filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Κ/ Γ ΦΝ06 Ν.Ε. ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ 18ου αι. Γ' ΕΞ. (ΚΛΑΣ/ ΓΛΩΣ)

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό linh** » 29 Ιαν 2013, 13:34

Συγγνώμη είναι δυνατόν να μου πεί κάποιος πόσες σελίδες ύλη έχουμε απο το εγχειρίδιο του Δημαρά?Δεν δικαιούμαι να το πάρω και θέλω πολύ να διαβάσω απο κεί αλλα θα μου το φέρουν αυριο το απόγευμα.Λέτε να προλάβω?Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί αν είναι διακόσιες σελίδες η ύλη θα χάσω τον χρόνο μου τσάμπα!!
Nobody can hurt me without my permission.

Gandhi
Άβαταρ μέλους
linh**

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Athina:-) » 29 Ιαν 2013, 15:32

εχουμε μονο τ πεντε αγγλοι στην ελλαδα!!
Άβαταρ μέλους
Athina:-)

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικο
Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bobos » 30 Ιαν 2013, 11:16

απ το δημαρα εχουμε κ τη χειρογραφη παραδοση? γιατι λεει στην υλη το πεντε αγγλοι στην ελλαδα ν διαβαστει κυριως ως προς την παραδοση και τη χρονολογια το ειδος κ αυτα.... ειναι μεσα και η χειρογραφη παραδοση λοιπον? γτ στο βιβλιο ειναι σαν ξεχωριστο κεφαλαιο και δν καταλαβαινω!
Άβαταρ μέλους
bobos

Σχολή/Τμήμα: φιλολογια(κλασικο)
Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Athina:-) » 31 Ιαν 2013, 10:14

οχι μονο το πεντε αγγλοι στην Ελλαδα εχουμε!!η παραδοση μαλλον περιλαμβανεται στο πρωτο κεφαλαιο του πεντε Αγγλοι στην Ελλαδα!!!
Άβαταρ μέλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bobos » 31 Ιαν 2013, 11:29

ααα ειναι το πρωτο κομματι? γτ δεν το εβρισκα κ ειπα μηπως εχουμε και τη χειρογραφη...ευτυχως λοιπν οχι γιατι δεν θα την αντεχα κι αυτη! ευχαριστω για την απαντηση.... και καλη επιτυχια για το σαββατο τωρα πια!
Άβαταρ μέλους
bobos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Athina:-) » 01 Φεβ 2013, 14:28

Τιποτα!!ευχαριστω και επισης καλη επιτυχια!! :)
Άβαταρ μέλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aldo » 13 Φεβ 2013, 16:09

Καλησπέρα!
Θα ήταν δυνατόν κάποιος συνάδελφος να μου πει την απάντηση του 1ου -και υποχρεωτικού!- θέματος που έπεσε στις εξετάσεις της 2ας Φεβρουαρίου; Ζητούσε "αναγνώριση" (τίτλος, συγγραφέας, λίγα λόγια σε δυο σειρές) του έργου και να πούμε το χαρακτηριστικό του έργου που το κάνει "σημαντικό".
Χωρίς να έχω διαβάσει το ανθολόγιο κειμένων, έγραψα σωστά ότι είναι από το Κατά Κλεάνθην και Αβροκόμην, τον συγγραφέα δε τον γνώριζα και έγραψα πολύ σύντομα τι ήξερα για το έργο, σωστά πράγματα κατά την ταπεινή κρίση μου!
Για το δε ιδιαίτερο χαρακτηριστικό του (ο Ξούριας μας είπε πως αν δεν το είχε, δεν θα ασχολούμασταν με αυτό στο μάθημα) έγραψα πως είναι η απλή ζωή στη φύση στα πρότυπα του διαφωτισμού (η επιστροφή στη φύση είναι μια από τις κυρίαρχες ιδέες του διαφωτισμού): το απόσπασμα έλεγε για τα ερωτικά παιχνίδια των βοσκοπούλων, ούτε για θρησκεία, πολιτική κλπ!
Είπε ακόμα πως για να περάσουμε πρέπει να το γράψουμε, άρα μάλλον έπιανε λίγο περισσότερο βαθμολογικά!
Έγραψα ακόμα και κάτι ελάχιστα από το ένα θέμα επιλογής και περίμενα να πάρω 5. Αντ΄ αυτού κόπηκα με 3...
Ρωτάω λοιπόν την απάντηση, μη κάνω λάθος και χάρηκα άδικα...
Τελευταία επεξεργασία από aldo και 13 Φεβ 2013, 23:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
aldo

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bobos » 13 Φεβ 2013, 21:54

συγγνωμη παμε καλα? εμενα το γραπτο μου ηταν σε ολα σωστο.αν οχι 10 για 9 ηταν πληρεις οι απαντησεις μου .. κ με περναει με τη βαση προφανως επειδη εχω ξεφυγει απ τσ σειρες π ηθελε...ενταξει αυτος δεν ειναι λογος ν σου ακυρωσει τα μισα κοψε 2 και 3 βαθμους οχι αυτο το πραγμα τωρα ...τοσο διαβασμα κ ειναι λες κ εγραψα τη μια ερωτηση δλδ... ν φανταστω οτι απ τη στιγμη που περναει η βαθμολογια δεν μπορεις ν πας ν του το πεις κ να αλλαξει κατι ετσι?
Άβαταρ μέλους
bobos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aldo » 13 Φεβ 2013, 23:40

Πες τα φίλε bobos!
Και για υπέρβαση ορίου σειρών 1 βαθμό συνολικά έπρεπε να σου κόψει το πολύ! Επειδή έχει κόλλημα με την έκταση των απαντήσεων, όπως κατάλαβα από τα λόγια του στο αμφιθέατρο! Εγώ αν ήμουν στη θέση του τίποτα δεν θα έκοβα, εξηγημένοι!
Φίλε πες μου όμως, σωστά απάντησα στο 1ο θέμα; Διάβασα λίγο, αλλά τύχη αγαθή με βοήθησε να πετύχω το κείμενο και θεωρώ πως γενικά έγραψα σωστά πράγματα...
Για τη βαθμολογία δύσκολο να αλλάξει κάτι, αλλά όταν βεβαιωθώ πως δεν έγραψα αηδίες, θα πάω στο γραφείο του να του μιλήσω!
Άβαταρ μέλους
aldo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 14 Φεβ 2013, 09:41

Πάντως, να σας ενημερώσω ότι γενικά υπάρχουν καθηγητές που αν δε γράψεις αυτό που σου λένε (δηλ. 10 σειρές, ή να κάνεις ωραία γράμματα, ή να μην έχεις ορθογραφικά) το χρησιμοποιούν ως αρνητικό στη βαθμολόγηση. Γι'αυτό όταν σας το λένε πριν την εξέταση, να λαμβάνετε σοβαρά υπόψιν σας γιατί το κάνουν, δε σας το λένε για να σας περιορίσουν.
Είναι άδικο, το ξέρω. Αλλά ισχύει. Εννοείται να πάτε να του μιλήσετε.
Σκέφτηκα αυτό να σας το πω, γιατί θα συναντήσετε κι άλλους έτσι λογικούς καθηγητές στην πορεία.
Spoiler:
ΣΑς το λέω εγώ που είμαι γριά εδώ μέσα :jaugh: :jaugh:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 29

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bobos » 14 Φεβ 2013, 11:12

ναι ενταξει το λενε κι αλλοι αλλα δεν σ κοβουν και το μισο γραπτο....εγω γενικα παντα γραφω παραπανω κ κανενας αλλος δν μ το χει κανει αυτο...οι περισσοτεροι το παιρνουν για θετικο..οσο για τς λογικους ναι το χω καταλαβει εκει μεσα απο λογικη κ επιεικια αλλο τπτ.. aldo, δεν ξερω αν ειχες αναφερει οτι προκειται για το εθιμο του κλυδονα κι οτι μ αυτο τελειωνει η εαρολογια και ξεκινα η ιστορια μετα...αυτο πιστευω ηταν το πιο σημαντικο αλλα ναι οδα περθγραφεις ειναι σωστα...στην ουσια δεν ξερω αν το ονοματισες αλλα απο σχολια εισαι μεσα στο κομματι ναι... θελω ν παω αλλα δεν ειμαι κ απο αθηνα κ ποτε θα τν βρω σιγα μν παω μονο γι αυτο πρωτον κ δευτερον αν ειναι τοσο αυστηρος κ απ τη στιγμη π μπηκε κ δεν αλλαζει απ οτι μ οτι μ λετε δεν αλλαζει..τι ν παω ν κανω αφου ξερω γτ μ το κανε...θα του πω το οτι το παρακανε κ οτι επρεπε ν κοψει αν ηθελε πολυ πιο λιγο κ τι θα κανει τπτ...ασε γτ εχω κ νευρα μ αυτο το θεμα κ μη μπει κ τπτ χειροτερο...κανονικα δεν πρεπει ν τς αφηνουμε σε τετοιες περπτωσεις αλλα απ τν αλλη δεν ιδρωνει κ το αυτι τους.
Άβαταρ μέλους
bobos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aldo » 14 Φεβ 2013, 14:59

Έγραψα 1-2 σειρές για τον κλύδωνα, όχι ως έθιμο, αλλά ως στοιχείο αγροτικής ζωής για να τονίσω το θέμα "επιστροφή στη φύση".
Είπα περισσότερα για τα άλλα. Σημασία όμως δεν έχει να έγραψα γενικά σωστά πράγματα, αλλά τα σωστά που ζήταγε... :cry:
Βλέπουμε...
Άβαταρ μέλους
aldo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Miss Eve » 14 Φεβ 2013, 15:32

Η απάντηση στο πρώτο θέμα ήταν -πέρα από το ότι επρόκειτο για την Εαρολογία του Κων/νου Μάνου κι ότι ήταν ποιμενικό, ειδυλλιακό ποίημα, γιατί ζήτησε και αυτό- ότι σε αυτό έχουμε μια πρώτη προσπάθεια καταγραφή της λαογραφικής ύλης και το εν λόγω απόσπασμα ήταν σημαντικό, γιατί εδώ με το έθιμο του κλήδονα φαίνεται αυτό ρητά...Ο Μάνος κάνει μια καταγραφή, αλλά ενσυνείδητα, γι'αυτό και δε θα μπορούσε να χαρακτηριστεί λαογραφική σπουδή, αλλά μια πρώτη προσπάθεια καταγραφής της λαογραφικής ύλης και αυτό καταδεικνύει λαογραφική ευαισθησία από μέρους του ποιητή...Αυτό ήθελε, εν ολίγοις...
Τα υπόλοιπα με τα ερωτικά χαρακτηριστικά, εκεί με τις παρθένες μπορούσες απλά να τα αναφέρεις, με δυο λόγια για να στοιχειοθετήσεις τον όρο "ειδυλλιακό" ποίημα...
"Everything that happens has a reason behind"
Άβαταρ μέλους
Miss Eve

Ευχαριστώ: 8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aldo » 14 Φεβ 2013, 16:02

Α οκ, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Μη γνωρίζοντας πολλά, θεώρησα πως το στοιχείο αφορούσε περισσότερο όλο το έργο, παρά το απόσπασμα!
Δικό μου το λάθος λοιπόν, πάμε παρακάτω...!
Άβαταρ μέλους
aldo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Miss Eve » 14 Φεβ 2013, 16:28

Μπερδεύτηκαν πολλοί και θεώρησαν ότι έπρεπε να γράψουν πολλά, αφού το ποίημα χωρούσε κι άλλη ανάλυση, αλλά επέμεινε συγκεκριμένα ότι θέλει σχολιασμό μόνο γι'αυτό το κομμάτι και να μιλήσουμε γι'αυτό το στοιχείο που υπάρχει εδώ και το κάνει χαρακτηριστικό..."Ένα στοιχείο είναι, γι'αυτό θέλω να πείτε", είπε χαρακτηριστικά.
Προσπαθείς ξανά την επόμενη φορά...Καλά αποτελέσματα στα υπόλοιπα :goodluck:
"Everything that happens has a reason behind"
Άβαταρ μέλους
Miss Eve

Ευχαριστώ: 8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aldo » 14 Φεβ 2013, 17:55

Να είσαι καλά! Επίσης καλά αποτελέσματα!!!
Άβαταρ μέλους
aldo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό linitta66 » 07 Αύγ 2013, 15:05

SOS!!!
Παιδιά, γεια σας! Είμαι επί πτυχίω και χρωστάω ένα μάθημα και ήθελα να δώσω αυτό. Όμως έχω περάσει τη λογοτεχνία 12ου-17ου. Δεν δικαιούμαι να το δώσω παρ' όλο που πέρασα το 2007 στη σχολή και είμαι πάνω στο μεταβατικό πρόγραμμα; Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει, γιατί έχω απελπιστεί! Πρέπει να δώσω ένα μάθημα το Σεπτέμβριο και δεν ξέρω ποιο!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Άβαταρ μέλους
linitta66

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alexander91 » 08 Αύγ 2013, 02:39

Θα κοιταξεις την αντιστοιχια με τους παλιους κωδικους...το ΚΦΝ06 αντιστοιχει στο παλαιο ΚΦΝ22!Αν λοιπον δεν το εχεις δωσει στο παρελθον μπορεις να το δωσεις τωρα με τη προυποθεση οτι το εχεις δηλωσει στο my studies :cool:
Spoiler:
Υ.Γ. η λογοτεχνια 12-17ου αι. δεν εχει καμια απολυτως σχεση με αυτο το μαθημα!
Ε κακομοίρη άνθρωπε, μπορείς να μετακινήσεις βουνά, να κάμεις θάματα, κι εσύ να βουλιάζεις στη κοπριά, στη τεμπελιά και στην απιστία! Θεό έχεις μέσα σου, Θεό κουβαλάς και δεν το ξέρεις - το μαθαίνεις μονάχα την ώρα που πεθαίνεις, μα 'ναι πολύ αργά.
    Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
alexander91

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό ΜΝΕΦ
Ευχαριστώ: 53

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό atlantis » 10 Σεπ 2013, 10:33

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τον τίτλο του βιβλίου που έχει διανεμηθεί για αυτό το μάθημα;
Άβαταρ μέλους
atlantis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Hippie025 » 15 Ιαν 2014, 19:11

Συγγνώμη αλλά επειδή είμαι επι πτυχίω και θέλω να δώσω αυτό το μάθημα στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου που θα γίνει τα Σαββατοκύριακα μπορεί να μου πεί κάποιος την ύλη?
Άβαταρ μέλους
Hippie025

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κατεύθυνση Κλασσικής Φιλολογίας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης