filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Διαδικασία για πτυχίο

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Το... τιμημένο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό efthymis89 » 25 Αύγ 2011, 03:31

Συγχαρητηρια!!!! :goodjob: :goodjob:
Άβαταρ μέλους
efthymis89

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικο
Ευχαριστώ: 0

Re: Διαδικασία για πτυχίο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lenio » 20 Νοέμ 2011, 15:52

Γεια σας παίδες!
Την Τετάρτη ορκίζομαι αλλά δεν γνωρίζω μια μικρή λεπτομέρεια....πόσους έχουμε δικαίωμα να καλέσουμε; Υπάρχει κάποιος περιορισμός;
All grown-ups were once children... but only few of them remember it — Antoine de Saint-Exupéry
Άβαταρ μέλους
Lenio

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 20 Νοέμ 2011, 22:43

συγχαρητηρια! οχι δεν υπαρχει !
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 21 Νοέμ 2011, 14:11

Ο μόνος περιορισμός είναι η χωρητικότητα της αίθουσας... Χωράνε αρκετοί βέβαια, αλλά καλή θέα προς τον χώρο όπου βρίσκονται οι πτυχιούχοι δεν έχουν όλοι.
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lenio » 21 Νοέμ 2011, 14:26

Κατάλαβα. Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες :up: Έχω κι εγώ το κοινό μου, πώς να το κάνουμε! :jaugh: (αστειεύομαι φυσικά!) Πάντως η αλήθεια είναι πως θα ήθελα να καλέσω 4 άτομα στο σύνολο αλλά σημασία έχει να δουν και τίποτα. Το πολύ πολύ να τους βάλω μέσα νωρίς.. :tease:
All grown-ups were once children... but only few of them remember it — Antoine de Saint-Exupéry
Άβαταρ μέλους
Lenio

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 21 Νοέμ 2011, 14:30

Δεν είναι βέβαιο ότι θα μπορείς να τους βάλεις μέσα νωρίς γιατί συνήθως την ίδια μέρα δεν ορκίζεσαι μόνο εσύ, αλλά πάρα πολλοί που για να είναι δυνατή η ορκομωσία χωρίζονται σε γκρουπάκια. Π.χ. οι πρώτοι 30 ορκίζονται στις 10:00, οι επόμενοι 30 στις 10:45 και ούτω καθεξής. Αν είσαι στο πρώτο γκρουπ π.χ. έχει νόημα να τους πεις ελάτε από τις 9:30 να πιάσετε θέσεις. Αν είσαι στο δεύτερο όμως δεν έχει νόημα, γιατί για να μπουν οι φίλοι/συγγενείς τους, θα πρέπει πρώτα να λήξει η πρώτη τελετή και να αδειάσει η αίθουσα από τους φίλους/συγγενείς του πρώτου γκρουπ, με λίγα λόγια γίνεται λίγο μπούγιο γιατί μπαίνουν μέσα όλοι ταυτόχρονα, οπότε είτε μισή ώρα νωρίτερα να έχουν πάει οι δικοί σου είτε τελευταία στιγμή θα είναι το ίδιο... :(
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lenio » 21 Νοέμ 2011, 14:36

Ναι, βέβαια. Είναι κι αυτό. Κοίτα, όταν είχε βγάλει την ανακοίνωση η γραμματεία, είδα ότι με βάλανε στο πρώτο γκρουπάκι, άρα μάλλον αυτό είναι καλό για μένα. Μπορώ να πάω πιο νωρίς. Το θέμα είναι μην έχει ορκωμοσία κάποιο άλλο τμήμα πιο πριν. Τέλος πάντων, δεν θα στενοχωρηθώ και γι'αυτό :lola: Ευχαριστώ πολύ Αλέξη! Είσαι και καλεσμένος! :up:
Άβαταρ μέλους
Lenio

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 06 Δεκ 2011, 18:55

Να ρωτήσω και γω κάτι;;; :tease:

Βγήκαν οι ημερομηνίες για την αίτηση ορκωμοσίας. :tease:
Ξέρετε αν όταν πας για την αίτηση ορκωμοσίας σου καταστρέφουν την φοιτητική σου ταυτότητα;; :?:
Έχω δανειστεί κάποια βιβλία από τη βιβλιοθήκη και ήθελα να δανειστώ και κάποια ακόμα για το μάθημα που παρακολουθώ. Δεν μπορώ να τα βγάζω όλα φωτοτυπίες. Έχω καταντήσει πιο πολλά λεφτά να δίνω για φωτοτυπίες παρά για προσωπικά μου έξοδα. :funny:
Και επίσης ήθελα να ρωτήσω εάν όταν θα κάνω την αίτηση θα πρέπει να επιστρέψω και το πάσο μου. :?: Όχι, τίποτ' άλλο αλλά την 1/12 έβγαλα καινούρια κάρτα λεωφορείου και έαν μου πάρουν το πάσο, θα πρέπει να βγάλω άλλη (και πιο ακριβή) για τον ίδιο μήνα. :confused:

Ευχαριστώ! :tease:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 06 Δεκ 2011, 19:04

maritsa έγραψε:Ξέρετε αν όταν πας για την αίτηση ορκωμοσίας σου καταστρέφουν την φοιτητική σου ταυτότητα;; :?:
Έχω δανειστεί κάποια βιβλία από τη βιβλιοθήκη και ήθελα να δανειστώ και κάποια ακόμα για το μάθημα που παρακολουθώ. Δεν μπορώ να τα βγάζω όλα φωτοτυπίες. Έχω καταντήσει πΤιο πολλά λεφτά να δίνω για φωτοτυπίες παρά για προσωπικά μου έξοδα. :funny:
Και επίσης ήθελα να ρωτήσω εάν όταν θα κάνω την αίτηση θα πρέπει να επιστρέψω και το πάσο μου. :?: Όχι, τίποτ' άλλο αλλά την 1/12 έβγαλα καινούρια κάρτα λεωφορείου και έαν μου πάρουν το πάσο, θα πρέπει να βγάλω άλλη (και πιο ακριβή) για τον ίδιο μήνα. :confused:

Την φοιτητική ταυτότητα σου την καταστρέφουν (σκίζουν στα δυο και αφαιρούν το barcode) στην βιβλιοθήκη, έτσι είναι ούτως ή άλλως αδύνατο να δανειστείς βιβλία, ακόμα και αν τυχόν είχες και δεύτερο τρίπτυχο (έχοντας βγάλει νέο με δήλωση απώλειας του παλιού). Στο εξής δηλαδή μόνο ό,τι διαβάζεις επί τόπου, βγάζεις φωτοτυπίες, ή δανείζεσαι με την χρήση τριπτύχου κάποιου εν ενεργεία γνωστού σου φοιτητή/τριας.

Για το πάσο δεν ξέρω τι γίνεται. Εγώ δεν είχα πάσο έτσι ή αλλιώς γιατί είχα περάσει το χρονοόριο φοίτησης (6+).
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 06 Δεκ 2011, 19:10

Αλέξης-en99 έγραψε:
maritsa έγραψε:Ξέρετε αν όταν πας για την αίτηση ορκωμοσίας σου καταστρέφουν την φοιτητική σου ταυτότητα;; :?:
Έχω δανειστεί κάποια βιβλία από τη βιβλιοθήκη και ήθελα να δανειστώ και κάποια ακόμα για το μάθημα που παρακολουθώ. Δεν μπορώ να τα βγάζω όλα φωτοτυπίες. Έχω καταντήσει πΤιο πολλά λεφτά να δίνω για φωτοτυπίες παρά για προσωπικά μου έξοδα. :funny:

Την φοιτητική ταυτότητα σου την καταστρέφουν (σκίζουν στα δυο και αφαιρούν το barcode) στην βιβλιοθήκη, έτσι είναι ούτως ή άλλως αδύνατο να δανειστείς βιβλία, ακόμα και αν τυχόν είχες και δεύτερο τρίπτυχο (έχοντας βγάλει νέο με δήλωση απώλειας του παλιού). Στο εξής δηλαδή μόνο ό,τι διαβάζεις επί τόπου, βγάζεις φωτοτυπίες, ή δανείζεσαι με την χρήση τριπτύχου κάποιου εν ενεργεία γνωστού σου φοιτητή/τριας.

Για το πάσο δεν ξέρω τι γίνεται. Εγώ δεν είχα πάσο έτσι ή αλλιώς γιατί είχα περάσει το χρονοόριο φοίτησης (6+).

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! :thxx:
Άρα θα πρέπει να βιαστώ και να πάω το συντομότερο δυνατόν να δανειστώ το βιβλίο που θέλω. :confused:
Τι να κάνουμε;; Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα! :peace: :tease:
1 βήμα πριν την αποξένωση από τη σχολή! :cry: :cry:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nathiiii19 » 06 Δεκ 2011, 21:45

Off topic:
ποσο γουσταρω αυτη την αποξενωσηηη :woohoo: :woohoo: :woohoo:
Spoiler:
sakuJo έγραψε: εισαι σκουληκαντερα;

seveN έγραψε:εισαι μαγκας/μαγκισσα? :smoke:

sakuJo έγραψε:ειμαι και πολυ μαγκας...ισως να φταιει το μουστακι :lola:

Spoiler:
sakuJo έγραψε:ΝΑΤΙ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΜΩΡΗ :peace:

Spoiler:
sakuJo έγραψε:σας χαιρετω και γω γιατι κοντευω να τον παρω στ'ορθιο :sleep:

http://25.media.tumblr.com/tumblr_mag15 ... o1_500.gif
Άβαταρ μέλους
Nathiiii19

Ευχαριστώ: 67

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 06 Δεκ 2011, 22:07

Nathiiii19 έγραψε:Off topic:
ποσο γουσταρω αυτη την αποξενωσηηη :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Περί ορέξεως...κολοκυθόπιτα! :peace: :peace:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nathiiii19 » 06 Δεκ 2011, 22:09

γιαμμμιιιιι :lola:
Spoiler:
sakuJo έγραψε: εισαι σκουληκαντερα;

seveN έγραψε:εισαι μαγκας/μαγκισσα? :smoke:

sakuJo έγραψε:ειμαι και πολυ μαγκας...ισως να φταιει το μουστακι :lola:

Spoiler:
sakuJo έγραψε:ΝΑΤΙ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΜΩΡΗ :peace:

Spoiler:
sakuJo έγραψε:σας χαιρετω και γω γιατι κοντευω να τον παρω στ'ορθιο :sleep:

http://25.media.tumblr.com/tumblr_mag15 ... o1_500.gif
Άβαταρ μέλους
Nathiiii19

Ευχαριστώ: 67

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 06 Δεκ 2011, 23:34

το τριπτυχο και το πασο στα ζητουν τη μερα της καθομολογησης(αρα οχι ακομα), οποτε μην ανησυχεις για την καρτα των ΜΜΜ :cool:
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 07 Δεκ 2011, 00:11

Katerina_1988 έγραψε:το τριπτυχο και το πασο στα ζητουν τη μερα της καθομολογησης(αρα οχι ακομα), οποτε μην ανησυχεις για την καρτα των ΜΜΜ :cool:

Για το πάσο έχεις δίκιο Κατερινιώ μου, αλλά για την φοιτητική ταυτότητα νομίζω πως έχει δίκιο ο Αλέξης. :confused:
Θυμήθηκα ότι τον περασμένο Ιούλιο είχα πετύχει στη σχολή μία πρώην συμφοιτήτρια μου η οποία είχε πάει εκεί για να κάνει αίτηση ορκωμοσίας και μου είπε πως θα περνούσε και από την βιβλιοθήκη για να δώσει το τρίπτυχό της στους βιβλιοθηκονόμους οι οποίοι κάτι θα το έκαναν? θα του έκαναν?.
Επομένως, λίγα τα ψωμιά της φοιτητικής μου ταυτότητας! :funny: :funny:

Πάει... :sadbye: :sadbye:

Spoiler:
Το ξέρω πως όσοι βλέπετε αυτά που γράφω θέλετε να με χαστουκίσετε αλλά δεν ξέρω...μ' έχει πιάσει μια επιφοιτητική κατάθλιψη, κάτι σαν την επιλόχεια κατάθλιψη :funny: . Από τη μία χαίρομαι που τελείωσα, αλλά από την άλλη... :confused:
Έχει αρχίσει και μου λείπει ήδη η σχολή :cry: , παρ' όλο που πηγαίνω μια φορά την εβδομάδα. :tease:
Σε καμία περίπτωση δεν είχα νιώσει έτσι όταν τελείωσα το γυμνάσιο ή το λύκειο, αλλά τώρα τα πράγματα είναι λιγάκι διαφορετικά. :confused:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό para4 » 07 Δεκ 2011, 07:37

Μαριτσακι, τελιεωσες ηδη ή εισαι στο τελευταιο μαθημα? Εχω μπερδευτει!

ΥΓ: Αυτο το νοσταλγικο συναισθημα θα σου ερχεται ολο και περισσοτερο τα επομενα 2-3 χρονια μεχρι να το παρεις τελειως αποφαση :sadbye:
To be a rock and not to roll
Άβαταρ μέλους
para4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 07 Δεκ 2011, 14:29

para4 έγραψε:Μαριτσακι, τελιεωσες ηδη ή εισαι στο τελευταιο μαθημα? Εχω μπερδευτει!

Ναι, τελείωσα και ορκίζομαι τον Φλεβάρη. :tease: :tease:
Απλά έχεις μπερδευτεί επειδή είπα πιο πάνω πως παρακολουθώ ένα μάθημα. :lola:
Παρακολουθώ το μάθημα της Φωνητικής με την κ. Αντωνοπούλου.
Τώρα το γιατί το παρακολουθώ είναι μεγάλη ιστορία. :funny: :funny:

para4 έγραψε:ΥΓ: Αυτο το νοσταλγικο συναισθημα θα σου ερχεται ολο και περισσοτερο τα επομενα 2-3 χρονια μεχρι να το παρεις τελειως αποφαση :sadbye:

Λέγε μου τέτοια να χαίρομαι! :sadbye: :funny:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 07 Δεκ 2011, 22:12

maritsa έγραψε:
Katerina_1988 έγραψε:το τριπτυχο και το πασο στα ζητουν τη μερα της καθομολογησης(αρα οχι ακομα), οποτε μην ανησυχεις για την καρτα των ΜΜΜ :cool:

Για το πάσο έχεις δίκιο Κατερινιώ μου, αλλά για την φοιτητική ταυτότητα νομίζω πως έχει δίκιο ο Αλέξης. :confused:
Θυμήθηκα ότι τον περασμένο Ιούλιο είχα πετύχει στη σχολή μία πρώην συμφοιτήτρια μου η οποία είχε πάει εκεί για να κάνει αίτηση ορκωμοσίας και μου είπε πως θα περνούσε και από την βιβλιοθήκη για να δώσει το τρίπτυχό της στους βιβλιοθηκονόμους οι οποίοι κάτι θα το έκαναν? θα του έκαναν?.
Επομένως, λίγα τα ψωμιά της φοιτητικής μου ταυτότητας! :funny: :funny:

Πάει... :sadbye: :sadbye:

Spoiler:
Το ξέρω πως όσοι βλέπετε αυτά που γράφω θέλετε να με χαστουκίσετε αλλά δεν ξέρω...μ' έχει πιάσει μια επιφοιτητική κατάθλιψη, κάτι σαν την επιλόχεια κατάθλιψη :funny: . Από τη μία χαίρομαι που τελείωσα, αλλά από την άλλη... :confused:
Έχει αρχίσει και μου λείπει ήδη η σχολή :cry: , παρ' όλο που πηγαίνω μια φορά την εβδομάδα. :tease:
Σε καμία περίπτωση δεν είχα νιώσει έτσι όταν τελείωσα το γυμνάσιο ή το λύκειο, αλλά τώρα τα πράγματα είναι λιγάκι διαφορετικά. :confused:

τι να πω... απ οτι φαινεται στην δικη μου περιπτωση εκαναν κατι διαφορετικο :funny:
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 31 Ιαν 2012, 16:32

Για πείτε αλεύρι! :tease:
Το πτυχίο σας γυρεύει! :harhar: :clapping:
Και μένα επίσης! :oops:

:arrow: Ανακοίνωση ορκωμοσίας γι' αυτούς που τελείωσαν τον Νοέμβριο του 2011 :up:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 12 Φεβ 2012, 13:17

Να ρωτήσω κάτι;;

Εάν κάποιος δε μπορέσει να πάει στην ορκωμοσία του και να παραλάβει το πτυχίο του, τι γίνεται;;
Μπορεί να το πάρει το αμέσως επόμενο διάστημα από τη σχολή ή θα πρέπει να περιμένει την επόμενη ορκωμοσία που θα γίνει;;
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης