαβαδοκανταϊφάκι » 01 Νοέμ 2008, 00:02

τοτε παιξε καλωδιακα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο... ασε που εχεις κ καλυτερη ποιοτητα...
Άβαταρ μέλους
μπακλαβαδοκανταϊφάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ελδη » 01 Νοέμ 2008, 00:03

θα κάνω μια προσπάθεια και βλέπουμε..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ελδη
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ελδη » 01 Νοέμ 2008, 00:50

μπακλαβαδοκανταϊφάκι έγραψε:επισης δεν μιλησα για σηματα αλλα για καναλια (channels)... στις ρυθμισεις του μοντεμ σου εκει που εχει τα περι του wifi θα πρεπει να εχει καπου σχετικη επιλογη... λογικα πρεπει να ειναι στο 9 απο την εργοστασιακη ρυθμιση... ανεβασε το στο 11 κ αν ακομα δεν δεις φως δοκιμασε το 13...

επειδή δεν είμαι και πολύ σχετική πού θα βρω τις ρυθμίσες του μόντεμ;;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ελδη
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό speed » 01 Νοέμ 2008, 03:20

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια :peace2:
Άβαταρ μέλους
speed
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bluehelenex » 21 Νοέμ 2008, 16:09

ξλερετε κάποιο πρόγραμμα που να μπορώ να κόβω και να ράβω κάποια βιντεάκια???πχ.είναι ένα βιντεο που διαρκει 5 λεπτά και γω θέλω απτο 1.40-2.30!!!τι κάνω????please hepl me!!είναι για εργασία!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
bluehelenex
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΛΑΟΜΕΔΩΝ » 21 Νοέμ 2008, 20:35

εγω ξερω το magic video converter, με το οποιο οχι μονο κοβεις ενα βιντεο αλλα επισης το μετατρεπεις σε αλλου ειδους αρχεο
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΛΑΟΜΕΔΩΝ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bluehelenex » 21 Νοέμ 2008, 20:38

μπορείς να μου δώσεις κάποια διεύθυνση???είναι δωρεάν??
Άβαταρ μέλους
bluehelenex
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΛΑΟΜΕΔΩΝ » 21 Νοέμ 2008, 20:52

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΛΑΟΜΕΔΩΝ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό speed » 25 Νοέμ 2008, 19:04

Έχει κανείς σύνδεση με την On? Επειδή σκέφτομαι ν' αλλάξω τη σύνδεσή μου σε double-play και βρίσκω ότι η On έχει την καλύτερη προσφορά μέχρι στιγμής θα ήθελα να μου πείτε εντυπώσεις...
Άβαταρ μέλους
speed
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό μπακλαβαδοκανταϊφάκι » 25 Νοέμ 2008, 19:10

εγω εχω κ παω να κλεισω 1 χρονο στην On... δεν μπορω να πω οτι ειχα ιδιαιτερα προβληματα αν εξαιρεσεις οτι στον 1 μηνα επανω χαλασε το ρουτερ το οποιο ομως μου αντικατεστησαν αμεσα...
κατα τα αλλα δεν ειχα προβληματα... τα 16 mbps το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα τα πιασεις αλλα γυρω συα 10 θα τα εχεις...
μονο μειον μπορω να πω το γεγονος οτι εκαναν 2 μηνες να με συνδεσουν (απο 26 νοεμβριου που εκανα την αιτηση με συνδεσαν στις 17 ιανουαριου) αλλα τον εξοπλισμο τον ειχα ηδη γυρω στις 2-3 βδομαδες πριν...
για ο,τι αλλη απορια πες γιατι εχω λιωσει στην αναμονη της εξυπηρετησης για αποριες κ τα εχω μαθει....
(α! κ κατι αλλο στα μειον... η ατελειωτη ωρα αναμονης στην εξυπηρετηση πελατων που στην καλυτερη περιπτωση ειναι 15 λεπτα... :thumbdown: )
Άβαταρ μέλους
μπακλαβαδοκανταϊφάκι
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογικοοοοοο.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΤΛΑΝΤΙΣ » 26 Δεκ 2008, 20:32

Δεν μπορώ να συνδεθώ στο φόρουμ μέσω του firefox. Τί να κάνω;
"Σβήνοντας ένα κομμάτι από το παρελθόν είναι σαν να σβήνεις και ένα αντίστοιχο κομμάτι από το μέλλον." Γ.Σεφέρης
Άβαταρ μέλους
ΑΤΛΑΝΤΙΣ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική Σχολή
Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Κατεύθυνση Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stergios1988 » 26 Δεκ 2008, 20:49

ΑΤΛΑΝΤΙΣ έγραψε:Δεν μπορώ να συνδεθώ στο φόρουμ μέσω του firefox. Τί να κάνω;

Υπαρχουν τρια ενδεχομενα:

1) Εαν πας να κανεις login και σου γραφει οτι εχεις βαλει λαθος username η κωδικο δες εαν εχεις ενεργοποιησει/απενεργοποιησει το caps lock και εαν εχεις ρυθμισει σωστα την γλωσσα.
2) Εαν κανεις login και ενω ειναι σωστα τα στοιχεια σου σε ογηγει ξανα στην αρχικη σελιδα αντι να σε συνδεσει με το forum τοτε ξανακανε login. Τη δευτερη φορα παντα συνδεεται.
3) Εαν συμβαινει κατι αλλο τοτε μαλλον φταιει ο firefox. (εγω παντως με firefox συνδεομαι)
Άβαταρ μέλους
stergios1988
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Αγγλική Γλωσσα & Φιλολογια
Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ελδη » 26 Δεκ 2008, 21:07

stergios1988 έγραψε:
ΑΤΛΑΝΤΙΣ έγραψε:Δεν μπορώ να συνδεθώ στο φόρουμ μέσω του firefox. Τί να κάνω;

Υπαρχουν τρια ενδεχομενα:

1) Εαν πας να κανεις login και σου γραφει οτι εχεις βαλει λαθος username η κωδικο δες εαν εχεις ενεργοποιησει/απενεργοποιησει το caps lock και εαν εχεις ρυθμισει σωστα την γλωσσα.
2) Εαν κανεις login και ενω ειναι σωστα τα στοιχεια σου σε ογηγει ξανα στην αρχικη σελιδα αντι να σε συνδεσει με το forum τοτε ξανακανε login. Τη δευτερη φορα παντα συνδεεται.
3) Εαν συμβαινει κατι αλλο τοτε μαλλον φταιει ο firefox. (εγω παντως με firefox συνδεομαι)

Ατλαντις μου συμβαινει ακριβως το ιδιο..!μονο για το συγκεκριμενο φορουμ της φιλοσοφικης δεν μπορω να συνδεθω με τον mozilla firefox ενω για τις αλλες σελιδες ειναι οκ!
Στεργιε τα εκανα αυτα που λες και δεν εγινε τιποτα..δεν με συνδεει με τιποτα.!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ελδη
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΤΛΑΝΤΙΣ » 26 Δεκ 2008, 21:48

Σωστά είναι τα στοιχεία αλλά με ξαναβγάζει στην αρχική χωρίς να με έχει συνδέσει. Όσες φορές και αν το έκανα το ίδιο βιολί. Και μου το κάνει μόνο στο φόρουμ αυτό. Στα άλλα μπαίνει κανονικά. Τώρα έχω μπει μέσω του όπερα. Έχω ξενερώσει με τον βλαμμένο explorer. Αχ δεν μπορώ άλλο με αυτά τα προγράμματα. :mad2:
"Σβήνοντας ένα κομμάτι από το παρελθόν είναι σαν να σβήνεις και ένα αντίστοιχο κομμάτι από το μέλλον." Γ.Σεφέρης
Άβαταρ μέλους
ΑΤΛΑΝΤΙΣ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική Σχολή
Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Κατεύθυνση Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό PX » 27 Δεκ 2008, 13:45

ακυρο! μολις εστειλα το μηνυμα διορθωθηκε το θεμα! παλι χωρις να καταλαβω πως! οποτε το εσβησα!!
τι να πω το πνευμα των χριστουγεννων!! :lola: :peace: :lola:
Άβαταρ μέλους
PX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 27 Δεκ 2008, 13:49

"πιάνεις" την μπάρα εργασιών και τη "σέρνεις" χωρις να αφήσεις το κουμπί από το ποντίκη σου στη θέση που ήταν και τότε αφήνεις το κουμπί.Για δοκίμασε
Παρακαλώ ενημερώνετέ με για τυχόν ορθογραφικά λάθη στις δημοσιεύσεις μου.Ευχαριστώ!

ΚΥΜΑΤΟΔΗΓΟΙ = η ποδοσφαιρική πραγμάτωση της επικούρειας φιλοσοφίας

Όσο γρήγορα κι αν τρέχεις, δεν μπορείς να ξεφύγεις από τον εαυτό σου.
Άβαταρ μέλους
xoulk13

Ευχαριστώ: 4

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Βοήθεια στη χρήση του forum - Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες