filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Αρχαία Ελληνική Φιλολογία III : Θουκυδίδης - ΦΑ 27

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε και να ρωτάτε σχετικά με παλαιά θέματα του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό may queen » 02 Σεπ 2018, 19:33

maritime archaeology έγραψε:Δόθηκε το κείμενο:
[1.76.2] οὕτως οὐδ᾽ ἡμεῖς θαυμαστὸν οὐδὲν πεποιήκαμεν οὐδ᾽ ἀπὸ τοῦ ἀνθρωπείου τρόπου, εἰ ἀρχήν τε διδομένην ἐδεξάμεθα καὶ ταύτην μὴ ἀνεῖμεν ὑπὸ ‹τριῶν› τῶν μεγίστων νικηθέντες, τιμῆς καὶ δέους καὶ ὠφελίας, οὐδ᾽ αὖ πρῶτοι τοῦ τοιούτου ὑπάρξαντες, ἀλλ᾽ αἰεὶ καθεστῶτος τὸν ἥσσω ὑπὸ τοῦ δυνατωτέρου κατείργεσθαι, ἄξιοί τε ἅμα νομίζοντες εἶναι καὶ ὑμῖν δοκοῦντες μέχρι οὗ τὰ ξυμφέροντα λογιζόμενοι τῷ δικαίῳ λόγῳ νῦν χρῆσθε, ὃν οὐδείς πω παρατυχὸν ἰσχύι τι κτήσασθαι προθεὶς τοῦ μὴ πλέον ἔχειν ἀπετράπετο. 
[1.76.2] Έτσι κι εμείς δεν εκάναμε τίποτε το παράδοξο ή αντίθετο προς την φύση των ανθρωπίνων πραγμάτων, όταν δεχτήκαμε την ηγεμονία που μας προσφερόταν και όταν, τώρα, αρνιόμαστε να την εγκαταλείψομε, κινούμενοι από ισχυρά ελατήρια, την δόξα, τον φόβο και το όφελος. Δεν είμαστε άλλωστε οι πρώτοι που εφαρμόσαμε τέτοια πολιτική. Από πάντα υπάρχει η αρχή ότι ο αδύνατος υπακούει στην θέληση του δυνατού κι εμείς έχομε την πεποίθηση πως το αξίζομε. Και σεις, άλλωστε, δέχεστε την αρχή αυτή έως την στιγμή κατά την οποία, ενώ στην πραγματικότητα επιδιώκετε το συμφέρον σας, επικαλείστε αρχές δικαιοσύνης που δεν εμπόδισαν ποτέ κανέναν ν᾽ αποκτήσει με την βία μεγαλύτερα πλεονεκτήματα. (την μετάφραση την παραθέτω ενδεικτικά, ΔΕΝ ΔΟΘΗΚΕ, ΟΥΤΕ ΖΗΤΗΘΗΚΕ, επειδή τη βρήκα στο Διαδίκτυο, μαζί με το πρωτότυπο)

1. Ζητήθηκε ποιος μιλάει, πότε, γιατί (περίπου έτσι, δεν θυμάμαι τη διατύπωση ακριβώς, έδινε μόνο 2 γραμμές χώρο για να απαντήσουμε)
Μιλούσε Αθηναίος πρέσβης στη Σπάρτη, παραμονές του Πελοποννησιακού πολέμου, απαντώντας στην κατηγορία ότι οι Αθηναίοι δεν φέρονται δίκαια στους συμμάχους τους.

2. Ζητήθηκε να μεταφραστούν ΜΟΝΟ τα τρία ακόλουθα τμήματα του δοθέντος κειμένου:
• και ταύτην μη ἀνεῖμεν
• οὐδ᾽ αὖ πρῶτοι τοῦ τοιούτου ὑπάρξαντες
• τὰ ξυμφέροντα λογιζόμενοι τῷ δικαίῳ λόγῳ νῦν χρῆσθε,

• και όταν, τώρα, αρνιόμαστε να την εγκαταλείψομε
• Δεν είμαστε άλλωστε οι πρώτοι που εφαρμόσαμε τέτοια πολιτική
• ενώ στην πραγματικότητα επιδιώκετε το συμφέρον σας, επικαλείστε αρχές δικαιοσύνης

3. Ζητήθηκε να αναδειχθεί το βασικό επιχείρημα του ομιλητή, στηρίζοντας την απάντηση και στο σχολιασμό του "υπο των τριων μεγιστων". Επίσης, να αναφερθεί σε ποιαν άλλη περίπτωση χρησιμοποιηθηκε αυτό το επιχείρημα (εννοούσε τα Μηλιακα). [και εδώ η διατύπωση στο περίπου, επίσης ο χώρος που έδινε για την ανάπτυξη ήταν καμιά 15αρια γραμμές]

ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

4ο ΘΕΜΑ (επιλογή ενός εκ των δύο):
Να δοθεί απάντηση με ένα μικρό δοκίμιο 15-21 γραμμών:
4Α) Δημηγοριες Κλεωνα και Διοδοτου: ποια τα κυρια επιχειρηματα, που διαφοροποιουνται και που ταυτιζονται. (πάλι στο περίπου η διατύπωση).
4Β) Οι πολιτικες θεσεις του Θουκυδίδη; Η απάντηση να στηριχθεί στην γνώμη του για τον Περικλή, για τον Νικια και για τα γεγονότα του 411 π.Χ. (όπως το θυμάμαι)

Καλά αποτελέσματα!

Καλησπέρα, να ρωτήσω, τι ακριβώς σημαίνει "υπό των τριών μεγίστων";;

Επίσης, μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχουν φετινές σημειώσεις του κ. Βερτουδάκη;; :help:
Άβαταρ μέλους
may queen

Ευχαριστώ: 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Bororo » 02 Σεπ 2018, 22:21

Σημαίνει "Υπό τα τρία μέγιστα πράγματα", τα οποία παραθέτει στην συνέχεια και είναι στην ουσία οι λόγοι που δικαιολογούν την αυστηρή πολιτική των Αθηναίων προς τους συμμάχους.
Σημειώσεις φετινες νομίζω υπάρχουν σε ένα γκρουπ στο φβ αλλά δεν είμαι σίγουρος..
Άβαταρ μέλους
Bororo

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό may queen » 10 Σεπ 2018, 16:17

Ευχαριστώ! Ναι, άκουσα και αλλού για σημειώσεις στην ομάδα istoriko-arxaiologiko (ιστορικό-αρχαιολογικό), αλλά, αν και έχω κάνει αίτημα, δεν έχει γίνει δεκτό...
Γενικά, περνιέται εύκολα ο Βερτουδάκης :?:
Τελευταία επεξεργασία από may queen και 10 Σεπ 2018, 16:20, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
may queen

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maritime archaeology » 10 Σεπ 2018, 18:03

may queen έγραψε:Καλησπέρα, να ρωτήσω, τι ακριβώς σημαίνει "υπό των τριών μεγίστων";;

Επίσης, μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχουν φετινές σημειώσεις του κ. Βερτουδάκη;; :help:

Καλησπέρα και από μένα!
Συγγνώμη, αλλά λόγω πένθους είχα μέρες να μπω και δεν είδα την ανάρτησή σου.

Τον Θουκυδίδη με Βερτουδάκη τον πέρασα με 10 το Φλεβάρη που μας πέρασε χωρίς καθόλου σημειώσεις και χωρίς καθόλου παρακολούθηση, αφού εργαζόμουν.
Θα ήθελα να τον παρακολουθήσω, τόσο γιατί ανέκαθεν μου άρεσε ο Θουκυδίδης, όσο και γιατί από το λίγο που τον είδα στις εξετάσεις μου φάνηκε πολύ καλός καθηγητής. Αφού φαντάσου, σκεφτόμουν να πάρω επιλεγόμενο Σοφοκλή, επιπλέον, μόνο και μόνο γι' αυτόν και για τον Οιδίποδα, που επίσης μου άρεσε πάντα.
Θα δούμε...

Το διάβασμά μου στο Θουκυδίδη βασίστηκε αποκλειστικά στο βιβλίο του Παπαθωμά.
Ογκώδες, αλλά αν ξέρεις να το χρησιμοποιήσεις, κατ' εμέ δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο.
Φαντάσου, είχα δανειστεί και τον Σκουτερόπουλο για τη μετάφραση από κάποιον φίλο, αλλά ούτε που χρειάστηκε να τον ανοίξω, με κάλυψε ο Παπαθωμάς.

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα... :peace:
"Όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά..." ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ
Άβαταρ μέλους
maritime archaeology
Συντονίστρια Ξενόγλωσσων Τμημάτων

Σχολή/Τμήμα: (ΙΣΤΟΡΙΚΟ-)ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!
Φύλο: ΜΑΓΙΚΟ
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό may queen » 11 Σεπ 2018, 15:43

maritime archaeology έγραψε:
may queen έγραψε:Καλησπέρα, να ρωτήσω, τι ακριβώς σημαίνει "υπό των τριών μεγίστων";;

Καλησπέρα και από μένα!
Συγγνώμη, αλλά λόγω πένθους είχα μέρες να μπω και δεν είδα την ανάρτησή σου.

Τον Θουκυδίδη με Βερτουδάκη τον πέρασα με 10 το Φλεβάρη που μας πέρασε χωρίς καθόλου σημειώσεις και χωρίς καθόλου παρακολούθηση, αφού εργαζόμουν.
Θα ήθελα να τον παρακολουθήσω, τόσο γιατί ανέκαθεν μου άρεσε ο Θουκυδίδης, όσο και γιατί από το λίγο που τον είδα στις εξετάσεις μου φάνηκε πολύ καλός καθηγητής. Αφού φαντάσου, σκεφτόμουν να πάρω επιλεγόμενο Σοφοκλή, επιπλέον, μόνο και μόνο γι' αυτόν και για τον Οιδίποδα, που επίσης μου άρεσε πάντα.
Θα δούμε...

Το διάβασμά μου στο Θουκυδίδη βασίστηκε αποκλειστικά στο βιβλίο του Παπαθωμά.
Ογκώδες, αλλά αν ξέρεις να το χρησιμοποιήσεις, κατ' εμέ δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο.
Φαντάσου, είχα δανειστεί και τον Σκουτερόπουλο για τη μετάφραση από κάποιον φίλο, αλλά ούτε που χρειάστηκε να τον ανοίξω, με κάλυψε ο Παπαθωμάς.

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα... :peace:

Λυπάμαι... :huglove: Και, ναι, ευχαριστώ για την απάντηση!! :big:
Τελευταία επεξεργασία από may queen και 11 Σεπ 2018, 15:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
may queen

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maritime archaeology » 11 Σεπ 2018, 22:41

may queen έγραψε:Λυπάμαι... :huglove: Και, ναι, ευχαριστώ για την απάντηση!! :big:

Υπερβάλλεις με τις ευχαριστίες νομίζω... :peace:

Η φιλοσοφία του forum είναι η αλληλοβοήθεια και νομίζω ότι αυτό είναι που το κάνει ακόμα χρήσιμο,
ειδικά στην εποχή του fb και των λοιπών κλειστών ομάδων με στοιχεία ελιτισμού, που πάντα με έβρισκαν αντίθετη,
εξ ου και μέχρι σήμερα δεν έχω fb εκ πεποιθήσεως...

Όλοι όσοι πέρασαν και θα περάσουν από δω, με κάποιον τρόπο βοήθησαν και βοηθήθηκαν.
Ειδικά όποιος έχει ωφεληθεί και έχει κάτι να προσφέρει, ώστε να ωφεληθούν και οι επόμενοι, δε βλέπω το λόγο γιατί να μην το κάνει.

Ευχαριστώ για τα συλλυπητήρια.
Νομίζω δεν θα συνέλθω ποτέ... :sadbye: Η πρώτη μου αντίδραση ήταν να τα παρατήσω όλα, ακόμα και τη Σχολή, :cry:
αλλά τελικά νομίζω δεν πως θα το ήθελε...
Άβαταρ μέλους
maritime archaeology

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό _Δανάη_ » 12 Σεπ 2018, 09:41

may queen έγραψε:Λυπάμαι... :huglove: Και, ναι, ευχαριστώ για την απάντηση!! :big:

Η φιλοσοφία του forum είναι η αλληλοβοήθεια και νομίζω ότι αυτό είναι που το κάνει ακόμα χρήσιμο,
ειδικά στην εποχή του fb και των λοιπών κλειστών ομάδων με στοιχεία ελιτισμού, που πάντα με έβρισκαν αντίθετη,

Όλοι όσοι πέρασαν και θα περάσουν από δω, με κάποιον τρόπο βοήθησαν και βοηθήθηκαν.
Ειδικά όποιος έχει ωφεληθεί και έχει κάτι να προσφέρει, ώστε να ωφεληθούν και οι επόμενοι, δε βλέπω το λόγο γιατί να μην το κάνει.

Νομίζω δεν θα συνέλθω ποτέ... :sadbye: Η πρώτη μου αντίδραση ήταν να τα παρατήσω όλα, ακόμα και τη Σχολή, :cry:

Ευχαριστούμε πραγματικά πολύ !:)

maritime archaeology, μπορείς, να δεις τα ηλεκτρονικά σου μηνύματα ;

Συληπητηρία ! Σε καμία περίπτωση να μην τα παρατήσεις. Η ζωή τρέχει και με την πάροδο του χρόνου, μπορεί να μην το ξεπεράσεις, αλλά σιγά σιγά θα το αποδεχτείς.
Άβαταρ μέλους
_Δανάη_

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό may queen » 12 Σεπ 2018, 11:41

:friends: :agreed: - Όντως, και μπράβο που το προσπαθείς!
Άβαταρ μέλους
may queen

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maritime archaeology » 22 Σεπ 2018, 12:55

_Δανάη_ έγραψε:Ευχαριστούμε πραγματικά πολύ !:)

maritime archaeology, μπορείς, να δεις τα ηλεκτρονικά σου μηνύματα ;

Συληπητηρία ! Σε καμία περίπτωση να μην τα παρατήσεις. Η ζωή τρέχει και με την πάροδο του χρόνου, μπορεί να μην το ξεπεράσεις, αλλά σιγά σιγά θα το αποδεχτείς.

Σε ευχαριστώ Δανάη! Νομίζω το είδα το μήνυμά σου, αλλά μέσω mail. Είναι ζόρικά τα πράγματα, αλλά το παλεύω...

may queen έγραψε: :friends: :agreed: - Όντως, και μπράβο που το προσπαθείς!

Να είσαι καλά may queen :friends:

Συγγνώμη προς όλους και προς τον αγαπημένο Θουκυδίδη για το :off topic: :tease:
Άβαταρ μέλους
maritime archaeology

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό may queen » 24 Σεπ 2018, 16:15

Θέματα κ. Βερτουδάκη, 9/2018

Δόθηκε το κείμενο Α.70.4-6

1.Ποιος δημηγορεί, πού πότε και με ποια πρόθεση; (έδινε 3-4 γραμμές νομίζω για να απαντήσουμε)

2.Να μεταφραστούν 3 φράσεις. (τις είχε υπογραμμίσει)

3.Να σχολιάσετε το περιεχόμενο του αποσπάσματος.

4. Να απαντήσετε σε 1/2, σε 15-18 γραμμές:
Α.Να συγκρίνετε τα έργα του Ηρόδοτου και του Θουκυδίδη σε κάποιους άξονες που έδινε (αν τους θυμάται κάποιος, ας τους συμπληρώσει) Ή
Β.Πόσες δημηγορίες του Περικλή υπάρχουν στην "Ιστορία", σε ποια σημεία και ποια είναι η βασική του θέση σε κάθε μία;
Άβαταρ μέλους
may queen

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maninouri » 19 Φεβ 2019, 11:21

Φλεβαρης 2019
Θέματα Καναβού

Θέμα 1ο
Μεταφράστε το παρακάτω κείμενο (ήταν απο το βιβλίο Η, παράγραφος 87.5)

ξυνέβη τε ἔργον τοῦτο [Ἑλληνικὸν] τῶν κατὰ τὸν πόλεμον τόνδε μέγιστον γενέσθαι, δοκεῖν δ᾽ ἔμοιγε καὶ ὧν ἀκοῇ Ἑλληνικῶν ἴσμεν, καὶ τοῖς τε κρατήσασι λαμπρότατον καὶ τοῖς διαφθαρεῖσι δυστυχέστατον· [7.87.6] κατὰ πάντα γὰρ πάντως νικηθέντες καὶ οὐδὲν ὀλίγον ἐς οὐδὲν κακοπαθήσαντες πανωλεθρίᾳ δὴ τὸ λεγόμενον καὶ πεζὸς καὶ νῆες καὶ οὐδὲν ὅτι οὐκ ἀπώλετο, καὶ ὀλίγοι ἀπὸ πολλῶν ἐπ᾽ οἴκου ἀπενόστησαν.

Θέμα 2ο
Να εντάξετε το ανώτερο απόσπασμα στη 'Ιστορία' του Θουκυδίδη

Θέμα 3ο
Γραμματική αναγνώριση του ισμεν, διαφθαρεισι, απωλετο

Θέμα 4ο
Συντακτική αναγνώριση του γενέσθαι

Θέμα 5ο
Γράψτε ό,τι γνωρίζετς για την μεθολογία του θουκυδίδη (εως 10 σειρές)
Άβαταρ μέλους
maninouri

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό serafino » 29 Ιουν 2019, 10:21

ΘΕΜΑΤΑ ΙΟΥΝΙΟΥ 2019, ΚΑΝΑΒΟΥ

Θεμα 1ο: Μετάφραση του αποσπάσματος

είχε βαλει το απόσπασμα της κατάληψης της Αμφίπολης από τον Βρασίδα, Δ105 (συγκεκριμένα εκείνο το σημείο που λέει ότι φοβήθηκε ο Βρασίδας ότι θα ερχόταν ο Θουκυδίδης που είχε μεταλλεία χρυσού κλπ.)

Θέμα 2ο: Να εντάξετε το ανώτερο απόσπασμα στη 'Ιστορία' του Θουκυδίδη

Θέμα 3ο:Γραμματική αναγνώριση των λέξεων: νεών (με περισπωμένη), σφάς

Θέμα 4ο: Συντακτική αναγνώριση των λέξεων: αφικνουμένου, την πόλιν

Θέμα 5ο: Να αναφέρεται τι βιογραφικές πληροφορίες για τη ζωή του Θουκυδίδη παίρνουμε από το απόσπασμα
Άβαταρ μέλους
serafino

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Παλιά θέματα Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 34 επισκέπτες