filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Αρχαιολογία Ρωμαϊκών Χρόνων - ΙΑ 108

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Αρχαιολογία Ρωμαϊκών Χρόνων - ΙΑ 108

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό EVA25 » 20 Ιαν 2012, 11:25

Ήρα έγραψε:Το βιβλίο δεν είναι όλο στην ύλη.Είναι μόνο όσα έχει πει στο μάθημα και έχει κάνει ό,τι έχει ανεβάσει στο e-class.

Ήρα αν μπορούσες να μας πεις σελίδες θα σου ήμουν ευγνώμων!!!Και κάτι άλλο μήπως τυγχάνει να έχεις σημεώσεις???ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΣΗΜΕΙΏΣΕΙΣ ΚΑΤΑΚΗ ΑΣ ΤΙΣ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!
Άβαταρ μέλους
EVA25

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maria_th » 23 Ιαν 2012, 15:00

EVA25 έγραψε:
Ήρα έγραψε:Το βιβλίο δεν είναι όλο στην ύλη.Είναι μόνο όσα έχει πει στο μάθημα και έχει κάνει ό,τι έχει ανεβάσει στο e-class.

Ήρα αν μπορούσες να μας πεις σελίδες θα σου ήμουν ευγνώμων!!!Και κάτι άλλο μήπως τυγχάνει να έχεις σημεώσεις???ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΣΗΜΕΙΏΣΕΙΣ ΚΑΤΑΚΗ ΑΣ ΤΙΣ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!

Όντως, μπορεί κάποιος να μας πει τι έχει κάνει πάνω κάτω; Γιατί είμαστε πολλοί που δεν έχουμε το βιβλίο και το παλεύουμε με φωτοτυπίες....
Άβαταρ μέλους
maria_th

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Saima » 23 Ιαν 2012, 16:33

Noelia έγραψε:
EVA25 έγραψε:Kαλημέρα!!!!Στο my-studies αναφέρει το εξής βιβλιο : Ρωμαϊκή τέχνη Από τον Ρωμύλο έως τον Κωνσταντίνο(369 σελ.) , και μόνο, αυτό πάντως μου φαίνεται υπέροχο αυτό το μάθημα!!!!Μήπως έχετε ακούσει αν θα εξεταστεί γραπτά??? :thxx: :thxx:

Αν κατάλαβα καλά η ύλη είναι απο την αρχή του βιβλίου ως τη σελ 369?

Μα τόσες σελίδες είναι όλο το βιβλίο... :confused:
Άβαταρ μέλους
Saima

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό EVA25 » 26 Ιαν 2012, 20:21

σημειώσεις κανεις????
Άβαταρ μέλους
EVA25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Wild Orchid » 28 Ιαν 2012, 11:14

Βρε παιδιά δεν ξέρει κανείς για την ύλη; δεν μπορεί ν μην έχει βγάλει κάτι...ότι έκανε στα μαθήματα είναι όλο το βιβλίο και κάτι σημειώσεις συμπληρωματικές απο το e-class.
::S: ::S: ::S: ::S: ::S: ::S: ::S: ::S: ::S: ::S: ::S: ::S:
Άβαταρ μέλους
Wild Orchid

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό misa-chan » 07 Φεβ 2012, 18:14

στο e class εχει σημειωσεις μεχρι κ το ΙΙΙ οπως εχει την οργανωση της παραδοσης του.τα υπολοιπα μονο απο το βιβλιο?
Άβαταρ μέλους
misa-chan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΤΛΑΝΤΙΣ » 16 Φεβ 2012, 18:32

Μήπως κάποιος που παρακολουθούσε ξέρει που πρέπει να δώσουμε βάση κυρίως; Ευχαριστώ!
"Σβήνοντας ένα κομμάτι από το παρελθόν είναι σαν να σβήνεις και ένα αντίστοιχο κομμάτι από το μέλλον." Γ.Σεφέρης
Άβαταρ μέλους
ΑΤΛΑΝΤΙΣ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική Σχολή
Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Κατεύθυνση Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης
Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mikrobio » 18 Φεβ 2012, 00:04

στο eclass εχει ανεβασει οτι εχει κανει..η υλη ειναι σχεδον ολο το βιβλιο..παντως απ οτι εχω καταλαβει δεν ειναι και ιδιαιτερα απαιτητικος..π.χ.για τα πορτρετα δεν θελει να ξερουμε τυπους και τετοια, απλα να μπορουμε να τα τοποθετησουμε καπου χρονικα με βαση τα χαρακτηριστικα τους..οπως η εποχη του αδριανου οπου αλλαζει το στυλ κομμωσης..
Άβαταρ μέλους
mikrobio

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mariaskl » 19 Φεβ 2012, 12:11

Καλημέρα παιδιά,
Έχω την εξής απορία..στο eclass γίνεται αναφορά και στα ρωμαϊκά μνημεία του ελληνικού χώρου.Το βιβλίο απ' ότι έχω δει δεν αναφέρεται καθόλου σ' αυτά :confused: Μήπως γνωρίζει κάποιος αν είναι στην ύλη ή θεωρείται πως έχουν διδαχθεί έως τώρα και απλά τα συγκαταλέγει;;!!

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
mariaskl

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maria_th » 21 Φεβ 2012, 01:35

Κι έτσι για την ιστορία, μερικά από τα θέματα: άγαλμα Αυγούστου ως αρχιερέα, Αύγουστος της Prima Porta, σύγκριση ρωμαϊκού-ελληνικού θεάτρου, αψίδα Γαλέριου, πομπηιανά στιλ.... ήταν κι άλλα, αλλά η μνήμη μου τα διέγραψε αυτόματα! Γενικά είχε 3 ομάδες θεμάτων κι επιλέγαμε τις 2. Η κάθε ομάδα είχε από 3 θέματα... αυτά....
Άβαταρ μέλους
maria_th

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cherie » 21 Φεβ 2012, 13:08

να πω την αλήθεια δεν το έχω παρακολουθήσει, για να ξέρω ποιές είναι οι απαντήσεις, αλλά πολλά δεν είναι για 2 ώρες;
Άβαταρ μέλους
cherie

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Saima » 21 Φεβ 2012, 21:37

Έβγαιναν γιατί ήταν πολύ συγκεκριμένα πράγματα αυτά που ζήταγε. Θεωρώ ότι τα θέματα ήταν οκ για κάποιον που είχε διαβάσει. Κάποια από τα άλλα θέματα ήταν σύγκριση ελλ.-ρωμ. ναού, σαρκοφάγος με ημιανακεκλιμένο ζευγάρι, επιτύμβια στήλη. Με εικόνες.
Άβαταρ μέλους
Saima

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cherie » 22 Φεβ 2012, 13:18

μάλιστα...άρα με ένα 5ήμερο διάβσμα ήταν βατά, ας πούμε...οκ, ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
cherie

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό PJ » 01 Μαρ 2012, 15:55

Βγήκαν τα αποτελέσματα!!
Άβαταρ μέλους
PJ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΤΛΑΝΤΙΣ » 16 Μάιος 2012, 08:29

ΓΙΑ ΤΟΥΣ "ΕΠΙ ΠΤΥΧΊΩ" ΦΟΙΤΗΤΕΣ
Τρίτη, 15 Μαΐου 2012
Οι "επί πτυχίω" που δικαιούνται και επιθυμούν να δώσουν το μάθημα ΙΑ 108 (Αρχαιολογία των Ρωμ. Χρόνων) στην εξεταστική του Ιουνίου 2012, παρακαλούνται να το δηλώσουν με e-mail (stylkatakis@arch.uoa.gr, αναφέροντας όνομα και αρ.μητρώου) μέχρι τη Δευτέρα 28 Μαΐου.
Ευχαριστώ
Στ. Κατάκης
Τελευταία επεξεργασία από ΑΤΛΑΝΤΙΣ και 16 Μάιος 2012, 08:30, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
"Σβήνοντας ένα κομμάτι από το παρελθόν είναι σαν να σβήνεις και ένα αντίστοιχο κομμάτι από το μέλλον." Γ.Σεφέρης
Άβαταρ μέλους
ΑΤΛΑΝΤΙΣ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΤΛΑΝΤΙΣ » 30 Μάιος 2012, 14:24

Τρίτη, 29 Μαΐου 2012
Οι "επί πτυχίω" φοιτητές που δικαιούνται και δήλωσαν ότι θέλουν να δώσουν το μάθημα χειμερινού εξαμήνου ΙΑ 108 στην εξεταστική του Ιουνίου, θα εξετασθούν γραπτώς τη ΔΕΥΤΕΡΑ 11 ΙΟΥΝΙΟΥ 2012, ώρες 9-11 π.μ., στην αίθουσα 427.
Στ. Κατάκης

Ανακοίνωση από e-class.
Άβαταρ μέλους
ΑΤΛΑΝΤΙΣ
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΣΤΑΛΙΤΣΑ » 07 Ιούλ 2012, 22:58

παιδια συγγνωμη αν ρωταω πραγματα που ενδεχομενως εχουν ερωτηθει ξανα αλλα δεν μπορω αν βγαλω ακρη με την υλη....κ επειδη δυστυχως δεν εχω παρακολουθησει το μαθημα του,δεν ξερω κ σε ποιες σελιδες να δωσω βαση συμφωνα με αυτα που εχει διδαξει...οποτε μηπως θα μπορουσε να με πληροφορησει κανεις για το ποιες σελιδες να διαβασω απ το βιβλιο?
Άβαταρ μέλους
ΣΤΑΛΙΤΣΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cherie » 08 Ιούλ 2012, 11:21

ΣΤΑΛΙΤΣΑ έγραψε:παιδια συγγνωμη αν ρωταω πραγματα που ενδεχομενως εχουν ερωτηθει ξανα αλλα δεν μπορω αν βγαλω ακρη με την υλη....κ επειδη δυστυχως δεν εχω παρακολουθησει το μαθημα του,δεν ξερω κ σε ποιες σελιδες να δωσω βαση συμφωνα με αυτα που εχει διδαξει...οποτε μηπως θα μπορουσε να με πληροφορησει κανεις για το ποιες σελιδες να διαβασω απ το βιβλιο?

Καλή μου, ούτε εγώ είχα παρακολουθήσει και έκατσα μία βδομάδα πριν και διάβασα όλο το βιβλίο.Τα αρχεία του στην Η-τάξη δεν τα άνοιξα καν, αλλά αν προσέξεις οι τίτλοι των αρχείων του πιάνουν όλο το βιβλίο!Ενταξει ήμουν τυχερή και όταν έπεσε η ερώτηση για τον ηρώδη τον Αττικό τα γνώριζα από άλλα μαθήματα -καθώς στο βιβλίο δεν είχε για την ελλάδα!- και πήρα 9!δεν νομίζω ότι πρέπει να αγχώνεσαι!Το βιβλίο είναι ευκολοδιάβαστο κι ευχάριστο, θες όμως μια βδομάδα να το βγάλεις, και ο Κατάκης δεν βάζει εξωφρενικά θέματα!
Άβαταρ μέλους
cherie

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό puffy » 13 Ιούλ 2012, 21:40

Από που μπορώ να αγοράσω το βιβλίο για το συγκεκριμένο μάθημα? Τι εκδόσεις είναι?
Άβαταρ μέλους
puffy

Σχολή/Τμήμα: Αρχαιολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cherie » 16 Ιούλ 2012, 14:05

puffy έγραψε:Από που μπορώ να αγοράσω το βιβλίο για το συγκεκριμένο μάθημα? Τι εκδόσεις είναι?

University studio press, από τη στοά του βιβλίου, αν θυμάμαι καλά από τις εκδόσεις Θεσ/νίκης-Βάνιας.
Άβαταρ μέλους
cherie

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες