filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΚΦΑ05 ΑΡΧΑΊΚΗ ΕΠΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ Γ' ΕΞ. (ΚΛΑΣ)

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κ /Μ /Γ - ΦΑ05 ΑΡΧΑΊΚΗ ΕΠΙΚΗ ΠΟΙΗΣΗ Γ' ΕΞ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maria nefeli » 15 Οκτ 2012, 18:53

Παιδιά, πήγε κάποιος σήμερα στο μάθημα της Καρβούνη; Πώς είναι σαν καθηγήτρια; Και τι ακριβώς θα κάνει; Είμαι από μεγαλύτερο εξάμηνο και δεν εχω δυνατότητα να το παρακολουθήσω. Ευχαριστω πάρα πάρα πολύ!
Άβαταρ μέλους
maria nefeli

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό a:-)k » 15 Οκτ 2012, 21:32

Αχ ναι παιδια ας μας πει καποιος... Γτ δεν εχω αποφασισει ακομη αν θα την πάρω!! Κι εγω μεγαλύτερο έτος είμαι!!! :confused:
Άβαταρ μέλους
a:-)k

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sonia90 » 15 Οκτ 2012, 23:50

καλουλα φανηκε. καναμε μετρικη επεξεργασια σε λιγους στιχους απο την θεογονια του ησιοδου και γενικοτερα το μαθημα κινηθηκε κυριως γυρω απο το δακτυλικο εξαμετρο και δευτερευοντως απο μερικα εισαγωγικα. θα κανει ησιοδο κατα βαση.
Άβαταρ μέλους
sonia90

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό psofia » 16 Οκτ 2012, 07:06

Πρόταση: Εφόσον το μάθημα έχει πλέον διαφορετικές καθηγήτριες ανά κατεύθυνση, να δημιουργηθούν και αντίστοιχα διαφορετικά topics. Το ίδιο να συμβεί και στα υπόλοιπα μαθήματα που ισχύει κάτι τέτοιο (πχ. Αρχαϊκή Λυρική κτλ.)

Όποιος χρειάζεται βοήθεια για το κομμάτι της Κάρλα, εδώ θα είμαστε. :goodluck:
Hand-holding [noun, nt]: To help someone do something he/she can do on his/her own.
Άβαταρ μέλους
psofia
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Προδότρα της Φιλοσοφικής
Φύλο: Φουλ του άσου με ρηγάδες
Ευχαριστώ: 43

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maria nefeli » 16 Οκτ 2012, 07:29

sonia 90 ευχαριστώ πολύ! Χρειάζεται οπωσδήποτε παρακολούθηση ή τα βιβλία βοηθούν; Έπεσε την ίδια ώρα με τον Θουκυδίδη δυστυχώς... :confused:
Άβαταρ μέλους
maria nefeli

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sonia90 » 16 Οκτ 2012, 09:03

τι να σου πω.. δεν ξερω. δεν την ξαναειχα την καθηγητρια.. αυτο που μπορω να σου πω με σιγουρια ειναι το εξης : αν χθες δεν ειχα παει στο μαθημα, ακομα θα παλευα να καταλαβω το δακτυλικο εξαμετρο..
Άβαταρ μέλους
sonia90

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό giota.a » 16 Οκτ 2012, 14:30

sonia90 έγραψε:τι να σου πω.. δεν ξερω. δεν την ξαναειχα την καθηγητρια.. αυτο που μπορω να σου πω με σιγουρια ειναι το εξης : αν χθες δεν ειχα παει στο μαθημα, ακομα θα παλευα να καταλαβω το δακτυλικο εξαμετρο..

μήπως σου είναι εύκολο να ανεβάσεις τις σημειώσεις του πρώτου μαθήματος.. δυστυχώς ούτε εγώ κατάφερα να κατέβω κ δεν τα πάω κ πολύ καλά με το μέτρο..
Άβαταρ μέλους
giota.a

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sonia90 » 16 Οκτ 2012, 19:30

ναι αλλα πως γινεται αυτο??
Άβαταρ μέλους
sonia90

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Miss Eve » 16 Οκτ 2012, 19:35

Αυτό είναι αλήθεια, εξήγησε πολύ καλά το μέτρο και θεωρώ κι εγώ ότι πλέον έπιασα το γενικό νόημα...Μας έδειχνε σε διαφάνειες κάποια βασικά πράγματα, εξηγούσε και κάναμε και κάτι σαν άσκηση στο κείμενο. Υπάρχει πιθανότητα να τα ανεβάσει στο eclass αυτά με το μέτρο, όταν το ανοίξει. Σίγουρα εκεί θα βρούμε βιβλιογραφίες, κλπ. Μας προέτρεψε επίσης να κάνουμε μια μικρή εξάσκηση και μόνοι μας και να μην το αφήσουμε για τις εξετάσεις, γιατί είναι λογικό να το ξεχάσουμε. Πάντως, φάνηκε πολύ καλή και πρόθυμη να βοηθήσει, αφού στο διάλειμμα πήγαν αρκετοί για απορίες και τις έλυνε στο καθέναν ξεχωριστά. Όσο για τα έργα θα είναι η Θεογονία (είπε κάποια πράγματα εισαγωγικά και πολύ γενικά), Ἕργα καἰ ἡμέραι και τον ομηρικό ύμνο στην Αφροδίτη. Την επόμενη φορά θα μπούμε στο κείμενο, το οποίο θα είναι η Θεογονία.
Sonia90, πρέπει να στείλεις σε κάποιον συντονιστεί να τις ανεβάσει. Αλλιώς, ας σου δώσει η giota.a το mail της με πμ, να της το στείλεις εκεί.
"Everything that happens has a reason behind"
Άβαταρ μέλους
Miss Eve

Ευχαριστώ: 8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό giota.a » 16 Οκτ 2012, 19:55

Miss Eve έγραψε:Αυτό είναι αλήθεια, εξήγησε πολύ καλά το μέτρο και θεωρώ κι εγώ ότι πλέον έπιασα το γενικό νόημα...Μας έδειχνε σε διαφάνειες κάποια βασικά πράγματα, εξηγούσε και κάναμε και κάτι σαν άσκηση στο κείμενο. Υπάρχει πιθανότητα να τα ανεβάσει στο eclass αυτά με το μέτρο, όταν το ανοίξει. Σίγουρα εκεί θα βρούμε βιβλιογραφίες, κλπ. Μας προέτρεψε επίσης να κάνουμε μια μικρή εξάσκηση και μόνοι μας και να μην το αφήσουμε για τις εξετάσεις, γιατί είναι λογικό να το ξεχάσουμε. Πάντως, φάνηκε πολύ καλή και πρόθυμη να βοηθήσει, αφού στο διάλειμμα πήγαν αρκετοί για απορίες και τις έλυνε στο καθέναν ξεχωριστά. Όσο για τα έργα θα είναι η Θεογονία (είπε κάποια πράγματα εισαγωγικά και πολύ γενικά), Ἕργα καἰ ἡμέραι και τον ομηρικό ύμνο στην Αφροδίτη. Την επόμενη φορά θα μπούμε στο κείμενο, το οποίο θα είναι η Θεογονία.
Sonia90, πρέπει να στείλεις σε κάποιον συντονιστεί να τις ανεβάσει. Αλλιώς, ας σου δώσει η giota.a το mail της με πμ, να της το στείλεις εκεί.

έστειλα το mail μου! σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες! ελπίζω μ'αυτήν να έχω καλύτερη τύχη γιατί με την Κάρλα δν τα πήγα κ πολύ καλά! κ πάλι ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
giota.a

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sonia90 » 16 Οκτ 2012, 20:02

θα πρεπει να τις σκαναρω? γιατι δεν εχω εκτυπωτες και τετοια. παντως μπορω να τις δωσω και απο κοντα σ οποιον τις χρειαζεται. αλλα και παλι θα ελεγα οτι ισως δυσκολευτει καποιος απο τις σημειωσεις μου καθως ηταν αρκετα "πρακτικες". γενικα πιστευω οτι το μαθημα που εκανε, θα δυσκολεψει στην κατανοηση αυτους που δεν το παρακολουθησαν απο κοντα αν δεν γνωριζει απο ηρωικο εξαμετρο. εχει να κανει με την μετρικη επεξεργασια κειμενων σε δακτυλικο εξαμετρο,κατι το οποιο θελει κατανοηση αρχικα και εξασκηση επειτα. γ αυτο προτεινω σ οποιον θελει να το καταλαβει και το περασει, να παρακολουθει καλυτερα.. παρα ταυτα μπορω να δωσω τις σημειωσεις μου σ οποιον τις χρειαζεται στο επομενο μαθημα
Άβαταρ μέλους
sonia90

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Miss Eve » 17 Οκτ 2012, 06:35

Είτε να τις σκανάρεις είτε να τις βγάλεις φωτογραφία, να τις περάσεις στον υπολογιστή και να τις στείλεις. Θα το επιχειρούσα κι εγώ, αλλά έχω απ' αυτά τα παλαιολιθικά κινητά και δε νομίζω ότι θα φανεί τίποτα...Θέλει λίγη εξήγηση η αλήθεια είναι, αλλά για αρχή, μπορεί να βοηθήσει. Κι εγώ μπορώ να βοηθήσω με σημειώσεις, όποιος χρειαστεί.
"Everything that happens has a reason behind"
Άβαταρ μέλους
Miss Eve

Ευχαριστώ: 8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anima » 22 Οκτ 2012, 14:27

Την Τετάρτη 24/10 γίνεται:επανάληψη των εκλογών ανάδειξης των Εσωτερικών Μελών του Συμβουλίου Διοίκησης του ΕΚΠΑ. Άρα επανάληψη απεργίας.
Μπορεί κάποιος να ρωτήσει την κα Κάρλα αν ισχύει το μάθημα αναπλήρωσης αυτή την ημέρα,να μην ανεβαίνουμε αδίκως;
Άβαταρ μέλους
anima

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό-Κλασικό
Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dark fairy » 23 Οκτ 2012, 20:47

anima, οι ΜΝΕΦίτες δεν κάνουμε με την Καρβούνη??
“Της ήταν έτσι γραφτό, θα 'λεγες, όλους τους πόθους της τους βαθιούς και σπάνιους, να τους γεύεται πραγματοποιημένους κάποιαν ώραν πού, θες από την ατέρμονη απαντοχή, θες από κακοτυχιά, κάθε ζωντανός παλμός τους είχε σταματήσει και κάθε θέλγητρο τους νεκρωθεί.”

― Άγγελος Τερζάκης
Άβαταρ μέλους
Dark fairy
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 47

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό olga94 » 23 Οκτ 2012, 21:07

Το μνεφ την Καρβουνη εχει,η Καρλα ειναι στο κλασικο
It doesn't matter how slowly you go as long as you don't stop...
Wherever you go, go with all your heart...Confucious

La vie ne vaut d'être vécue sans amour..
Άβαταρ μέλους
olga94

Ευχαριστώ: 31

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό katerina828 » 27 Οκτ 2012, 14:24

Καλησπέρα παιδιά! Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι έκανε η κ.Κάρλα στο μάθημα της αναπλήρωσης 24/10; Παρακολούθησα το πρώτο μάθημα αλλά δεν είχα τη δυνατότητα την τετάρτη γιατί εργάζομαι. Επίσης το επόμενο μάθημα θα είναι στις 5 Νοεμβρίου;
Άβαταρ μέλους
katerina828

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anima » 03 Νοέμ 2012, 07:24

Βγήκε ανακοίνωση για μάθημα της κ.Κάρλα Τετάρτη 7/11 δηλ.εν μέσω χαλασμού απεργιών και όταν μάλιστα διαδίδεται πως τη συγκεκρ. ημέρα η σχολή θα είναι κλειστή. Απελπίστηκα... :cry:
Τελευταία επεξεργασία από anima και 03 Νοέμ 2012, 07:43, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
anima

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό katerina828 » 03 Νοέμ 2012, 20:54

anima, γνωρίζεις αν τη δευτέρα 5/11 θα γίνει κανονικά το μάθημα με την κ.Κάρλα; Έχω μπερδευτεί λίγο γιατί έλειπα στο δεύτερο μάθημα και δεν ξέρω αν είπε κάτι. Η ανακοίνωση για τις 7 αφορά την αναπλήρωση του δεύτερου μαθήματος;
Άβαταρ μέλους
katerina828

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anima » 03 Νοέμ 2012, 21:42

" Η ανακοίνωση είναι η εξής:"ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ ΘΑ ΔΙΕΞΑΧΘΕΙ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 7/11 ΣΤΙΣ 15.00-18.00 ΣΤΟ ΑΜΦ. 316." Συνεπώς δεν θα γίνει την Δευτέρα 5/11,αλλά την Τετάρτη 7/11.
Άβαταρ μέλους
anima

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό katerina828 » 04 Νοέμ 2012, 01:12

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ anima, να είσαι καλά!
Άβαταρ μέλους
katerina828

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κατεύθυνση Κλασσικής Φιλολογίας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης