filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΦΦΝ01 ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΗΣ Ν.Ε. ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Re: ΦΦΝ01 ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΗΣ Ν.Ε. ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ Α' ΕΞ. (Α-Ι)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xouzouris1 » 08 Φεβ 2011, 22:34

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα...Δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα...!!! :respect:
Άβαταρ μέλους
xouzouris1

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Maria » 08 Φεβ 2011, 23:18

Την εργασία τη θέλει από τη βιβλιογραφία που έχει δώσει στο αρχικό διάγραμμα των μαθημάτων. Διαλέγεις από εκεί 3 μελέτες και φτιάχνεις τα δελτία ανάγνωσης. Από κει και πέρα όπως ανέφερα και πιο πάνω τα αναφέρει όλα αυτά αναλυτικά στις ανακοινώσεις του αν τις διαβάσεις από την ηλεκτρονική τάξη και σε αρχεία που έχει στο μάθημά του με το αντίστοιχο όνομα φέρνει και παραδείγματα ασκήσεων. Αν δώσετε προσοχή σε αυτά θα τα βρείτε όλα εύκολα... :study: :goodluck:

υ.γ: όλες αυτές οι πληροφορίες έχουν αναφερθεί και στις προηγούμενες σελίδες.
Πέρασες και είχες στα μαλλιά
ρόδα και φως και είχες στο χέρι
κρίνα λευκά και στάχια απ'τον αγρό
και σε είδα και είπα κι έφτασε
το καλοκαίρι

Μα ήρθες και σκόρπισες τα στάχια στο νερό
τα ρόδα στον αέρα
και μ' ένα κρίνο στάθηκες, ωχρή
σα φθινοπώρου μέρα.
Άβαταρ μέλους
Maria

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ale3andra2 » 09 Φεβ 2011, 14:07

Παιδια καλησπερα!Ηθελα να ρωτησω μηπως ξερει κανεις πως μπορουμε να στειλουμε την εργασια με mail?απο το eclass?και αν δεν την δωσουμε ηλεκτρονικα που την πηγαινουμε στη σχολη??Γενικα μπερδεμα το θεμα... :help:
..i've got lot's of fancy tricks to make this last forever!*twisted little star*
Άβαταρ μέλους
ale3andra2

Re: ΦΦΝ01 ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΗΣ Ν.Ε. ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ Α' ΕΞ. (Κ-Ω)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μ+Α » 09 Φεβ 2011, 18:42

παιδια μηπως θα μπορουσε καποιος να μου εξηγησει απο ποια κειμενα και ποιανης βιβλιογραφιας θα κανουμε τα δελτια για την εργασια??ευχαριστω εκ των προτερων
ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΝΑ ΦΥΓΩ!!!Μ+Α
Άβαταρ μέλους
Μ+Α

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gwgw91 » 09 Φεβ 2011, 21:30

ολααυτα καλα και οσον αφορα την εργασια εξηγει αναλυτικα τι πρεπει να κανουμε,αλλα δεν μπορω πουθενα να βρω τα λημματα.πρεπει να παω στο σπουδαστηριο και να φωτοτυπισω ολες αυτες τις σελιδες??αυτα που εχει ανεωασει στο e-class ειναι τα μισα των μισων..Ας με διαφωτισει καποιος!!
Άβαταρ μέλους
gwgw91

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bariemai » 09 Φεβ 2011, 22:40

ale3andra2 μεχρι τις 16 πρεπει να την εχεις παραδωσει. ειτε ηλεκτρονικά ειτε στο γραφειο του.

Maria στις προηγουμενες σελιδες δεν λεει τπτ παραπανω απο αυτα που ειπες κ εσυ τωρα. αν ειχε πει καποιςο περισσοτερα θα το ειχαμε καταλαβει και δεν θα ξαναρωτουσαμε πχ.
τωρα... ξανα τονιζω οτι το εγγραφο Oργάν.επιστημ.έρευν.1 +2 δεν το ανοιγει.
τι προγραμμα χρειαζεται για να το ανοιξω? γιατι απ οτι καταλαβα αυτο θα εχει μεσα την ασκηση που θα εξηγει τι θελει ε?

στις ανακοινωσεις λεει:
1)Ενότητα Γ' στο Διάγραμμα του μαθήματος, αναρτημένο στην Ηλεκτρονική Τάξη (που ειναι αυτο το διαγραμμα εγω δεν μπορω να καταλαβω πιο εννοει. οκ ειμαι λιγο χαζη εγω. καποιος εξυπνος να μου δωσει λιγο απο τα φωτα του υπαρχει?)

αυτο που ζηταω ειναι το εξης. να μου πει καποιος: μπες στην η ταξη και ανοιξε το ΤΑΔΕ(δηλ να δωσει τον τιτλο του αρχειου) αρχειο. εκει μεσα λεει τα παντα για την εργασια. αυτο ζηταω βασικα.
αν ζηταω πολλα..συγχωρεστε με ή χρεωστε με!!!

:study:
Άβαταρ μέλους
bariemai

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Maria » 10 Φεβ 2011, 13:44

Για τις παραπάνω απορίες:
α) Το αρχείο από όπου παίρνεις τη βιβλιογραφία είναι το "Εισαγ.Επιστ.Νεοελ.Φιλ" (αν το ανοίξεις και το διαβάσεις εκεί μέσα θα δεις και τα διαγράμματα).
β) Αν ψάχνεις ένα μόνο αρχείο που λέει για την εργασία δε θα το βρεις. Δίνει οδηγίες στις ανακοινώσεις του μαθήματος (όπως είπα και πιο πάνω) καθώς και στα αρχεία με όνομα έρευνα-δελτία.
γ) Εννοείται ότι όταν μας ζητούν μία εργασία πρέπει να κάνουμε και έρευνα άρα τη βιβλιογραφία δε μας την έχει έτοιμη. Οι μελέτες που κάνουμε την εργασία είναι έτσι κι αλλιώς αυτές που έχει μέσα στην ύλη οπότε θα χρειαστεί να τις βγάλεις φωτοτυπίες. Προς μεγάλη βέβαια διευκόλυνση μας ευτυχώς στο σπουδαστήριο έχουν χωριστά τα βιβλία που ζητάει ο Αγγελάτος και έτσι δε θα παιδευτείς να ψάχνεις.
δ) Ηλεκτρονικά τη στέλνεις στη διεύθυνση του ίδιου που θα βρεις νομίζω στη σελίδα της σχολής. Στη σχολή νομίζω πως την παίρνουν στον τομέα νεοελληνικής αλλιώς τις μέρες και ώρες που δέχεται ο ίδιος.

Ελπίζω να βοήθησα.. όλοι αυτό θέλουμε εδώ μέσα άλλωστε, χωρίς εκνευρισμούς και ειρωνίες.
Μία μικρή συμβουλή, αν δε βάλετε κάτω το διάγραμμα του μαθήματος για να κατανοήσετε τι ζητάει και τι πραγματεύεται, καθώς και όλες τις οδηγίες σχετικά με την εργασία και να τα διαβάσετε καλά δεν πρόκειται να βγάλετε άκρη και θα πανικοβάλεστε. :study: :goodluck:
Πέρασες και είχες στα μαλλιά
ρόδα και φως και είχες στο χέρι
κρίνα λευκά και στάχια απ'τον αγρό
και σε είδα και είπα κι έφτασε
το καλοκαίρι

Μα ήρθες και σκόρπισες τα στάχια στο νερό
τα ρόδα στον αέρα
και μ' ένα κρίνο στάθηκες, ωχρή
σα φθινοπώρου μέρα.
Άβαταρ μέλους
Maria

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό advls » 10 Φεβ 2011, 18:45

παιδια να ρωτησω κατι?στα τρια π εχουμε ν κανουμε επιλεγουμε η ιχνογραφημα η περιληψη η τ αλλο η αναγκαστικα κ τ 3?
Σε τέτοιους δύσκολους καιρούς πρέπει ο ένας να βοηθάει τον άλλον και να υπάρχει ομαδικότητα και ανιδιοτέλεια..
Εξ άλλου όλοι τον ίδιο δύσκολο δρόμο πορευόμαστε..
Όταν είμαστε μια παρέα το ταξίδι γίνεται πιο εύκολο..
Άβαταρ μέλους
advls

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bariemai » 11 Φεβ 2011, 02:09

1) μπαινω εδω: Εισαγωγή στην Επιστήμη της Νεοελληνικής Φιλολογίας
απο εκει το μονο που ανοιγει και εχει μεσα περιεχομενο...γιατι τα αλλα ειναι κενα ειναι το
φακελακι που γραφει εγγραφα!! οκ μεχρι εδω.

α)εσυ δηλ λες οτι αν κοιταξουμε μεσα εκει τα παντα θα βρουμε ακρη για την εργασια?
β) το θεμα-κειμενο που ειναι? δεν ζητησε περιληψη?

2) στις ανακοινώσεις του μαθήματος που ακριβως δινιε οδηγιες? γιατι εγω δεν τις βλεπω...
βλεπω μονο αυτο που γραφει εκει στα : Δελτία ανάγνωσης (25-01-2011)
δηλ μας λεει ποτε εινα επιτυχημενο ενα δελτιο. δεν μπορουσε να μας πει κ που ειναι το κειμενο?
Άβαταρ μέλους
bariemai

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό a:-)k » 13 Φεβ 2011, 06:26

Παιδιά να ρωτήσω κάτι γιατί μπερδεύτικα..Ο Αγγελάτος στο διάγραμμα γράφει ότι η ύλη θα είναι οι Ενότητες Α κι Β.
''Η τελική γραπτή εξέταση θα βασιστεί στην ύλη της Α’ και της Β’ Eνότητας του μαθήματος. Για το σκοπό αυτό θα χρησιμοποιηθούν τα συγγράμματα που θα διανεμηθούν, και όσα λήμ. σημειώνονται με  στην Eνδεικτική Bιβλιογραφία, η οποία έπεται της περιγραφής των μερών κάθε μιας από τις τρεις Eνότητες· για τα λήμ. αυτά θα γίνει λόγος στη διάρκεια των μαθημάτων.''
Αυτό ακριβώς γράφει στην σελ. 4 του διαγράμματος.Στην ύλη όμως που έχει αναρτήσει στην η-Τάξη αναφέρει πως στην ύλη είναι μόνο η Ενότητα Α(α' επιστημονικά προλεγόμενα και β' οι βασικοί όροι).
Και μάλιστα αν δεν κάνω λάθος στην τάξη είπε οτι θα έχουμε βιβλιογραφίες μόνο από την Α' Ενότητα η οποία είναι στην ύλη.Βέβαια μια άλλη κοπέλα στις σημειώσεις της έχει γράψει οτι στην ύλη είναι κι η Α κι η Β. Δεν θέλω να σας αγχώχω αλλά εγω έχω αγχωθεί κι έχω μπερδευτεί. :confused: Όποιος μπορεί σας παρακαλώ να μου απαντήσει εγκαίρως!!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Άβαταρ μέλους
a:-)k

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sonia90 » 13 Φεβ 2011, 13:20

Για την κάθε μελέτη θα πρέπει να γράψουμε και τους 4 τύπους που δίνει ο αγγελάτος στα παραδείγματα δελτίων ανάγνωσης???
Άβαταρ μέλους
sonia90

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sonia90 » 13 Φεβ 2011, 13:20

Για την κάθε μελέτη θα πρέπει να γράψουμε και τους 4 τύπους που δίνει ο αγγελάτος στα παραδείγματα δελτίων ανάγνωσης???
Άβαταρ μέλους
sonia90

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό malavida » 13 Φεβ 2011, 17:55

Οχι,επιλεγεις οποιον τυπο θες εσυ εναν για καθε μελετη
Άβαταρ μέλους
malavida
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lena87 » 14 Φεβ 2011, 12:04

καλημέρα!ξέρει μήπως κάποιος που το παρακολουθεί τι περίπου θέματα θα βάλει??έχει πει κάοιο σοσ?? :thxx:
Άβαταρ μέλους
lena87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AnTen » 14 Φεβ 2011, 13:45

καλησπέρα!τις εργασίες πρέπει να τις παραδώσουμε τώρα και ας δώσουμε το μάθημα τον Σεπτέμβρη ή μπορούμε να τις δώσουμε και στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου πριν την εξέταση του μαθήματος;
Άβαταρ μέλους
AnTen

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό malavida » 14 Φεβ 2011, 14:05

Αν εχεις σκοπο να το δωσεις το Σεπτεμβρη τοτε να την παραδωσεις,μας το ειχε πει
Άβαταρ μέλους
malavida
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nemo 91 » 14 Φεβ 2011, 15:36

καλησπερα.μηπως μπορει να μου πει καποιος σε ποιο φυλλαδιο του e class αντιστοιχει το διαγραμμα με τα 8 μαθηματα και την ενοτητα Α που ειναι στην υλη :?: :?: :?: :?:
Άβαταρ μέλους
nemo 91

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nemo 91 » 14 Φεβ 2011, 16:43

εχω αγχωθει αφανταστα γιατι λογω δουλειας δεν ηξερα οτι η εργασια ειναι υποχρεωτικη..υπαρχει περιπτωση αν τη ξεκινησψ σημερα να προλαβω να την κανω :?: :?: :?: μπορει να μου πει καποιος που θα βρω οτι χρειαζεται για την εργασια και τι πρεπει να κανω γιατι δεν εχω παρακολουθησει κανενα μαθημα του και δεν ξερω τι να κανω :help: :help: :help: :help: :help:
Άβαταρ μέλους
nemo 91

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xouzouris1 » 14 Φεβ 2011, 18:12

Κι εγώ σήμερα θα την ξεκινήσω...Απλώς πρέπει να πας στο σπουδαστήριο του τομέα να βρεις τα κειμενάκια που θέλει για να κάνεις την περίληψη.Τα ζητάς και στα δίνουν,τα έχουν κάπου μαζεμένα!Επομένως θα πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον μέχρι αύριο,αν μπορέσεις να ανέβεις στην σχολή με την 24ωρη απεργία.......
Άβαταρ μέλους
xouzouris1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μ+Α » 14 Φεβ 2011, 18:23

παιδιά να ρωτησω κατι, οταν λεει να του στειλουμε τα δελτια μεσω του μειλ, τι εννοει?να παμε στο εκλας εκει που λεει εμειλ και να του τα στειλουμε εκει???ή εχει δωσει καποια συγκεκριμενη διευθυνση να του τα στειλουμε?? ευχαριστω πολυ
ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΝΑ ΦΥΓΩ!!!Μ+Α
Άβαταρ μέλους
Μ+Α

Ευχαριστώ: 4

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Α' Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης