filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Κλασική Αρχαιολογία Γ΄ - ΙΑ 31

Εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας.

Συντονιστές: connie.rat, Summer_95

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dimi.rek » 26 Ιαν 2015, 15:58

Καλησπέρα!!! ξέρει κανείς την ύλη για παλαγγιά απο το βιβλίο του boardman????
Πως η ανάγκη γίνεται ιστορία, πως η ιστορία γίνεται σιωπή......
Άβαταρ μέλους
dimi.rek

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό κατερινα0111 » 21 Μάιος 2015, 08:13

Καλημέρα! Θα ήθελα μια βοήθεια όσον αφορά το μάθημα αυτό. Είμαι επί πτυχίω και πλέον δεν παρακολουθώ τίποτα στη σχολή λόγω δουλειάς, οπότε έχω λίγο πελαγώσει με την κατάσταση.. Με τον παλιό οδηγό σπουδών, έχω περάσει το μάθημα κλασική αρχαιολογία Δ'. Επομένως τώρα χρωστάω την Γ' (ΙΑ31). Θέλω να ρωτήσω τί γίνεται με τους καθηγητές. Το επίθετό μου αρχίζει από Ν, με ποιόν θα δώσω το μάθημα;
Άβαταρ μέλους
κατερινα0111

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό snd » 21 Μάιος 2015, 15:16

Ποιος είναι ο κωδικός του μαθήματος που έχεις περάσει, όπως φαίνεται στην βαθμολογία σου;
Οι διδάσκοντες του ΙΑ31 πάντως είναι :Α. Επισκόπηση της γλυπτικής του 5ου αι. π.Χ.-Όλγα Παλαγγιά, Β. Αρχαία ελληνική ναοδομία-Χρύσανθος Κανελλόπουλος και Γ. Αττική ερυθρόμορφη αγγειογραφία (τέλος 6ου-4ος αι. π.Χ.)-Ευρυδίκη Κεφαλίδου, νομίζω επιλέγεις όποιο αντικείμενο θες εσύ. Συμβουλεύσου και τον οδηγό σπουδών (σελ.81-2 και 132-4).
Άβαταρ μέλους
snd

Ευχαριστώ: 11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό κατερινα0111 » 22 Μάιος 2015, 10:07

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενημέρωση! Δεν ξέρω τί ακριβώς έχει γίνει με το συγκεκριμένο μάθημα.. Ο κωδικός του μαθήματος που είχα περάσει ήταν ΙΑ27, που με το νέο οδηγό σπουδών άλλαξε σε ΙΑ43..Επομένως εκεί που με κατευθύνει ο οδηγός σπουδών είναι ότι πρέπει να δώσω το ΙΑ31. Δεν έχω βγάλει άκρη με αυτό.. :confused:
Άβαταρ μέλους
κατερινα0111

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό snd » 22 Μάιος 2015, 10:51

Σύμφωνα με τις οδηγίες, έτσι πρέπει να είναι. Δες και εδώ: http://www.arch.uoa.gr/proptyxiakes-spo ... amhna.html
Και Α. ARCH247 Β. ARCH336 Γ. ARCH472 οι κωδικοί των διδασκόντων στο e-class.
Για δική σου σιγουριά, πάντως, διασταύρωσέ το, όπως μπορείς.
Άβαταρ μέλους
snd

Ευχαριστώ: 11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό κατερινα0111 » 23 Μάιος 2015, 14:00

Και παλι πολλά ευχαριστώ! Θα περασω μια βολτα και από τη γραμματεία να το διασταυρωσω. Αυτά συμβαίνουν με την καθυστέρηση του πτυχιου.. :thxx:
Άβαταρ μέλους
κατερινα0111

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Tabarly » 10 Ιουν 2015, 13:14

Sos !!!!!Γεια Χαρά! Ξέρει κανείς την ύλη της Κλασικής Αρχαιολογίας Γ' με Κεφαλίδου (ΙΑ31) και τι στύλ ερωτήσεων βάζει;
Άβαταρ μέλους
Tabarly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Maximus » 20 Ιούλ 2015, 19:42

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες!

Έχω μπερδευτεί λίγο με το συγκεκριμένο μάθημα, λείπωντας καιρό εκτός σχολής... Επιλέγουμε όποιον καθηγητή θέλουμε από τους τρεις και απλά πάμε και το δίνουμε ή έπρεπε να το έχουμε δηλώσει κάπου στην αρχή του εξαμήνου? Τα κλιμάκια δεν πάνε αλφαβητικά, σωστά?

Ευχαριστώ πολύ!
"Δε πα να μας χτυπάν με όλμους και κανόνια
Δεν πα να μας χαλάν τα πιο όμορφά μας χρόνια
Θα βάλουμε μπροστά τη μαύρη και την κόκκινη σημαία
Για μας, για μια ζωή πιο λεύτερη πιο νέα"
Άβαταρ μέλους
Maximus

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Tabarly » 02 Σεπ 2015, 15:55

Γεια χαρα! Ερωτηση: ποια ειναι πιο απαιτητικη στην εξέταση η Κεφαλίδου ή η Παλαγγιά..ποια μου προτεινετε να δώσω?
Άβαταρ μέλους
Tabarly

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό fai » 29 Φεβ 2016, 07:43

Καλημέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω αν στο μάθημα αυτό ισχύει και φέτος ότι διαλέγουμε καθηγητή εμείς και δεν είναι αλφαβητικά τα κλιμάκια;;;και επίσης ήθελα να ρωτήσω η κυρία Κεφαλίδου τι κάνει;;γιατί ήξερα ότι η κυρία Παλαγγιά κάνει την Πλαστική και ο κύριος Κανελλόπουλος την αρχιτεκτονική, αν δεν κάνω λάθος..
Ευχαριστώ!!
Άβαταρ μέλους
fai

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Summer_95 » 29 Φεβ 2016, 10:51

fai έγραψε:Καλημέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω αν στο μάθημα αυτό ισχύει και φέτος ότι διαλέγουμε καθηγητή εμείς και δεν είναι αλφαβητικά τα κλιμάκια;;;και επίσης ήθελα να ρωτήσω η κυρία Κεφαλίδου τι κάνει;;γιατί ήξερα ότι η κυρία Παλαγγιά κάνει την Πλαστική και ο κύριος Κανελλόπουλος την αρχιτεκτονική, αν δεν κάνω λάθος..
Ευχαριστώ!!

Η Κεφαλίδου κάνει κεραμική, και η Παλαγγιά και ο Κανελλόπουλος κάνουν αυτά που ανεφερες. Διαλεγεις οποιον απο τους 3 θέλεις, δεν ειναι αλφαβητικα τα κλιμακια :peace2:
Άβαταρ μέλους
Summer_95
Γενικός Συντονιστής
Γενικός Συντονιστής

Ευχαριστώ: 27

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anilia » 18 Αύγ 2017, 11:43

Καλησπερα. Γνωριζει κανεις αν οι σημειωσεις που εχει ανεβασει η κα Κεφαλιδου στα ανοιχτα μαθηματα (open eclass) αρκουν για να περασει κανεις το μαθημα??? Δεν μπορεσα να το παρακολουθησω λογω δουλειας και τωραδεν ξερω απο που και τι να διαβασω! :help: :help: :help:
Άβαταρ μέλους
anilia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Χιονονιφάδα » 21 Αύγ 2017, 09:57

anilia έγραψε:Καλησπερα. Γνωριζει κανεις αν οι σημειωσεις που εχει ανεβασει η κα Κεφαλιδου στα ανοιχτα μαθηματα (open eclass) αρκουν για να περασει κανεις το μαθημα??? Δεν μπορεσα να το παρακολουθησω λογω δουλειας και τωραδεν ξερω απο που και τι να διαβασω! :help: :help: :help:

Καλημέρα! Προσωπικά νομίζω πως καλύτερος είναι ένας συνδιασμός σημειώσεων και βιβλίου (εγώ είχα του Robertson, αλλά είχε προτείνει και του Boardman αν έχεις αυτό και δεν νομίζω να έχουν ιδιαίτερες διαφορές), δηλαδή χρησιμοποίησε τις σημειώσεις ως βασικό κορμό αλλά συμπλήρωσε και από βιβλίο γιατί σε κάποια θέματα υστερούν! :up:
Άβαταρ μέλους
Χιονονιφάδα

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anilia » 21 Αύγ 2017, 14:04

Χιονονιφάδα έγραψε:
anilia έγραψε:Καλησπερα. Γνωριζει κανεις αν οι σημειωσεις που εχει ανεβασει η κα Κεφαλιδου στα ανοιχτα μαθηματα (open eclass) αρκουν για να περασει κανεις το μαθημα??? Δεν μπορεσα να το παρακολουθησω λογω δουλειας και τωραδεν ξερω απο που και τι να διαβασω! :help: :help: :help:

Καλημέρα! Προσωπικά νομίζω πως καλύτερος είναι ένας συνδιασμός σημειώσεων και βιβλίου (εγώ είχα του Robertson, αλλά είχε προτείνει και του Boardman αν έχεις αυτό και δεν νομίζω να έχουν ιδιαίτερες διαφορές), δηλαδή χρησιμοποίησε τις σημειώσεις ως βασικό κορμό αλλά συμπλήρωσε και από βιβλίο γιατί σε κάποια θέματα υστερούν! :up:

Σε ευχαριστω :) :thxx: :thxx: :thxx:
Άβαταρ μέλους
anilia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maritime archaeology » 06 Μαρ 2018, 12:50

Καλημέρα!
Ο κύριος Πλαντζος ανάρτησε στο eclass ανακοίνωση για ακύρωση του μαθήματος της Τετάρτης 7/3 (ARCH561, Ελληνική μνημειακή ζωγραφική), λόγω απεργίας των διδασκόντων στις 7 και 8/3.

Με την ευκαιρία, να ενημερώσω πως είδα στην ανάρτηση του πρώτου μαθήματος του στο eclass ότι το διανεμόμενο σύγγραμμά του θα είναι εκδόσεως 2018.
Ελπίζω να είναι τόσο ωραίο όσο η "Ελληνική Τέχνη και Αρχαιολογία".
"Όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά..." ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ
Άβαταρ μέλους
maritime archaeology
Συντονίστρια Ξενόγλωσσων Τμημάτων
Συντονίστρια Ξενόγλωσσων Τμημάτων

Σχολή/Τμήμα: (ΙΣΤΟΡΙΚΟ-)ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!
Φύλο: ΜΑΓΙΚΟ
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Γιάννης Παπούλιας » 06 Μάιος 2018, 23:23

καλησπέρα σε όλους. Γνωρίζει κάποιος αν στην κλασική αρχαιολογία γ με την κα Κεφαλίδου αρκεί το e-class και το βιβλίο ή αν πρέπει να μελετήσω τα πλήρη αρχεία από τα ανοιχτά μαθήματα;
Ευχαριστώ :thxx:
Άβαταρ μέλους
Γιάννης Παπούλιας

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Μαθήματα Ιστορικού Αρχαιολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες